IJMUIDEN VELSEN BEVERWIJK Steno-typiste Zeven -stuivers Rubriek dus.... de meest succesvol e! OOGEN slecht Muziek instrumenten Vergadering Chr.-Hist. Kies- vereeniging. „„«vond hield de Chr.-Hist. Kiesver- S era openbare vergadering in het ge- eenigins rhr Belangen onder voorzitterschap bouw va" j c. Dunnebier, die de vergade- van „hp gebruikelijke wijze opende. Spreker ring op e nageda'chtenis van den heer hera?iui1ers die als raadslid werd opgevolgd J' fhpp'r H. Groeneveld en voorts sprak d°-°r v!n vreugde over uit. dat de heer A. ten groeke thans van een ernstige zietke herstel- breker heette alle aanwezigen welkom, in het Ser den spreker den heer Delfos en wekte m tot een krachtige actie. Hierna werden hvee wupletten van het Wilhelmus gezongen en JTmnziek. Nadat nog eemge huishoudelijke Wi-on waren behandeld verkreeg de heer Delfos jet woord over zijn onderwerp „Wat moeten wij d0|°;"ter begon met de aandacht te vestigen dra Dom te Keulen en de daaraan verbon- van den jongen bouwheer, die van den San de opdracht kreeg, een kerk te bouwen, Sa™.ot dat men God niet meer ziet. Toen de Sé bouwer vroeg: wat is dan mijn loon? ant- Imp de Satan: de zaligheid van uw ziel. Ook bij wat er thans in Duitschland gebeurt i= „r geen plaats meer voor God en Zijn Geest. Wat moeten wij doen? Er is wel een begin maar „e„ eind in dezen bewogen tijd Wij moeten Snemen van wat er om ons gebeurt. Telkens "■orden we opgeschrikt door ontstellende ge beurtenissen. die we voor onmogelijk hielden. S toch is er niets nieuws onder de zon. In een iiih'oerige rede gaf spreker naar zijn inzichten het antwoord op de gestelde vraag. Wij moeten ''tuigen van onze staatsinstellingen, die ge drenkt zijn van de Christelijke beginselen, be ginselen die van bovenaf neerdalen. Op de rede van den heer Delfos volgde éfen geanimeerde bespreking om te komen tot de oprichting van een centrale kiesvereeniging in de gemeente Velsen. Er was nog een aardige tombola en daarna werd de vergadering door den heer Van Roest gesloten. VER. VAN FAC. LIJKVERBRANDING De afdeeling Velsen van deze Vereeniging houdt Vrijdag a.s. haar jaarvergadering. Van de bestuursleden zijn aan de beurt van aftreden Mevr. M. J. J. Pott-Zindel en de heer IJ. J. Reitsma. Beiden zijn herkiesbaar. Voorts moet benoemd worden een nieuw lid der kascommissie benevens een reservelid. Tenslotte doet het bestuur het voorstel om een tweetal artikelen van het afdeelingsrëgle- ment te wijzigen. BESOMMINGEN. Voorloopige groslijst der S. D. A. P. Door de S.D.A.P. is de volgende voorloopige groslijst samengesteld voor de a.s. raadsverkie zing. Kieskring I: 1 W. F. Visser, 2 P. F. C. Roelse. 3 J. Stark, 4 J. v. d. Veer. 5 W. Kastelein, 6 A. Thomassen- Lind, 7 N. W. van Nlfterick, 8 O. Bakkelo, 9 E. Luikman, 10 J. de Groot, 11 H. Bakker, 12 P. H. van Rummelen, 13 N. Raven, 14 A. A. de Groot. Kieskring II: 1 tot en met 11 als boven, verder: 12 mevr. C. A. Jurg-Gerritsen, 13 H. Mol, 14 E. Sanders. Kieskring III: 1 tot en met 11 als boven, verder: 12 mevr. J. v. d. Horst-Retz, 13 J. H. ten Hagen, 14 W. Dienaar. Binnenkort zal door de leden over de defini tieve samenstelling worden gestemd, zoodat het niet onmogelijk is, dat de definitieve lijst, van bovenstaande zal afwijken, PERSONALIA. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts- examén de heer W. Co.lenbrander te Velsen. BRANDJE AAN DEN STATIONSWEG Gistermiddag is in het perceel Stationsweg 102 brand ontstaan, doordat de bewoners in een open haard steenkolen hadden gestookt in plaats van houtblokken. Hierdoor werd de onderste vuurplaat te heet zoodat de vloei- begon te brenden. De brandweer was spoedig ter plaatse en had weinig moeite om het vuur te blusschen. Trawlers: Manden: 290 Jacq. Clasine IJM 10 f 2890 235 Utrecht IJM 73 f 2340 240 Schoorl IJM 39 f 2250 135 Uiver IJM 384 f 1760 Kotters: E 41 f 1660. E 405 f 1550, E 128 f 960, E 482 f 930, E 325 f 1120. Loggers: KW 76 f 1590, KW 44 f 560, KW 135 f 690, KW 70 f 690. MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 2 Maart 1939 Tarbot 80—62 ct. per K.G. Tong 130—78 ct. per K.G. Heilbot 110—100 ct. per K.G. Griet f 26—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 16f 13 per 50 K.G. Middel schol f 19 per 50 K.G. Zetschol f 32—f 22.50 per 50 K.G. Kleinschol f 28—f 7.30 per 50 K.G. Bot f 5.40—f 4.40 per 50 K.G. Schar f 11—f 4.80 per 50 K.G. Poontjes f 8.40f 7 per 50 K.G. Groote schelvisch f 29f 15.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 28—f 21 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 24f 18 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 21f 8.60 per 50 K.G. A Groote gul f 11.50f 9.50 per 50 K.G. Kleine gul f 13.50—f 7.50 per 50 K.G. Wijting f 6.70—f 4 per 50 K.G. Makreel f 7.50—f 4.50 per 50 K.G. Versche haring f 4.70f 4.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 41—f 17 per 125 K.G. Levende kabeljauw f 4.20f 1.70 Vleet f 2.20f 0.50 per stuk. Leng f 2,50f 0.60 per stuk. Koolvisch f 0.630,18 per stuk Rog f 18f 17 per koop. „IJSELMOND" WORDT „HOLLANDIA" De „IJselmond" IJM. 78 zal door de nieuwe reederij in de vaart worden gebracht onder den naam „Hollandia". VERTROKKEN TRAWLERS Heden zijn vertrokken: Neptunus IJM 87, Zwarte Zee IJM. 94, Ade lante IJM. 19, Dirkje RO 53, Det Hoop IJM 46. Norma Maria IJM. 6, Christina IJM. 2, Hercules IJM. 196, Jenny Elsa IJM. 88, Zeeleeuw IJM. 29, Aneta IJM. 82, Petten IJM. 49. VRIJDAG 3 MAART Luxor Theater, Breestraat: „De rebel van Texas" en „Het geheim van de 7 bontmantels 8 uur, Kennemer Theater, Zeestraat: „Carefree" e .>De gevaarlijke leeftijd", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Mademoiselle Docteur" en „De zwarte pop", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 2 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Ballet Tilly Sylon, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Sergeant Berry", 2.30. en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Suez". Op het toonee] „Jonny en Jones", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Tragedie van f Keizerrijk" en „De kuische Suzanna", 2 en 8 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette". 2.30. en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chinatown" en „Misdadigers der lucht". Moviac: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 Chy Bioscoop, Zuiderstraat: „Jopie Slim Dickie Bigmans". Teyler Museum, Spaarne 16, 11—3 uur, naive s Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) 3—5 en 7—9 uur. VRIJDAG 3 MAART Concertgebouw: Beethoven-cy- cius, e.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. be- Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Ewald, IJM. 48. Vangst: 600 kisten haring. De candidaten voor den Gemeenteraad. Heeft U jen bijzondere aanbieding? MORGEN verschijnt onze DE GROOTSTE advertentie rubriek in Kennemerland Tavido speelde „De Rechte Lijn'' Goede spelers van het tweede plan. Kort na haar opvoeringen van het successtuk „De eeuw der Jeugd" kwam de Hoogoven-too- neelvereeniging T.A.V.I.D.O. weer voor hét voet licht in het Kennemer-Theater, thans met het bekende werk van Jan Fabricius „De rechte lijn", een tooneelspel, waarvan Let aantal op voeringen indertijd niet te tellen was. Wel een bewijs, dat er onder de leiding van den heer A. H. Holtslag, hard gewerkt wordt. En deze ploeg, waarvan de leden zoo langzamerhand stevig op elkander ingespeeld raken, mag gezien worden. Zoo zullen de donateurs er ook over gedacht hebben, want het Kennemer-Theater was er dicht mee bevolkt; zij werden door den heer J. Kalff namens Tavido vei-welkomd. Het openingstafereeltje zag er keurig uit. De zendeling en Wilko, de man, die in het leven De Rechte Lijn trekt, hadden de niet gemak kelijke taak, de juiste sfeer voor dit tooneelspel te scheppen. Dat ging den zendeling gemakke lijk af; hij was rustig, zegde zijn rol met mooie, kalme stem en speelde ze met overtuiging. Tegenover hem viel Wilko uit den toon. Hij was veel te druk en de ruzie-achtige stem deed aan zijn creatie leelijk afbreuk. Z'n pruik was evenmin gelukkig, de zwarte schoenen en idem sokken bij de tropenuniform een onoplettend heid, die voorkomen had kunnen worden. Dat deze speler het sterke van deze Rechte Lijn-trekker zocht in een type, die tracht door loopend een ruziemaker te benaderen was heel jammer. Dat hij een heel verdienstelijk acteur is, dat hebben we in „De eeuw der jeugd" ge zien. Hij kreeg zoodoende allesbehalve de sym pathie van de toehoorders, om het niet sterker uit te drukken. En dat is nooit de bedoeling ge weest van den schrijver. In 3 viel een belangrijke verbetering in zijn opvatting te constaleeren; de ruzie was voorbij Wilko's vrouw Dolly konden we van ganscher harte gelijk geven, dat het haar te zwaar werd in zoo'n huis te blijven. Ze gaf van haar rol echter geen consequente vertolking; de eene maal was ze de ingenue, die van toeten noch blazen weet, het andere moment was ze weer in het juiste spoor, maar het canailleuze vond ze niet. Toch „deed" ze het bij het publiek. In 3 was ze het best. Dieuwke werd door mevr. Brands fijntjes ge creëerd. Het was haar wel toevertrouwd deze sympathieke figuur op gevoelige wijze te teeke nen. Zoo werd het tooneeltje in 2 met Dolly juist aangevoeld en schiep daarmede sfeer, zoodat het publiek ademloos toeluisterde. Mr. Hardius maakte een gelukkige entree en al moest hij in I reeds het onderspit delven te genover Wilko, ontegenzeggelijk was hij de meerdere van den laatste wat optreden en spre ken betrof, ja hij stak torenhoog boven hem uit. De sympathie was uitgesproken aan zijn zijde: hij gaf de juiste climax waar het moest in te genstelling met zijn tegenspeler, die reeds bij den aanvang te hard van stapel liep. Prachtig was de typeering van de aangescho ten Koert; hulde. Louis Volders was eveneens uitstekend. Z'n doodgewoon doen was bij het geaffecteerd doen van enkele anderen, een ware verfrissching. Hij heeft aan zijn scène in II bijzonder kleur ge geven. Ook dit was prima. Vrijmoedig was Mary, die zich ontpopte als een alleraardigst speelstertje, dat het „enfant terrible" heel verdienstelijk weergaf, in 't bij zonder in III. De heer van Buuren gaf in I bij het onderhoud met Wilko niet veel blijk van belangstelling voor den gang van zaken al moet hij dan ook een slappeling voorstellen. Kransck leverde van de tweede planspelers eveneens een uitstekende typeering van den louchen makelaar, waar we met genoegen naar gezien en geluisterd hebben. Zoo was de uitvoering ietwat tweeslachtig. Het was echter duidelijk te bemerken, dat er aan gewerkt was. En het publiek heeft er zijn volle aandacht aan geschonken en T.A.V.I.D.O. aan het slot een dankbaar applaus geschonken voor haar prestaties. W. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 1 Maart 191 Andijvie per kist f 1.30. Koolrapen per zak f 1.50. Wortelen per K.G. f 0.05Vs. Bieten per K.G. f 0.030.06. Schorseneeren per K.G. f 0.070.10. Aardappelen, klei per K.G. f 0.04%0.07. Spruitjes per K.G. f 0.20—0 36 Boerenkool per K.G. f 0.17—0.22. Roode kool per 100 f 7—12. Savoye kool per 100 f 7—15. Bloemkool per 100 f 16. Uien per K.G. f 0.03—0.06. Prei per K.G. f 0.08—0.17. Selderie per bos f 0.080.19. Appelen per K.G. f 0.36—0.43. Brusselsch lof per K.G. f 0.170.24. HEEMSKERK COÖP. BOERENLEENBANK. In het lokaal van den heer L. Schipper hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarvergadering onder leiding van den heer J. Docter. Bij de opening heette de voorzitter allen har telijk welkom. Het 16e boekjaar van de Bank, aldus de voorzitter, is zonder groote gebeurte nissen gepasseerd, ondanks de critieke toestand in September van het afgeloopen jaar werden geen opvragen bij de Bank gedaan. Het gevreesde mond- en klauwzeer heeft bij vele leden geldelijke zorgen gebracht. Met den wensch dat 1939 een goed jaar mag zijn ver klaarde de voorzitter de vergadering voor ge opend. De notulen werden voorgelezen door den heer K. de Vries en werd onveranderd goedgekeurd. Door den kassier, den heer P. v. Tuinen werd het financieel verslag uitgebracht: De ontvang sten bedragen over 1938 f 127.111.25 en er is een saldo van f 893.49. Er zijn momenteel 90 leden, 145 spaarders, 45 rekeningcouranthouders en 18 voorschotne mers. Van alle voorschotnemers kwam de rente regelmatig binnen. Bij bestuursverkiezing werden de aftredende heeren B. Kolkman en Jac. Winter met groote meerderheid van stemmen herkozen. Tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer M. D. W. Rozenbroek. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren J. Rol en H. Tijms. Na de rondvraag welke niet veel opleverde werd een verloting gehouden van een fraaie col lectie kamerplanten. NED. TUINDERS- EN BOERENBOND. Donderdagavond houdt de afdeeling Heems kerk-van den Ned. Tuinders- en Boerenbond een ledenvei-gadering' in café „Flora" des avonds 7.30 uur. Des avonds waren ouders, oud-leerlingen en genoodigden in grooten getale bijeen gekomen in het gymnastiek-lokaal der school. Het eerst richtte daar de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer Markermk, zich tot den heer Verkruyssen. Spr. noemde dit zilveren jubi leum een belangrijke gebeurtenis in het leven van den jubilaris, maar daar het ook in nauw verband met de school staat, lag het voor de hand, dat het schoolbestuur het niet onopge merkt wilde laten voorbijgaan. Meer dan 10 jaar heeft onze school van Uw onderwijs, waaraan het „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid" ten grondslag lag, mogen profiteeren. Wij zijn daar zeer dank baar voor. Onder Uw leiding is de school zeer gegroeid. Ondanks Uw werk op ander gebied, is de school steeds nummer één. God geve u de kracht en gezondheid om nog jaren lang hier werkzaam te zijn. Nadat de kinderen der hoogste 3 klassen zich hadden doen hooren, complimenteerde de se cretaris van het schoolbestuur, de heer Tou- ber, den jubilaris nogmaals. Hij bood den heer Verkruyssen bovendien een viertal boeken aan, terwijl mevrouw Verkruyssen bloemen werden overhandigd. Vervolgens zong mevrouw Touber een spe ciaal voor dit jubileum vervaardigd lied voerden een aantal meisjes een dansje uit. Het woord werd daarna gevoerd door den heer Anhoff namens het personeel. Spr. waar deerde het in den heer Verkruyssen zoo bij zonder, dat deze in de school zulk een leiding dat niemand van het personeel er aan stoot aan nam, ondanks het feit, dat men op kerkelijk gebied er verschillende meeningen op na hield. Als blijk van waardeering bood spr. namens het personeel een boekwerk aan. Nadat de leerlingen van de hoogste klassen met veel succes een spreekkoor „Holland" ge- heeten ten gehoore hadden gebracht, sprak de heer Roosjen uit Bloemendaal. Deze had destijds het bestuur van de school geadviseerd den heer Verkruyssen als hoofd te benoemen en spreker had daarvan nooit spijt gehad, De heer Nooy, hoofd der Emma-school te IJmuiden-Oost, zeide den jubilaris te hebben leeren kennen als een eenvoudig en vroom mensch. Hij wenschte hem nog jaren van ar beid toe tot eere van Gods genade, tot heil der kinderen en tot zegen van hem en zijn gezin, Ds. de Jong noemde dezen dag voor den ju bilaris een hoogtijdag. Spr. hoopte, dat de heer Verkruyssen van dezen dag zou meenemen nieuwe kracht 'en een dankbare herinnering, Ds. Breukelaar huldigde den heer Verkruys sen hierom, dat hij er blijk van had gegeven te beseffen, dat het kind niet alleen voor deze aarde, maar ook voor de eeuwigheid be stemd is. Nadat de heer van der Breggen de geluk- wehschen van den Geref. Kerkeraad had over gebracht, bedankte de jubilaris met enkele hartelijke woorden. DAMMEN In het clublokaal van „Stabiel" begonnen de wedstrijden om het kampioenschap van Kenne merland. Deze wedstrijden golden tevens als voorwed^trijden voor het kampioenschap van Noord-Holland. De uitslagen waren: le klas A: J. BakhuisH. Hoek 02; J. NanneF. Du- kei 2—0; C. Oudendijk—R. Hühl 0—2 le klas B: E. ZuiderduinA. Buyck 20; J. Janssen W. Dinkgreve 0—2. 2 e klase A: J. v. d. Berg Jr.J. Brand 02; P. de Kort H. Wolf 1—1 2e klas B: J. H. v. d. AkkerP. v. d. Velde 11; KrabA. Schlager 02; J. OosterlingJ. de Vlugt 2—0. Bij KUIPERS terecht. Gedipl. Opticien ZIJLSTRAAT 97. Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: CASTRICUM IJsland en zijn bevolking. SANTPOORT Lezing van 3. P. Strijbos. De heer J. P. Strijbos hield in de zaal van den heer W. Borst te Bakkum een lezing met vertooning van een normaalfilm over IJsland en zijn bevolking. De zaal was ge heel bezet. In zijn inleiding vertelde de heer Strijbos over de ontdekking van IJs land, den groei enz. Op een bevolking van 110.000 inwonders verschijnen per week onge veer 80 kranten, hetgeen wel een zeer klein aantal is. De IJslander voelt er niettemin veel voor, dat zijn taal, die afstamt van het oude Noorsch, ontwikkeld wordt. Ook kan men in de hoofdstad Reykjavik alle moderne dingen aantreffen, bijv. Parijsche kleeding enz. juist zoo als in de moderne landen van Europa. Op IJsland eet men vijf keer per dag, nl. twee groote maaltijden en drie kleinere. Reykjavik is een zeer moderne stad, met groote kerken en vele kantoorgebouwen. Ook de telefoon ont breekt niet, zelfs alle boeren zijn daarvan voorzien. Ook is de geheele stad voorzien van warmwaterbronnen, waar men zomers en winters in de openlucht kwam zwemmen. Een achternaam bestaat evenmin op IJsland. Iedereen wordt bij zijn voornaam genoemd. IJsland is het meest democratische land van de wereld. Men kan b.v. niet zien of men een gouverneur, dokter of een dominee voorheeft, daar allen als boer gekleed zijn- Iedere IJslan der houdt koeien en schapen en is boven alles boer. De kinderen gaan eerst op negenjari gen leeftijd naar school. Het pleit wel voor het ontwikkelingsgevoel van den IJslander, dat er een inwoner was, die in een maand tijds in staat was om een brief in zuiver Neder- landsch aan den heer Strijbos te schrijven. De heer Strijbos liet vervolgens eenige foto's zien van de nationale kleedërdrachten. Na de pauze volgde nog een gedeelte over IJsland, waarna een film over vogels vertoond werd, waarbij opnamen uit onze duinen te Castricum, o.a. het duinterrein „Castricum". De heer Strijbos eindigde met een IJs- landsch liedje, gespeeld op de piano, en dankte vervolgens voor de groote belangstelling, die hem ten deel viel. Hij vermeldde nog, dat hij binnenkort een groote reis hoop te maken van ongeveer een jaar naar Siberië, en hoopte na zijn terugkomst daarover weer een lezing te Casricum te mogen houden. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER J. VERKRUYSSEN. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Verkruyssen, hoofd der school met den Bijbel, zijn onderwijsfunctie aanvaardde. Deze dag is voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des morgens boden'de schoolkinderen hem een fraaie boekenkast en bloemen aan. ARROND. RECHTBANK. Eerst Nieuwjaarswenschen aange boden en daarna gestolen. Een 27-jarige IJmuidenaar wenschte een café houder bij de jaarwisseling een gelukkig voorspoedig Nieuwjaar. Later in den nacht brak hij echter met een 22-jarige vriend, eveneens uit IJmuiden, bij den caféhouder in en stal geld uit den electrische meter en eenige doosjes cigar etten. Tegen beide verdachten eischte de officier I1/® jaar gevangenisstraf. Door de Rechtbank werden zij ieder tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Oneerlijke werkster. Een 20-jarige werkster had tusschen eind Juni en begin October van het vorig jaar ver schillende kleedingstukken, sieraden en snuiste rijen van haar mevrouw weggenomen. Negen maenden eischte de officier, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De ver dachte werd tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Weer: Wind: betrokken betrokken half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt matig Z matig Z matig ZZO zwak ZZO zwak Z Temper at. In gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal In m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: 0.3 0.6 3 0,4 0,5 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele landOverwegend droog, meest zwaar bewolkt, zwakke tot. matigen Zuidelijken wind, iets zachter des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 43 F. Laagste hedennacht 39 F. Hoogste heden 42 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 0.52 uur; n.m. 1.18 uur. Zaterdag v.m. 1.48 uur; n.m. 2.08 uur. Zondag v.m. 2.38 uur; n.m. 2.55 uur. links uitwijkt om anderen wagen voorbij te komen, dan moogt u dat voertuigen- paar niet inhalen! TWINTIG MILLE VERDWEEN IN 2V2 JAAR TIJD. Tegen gemeente-ambtenaar drie jaar geëischt. Dinsdag had de 58-jarige A. K. uit Rotter dam, zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden terzake van valschheid in geschrifte. A. K. was vroeger marktmeester geweest, doch zat thans al een aantal jaren als ambte naar op het stadhuis te Rotterdam. Hij verdiende derhalve een behoorlijk salaris, doch zon desniettegenstaande op een middel om aan een bijverdienste te komen. In het jaar 1933 had A. K. in een der Rotter damsche dagbladen een advertentie geplaatst waarin iemand gevraagd werd. die de beschik king had over de som van vijf mille, om hier mede een winstgevende overeenkomst te be ginnen. Er bleek inderdaad iemand te zijn, die zijn geld wistngevend wilde maken en dat was de oud-Indischman J. H. Meckman. A. K. stelde bij kennismaking dezen heer voor, samen een soort voorschotbank te stichten, waarvoor het, geld van Beekman zou dienst doen, ter wijl A. K. als administateur zou optreden bo vendien had K. uit hoofde van zijn functie vele ambtenaren tot kennis en die zouden wel iets voor een voorschot, dat natuurlijk met rente terugbetaald moest worden, voelen. De heer Beekman voelde wel voor dit voorstel, er werd 'n acte van overeenkomst opgemaakt wel ke in 't handelsregister werd ingeschreven, de „Voorschotbank" welke den naam „Beklo" gekregen had, floreerde uitstekend. Ruim 140 ïeeningen werden aangedaan, waartegen niets te zeggen was. Toen B. later zijn geld wilde terug hebben, bleek K. hem in 2V2 jaar tijd voor twintig mille te hebben opgelicht. Naar zijn zeggen had hij een groot cleel gebruikt voor den financieelen bijstand, aan ziin schoonzuster verleend. De officier van justitie eischte een gevange nisstraf van drie jaar, waarvan de tijd, In pre ventieve hechtenis doorgebracht, zou worden afgetrokken. Hierna werden vervolgens nog drie zaken behandeld, die alle in betrekking met de bovenstaande stonden-. De 45^-jarige ambtenaar J. F. van D. uit Rotterdam was door verd. K. uit de vorige zaak aan Beekman voorgesteld. K. had hem bewogen een valsche handteekening te zet ten op de schuldbekentenissen, die op deze bijeenkomst werden te voorschijn gehaald. Van D. had een schuldbekentenis van f 850 ge teekend met den naam van Sitskoren, ge heel in den waan hiermede als schijnklant te fungeeren, zooals verd. K. hem had voor gespiegeld. Een ander, de 53 jarige gemeente-ambte naar G. A. was op een zelfde manier slacht offer van K. geworden. Het derde slachtoffer was de 39-jarige klerk ter secretarie M. B. van W. ook hij had een schuldbekentenis van f 850 valsch geteekend Verd. K. had het geld, dat voor deze drie leeningen was uitbetaald, voor zichzelf ge houden. althans voor een groot deel. Zijn slachtoffers hadden niets of weinig ontvan gen. Het O.M. eischte tegen deze drie verdachten een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar, met een proeftijd van drie jaren. WAARSCHUWING. Heeft u een oud radiotoestel, accu of wissel stroom? Wij koopen het van u Ook groote partijen onderdeelen Br. G 2848 bur. van dit blad TE KOOP Philips radio, speelt prima 13.50. Te hooren: Frans Halsstraat 40 zwart, na 7 uur. TE KOOP wegens vertrek Kunst- spelpiano, merk Marshall Wen dell, met 9 7 rollen. Is ook met de hand te besp. Prijs 80. Br. G 2887 bur. van dit blad Voor DIRECT GEVRAAGD WINKELJUFFROUW in MANUFACTURENZAAK. Eenige vakkennis vereischt. Brieven no. IJ 405 aan het Bureau van dit Blad. N.V. BEVERWIJKSCHE CONSERVENFABRIEK te BEVERWIJK, vraagt per 1 APRIL Alleen zij die vlot stenogrammen kunnen opnemen in het Nederlandsch en in de moderne talen, gelieven schriftelijk te solliciteeren onder opgaaf van schoolopleiding, diploma's, en praktijk.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3