Vereeniging „De Narcis" herdenkt haar 25-jarig bestaan. Tekort van 280.000 Toekomst der narcissencultaur kan met gerustheid tegemoet worden gezien. Openingsrede van den heer H. van Zonneveld. HAARLEM, Maandag. De groep „De Narcis" der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur herdacht hedenmiddag in een feestelijke vergadering in gebouw St. B'avo het 25-jarig bestaan der vereeniging. De voorzitter der vereeniging, de heer H. van Zonneveld opende de vergadering met de volgende rede: De teelt van narcissen .is van betrekkelijk recenten datum. Voor honderd jaar bestond de teelt van bloembollen voornamelijk uit hya cinten; alleen in de omstreken van Uitgeest werden eenige trosnarcissen (Tazetten) ge teeld. Eerst later zijn de andere soorten ge komen. H. v. Zonneveld. Het was in dezen tijd van opkomst van den narcissen-teelt, in het jaar 1914, dat de ver eeniging „De Narcis" werd opgericht. Te Sas- senheim werd de narcissenteelt vooral op de armere geestgronden beoefend. Daar kwamen enkele narcissen-kweekers tezamen om met elkaar een vereeniging te stichten. Het initia tief daartoe ging voornamelijk uit van de hee- ren R. H. Beerhorst en ds. Wüstenhoff, die ons verrijkt hadden met een boek over de narcis. De heer Beerhorst was de voorzitter. Hij ver zorgde ook een proef tuin en gaf de leden me nige practische les. Het was in het eerste jaar van het bestaan der vereeniging dat zich het aaltjes-ziek openbaarde. Al spoedig bleek dat het voor de narcissencultuur een ramp zou be teekenen, tenzij met vereende krachten te gen de ziekte werd opgetreden. Daarom werd besloten de Sassenheimsche vereeniging in eea nationale om te zetten en het ledental aanzienlijk uit te breiden. Een van de eerste daden der nieuwe vereeni ging was een keuringsdienst in het leven te roepen en rapporten te verstrekken omtrent den gezondheidstoestand. Tot onzen voorzit ter werd gekozen de heer C. M. Grullemans. De leider van den keuringsdienst was de heer W. van der Laan te Voorhout. De bestrijding was een zeer moeilijk werk daar niet alle kweekers overtuigd waren van het gevaar dei- ziekte en er velen waren wien zelfs geleerd moest worden dat het „ziek" was. De contro leurs van onzen dienst waren hierin zeer be hulpzaam en zoo werd de strijd aangevangen. Een groote teleurstelling was het invoerverbod voor narcissen dat Amerika in 1925 toepaste. Inmiddels werd het werk der gezondmaking van onze cultures met kracht ter hand ge nomen. Het laboratorium te Lisse onder de energieke leiding van prof. E. van Slogteren, slaagde er in door een warmwaterbehandeling de aaltjes te dooden terwijl dit aan de bollen geen schade deed. Het bezwaar van den be smetten bodem bleef echter bestaan. Dit was bij de zeer intensieve cultuur een groote moei lijkheid. Wel werden de besmette plekken ruimschoots uitgegraven, maar dit alleen was niet voldoende. Diep afspitten en eenige jaren onbeteeld laten was noodzakelijk. Alle perceelen waren echter voor diepspitten niet geschikt daar zich op sommige plaatsen teveel klei of veen bevond om een goede teelt- laag uit de diepte naar boven te werken. Het is ons echter na veel arbeid ge lukt in Nederland een toestand te krij gen,, die ons met gerustheid de toe komst doet tegemoet gaan. Evenwel is het noodzakelijk, en de kweekers zijn daarvan ook doordrongen, dat waakzaamheid 'n eerste vereischte is. Het moet tot eer van den Nederlandschen narcissenkweeker gezegd worden, dat hij zich gevoegd heeft naar de strenge maatregelen die de keuringsdienst, in overleg en op voor schrift van het bestuur, bijgestaan, door des kundigen, hem heeft opgelegd. Te moeilijker was dit, daar de jaren waarin hem deze lasten werden opgelegd voor hem zeer slecht waren. De prijzen van zijn product waren zoo laag dat van een loonende productie niet meer kon worden gesproken. Nu heeft hij echter de vol doening, dat de buitenlandsche deskundigen zijn artikel als gezond hebben erkend, boven dat van andere landen Vooruitgang. Infcussd(ien had ook op andere wijze de voor uitgang van de Narcissencultuur voortgang. Nieuwe aanwinsten kwamen in den handel. Bovendien is het door een systeem van ver warming en koeling mogelijk gebleken nar cissen voor het Zuidelijk Halfrond geschikt te maken, zoodat ze gedurende de wintermaan den van het Zuidelijk Halfrond (van Juli tot September) kunnen bloeien. Deze vooruitgang is verkregen met veel moeite en kosten, en ook onze vereeniging heeft daartoe het hare bijgedragen. Wij erkennen hiervoor gaarne den krachtigen steun van onze regeering, die steeds getoond heeft een open oog te hebben voor het bloembollenvak. Onze keuringsdienst is zeer streng, en ver schillende leden hebben daarover wel eens ge klaagd, doch over het algemeen heeft men de strenge maatregelen aanvaard omdat men overtuigd was dat het de eenige weg was om ons product tot het beste van de wereld op te voeren. 1 Ziehier een der resultaten. In een circulaire, uitgaande van het Departement van Land bouw van de Vereenigde Staten van Amerika, gedateerd te Washington den tienden Novem ber 1938 staat het volgende: „Op verzoek van de Nederlandsche regeering werd een commissie van Nederlandsche- en Amerikaansche technische deskundigen be noemd met het doel in Holland te onderzoeken of het noodzakelijk was dat narcissenbollen aan een warmwaterbehandeling zouden wor den onderworpen, als voorwaarde om in de Vereenigde Staten te worden toegelaten. Uit de inspectie te velde bleek dat aantas tingen door het bollen-aaltje bijna geheel af wezig waren. Met het oog op dezen toestand en de toe gepaste gezondheidsmaatregelen, is het duide lijk, dat zoolang deze toestand voortduurt, het aaltjes risico, verbonden aan den import van Hollandsche bollen niet de handhaving van het. voorschrift rechtvaardigt, dat alle import van deze bollen de warmwaterbehandeling moet ondergaan om toegelaten te mogen worden. Dit voorschrift zal daarom vanaf 15 Augustus 1939 niet van kracht zijn." Het geciteerde gedeelte uit een officieel be sluit in Amerika genomen, geeft onze kwee kers een sterk wapen in de hand om hun goed recht te bepleiten voor den verkoop van him artikelen in het buitenland. Juist dezer dagen is door ons ontvangen de Koninklijke goedkeuring op onze gewijzigde statuten en keuringsreglement, waarbij wij er kend zijn als vereeniging, mede belast met de uitvoering van de bloembollenziektewet. Dit heeft tengevolge dat indien hier of daar een kweeker zou zijn, die weigert zijn bloembollen vrijwillig onder de keuring te plaatsen, hij nu met de wet daartoe gedwongen kan worden. Dit is een belangrijke stap voorwaarts omdat wij nu in staat zullen zijn elke besmettings haard uit te roeien. Het is onze plicht toe te zien dat dit ook inderdaad geschiedt. Zoo gaan wij moedig voorwaarts, krachtig omdat wij vereenigd zijn door dezelfde ge dachte, ons artikel te handhaven op een peil dat overal zal worden gerespecteerd. De voorzitter heette o.m. welkom mr. J. J. Win- termans, w.n. directeur-generaal van den Land bouw, den heer E. H. Krelage, oud-voorzitter van „Bloembollencultuur", Prof. dr. E. van Slog teren, technisch adviseur der vereeniging, ir. Van Poeteren, hoofd van den Plantenziekten- kundigen Dienst, ir. K. Volkersz, rijkstuinbouw- consulent, dr. A. J. Verhage, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en verder de be sturen van de zusterorganisaties „de Hyacint", „de Tulp" en de „Iris". Ook het bestuur van het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap, den Bond van Bloembollenhandelaren, den Ned. Tuinbouw- bond en de heeren Mensing en Seegers, voorzit ter en secretaris der Sierteelt-Centrale en voorts de vertegenwoordigers van den L.T.B. werden door spreker verwelkomd. De vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken en w.n. directeur-generaal van den Landbouw, mr. J. J. Wintermans, die hierna sprak, zeide zeer verheugd te zijn te kunnen constateeren, dat ook de feiten uitwijzen dat de narcissencultuur een goede toekomst te gemoet gaat. Werd in 1935 slechts 500 H.A. land met narcissen beteeld, in 1939 is deze opper vlakte reeds bijna verdubbeld. En dat, ondanks de ook op het bloembollenvak rustende crisis maatregelen! Mr. Wintermans besloot tenslotte met den wensch uit te spreken, dat de vereeni ging nooit gebruik zou behoeven te maken van het haar verleende recht om de kweekers te dwingen hun bollen te laten keuren. Rede Dr. A. J. Verhage. Vervolgens kreeg dr. A. J. Verhage, de voor zitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, het woord. Bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van de vereeniging „De Narcis", de groep nar- cissenkweekers van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, moge ik namens het hoofdbestuur onzer vereeniging de hartelijke ge- lukwenschen aanbieden. Dit doe ik met des te meer genoegen, omdat hier wordt herdacht de oprichting van een vereeniging, die later een groep van onze organisatie zou worden, welke voor de belangen van de narcissenkweekers steeds ten volle op de bres heeft gestaan, en in het verband van en in aangename samenwerking met onze organisatie de belangen van de Ne derlandsche narcissencultuur steeds ten volle heeft gediend. In het bijzonder wanneer wij dit jaar een 25- jarig jubileum herdenken, gaan onze gedachten terug naar het jaar, dat tot die jubileumviering aanleiding was. Dat jaar 1914 bracht aan de menschheid de verschrikkingen van den wereld oorlog, die op velerlei gebied ernstige gevolgen zou meebrengen. Toch is het niet verwonderlijk, dat juist in het jaar 1914, waarin de toestand in Europa steeds meer gespannen werd, de vereeniging „De Narcis" werd opgericht. Het was een tijd, dat de narcissenteelt in Nederland niet alleen veel belangrijker begon te worden in het bijzon der in Sassenheim, waar de huidige jubilaresse geboren werd maar ook technisch op een hoo- ger plan werd gebracht. Dat het hiermede diepe ernst was bewijst de herdenking van heden. Want wanneer het op richten van de vereeniging „De Narcis" als orga nisatie voor technische vakstudie slechts ge weest was het verwezenlijken van een opper vlakkige gedachte, dan zou deze jonge vereeni ging zeker bezweken zijn onder de slagen, die de wereldoorlog in het bijzonder ook aan het bloembollenvak toebracht. Het feit echter, dat desondanks deze vereeniging bleef bestaan, be wijst, dat de vereeniging voorzag in een diep ge voelde behoefte. Nadat prof. van Slogteren in 1917 zijn in trede in het bloembollenvak had gedaan, was het ziekteprobleem niet alleen meer op den voor grond gekomen, maar begon men ook steeds meer de beteekenis en de mogelijkheid van een goede ziektebestrijding te zien. Dit werd vooral sterk gevoeld onder de drei ging van een sluiting der Amerikaansche gren zen, welke zwaarder werd toen in 1923 de hee ren Krelage en Warnaar terug keerden van de besprekingen in Washington. En dit was de aanleiding dat onder leiding van den toenmali- gen voorzitter, den heer C. M. Grullemans, die veel voor de narcissencultuur heeft gedaan, en den secretaris, wijlen den heer W. v. d. Laan, wiens naam in ons geheele vak, maar in het bijzonder door de narcissenkweekers, nog steeds met eerbied wordt genoemd, een keuringdienst werd opgericht. Het is van het grootste belang, dat de kweekers van de afzonderlijke artikelen de belangen van hun cultuur zelfstandig kunnen behartigen, als deze zelfstan digheid niet zóó ver gedreven wordt, dat het algemeen vakbelang hierdoor ge schaad zou kunnen worden. Er zijn po gingen in het werk gesteld om door een reorganisatie van de Alg. Vereeniging dit nog beter tot uiting te doen komen, maar blijkbaar is hiei'voor de tijd nog niet rijp. Nu deze pogingen tot reorga nisatie mislukt zijn, is het goed om nog eens in het licht te stellen de bedoeling van de groepsvorming, nl. dat de cul tuurproblemen van een artikel door de genen, die dit artikel kweeken, zelfstan dig behartigd worden, zonder dat het al gemeen belang hierdoor geschaad wordt. De problemen, waarvoor de vereeniging „De Narcis" zich gesteld zag en ziet, zijn in ge wicht nog toegénomen door de gevolgen van de huidige economische depressie. Vooral dan wer pen zich de moeilijkheden op, en juist in zoo'n tijdperk is krachtige leiding gewenscht. In de jaren van het uitnemend voorzitterschap van den heer v. Zonneveld is de narcissencul tuur niet alleen in den letterlijken zin van het woord gezonder geworden. Hoewel de narcissen cultuur nog allerminst een rijke cultuur is, i: de economische positie van dezen tak van ons bedrijf toch heel wat gezonder dan enkele jaren terug, wat blijkt uit het kleine overschot en de uitbreiding der beplante oppervlakte, die mo gelijk is gebleken. Ir. van Poeteren, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen, wees er op, dat de samenwerking van de vereeniging „De Narcis" en de keuringsdienst reeds vele, goede tastbare resultaten heeft opgeleverd. Ook de ver tegenwoordigers der Amerikaansche regeering. de heeren Lee Strong en Saccer hebben zich daarvan vorig jaar kunnen overtuigen met het bekende gunstige gevolg. Prof. dr. E. van Slogteren zeide zich meer als „huisdokter'' in den kring van narcissenkwee kers te voelen dan als specialist. Er is veel reden tot tevredenheid en toch dreigt thans weer een nieuwe crisis. Er is in Amerika namelijk thans weer een nieuw wetsontwerp ingediend om den invoer van plantgoed te verbieden. Ook verschillende bolsoorten (o.a. de narcis) zullen hierdoor worden getroffen. Toch behoeft de toekomst nog niet somber te worden ingezien, het krachtige verleden der vereeniging is daar borg voor. De secretaris der commissie tot naleving van het contract ter bestrijding in afgesneden bloe men, mr. F. J. D. Theyse, bracht namens deze CopyrigM P. I. B. Box 6 Copenhagen Karei bleef echter heel stil, stijf en koud zitten. Gerda schrok er van. Opnieuw sloeg zij haar armen om zijn hals, riep zijn naam, wel tien, twintig keer. Maar antwoord kreeg zij niet. Gerda begon te snikken. Heete tranen rolden over haar wangen en vielen op Karel's borst. De tranen drongen in zijn hart, deden den ijsklomp smelten enverteerden ook het splintertje glas dat zich daarin bevond. Karei keek Gerda aan. En het meisje begon te zingen: „De rozen bloeien in het dal, Christus-Kindje komen zal!" Karei sloeg de handen vooi zijn gezicht en schreide. Hij net zoo lang, tot het stukje glas uit zijn oog was verdwenen. Toen keek hij Gerda aan, herkende haar weer en jubelde: „Gerda, zoete, lieve Gerda, waar ben je toch zoo lang geweest?" Hij keek om zich heen. „Wat is het hier koud en leeg!" Hy trok Gerda dicht tegen zich aan en zij huilde en lachte van louter vreugde. Nooit had in deZe zaal een lach geklonken en toen Gerda lachte, begonnen zelfs de ijsblokken, waarmede Karei het woord eeuwigheid had moeten vormen, van vreugde te lansen En als zij moe werden dan gingen zij liggen, precies in de volgorde, die Karei niet had kunnen vinden: „Eternitas", („Euwigheid"). Van louter vreugde danste Karei met Gerda in het rond, toen hij het woord zag, waarover hy zoo lang had zitten denken (Wordt vervolgd) n wor. commissie de gelukwenschen over en b vens een cheque aan, die in nader overfe0 de commissie ten bate van de „Narcis" ka den aangewend. n w Namens het personeel van den keurim bood de heer F. van Limburg zijn t schen aan. De voorzitter van de Narcis, de heer H Zonneveld bedankte met enkele weieek Vaa woorden de verschillende sprekers voor hi. a lukwenschen. ö- Hierna werden eenige films vertoond nomen door het Laboratorium voor m.-0^ lenonderzoek. Financieele moeilijkheden J" Talma-rustoord te Apeldaorri APELDOORN, 20 Febr. Vrijdag 11 i» verzoek van een veertigtal leden van het t? ma-rustoord, Christelijke vereeniging tot zorgii^ van ouden van dag, welke vereend rusthuizen in Friesland en Gelderland ewf teert, een buitengewone algemeene j-j- p gadering gehouden onder voorzitterschan dr. H. W. de Groot. ap Scherpe critiek werd geoefend op het fimm cieele beheer der vereeniging en in het hr zonder op het beleid van den penninemppSt mr. F. van der B. te Apeldoorn. *r In zijn antwoord aan de vergadering deeW de voorzitter mede, dat zijn pogingen om de financieele moeilijkheden een oplossing t vinden, door den penningmeester waren o- saboteerd. 8e" Staande de vergadering, welke evened door den penningmeester werd bijgewoond^ mr. van der B. onder pressie van de veread#. ring als bestuurslid afgetreden. Besloten werd de administratie zoo spoedi» mogelijk van Apeldoorn naar Veenwoii over te brengen. 11 Toen echter de leden van het bestuur Za terdagochtend per auto aan de Talma-stlch" ting te Apeldoorn arriveerden, bleek dat v. d. B het archief reeds in een taxi geladen had. De ex-penningmeester had hiertoe assistentie van de Apeldoornsche politie W roepen, die de bescheiden thans op het noil, tiebureau te Apeldoorn voor een nader onder' zoek heeft opgeborgen. Mr. v. d. B. heeft bij de Justitie een aanklacht ingediehd om een onder zoek in te stellen, omdat naar zijn meening de moeilijkheden dateeren van voor zijn optreden als penning meester, welke functie hij eerst sinds eenige jaren vervult. Naar wij vernemen bedraagt het te kort 280.000 gulddn, terwijl de activa (liquiditeits-waarde) op 90.000 gul den getaxeerd wordt. Vele aanvragen voor autobus- diensten afgewezen. 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. De commis sie-vervoervergunningen, welke volgens art. 6 van het R. A. P. (reglement auto-vervoer per sonen) beslist over het verleenen van con cessies aan exploitanten van autobusdiensten, heeft een groot aantal aanvragen om autobus- diensten te exploiteeren over de trajecten Am sterdam—Den Haag—Rotterdam en enkele andere trajecten afgewezen. De aanvragen waren o.a.: N. V. Haarlemsche Brockwaybus Maatschap pij te Heemstede, voor de trajecten Am sterdam's-Gravenhage en Amsterdam- Rotterdam. N.V. Sommeling's Automobielbedrijf te 's-Gravenhage, voor de trajecten Rotterdam, Amsterdam en 's-GravenhageAmsterdam. Autocaronderneming „Avanti" N.V., ln op richting, te Hilversum voor het traject Am sterdam's-Gravenhage. A.M.E.X. „De Gooi Express", N.V. in oprich ting te Amsterdam, voor de trajecten Amster damBussum-Hilversum, Amsterdam-Weesp- Hilversum, Amsterdam-Laren-Hilversum, Hak- kelaarsbrug-Muiderberg, Naarden—Huizen- Laren, Hilversum, Baarn en Amsterdam-Vel- sen-Driehuis. Wel verleend zijn de volgende aanvragen: Van de N.V. 's-Gravelandsche Tramweg Maatschappij, te Hilversum, voor het traject Bussum's-Graveland. Van M. van Poelgeest N.V., te Amstelveen, voor het traject Ouderkerk-Amsterdam, onder uitsluiting van locaal vervoer binnen de ge meente Amsterdam. Chineesche politieke Volksraad vergadert. Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat de 116 leden van den nationalen politieken volksraad in derde zitting op 12 Februari te Tsjoengking bijeen zijn gekomen onder leiding van Tsjang Kai Sjek, die na het gebeurde met Wangtsingwei voorzitter is van den raad. De raad nam kennis van rapporten der regeering over de verschillende aspecten van den weerstand en de wederopbouwcampagne tot het opstellen van plannen voor de bespoe diging der uitvoering van de tweevoudige taak. Hojoeanjen, het zeventig jaar oude raads lid verwelkomde Tsjang Kai Sjek en zeide hem namens den raad toe, dat hij trouw gevolgd zou worden in den gemeenschappe* lijken strijd voor het leggen van een onwrik bare basis voor de Chineesche republiek en het vestigen van een model van vrijheid en onafhankelijkheid voor het verre oosten. In zijn openingsrede verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat de geestelijke krachten in deze periode van den Chineeschen oorlogsweer stand uitgaan boven de materieele aspecten. In militair opzicht zijn de Japanners in een diep moeras verzonken. Daarom nemen zij thans hun toevlucht tot politieke intriges, ver spreiding van geruchten e.d., waarbij zi] streven naar geestelijke onderwerping van het Chineesche volk. Oiii deze Japansche ver vreemdingspogingen tegen te gaan legde Tsjang Kai Sjek den nadruk op den geestelijken weer stand, evenzeer als op de militaire operaties en den materieele opbouw. „Niet alleen moeten onze hulpbronnen aan mannen gemobili seerd worden, maar ook onze nationale geest en onze nationale wil". Britsche bemiddeling tusschen Japan en China. Domei publiceert een van Japansche zijde uit Tsjingtau afkomstig bericht, volgens het welk Clark Kerr, de Britsche ambassadeur in China, op 17 dezer een onderhoud van drie uur heeft gehad met Denjiro Katoh, den Ja- panschen consul-generaal te Tsjingtau, Vol gens dit telegram had de gedachtenwisseling betrekking op de „oplossingen, die gegeven zouden kunnen worden aan verscheidene vraagstukken, die op het oogenblik tusschefl Japan en China hangende züa".

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6