''oor particulieren gewenscht?- Fransche en Britsche F. H. de Hoog overleden r Vereeniging voor Nationale Veilig heid maakt er propaganda voor Weerbaarheid van ons volk zou erdoor verhoogd kunnen worden HET is nog- niet zoo erg: lang: ge leden, dat ook in Nederland de angst groeide voor het uitbre ken van een oorlog. In September van het vorig jaar leek het er veel op of de dagen, welke aan den wereldoorlog vooraf gingen, waren teruggekeerd. Toen de politieke spanning het hoogte punt naderde, sloeg men in ons land aan het „hamsteren". Velen legden voorra den van levensmiddelen aan, bevreesd anders achter het net te moeten vis- schen. Van tal van zijden, ook van over heidswege, is toen gewaarschuwd tegen „hamsteren", omdat men daardoor aan een prijsopdrijving van de veel gevraag de voedingsmiddelen medewerkte, ter wijl anderzijds de onrust, juist nu kalm te geboden was, vergroot zou worden. „Hamsteren", aldus zal door menigeen gecon cludeerd zijn, moet dus gevaarlijk en niet in het belang van het vaderland geacht worden. Goed, daar kon men zich bij neerleggen, zoodat ieder een besloot om in geen geval tot de rij van ham steraars toe te treden En nu komt ineens de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid voor den dag met een propa- ganda-actie, waarin het „hamsteren" warm aanbevolen wordt. Over enkele dagen zal een brochure in vele brievenbussen vallen, waarin op goede gronden bij de particulieren aange drongen wordt op vorming van voedselvoorraad. Prof. dr. J. E. d e Q u a y, voorzitter der ver eeniging, heeft in een dezer dagen gehouden persconferentie, deze propaganda-actie nader toegelicht, daarbij vooral naar voren brengen de, dat het hier gaat om een verhooging van de weerbaarheid van ons volk. Prof. De Quay merkte allereerst op, dat het reeds eenigen tijd geleden is, dat er voor het eerst op het belang van een voorraadsvorming door particulieren tot verhooging van de weer-? baarheid van het Nederlandsche volk werd ge wezen, aanvankelijk in den vorm van enkele dagbladartikelen en daax-na door enkele perso nen uit de kringen van theorie en practijk. Sinds de Septemberdagen van 1938 is over dit vroegtijdig hamsteren meer geschreven als re actie op de vermeende tekorten, die den levens- middelenvooi*raad in ons land voor geval van oorlog en oorlogsgevaar hier en daar vertoonde. Al zijn enkele goederen wellicht meer voorradig dan in 1914 en dit mede ten gevolge van maatregelen zooals de Landbouw Ci-isiswet, toch mag men in het algemeen aannemen, dat door de perfecte werking van het vervoerwezen de meeste voorraden, zeker bij particu lieren, tot het minimum zijn terugge bracht. Om het hamsteren op critieke momenten tegen te gaan, om daardoor prijsvei-hooging te voorkomen, doch bo venal om den totalen voorraad van goe deren te verhoogen, werd het „hamste ren in rustiger tijden" aanbevolen. Men mag echter betwijfelen of dergelijke ge dachten te verwezenlijken zijn, indien er geen systematische actie voor wordt gevoex-d. Waar schijnlijk zal het dan beperkt blijven tot enke len, die na overweging overgaan tot het aan schaffen van zulk een ijzeren voorraad. De hier bedoelde opslag zou echter pas beteekenis krij gen, indien hij inderdaad op groote schaal zou geschieden. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid meent daarom goed te doen, deze gedachte krachtig te propageeren. Immers een actie als deze ligt geheel op het tex'rein van deze Ver eeniging, welke zich ten doel stelt een geest van weerbaax-heid op te wekken bij het Nederland sche volk. Wie er van overtuigd is, dat in een toekomstigen oorlog elke landgenoot zal moeten medestrijden, dat, zooals men dit heden noemt, een oorlog een totalittair karakter zal dragen, zal volgens het oordeel der vereeniging ook be grijpen, dat iedere landgenoot er toe moet wor den opgevoed om op zijn manier aan de voorbe reiding van de weerkracht mede te wei'ken. Wie buiten den militairen dienstplicht valt, zal in zulk een noodgeval het land op een andere wijze dienstbaar moeten zijn. Niet het minst door de verhooging van de economische weerkracht. Zeker indien ons land er naar zou streven om door een behoorlijk pre ventief werkende weex-kracht, ook in de toe komst buiten een oorlog te blijven, zelfs wan neer deze in de buurt van onze grenzen zou woeden, dan behoort het economisch uithou dingsvermogen sterk te zijn. Om een ieder te overtuigen, dat ook in vre destijd elkeen zich op zulk een toestand kan en moet voorbereiden, wil de Vereeniging voor Na tionale Veiligheid thans aller aandacht vestigen op de wenschelijkheid van voorraadsvorming door particulieren, aldus prof. De Quay. Brochure by de kruideniers verkrijgbaar. Een pakkende brochure, welke dit onderwerp zal behandelen, wordt thans in 100.000 exem plaren over het land verspreid, terwijl het in de bedoeling ligt haar binnen twee maanden in elk Nederlandsch gezin te brengen. De distributie van de eerste oplage van 100.000 exemplaren ge schiedt via de plaatselijke comités der vereeni ging met medewerking van tal van andere or ganisaties. Practisch aansluitend aan deze eerste distribu tie komt de verspreiding van een tweede oplage van 1 millioen exemplaren, welk aantal naar gelang van de behoefte uiteraard kan worden opgevoex-d er zijn nl. 1.600.000 gezinshoofden in Nedexdand. Deze disfributie geschiedt door middel van de kruideniers, waar de klanten deze brochure kunnen vragen en gratis ontvangen. Practisch van alle instanties werd de mede werking hiervoor verkregen, zoodat iedere Ne derlandsche huisvrouw de brochure bij haar eigen kruidenier kaxx krijgen. Bovendien komt door dit systeem van distributie de brochure rechtstreeks in de handen van degenen welke haar moeten hebben, de vrouwen. Ofschoon de verspreiding op groote schaal zoo veel mogelijk aansluit aan de distributie van de eerste 100.000 zullen er vermoedelijk 6 weken noodig zijn, voordat de brochure alle gezinnen zal hebben bereikt. Hierdoor wordt tevens de geleidelijkheid van het inkoopen bevorderd. De kruideniers zelf zullen medewex-ken aan: a. Overtuiging van de clientèle van het nut en de noodzaak van het geleidel ij k inslaan der voorraden; b. Voorlichting omtrent keuze, verpakking en de beste bewaarmethode der voor voorraadvor- ming in aanmerking komende artikelen; c. Voorlichting omtrent de noodzaak van re gelmatige vernieuwing der voorraden. Vei'schillende organisaties zullen daarbij tege lijk een prijsopgave van de in de lijst voorko mende artikelen verstrekken. In de brochure is opgenomen een lijst van ar tikelen, welke het meest voor voorraadsvorming in aanmeiking komen. Na een veelzijdig onder zoek is men tot deze concrete samenstelling ge komen. De lijst bevat de goederen, welke in ver band met de normale voorx*aden voor een extra verzorging in aanmerking komen. Zij bevat te vens goederen, die gedurende een langeren tijd bewaax-d kunnen worden. Bij de samenstelling bleek, dat ook hier nog al eens meeningsver- schillen bestaan onder de beste deskundigen over de belangrijkheid en de duurzaamheid van deze goederen. De samensteller heeft er naar gestreefd om uit al deze gegevens een goed en niet te uit voerig overzicht samen te stellen. Daarbij is nog overwogen of het geen nut kon hebben z.g.n. hamstex-pakketten te maken resp. van f 10, f 25 en eventueel meer. Het bleek ech ter, dat de behoefte van de gezinnen in ver band met hun samenstelling, hun koopkracht, de bergruimte en de specifieke levensbehoefte zoo verschillend was, dat het juister voorkwam om uit de opgesomde gegevens de keuze aan de huisvrouw over te laten. De lijst is dus bedoeld als een handleiding. Bezwaren. Prof. De Quay besprak in zijn toelichting ook de reeds geopperde bezwaren, in de eerste plaats de meening, dat dit hamsteren niet sociaal zou zijn, waarmede bedoeld wordt, dat het schrij nend zou zijn voor de armsten der bevolking, die tot het vormen van een voorraad wegens hun gex-inge koopkracht niet in staat zouden zijn. „De logica van deze redeneering ontgaat mij echter", aldus prof. De Quay. „Wie deze opvat tingen heeft, moge ook thans het schrijnende van de verschillen in welvaart ondei-scheiden en zoo mogelijk door een 'extra daad van liefdadig heid overbruggen. Indien echter de voorraads vorming geschiedt door wie het betalen kan, dan heeft dat tengevolge, dat daardoor de landsvoor raad wordt vex-groot. In geval van nood zal daar door den plotselingen koop, het z.g.n. hamsteren sterk verminderen en dientengevolge zullen grootere hoeveelheden overblijven bij den han del, die dan voor alle landgenooten kunnen dienen. Het zal remmend werken op de prijsver- hooging, zoodat ook hiervan de minst-koop- krachtigen kunnen profiteeren en tenslotte zal onder zulk een noodtoestand 'een vrijwillige af- gave van hen, die tevoren wel konden hamste ren aan degenen, die hiertoe niet in staat waren, als een bijzondere daad van naastenliefde mo gelijk blijven. Ook wanneer, zooals in de bro chure staat aangegeven, liefdadigheidsinstellin gen voor een ijzeren voorraad zorgen, dan kun nen zelfs, zij het natuurlijk in betrekkelijke zwakke mate, ook de armsten direct hiervan voordeel hebben. Ik kan mij dan ook niet voor stellen, dat bij het goed overzien van de verzor ging van zulk een voorraadsvorming bij particu lieren, kan worden volgehouden, dat dit in het nadeel van de minder koopkrachtigen zou zijn'. Prof. De Quay wees voorts op de mogelijkheid, die er voor velen bestaat om aan deze voor raadsvorming mede te doen. Niet alleen de kapi taalkrachtige is hiertoe in staat, doch evenzoo die deelen van de bevolking, die van een be perkt inkomen moeten leven en meestal weinig overleggen. Ik meen dus, aldus spr., „dat ook de ax-beidsgezinnen hieraan kunnen medewerken. Uiteraard zal het voor hen niet mogelijk zijn om ineens een voox-raad tér waarde van b.v. f 20 op te slaan, doch wanneer men de aanschaffing van dezen voox-raad over een langere periode verdeelt, dan kan ook geleidelijk aan zulk een voorraad worden gevormd. Het heeft zelfs een groot voordeel, dat niet iedereen ineens tot al te groote aankoopen overgaat, omdat men an ders een prijsstijging zou kunnen verwachten. Indien aldus in het ovex-groote gedeelte van de Nederlandsche huishoudens een levensmiddelen- voorraad zou worden opgebouwd, dan zou daar in ontegenzeggelijk een belangrijke versterking van de economische weerkracht van onze bevol king zijn gelegen, terwijl anderzijds het offer van particuliere zijde niet overdreven groot wordt". Tenslotte kwam prof. De Quay tot het moei lijkste eleemnt in de propaganda-actie, welke ge legen zal zijn in het feit, dat de meeste men- schen niet tot de genoemde veiligheidsmaatre gelen willen overgaan voor zij het gevaar direct voor zich zien, Bovendien zullen zij, wanneer na een tijd van spanningen de wolken weer weg- drijven, geneigd zijn om dien voorraad weer weg te werken. Hiermede zou het doel natuurlijk niet zijn bereikt. Noodzakelijk is hiervoor, dat de eenmaal aangelegde voorraad in stand wordt gehouden al is een regelmatige verversching evenzoo noodzakelijk. (Nadruk vex-boden). Formeele besprekingen tusschen Britsche en Joodsche gedele geerden nog niet hervat. LONDEN, 28 Febr. (Reuter-A.N.P.) Ook na de informeele bijeenkomst van de Britsche en Joodsche gedelegeerden van hedenmiddag is in den toestand geen wijziging gekomen. De twee informeele conferenties van vandaag en giste ren hebben niet geleid tot het gewenschte re sultaat, t.w. een einde te maken aan den stil stand in de formeele besprekingen, welke ver oorzaakt is door het besluit der Joden, dat de voorstellen der Britsche regeering geen basis vormen voor verdere onderhandelingen. Reuter meent te weten, dat de informeele besprekingen tusschen de Britsche en de Joodsche gedelegeer den voor onbepaalden tijd zijn uitgesteld, ten einde de Britsche delegatie in de gelegenheid te stellen, na te gaan, of haar voorstellen gewij zigd kunnen worden en zoo ja in welk opzicht. oorlogsschepen te Valencia en Carthagena? PARIJS, 1 Maart (Havas). De speciale correspondent van de „Matin" te Burgos schrijft ten aanzien van het aftreden van Azana, dat dit te Burgos reeds lang werd ver wacht en thans daxx ook geen reactie heeft gewekt. Men stelt veel meer belang in de ge ruchten, volgens welke Fransche en Britsche oorlogsschepen zouden zijn aangekomen te Valencia en Cai-thagena, teneinde de eva cuatie van de leiders van het republikeinsche Spanje te vergemakkelijken. De „Jour" en de „Echo de Paris" berichten, dat maarschalk Pétain gisteren op het mi nisterie van Oorlog is ontboden en langen tijd gesproken heeft met den minister-president. Men vraagt zich af, of hij misschien de nieuwe ambassadeur van Frankrijk bij Franco moet worden. Jlir. Von Bönninghausen wendt zich tot de Koningin. De zonder het praedicaat „eervol" ontslagen burgemeester van Ootmarsum, jhr. E. L. M. Th. von Bönninghausen, heeft, volgens de Tel., een schrijven gericht aan H.M. de Konin gin. waarin hij mededeelt, dat hij voor de ver vulling van het ambt van burgemeester van Ootmarsum in aanmerking wenscht te komen. De heer von Bönninghausen zegt, te zijn ontslagen ten gevolge van een alleriaaghar- tigste intrige, gepaard met politieke wraak neming een en ander gevolgd door 'n onder zoek, waarbij door de ambtenaren iedere waarborg om de waarheid aan het licht te brengen duidelijk en opzettelijk werd ver waarloosd. Bovendien heeft de burgemeester aan H. M. het verzoek gericht om een audiëntie, ten einde zich bij Haar te kunnen beklagen over de ondervonden behandeling en recht te ont vangen van het allerhoogste gezag in Neder land. De burgemeester verklaarde verder, dat alle tegen hem ingebrachte beweringen aan gaande anti-Nederlandsche uitlatingen vol komen uit de lucht gegrepen zijn. Hij is in het bezit van een schrijven van ir. G. Jannink te Enschedé die als gastheer optrad op het iachtmaal te Oldenzaal dat 22 October van het vorige jaar gegeven werd, waar de bur gemeester, volgens verklaringen in het ver baal tegen den burgemeester, gezegd zou heb ben. dat Nederland bij Duitsehland ingelijfd behoorde te worden, en dat hij een vereeni ging van beide landen onder nationaal regime zou toejuichen. In dit schrijven zegt de heer Jannink, dat hij den geheelen avond gezeten heeft aan de rechterzijde van den burgemeester en dat I hij geen enkel anti-nationale opmerking uit diens mond heeft gehoord, laat staan dat hij gezegd zou hebben, dat Nederland bij Duitsch- and ingelijfd moet worden. Voorzitter van het Indo-Europeesch Verbond. BATAVIA, 1 Maart (Aneta). De voor- zitter van het Indo-Europeesch Ver- bond, de heer F. H. de Hoog, is in het ziekenhuis te Bandoeng, waar hij, na dat hij door een beroerte was getroffen werd opgenomen, overleden. De heer De Hoog die zeven-en-vijftig jaar oxh l is geworden, was een van de markantste fim I ren in Nederlandsch-Indië. Als voorzitter van het I.E.V., welke functip hu 1 sinds 1928 bekleedde, heeft hij dag en nacht e werkt voor die ox-ganisatie, welke onder zijn ding uitgroeide tot een zeer krachtige, welke belangen van den Indo-Europeaan voorstond znn als tevoren nooit het geval was geweest. Er wT I ren wel heftiger bewegingen geweest van d= t zijde der Indo-Europeanen, doch geen zo0 hec' en zoo sterk en ook geen welke zóó trouw aa de zijde der regeering stond. De Hoog ijverde voortdurend voor zijn ve- eeniging. En dat niet alleen. Hij voerde daar* nevens nog een uitgebreide correspondentie mof de zeer velen die hem om raad, liulp en steu verzochten. Men stelde een onbeperkt vertrcr wen in den voorzitter en hij, van zijn kant, deed t alles om zich dat vertrouwen waardig te maken Het is dan ook voor een zeer groot deel aan hem te danken dat de status van den Indo. Europeaan is gekomen op het peil, thans bereikt De Hoog zelf was een voox-beeld voor zijn vele volgelingen. Hij bezocht de H.B.S. te Soerabaja en deed I daar x-eeds als knaap van zestien jaar een suc cesvol eindexamen. Al spoedig kwam hij bij dé S.S. in dienst. Zijn eerste Europeesch verlof be^ steedde hij aan zijn verdere ontwikkeling. Hij bekwaamde zich toen namelijk voor het zooee- naamd groot-ambtenaarsexamen, dat hij ook met succes aflegde. Dit ontsloot voor hem de poort naar een hooger positie. Mede door zijn intelligentie en nauwgezette plichtsbetrachting bereikte hij dan ook bij de S.S. de fxxnctie van 1 hoofd-ambtenaar. Als vertegenwoordiger van het I.E.V. in den volksraad sinds 1923 heeft hij de belangen van Indië en van het I.E.V. verdedigd waar hij hier toe maar gelegenheid vond. Slagvaardig en goed spreker als hij was, had hij steeds de aandacht van dit college. Wijlen De Hoog had tevens zit- ting in het college van gedelegeerden. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Ox-anje-Nassau. Zijn verscheiden is voor het Indo-Europeesch Verbond een uitex-mate gevoelig verlies. FAILLISSEMENTEN. Op Zaterdag 25 Februari 1939 is door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: Willem van Eijk, bloemistknecht, wonende te Haarlemmermeer, Hoofddorp, Kruisweg 557, met benoeming van Mr. J. H. P. E. Mijnssen tot Rechter-Commissari's en Mr. H. J. M To- nino tot Curator, beiden te Haarlem. Op Dinsdag 28 Februari 1939 zijn in staat van faillissement verklaard: 1. H. Heemskerk, pianoreperateur, wonende te Haarlem, Turfmarkt 28. Curator -Mr. H. 0, Drilsma te Haarlem. 2. J. Roosen's Bouwbedrijf N.V., gevestigd te Haarlem, Dietsveld 17. Curator Mr. K, A. F. J. Pliester te Haarlem. 3. J. C. Spierenburg, schoenwinkeiier, wo nende te Heemstede, Binnenweg 11a. Curator Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem, Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem, Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen, van: 1. J. J. Kofoed, zonder beroep, wonende te Haarlem, Oudeweg 183. Curatrice Mevr. Mr. L, M. I. L. van Taalingen Dols te Haarlem. 2. F. B. Meyer, zonder beroep, wonende te Halfweg Olmenlaan 25, Zwanenburg, gem, Haarlemmermeer. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. 3. J. Kiebert, handelaar in eieren, wonende te Beverwijk, Arendsweg 175. Curator Mr. Dr, F. A. Bijvoet te Haarlem. 4. A. W. Kooy, grossier in groenten en fruit, wonende te Krommenie, Zuider-Hoofdstraat 13, Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. 5. A. Dubbelman, schilder, wonende te Haar lem, Du ven voordestraat 20. Curator Mr. M, van Toulon van der Koog te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van 1. Mevr. C. H. Akersloot, weduwe Adam, laatst wonende te Haarlem. Curatrice Mej. Mr, M. J. Kluitman te Haarlem. 2. C. M. van der Beek, bouwondernemer wonende te Haarlem. Curator Mr. L. S. Röme- lingh te Haarlem. 3. W. Joore, schipper, wonende te Aalsmeer, Weteringstraat 48. Curator Mr. B. E. van Tyn te Haarlem. Houten banken verdwijnen uit de derde klasse-wagens. Banken met leeren bekleedïng, komen er voor in de plaats. UTRECHT, 1 Maart. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen de accomodate der derde klasse-rijtuigen aanmerkelijk te ver beteren. De houten banken zullen vervangen worden door banken met leeren bekleedingen. In de centrale werkplaatsen der Nederland sche Spoorwegen te Utrecht wordt hieraan op het oogenblik intensief gewerkt. Zoo zullen vóór 15 Mei a.s. reeds een tiental rijtuigen gereed zijn, die van eerste en tweede klasse tot derde klasse zijn verbouwd. Het zp vierassige rijtuigen, die 54 ruime plaatsen zu.* len bevatten, onderverdeeld in zes coupés voor acht- en een coupé voor zes personen. D& banken en rugleuningen zullen met leder be kleed zijn, terwijl in de hoeken armleuningen I worden aangebracht. Ook de derde-klasse tol* lette zullen belangrijke verbeteringen ouuer* i gaan. Tot 15 Mei a.s. doen eenige dezer rijtuigen dienst in de bootsneltreinen tusschen Amster* dam en Enkhuizen. Daarna zullen zij gebruikt worden voor den sneltreindienst VlisssingenLeeuwarden v.v. Arnhem.. Naast de verbetering der derde-klasse-acco- modatie is de behoefte aan meer vier-asssige rijtuigen derde klasse aanleiding tot deze ver bouwingen. Na aflevering der tien rijtuigen zullen er nog veertig worden veranderd in den zelfden geest als hierboven omschreven. WEEK-ABONTVEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE SopyrigM P. I. B. Bo* 6 Copenhagen Maar de prins was niet iemand, die zich zoo maar liet af- II zoodat niemand hem zou herkennen, trok zijn hoed over zijn voor schepen; hij smeerde zijn gezicht met bruine en zwarte verf in, hoofd en klopte aan de poort van het paleis, waarin de keizer met zyn dochter woonde. „Goeden dag, keizer", zei hij, „kan ik hier in het paleis niet in hier zooveel, die bij mij in dienst willen treden. Maar wacht eens. Uw dienst treden „Tja", antwoordde de keizer, „er komen er ik moet iemand hebben om de varkens te verzorgen. Als U dat aanstaat, wil ik U wel benoemen." Si zoo werd de prins, die dadelijk toehapte, aangesteld tot keizerlijk varkenshoeder. Hij kreeg een somber, klein kamertje dicht bij 't varkenshok, waar hij voortaan zou moeten wonen. Maar hij zat daar den geheelen dag te werken, en toen het avond werd, had hij een allerliefst klein pannetje gemaakt, waarin men pap kon koken. Was het zoover, dan begonnen belletjes een liedje te spelen, een oude melodie, die luidde: „Och, m'n lieve Axjgustijn, Alles is weg, weg, weg!" {Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6