IJmuider Courant Venezuela laat havenwerken door Nederlanders uitvoeren Mysterieuze berichten over torpedeeren van een schip. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN RËX theater De Onbewaakte Overweg. Mist. Militair vliegveld bij Katwijk komt er. Belangrijke opdracht ten bedrage van f14 millioen. Hotel Groot-Badhuis verkocht. Nederlandsche nationaliteit verondersteld. EE Cofyetatie de i udtackt" U.A. 24e 14 ARC ANC No. 97 m„. Loo™». Coster. «...sehappO ,„o, Courant CitB»ve» Mg«»> Drukkerij N.V G'°°" 93 H .riet». Te>- 10724' Courant. Ke°«»eHa"42',Jn,°ide° Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgcoooteo in do gennemer Conrad Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 23 FEBR. 1939 Abonnementen per weck f 0.12l/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel® prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Hedenavond laatste voorstelling (Adv. mgez. MedJ In den zwaren mist der laatste dagen zijn weer slachtoffers gevallen op onbewaakte overwegen. Bij Woestduin werd een fiets- rijdster door een uit Haarlem komenden trein gedood en een fietsrijder licht gewond. Tus- schen Koekange en Meppel werd een vracht auto door een Dieseltrein uit Groningen ge grepen waarbij de bestuurder, een molenaar, vader van twaalf kinderen, op slag werd ge dood. Omtrent dit laatste geval weet de Tel. te vertellen dat de molenaar voor den overweg gestopt had en zijn zestienjarigen zoon, die naast hem zat, laten uitstappen om de spoor baan te verkennen. De jongen liep erheen, hoorde niets en gaf zijn vader een wenk om door te rijden. Dat deed deze en meteen stormde de Diesel uit den mist en verpletter de hem. Deze man was dus voorzichtig geweest en het had hem niet gebaat. Geen wonder. Als het mist zijn en blijven de onbewaakte over wegen levensgevaarlijk. Het baat niet te stop pen en te luisteren: er kan een trein vlak bij u zijn waarvan ge niets hoort. Ik heb dat zelf ook eens ondervonden, en had toen het geluk juist over de rails te zijn toen de trein vlak achter mij langs schoot. Dat was een pure bof en sindsdien geloof ik niet meer in de theorie van diegenen die meenen, dat de ongelukken op de onbewaakte overwegen aan de onvoor zichtigheid zijn te wijten. In sommige geval len, bij klaarlichten dag, zal wel eens roeke loosheid in het spel zijn geweest. Maar in den mist baat zelfs de grootste voorzichtigheid niet. Dan is er geen zekerheid dat men ooit veilig de spoorbaan over kan steken. En extra gevaarlijk is dit juist met een auto die eerst gestopt heeft. Want een auto komt uit stil staande positie langzamer op gang dan een wielrijder, zooals we allemaal dagelijks bij de verkeerslichten in de stad kunnen waarnemen. Omdat er in dezen tijd van het jaar nog veel kans op mist is wil ik dus nog eens extra waarschuwen tegen het oversteken van onbe waakte overwegen als er mist hangt: zoowel per auto als per fiets of te voet. En er daar bij de aandacht op vestigen dat het gevaar in den laatsten tijd weer sterk vergroot is door de toegenomen snelheden van de treinen. Dat maakt een enorm verschil met zestien jaar geleden, toen het spoorwegverkeer traag was vergeleken met den tegenwoordigen toe stand. En toen werd aan de Nederlandsche Spoorwegen veroorloofd, overwegen onbe waakt te laten. Er is sindsdien heel wat over geschreven. Men heeft aanvankelijk gemeend dat het publiek er aan wennen zou en na de eerste ongelukken, beschouwd als gevolg van onvoorzichtigheid, verwacht dat het wel zou gaan. Maar het is niet gegaan en nu stijgt het aantal ongelukken voortdurend tengevolge van het steeds sneller rijden der treinen. Het zal blijven stijgen als van regeeringswege niet wordt ingegrepen, want de Spoorwegen heb-' ben geen geld om de situatie te verbeteren. Maatregelen zouden dus door den minister van Waterstaat moeten worden genomen. Eerlijk gezegd begrijp ik niet waarom dat niet gebeurt. De Tel. vraagt bouw van via ducten: Dat zou natuurlijk de beste oplossing zijn, die bovendien zeer velen werk zou ver schaffen, maar omdat het een zoo groot aan tal overwegen betreft is het een zeer kostbare onderneming. Mogelijk kan die slechts bij ge deelten worden aangepakt en beschikt men niet over de noodige middelen omdat besloten is dat andere werken van openbaar nut moeten voorgaan. Bovendien zou het toch een heelen tijd duren eer al die viaducten gebouwd waren. Daarom vraag ik liever om onmiddel lijke voorziening door de bewaking van al die gevaarlijke punten weer in te stellen. Dat lijkt mij eerste eisch. Is dat eenmaal gebeurd, dan kan men den bouw van viaducten volgens beschikbare middelen gaan uitvoeren. Den huidigen toestand te laten voortbe staan is niet te verantwoorden. In de steden worden voortdurend allerlei verkeersverbete- ringen aangebracht om gevaren weg te ne men, die meerendeels minder groot zijn. Hier heeft men een toestand waarin, althans als er mist hangt, zelfs de voorzichtigste mensch nog met zijn leven gokt als hij tot oversteken besluit. Dat is in lijnrechten strijd met de heerschende opvattingen en toegepaste maat regelen inzake verkeersveiligheid. En met waarschuwingen, zooals ik die hier nu weer geef, kan men wel een deel der ongelukken helpen voorkomen, maar zeker niet alle. Want straks zullen er toch mensehen zijn die om de een of andere reden groote haast hebben, derhalve niet een eind om willen rijden en het er maar op wagen. Behalve dat zullen er zijn die zich niet kunnen voorsbellen dat nou heusch zoo'n trein ineens zou kunnen komen als zij toch niets hooren. Zij zelf! Het is nu eenmaal moeilijker de ervaringen van anderen - aanvaarden dan de eigene. Een kille kleffe klamme deken, Een grijs gordijn zonder verschiet, Hoe goed de mist ook wordt bekeken, Je ziet, je ziet, dat je niet ziet. Een stille grijze massa regen, Die toch nog net geen regen is, Een sluier over alle wegen, Nog een klein beetje meer dan mis. Een bitter vijand van 't verkeeren, Zelfs van de soort die 't licht vermijdt, Indringerig door alle kleeren, Een domper op het grootst jolijt. Een prikkelende hoestverwekker, Bederver van het best humeur, Een stil naargeestige bedekker Van alle licht en alle kleur. De mist heeft niets dat kan bekoren, Maar hij is toch ook weer de bron, Waaruit de vreugde wordt geboren, Van vroolijk licht en milde zon. P. GASUS. Natuurlijk zou er een zeer technisch rap port, gegrond op waarnemingen van deskun digen, over samengesteld en gepubliceerd kun nen worden. Maar dat zou weer tijdverlies geven en intusschen zouden er nog meer dooden vallen. Na het ongeluk te Koekange hebben de inmiddels ter plaatse verschenen autoriteiten een volgenden Dieseltrein niet hooren aankomen en hebben zij op het laatste oogenblik een zijsprong moeten maken om zich te redden. Wordt dat, mitsgaders de om standigheden, waaronder de vader van twaalf kinderen den dood vond, nu aan den Minister persoonlijk medegedeeld? Ik hoop het. R. p. Plan Leiderdorp nog niet opgegeven Bij de beantwoording der sprekers over de defensiebegrooting zeide de minister van defensie in de Eerste Kamer Woensdagmiddag, dat defen sie vasthoudt aan het militaire vlieg veld te Valkenburg bij Katwijk. Bij onderzoek is evenwel gebleken, dat een modus vivendi is gevonden, waardoor een burgerluchthaven bij Leiderdorp niet onmogelijk is, door de keuze van het type vliegtuig, dat op de militaire luchthaven zal worden gestationneerd. Moeilijkheden bij de Burgerwacht te Apeldoorn. Maar er zijn geen 11.000 patronen gevonden. Interne oneenigheid bij de Vrijwilige Bur gerwacht te Apeldoorn heeft er toe geleid dat de burgemeester van Apeldoorn den comman dant eervol ontslag heeft verleend, terwijl de meeste leden van het kader zijn afgetreden. Het commando wordt voorloopig waargeno men door den ondercommandant, die niet be trokken is bij het conflict tusschen bestuur en kader. In verband met deze oneenigheid doen allerlei ongefundeerde geruchten de ronde, o.a. dat men in het gebouw van de bur gerwacht een voorraad van 11.000 patronep zou hebben gevonden. Tijdens een inspectiebezoek heeft reserve kolonel W. Froger, van de inspectie der Vrij willige Burgenvachten te 's-Gravenhage, Woensdag een bespreking met het bestuur ge had teneinde de oorzaken van het conflict te onderzoeken. (A.N.P.) N.V. DE RENTE CASSA KEERT 13 PCT. UIT. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. de Rente Cassa heeft het dividend over 1938 vastgesteld op 13 pCt. De gezamenlijke reserves bedragen thans f 3.069.937.49 Associatie Cassa. Het dividend der Associatie Cassa over 1938 werd vastgesteld op 13 pCt Bestuurder van electrischen trein voorkomt catastrofe. Boomen van drukken overweg- waren niet gesloten. Woensdagmorgen te 10.40 uur wa ren de boomen van den spoorweg overgang aan de Linnaeusstraat te Amsterdam gesloten. Nadat een losse locomotief naar het Centraal Station was gepasseerd, werden de boomen, welke het verkeer in de richting Wa tergraafsmeer doorlaten, geopend. Er bevonden zich reeds een groot aantal personen en voertuigen midden op den overweg, toen in volle vaart een electrische trein voor Utrecht, welke volgens de gewone dienstregeling den overweg van het Centraal Station naar het Weesperpoortstation moest passeeren, naderde. De bestuurder van den trein wist door krachtig remmen een catastrofe te voorkomen. De trein kwam vlak voor den overgang tot stilstand. Het is nog niet uitgemaakt, om welke reden de spoorwegwachter de boomen, waar het hier een te verwachten trein van de dagelij ksche dienstregeling betreft, heeft geopend. Volgens geruchten zou de spoorwegwachter hebben verklaard, dat het z.g. „weksein" niet zou zijn overgegaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op 16 Februari 1939 werd te Cara- cas de aanbesteding gehouden voor een zeer groot waterbouwkundig werk, n.l. de verbetering en uitbreiding van de havenwerken te La Guaii'a (Vene zuela). Hiervoor schreven tien firma's in, onder wie twee Nederlandsche onder nemingen. Ondanks de scherpe buitcnlandsche concurrentie wist de Nederlandsche firma de N.V. Aannemersbedrijf v.h. firma T. den Breejen van den Bout te Berg en Dal de belangrijke opdracht te verkrijgen. Het werk zal drie jaar vorderen. De kosten zullen omgerekend in Neder landsche valuta ongeveer veertien mil lioen gulden bedragen. Een bestaande pier moet verlengd worden. Een tweede pier moet geheel worden gebouwd en voorts moeten twee kaden worden aangelegd terwijl de haven op een bepaalde diepte moet worden uitgebaggerd. Alle ingenieurs, die het werk leiden zullen Nederlanders zijn, evenals het overige technische en opzichthouden- dc personeel voor de bediening van het materiaal, dat uit Nederland naar Venezuela zal worden overgebracht. De inschrijvingssom bedroeg 22J/2 millioen Bolivar, die ongeveer 60 cent waard is. Om trent de details van het werk, dat drie jaren vordert, kon de heer Gerritsen aan „Het Volk" nog geen nadere mededeelingen doen. Eerst zal de heer H. W. J. den Breejen van den Bout uit Venezuela moeten terugkeeren om nadere mededeelingen te verstrekken, die hier nog ontbreken. Op de vraag of deze belangrijke gunning ook beteekende, dat Nederlanders aan het uit te voeren werk zullen worden gezet, antwoord de de heer Gerritsen, dat zulks ongetwijfeld het geval zal zijn. Voor deze werken zijn be kwame ingenieurs, technici, uitvoerders e.a. noodig. Deze zullen daar moeilijk zijn te krij gen, zoodat men aangewezen zal zijn op Ne derlanders. Waarmede de uit te voeren werk zaamheden in verband staan, kon de heer Gerritsen niet zeggen. Vermoedelijk is de uitbreiding en de ver betering een gevolg van het feit, dat, naar de Indisch vlieger-officier overleden. Geval van hondsdolheid? BANDOENG, 22 Febr. (Aneta). Gister avond overleed in het militair hospitaal te Tjimahi de 28-jarige le luitenant-vlieger P. M. C. Deeleman, van Kalidjati, volgens geruch ten aan de gevolgen van hondsdolheid. Aneta informeerde bij het militair hospi taal, dat echter geen bijzonderheden kon ver strekken, doch mededeelde, dat de diagnose niet zeker is. Het slachtoffer werd niet door het instituut Pasteur behandeld. heer Gerritsen meende te weten, Venezuela op het oogenblik het derde land is wat petro- leumuitvoer betreft. De firma Den Breejen van den Bout heeft wel eens werken in het buitenland uitgevoerd, doch van een dergelij- ken grooten omvang niet. Groote werkobjec- ten op dit gebied in Nederland zijn echter schaarscher geworden, vandaar dat de N.V. thans in het buitenland zoekt Wilde bus voor het innemen van een „standplaats" beboet. De Utrechtsche kantonrechter heeft schrif telijk vonnis gewezen in de principiëele zaak tegen een chauffeur van een z.g. wilde bus, die een dienst onderhoudt van Utrecht naar Rotterdam. Den chauffeur was ten laste ge legd het innemen van een standplaats met een wilde bus in de binnenstad, zonder daartoe vergunning van B. en W. te hebben. De ambtenaar van het O.M. eischte in deze principieele zaak een geldboete van zes gul den of drie dagen. Het vonnis luidde conform. Met Pinksteren weer in exploitatie. ZANDVOORT Woensdag Hedenmiddag had in Ons Huis de openbare veiling plaats van hotel Groot-Badhuis en aanhoorigheden. Perceel I: het Groot-Badhuis met garage, dienstgebouw, parkeerterrein, terrassen, duin en verderen grond was de vorige week ingezet op f77000.—. Perceel II: het winkel- en woonhuis met trottoir en pad was ingezet op f 5000.—. Bij afslag kwam er voor deze beide perceelen afzonderlijk geen hooger bod. In combinatie werd er op f 13000.— afgemijnd, zoodat de beide perceelen te zamen opbrachten f 77000. en f 5000.— en f 13000— is f 95000.—. Koopers werden de heeren: G. J. A. Bakker, Nijmegen, L. Jonkergouw, Wassenaar en L. W. Küchlin, Den Haag. De heer Küchlin, die gedurende enkele ja ren het Grand-Hotel te Zandvoort exploiteer de deelde nog mede, dat hotel Groot-Badhuis met Pinksteren a.s. in exploitatie zou worden gebracht. Het erfpachtsrecht op een perceel grond met woonhuis gelegen achter de garage van Groot-Badhuis werd niet afgemijnd, zoodat dit verkocht werd voor den inzet van f 6600.—. Twentsche Bank keert weer 5 dividend uit. Naar verluidt zal aan de algemeene verga dering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. worden voorgesteld over het jaar 1938 een dividend uit te keeren van öVfe pet. (v. j. 5V2 pet.) ;EN mysterieus bericht is ontvangen door het radio station der Marine Corporation te Chatham (Massachusetts, Ver. Sta ten), waarin gemeld werd, dat het uitzendende schip door een tor pedo van een onbekenden onder zeeër was getroffen en zinkende was. Hulp werd gevraagd. De roepletters van het schip werden aangeduid als P. E. C. C. en als plaats bepaling werd een positie opgegeven ongeveer 200 mijl ten Zuiden van de Azoren. Het geheimzinnige van deze zaak is o.m., dat de letters P. E. C. C. de draadlooze roepletters van een schip kunnen zün, ofschoon niets gevonden kan worden in de bestaande nomencla turen ten aanzien van zoo'n sein. Het bericht was afkomstig van het s.s. Tulsa, dat er nog aan toevoegde, dat het schip in zin kenden toestand verkeerde op een plaats, die aangeduid wordt als 32 graden 10 min. N.B. en 37 graden W.L. De „Tulsa" heeft het zinkende schip, dat SOS-signalen uitzond om 13 uur Greenwich tijd, niet kunnen identificeeren. De Burgem. Weertsstraat 34 - Velsen-Noord BEZOEKT ONZE TOONKAMERS Afdeeling Manufacturen Meubelen (Adv. Ingez. MedJ In Engeland heeft men ook reeds een televisie- uitzending, waarbij iemand van zijn ervarin gen tijdens de vlucht verteldebeproefd „Tulsa'' stelde echter alles in het werk om weer met het schip in verbinding te komen. Het ma rinehoofdkwartier van Boston merkt op, dat roepletters, die met een P. beginnen, gewoon lijk gebruikt worden door Nederlandsche schepen Een Nederlandsch schip? Van bevoegde zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat de roepletters PECC inderdaad zouden wijzen op de Nederlandsche nationaliteit van het be trokken schip. Daar er volgens de nomenclaturen geen schip met de roepletters PECC bestaat, is de waarschijnlijkheid groot, dat de „Tulsa" het door het zinkende schip uitgezonden sein onjuist opgevan gen heeft of wel, dat het sein zelf niet juist is uitgezonden, hetgeen, gezien de omstandigheden, waaronder de telegra fist moest werken, niet geheel uitgeslo ten geacht zou kunnen worden. Voorts merkte men op, dat een torpedo-aan val door een duikboot op de aangegeven plaats ook zeer onwaarschijnlijk geacht moet worden. Wat zou een onderzeeër, op deze breedte en zoo ver van iedere basis te zoeken hebben? Het komt maar zelden voor dat onderzeeërs zich zoo ver den Oceaan in begeven. Ook oefeningen door onderzeeërs worden in den Atlantischen Oceaan, op zoo grooten afstand, maar zelden of nooit ge houden. Wanneer men de mogelijkheid van een torpedo-aanval uiterst gering acht, zou men dus moeten denken aan een andere oorzaak van de scheepsramp, bijvoorbeeld zou het schip op een wrak gestooten kunnen zün er zou zich een ontploffing aan boord hebben kunnen voordoen, hetgeen, vooral wanneer het een tankschip zou zün, rampspoedige gevolgen zou kunnen hebben. Kortom het bericht laat ruimte voor alle moge- lüke veronderstellingen en hypothesen, die eerst door nadere berichten zouden kunnen worden bevestigd of ontzenuwd. Te. bevoegder plaatse te 's-Gravenhage deelt men ons nog het volgende mede: De roepletters P.E.C.C. waren tot Mei 1936 de roepletters van de „Flandria", toebehoorende aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd. De „Flandria" is in Mei 1936 in buitenlandsche handen overgegaan en heeft daarmede deze roep letters verloren. Sindsdien is ook aan geen enkel Nederlandsch schip deze roepnaam gegeven. Ook een telegram uit New-York, dat het schip zou zijn de trawler Flandria, toebehoorend aan de Zeevisch Maatschappij, kan niet juist zijn, daar de Flandria een trawler is uit IJmuiden, van slechts 159 ton. Deze visschersboot had daar bij niet eens een radiozender aan boord en is alleen met radio-telefonie uitgerust. Waarschijn lijk is dit schip in 1936, toen de Zeevisch Mij. ophield te bestaan, gesloopt. Ook acht men het in reederskringen niet mogelijk, dat een der gelijk klein schip zich ten Zuiden van de Azo ren zou kunnen bevinden. Ook van geen der Nederlandsche reederijen bevond zich, voor zoover gisteravond viel na te gaan, een schip met overeenkomstige roepletters in de buurt van de opgegeven positie. Om deze reden kon onze zegsman niet aan nemen, dat in dit geval van een Nederlandsch schip sprake zou zijn. De mogelijkheid, dat het geheele bericht op een mystificatie berust is ook niet uitgesloten te achten, omdat de „Empress of Australia" op de door het schip aangegeven plaats is aangekomen, doch daar geen spoor van een wrak heeft ont dekt,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1