IJmuider Courant KARDINAAL PACELLI WORDT PIUS XII DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Geestdriftige tooneelen op het Sint Pietersplein Van hout naar leer. KEX THEATER Luchtbescherming. Rijtijdenbesluit Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Staatssecretaris eugenio pacelli ;s Donderdag, juist op den dag, dat hij ook den 63-jarigen leeftijd be reikte, tot Paus gekozen. Hij heeft den naam Pius XII aangenomen. De stemming, die de benoeming van Pacelli tot Paus tengevolge heeft gehad, geschiedde om 17 uur 30 Romeinsche tijd. Enkele oogenblikken na de telling der stemmen stegen witte rookwolken op uit den schoorsteen der Sixtijnsche kapel, waarmede den volke bekend gemaakt werd dat de kerk een nieuwen Paus had. Terstond bevestigden de luidsprekers op de basiliek en op den zuilengang het heugelijke nieuws. D-e ontzaglijke menigte belangstellenden, die van heinde en verre waren samengestroomd om deze historische oogen blikken bij te wonen, barstte in luid en blij gejuich uit. Het gejuich duurde den geheelen tijd tot op het oogenblik waarop de oudste kardinaal-diaken in de loggia verscheen, om 17 uur 25 Nederlandschen tijd, teneinde den naam van den gekozene bekend te maken. Een diepe stilte daalde neer over de massa en duidelijk weerklonk de stem van den kardinaal over het onmetelijke Sint Pietersplein met de mededeeling dat de zeereerbiedwaardige heer Eugenio Pacelli tot Paus was gekozen en zich den naam Pius XII had gegeven. Toen barstte het gejuich: „Viva il papa!" pas goed uit. „Habemuj Pontificem" (Wij hebben een Paus.) Met deze woorden werd het gunstige resultaat der stemming in de radio bekend gemaakt. (Men zie voor het vervolg van deze berichtgeving de pagina buitenland). Frankrijk's ambassadeur te Burgos. Agrément voor de benoeming van maarschalk Pétain overhandigd. Donderdag heeft de Spaansche ambas sadeur te Parijs Ouinones de Leon, mi nister Bonnet het agrément van de Spaansche regeering voor de be noeming van maarschalk Pétan tot Fransch ambassadeur overhandigd. Het schrijven, waarin de regeering van Burgos het agrément verleent, bevat zeer waardeerende worden aan het adres van Pétain, die gedurende den rif-oorlog met generaal Franco heeft samengewerkt. DE ADSPIRANTWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. In de eerste klasse wordt gespeeld Animo- Ready aO.K. a. De gasten zullen hun laat- sten wedstrijd winnen. De tweede klasse geeft: T.H.B.—Haarlem b. De Boys hebben de beste kansen. S. V. a, dat aardig op weg is naar het kampioenschap, kan dit behalen door de bijna zekere over winning op Meerlebosch a. Tenslotte verliest O.K. b. van Watervliet. In de derde klasse kan Aurora—E.H.S. een spannende strijd worden. Nieuw Flora en Meerlebosch zullen niet zoo veel verschillen. Voor de nacompetitie afdeeling A ontmoet Haarlem a Onder Ons. ^JAARGANG No. 104 Citsav, Lo-ren, Co,.er. M.eucheppO ,oo. Co er so. Ci.gareo eo ilgem Drokkerij N.V Groo.e Ho».,.raa. 93. TpI 10724. Bureau IJmuider Haarlem- CourantKoenemerl.un 42, Uotu.de», Telefoon 5301. Portgi™ 310791. Alle Advertentie,, opgegeven voor di. blad, «arden kosteloo» opgenomen i» de Kennerner Courant HARRY BAUR als RASPOETIN in tragedie imperiale (Adv. Ingez. Med.) Minister Anderson heeft Woensdag in het Lagerhuis een overzicht gegeven van zijn plannen nopens bescherming der burgerlijke bevolking in tijd van oorlog. Hij zeide, dat sinds de crisisdagen in September maat regelen genomen waren om het algemeene program dermate te bespoedigen dat het nu in dit jaar nog voltooid zou zijn in plaats van in 1941. Lord Portall was benoemd tot voor zitter der commissie, die de 50 evacuatie kampen zou inrichten, maar daarnaast zou altijd nog een deel der bevolking uit de groote steden bij particulieren op het platteland moeten worden ondergebracht: De bezwaren tegen deze regeling waren niet van dien aard dat de minister het geheele plan van inkwar tiering had kunnen doen vervallen, maar zooveel mogelijk zou met gerechte bezwaren rekening gehouden worden. De minister gaf inlichtingen over voedseltransporten en het reserveeren van electrischen stroom en ver telde daarop dat er 50 millioen gasmaskers waren, waaronder 2 millioen voor babies en kinderen onder de drie jaar. Er waren 120 millioen zandzakken besteld voor blussching vaïi door brandbommen ontstane branden en de fabrieken te Dundee leverden deze thans af in hoeveelheden van 4 millioen per maand en een paar millioen waren in Indië besteld. De regionale indeeling van het land in twaalf districten had algemeene goedkeuring gevon den, en men kon er zeker van zijn dat de districtscommissarissen geen militaire allures zouden aannemen. Wat de vraag naar bom vrije schuilkelders betrof, was spr. nog niet tot een beslissing gekomen om de eenvoudige reden dat voor- en tegenstanders het hier over niet eens waren. Uit proeven was reeds gebleken dat diepe kelders wel waarborg bo den tegen het inslaan van bommen maar dat het schokgevaar weer evenredig grooter werd. De oproep der regeering tot het vormen eener vrijwillige nationale reserve had in het eene district meer resultaat gehad dan in het andere. In het algemeen hadden de zeer groote steden niet volkomen aan de verwach tingen beantwoord, maar middelgrootte steden en spr. noemde Nottingham als een lichtend voorbeeld, daarentegen wel. In elk geval kon men bij een cijfer van 11/4 millioen vrijwil ligers niet spreken van een mislukking of schoon dit cijfer nog belangrijk hooger moest worden". Wie dit verslag van minister Anderson's rede met aandacht leest moet wel tot de over tuiging komen dat men in Engeland met de maatregelen tegen het luchtgevaar, gewoon lijk aangeduid als A.R.P. (Air Raid Precau tions) een heel stuk verder gevorderd is dan wij in Nederland. Wel is er ook bij ons meer leven in de brouwerij gekomen sinds de schrikwekkende dagen van September, maar men schiet maar langzaam op. En daarbij valt het steeds op dat, ofschoon de gemeente lijke autoriteiten wel actief zijn, het nationale initiatief met blijkbaren opzet door de regee ring voor een groot deel aan particuliere in stellingen wordt overgelaten. Het gevolg is dat bij het publiek weinig overtuiging heerscht omtrent de noodzaak van de aanbevolen maatregelen. Dat kan men niet aan die par ticuliere instellingen verwijten, die naar hun beste weten en overtuiging handelen. Maar Ms een Amsterdamsch syndicaat, dat overi gens verzekert geen winst te beoogen, pro paganda maakt voor den aankoop van zijn van Rijkswege goedgekeurde gasmaskers vraagt de bedachtzame Hollander zich af of het nu wer kelijk noodzakelijk is dat hij voor zijn gezin en zichzelf die maskers koopt. Hij is geneigd te meenen dat de regeering dit wel aan het volk zou kenbaar maken als zij daarvan over tuigd was. Hetzelfde zal hij allicht zeggen als de brochure van de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid, betreffende het geoorloofd hamsteren in een tijd waarin geen crisis heerscht, in een millioen exemplaren is ver spreid. Er is een persconferentie aan de uit zending van die brochure voorafgegaan en u hebt het verslag daarvan in dit blad kunnen lezen. Zeker zal dit verslag, straks gevolgd door de brochure, er menschen toe aansporen een voorraad niet-aan-bederf-onderhevige levensmiddelen op te slaan. Maar als men hun aantal zoo hoog mogelijk wil opvoeren zal de aanbeveling toch van regeeringszijde moeten komen. Anders zal het succes naar mijn ver wachting maar heel betrekkelijk zijn. En dat is toch zeker niet de bedoeling! Het beleid onzer regeering inzake de lucht bescherming met al haar ap- en dependenties is niet erg duidelijk. Het maakt een indruk van halfslachtigheid. Waarom wordt er zooveel aan Particuliere instellingen overgelaten en waar om komt de hoogste overheid in den lande zelf zoo weinig voor het front? De eenvoudige bur ger moet wel den indruk krijgen dat zij er inaar in gelooft. Vreest zij, teveel alarm te wekken? Dat kan toch de reden niet zijn. (De Spoorwegen hebben een aan vang gemaakt met het aanbrengen van leer en bekleeding op de ban ken van de derde klasse). Ha, die onvolprezen sporen, Ach, wat doen zij ons toch goed, Met comfort als nooit tevoren, Treden zij ons tegemoet. Eerste klasse houten banken, Wordt straks eerste klasse leer, 'k Wil hier nu alvast voor danken, Deze zorg ontroert mij zeer. 't Wordt wel niet het zachte kussen Van de eerste klas coupé, Maar toch leer, ais in de bussen, Daar ben ik tevreden mee. Ik kan overigens slechts gissen, Of de sporen-bussen strijd, Mede hielp in het beslissen Tot een leer om leer beleid. Hoe het zij, op deze wijze Trekken wij verheugd van leer, Leerrijk was al lang het reizen Strakjes wordt het dat nog meer. Voor genoegen of voor zaken, Zal ik als leergierig man, Weder leeren reizen maken, Als 'k als leerling reizen kan. P. GASUS. Als het moet, dan moet het ook tenvolle en de meesten zullen dezen schrik heel wat ge makkelijker verwerken dan dien van Septem ber. Want de oorlogsdreiging schijnt zoozeer verminderd, dat men er tegenwoordig nauwe lijks meer over spreekt. Inderdaad zijn ook de internationale verhoudingen aanmerkelijk gunstiger dan eenige maanden geleden. Er is een andere mogelijkheid, namelijk dat men door de actie tenvolle te ontketenen vreest van het een in het ander te zullen ge raken en voor zulke groote uitgaven te komen, dat de berooide landsmiddelen die toch niet verwerken kunnen. Ik veronderstel slechts. Maar ook dat zou dan toch een wonderlijk be leid zijn. Het is toch veel beter open kaart te spelen en ronduit te verklaren wat gebeuren kan en moet en tot welke grens het mogelijk is? Zooals de zaak zich nu met horten en stooten ontwikkelt is zij vaag en wordt men houde mij de vergelijking met een zoo gansch ander onderwerp ten goede dezelfde indruk gewekt als bij de eindelooze behandeling van de spellingkwestie. Namelijk deze hier wordt niet voldoende geregeerd. R. P. Verkeersovertreding oorzaak dat vluchteling werd aangehouden. De Amsterdamsche politie hield Donderdag een wielrijder, die op het Damrak in verkeerde richting reed, aan. De man, een 35-jarïge Duit- scher, kon zich niet legitimeeren en daarom werd hij meegenomen naar het bureau Warmoesstraat, waar bleek dat hij werd gezocht verdacht van diefstal van een fiets, dezelfde fiets waarmede hij nu een verkeersovertreding had begaan. De man was op illegale wijze over de grens geko men en had in Bellingwolde een fiets wegge nomen om verder ons land in te trekken. Ook in de omgeving van Alkmaar had hij een fiets ontvreemd. Hij is op het bureau ingesloten. U. S. O. gaat niet naar Indië. Na gehouden overleg, o.m. met den bond van kunstkringen in Nederlandsch-Indië, is aan het bestuur van het Utr. Sted. Orkest gebleken, dat verwezenlijking van de aan het bestuur voorge stelde plannen, om in den komenden zomer met het orkest een tournee door Nederlandsch-Indië te maken, niet voor uitvoering vatbaar is. Utrecht krijgt een centrale rioleering. De Utrechtsche gemeenteraad heeft Donder dag een zeer belangrijke beslissing genomen. Be sloten werd namelijk om een centraal rioleerings- plan met riool-waterzuivering, een werk van vier millioen gulden uit te voeren. nog deze maand afgekondigd? Naar het Volk verneemt zal het Rijtijdenbesluit ter uitvoering van de Rijtijdenwet-1936, ver moedelijk tegen half Maart worden afgekondigd. Het zal dan niet onmiddellijk in werking treden, maar de ondernemers en anderen, die onder de bepalingen vallen, gedurende zekeren tijd in de gelegenheid stellen de noodige maatregelen te' treffen om aan de wettelijke eischen te kunnen voldoen. Een datum van inwerkingtreding zal het besluit niet bevatten. Deze zal in een vol gend K. B. worden opgenomen. Zooals men zich zal herinneren, zou het Rij tijdenbesluit reeds lang in werking moeten zijn getreden. De minister verklaarde o.a. nog in Augustus 1938, dat het besluit met ingang van 1 Januari 1939 in werking zou kunnen treden. Tot nu toe is daarvan echter nog niets gekomen. Indien nu bovenstaande mededeeling juist blijkt te zijn, kan men in den loop dezer maand met de in werking treding van het besluit rekening houden. Consulaat-generaal te Tanger door de Spaansche Nationalisten overgenomen. Het Spaansche consulaat-generaal in de internationale zóne van Tanger is gisteren overgenomen door den rechtschen diploma - tieken staf uit Tetoean. Op het consulaat werd, zoo meldt Reuter, alles in de beste orde bevonden, ook de archieven en de radio installatie. De republikeinsche staf verliet het gebouw eerst twintig minuten voor de over neming. Een groot aantal aanhangers der rechtsche regeering woonde het hijschen van de vlag bij. School ingestort tijdens storm. Honderd kinderen bedolven. Te Higasjiamagi, een dorp op het eiland Osjima in de Japansche prefectuur Kagosjima is een school ingestort tijdens een zwaren storm. Honderd schoolkinderen werden onder 1e puinen bedolven. Drie hunner werden gedood, tien gewond, acht dezer gewonde kinderen zijn er ernstig aan toe. De overige kinderen konden onge deerd geborgen worden. MARCELO DOMINGO, OUD-SPAANSCH MINISTER, OVERLEDEN. De leider der Spaansche radicaal-socialis tische partij, Marcelino Domingo, oud-minis ter, is gisterochtend in een hotel te Toulouse overleden. Hij was op weg van Parijs naar Perpignan ziek geworden. ERNSTIGE AANRIJDING Donderdagmiddag is op den rijksweg te Hout- Blerick de 26-jarige mej. Schoen door een vrachtauto uit Blerick aangereden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en een gecompliceerde arm breuk en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. VRIJDAG 3 MAART 1939 Abounementen per week f0.12'/2* per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. ZWEMMEN Kring Haarlem K. N. Z. B. Jaarvergadering. Donderdagavond hield de Kring Haarlem van den K.N.Z.B. in Café-Restaurant Brink- mann zijn jaarvergadering. De heer P. Borst opende de vergadering met een kort woord, waarbij hij wijlen den heer M. J. Vink, correspondeerend lid van de com missie voor het Schoolzwemmen herdacht. Hierna bracht de heer L. Brunt, secretaris van den kring, verslag uit over de werkzaam heden in 1938. Uit dit verslag bleek, dat de Kring een groote activiteit ten toon gespreid heeft. Gereleveerd werd het groote aantal cursussen, dat gehouden is en voorts dat niet minder dan 31 zwemwedstrijden in den Kring zijn gehouden, waaronder drie internationale. Het ledental is evenwel met 10 personen terug- geloopen en bedroeg per 1 Januari 1421. De heer Brunt spoorde de clubs tot groote werk zaamheid aan. omdat het gebied, waarin de Kring werkt groote mogelijkheden voor een flinken ledenaanwas biedt. Namens het bestuur zegde de secretaris toe, dat van de zijde van het bestuur een groote uitbreiding aan het schoolzwemmen zal wor den gegeven en eveneens aan het zwemmen voor het volk. De financieele toestand van den kring, waarover de heer A. H. de Bruyn Jr. rapport uitbracht, is minder gunstig, om dat de uitgaven in het afgeloopen jaar de inkomsten vér hebben overtroffen. Het tekort kon echter worden bestreden uit het saldo van vorige jaren. De heer P. Rol, competitie-leider, gaf een uitvoerig verslag van het verloop der zomer en wintercompetities. In 1938 werden in kring- verband 280 wedstrijden gespeeld. Deze func tionaris drong er bij de scheidsrechters op aan, streng op te treden tegen overtredingen daar het spel anders dreigt te verruwen. De heer J. Bongertman Sr. (HVGB) onder streepte deze woorden, waarna de bondsvoor zitter, de heer Jan de Vries, die met mevr. Triebéls de vergadering bijwoonde, toezegde de noodige stappen te zullen ondernemen. Alvorens tot bestuursverkiezing werd over gegaan, deelde de heer P. Borst mede, dat hij door verandering van werkzaamheden ge noodzaakt was zijn functie als voorzitter neer te leggen. In zijn plaats werd gekozen de heer L. Brunt. De nieuwe voorzitter dankte de vergadering voor het vertrouwen, dat in hem gesteld was en sprak daarna hartelijke woorden tot den aftredenden voorzitter, dien de Kring noode ziet vertrekken. De opengevallen secretarisplaats werd toe gewezen aan den heer J. W. Schachtschabel te IJmuiden. In plaats van den heer Fred. Keur werd de heer C. Zeeman gekozen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: L. Brunt (HVGB) voorzitter; J. W. Schacht schabel (VZV) secretaris, A. H. de Bruyn Jr. (DWR) penningmeester, P. van Goor (HPC) tweede voorzitter en C. Zeeman (Haarlem), tweede secretaris-penningmeester. Op voorstel van de vereeniging „Haarlem" werd een zwemcommissie ingesteld. Hiervoor werden de volgende heeren gekozen: C. van Ellinckhuyzen (Haarlem), Jos. Kemp (HVGB), R. Ritman (Velserend), A. Thuis (DWR) en J. van Zadel Azn. (HPC). De heer Van Zadel zal als voorzitter fungeeren; de secretaris zal nog worden aangewezen. Besloten werd over te gaan tot het vormen van een zwemcompetitie tijdens het winter seizoen. Plannen hiervoor zullen door de nieuwbenoemde commissie worden uitgewerkt. De polocommissie werd in de volgende sa menstelling herkozen: A. M. Heerkens Thijs- sen (HPC) voorzitter, C. Zeeman (Haarlem) secretaris, S. de Vries (DWR) lid en P. Rol fHVGB) competitieleider. De opengevallen vacature van lid zal worden ingenomen door den heer C. Janus (VZV). Als candidaten voor de polocommissie van den K.N.Z.B. werden gekozen de heeren A. J. Braam (HPC) en G. Voogd (DWR). Als afge vaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd de heeren P. Borst, A. H. de Bruyn Jr., L. Brunt, A. M. Heerkens Thijssen en G. Voogd. De kascommissie zal gevormd worden uit de vereenigingen K.Z., Haarlem en Velser end. Het door het bondsbestuur ontworpen voorstel tot het instellen van een hoofdklasse en het afschaffen der promotie- en degradatie wedstrijden werd op initiatief van DWR en HPC verworpen. Het was reeds middernacht teen de heer Borst zijn slotwoord sprak. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. EXAMENS. Academische Opleiding Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand. ex. rechten mej. T. de Graaf. Geslaagd voor het cand.-ex. economie de heer A. C. Razoux Schultz, voor het cand.-ex. klassieke letteren de heer E. Hoek en voor het doct.-ex. klassieke letteren de beer A. C. M. Westenbroek. Aan de „Höhere Techn. Lehranstalt" te Bingen a. d. Rijn, slaagden voor de afd. werktuigkundig ingenieur. W. Ch. Haje te Heemstede, J. C. Ma ters te Beverwijk en F. Twiss te Aerdenhout. Voor de afd. Electro techniek: D. de Veer te Bloemendaal.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1