IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen REX THEATER Nederland bezit 877 millionnairs. Cirkelgang. Wilde bussen rijden nog. De Bakenessergracht. 24e lAARGANG No. 91 Uil6.„ Lourc, Coster. th.ncb.ppll Co»™»' Uiie»™» 4|s-»» Prufakerij N.V Groote Houtstraat 93. Haarlet». Tel. 10724. Bureau Untuide, Cours»!1 Ke»»=».erlaa» 42, IJtnuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worde» kosteloos opgenomen in de Kennemer Conrant. Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 16 FEBR. 1939 Abonnementen per week f0.12'/z, per maand f0.52'/2i per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Zie onze belangrijke advertentie op (Adv. Ingez. Med.) Trawlerschippers voor het examen. Oude zeerobben leerden passer en liniaal hanteeren. De dag waarop de trawlscliippeprs in het bezit van een diploma moeten zijn, is nog niet officieel vastgesteld, maar deze d^g komt toch hoe langer hoe dich ter bij en het schijnt de bedoeling te fe zijn, dezen voor velen zoo gewichti- gen datum nog in 1939 te doen vallen. Dan zullen onze trawlerschippers en ook de stuurlui en de machinisten in het be zit moeten zijn van een diploma. Zooals men weet, kunnen de meeste schippers en stuurlieden een dienstdiploma. krijgen, waar voor o.a. noodig is een verklaring, dat zij in staat zijn, koersen en peilingen in de zeekaart af te teekenen. Het waren vooral de oudere schippers, die een dergelijke verklaring niet bezaten. Maar geen nood; IJmuiden heeft een goede Visscherijschool. Dan maar naar de schoolbanken, want het werd nu meenens. De Visscherijschool opende een cursus voor deze oude zeerobben en zoo ge beurde het, dat de banken van deze school den laatsten tijd gedurende èenige uren per dag bevolkt waren met vaders en grootvaders, waar van sommigen al dertig of veertig jaren lang zeewater hadden geproefd. Reeds eerder heeft de Visscherijschool een achttal schippers voor het dienstdiploma klaar gemaakt. Gisteren werd opnieuw een vijftal candidaten geëxamineerd en de voorzitter der examencom missie de heer G. Dijckinck Sander, oud-di recteur der school stond ons toe, het examinee- ren van eenige candidaten bij te wonen De candidaat komt binnen. Hij is zeker al meer dan 45 jaar van de lagere school af en sedert dien tijd heeft hij op de trawlers gevaren, stor men getrotseerd en misschien wel eens een schipbreuk meegemaakt. Het is een van dat slag, dat op de Noordzee evengoed thuis is als u of ik in IJmuiden, van die schippers, die maar be hoeven te looden en de grondsoort te bepalen om te weten, waar ze zijn. Maar er is veel veranderd in den laatsten tijd, vooral doordat ook voor de visscherij de moderne techniek niet heeft stil gestaan: echolood, radio, richtingzoeker. enz. hebben ook hun" weg naar de trawlers gevon den en hierdoor zijn .de „oudjes" achterop ge raakt. Door hét volgen van een cursus op de Vis scherijschool hebben velen den achterstand kunnen inhalen Het examen begint. Op de tafel ligt een groote kaart van de Noordzee. Er worden eenige vragen gesteld en dan komt het werk op de zeekaart. Allemaal vragen, ont leend aan de practijk. De bril moet er bij te pas komen, want kijken op een zeekaart is nog heel iets anders dan turen in den mist. En dan hooren we het over het uitzetten van de koers, over peilingen op dit of dat vuurschip, over de beteelcenis van fs, oz, red s. enz. op de Engelsche zeekaarten, we hooren dat een vaam zes voet is, er wordt een bestek gemaakt, varia ties en declinaties komen er bij te pas. En het blijkt, dat de oude zeerobben hun les sen goed ter harte hebben genomen want alle candidaten slaagden, t.w. de heeren C. Gouda, W. Gravemaker, J. Koeman, A. Krab en J. Plug. Drie van hen, n.l. de heeren Koeman, Gouda en Gravemaker hebben een halve eeuw geleden ook bij elkaar op de schoolbanken gezeten. In Egmond natuurlijk. Natuurlijk hebben ze flink tegen het examen opgezien. En als het beantwoorden van de een of andere vraag al eens minder vlot ging, was niet altijd onkunde er de oorzaak van. Zenuwen, meneer! De directeur der school, de heer Verwaijen vertelde ons later nog, dat er nog heel wat schippers zijn, die voor dit examen in aanmer king komen. Hij verwacht dezen zomer vooral een grooten toeloop, zoodat er voor de Vissche rijschool een drukke tijd aanbreekt. Openbare verkooping van het „Groot Badhuis" te Zandvoort Hoogste bod 77.000 gulden. Ten overstaan van notaris D. M. Klijzing te Haarlem werd Woensdag middag in „Ons Huis" bij inzet in het openbaar verkocht: le het hotel Groot-Badhuis met garagegebouw, dienstgebouw, parkeerterrein, terras sen, duin en verderen grond. Hoogste bod f77.000 door den heer H. Stapel qq. te Haarlem. 2e Het driedubbele winkelhuis met bovenwoning gelegen tegenover het hotel. Hoogste bod f5.000 door den heer H. A. F. M. Walenkamp te Leiden. 3e Het eeuwigdurende erfpachts- recht op een perceel grond, gelegen achter de garage, met het daarop ge bouwde huis „Vredelust". Canon f 57.50 per jaar. Hoogste bod f 6600.door den heer W. Paap qq. te Zandvoort. De toewijzing zal op 22 Februari na afslag plaats vinden. Gegevens over inkomens en vermogens in 1937/1938. Over het jaar 19371938 had 95 pet. van de aangeslagenen in de inkomsten belasting een inkomen beneden f 5000. hun inkomens bedroegen 74 pet. van het totaal, terwijl zij in verband met het progressieve tarief slechts 37 pet. bij droegen in het totaal der inkomstenbe- belasting in hoofdsom. Daarentgen was 0.02 pet. der belastingplichtigen aan geslagen voor ink omens van f 100.000 en meer (in totaal 282 personen). Zij hadden 2 pet. van het totaalinko men, terwijl zij 14 pet. in het totaal de zer belasting bijdroegen. Over hetzelfde jaar was 46 pet. van de ver mogensbelastingplichtigen aangeslagen voor vermogens beneden f 30.000. Tezamen bezaten zij 14 pet. van het totaalvermogen en droegen 9 pet. bij tot de totaalopbrengst der vermogens belasting in hoofdsom. De 877 millionairs (0.49 pet. van het totaal aantal aangeslagenen) be zaten tezamen 15 pet. van het totaalvermogen en betaalden 16 pet. in het totaal dezer belas ting. Behalve bovengenoemde cijfers voor alle ge meenten tezamen komen in de eerste aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor 1939 nog een aantal ge gevens voor betreffende de 45 gemeenten boven de 20.000 inwoners en voor de provinciën. De groote verschillen tusschen den welstand der bevolking blijken wel hieruit, dat in Bus- sum 36 pet. en in Kerkrade 65 pet. van alle aan slagenen in de inkomstenbelasting een inkomen hadden van f 800f 1400, terwijl in Kerkrade 0.3 pet. en in Bussum 5 pet. van hen een inko men hadden van f 10.000 en hooger. Een vermogen van f 16.000f 30.000 bezaten in Rheden 30 pet. en in Kerkrade 61 pet. van alle aangeslagenen in de vermogensbelasting ter wijl in Emmen 2 pet. en in Rheden 13 pet. van hen een vermogen bezaten van f 200.000 en hooger. Van de zes gemeenten boven 100.000 inwoners is het bedrag der inkomens het grootst in Am sterdam, daarentegen is het bedrag der vermo gens het grootst in 's-Gravenhage. Van deze groep is in laatstgenoemde gemeente ook het gemiddelde inkomen en vermogen per aangesla gene het hoogst. Hoogere cijfers voor het gemiddelde inkomen worden nog aangetroffen in Bussum (f 3453), Hilversum (f 2704) en Zeist (f 2643), alsmede voor het gemiddelde vermogen in Almelo (f 114.000) en Enschedé f 130.000). Van de gemeenten boven 20.000 inwoners heeft Kerkrade het laagste cijfer, zoowel voor het ge middeld inkomen (f 1500) als voor het gemid deld vermogen (f 37.000). Worden alle 1056 gemeenten in het onderzoek betrokken, dan blijkt in 146 gemeenten het gemiddeld inkomen lager dan f 1500 te zijn en het gemiddeld ver mogen lager dan f 30.000. Verder blijkt in 6 gemeenten het gemiddeld inkomen hooger dan f 3500 te zijn en in 9 ge meenten het gemiddeld vermogen hoo ger dan f 150.000 te zijn. Merkwaardige vangst van de Dirkje RO. 53. Een rijke haringvisscherij in Februari. In den tijd, dat de trawlers van IJmuiden op de haringvisscherij gaan, d.w.z. zoo ongeveer van September tot November, wordt in IJmui den, vooral de laatste jaren veel versche haring aangevoerd, in sommige seizoenen, zooals in 1937 en 1938/39 twintig millioen kg. en meer. In het laatste deel van het seizoen nemen de loggers het werk van de trawlers over, tot onge veer begin of half Januari, maar dan is het ook afgeloopen. Dan is de paaitijd voorbij en gaat de haring zich weer verspreiden, om het volgen de jaar zich weer op denzelfden tijd en dezelfde plaats te laten verschalken. Heeft de rumoerige tijd op den vasten wal ook de haringen in de Noordzee in zijn greep geno men? Is er ook onrust in de haringwereld? Men zou het haast gaan gelooven. Het is nu al Februari en als het was, zooals het behoorde te zijn, zou het vangen van haring sporadisch moe ten voorkomen. Maar daar kwam Dinsdag de motortrawler Dirkje RO 53 van de Visscherij Mij. „Piscator" te Rotterdam in IJmuiden bin nen met 700 manden haring, gevangen in slechts eenige dagen, alsof we midden in het trawlha- ringseizoen waren. Woensdagmorgen heeft de Dirkje haar vangst aan den afslag gebracht en des avonds is de trawler weer met bekwamen spoed naar zee ver trokken om het nog eens op dezelfde plaats te probeeren. Waar heeft de Dirkje deze merkwaardige vangst kunnen bewerkstelligen? Niemand weet het, behalve dan de bemanning. En die bewaart 't geheim angstvallig. Naar men zegt heeft de reederij de opvarenden op straffe van ontslag verboden, aan derden iets omtrent de vangplaats te vertellen. Natuurlijk verdiept men zich in gissingen; ve len zouden gaarne de vangplaats willen weten, want de haring heeft goed geld opgebracht. De Dirkje besomde niet minder dan f 3100, hetgeen een mooi resultaat na zulk een korte reis is en er zijn natuurlijk meer reeders, die het ook wel eens zouden willen probeeren. Maar de directie zegt niets, de bemanning zegt niets en zoo zal de Dirkje wel weer de eenige trawler zijn op de plaats, waar een groote school haring zich ophoudt, of ophield. Het een of het ander zal wel spoedig blijken. Deskundigen meenen te weten, dat deze bij zondere vangplaats zich op niet veel meer dan 100 mijl van IJmuiden bevindt. Prof. Mr. F. G. Seheltema overleden. Woensdagmiddag is, naar wij reeds in een groot deel onzer vorige oplage hebben gemeld, in zijn woning te Am sterdam op 47-jarigen leeftijd overleden prof. dr. F. G. Seheltema, hoogleeraar in het staats- en administratiefrecht aan de gemeente-universiteit te Am sterdam. Foppe Gabbe Seheltema werd op 1 December 1891 te Groningen geboren. Hij doorliep daar de H.B.S., deed staatsexamen en studeerde aan de rijksuniversiteit aldaar in de rechten. In 1916 promoveerde hij tot doctor in de rechtsweten schappen. Gedurende een jaar was hij als amb tenaar aan de provinciale griffie werkzaam, doch in 1917 vestigde hij zich als advocaat te Rotterdam, waar reeds spoedig de aandacht op hem viel, zoodat hij in 1923 benoemd werd tot hoogleeraar in handelsrecht aan de Leidsche universiteit, waarna hij in 1927 aan de Amster- damsche universiteit werd benoemd tot hoog leeraar in het staats- en administratief recht, later ook in het handelsrecht en het internatio nale privaatrecht. Hij was lid van verschillende staatscommissies, o.a. voor burgerlijke wetgeving en voor water staatswetgeving. In 1934 werd hij bovendien plaatsvervangend raadsheer en plaatsvervan gend lid van den raad van beroep. Tal van publicaties zijn, na zijn dissertatie in 1916 over overheidszoi^ voor waterstaats werken, van zijn hand verschenen. O.a. in 1921 „beschouwingen over de grondslagen van het vereenigingsrecht', in 1925 een praeadvies voor de Nederlandsche Juristenvereeniging over ad ministratieve rechtspraak; in 1932 een studie over wisselrecht, beschouwingen over het grens gebied tusschen overeenkomsten en testamentaire beschikkingen, over rechten van tweede en verdere hypotheekhouders, over hulpverleening en strandvonderij en over het burgerlijk be wijsrecht. Als docent was prof. Seheltema bij zijn stu denten een zeer geziene figuur door zijn pret tige karaktereigenschappen en zijn vlotte wijze van voordragen, waardoor hij ook in weten schappelijke kringen een graag gezien spreker was. Behalve de genoemde publicaties van groo teren omvang schreef prof. Seheltema ook ver scheidene artikelen van kleineren omvang en gedurende een aantal jaren was hij vast mede werker van „De Groene Amsterdammer", van welker redactie hij geruïmen tijd deel uit maakte. Ruim een jaar geleden moest prof. Seheltema wegens een ernstige nieraandoening rust ne men en juist eenige weken geleden scheen het, dat er een gunstige wending in zijn ziekte was gekomen. Hij keerde van zijn verblijf buiten de hoofdstad naar zijn woning in Amsterdam terug, waar hij Woensdag omstreeks 12 uur toch nog vrij plotseling is overleden. (In Duitschland is officieel be sloten, dat de cirkel voortaan 400 graden zal meten, in plaats van 360, zooals totnutoe gebruikelijk). Een cirkel van vierhonderd graden, Misschien ben ik bijzonder dom, Ik kan slechts naar de reden raden, Vierhonderd graden, maar waarom? Driehonderdzestig wordt verlaten, Maar men kreeg idem zooveel jaar, Door 't meten met die oude maten, Toch ook de eindjes bij elkaar. Natuurlijk valt niet te ontkennen, Het is een mooier rond getal, Waaraan men makkelijk zal wennen, Waarmee men prettig reeknen zal. 't Is het kwadraat van twintig graden, Verwacht men dat het mooglijk blijkt, Dat men, een ding niet te versmaden, De cirkelquadratuur bereikt? Of kan het bijgeval ook wezen, Ik ben zoo'n leek op dit terrein, Dat na een wijziging als deze, Geen cirkel meer vicieus zal zijn? Wat is 't gevolg voor andre landen, Is dit voor ons van groot belang, Of houden wij gewoon de banden, Met onzen ouden cirkelgang? Moet onze ook meer graden tellen, Mijns inziens is daarvoor geen grond, ,'t Loopt zonder dat, durf ik voorspellen, Met onzen cirkel ook wel rond. P. GASUS. Deze vrijwillige bijdragen geven de contribuan ten voorkeur voor een plaats in een der bus sen, die de tochtjes naar Leiden en Rotterdam ondernemen. Ieder, die maar wil, kan zoo'n tochtje meemaken overigensmaar, de do nateurs van het vredesfonds komen het eerst aan de beurt en wanneer er dan nog plaats is, mag het gewone publiek ook meerijden. Lage bewolking op Schiphol. Twee toestellen konden niet landen. De zeer lage bewolking, welke in den laten Woensdagmiddag en avond boven Schiphol hing, was oorzaak, dat twee toestellen niet op de Amsterdamsche luchthaven konden lan den. Om half zes verscheen het lijnvliegtuig van den dienst Londen-Amsterdam-Berlijn van de Deutsche Lufthansa boven het vlieg veld. Aangezien dalen te riskant was, kon geen toestemming daartoe gegeven worden, waarop de piloot besloot door te vliegen naar Hanno ver, waarschijnlijk om er de voor Amsterdam bestemde passagiers af te zetten. Het K. L. M. toestel Kievit van den dienst I.onden-Rotterdam-Amsterdam, dat om kwart over acht op Schiphol moest aankomen, is in verband met de slechte weersgesteldheid op Waalhaven blijven staan. Nieuwe vondst van exploitant. Het gewijzigde R.A.P., dat Woensdag in wer king is getreden, heeft de exploitatie van de wilde bussen nog niet gestuit. Daar de verschil lende ondernemingen hier ter stede nog geen aanzegging van de politie hadden gekregen haar bedrijven stop te zetten, zijn de bussen vanoch tend op de gewone tijden uitgereden. Aanvankelijk was aan niets te bemerken, dat het nieuwe R.A.P. zijn werking was begonnen, doch later op den dag werden enkele bussen door de Haagsche politie aangehouden en werd er proces-verbaal opgemaakt. De bussen konden na het opmaken van deze processen-verbaal weer gewoon doorrijden. Ook heeft de politie zich er toe bepaald, te gen slechts één bus van elke onderneming pro ces-verbaal op te maken, zoodat de andere bus sen van eenzelfde maatschappij hun tocht on gestoord konden voortzetten. Een Haagsch exploitant heeft de maatregelen van de Justitie, in verband met het nieuwe R. A. P. op de wilde bussen,, niet eens afgewacht aldus schrijft de Tel., en heeft Woensdagmorgen direct zijn maatregelen genomen. Bij het kantoor van dezen dienst zijn namelijk brochures uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat men is overgegaan tot de stichting van het „Christoffel-fonds". Het doel van dit fonds is niet meer of minder dan: het bevor deren van den wereldvrede. Dit doel wil de stichting bereiken door het organiseeren van nationale en internationale reizen. En om hier mede een begin te maken, worden vanaf heden regelmatig reizen georganiseerd? van Den Haag naar Rotterdam en naar Leiden. Het fonds zoekt het dus in zijn ijver om den wereldvrede zoo snel mogelijk te gaan bevorderen niet te ver van huis. De circulaire wekt het publiek op om vooral lid te worden van deze stichting, immers men dient er een prachtig ideaal mee. Het dag-lid maatschap of liever een „dag-steun", zooals dit wordt genoemd, kost f 0.50 per persoon, een week-steun f 1.50 en een maand-steun f 5. Wordt niet gedempt maar gesaneerd. Henri Jaspar overleden. Woensdagmiddag heeft de Haarlemsche Ge meenteraad eenige uren lang gedebatteerd over de verschillende voorstellen inzake de Bakenessergracht. Het voorstel van cle heeren Van Liemt en Boes om de gracht te dempen, werd tenslotte verworpen met 26 tegen 9 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. om te gracht te saneeren aangenomen met alleen de stem van den heer Klein Schiphorst tegen. Het voorstel van B. en W. houdt in de wa tergang met 2 Meter te versmallen, waardoor het mogelijk wordt den smallen weg aan de Westzijde van de gracht 2 Meter te verbree- den. De weg aan de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht wordt doorgetrokken van de Jansbrug over het terrein der Kazerne tot aan den Koudenhorn. De verkeersverbeteringen die daardoor ont staan zijn door Openbare Werken vastgelegd in bovenstaande situatieteekening. De kosten voor de saneering van de Bake nessergracht (waartoe ook behoort het ver nieuwen van de walmuren, herstel van brug gen, enz.) zijn geraamd op bijna f 300.000. Het ligt in de bedoeling voor de uitvoering van dit werk den financieelen steun van 't Werkfonds te vragen. Belgisch minister van Staat en oud-premier. BRUSSEL, 15 Februari (BelgalA.N.P.) Henri Jaspar, katholiek minister van staat en oud-premier., is overleden. Henri Jaspar, die nog dezer dagen door den koning belast werd met de vorming van een nieuwe regeering, in ivelke taak hij niet slaag de. is 68 jaar oud geworden. De inspanning, welke hij zich getroostte om een nieuwe re geering te vormen, openbaarde een latente ingewandsziekte, joaaraan hij thans gestorven is. Als vooraanstaand Ud der Katholieke Partij heeft hij in den loop der jaren vrijioel alle departementen bestuurd. SKI-SPORT. De F. I. S.-wereldkampioen schappen. Christl Cranz drievoudig wereldkampioene! Uit Zakopane: De slalom voor de dames, welk nummer Dinsdag door de weersgesteldheid geen doorgang kon vinden, is Woensdag gehouden en gewonnen door de Duitsche skiloopster Christl Cranz, die hiermede opnieuw drievoudig we reldkampioene is. Christl Cranz. Men had voor de slalom het traject der hee ren gekozen, maar nu met slechts 25 pooi-tjes. De piste was geheel bevroren en spiegelglad, wat vele moeilijkheden voor de deelneemsters opleverde. Christl Cranz was de eenige, die de route zonder vallen aflegde. Zij maakte de beste tijden van den dag en won het wereldkampioen schap met ruim 10 seconden voorsprong op no. 2, Margrit Schaad (Zwitserland). De Duitsche skiloopster Helga Goedl viel zóó ongelukkig, dat zij moest opgeven. De uitslag van de slalom voor dames luidt: 1. en wereldkampioene: Christl Cranz (Duitschland) 2 min. 36,2 sec. (1 min. 19,8 sec. en 1 min. 16,4 sec.); 2. Margrit Schaad (Zwit serland) 2 min. 46,5 sec. (1 min. 20,2 sec, en 1 min. 26,3 sec.); 3. Eva May Nilsson (Zweden) 2 min. 55,3 sec. (1 min. 25,3 sec. en 1 min. 30 sec.). Het resultaat van de combinatie luidt: 1. en wereldkampioene: Christl Cranz 330,2 punten; 2. Margrit Schaad 359,5 punten; 3. Lisa Resch 362,3 punten; 4. Eva May Nilson 383,3 punten; 5. Laila SchouNilsen (Noorwegen) 385,8 punten. Woensdag is verder de 18 K.M.-wedstrijd ge houden, welk nummer door den Fin Kurikkala in 1 uur 5 min. 30 sec. werd gewonnen, vóór zijn landgenoot Karppinen en den Zweed Pahlin. De uitslag luidt: 1. en wereldkampioen: Kurikkala (Finland) 1 uur 5 min. 30 sec.; 2. Karpinen (Finland) 1 uur 6 min. 5 sec.; 3. Pahlin (Zweden) 1 uur 6 min. 35 sec. De stand van de combinatie (bestaande uit den 18 K.M.-wedstrijd en het springen van de kleine schans) na den eersten dag luidt: 1. Maeldnen (Finland) 1 uur 10 min. 7 sec.; 2. Hoffsbakken (Noorwegen) 1 uur 10 min. 8 sec.; 3. Westberg (Zweden) 1 uur 10 min. 33 sec.; 4. Odden (Noorwegen) 1 uur 10 min. 45 sec.; 5. Fosseide (Noorwegen) 1 uur 11 min. 55 sec.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1