IJmuider Courant REX THEATER V, 1JJM DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De tragedie van een Keizerrijk Verdubbeling van straf geëischt. Het Conclave. Maart. Commissionnair van verduistering van groot vermogen verdacht. .^JAARGANG NO. 103 mm Loire». Co,:er. M..»«h.pp8 CooraBt tilg««eD Algem. Dmkkerij N-V Groote Hopl.1r.al 93. Haarlem. Tel 10724. Bureau IJmuide, Couraun Kennemerla.u 42, Urpuideo, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Adrerleude». opgegeven roor dil blad, worden kosteloos opgenomen in de Kannemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 2 MAART 1939 Abonnementen per week f 0.12'/* per maand f0.52V2» per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. presenteert vanaf VRIJDAG 3 MAART eiken avond 8.15 uur Met den eminenten HARRY BAUR als RASPOETTN. Een nieuwe en schitterende getuige van de kracht der Fransehe film.. Voor de pauze: LEVEND GEVONDEN Een Amerikaansche sensatiefilm van de goede soort. FOX WERELDNIEUWS. PROFILTI'S ACTUALITEITEN. ZONDAGS 3 UUR MATINEE met geheele programma. Hooger beroep dreigt slecht af te loopen. (Adv Ingez. Med.) Gisteren is in het Vaticaan te Rome het Con cave begonnen, de vergadering van de kardi nalen der Roomsch-Katholieke Kerk die tot taak heeft een nieuwen Paus te kiezen. De naam dier vergadering duidt de gestrenge afzondering al aan, waarin de Kerkvorsten, bevrijd van iedere mogelijkheid tot beïnvloe ding door de buitenwereld, tot hun besluit moeten komen. Want het woord Conclave is afgeleid van cum clavemet sleutel. Moge de prachtige zaal in het geweldige gebouwen complex van het Vaticaan, waarin de twee enzestig kardinalen tijdens hun bijeenkom sten op tronen gezeteld zijn, een indruk van schittering en praal wekken, deze vindt zijn tegenhanger in hun persoonlijke verblijven: in°de sobere kleine cellen, waarin zij buiten de vergaderuren vertoeven en in het gebed sterkte vinden voor de zoo verantwoordelijke taak, hun door de Kerk opgelegd. De Pauskeuze geschiedt volgens de voor schriften der constitutie „Vacante Sede Apos- tolica", waarbij bepaald is dat alle kardinalen stemgerechtigd zijn en waarin hun feitelijk volkomen vrijheid omtrent de keuze is gelaten, zoodat in theorie zelfs een leek verkiesbaar is. Maar sinds de veertiende eeuw is steeds een kardinaal gekozen en sinds den dood van Paus Adrianus VI in 1522 van den eenigen Ne derlander die ooit Paus was is het altijd een Italiaansche kardinaal geweest. Tweemaal per dag worden stemmingen gehouden en het Conclave zet zijn taak voort tot een der can- didaten minstens tweederden der stemmen op zich heeft vereenigd. Na iedere stemming wor den de gebruikte stembriefjes meteen ver brand en als zwarte rook uit den schoorsteen 'opstijgt, tengevolge van de vermenging van het papier met vochtig stro©, beteekent dit dat nog geen resultaat is bereikt.Stijgt witte rook op dan beduidt dit dat de vereischte meerderheid .van twee derden is uitgebracht en dan wordt den gekozéne gevraagd of hij zijn benoeming aanvaardt. Het staat hem vrij te weigeren. Niemand kan voorzien hoe lang het Con clave zal duren. De historie vermeldt dat het langdurigste, dat ooit gehouden werd, 106 dagen vorderde. Maar een Conclave van zulk een langen duur is als een hooge uitzondering en dus ook nu als een onwaarschijnlijkheid te beschouwen. De oogen van tientallen millioenen geloo- vige Katholieken in de gansche wereld zijn thans op het Conclave gevestigd. Maar ook de belangstelling van andersdenkenden is zeer groot en dat verschijnsel behoeft eigenlijk geen verklaring. Te minder in dezen tijd. Aan Paus Pius XI, die is heengegaan, is van vele zijden de eerenaam van Vredespaus gegeven en ook niet-Katholieken gedenken hem met grooten eerbied. Op zeer hoogen leeftijd, tel kens weer op het ziekbed geworpen door licha melijk lijden, toonde Paus Pius XI een zoo hoog plichtsgevoel en een zoo bewonderens waardige energie dat men daarvan niet dan met diep respect en ontroering kennis kon nemen. Telkens weer overwon hij zijn zwakte en pijnen om zijn zware taak te vervullen en zijn woord, zijn overtuiging, zijn bemoediging tot een in tegenstellingen en in strijd ver dwaasde, zwaarbewapende wereld te richten. De invloed ten gunste van den vrede die van den heengeganen Paus is uitgegaan is zonder eenigen twijfel zeer groot geweest. Het besef van de waarde van zulk een invloed is alom levendig en daarom wacht men in des te grootér- spanning op hem, die geroepen zal worden tot voortzetting van zijn taak. Natuurlijk wemelt het van geruchten over de Pausverkiezing. Namen van kardinalen die als mogelijk verkiesbaar beschouwd worden men duidt hen in Italië met het woord „papa- Mi" aan nemen in aantal toe. De meeste aandacht is gevestigd op kardinaal Pacelli, staatssecretaris van Pius XI en thans kardi naal camerlengo, sinds vele jaren bekend als een man van buitengewone gaven. Maar de staatssecretaris pleegt in de buitenwereld uit den aard van zijn hooge positie de bekendste der kardinalen te zijn en overigens is het hoo ge uitzondering dat degeen die deze functie bekleed heeft tot Paus verkozen wordt. Ook hebben vorige Conclaves bewezen dat het meermalen gebeurt dat tenslotte een kardi naal gekozen wordt, wiens naam bij den aan vang van het Conclave niet onder de „papa- Mi" naar voren kwam. Daarom hebben deze voorspellingen maar heel geringe waarde. Maar het is te verwachten dat zij in de eerst volgende dagen in aantal en vooral in afwis seling zullen toenemen. De wereld is nieuws gierig eb zou die nieuwsgierigheid niet ge- Lentemaand is weer begonnen, Er is weer een stap gewonnen Op den grauwen wintertijd; Nuchter officiëel bekeken, Nog een luttel drietal weken, Dan verliest hij weer het pleit. Maart, de maand van lentebodes, Trotsch voor de voorjaarsmodes. Waar de vrouw al lang naar haakt, Nieuwe jonge dierenlevens, En de eerste zwaluw tevens, Die nog lang geen zomer maakt. Maart, de zangmaand voor de katten, Maand van groote regenspatten, Waar je 't voorjaar aan herkent; Maand van negen milde dagen, Die de zomer, moog' 'fc behagen, Ons als eerste voorproef zendt. Maart, de schoonmaak komt weer spoken, Elke vrouw wordt aangestoken Door de reinigingsbacil; Mannen moeten weer verwijlen, Tusschen emmers, zeep en dweilen, Dragen 't meer of minder stil. Maart, de tijd is niet te stuiten, Er vaart kriebel in de kuiten. Ook al zijn ze soms nog koud; Nog een luttel drietal weken En ik kan de vlag uitsteken, Als de lente intocht houdt. prikkeld worden door de gedachte aan de kardinalen die in zoo volkomen afzondering bijeengekomen zijn om een belangrijke keuze te doen? R. P. Ontheffing leveringsverplichting garnalenvisschers. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal Vrijdag a.s. in werking treden een Koninklijk besluit tot het verleenen van ont heffing aan zg. strandvisschers, die zonder vaartuig langs het strand garnalen met be hulp van schep- of sleepnetten plegen te van gen. Aangezien de verplichting om alle ge vangen garnalen aan het verkoopkantoor voor garnalen af te leveren, voor de strand visschers in het algemeen te bezwaarlijk is. wordt hun, die daartoe door den minister van economische zaken zijn aangewezen, ont heffing van bedoelde verplichting verleend. De ontheffing wordt slechts gegeven onder de voorwaarde, dat de door de strandvis schers aangevoerde consumptiegarnalen wor den afgeleverd in het klein aan verbruikers en met inachtneming van den minimumprijs en van de door het verkoopkantoor vastge stelde voorschriften omtrent de maat dei- garnalen. Voorts mogen deze visschers niet meer dan 10 K.G. consumptiegarnalen per dag aan voeren. Aanvragen ter verkrijging van bedoelde ontheffing kunnen worden gezonden aan de Nederlandsche visscherijcentrale te 's Graven- hage. Collecten ten behoeve van de Jeugdzorg. De regeeringspersdienst vestigt de aan dacht op het volgende: Sedert eenigen tijd wordt in een aantal ge meenten gecollecteerd ten behoeve van de jeugdzorg. Het is gebleken dat daarbij in som mige gevallen de indruk wordt gewekt, als zoude die collecte plaats vinden onder auspi ciën van den minister van sociale zaken. Aangezien dit laatste bij geen der thans ge houden wordende collecten het geval is, is het wenscheJijk erop te wijzen, dat voor zoo ver bij die inzamelingen ten behoeve van de jeugdzorg al of niet opzettelijk de indruk mocht werden gewekt, dat deze plaats vinden onder het toezicht of met goedvinden van den minister van sociale zaken, dit ten on rechte geschiedt, ook wanneer gecollecteerd wordt voor een doel, dat op zichzelf wellicht alleszins waard is gesteund te worden. Tot goed begrip van het vorenstaande zij vermeld, dat het jeugdwerk van de navol gende organisaties vanwege de regeering wordt gesteund en gesubsidieerd. Vanzelfsprekend Is, hetgeen hierboven werd gezegd, op deze organisaties niet van toepassing. De bedoelde organisaties zijn: Centrale voor Werkloozenzorg, Stadhouders laan 45, Utrecht; Moderne Centrale voor Werkloozenzorg, Amstel 224 te Amsterdam; Nat. R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozen- zorg, Lange Putstraat 44, 's Hertogenbosch; Federatie voor Werkkampen, Stadhouderskade 7, Amsterdam, waarbij ook is aangesloten de onlangs opgerichte stichting Nederlands Volkskracht; het Algemeen Comité voor het inrichten van internaten voor opleiding tot dienstboden, Bezuidenhont. 1-11, 's Gr-aven- hage. Woensdag zette het Amsterdamsche ge rechtshof de strafzaak voort tegen een Am- sterdamschen commissionnair in effecten, ver dacht van verduistering van een zeer belang rijk bedrag aan effecten, ten nadeele van een met hem bevriende familie. De rechtbank had hem indertijd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, van welk vonnis verd. in hooger beroep kwam. Voor het gerechtshof zijn verleden week de getuigenverhooren gehouden. Woensdag werd verd. door den president aan het slotverhoor onderworpen. Verdachte hield zijn onschuld vol. Hij had de effecten ontvangen met een volmacht, waarmede hij zich volkomen gedekt achtte om met de effecten te handelen, zooals hem dit het beste voorkwam. Hij had een groot bedrag in leendepöt aan zijn eigen firma, die er op dat oogenblik slecht voorstond, gegeven. Met speculaties was hij zeer ongelukkig ge weest, zoodat een zeer belangrijk deel van het hem toevertrouwde kapitaal verloren ging. Requisitoir. Het woord was vervolgens aan den pro cureur-generaal, die begon met de waarde van het volmacht te bestrijden. De volmacht geeft verdachte slechts het recht de belangen van de dame, die hem de stukken gaf, te behartigen. Die volmacht is slechts een lastgeving, gegeven aan een privé- persoon, want verd. was toen hij de vol macht kreeg nog geen commissionnair. Verd. moest slechts de stukken in haar be lang beheeren, hij moest de stukken aanhou den. „Maar" zegt de verdediging, „er is toch met haar goedvinden gespeculeerd". Ja, dat is waar, maar dat was na enkele jaren uit en we zien op bevel van de eigenaresse een degelijker beheer. In 1921 komen op de staten nog een reeks niet speculatieve stukken voor. Na 1929 echter wordt het een wilde speculatie; het worden dan handelingen ten behoeve van dezen verdachte en niet meer ten behoeve van Agnes N., de eigenaresse van de stuk ken. De ware toedracht van zaken verzwijgt hij tegenover de vrouw. Ten aanzien van het tweede punt in de dagvaarding, n.l. het feit, dat de verdachte effecten heeft verduisterd ten nadeele van Albert N. bestrijdt s-pr. het verweer van den verdachte als zou hij niet hebben geweten, dat hij effecten van Albert N. onder zich had. Tenslotte komt spr. in zijn uitvoerig gedo cumenteerd requisitoir aan het derde punt van de dagvaarding: de verduistering van effecten ten nadeele van Corrie N., de doch ter van Albert. Ook ten aanzien van dit- punt heeft de verdachte beweerd, dat hij niet zou hebben geweten, dat de bedoelde ef fecten deze Corrie zouden hebben toebehoord. Spreker gelooft hier niets van, zooals hij nader aantoont. In dit geval heeft verdachte de verduiste ringen niet gepleegd als particulier, maar als commissionnair. Spr. zet de omstandigheden, waaronder de verdachte 40.000, toebehoorende aan de zwakzinnige Corrie en opgenomen, nadat dit meisje de noodige volmacht had ge teekend, in leendepót heeft gegeven aan zijn eigen firma. Het faillissement stond voor de deur. De ver duisteringen geven een climax te zien. Ver dachte heeft gedurende een reeks van jaren met de belangen van zijn clienten gespeeld en gesold. Spr. acht alle drie punten bewezen, ook het tweede, waarvan de rechtbank den verdachte heeft vrijgesproken. Een strenge straf acht spr. onafwendbaar. Wanneer men ziet welke zware straffen wor den gegeven aan personen, die zich schuldig maken aan diefstal van een rijwiel en in dit geval sprake is van verduistering van een vermogen van meer dan 100.000, dan is tusschen deze twee strafbare handelingen geen vergelijking te trekken. Gezien de groote mogelijkheid, dat de ver dachte zich aan een eventueel door het Hof op te leggen straf kan onttrekken, vraagt spr. de gevangenneming van den verdachte. Voorts requireert spr. vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling van den verdachte wegens verduistering meermalen gepleegd en wegens verduistering als commissionnair tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Het Hof heeft hierna de uitspraak be paald op Dinsdag 14 Maart. Aangezien de procureur geen onmid dellijke gevangenneming had geëischt, zal het Hof hierover beslissen bij het wijzen van het arrest. Voorverkoop kaarten Sigarenmag. DE DRIE KRUISJES Geopend Zondags van 10-2 u. (Adv. Inge-c. Med.) WIELEN WERKPLAATS AANBESTEED. De Nederlandsche Spoorwegen hebben aan besteed het maken van een aanbouw voor wielenwerkplaats aan de Centrale Werkplaats te Haarlem. Ingekomen waren 25 biljetten, waarvan de hoogste inschrijver was J. H. Leurdink te Winterswijk voor f 28.250 en de laagste inschrijver H. van Dijken te Amers foort voor f 23.240. Eerste Pausverkiezing geen resultaat. A. Coert overleden. Bekend schilder en oud-directeur van „De Lakenhal". Te Soussa in Tunis is op 66-jarigen leef tijd geheel onverwacht overleden de heer A. Coert. ouddirecteur van het stedelijk museum „De Lakenhall" te Leiden en bekend schil der Anthony Coert werd geboren te Goedereede op 14 December 1872. Hij volgde de H.B.S. te Leiden in welke stad hij les in handteekenen nam bij Lampe. Als schilder werkte hij onder leiding van Floris Verster. In 1921 werd de heer Coert onder-directeur en in 1931 directeur van het stedelijk museum „De Lakenhall" te Leiden als opvolger van mr. dr. J. C. Overvoorde. Met ingang van 1 Jan. 1938 werd hem wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend. Bekende watermolen afgebrand. Woensdagmiddag sloeg tijdens een kort onweer, dat zich boven Alkmaar en omgevin; ontlastte de bliksem in de watermolen „De Vischmolen" in de E-gmondermeer. De molen, welke sedert de drooglegging van de Meer in de zeventiende eeuw dienst heeft gedaan voor de bemaling, brandde ge heel af. De molen, welke eigendom is van den Eg- monder polder, is verzekerd. UITBREIDING VAN DE VEILING IN DE LIER. In de jaarvergadering der veilingvereeniging „Westerlee" in De Lier is besloten de veiling uit te breiden. Het veilingterrein zal met 10.000 vierkante meter worden uitgebreid, waarbij tevens de haven vergroot zal wor den. De kosten worden op f 115.000 geraamd. Het werk zal in November a.s. gereed zijn. Italianen nit Corsica te Livorno aangekomen. Aan boord van de „Citta di Napoli" en van de „Citta di Livorno" zijn gisterochtend te Livorno 800 Italianen uit Corsica aangekomen die „wegens de vervolgingsmaatregelen van de zijde der Fransehen genoodzaakt waren te repatrieeren", aldus het Italiaansche -per- agentschap Stefani. Afgevaardigde Deciceo, minister voor de in het buitenland wonende Italianen, autoriteiten, vertegenwoordigingen van fascistische orga nisaties en een groote menigte bereidden den 800 Italianen een hartelijke ontvangst. „De gerepatrieerden", - aldus Stefani. „heb ben mededeeling gedaan van weerzinwek kende voorbeelden van Franschen haat jegens hen, die door hun werk toch steeds hun bij drage hebben geleverd aan het welzijn van het eiland". Na een kostelooozen maaltijd hebben de menschen allen geschenken in geld en levens middelen ontvangen, waarna zij met verschil lende treinen vervoerd werden naar plaatsen waar hun de noodige bijstand en werk zal worden gegeven. Zwarte rook uit den schoorsteen. VATICAANSTAD, 2 Maart (Reu ter—A. N. P.) De zwarte rook, welke van morgen opsteeg uit den schoor steen van het Vaticaan, duidde er op, dat de eerste stemming, welke de kardinalen hedenmor gen voor de Pauskeuze gehouden hebben, geen resultaat heeft op geleverd. HAARL. VOETBALBOND (Officieel). De Selectiewedstrijd aan de Spanjaardslaan. De selectiewedstrijd, die a.s. Zondag op het terrein aan de Spanjaardslaan tusschen de elf tallen A en B gespeeld wordt, begint niet te half elf, maar te twee uur. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. De voorbereidingen voor dit populaire tournooi, dat thans voor de twaalde maal in de Paaschvacantie zal worden gehouden, zijn reeds weer begonnen. De circulaires en aanmeldingsformulieren zijn aan de scholen verzonden en daarmede is dus tegelijkertijd de inschrijving geopend. Het vorig jaar namen te Haarlem 138 elftallen aan deze Paaschwdstrijden deel; 't zal moeilijk lijk te zijn, dit aantal te overtreffen. Er zal gespeeld worden in vijf af deelingen Afd. A: Deze af deeling is bestemd voor leerlingen van middelbare en daarmede gelijk te stellen scholen. In afdeeling A kan de school uitkomen met slechts één elftal. De spelers in dat elftal moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt heb ben en nog leerlingen zijn van de school. Afd. B. is bestemd voor leerlingen, geboren in 1923 of later en afd. C voor leerlingen, ge boren in 1923 of later. Afd. D. In de afdeeling D kunnen uitkomen de lagere klassen van: U.L.O.-scholen; H.B.S.; Lycea; Gymnasia; Nijverheidsscholen; Cen trale-scholen en eventueel 7-klassige scholen, indien de leeftijden der spelers daartoe aan leiding geven. De leerlingen moeten geboren zijn in 1925 of later. Afd. E. Deze afdeeling is bestemd voor leer lingen der hoogste klassen van de lagere scholen. De leerlingen moeten den 11-jari- gen leeftijd bereikt en den 13-jarigen leeftijd niet hebben overschreden. De beslissing over de plaatsing in een der bovengenoemde afdeelingen berust bij de Commissie van Voorbereiding. Een speler mag slechts uitkomen voor het elftal, waarvoor hij werd opgegeven. Een spe ler mag voor meer dan één elftal als reserve worden opgegeven. Komt een speler als reserve voor een bepaald elftal uit, dan is daardoor zijn uitkomen voor andere elftallen der school uitgesloten. Elke school moet over een voldoend aantal reserves beschikken. Hun namen moeten op het aanmeldingsformulier worden vermeld. Een school mag met meer dan één elftal in dezelfde afdeeling uitkomen, behalve voor afd. A. Leerlingen, die van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding zijn uitgesloten, mogen niet voor deelneming worden opgegeven. De wedstrijden zullen twee maal een half uur duren, met een rustpoos van 5 minuten, uitgezonderd de wedstrijden in Afdeeling A en B, die lVz uur duren, eveneens met een rustpoos. De wedstrijden worden in de Paaschvacantie gespeeld, met uitzondering van de beide Paaschdagen; geen elftal zal meer dan één wedstrijd op een dag spelen. De aanvoerders moeten de voorletters en de namen der spelers kennen, daar zij die na men vóór het begin van iederen wedstrijd op het wedstrijdformulier moeten invullen. De aanmeldingsformulieren moeten uiter lijk Zaterdag 11 Maart worden ingeleverd bij den heer W. P. J .Ente, Van Nesstraat 39 Haarlem (tel. 22413). (Dit betreft alleen de scholen te Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Hoofddorp en eventueel Hillegom). Scholen, welke geen circulaire mochten hebben ont vangen, kunnen zich tot bovengenoemd adres wenden. Minister Sarraut leest den journalisten het communiqué voor, waarin de Fransehe regeering kennis gaf het bewind van Franco de jure te erkennen. DAMMEN. DISTRICTSBOND NOORD-HOLLAND 10 JAAR Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van bovengenoemden Dambond hebben a.s. Zondag in het gebouw „Cycloop" te IJmuiden feestelijk heden plaats. Als 's middags 12 uur de voorzitter van den Bond, de heer K. de Jong zijn openingsrede heeft gesproken, begint te 12.15 uur de eere wedstrijd Noord-Hollandsch TientalNeder- landsch Tiental. Te half zes recipieert het bestuur en ongeveer half acht begint het non-stop cabaret programma. IJS-HOCKEY. DEN HAAG—BRUSSEL (7—4). Woensdagavond werd te 's-Gravenhage bo vengenoemde wedstrijd gespeeld. De Hagenaars wonnen met 74. De resultaten der drie speel tijden waren: 43. 1—0 en 2—1.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1