benoeming nieuwen Paus. NA DE van den Hoe de bevolking van Home het nieuws ontving. EUGENIO PACELLI vRTTnSG 3 MAART 1939 (Vervolg van pag. 1) de vereischte meerderheid van stem men voor Pacelli vaststond, werden de deuren der Sixtijnsche kapel geopend en werden de secretaris van het conclaaf en de ceremonie meesters binnengelaten. De kardinaal-deken, omringd door de kardinalen, de hoofden der orden, priesters en diakenen begaf zich naar den gekozene en vroeg hem in het latijn: Aanvaardt gij uwe verkiezing tot Paus?" Toen Pacelli bevestigend geantwoord had, werden alle baldakijnen boven de zetels der kardinalen met één beweging neergehaald, met uitzonde ring van het baldakijn boven den zetel van pacelli. Vervolgens vroeg de deken welken naam hij als Paus zou dragen. Intusschen maakte de secretaris van het conclaaf de officieele acte op van de verkie zing en de aanvaarding daarvan. Terstond daarop begaf de gekozene zich, vergezeld van zijn conclavisten, naar een kleine zaal, waar reeds voor den aanvang van het conclaaf de orpvppri lae Men bekleedde De Italiaansche koning heeft den nieuwen Paus een felicitatietelegram gezonden. Ook Mussolini zond een telegram, waarin hij zegt: Het Italiaansche volk deelt in de vreugde van de katholieke wereld wegens de gelukkige verkie zing van uwe Heiligheid tot Paus. Ik verzoek Uwe Heiligheid de eerbiedige hulde van de faS' cistische regeering en van mij persoonlijk te aanvaarden. irup w-b»» o zijn conclavisten, naar een kleine zaal, waar reeds voor den aanvang van v,of a* pontificale kleedij gereed lag. pacelli met deze pauselijke kleederen, waar na hij plaats nam op den stoel aan den voet van het altaar in de Sixtijnsche kapel. In volgorde van anciënniteit trokken vervolgens de kardinalen langs den nieuwen paus. Zij kusten hem den voet, daarna de hand, die hen ophief. Na deze plechtigheid ging de Paus over tot de zegening van het altaar. Benige oogen- blikken later werd de uitslag aan het volk bekend gemaakt. De klokken van de basiliek luidden krachtig. „Annuntio a vobis gaudium magnum" aldus begon de kardinaal-deken zijn aankondiging, die voortging: „Wij hebben tot Paus den zeer eerbiedwaardigen kardinaal pacelli. die den naam van Pius Xn heeft aangenomen". Daarop verscheen de Paus in de loggia, ge kleed in pauselijk gewaad, tot verleening van den zegen Urbi et Orbi. Alle klokken van St.-Pieter beierden, terwijl de Paus de zege ningsformule uitsprak en het teeken des krui- ses maakte boven de op het Sint Pietersplein geknielde menigte. Religieuze gezangen klon ken over het plein. De Pauselijke marsch weer klonk, geblazen op zilveren trompetten. Om 18 uur 30 trokken Pius XII en zijn ge volg zich terug van de loggia, terwijl de me nigte bleef juichen en zingen. De stemming op het Sint Pietersplein. VATICAANSTAD, 2 Maart (A.N.P.) Zoo dra het bericht, dat een Paus was gekozen, bekend was, hielden de omroepers voor de radio Vaticana in onderscheiden talen allen die dit station konden opvangen op de hoogte van de gebeurtenissen, het wachten, dat uiter aard lang duurde en de spanning, over de vraag wie wel de gekozene zou zijn, steeds sterker deed stijgen, werd gekort door de veel vuldige vertalingen van het bericht, dat de heilige Roomsche kerk een nieuwen herder had gekregen. Over de balustrade van de buitenloggia van St. Pieter werd een tapijt gehangen met de pauselijke emblemen, aanvankelijk nog be dekt met een wit doek. Wanneer dit doek zou vallen was het groote oogenblik aange broken, dat de nog steeds aangroeiende me nigte, welke op het groote plein samen stroomde, verbeidde. Dan, kort na een, in vijf, zes verschillende talen, wordt gezegd, dat het oogenblik daar is. Het witte doek valt, de deuren gaan open en terwijl de menschen op de Piazza al een ge juich aanheffen, komen de prelaten naar buiten op de loggia, gevolgd door kardinaal Camillo Caccia Dominioni, den oudsten kar dinaal-diaken. Er treedt een stilte in, waarin men de personen op de loggia met spanning gadeslaat. Als de kardinaal de woorden spreekt: „Habemus Pontificem", hoort men nieuw gejuich. Even wordt het stiller, om te hooren, wie de uitverko rene is. De kardinaal vervolgt zijn toespraak. „Eugenio", klinkt het uit zijn mond en een enorme juichkreet stijgt uit de menigte op. Er is maar een Eugenio, de staatssecretaris! Na de eerste golf van geestdrift gaat de kardinaal verder:De zeer eer biedwaardige kardinaal Pacelli. Nieu we vreugdekreten stijgen tegen de oude aartsbasiliek op. Pius hoort men verder, Pius, die op zijn verjaardag tot Paus werd gekozen. De kardinaal treedt dan terug en naar vo- ten schrijdt de als kardinaal-staatssecretaris zoo bekende figuur van Pius XII, het nieuwe oord der Una Sancta, de nieuwe koning van oen Vaticaanschen Staat. Een onbeschrijfe lijke jubel maakt zich van de menigte mees ter. Dan worden de eerste gebeden gezegd voor den Pauselijken zegen en stilte daalt er de enorme menschenmassa, welke op de knieen zinkt. Plechtig geeft dan Pius XII zijn eersten zegen aan stad en land Urbi et Orbi. Na dit indrukwekkende oogenblik heffen de Romeinen het „Laudate Dominum" aan. als waardig slot voor dit historisch moment. En °?der het beieren der tallooze kerk- KioKKen terugkeeren naar de stad, zien zij hoe v 8™, s vIa§gen uitgehangen worden als bruari de rouwda°en va* Fe- Neder*and is de keuze van den nieu wen Paus met vreugde begroet. Zoodra het meu«8 bekend werd. werden de klokken van ae Katholieke kerken geluid en bij verschei ene woningen van Katholieken stak men de i8 Pauselij'ke kleuren, dan wel de na- 1 d?iStv4® met PauseÜjken wimpel uit. Van «tn-Üi j1' te 's-Gravenhage werd ter- plooidna heuSelijke tijding de vlag ont- u'i de loggia te hebben teruggetrok- kanpi Paus Pius XII naar de Sixtijnsche verwteÏÏï Waa,r hij' n.a van gewaad te hebben riants n 80 lan2durig te hebben gebeden. tw£2* ,mde seda gestatoria om voor de in Ontvang* eerbetoon van de kardinalen volgens^X a nemen- De Paus begaf zich ver bij de nnrvH-f ,zaalder gewijde gewaden, waar den bisschnJlm3 gstukken afleede en hing SSf?{antelmet de groote stola om- menten dip ^J1 teruëtrok in de apparte- Woonde' reeds als staatssecretaris be- XH^Zmfda°0io S?* d® kroni"g van Pius ndag 12 Maart zal geschieden. „Geen verrassing" zegt de Italiaansche pers. In speciale edities meldt de Italiaansche pers de verkiezing van den nieuwen Paus, waarbij zij opmerkt, dat de benoeming geenerlei verras sing gewekt heeft, aangezien vele stemmen Pa celli reeds hadden genoemd als flen man, die voor dezen hoogen post bestemd was. De Gior- nale d'Italia wijst er op, dat het conclaaf in vrij heid gehouden en dat „niets, direct noch indi rect verwarrend heeft kunnen werken op den geest van hen, die zich voorbereidden tot de be noeming van een opvolger van Pius XI". Het zelfde blad zegt, dat „alle Italianen him eerbie dige gedachten richten naar den nieuwen Paus en er zeker van zijn, dat de leden van het hei lige college zich niet vergist hebben in hun keuze". De Romeinsche correspondent van Reuter te lefoneert, dat onder de Romeinen een jubelstem ming heerscht en dat men de menschen op straat kan hooren zeggen: „Hij is onze Paus, een Ro meinsche Paus". Of echter de verkiezing van Pacelli in fascistische kringen zeer in den smaak valt, is niet geheel zeker, in dien men rekening houdt met een recent artikel in de Relazioni International!, waarin verklaard wordt, dat het voor Pacelli moeilijk zou zijn, de stemmen van de Italiaansche kardinalen op zich te vereenigen. De indruk te Berlijn. De Reuter-correspondent te Berlijn herinnert er aan dat de nieuwe Paus dikwijls in de Duitsche pers heftig is aangevallen als een vijand van het Duitsche rijk, en dat hij in een serie artike len, die verleden jaar in de Angriff, het blad van Goebbels, werd gepubliceerd, „een vertegen woordiger genoemd werd van een ziekelijke ge neratie en van een zieltogende bourgeoisie". De verwachting wordt uitgesproken dat de po litiek van Pius XI zal worden voortgezet. Alle bladen publiceeren een uitgebreiden le vensloop van den nieuwen Paus. De „Deutsche Allgemeine Zeitung'' schrijft, dat aan de verkie zing een bespreking is voorafgegaan, of tot hoofd van de katholieke kerk een zielzorger en herder of een politicus en diplomaat gekozen zou moeten worden. De beslissing is op het laat ste gevallen, hetgeen natuurlijk geen invloed heeft op de eigenschappen van zielzorger van den nieuwen Paus. Het blad citeert vervolgens de woorden, welke de nieuwe Paus eens tot Duitsche pelgrims heeft gericht: „In moeilijke tijden leven is, in het licht der eeuwigheid gezien, niet zoozeer een plaag als wel een genade van God. Heldhaftig leven is meer waard dan gemakkelijk leven". Deze modern aandoende woorden zoo schrijft het blad zijn karakteristiek voor den mensch zoowel als voor den kerkvorst en wan neer zij een brug slaan tot het begrijpen van de groote opgaven van onzen tijd, dan zal de ver kiezing van een politicus gerechtvaardigd zijn. Parijs verwacht voortzetting van het gevoerde beleid. In politieke kringen te Parijs was men algemeen van gevoelen, dat het college van kardinalen door de snelle verkie zing van Pacelli ondubbelzinnig zijn in stemming heeft betuigd met het door Pius XI gevolgde beleid, dat een voort durend streven was naar behoud van den vrede tusschen de menschen en vol ken en van de heiligste religieuse en menschelijke waarden. Verscheiden politieke figuren hebben tegenover Havas hun groote voldoening geuit. JLe Matin" publiceert een artikel van Ste- phanne Lauzanne, waarin deze zegt, dat de nieuwe Paus den naam Pius XII heeft aangeno men. Niets is meer in den geest van Pius XI. Het blad kondigt verder aan, dat de nieuwe Paus tot devies heeft gekozen „Opus Justitiae Pax" (de vrede is het werk der rechtvaardigheid). In de „Jour" en de „Echo de Paris" herinnert Bailby aan de woorden van kardinaal Pacelli, toen deze op 13 Juli 1937 als pauselijk legaat in de Notre Dame sprak over de „bovennatuurlijke zending van Frankrijk in de wereld". De „Aube" bericht uit Rome, dat Paus Pius XII tot staatssecretaris gekozen zou hebben mgr. Maglione, oud-nuntius te Parijs. Te Londen is de keuze eveneens gunstig ont vangen. Men herinnert aan Pacelli's werk bij het tot stand brengen van de concordaten met Italië en Duitschland. Men beschrijft Pacelli als een man van groote bekwaamheid en persoon lijke charme, met evenwichtig eopvattingen in politieke problemen. Men is van meening, dat de verrichtingen van Pacelli als Pauselijk staats secretaris zelfs nog beter bekend zouden zijn in de wereld, wanneer Pius XI niet den stempel zijner persoonlijkheid en belangstelling op alle Vaticaansche zaken had geplaatst. De Reuter-correspondent te Washington seint, dat de vriendschapsbanden, die Pacelli daar heeft aangeknoopt, de populariteit van zijn ver kiezing verzekeren, en dat men te Washington van meening is, dat Pacelli in de komende jaren zijn diplomatieke kundigheid zal gebruiken bij de kritieke opgaven, waarvoor de kerk zich in verschillende landen, in het bijzonder Duitsch land, Oostenrijk en Spanje, gesteld ziet. Reuter's correspondent te Burgos telefoneert, dat de verkiezing van Pacelli ook daar voldoe ning heeft gewekt, waar er aan herinnerd wordt, dat het tijdens zijn ambtsperiode als kardinaal staatssecretaris was, dat het Vaticaan Franco heeft erkend. In Volkenbondskringen is men het er algemeen over eens, dat het conclaaf de beste keuze voor de christenheid en voor de samenwerking van den H. Stoel aan het algemeene werk ten gunste van den vrede gedaan heeft. De nieuwe Paus is een fijnzinnig diplomaat, volmaakt kenner van de internationale proble men, een polyglot, die vloeiend zes of zeven talen spreekt. Dat hij den naam van zijn voorganger heeft aangenomen is een waarborg voor den wil van den nieuwen Paus tot instandhouding van het werk van Pius XI en tot het doen overwegen in de betrekkingen tusschen de volkeren van de groote beginselen der samenwerking zonder geweld en in menschelijke waardigheid. Uit Boedapest meldt Stefani: De keuze van den nieuwen Paus heeft in geheel Hongarije groote vreugde gewekt, omdat Pacelli negen maanden geleden als Pauselijk delegaat Boeda pest heeft bezocht tijdens het Eucharistische wereldcongres en toen de levendigste belang stelling voor Hongarije toonde. Bijgevolg is men in Hongaarsche politieke kringen er van over tuigd, dat tijdens het Pausschap van Pius XII de religieuze banden tusschen Vaticaanstad en de Hongaarsche natie nog nauwer zullen wor den. Uit Warschau: De snel tot stand gekomen ver kiezing van een nieuwen Paus is met diepe vol doening ontvangen door de Poolsche bevolking, die met een zekere onbehagelijkheid zag hoe politieke discussies ontstonden rondom den per soon van den eventueelen opvolger van Pius XI. Mgr. Gall, de administrateur van het aartsbis dom Warschau en Mgr. Gawlina, bisschop van het Poolsche leger, hebben hun voldoening over uitgesproken, dat de nieuwe Paus de naaste medewerker is geweest van Pius XI en dat hij den naam Pius XII heeft aangenomen, omdat dat er op wijst, dat hij het Pausschap van zijn grooten voorganger wil voortzetten. Geestelijke en diplomaat. E u g e n i o P a c e 11 i, die als Pius XII den stoel van Petrus zal bestijgen werd te Rome op 2 Maart 1876 geboren uit een familie van juristen. Zijn vader was deken van de con sistorie-advocaten. Zijn broer Francesco voer de namens Paus Pius XI de onderhandelingen met den Italiaanschen staat omtrent de Ro meinsche kwestie en het concordaat en was bij de onderteekening op 11 Febr. 1929 aanwezig. Deze broer werd later de rechtskundige advi seur van den Vaticaanschen staat, in welke functie hij na zijn dood werd opgevolgd door zijn zoon Carlo. Eugenio Pacelli trok reeds als schooljongen de aandacht door zijn buitengewone be gaafdheid. Algemeen ging hij door voor een wonderkind, want reeds op zijn achtste jaar kon hij uren lang achter elkaar Grleksche Latijnsche en Hebreeuwse he teksten voordra gen. Na een schitterende studie werd hij in Maart 1899 tot priester gewijd. Elf jaar latei- den 25sten November 1912, benoemde Paus Pius X hem tot raadgever in het Heilige Of ficium. In een duizelingwekkende vaart klom hen nu op. In den ouderdom van ternauwernood 38 jaar kreeg hij de verantwoordelijke betrek king van secretaris voor kerkaangelegen- heden. Gedurende den wereldoorlog benoemde de Paus hem tot prelaat en deed sinds dien tijd voortdurend een beroep op zijn uitsteken de raadgevingen. Een maand voor zijn dood in het jaar 1917, liet hij hem tot aartsbisschop van Sardes kiezen. Benedictus XV wijdde hem in Mei van hetzelfde jaar in de Sixtijnsche kapel. Reeds voor dien tijd echter was Pacelli begonnen als diplomaat werkzaam te zijn. In Aipril 1917 was hij als Pauselijk nuntius naar Beieren gezonden, waar hij 'n dankbaar arbeidsterrein vond. Voor het uitgehongerde Beieren zette hij een groote hulp-actie op touw en zoodoende verwierf hij de sympathie van het volk en van de regeering. Hij ijverde bovendien voor het uitwisselen van de krijgs gevangenen en voor de oorlogsslachtoffers. Den 29 Juni 1917 had hij zijn eerste ontmoeting met den Duitschen keizer. Hij speelde een groote rol in de vredespogingen van den Paus in dat jaar. In 1918, op het einde van den oorlog, was hij een van de weinigen van het corps diplo matique, die in Duitschland achterbleef. Conclaaf hedenochtend gesloten. Geen proces tegen Schuschnigg. Ex-bondskanselier zou zich in Opper- Oostenrijk mogen vestigen. Welingelichte Weensehe kringen verklaren volgens Havas, dat Maandag j.l. besloten is af te zien van iedere vervolging van Schusch nigg. Zij nemen aan, dat de oud-bondskanse lier van Oostenrijk over enkele weken ver trekken zal uit hotel Metropole, waar hij ge vangen werd gehouden en dat hij zich zal terugtrekken in een klein plaatsje in Opper- Oostenrijk. Sedert 27 Februari had de echt- genoote van Schuschnigg verlof hem dage lijks te bezoeken in hotel Metropole. Een zwarte rookwolk, welke uit de schoorsteenpijp der Sixtijnsche kapel te Rome omhoogsteeg, was het teeken, dat bij de eerste stemming nog geen Paus was gekozen. Bovenstaande, telegrafisch overgebrachte foto, toont dit moment Enkele kardinalen mochten gisteravond reeds het Conclaaf verlaten. Ofschoon het conclaaf tot hedenoch tend gesloten is gebleven, heeft Pius XII gisteren aan enkele kardinalen toe stemming verleend, het conclaaf nog denzelfden avond te verlaten. Tot dezen behooren de kardinalen Copello, aarts bisschop van Buenos Aires, en Leme da Silveira, aartsbisschop van Rio de Ja neiro, die zich slechts enkele uren na hun aankomst, zonder na hun langdu- rigen overtocht de minste rust te heb ben genoten, in het conclaaf hadden begeven. Eerste publieke daad. Pius XII heeft kardinaal Copello gemachtigd Argentinië te doen weten, dat hij zich op het oogenblik van zijn verheffing tot Paus met groote ontroering Buenos Aires en de Argen- tijnsche republiek herinnerde, aan welk land hij zijn grooten en innigen zegen zendt. Dit gebaar heeft een groote strekking, aangezien het het eerste publieke gebaar van den nieuwen Paus en tot Argentinië is gericht. Hotelbrand met ernstige gevolgen. Zijn groote taak was het voorberei den van een nieuw concordaat met Beieren, dat het oude van 1817 moest vervangen. Ondanks veel oppositie slaagde hij erin dit concordaat in 1924 tot stand te brengen. Ondertusschen was hij in 1920 benoemd tot nuntius te Berlijn, waar hij ook het concor daat met het Duitsche Rijk tot stand bracht. In de maand Juni van het jaar 1925 over handigde monseigneur Pacelli den Pruisisohen minister-president, Otto Braun, zijn geloofs brieven als Pauselijk nuntius voor Pruisen. Hij slaagde er in met de sociaal-democratische leiders van dien tijd op een goeden voet komen staan en kreeg bovendien een grooten politieken invloed door middel van de Cen trumpartij. Wanneer de nationaal-socialisten den Ka tholieken tegenwoordig dan ook verwij ten, dat zij zich gedurende het Wei- mar-regime voortdurehd in de staatszaken gemengd hebben, dan is dit in de eerste plaats toe te schrijven aan de activiteit van Pacelli van 1925 tot 1929 in Duitschland. In 1929 riep Paus Pius XI zijn besten ge zant naar Rome terug en werkte met hem samen het Lateraanverdrag uit, waarmee de vrede tusschen de Kerk en Mussolini tot stand kwam. Nadat deze werkzaamheden voltooid waren, kreeg Pacelli den titel van kardinaal, terwijl hij drie dagen later als zoodanig in gewijd werd. Van dien tijd af, was Paus Pius XI niet meer van zijn uitstekenden en knap pen medewerker te scheiden. In het consistorie van 16 Dec. 1929 werd hij door Pius XI tot kardinaal benoemd. Hij volg de kardinaal Pietro Gasparri als staatssecre taris op in het jaar 1930, terwijl hij een paar a-anden later werd benoemd als aartspriester van de aartsbasiliek Sint Pieter. In zijn functie van staatssecretaris kwam hij voor moeilijke vraagstukken: de kwestie van Malta tusschen de bisschoppen en de Engelsche regeering, de eerste geloofsvervolging in Spanje. In 1931 wist hij de moeilijkheden over de katholieke actie tusschen kerk en Italiaansche regeering in der minne te schikken. In 1933 en latere jaren volgden, ondanks het concordaat tus schen het Derde Rijk en de kerk, de moeilijkheden tusschen het Vaticaan en de Duitsche regeering. Vriend van Frankrijk. De groote, magere man met de konink lijke houding en doordringende oogen achter den hoornen bril, stond nu op het hoogtepunt van zijn carrière. De geheele wereld raakte er snel aan gewend, hem als een der voor treffelijkste staatslieden te beschouwen, de Katholieke Kerk in deze eeuw voortgebracht heeft. Alls zeer bijzondere gezant van den Paus ging hij naar het Eucharistisch congres te Boedapest en ook naar dat te Buenos Aires Nog verder breidde hij echter zijn wereld reizen uit. In 1937 endernam hij een reis naar de Vereenigde Staten van Amerika, waar 20 millioen Katholieken hem met uitbundige geestdrift ontvingen en begroetten. In het zelfde jaar wijdde hij in Lisieux de basiliek van de Heilige Therèse in. Bij deze gelegen heid hield hij een radio-rede, waarvan warme en hartelijke klank den Franschen nog steeds in de ooren klinkt. „Moge over onze lieve dochter Frankrijk", zoo riep hij die gelegenheid uit, „over Europa en over de geheele wereld weer de goddelijke regen boog van den vrede schijnen, die wij door zooveel gebeden, die wij ten hemel laten stij gen, afsmeeken!" Voor het eerst sedert 218 jaar zal thans weder een te Rome geboren kardinaal den tiaar dragen. De laatste Romeinsche Paus was kardinaal Conti, die in 1721 gekozen werd en toen den naam aannam van Innocentius XIII. Pacelli is de 262ste Paus. Howard Carter overleden. Te Lnoden is overleden de beroemde oud heidkundige Howard Carter, die belangrijke ontdekkingen heeft gedaan in het graf van Toe tankhamen. Verscheidene slachtoffers. HALIFAX (Nieuw-Schotland), 2 Maart. In het „Queen's hotel" in het centrum der stad is hedenmorgen om 7 uur brand uitgebroken. Voor zoo ver thans bekend, zijn zes personen gedood en dertig gewond. Van de 87 gasten en 30 bedienden worden echter nog verscheiden vermist, zoo dat men vreest, dat het aantal slachtoffers veel hooger is. Sommige berichten spreken al van 25 dooden. De meeste bewoners van het hotel bevonden zich nog in bed, toen het brandalarm weer klonk. Velen konden zich niet meer langs de trappen in veiligheid brengen en schreeuw den voor de vensters om hulp. De brandweer, die inmiddels met groot materieel ter plaats was verschenen, bracht de menschen met lad ders in veiligheid, of ving hen op in de vang zeilen. Ondertusschen breidde de brand zich steeds meer uit, drie aangrenzenden huizen vatten vlam en ook het nabijgelegen Hali fax-hotel werd bedreigd. Het- geheele brand weercorps is gemobiliseerd. (United Press). PRDERAMMA ZATERDAG 4 MAART 1939. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.) 1.50 Pianovoordracht. 2.20 Cau serie „Dertig jaar HORA". 2.40 Vervolg piano voordracht. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.304.50 Esperanto-uitzending. 4.55 Residentie orkest, en solist (opn.) 5.30 Filmland. 6.00 Or gelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Betuwsch half uurtje. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Gramofoon muziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Uit Amerika: Causerie: „Het Universiteitsleven in Amerika". 8.00 Herhaling S. O. S.-berichten, Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.20 VARA- orkest, en solist. 9.00 Koorzang. 9.15 „En nu Oké" 10.25 Causerie ,En nu doorzetten". 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 De Ramblers. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 12.00 Zang en orgel. HILVERSUM n, 415,5 M. KRO-Uitzendlng. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, en solist. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Lezing: „Mobilisatie-slachtoffers, moedig moed houden". 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 Berichten. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 Causerie: „De han delsreizigers en -agenten tusschen de buffers". 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.30 Esperanto- nieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramo foonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Lasteraars, kwaadsprekers en belee- gers voor den rechter." 7.35 Actueele aetherflit- sen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.45 R. K. Mond-accordeon-club ,St. Caecilia", KRO-orkest solist en declamator. (10.00—10.10 „Wat nu?"). 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Filmpraatje. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie met muzikale omlijsting. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWTCH, 1500 M. 11.50 Julius Kantrovitch en zijn orkest. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Het Aston Hippodrome orkest. 2.20 Orgelspel. 2.50 Het Celebrity-trio. 3.15 Sportreportages. 4.50 Vioolvoordracht. 5.20 Mantovani en zijn dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-Harmonie-orkest. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Music Hall-pro gramma. 9.20 Berichten. 9.45 Amerikaansch nieuws. 10.00 Het BBC-Theater-orkest, en so liste. 10.55 Declamatie. 11.20 Jack Harris's Band. 11.5012.20 Oude dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIJS, 1648 M. 9.05 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Het Conservatorium-orkest. 12.05 Gramofoonmu ziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.10 Het Laurentorkest. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 en 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 en 5.05 Zang. 5.20 Het Pasdeloup-orkest. 7.25 Het Van de Walleorkest. 8.35 Zang. 8.50 Heruitzending. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 J. Bouil lon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Hanns Kalbes' orkest. 7.50 Schupo-orkest en soldatenkoor. 11.20 en 12.35 Omroeporkest en sobst. 1.30 Gramo foonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt en zijn orkest, solisten en sprekers. 5.35 Populair programma, 6.30 Winterhulp-programma. 7.30 Vroolijk pro gramma. 9.35 Hermann Hagestedt's Amusements orkest. 11.20 Omroeporkest (opn.) 1.202.20 Omroep-amusementsorkest, -kleinorkest en sobst. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Omroeporkest. 2.25 Gramofoonmuziek met toe- bchting. 3.20 Conservatorium-orkest, en sobste. 5.05 Gramofoonmuziek. 6.20 Het Omroeporkest en sobst. 8.20 „Cosi fan tutte", opera. 11.20— 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Omroeporkest. 7.20 Berichten. 7.30 Ge varieerd concert (opn.) 9.20 Berichten. 9.55 Viool en viola. 10.05 Berichten. 10.20 Uit Rome: 3e en 4e acte van de opera „Faust",

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11