IJmuider Courant Auto van den Lisserdijk in de Ringvaart gereden. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen THEATER Minister de Wilde Voetbalspel. Prinselijk Paar naar Zwitserland. Nederland gaat weer land veroveren. Twee inzittenden verdronken. ^JAARGANG NO. 95 wte»« ^»™n' c°""' M",*cb"p"i, Co»™». Ui.S.v«» Drukke.'j M Gro... HouB.ro». 93. TpI 10724. Bureau IJmuider Haarlem. Coura».' Ke»»emer'ua£J 42. U».u,den. eon. PosBiro 310791. Alle Telefoon 5301. Poo., Adrerle»''e9- opge£even voor worde» koe.eloo. opgenomen u. do Konnemer Coo—»- Directie: P. W. PEEREBOOM EI\ ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 Abonnementen per week fO.I2'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.53, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenricm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dnbbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. vVat REX U biedt, vindt U ergens NIET Aüb ingaz. Med.) bij aufobotsing gewond. Ongeluk tengevolge van slippen. MONTFOOKT, 31 Felir. Op den Provincialen iveg Montfoort—De Meern, OP de brug over de IJsel, zijn vanmor gen omstreeks half negen twee auto's tegen elkaar gebotst, doordat een der wagens tengevolge van de gladheid van den weg slipte. In één der wagens, komende uit de richting Den Haag, zaten de minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde, en de administrateur, hoofd van den rijks gebouwendienst, J. C. E. Baron van Lynden, die zich op weg naar Groningen bevonden. Minister De Wilde liep eenige snij- wondcn aan het voorhoofd op, terwijl Baron van Lynden klaagde over in wendige pijnen. In de andere auto, een militaire auto, komen de uit richting Utrecht, zaten eenige militairen. De verwondingen, welke de minister heeft op- geloopen, zijn niet van ernstigen aard. De mi nister en Baron van Lynden werden onderge bracht in de nabij de plaats van het ongeval ge legen boerderij „Reehorst". Daar heeft dr. F. Verheijden, uit Montfoort, den minister verbon den en Baror. van Lynden voorloopig onderzocht. Hij heeft toestemming gegeven, dat beide heeren naar Den Haag terugkeeren. De minister zou per gewone auto kunnen rei zen, doch daar Baron van Lynden over pijn in den rug klaagde, achtte men het beter dat de terugkeer per ziekenauto zou geschieden. Met een dergelijk voertuig, zijn de heeren daarop naar de residentie teruggekeerd. De departementsauto is bij de botsing ernstig beschadigd. Caféhouder levensgevaarlijk door messteek gewond. Omdat hij weigerde te tappen. Maandagmiddag is in het café „De vergulde Hoed" te 's Hertogenbosch een steekpartij voor gevallen. Omstreeks vier uur kwam een groepje perso nen dit volkscafé binnen. De stemming van deze heeren was van dien aard, dat de caféhouder zijn personeel verbood him te tappen. Dit was den nieuwen bezoekers niet naar den zin en er ontstond een woordenwisseling, gevolgd door een handgemeen met de kellners en den' café houder. Er werd met bierglazen gesmeten en ruiten werden door deze projectielen vernield. Plotseling zakte de caféhouder ineen en verloor het bewustzijn. Het bleek, dat hem een diepen messteek in den rug was toegebracht. Onmiddellijk ont ruimde de politie het café en zij arres teerde drie personen T. W. A„ de V. en van H., alle drie uit 's Hertogenbosch. De caféhouder werd naar het groot ziekengasthuis overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. OPROEP AAN BRAZILIANEN IN NEDERLAND. In Nederland wonende personen, die de Bra- ziliaansche nationaliteit door naturalisatie ver worven hebben, worden in hun eigen belang ver zocht, zich voor te stellen bij de consulaten van Brazilië (te Amsterdam: consulaat-generaal, Eu terpestraat 116). (Daar het moment nadert, waar op in dit seizoen in Engeland geen voetballers meer mogen worden gekocht en verkochtis de handel in spelers thans zeer levendig. Kortgeleden zijn in Engeland uit vorm geraakte spelers met apen- klieren en zelfs hypnose behan deld.) Daar ginds over zee, in het land van de Britten, Wordt levendig voetballershandel gevoerd, Je hebt er de clubs die de sterren bezitten, Waarop weer door andere clubs wordt geloerd. Dan wordt het een kwestie van loven en bieden, 't Seizoen loopt ten eind en de laatste plaats dreigt, Dan zijn goede spelers zeer kostbare lieden, Door wie men misschien nog een paar plaatsen stijgt. Een man wordt verkocht door een club die nog sterk is, Een man wordt gekocht door eein club in de knel. Een man doet aan voetbal daar, waar voor hem werk is, Want voetbal, dat weet u nietwaar, is een spel. 't Komt voor, dat de spelers uit vorm er geraken, Dat is voor de kans van de club een bezwaar, Er moet iets gedaan worden, zaken zijn zaken, Straks zit men nog met degradatiegevaar. Hoe m&akt men van stumpers weer vurige knapen. Die strijden als helden, verwoed fanatiek? Vooruit, met hypnose en klieren van apen. Er moet weer gewonnen, dat eischt het „T. publiek. Wie kan nog een beter methode verzinnen? Kom op met een plan dan probeert men het wel, Het gaat er alleen maar om. matches tit te winnen, Want voetbal is spel en de kas is in 't spel. 't Is niet dat ik twijfel, of u 't wel zoudt weten, Dat ik het u nog eens een keertje verte!, Maar soms loop je wel eens gevaar te vergeten, Dat voetbal een spel is, niet meer dan een spel. P. GASUS. Geheel onopgemerkt hebben de Prins en de Prinses Maandagmiddag plaats genomen in den internationalen trein op het station Driebergen—Rij sen- burg. Verwacht werd, dat zij zich per auto van het paleis Soestdijk naar Utrecht zouden begeven om daar in den internationalen trein naar Bazel plaats te nemen. Aan dezen trein werd in Utrecht een speciale slaapwagen gekoppeld. Om 2.44 vertrok de trein van het station Driebergen. Op veldwachter geschoten. Wagen van goederentrein ontspoord. Slechts geringe vertraging in den dienst. Maandagavond te ruim half negen is een der laatste wagens van een in de richting Hilversum rijdenden goederentrein even voor bij het station NaardenBussum op de vrije baan ontspoord. Het ongeval werd terstond opgemerkt en in korten tijd stond de trein stil. Het gevolg van deze ontsporing was, dat de treinen in de richting Hilversum over verkeerd spoor moesten worden gedirigeerd; daardoor moesten andere treinen te Hilversum wachten, hetgeen een vertraging van vijftien minuten in aankomst te Amsterdam opleverde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van het rangeerstation Rietlanden te Amsterdam vertrokken terstond ongevallen wagens naar Naarden-Bussum, ten einde den ontspoorden wagen in de rails te zetten. Om kwart voor elf was de storing opgeheven. Besprekingen met Britsche bollenkweekers. Op het oogenblik worden te Londen, volgens „Het Volk" besprekingen gevoerd tusschen En- gelsche en Nederlandsche bloembollenkweekers in verband met voorgenomen plannen van de Britsche kweekers om aandrang op hun regee ring uit te oefenen tot verhooging van het in voerrecht op bollen. Deze besprekingen zijn niet officieel. De Nederlandsche regeering heeft geen uitnoodiging ontvangen om er aan deel te ne men en heeft dan ook geen vertegenwoordiger harerzijds naar de conferentie uitgezonden. Wel woont de Nederlandsche Rijkstuinbouwconsu- lent voor Groot-Brittannië en Ierland, ir. B. Gerritzen, te Londen de besprekingen bij als waarnemer. Bedwelmende gassen stegen uit riool op. In de Prinses Julianastraat te Naaldwijk werd Vrijdagavond een meisje onwel tenge volge van een doordringende lucht, welke in het huis hing. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat dezelfde onaangename bedwelmende lucht in verschil lende huizen van deze straat hing. Aangezien in December van het vorige jaar te Honselers- dijk, dat tot de gemeente Naaldwijk behoort, twee personen door een lek in de buitengas leiding om het leven zijn gekomen, gelastte de politie de bewoners van de Prinses Juliana straat met open ramen te gaan slapen. Mid delerwijl werd de gastoevoer naar deze straat Vrijdagavond en Zaterdag afgesloten. Zaterdag werd het wegdek opengebroken en nu bleek, dat een bewoner van de Prinses Ju lianastraat een groote hoeveelheid carboli- neum in het riool had geworpen en dat het gas hiervan, verbonden met het rioolgas, eeni ge huizen was binnengedrongen. De Naaldwijksche brandweer heeft daarop het riool doorgespoten. De dampen zijn daarop niet meer waargenomen. Het meisje, dat Vrijdagavond onwel werd, is weer geheel opgeknapt. nDe Slikkenworden ingedijkt. Belangrijk object voor werkverschaffing. Maandagmiddag is met eenige p'echtigheid, in tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden, de eerste spade in den grond gestoken voor de uitvoering van de ind ij kings- werken van circa 400 H.A. vruchtbaar land, ge- 1 legen achter Pieterburen, onder de gemeente I Eenrum en ressorteerende onder het buiten- dijksche waterschap „De Slikken", welk werk j ook van groote beteekenis moet worden geacht voor de tijdelijke werkverschaffing. Binnen een tijdsverloop van anderhalf jaar zullen deze werken, waarmede een bedrag van iy2 millioen gulden gemoeid is, gereed komen. In deze kosten wordt door ingelanden van het waterschap voor een half millioen bijgedragen terwijl het rijk 1 millioen voor zijn rekening neemt, 1 ,deze indijking zullen niet minder dan 1200 a 1300 man te werk worden gesteld, Waarvan ook de stad Groningen een niet on belangrijk aantal zal kunnen leveren. Ook gedurende den winter 1939 '40 zal hier nog een 300-tal arbeiders werk kunnen vinden k aantal in het voorjaar van 1940 tot 600 a ij?0 za' bunnen worden verhoogd. Men hoopt in het najaar van 1940 met het geneele werk gereed te zijn. Strooper tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak van den 35-jarigen land arbeider H. R. wonende te Waddinxveen en den 39-jarigen landbouwer W. H., eveneens te Waddinxveen woonachtig. Beide verdachten waren in den nacht van 5 October 1938 aan het stroopen geweest, waarbij zij door den rijksveldwachter C. v. d. Hoef waren opgemerkt. Deze had beiden aangeroe- ptn en H. heeft toen den veldwachter met een autolantaarn, welke als lichtbak diende, be schenen, terwijl R. uit een dubbelloops jacht geweer op een afstand van ongeveer ander- halven meter op den rijksveldwachter had ge schoten, waarbij het schot hagel den rijks veldwachter in den rechterovenarm had ge troffen. De man was hevig bloedend blijven liggen. Ongeveer twee uur later heeft een bakker hem gevonden, waaraan het te danken is dat hij er het leven heeft afgebracht. H. R. werd nu terzake van poging tot dood slag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, terwijl W. H. werd vrijgesproken, daar de rechtbank het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Acht en twintig jaar in Siberische gevangenschap. Na een gevangenschap van 28 jaren in Si berië is een Roemeen dezer dagen in zijn ge boorteplaats in Noord Roemenië teruggekeerd. De laatste tien jaren heeft hij niets meer van zijn familie vernomen. Den meesten tijd van zijn gevangenschap bracht hij door in de zilvermijnen en de hout kampen. In Maart van het vorige jaar maakte hij met acht vrienden plannen voor ontvluch ting. Na langdurige zwerftochten bereikten de mannen Omsk, vanwaar zij per trein door reisden naar Bakoe. Door het omkoopen van een Turkschen kapitein konden zij als ver stekeling op een schip naar Instanboel komen. De Turksche autoriteiten stonden hun toe zich door het land naar Bulgarije te begeven, van waar zij te voet hun vaderland bereikten. Elke 14 seconden wordt Amerika een burger rijker. Volgens de jongste statistiekci.ifers wordt in de Vereenigde Staten iedere 14 seconden een kind geboren en doet zich om de 22 seconden een sterfgeval voor. Lcn Amerikaan heeft een auto met twee wielen gebouwd. Zoodra de wagen begint te rijden worden de twee kleine wielen opgeklapt, omdat zij alleen maar dienst doen om het evenwicht te bewaren als de wagen stilstaat. Vroeger is zulk een soort auto ook reeds in Duitschland gebouwd, doch toen bleek het geen succes te zijn. Droevig einde van Vastenavondviering. EEN zeer ernstig ongeluk, dat aan twee personen het leven heeft gekost, heeft hedennacht even voor half vier groote ontsteltenis ver wekt in de omgeving van den Lisserdijk. Een taxi, met vier inzittenden, is door een verkeerde manoeuvre bij het draaien op den dijk in de Ringvaart van de Haarlemmermeer gereden. Daar een der portieren van den auto openstond kon de bestuurder nog uit den wagen ko men terwijl ook een der inzittenden met behulp van een scliippershaak kon wor den bevrijd. De twee personen, die ach terin zaten, de gebroeders Pijpen, uit Hillegom waren echter niet zoo geluk kig. De auto lag te diep in het water om hen nog te bereiken. Zij zijn dan ook jammerlijk verdronken. Dit was wel een zeer-droevig einde van een vroolijken avond. De gebroeders Pijpen, twee kellners uit Hillegom van 25 en 26 jaar, hadden namelijk vastenavond gevierd en besloten om na sluitingstijd der Hillegomsche café's te pro- beeren of er nog in de omliggende plaatsen een café open was. Zij bestelden daartoe een taxi van de „Flora taxi onderneming" te Hillegom. De chauffeur nam nog een kennis van hem mede, een zekere I. uit Hillegom,zoodat er vier per sonen in den wagen zaten. Men besloot naar het café van den heer Faas aan den Lisserdijk te gaan waar een vastenavondfeestje was georgani seerd. Toen men echter bij het café aankwam was dit reeds gesloten. Er werd nog geprobeerd den café-houder te bewegen de late bezoekers nog binnen te laten, doch deze ging hier niet op in. Er zat dus niets anders op dan maar weer huiswaarts te keeren. De chauffeur, een zekere H. uit Hillegom, draaide den wagen op den dijk. Hij reed eerst naar achteren maar daarna schoot de wagen bü het naar voren gaan te ver door en gleed van den dijk af de Ringvaart In. De chauffeur kon zich door het openstaande portier redden. Nadat hij om hülp had geroepen ver scheen een visscher; met behulp van een schip pershaak slaagde men er toen in ook den tweeden inzittende, I. uit Hillegom, uit zijn benarde po sitie te bevrijden. Alle pogingen oin ook de gebroe ders Pijpen te bereiken bleven echter vruchte loos. De dijk is ter plaatse zeer steil zoodat de wagen diep in het water lag hetgeen de reddings pogingen zeer bemoeilijkte. Spoedig hierna kwam meerdere hulp opdagen. De politie te Hoofddorp onder leiding van ad junct-inspecteur Jansen slaagde er in met een draanwagen de auto op den kant te hijschen. De gebroeders P. werden uit den wagen gehaald doch de inmiddels ter plaatse verschenen ge neesheer, dr. J. M. van Dijk uit Lisse, kon slechts den dood constateeren nadat hij vergeefs had getracht door toepassing van kunstmatige adem haling de levensgeesten weer op te wekken. De lijken zijn naar het lijkenhuisje te Hoofddorp overgebracht. Aan den Lisserdijk heeft het droevige ongeluk veel consternatie verwekt. Velen waren in het nachtelijk uur gealarmeerd en de ontsteltenis was algemeen. Naar wij vernemen was van dron kenschap bij den chauffeur van de taxi geen sprake. Hij was zooals begrijpelijk zeer onder den indruk van het gebeurde. Een garage voor 200 volksauto's. Te Hannover-Münden bij Hannover zal de eerste garage voor de Duitsche volksauto ge bouwd worden. Zij zal uit- drie verdiepingen bestaan en tweehonderd auto's kunnen her bergen. De stalling zal slechts 1/ mark per maand bedragen. Dit is de eerste stap naar de op lossing van het vraagstuk om de volksauto te stallen voor een bedrag, dat evenredig is aan den lagen aankoopsprijs, t.w. 900 Mark. Stadhuis te Culemborg wordt gerestaureerd. Nabij South Kensington Station in L tvm-Ut een groote schuilplaats bij luchtaanvallen gemaakt. Rijk zal in de kosten bijdragen. Burgemeester en wethouders van Culemborg hebben van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bericht ontvangen, dat de minister zich. zoowel met den opzet van de voorgenomen restauratie van het Stadhuis als met de keuze van den architect (den heer A. van Essen te Voorburg 1 kan vereenigen. In beginsel heeft de minister zich bereid verklaard, de uitvoering van dit plan te helpen mogelijk maken, door te bevorderen, dat in de kosten daarvan door het rijk wordt bijge dragen op een nader in overleg met Gedepu teerde Staten van Gelderland, te bepalen ba sis. .Er bestaat dus groote kans, dat dit mooie stadhuis, één der fraaiste van ons ianö en vooral door zijn ligging uniek, weldra in zijn ouden luister zal worden gerestaureerd. Luidsprekers zullen den naam van den nieuwen Paus verkondigen. De naam van den nieuwen paus, die door het Conclaaf gekozen wordt, zal onmiddellijk per radio bekend gemaakt worden aan de me nigte van het Sint Pietersplein. Talrijke luid sprekers zullen aangebracht worden op den gevel van de basiliek en langs den Zuilengang. De negatieve resultaten der stemmingen zul len, evenals vroeger, bekend worden gemaakt door middel van den traditioneelen rookkolom, die zal opstijgen uit een der schoorsteenen op het dak van het Apostolisch paleis. Deze schoorsteen correspondeert met een kachel, waarin, met een bos stroo, de stembriefjes verbrand worden van de verkiezing, die geen resultaat opleverde. Ruim 250 arbeiders, timmerlieden, electrl- ciens enz., ziin bezig met het in gereedheid brengen van de 62 kleine appartementen waar in de Kardinalen tijdens het Conclaaf verblijf zullen houden, zonder contact met de buiten wereld. Bijna alle kerkvorsten zullen deelne men aan het Conclaaf. Nu de Kardinalen Tap- oouni, Schulte en Baudrillart, ziin gearriveerd, is het college bijna volledig.. Verwacht wordt noe de Braziliannsche Kardinaal Leme da Sil- veira Cint-ra Sebastiano. Het ic nog niet be kend. of de drie Italiaansehe Kardinalen Mar- chetti, Selvaggiani. Cremonesi en Boggianl aan het Conclaaf zullen kunnen deelnemen in verband met hun gezondheidstoestand. Ttpüaansrk^ troepen in Libve worden versterkt. Medcdeeling in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft Butler me degedeeld, dat de regeering er van in kennis gesteld is, dat de Italiaansehe troepen in Libye met 30.000 man versterkt zullen worden, waar door de sterkte gelijk zal zijn aan die, welke bestond ten tijde der teekening van het Britsch- Italiaansche accoord. De Britsche regeering zal krachtens de Britsch-Italiaansche overeenkomst volledige in lichtingen over deze troepenbeweging ontvangen. De Italiaansehe regeering heeft de versterking gemotiveerd met de veiligheid van Libye. De arbeidersafgevaardigde Henderson zeide den Italiaanschen maatregel als een inbreuk op de overeenkomst te beschouwen, doch Butler antwoordde hierop, dat de regeering de over eenkomst tot het verminderen der troepen sterkte is nagekomen. DE DOODSTRAF OP LANDVERRAAD IN IERLAND. Gisteravond is de tekst gepubliceerd van het vetsontwerp inzake verraadpleging in Ierland, waaruit blijkt, dat de regeering besloten heeft op landverraad de doodstraf in te stellen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1