Wie breit er mee? OUDE LAMPEN! „INTIMA", Kruisstraat 42 (over de Hema), Tel. 10311 Recept en VRTTDX'G 3 MAART 1939 Wie het goed met ons meenen Ieder van ons heeft een kring die ons goed gezind is, die voor ons opkomt als het noodig is. Alleen de eenzelvige of de menschenschuwc zal misschien denken, dat hij dien kring niet heeft, en in een heel uitzonderlijk geval zal dat ook wel eens zoo zijn. Maar wie in de maat schappij leeft, heeft een kring om zich heen een kring, dien hij misschien niet eens bewust ziet, Waarvan hij het bestaan wellicht nauwe lijks weet, maar die er toch is, en die zich plot seling wonderbaarlijk aaneensluit, wanneer men op een keerpunt in zijn leven is aangekomen. Van heinde en ver komen zij voor den dag om van hun belangstelling te doen blijken; er zijn er bij, wier bestaan men zich nauwelijks meer realiseerde, anderen had men uit het oog verloren, hoewel zij dichtbij waren gebleven, omdat men meende dat de ware belangstelling voor elkaar toch eigenlijk niet meer bestond. Met die of die had men wel eens „wat gehad", sommige kennissen blijken plotseling meer belangstelling aan den dag te leggen, dan men had durven droomen, ja, zelfs familieleden, deze, wat de interesse voor elkaar betreft, ver guisde naasten staan daar klaar met hun sym pathie op een wijze die alle vermoede antipa thie op de meest treffende manier tart. Bij den een is die kring natuurlijk grooter dan bij den ander: sommigen piaken zich nu eenmaal gemakkelijker bemind dan anderen. Bovendien openbaart zoo'n kring zich bij deze vaker dan bij die, omdat er meer aanleiding toe is; het leven ontplooit zich soms geleidelijk, soms met schokken, en dit laatste geeft natuur lijk meer aanleiding tot de vorming van dien kring van menschen die het goed met ons mee nen, dan wanneer het leven vrij regelmatig zijn loop heeft. Maar de kring is er evengoed, en deze vormt, zoodra er een beroep op wordt gedaan, een af sluiting, alsof hij wil zeggen: in vreugde en ver driet is dit de cirkel waar binnen jij je thuis kunt voelen, die gevormd wordt door goedge zinde menschen, die je vreugde komen deelen en daardoor vergrooten, maar die ook je verdriet komen helpen dragen en daardoor verminderen. En het is zelfs de vraag of het niet het aller mooiste is om een kring om zich heen te weten, die niet nauw en kort getrokken is, maar toch ook niet al te gx-oot en te ruim: hoe goed deze groote kring het ook zou meenen, men kon zich in deze groote ruimte toch wel eens een beetje eenzaam gaan voelen Nu Is het gevaar voor ons dat wij dien kring' van menschen die voor ons opkomen, al te na- tuurlijk gaan vinden. Zeker, ze zijn er, en we vinden het ook wel aardig dat ze er zijn, maar het zou nog aardiger zijn meenen wij, als meneer A er ook bijhooi-de; of misschien vinden wij dat het toch maar een klein kringetje is, dat wij het onze kunnen noemen. Of we zien de belangrijkheid van een dei-gelijken zedelijken steun heelemaal niet in, het kan zelfs zijn, dat wij den heelen kring over het hoofd zien en met hoogst verbaasd gezicht zouden rondkijken, wanneer wij er opmerkzaam op werden ge maakt; waarna wij dan nog niets zouden ont dekken. Dat het allerbeste in het leven dikwijls vlak onder ons bereik ligt, dat is een waax-heid die door velen nog maar al te vaak vergeten wordt. Dat jonge menschen dit niet zien is begx'ijpe- lijk en ook goed: zij moeten niet blijven han gen in den kring, die oorspronkelijk door de ouders voor hen gevormd is, zij moeten er zelf een in het leven roepen. Dat zij daarbij nog wel eens hun hoofd stooten, en voor een gedeelte toch den ouden kring weer leeren aanvaarden, is noodzakelijk en gelukkig, omdat het hun ver antwoordelijkheid geeft. Maar voor de oudex-en die hun eigen kring hebben hebben opgebouwd, is het even noodza kelijk, dat zij zich zoo nu en dan eens fel be wust zijn van het bestaan van dien kring, van de waarde van de sympathie van deze menschen en van den moreelen steun dien zij geven op belangrijke oogenblikken in het leven. Wanneer zij dan naar ons toe komen, veel moeite daar voor over hebben soms, en als dan degene wie het aangaat, het wegblijven betreurt van veel buitenstaanders, dan zou men hem wel willen toeroepen: waardeer deze spontane sympathie en haak niet naar tijdelijk opgeplakte uitingen van medeleven, die zóó opgenomen, zóó weer losgelaten worden. Want de kern van de op recht goedgezinden, hoe natuurlijk deze ook schijnbaar is, vormt tenslotte een basis, waarop een deel van het levensgeluk is opge bouwd. E. E.J.-P. GOEDE RAAD VOOR UW SCHOONHEID. Onze „huidverzorgster" geeft wen ken voor het masseeren van neus en voorhoofd. De neus, het meest in het oog vallende ge deelte van ons gelaat wordt maar al te vaak stiefmoederlijk behandeld, terwijl er juist zeer veel zorg aan besteed dient te woi'den. Hoe vaak ziet ons reukorgaan niet vuux-rood, waarna we snel wat crème opbrengen en dan het geheel met poeder bedekken, wat wel voor een oogen blikje helpt, maar in het geheel niet afdoende is. Dit roodzien is een gevolg van een slechte doorbloeding, het bloed hoopt zich in den neus op, terwijl de poriën dikwijls verstopt geraken, waardoor de huis ontstoken raakt. Allereerst reinigt men met cleansing (x-eini- gings) crème, daai-na olie opbrengen, waarna men met twee vingers, van iedere hand de mid delvinger, begint te wrijven, vanaf het hoogste gedeelte naar beneden en terug, eerst over den neusrug vervolgens op twee verschillende plaat sen over de neusvleugels. Let u vooral op, dat dit de eenige massage is, die van boven naar be neden veri'icht woi-dt! Verder passen we wisselbaden toe, die een zeer weldadige werking hebben, eex-st twee war me omslagen, daax-na twee koude; dat alcohol en nicotine uit den booze zijn, behoeft wel geen betoog! De rimpel boven uw neus is nu aan de beurt, u weet wel, dat zorgenrimpeltje, door sommigen met een mooi woord het denkrim- peltje genoemd. Zachtjes beklopt u met twee vingers deze plek, terwijl de handeling afge maakt wordt door de vingers over het voor hoofd tot aan de slapen te laten uitglijden. Ook dit wordt eenige keeren herhaald. Na deze gx-eperx kunnen we nog wat aandacht besteden aan het vooi'hoofd, waar de dwars- rimpels bewerkt dienen te worden, die bij de één veel minder diep gegroefd zijn dan bij de ander, wat een gevolg is van hetmeer of min der intensief gebruik der mimische spieren van het gelaat. Reinigen, zeer ruim olie opbrengen, daar de huid van het voorhoofd meestal het droogst is, daarna eerst met de linkerhand, dan met de rechter zeer licht over het vooi'hoofd wrijven, steeds eindigend met een licht drukje op de slapen. Na dit eenige keeren herhaald te hebben, brengt u de vingeiioppen op de rimpels en geeft zeer lichte drukjes op kleine afstanden van elkaar. Deze laatste greep mag niet te sterk uitgevoerd worden, daar hij eenigszins irritee rend werkt en daardoor hoofdpijn zou kunnen veroorzaken. Charmante Deux-Pièces als huisjapon. Een heerlijke huisjapon is deze gebreide deux- pièces, welke aan geen leeftijd gebonden is. Een deux-pièces is daarom ook altijd zoo'n prettig kleedingstuk, doordat we den rok, zoowel als de blouse, in dit geval dan vest, kunnen combinee ren met andere kleedingstukken; de rok bijvoor beeld met een leuk fleurig pull-overtje, het vest met een groven tweed-rok. Onze deux-pièces wordt gebreid van ongeveer 800 gram marineblauwe zephii'-of peau de pêche- wol en op naalden no. 3. Wanneer we hiex-me- deeen proeflapje van 20 steken in den tricot steek breien, moet dit 71/» c.M. breed worden. Met den rok beginnen we het eerst en zetten hiei'voor 144 st. op; deze worden 7 naalden in 1 recht 1 avei-echt" gebreid en daarna als volgt: 47 recht, 2 averecht, 2 recht, 2 averecht, 38 recht, 2 avei-echt, 2 recht, 2 averecht, 47 recht De naald daai'op wordt: 47 av., 2 r., 2 av., 2 r., 38 av., 2 i\, 2 av., 2 r., 47 av. Enzoovooi't. Aldus breien we dooi', bij elke 5 c.M. aan weerszijden de buitenste 2 steken samenbreiend en in het midden als versiex'ing de 2 x 2 st. averecht breiend. Hebben we zoo een hoogte van 55 c.M. bereikt, dan moeten er 122 st. op de naald staan. Hiei-na wordt op dezelfde wijze na elke centi meter bi-eien geminderd en wel gedurende 16 maal. Daarna staan er 90 st. op de naald, waar mee we dan nog 3 c.M. verder breien en afkan ten. Nog een keer breien we eenzelfde lap en dan is het breiwerk van den rok klaar. Het vest is aan de beurt, waarvoor we met het rugpand beginnen; 108 st. worden opgezet en 7 nld. in 1 recht 1 averecht gebreid. De 8e nld. wordt als volgt: 29 recht, 2 av., 2 r., 2 av., 38 r., 2 av., 2 r., 2 av., 29 r. De 9e nld.: 29 av. enz. We zijn dan weer in het bekende motief beland, zoodat verdere uitleg overbodig is. Aan weers zijden breien we nu na elke l'A» c.M. hoogte de 2 buitenste steken samen; dit gebeurt 5 maal en de hoogte moet dan ongeveer 8V2 c.M. bedra gen, het aantal steken 98. In het nu volgende ge deelte moet aan weerszijden na elke 2'/» c.M. gemeerderd worden, terwijl het werk daarna 341/2 c.M. hoog moet zijn en 118 st. tellen. De armsgatafkantingen volgen nu. Hiervoor worden, steeds aan het begin der naalden aan weers kanten 4, 3 en 3 st. afgekant. Het werk telt dan nog 98 st. en voort gaat het dan weer, geheel zonder buitenissigheden verder dan de in te breien streepen in het midden. Hebben we een hoogte van 49 c.M. bereikt, dan zijn we aan de schouders gekomen. Deze worden afgewerkt door ook weer aan het begin der naalden en aan weei-szijden 5 x 6 st. af te kanten. In het midden blijven tenslotte 38 st. staan, welke daax-na allen tegelijk afgekant wox-den. Na het rugpand komen de voorpanden aan de beurt, die beide geheel gelijk zijn, doch ten op zichte van elkaar in spiegelbeeld gebreid wor den. 78 st. zetten we op, breien ze 7 nld. in 1 r. 1 av. en bij de 8e nld. als volgt: 2 r. 2 av., 34 r., 2 av., 2 r. 2 av., 34 r. De 9e nld. 34 av., enz. Aan één zijde, die we voor het armsgat bestemmen, wordt geminderd en gemeerderd als reeds be- schx-even voor weerszijden van het rugpand. Het aantal steken bij de taille, dus na ongeveer 8yz c.M. breiwerk is hier echter 73, en na 34'.'2 c.M. (bij het ax-msgat) 83. Hier komen we aan het af kanten toe, hetgeen verschilt met den rug. De volgorde is thans 4, 4, 3 en 3 st. Vooi't gaat het daax-na tot een hoogte van 45 c.M. waar voor de halsuitsnijding aan de andere zijde van de naald, 30 st. aan het begin afgekant worden. Op elke y2 c.M. hoogte breien we aan die zijde de bui tenste 2 steken samen, zoodat het werk bij een hoogte van 49 c.M. nog 30 st. telt. Deze schou dersteken worden op de bekende wijze afgekant. hier dus te beginnen aan de armsgatzijde. Het eigenlijke voorpand is dan klaar, echter moeten er nu nog aparte belegsels voor de openvallende revers gemaakt worden plus nog een dubbel smal reepje, dat als klein kraagje hierop aansluit. Voor de eerste zetten we 42 st. op, die we bx-eien als volgt: 38 av., 2 r., 2 av., en bij de 2e nld. 2 x\ 2 av. 38 r. Enzoovoort. Van iedere 2e nld. moeten de 2 laatste steken samen- gebreid worden. Dit gaat zoolang door, tot het lapje ongeveer 15 c.M. lang is en er nog slechts weinig steken op de naald staan, die dan afge kant worden; Het smalle kraagje bestaat uit twee lapjes, die aan elkaar gelijk zijn. We zetten 96 st. ervoor op, die in den tricotsteek gebx-eid worden; steeds wordt bij elke 2e nld. aan het begin 1 steek gemeerderd, terwijl de 2 laatste steken samengebreid worden. Hebben we een breedte van 7V2 c.M., dan kanten we af. Na het 2e lapje beginnen we aan de mouw, waarvoor we 48 st. opzetten, die eerst weer 7 nld. in 1 r. 1 av. worden gebreid. De 8e nld. is als volgt: 14 r., 2 av., 2 r., 2 av., 8 recht, 2 av., 2 r., 2 av., 14 r. enzoovoox-t. Meteen gaan we nu ook aan weerszijden 1 st. meerderen, hetgeen we ver volgens na elke 3V2 c.M. breien herhalen, in to- opnieuw overtrekken van lampekappen is onze hobby. Wij komen bij U thuis, bespreken wat het beste te kunnen doen, brengen wat meer lijn in de lamp. Wij tonen U aan het stuk 500 dessins Lampekapzijdc, waarvan de meeste handwerk. Wij geven vooruit een prijs op welke U gaarne wilt betalen, en Uw kap is de volgende dag al klaar. Als U eens rondkijkt in onze mooie en grote collectie lampen, dan weet U ook wat het resultaat zal zijn als U ons Uw lampekap laat vernieuwen. HAARLEM'S GROOTSTE SPECIAALZAAK (Adv. Ingez. Med.) taal 18 maal. Wanneer we een hoogte van 62 c.M. hebben, moet het aantal steken 84 bedra gen. Voor den mouwkop kanten we nu, steeds aan het begin der naald en aan weerszijden. 4, 4, 3 en 3 st. af. Hierna breien we van iedere vol gende naald de eerste 2 st. samen, zoolang, tot er 36 st. over zijn. Nu slaan we weer aan het afkanten, aan iedere zijde 3, 3 en 4 st. De 16 overige steken kanten we daarna allen ineens af. Alle breiwerk is nu ldaax', het in elkaar zetten volgt. Eerst pex-sen we onder een wat vochtigen doek en aan de verkeerde zijde alle gebreide lapjes op. De strijkbout mag vooral niet te heet zijn! Op de naaimachine gaan we nu de stukken aan de verkeerde zijde in elkaar stikken. Eerst maar de rok; op zij houden we een splitje open. waarin we een patentsluitinkje of drukknoopjes kunnen zetten en bovenaan komt de tailleband, die er eenvoudig tegenaan gestikt wordt. De zij naden van het vest geven weinig moeite, even als die van de schouders en de mouwen. De mouwkop moet even ingespeld worden en wel zoo, dat we bovenaan bij den schoudernaad platte plooitjes leggen, die niet te diep mogen zijn. Het smalle kraagje wordt geconstrueerd door de beide lapjes aan de verkeerde zijde op elkaar te stikken, waarbij de hoekjes even af gerond worden. De re verslapjes wox-den onzicht baar met de hand tegengenaaid, waarna, even eens met de hand het platte kraagje aangebracht wordt. De acht knoopen wox-den op het rechter- pand aangezet, tex'wijl voor de sluiting een ste vig soort drukknoopjes wordt aangebracht. Deze komen onder de knoopen te staan. In de taille dragen we een lederen ceintuur, welke we liefst passend bij de knoopen kiezen. Aardige kleuren combinaties kunnen hierbij een belangx-ijke rol spelen. NORA HANA. Wat riskeert U Als u te dik wordt? Sommige dames, misschien wel voornamelijk behoorende tot het eerwaax-de gilde der Holland- sche huisvrouwen, zijn gewoon smalend de schou ders op te halen, wanneer ze haar vriendinnen hooren zuchten over haar lijn en de vreeselijke moeite, die het kost, deze te handhaven! „Dik worden hindert niet, 't staat wel gezellig" zeggen die vrijbuitsters op 't gebied van den schoonheidscultus. Nu smaken verschillen! Maar al mogen de vrijwillige dikkerds onder ons en 't zijn allemaal vrijwilligsters, want geen enkele vrouw behoeft te dik te worden! dan al niet om haar schoonheid geven, één ding mogen ze niet vergeten, nl. dat een vrouw, die te dik wordt niet alleen haar schoonheid en bevallig heid, doch bovendien ook haar gezondheid ern stig schaadt. Dik worden beteekent vroeger verslijten, snel ler oud worden, véél meer gevaren van ziekte en ongemak loopen dan een normaal mensch. Amerikaansche doktex-s hebben nog kortelings uitgemaakt, dat corpulentie die overdreven corpulentie, die begint met enkele kilo's teveel, maar zoetjes-aan verder schx-ijdt zonder dat de pex'soon in kwestie de moeite neemt er iets tegen te doen volgens de statistieken het leven zeer beslist verkort. En dus ligt de conclusie voor de hand, dat een dikte boven het normale naar ver houding de gezondheid schaadt en noodeloos het gestel bezwaart. Een dik mensch is veel vatbaarder voor aller lei ziekten dan een normaal of een gematigd mager mensch. Bewezen is ook, dat er over de heele wereld meer menschen sterven aan overdreven corpu lentie en de kwalen, die hiervan het gevolg zijn, dan aan tuberculose. Dit geeft te denken. En is 't u ook wel eens opgevallen, dat alle menschen boven de 70 of 75 jaar, op een enkele uitzondering na, mager zijn? Ook dit geeft te denken! Zondag: Kop bouillon Gebraden eend Doperwten Aardappelen Aardappelen Vruchten Donderdag: Gebakt Raapsteeltjes Zwitsersche appelkoek Aardappelen Maandag: Zuurkoolschotel met kaas Griesmeelpudding met pruimen Dinsdag: Capucijners Aardappelpuree Botersaus Gekookte ham Tapiocaschotel Woensdag: Capucijnersoep Biefstuk. Bieten Sinaasappelpudding, met vanillesaus Vrijdag: Selderijsoep Gebakken bokking Aarc.appelen Botersaus Veldsla Rijst met krenten Zaterdag: Risotto Schoteltje van beschuit en appelmoes uit de bus VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Schoteltje van eieren Aardappelkoekjes Sla van Brusselsch lof Beschuit met kaas Omelet met champignonragoüt Gebakken kaas Doperwten (weck) Aardappelen Vruchten 3. Groentesoep Havermoutlapj e Aardappelen Brusselsch lof Roomstruif 4. Vruchtensoep Stamppot van rauwe spinazie Vanillerijst. Bovendien is een dikke vrouw absoluut een plompe, onelegante verschijning. Men ziet nooit of bijna nooit dames van om en nabij de 100 kilo zich gemakkelijk bewegen, bijna altijd is 't een geschommel en gehijg, dat een ieder, die niet kijkt door de oogen van een liefhebbenden zoon of dochter, onaangenaam aandoet. Om van het schouwspel op onze zomersche stranden maar niet eens te spreken! Dikke dames en heeren natuurlijk ook in badeostuum zijn, om het zacht uit te druk ken, geen siex-aden van ons strandleven. En dit zou nog zoo heel erg niet zijn, als zij zelf zich maar blij en gelukkig voelden. Maar met het dik worden tx-eden allerlei bezwaren op; niet alleen wordt het lichaam opgeblazen en misvormd maar de huid gaat blauwe of paarse adertjes vertoonen door het bloed, dat niet vrij kan doorstroomen. 't Gezicht wordt rood, de ademhaling moeilijk en hijgend, men voelt zich benauwd en ongemakkelijkkortom; het lij den is begonnen. Wilt u zonder op een lat of een dwaze mo-, depop te lijken uw lijn en uw juiste gewicht door de jaren heen behouden? Dan moet u zich indien u tenmnste niet behoort tot dat bevoorrechte menschensoort, dat nooit dik wordt geregeld wegen en zoodra de weegschaal enkele kilo's teveel aanwijst, uw maatregelen nemen. Zoetigheid afschaffen, gymnastiek gaan doen. veel loopen en onverwijld al lacht iedereen uit uw huisdokter raadplegen over een ver standig dieët, dat is de weg! Zwitsersche appelkoek. Benoodigdheden: 300 gr. bloem, 150 gr. boter, 34 pakje bakpoeder, zout, 1 d.L. water, 54 K.G. zaehtzure appelen, poedersuiker. Bereiding: De bloem met de bakpoeder en het zout zeven; de harde boter in de bloem in kleine stukjes snijden, erdoor mengen en zoo veel water toevoegen, tot bloem en boter sa menhangen. Voorzichtig tot een bal kneden en dezen uitrollen in den vorm van het bakblik. Dit met boter besmeren, en de lap deeg er op leggen. Aan de kanten het deeg opzetten pl.m. 1 c.M. en hier en daar wat indrukken, zoodat een gegolfd randje ontstaat. Het deeg op het bakblik Vz uur later bekoelen en opstijven. De appelen in dien tijd schillen, de klokhuizen er uit halen en de appelen in dunne schijfjes snijden. Deze in rijen dakpansgewijs op het deeg leggen. De koek in den oven zetten, die tamelijk heet mag zijn (onderwarmte) pl.m. 30 minuten (zoodra de koek uit den oven komt ze met poedersuiker bestrooien en in gelijke stukken snijden. Zuurkoolschotel met kaas. Benoodigdheden (4 a 5 personen): V/2 K.G. gekookte aardappelen, 1 K.G. zuurkool, 200 gr. geraspte kaas, 54 L. melk, 40 gr. bloem. 80 gr. boter, zout. Bereiding: De zuurkool Afspoelen, opzetten met een beetje water en gaar koken, pl.m. 3 uur. Van de aardappelen met k» L. melk en de helft van de boter puree maken. Van */s L. melk de rest van de boter en de bloem een saus maken. De zuurkool en de geraspte kaas hier door roeren, en laag om laag met de aardap pelpuree in een vuurvasten schotel doen. Zor gen, dat de bovenste laag uit puree bestaat. Wat paneermeel er op strooien, wat klontjes boter er op leggen en den schotel in een hee- ten oven (bovenwarmte) bruin laten worden. Ovenschoteltje met eieren. Benoodigdheden: 8 hardgekookte eieren, 3'/s d.L. melk en/of bouillon, 30 gr. bloem, 50 gr. boter, l stukje ui, laurierblad, thijm, peter selie, 50 gr. geraspte kaas. Bereiding: De bouillon of de melk met de kruiden 1 uur laten trekken. Daarna zeven, en met 300 gr. boter en bloem een gebonden saus maken; 2/3 van de geraspte kaas erdoor roeren. De eieren in de helft snijden, in een vuurvasten schotel schikken en de saus er over heen schenken. D? rest van de kaas er over strooien, een paar klontjes boter er op leggen en het schoteltje in den oven zetten gedurende pl.m. 20 minuten. Sinaasappelpudding met vanillesaus. Benoodigdheden (4 personen)l/s L. melk. 100 gr. suiker, sap van 1 citroen, sap van 2 sinaasappelen, 6 a 8 gr, gelatine. Voordesaus: 3Vs d.L. melk, l eidooier, stokje vanille. 8 gr. maizena, 20 gr. suiker. Bereiding: De gelatine in koud water wee ken. De melk met de citroenschil laten trek ken, aan de kook brengen en suiker en gelatine er in oplossen. De massa geheel koud laten worden. Dan het gezeefde sap er bijdoen en als de pudding geleiachtig gaat worden, in den omgespoelden vorm gieten. Voor de saus de melk met de vanille laten trekken, de eidooier met suiker en maizena en een oeetje melk aanroeren tot een glad papje bij de rest gieten en door laten koken. Vanille verwijderen en af en toe roeren onder het koud worden om het vormen van een vel te voorkomen Te dikof te mager? Gezondheid beteekent de juiste middelman om deze te bereiken, helpen deze oefeniage MEEL dikwijls wordt het nut van nv nastische oefeningen verkeerd h pen. De dames meenen, dat zjjüJT zich „vermant" en voortaan 's m een kwartiertje eerder opstaat om enkele"^ ningen te doen, nu ook onmiddelliik w06*6" zal worden J En mager of liever gezegd „slank als een h is immers ons ideaal, nietwaar? en" Doch als we zooiets denken, dan vergissp ons toch deerlijk. Gymnastiek bevordert^» goed functionneeren van het heele organ' de bloedsomloop, de spijsvertering de hait e' king enz. enz. Zij, die door een zittend levend een verkeerd dieet te dik geworden zijn h geen beteekenen kan, dat sommige oret slecht functionneeren, zullen dus door rf" oefeningen slanker worden. Andere al te gere dames worden door gymnastiek dikker"13" En, heel dikwijls geschiedt dit gezondmaking proces door dezelfde serie oefeningen voor b a" categorieën, zooals b.v. met deze serie 't geval Het aantal malen dat de oefeningen herha U moeten worden en dat wordt genoemd is h maximum: men beginne heel kalm aan en het aantal langzaam op. Wie te mager is, moet deze oefeningen lan zaam en bedaard uitvoeren; wie daarenteg^" last heeft van overtollige dikte, voere 2 Vlug uit, zoodat ze gaat transpireeren. In beide o vallen zal een beter functionneeren van jft heele lichaam en dus ook een toename van rf gezondheid het gevolg zijn! En de dame kriist dan langzamerhand haar „normaal" figuur d wil zeggen het figuur, dat past bij haar lenst en bouw. s Een beetje moed! Zullen we 't eens probeeren? Vooruit dan maar. We beginnen met oef. 1. Loopen op de teenen, terwijl u de knieën op heft tot borsthoogte en telkens een arm omhoog steekt. Het opheffen van de linkerknie corres pondeert met den rechterarm en omgekeerd. 20 a 40 seconden volhouden. Oef. 2 is uitstekend om soepele heupen te krij gen. Bovenlichaam voorovex-buigen. Bekken naar rechts en naar links draaien, terwijl de ar men met de beweging van het bovenlichaam meegaan. Bij iedere draaiing naar de omhoog geheven hand kijken. 10 Keer rechts. 10 keer links. Oef. 3 dient om de beenen lenig en soepel te houden. Uitgangsstand: beenen licht gespreid. Buig de knieën zonder de hielen van den grond te lichten. Armen naar vox-en gestx-ekt. Gaan staan en het lichaam zoover mogelijk uitrekken, met naar boven gestrekte armen en staande op de teenen. 10 Keer hei*halen. Oef. 4: rek- en draaibeweging. Uitgangshou ding: armen zijwaarts gestrekt. Buig de romp links naar voren, zoodat de rechterhand den linkervoet aanraakt. Draai de romp rechts, ter wijl u het lichaam opricht. De x'echtex-hand wordt hierbij zoover mogelijk omhoog en naar achte- x-en gestrekt. 10 Keer herhalen. Oef. 5. Ga voorover liggen met het lichaam steunend op de gestrekte armen en de teenen. Hef om beurten de beide beenen zoo hoog mo gelijk op, flink gestrekt. Hef het hoofd omhoog bij elke beenbeweging. 10 Keer herhalen. Oef. 6. Beenen omhoogstrekken, daarna een „schaax-beweging" maken van voren naar ach teren. Dit 10 tot 20 seconden volhouden. Daarna de beenen samenbrengen om ze zachtjes, zonder schokken op den grond te brengen. Oef. 7 is het z.g. „zwemmen" op den rug Bee nen buigen tot op de borst, ze daarna in spreid- stand strekken en meteen weer sluiten. Dit 12 keer herhalen zonder met de beenen den grond te raken. Buste en armen onbewegelijk houden. Oef. 8: buiging van romp. Ga languit op den rug liggen met de voeten onder een kast. Han den op de heupen. Romp oprichten en naar vo- x-en brengen, totdat het voorhoofd de gestrekte knieën raakt. Langzaam tot de uitgangshouding terugkeex-en. Dit 10 keer hex-halen zonder schok ken. Wie deze gemakkelijke en toch degelijke serie een poosje volhoudt laat ons zeggen eens drie maanden om te beginnen: 't is nu 's morgens niet zoo koud en ongezellig meer! zal verbaasd staan over de resultaten aan lenigheid en le venslust. HUISHOUDELIJKE PUZZLE Een lezeres schrijft ons het volgende: „Kent U die aardige kinderpuzzles, waarbij een paar knikkertjes in een bepaald putje terecht moeten komen door het ding zachtjes te schudden? Ik herinner me uit m'n jeugd een negerkop, waar van de oogballen en de tanden op hun plaats moesten komen. Nu ik doe precies hetzelfde met mijn electri- sche lampen. Als er een z.g. kapot is, gooi ik ze niet onmiddellijk weg doch heel vaak gelukt het mij door zacht te schudden heel voorzichtig, zonder schokjes! het losgeraakte draadje weer aan de anderen vast te haken. Natuurlijk kan dit alleen gelukken bij een doorschijnend peertje." Of 't werkelijk gelukken zal? We geven den tip door, maar moeten het bij het eerstvolgende electrische lampje te onzen huize zelf nog pro beeren! KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. Een lastige splinter, dien men bij den huishoudelijken arbeid heeft opgeloopen en die pijn doet en gevaar voor infectie oplevert, verwijdert u het ge makkelijkst door de bovenhuid door te knip pen met een steriel nagelschaartje en onmid- delijk daarna den vinger een tijdlang in lauw zeepsop te honden. Mooie nagels krijgt u op een zeer gemakkelijke manier door een beetje poeder uit uw poederdoos op de handpalm te strooien en daar vlug en stevig met de nagels van de andere hand overheen te wrijven. Zoo worden ze keurig ge polijst! Wintervoeten. In de meeste gevallen kunnen ze voorkomen worden door de voeten vóór het invallen van den vorst, dus in de practijk bijna doorloopend, 's avonds in te vetten met olijfolie. Om de la kens niet vuil te maken trekt u een paar wit katoenen sokjes aan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 12