VERWACHT WORDENDE SCHEPEN De vischomzet in Februari. Trawlers minder, loggers meer dan verleden jaar. Uit de cijfers van den omzet in den Rijks- vischafslag gedurende de maand Februari 1939 blijkt, dat de trawlers ruim f 37000 bij verleden jaar ten achter bleven. De gemiddel de reisbesommingen waren ongeveer gelijk, maar er werden door de trawlers 12 reizen minder gemaakt. De gemiddelde reisbesomming der trawlers zelf was f 2705 tegen f 2735 in Februari 1938 die der loggers resp. f 775 en f 660 hetgeen voor laatstgenoemde categorie een vooruitgang beteekent van niet minder dan 17 pet.. De loggers zetten het jaar wel bijzonder gunstig in. want ook Januari leverde voor deze sche pen een mooi resultaat op. Ook de motor- kustvisschers hebben aardig meegeholpen, het omzetcijfer op peil te houden, immers de op brengst van de door deze schepen aange voerde visch verdubbelde. Er kwamen in Februari binnen: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 148 (160) stoom- en motortrawlers met f 400378 (f 437498), 203 (211) motorloggers met f 157310 (f 139233), 364 (214) motorkustvis- schers met f 37616 (f 18809), 19 (7) open booten met f 391 (f 72) en 6 (6) Deensche motorkotters met f 3841 (f 3885). Van de drijfnetvisscherij kwam binnen 1 Engelsche drifter (12) met f 940 (f 14054). In de eerste twee maanden kwamen o.a. binnen 305 (322) stoom- en motortrawlers met f 857679 (f 840630L 342 (359) motor- loggers met f 287255 (f 253211), 541 (321) mo- torkustvisschers met f 72275 (f 21863), 26 (27) Deensche motorkotters met f 27742 (f 24160) en drijfnetvisschers: 27 (28) stoomloggers met f 11760 (f 11774) 38 (25) motorloggers met. f 25165 (f 15527) en 22 (20) Engelsche drifters met f 14819 (f 14051). De opbrengst der consignaties bedroeg in Februari f 9569 (f 5574) en in de twee eer ste maanden samen f 16839 (f 14051). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak in 1938). Prachtige historische film in Rex Theater. „De tragedie van een Keizerrijk". Havry Baur. „De tragedie van een Keizerrijk" mag wel een van de beste Fransche films genoemd worden. Niemand minder dan de .groote ka rakterspeler Harry Baair vervult de hoofdrol... Raspoetin Als heden ten dage van perioden, gespro-, ken wordt; perioden in de wereldgeschiede nis, dan is het vóór-, tijdens of na den groo- ten wereldbrand, die van 1914 tot 1918 het menschdom teisterde. Het is in het tijdstip vóór den oorlog, vóór 1914 dus, dat de aandacht der wereld geves tigd wordt- op den somberen persoon van Gregori Raspoetin. En nu moge er door „overlevering" verhalen van oog- en oorge tuigen aan de waarheid wel eens iets te kort gedaan worden, vast staat, dat deze man, aan wien veel litteratuur gewijd is. in het uit gestrekte Rusland van vóór 1914 en ook eenige jaren gedurende den oorlog zeer grooten invloed gehad heeft. Of hij werkelijk met bijzondere gaven be deeld was; of hij alleen maar charlatan, bedrieger, gelukzoeker was? Wie zal het zeggen? De tragedie van een keizerrijk, de titel zegt het reeds, is tevens de schildering van het tragische leven der regeerders over Rus land van die jaren. Nicolaas de Tweede, Tsaar van Rusland, was getrouwd met een vorstin van Duitsché afkomst, een feit, waaraan de Tsarina menig onaangenaam oogenblik te danken had. Was het huwelijksleven der beide vorsten, die elkaar oprecht liefhadden, zeer gelukkig", altijd hing er. als een donkere schaduw over hun geluk, de gezondheidstoestand van den Tsarewitch, den troonopvolger, die aan de ge vreesde haemophilie (bloedziekte) leed. Een enkele verkeerde beweging, de kleinste wond, kon doodelijk zijn. Voortdurend ver keerde het keizerspaar dan ook in angst om hun zoon. Het is na een. ongeval, den Tsarewitch bij het spelen overkomen, dat de keizerin voor het eerst hoort van den Moujik (boer) won derdoener Raspoetin. Dezen, die reeds een groote „vermaardheid" geniet, gelukt het den kleinen keizerszoon te kalmeeren en diens pijnen te genezen. Hierdoor was zijn entree aan- het keizerlijk hof gemaakt en begon zijn invloed, zeer tegen den zin van den Rus- slschen adel. Weldra werd hij dan ook „de macht achter den troon". Dat hij, die zich eenerzijds vele invloedrijke vrienden verwierf, zich tevens vele machtige vijanden op den hals haalde, spreekt welhaast vanzelf. Niet tevreden met zijn verbanning naar Siberië, laten zijn vijanden in dit verafge legen gebied een aanslag op hem plegen, die hem op het ziekbed werpt. Nog niet hersteld verneemt hij van den dreigenden oorlog. Tele grafisch smeekt hij den Tsaar geen oorlog te' beginnente laat.... Dan zien wij hem weer in Rusland ver schijnen, waar zijn invloed op den Tsaar en diens besluiten grooter wordt dan ooit. Zóó groot, dat er een complot gesmeed wordt hem uit den weg te ruimen. En den avond van zijn dood uit hij deze profetische woorden: ,.Na mijn dood zal er één winter voorbijgaan en dan zullen de Romanofs niet meer be staan". En inderdaad, Rusland zakt steeds dieper in het moeras. Niets kan den ondergang van het keizerrijk tegenhoudenen op een kouden winteravond trekt het keizerlijk gezin St.-Petersburg uit voor een verre, verre reis, waarvan geen terugkeer is. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond „Le vend gevonden" met Barbara Bedford, Mau rice Murphy en Robert Frazer THALIA THEATER „Concert in Tirol" en „De ploeg der gedoemden" Het Thalia Theater vertoont deze week wederom een buitengewoon programma. Als eerste hoofdfilm verschijnt „Concert in Tirol" op het doek met de beroemde Wiener Sanger- knaben. Een uitstekende gelegenheid om deze te zien en te hooren! De volgende bladen gaven hun meening over deze rolprent. De Telegraaf: Een nieuw succes voor dit jongenskoor. Het frissche, jeugdige geluid van de harmonische jongensstemmen der Wiener Sangerknaben heeft in tal van steden volle zalen getrokken en het was daarom niet te verwonderen, dat ook de film op dit beroemde ensemble beslag zou leggen. Een paar prach tige films zijn hiervan het resultaat geweest en het jongste resultaat, dat in succes de vorige zoo mogelijk nog overtreft, is de film „Concert in Tirol". Ret Volk: De eerste meters van „Concert in Tirol" brengen ons binnen de muren van de eenvoudige Zeiler-dorpsschool, waar meester Kern met zijn jongens Mozart's populaire canon „Bona Nox" aan het zingen is. Die koorzang klinkt voortreffelijk en geen wonder: de jongens die hun medewerking verleenen aan deze wel zeer bijzondere film zijn na tuurlijk, U herkent ze meteen de wereld beroemde Wiener Sangerknaben. De film heeft de vocale prestaties van dit koor uitstekend geconserveerd en wie alleen voor de Wiener Sangerknaben deze week naar het theater gaat, zal in zijn verwachtingen niet worden teleurgesteld. Algemeen HandelsbladVlot in scène gezet. waardeering voor dit genoegelijke spel. Succes vol optreden in een film, die harten steelt. De tweede film is „De Ploeg der Gedoem den" (Danger Patrol'), een film, die het leven uitbeeldt van de nitro-arbeiders, werklieden die hun brood verdienen moeten met een levensgevaarlijk beroep: het omgaan met die licht explodeerende vloeistof: nitroglycerine. Harry Carey, John Beal en Sally Eilers vor men een zeer gelukkige combinatie, die door hun realistisch spel grootendeels het succes van deze uiterst boeiende film wegdragen. AANGEKOMEN. 2 Maart: Astarté s.s. Bremen. Winsum s.s. Bilbao IJstroom m.s. Leith Gatheshead s.s. New Castle Cabo m.s. Londen Norvinn m.s. Corpus Christi Vesta m.s. Londen Mailand s.s. Sarpsborg Polyphemus s.s. Hamburg Pericles m.s. West Indië Hontestroom s.s. Londen VERTROKKEN. 1 Maart: Presto s.s. Goole Nicolaou Georgios s.s. Boston Sembilan s.s. Hamburg Chr. Huygens m.s. Ned. Indië Friso m.s. Aberdeen Karnak s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Luxembourg s.s. Antwerpen Irene s.s. Hamburg Nicolaou s.s. Stettin Nora m.s. Londen Olga m.s. Londen Theano s.s. Rotterdam Anna Peters m.s. Rotterdam Zeester s.s. Kings Lynn Theseus s.s. Kopenhagen 2 Maart: Mavis s.s. Harlingen Muron m.s. Falmouth (v.o.) Reparaties uitgevoerd. Het Grieksche stoomschip „Nicolaou Georgis", hetwelk 23 Januari j.l. in ballast van Avonmotuh te Amsterdam arriveerde ten einde in het Am- sterdamsche Droogdok aldaar eenige belang rijke herstellingen te ondergaan, heeft deze thans beëindigd en vertrok gistermiddag weer naar zee met bestemming Boston (V. S.). Herstellingen uitgevoerd. Het in de vorige maand in ballast naar Am sterdam gepasseerde Grieksche stoomschip Nico- laos Michalos heeft in één der droogdokken her stellingen uitgevoerd en vertrok gisteren weer in ballast naar zee, met bestemming Stettin. Robbenvangers verloren gegaan. De Noorsche robbenjagers Nuken en Salt- dalingen die nabij de Groenlandsche kust nood seinen uitgezonden hadden omdat ze door een orkaan waren beloopen worden als verloren beschouwd. Vlootuitbreiding. Het door de N.V. Boele's Scheepswerven Machinefabriek te Bolnes heeft met goed gevolg het voor de K. N. S. M. te Amsterdam gebouwde motorschip Notos te water gelaten. Het voor dezelfde reederij bij de firma Gebrs. Pot te Bolnes gebouwde motorschip Karpo zou heden van stapel loopen. IJzerverscheping. Van Amsterdam komend heeft het Noorsche stoomschip Akershus bij de Hoogovens een ge deeltelijke lading ijzer ingenomen, waarna het stoomschip naar Amsterdam terugkeerde om verder stukgoederen in te nemen voor Oslo. Ertsaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Winsum heeft van Bilbao een lading erts bij het Hoogoven- bedrijf aangebracht. Groote diepgangen. Het met passagiers en stukgoederen beladen Nederlandsche motorschip Christiaan Huygens passeerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8,1 Meter. Binnenkomend passeerde het Noorsche tankmotorschip Norvinn met een diep gang van acht meter. Poolsche kolen voor de Hoogovens. Het Britsche s.s. „Chevychase" wordt 4 dezer van Gdynia met een lading kolen aan het Hoog- ovenbedrijf verwacht. Voor zoover we kunnen nagaan is dit de eerste lading Poolsche steen kolen, welke voor genoemd bedrijf morgen arriveert. Geslaagde proeftocht. Het voor dé Koninklijke Paketvaai-t Mij. bij de firma C. van der Giessen Zonen te Krimpen a. d. IJsel gebouwde motorschip Straat Soenda heeft gisteren in de Noordzee een geslaagde proeftocht gehouden. Het schip, dat ongeveer 7000 bruto register ton meet, moet a.s. Zaterdag reeds naar Ned. Indië vertrekken, waarheen het via de Kaap zal gaan. Aanvoer oud ijzer. Het Nederlandsche motorschip Vesta is van Londen aangekomen met een lading oud ijzer, welke aan de binnenhaven van het Hoogoven- bedrijf gelost wordt. Buitenkansje voor werkloozen. Sedert korten tijd is te Esbjerg een regeling ingevoerd, dat de aangebrachte ondermaatsche visch in beslag genomen en onder de werkloozen verdeeld wordt. Op deze manier kunnen ook deze menschen goedkoop aan een braadje komen. Scheepsbouw voor het buitenland. De door de scheepswerf N.V. Vlaardingsche Machinefabriek I. A. Kreber voor rekening van een Fransche reederij gebouwde sleepboot Espa- don heeft een geslaagde proefvaart gehouden en is door de opdrachtgeefster overgenomen. Het schip is uitgerust met een machine-installatie van 100 P.K. De scheepvaart voor onze havens in Februari. Voor de Hoogovens zijn in de maand Fe bruari aangekomen 23 zeeschepen, waarvan 7 met erts, 1 met steenkolen en 2 met oud ijzer, benevens 13 schepen om te laden. Van de geladen schepen vertrokken er 12 met ijzer en 1 met fosfaat, de laatste naar Denemarken. Van de schepen met ijzer waren er 4 bestemd voor Zweden, 3 voor Duitschland, 2 voor Dene marken, 1 voor Noorwegen, 1 voor Portugal en 1 voor Noord-Amerika. Verleden jaar kwa men in Februari 16 zeeschepen aan voor de Hoogovens, waarvan 9 met erts, 1 met kolen en 6 om ijzer te laden. Voor de papierfabriek kwamen 2 schepen met cellulose aan, tegen verleden jaar 10 schepen, waarvan 4 met hout en 6 met cel lulose. Voor IJmuiden kwamen aan 9 zeeschepen, waarvan 1 met natuurijs, 1 met visch, 1 met sleep, 2 als bijlegger, 2 om passagiers in te nemen en 1 om onderdeelen te laden voor Denemarken. Verleden jaar bedroeg het aan tal aangekomen zeeschepen voor IJmuiden 12. In totaal kwamen dus voor onze havens aan in de maand Februari 34 zeeschepen, tegen verleden jaar 38, dus thans 4 schepen minder. HAAIEN UIT DENEMARKEN. Per auto is voor een plaatselijke impor teur uit (Denemarken een partij gevilde haaien aangevoerd, verpakt in kisten van 40 K.G. Ook werd een partij bot aangevoerd. Jaarvergadering van de afdeeling IJmuiden van de Vara. De afdeeling IJmuiden van de V.A.R.A. hield deze week haar jaar-vergadering in „Ons Huis". De j aarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling op 1 Januari j.i. 733 leden telde. Het financieele verslag sloot met een batig saldo van f 104.26. De herkiesbaar zijnde candidaten voor het hoofdbestuur en den Vereenigingsraad werden weer candidaat gesteld. In de vacature voor den Vereenigingsraad werd candidaat gesteld de heer G. Boersma van IJmuiden. In het afdeelingsbestuur werden twee leden gekozen, n.l. de heer Van Bodegraven als voor zitter en mevrouw Zwart. Ook het jaarverslag en het Omroeprapport werden goedgekeurd. De heer Eterman, districtsbestuurder hield een inleiding over de propaganda. Bij de rondvraag werd bij monde van den heer Boersma den scheidenden voorzitter dank gebracht voor alles wat hij in het belang van de V.A.R.A. heeft gedaan. Tot slot werd onder de aanwezige leden een gratis reis naar een bonten avond verloot. Uitvoering Chr. Gymnastiek- vereeniging Quick. Toen we een vijftal jaren geleden voor het eerst op een zaaluitvoering kennis maakten met het toen nog zeer jonge Quick, was aan alles te zien, dat de vereenigïng te kampen had met de kwalen der jeugd. Het ledental was gering, de verwerking der oefenstof was maar zoo-zoo en het aantal bezoekers was in overeenstemming met het aantal leden. Het „Quick" dat we na al die jaren gister avond een uitvoering in de groote zaal (d.w.z. op het podium daarvan) zagen geven, was een andere „Quick". De groote belangstelling was er al een voorteeken van dat het leden tal een flinke uitbreiding had ondergaan. Na een opmarsch uit de zaal stelden de Quickianers zich op het podium op en toen bleek, dat het ruime podium nauwelijks groot genoeg was om allen een plaatsje te geven. Vooral de kleuters waren rijk vertegenwoor digd, zoodat Quick zich over de toekomst niet ongerust behoeft te maken. De avond werd met gebed en een woord van welkom door den voorzitter den heer Bergsma geopend, die er voorts op wees, dat Quick den laatsten tijd hard gewerkt heeft. Hij wees er op, dat vooral de heerenafdeeling ver- SCHIP Amstelland (Ned.) x) Agamemnon (Ned.) Ajax (Ned.) Alja (Ned.) Allernaar (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) x) Brand (Noor) Bennekom (Ned.) x) Br. Energy (Br.) x) - Barneveld Bintang (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) x> - Breda (Ned.) Caribia (Du.) x) Costa Rica (Ned.) C. M. A. Blanc (Fr.) Chevychase (Br.) Cressington Court (Br.) Dahomian (Eng.) Eurylochus (Eng.) x) Escambia (Ital.) Euterpe (Ned.) Freiburg (Du.) Glenearn (Eng.) x) Ganymedes (Ned.) Gloriastella (Ital.) Gylfe (Noor) x Germania (Du.) x) Hanau (Du.) Hermes (Ned.) Halle (Du.) Heemskerk (Ned.) x) Hinrich Peters (Du.) Hercules (Ned.) Irene (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) J. v. Oldebarneveld (N.j Jaarstroom (Ned.) Juno (Ned.) Joh. de Witt (Ned.) Kosti (Gr.) Kindat (Eng.) Kurmark (Du.) Kelet (Hong.) Lekhaven (Ned.) Megara (Ned.) Moena (Ned.) x) Montferland (Ned.) x) Merope (Ned.) Monica (Ned.) Nijkerk (Ned.) Neleus (Eng.) x) Nidarholm (Zw.) Nereus (Ned.) Orestes (Ned.) Orpheus (Ned.) Odysseus (Ned.) Phrontis (Ned.) Prahova (Roemeen) Polydorus (Ned.) x) Poelau Bras (Ned.) Paul Harneit (Du.) Panachandros (Gr.) Pluto (Ned.) Poelau Tello (Ned.) Rhea (Ned.) Reggestroom Rendsburg (Du.) Rhesus (Eng.) x Saleier (Ned.) x) Springfontein (Ned.) x) Sembilan (Ned.) x) rjikandi (Ned.) x) Vesta (Ned.) Voluntas (Ital.) Vulcanus (Ned.) Waterland (Ned.) Walküre (Du.) Zuiderkerk (Ned.) x) Zaanland (Ned.) VAN Verm. aankomst LAATSTE BERICHT Buenos Aires 6 Maart 19 Febr. van Bahia. Midd. Zee 3 Maart 1 Maart van Ouessant. Danzig 7 Maart vertrekt 4 Maart. Danzig heden 25 Febr. verti-okken. Hamburg in lading. Chili 27 Febr. te Hamburg. Chili 22 Febi\ van Callao. West Afrika 28 Febr. van Las Palmas. Chili 27 Febr. van Paita. Abadan (via Antw.) 28 Febr. van Port Said. Chili 28 Febr. van Talcahuano. Batavia in lading. Hamburg in lading. Chili 4 Maart 28 Febr. te Callao. Wést Indië 23 Febi\ van Bai-bados. West Indië 5 Maart 4 Maart 28 Febr. van Barbados. Casablanca 23 Febr. vertrokken. Gdynia (v. IJm.) 1 Maart vertrokken. Garston in lading. West Afrika 6 Maart 26 Febr. van Las Palinas. Batavia 27 Maart 23 Febr. van Belawan. Huelva heden 25 Febr. vertrokken. Bordeaux 7 Maart 3 Maart vertrokken. Ned. Indië 25 Maart 23 Febr. van Colombo. Japan 9 April 28 Febr. van Manilla. Alexandria 21 Maart 1 Maart van Thessalonika. La Plata 17 Febr. te Santa Fé. Gulfport in lading. Pt. Arthur 23 Febr. vertrokken. Ned. Indië 8 Maart 27 Febr. van Oran. Zwarte Zee 14 Maart 25 Febr. van Izmir. Ned. Indië 24 Febr. van Bintang. Zuid Afrika 27 Febr. van Kaapstad. Danzig heden 28 Febr. vertrokken. Stamboul 1 Maart vertrokken. Hamburg 5 Maart vertrekt 4" Maart. Z. Afrika 1 Maart te Duinkerken. Batavia 28 Febr. van Pt. Said. West Afrika 28 Febr. 28 Febr. te Rotterdam. Midd. Zee 12 Maart 28 Febr. van Messina. Batavia 1 Maart vertrokken. Pt. Redan 22 Febr. van Sabang. Bassein 22 Febr. van Rangoon. Ned. Indië 8 April 25 Febr. van Batavia. New-Orleans 18 Maart 23 Febr. vertrokken. La Plata 23 Maart 1 Maart te Santos. Curagao (v. R'dam) heden 11 Febr. van Aruba. Batavia 25 Maart 27 Febr. van Sabang. Hamburg 5 Maart vertrekt 4 Maart. Venetië 19 Maart 1 Maart van Susak. Londen heden 2 Maart vertrokken. Zuid Afrika 28 Febr. van Marseille. Japan 15 Maart 28 Febr. van Pt. Said. Bona 27 Febr. te Tunis. Kopenhagen in lading. Alexandria 26 Febr. vertrokken. Gothenburg in lading. Oporto in lading. Batavia 8 Maart 28 Febr. van Gibraltai-. La Plata 23 Maart 19 Febr. van Montevideo. Batavia 11 Maart 24 Febr. van Port Said. Ned Indië 16 Maart 28 Febr. van Port Soedan. Aruba 10 Maart 21 Febr. vertrokken. La Plata 31 Maart 28 Febr. vertrokken. Stettin 7 Maart vertrekt 4 Maart. Batavia in lading. Midd. Zee 9 Maart 25 Febr. van Palermo. West Afrika 25 Febr. v. Pt. Bouet. Bintang 10 April 19 Febr. vertrokken. Batavia 8 April vertrekt 4 Maart. Ned Tndië 9 Maart 28 Febr. van Gibraltar. Zuid Afrika 28 Febr. van Beira. Hamburg in lading. Batavia 9 Maart 28 Febr. van Genua. Midd. Zee (v.ia R'dam 4 Maart pass. 1 Maart Finisterre. La Plata 20 Febi\ te Buenos Aires. Zwarte Zee 18 Maart 28 Febr. van Derindje. Buenos Aires 17 Maart 1 Maart van Bahia. New Orleans 10 Maart 10 Febr. vertrokken Japan 1 Maart van Colombo. Buenos Aires 31 Maart 3 Maart vertrokken. Schepen voorzien van een x) zijn grootei dan 600(1 ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN sterking noodig heeft en deed een beroep 0n de aanwezigen, de vereeniging zooveel mo»e lijk te steunen. Met vlot uitgevoerde vrije oefeningen vont- jongens opende de directeur de heer h r Doevendans het programma. „Kleine jongens" en kleine meisjes" zetten het programma voort met evenwichtsbank en paardoefeningen waarin nog het wedstrijd element niet ontbrak, hetgeen deze oefeninö wat pittiger maakte. Paardvoltige van d? dames 'en paardspringen van de adspirant dames waren aardige nummers. De kleediï der dames was voor een voltigenummer wi wat lastig. Een aardig kinderdansje, een num. mer toestelturnen voor de groote jongens" oefeningen met één knots voor adspirant,' dames, een goed verzorgd nummer brugturnen voor heeren met versterking van eenige leden van een zuistervereeniging en een fatastisch verlichte rhythmische dans van de adsp- dames voltooiden het programma voor dè pauze. Na de pauze, waarin de traditioneele ver- loting natuurlijk niet ontbrak, volgden na dè pauze de betere nummers, speciaal voor hee ren, dames, groote jongens en groote meisjes" en alhoewel hier en daar wel eens een vlekje' zat, werden de nummers over het algemeen correct uitgevoerd, zoodat het geheel getuigde van ernstig werken onder een goede leiding Al met al was het een geslaagde avond er, het talrijke publiek heeft vele nummers har telijk beapplaudlsseerd. In „DE PONT99 „De terugkeer van Arsène Lupin" en „Het verliefde spook". Filmsterren zijn wel vaak detectives, maar echter detectives mogen geen filmsterallures hebben! Derhalve krijgt Steve Emerson, die te vaak „front-page news" geweest is en om die reden zoo bekend werd als de beroemde bonte hond, van de Amerikaansche regeering ontslag, omdat men daar bescheidener figuren noodig heeft. Terstond is er echter een ver zekeringsmaatschappij. die den populairen de- tective engageert om de door haar verzekerde, wereldberoemde Grissac smaragd te bewaken! Maar als Emerson daartoe bij den graaf de Grissac in diens hotel te New-York zijn op wachting komt maken, vindt hij de heéle familie gebonden op den vloer liggen en.... is de smaragd al gestolen! Gelukkig blijkt het echter een copie van de echte smaragd te zijn. De detective geeft derhalve de familie de Grissac den raad, dit geluk bij het ongeluk niet te verraden, maar deelt tevens mede, dat zijn maatschappij het niet aandurft, de ver zekeringspolis, die nog slechts acht dagen geldig is, te vernieuwen. Derhalve de zal Gris sac den volgende dag naar Parijs vertrekken en Emerson zal hem vergezellen om den sma ragd te bewaken. Bij den overval in het hotel heeft Emersn tevens twee belangrijke aan wijzingen gevonden: een handteekening met den kenschetsend geschx-even naam van den fameuzen detective Arsène Lupin en in den muur een kogelgat, gemaakt door een Rossi Superieur, een weinig in gebi-uik zijnde Fran sche revolverzooals ook Arsène Lupin placht te gebruiken. Met deze waardevolle aanwijzingen vertrekt Emerson met den graaf de Grissac, diens aanvallige nicht Lor- raine en diens neef Bouchet in Frankrijk naar het landgoed van een vriend en buurman der Grissac's, René Farrand, welke in het geheim met Lorraine verloofd is. De prefect van politie van het district maakt Emerson dui delijk, dat Arsène Lupin onmogelijk den sma- raagd heeft willen stelen, aangezien deze im mers enkele jaren te voren door de politie werd neergeschoten. Arsène Lupin sprong toen zwaar gewond in de Seine, maar het lijk werd nooit gevonden. Eenige dagen later bemerkt Emerson, dat Farrand aan het schijfschieten is en zich daarbij bedient van een Rossi Superieur waardoor hij hem ervan verdenkt, Arsène Lupin te zijn. Er is inderdaad i-eden tot dit vermoeden, wanneer twee van Lupin's vroegere handlangers, Alf en Joe, hun chef komen opzoeken. Farrand verklaart echter, zijn ver leden afgezworen te hebben, daar hij verliefd is op Lorraine en met haar hoopt te trouwen. Intusschen komt Emerson te weten, dat Far rand toch op het oogenblik van den diefstal in New-York eveneens een korten tijd onder een valschen naam in di e stad vertoefde, waar door zijn vermoedens tegen Arsène Lupin versterkt worden. Een paar dagen later wordt te Parijs de man vermoord, die die den val schen smaragd in zijn bezit had en nu wordt ook Farrand-Arsène Lupin bevreesd voor de zich tegen hem opstapelende vei'denkingen en besluit dus met behulp van Alf en Joe den onbekenden dief in de val te lokken. Zij sturen derhalve een zoojuist ontslagen ge vangene en eveneens oud-medeplichtige Pavloff op Emerson af, teneinde de aan dacht van henzelf af te leiden. Maar Emerson is te pienter om deze list niet te doorzien, gaat op zijn beurt contact zoeken met Farrand, waardoor de politie denkt, dat Emerson en Farrand den diefstal samen bedreven hebben. Ten slotte loopt de zaak heel anders dan men wel denkt. Maar wie nu wèl de dief is, vertellen we niet. Dat moet men maar eens zelf gaan zien. Ook de tweede hoofdfilm „Het verliefde spook" is een film vol spanning, zoodat de bezoekers van „De Pont" weer veel waar voor weinig geld krijgen. SCHOUW OVER DE WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen, ingevolge het bepaalde bij art. 10 van het Wegenreglement Noord-Hollaxxd, ter open bare kennis, dat op Woensdag, 15 Maart 1939 en zoo noodig op de volgende dagen schouw zal worden gedreven over de binnen het ge bied dezer gemeente liggende wegen, waarop gemeld wegenreglement van toepassing is en welke bij het bovenaangehaalde artikel nic-t zijn uitgezonderd. SANTPOORT HET PROGRAMMA VAN R.C. BREDERODE. R.C. Brederode speelt a.s. Zondag: Kennemers 7Brederode 2 10 uur. E.D.O. 8Brederode 3 10 uur. Brederode 4D.C.O. 5 10 uur. Hoogovens Binnenhaven Nederl. NederL Winsum Vesta Bilbao Londen erts ijzer WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2