laarvergadering van „St. Petrus R K Kleinhandelaren verweren iieh. O v Kleinhandelaren ver eeniging „St. De »ft eisteravond onder leiding van petrus I» Bden heer j. Baltus, in het vei- baar voorzierland haar jaarvergadering iS^^fStend bezocht was. gebouden, o« hierover in zijn openmgs- De vwrotte_®r u.t_ waarna fle heer G woerd 21?lag van de Federatie uitbracht. Fod ifJÏÏ dat dit instituut in het afgeloopen ®erU«l wer'lï heeft verricht in het belang van "SSTBaltus en C. Beentjes werden vJ ,939 vveer als gedelegeerden in de Federa tie benoemd- hierna de aandacht op waagstuk van het oppronken van aardbeien, 11 l' mr herinnerde aan de vergaderingen, waarbij SP geh0Lltlen en die nog al veel tf daden opwaaien. De secretaris leest vervol- stol deaen i van de verga<iermg van Ca Betohandel en groothandel met de verte- d „riieers van de fabrikanten. gTw aanleiding van de openingsrede van den zhter van de Vereenigde Veilingen, die wij V°°a= in ons blad van Woensdag jl. opnamen, vJ de heer Baltus op, dat de voorzitter van ™»rland min of meer de actie van den PTl valsch alarm noemt. Spr. protesteerde hkrtegem want de handel heeft nooit alarm ge- att over deze kwestie. wis vestigde spr. er nog sterk de aandacht n Sat het plan van A_ en B-kwaliteit met van Son handel maar van de directies van de vexlxn- Seïis gekomen. Volgens spr. is het onmogelijk fmA-en B-kwaliteit te plukken. np Federatie heeft ook geen misbruik ge maakt van vertrouwelijke besprekingen, maar St gemeend om voor het nieuwe aardbeien- «eïzoen de plannen in kannen en kruiken te Ken Verder wees spr. iedere beschuldiging uit de rede van Kennemerland's voorzitter ten StTntAfgevaardigde naar het congres werd hie?„a benoemd de heer J. Weel. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, jpn heer G. Hoogland, was de toestand in het afgeloopen iaar voor den kleinhandel allerminst rooskleurig. Verder releveerde het jaarverslag alle voorname gebeurtenissen van 1938. De se- rretaris besloot zijn keurig verzorgd jaarverslag met den wensch, dat 1939 voor den kleinhandel gunstiger zou mogen zijn dan 1938. De kascommissie deelde hierna mede, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in uitstekende orde waren bevonden, zoodat de penningmeester onder dankzegging voor zijn ge houden beheer werd gedéchargeerd. In de kascommissie werd gekozen de heer J. Weel. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. Beentjes, bleek, dat de ontvangsten f 1231.74 en de uitgaven f 974.54 hadden bedra gen. De rekening sloot dus met een batig saldo van f 257.20. Het bezit van de vereeniging steeg van f 857.90 tot f 896.29. Het bezit der vereeni ging nam in het afgeloopen jaar toe met f 38.39. Bij de behandeling van de Congres-agenda werd besloten om den bondsvoorzitter, den heer J. G. van Kessel, te herbenoemen. Op het congres zullen verder de aanvragen voor toepassing van de vestigingswet op het kleinbedrijf in groenten en fruit behandeld wor den. De voorstellen zullen door de plaatselijke afdeeling worden gesteund. Na afhandeling van deze lijvige agenda werd de bestuursverkiezing gehouden. Herkozen wer den de heeren G. Hoogland en A. van Eerde. De voorzitter deelde hierna mede, dat de koop lieden ongeveer f 3500 betalen voor den keur meester, het pleintje, de arbitrage-commissie enz. Aan de veilingen is daarom gevraagd om een tegemoetkoming in de kosten. De veilingen zegden een klein bedrag toe, dat echter zoo klein was, dat de federatie meende dit bedrag niet te moeten accepteeren. Er is opnieuw een verzoek aan de veilingen gericht om een tegemoetkoming in de kosten van f 500. De tuinders en veilingen profiteeren net zoo goed als de handel van de maatregelen, dus het is niet meer dan billijk, aldus de voorzitter, dat de veilingen in de kosten ook wat bijdragen. Als de veilingen het verzoek niet zouden inwilligen en de federatie maatre gelen zou moeten nemen, zullen de leden van de organisaties dan achter het bestuur staan? vroeg spr. De vergadering verklaarde zich eens gezind bereid om het bestuur in deze pogingen te steunen. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, werd nog een verloting van potplanten gehouden, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Filmavond voor de cultureele film. Van de groentenmarkt geen Wat is een ideale etalage- verlichting? De geheimen van den Oceaan. Gisteravond vond in het Kennemer-Theater we derom een filmvoorstelling plaats voor de ver eeniging „De Cultureele film". De belangstelling daan-oor was ook nu weer zeer bevredigend. Na het gebruikelijke openingswoord van den voorzitter, den heer De Bie, werd allereerst ver toond de film „Toendra", een zeer goede rol prent, die een beeld gaf van het onherbergzame Alaska. Daarna draaide de hoofdfilm „Avontu ren op den zeebodem", een filmwerk, dat de toeschouwers in kermis bracht met een wel ge heimzinnige wereld. J. E. Williamson heeft deze verborgenheden aan het licht gebracht. Hij daalde af tot groote diepte en richtte zijn camera op het dieren- en plantenleven, dat nimmer door de menschen kon worden waargenomen. Een fantastische film, met b.v. prachtige opnamen van de reus achtige koralen. Buitengewoon waren ook de opnamen van het moeilijke duikerwerk en voor al dat van de parelvisschers wekte bewonde ring op. Het publiek heeft deze merkwaardige film met groote aandacht gevolgd. ONDERLINGE COMPETITIE VAN DE DAMCLUB. De uitslagen van de onderlinge competitie wedstrijden van de Beverwijksche damclub waren: Het wachten is op de spinazie. De groentenmarkt onderging in de afgeloopen week nog weinig verandering of het zou moeten zijn, dat van de meeste producten de aanvoer steeds meer afneemt. Dat de handel het thans zoo in bescheiden mate aangevoerde product gemakkelijk kan opnemen is te begrijpen, even eens, dat hiervoor de prijzen bevredigend zijn. Het prijspeil kon zich dan ook deze week voor de meeste artikelen geregeld handhaven en zal voorloopig ook nog wel bestendigd blijven. Jonge groente liet tot heden nog op zich wachten, doch wij kunnen toch wel verwachten dat als product" spinazie met enkele dagen weer van de partij zal zijn. Boerekool als vollegrondsch product kwam de laatste dagen heel wat min der voor. Het zijn momenteel kleine partijtjes en meestal nog niet zonder gebreken. Dat deze groenten een willigen handel had, blijkt wel uit de noteeringen, die naar kwaliteit varieerden van 1328 cent per K.G. Ook voor de nog aan geboden spruiten was een onverminderde be langstelling. Voor de beste soorten wisselden de prijzen zoo ongeveer 2538 cent, terwijl voor de afwijkende soorten naar verhouding van 1020 cent per K.G. werd betaald! Witlof is thans het eenige artikel waarvan het aanbod niet minder wordt, doch zich voorloopig nog wel geleidelijk zal uitbreiden. De prijzen bleven zich vrijwel standvastig op hetzelfde peil bewegen en ston den ook deze week weer naar soort van 712 cent per pond. Waspeen wordt weinig meer aangevoerd en het grootste gedeelte hiervan is nog van sterk afwijkende kwaliteit. De prijzen gaan er dan ook niet op vooruit en waren voor sommige par tijen zelfs aan den lagen kant. Naar soort waren de noteeringen van 35 cent per K.G. Rabarber werd iets meer aangeboden ofschoon de par tijtjes toch nog van beperkten omvang waren. Naar kwaliteit werd dit artikel verhandeld van 1629 cent per bos. Van de soepgroenten is de aanvoer van prei nog van eenige beteelcenis, ofschoon het aanbod toch ook steeds minder wordt. De zeer willige kooplust, die hiervoor geregeld aanwezig blijft, houdt de prijzen behoorlijk peil. Naar soort stonden de notee ringen ook deze week van 817 cent per K.G. Knolselderie ging ook voor hooge prijzen van de hand doch het zijn maar kleine hoeveelheden, die thans nog aanwezig zijn. Voor de beste kwa liteit, A-soort werd van 1018 cent en voor B-soort naar verhouding van 48 cent per stuk betaald. De uienhandel vertoonde een eenigs- zins gedrukte stemming met uiteenloopende prijzen, welke verband hielden met afwijkingen in kwaliteit. Roode kool was iets williger te ver- koopen en ging van 36 cent en gele kool van 34i/2 cent per K.G. van de hand. Schorsenee- ren maakten voor eerste soort mooie prijzen wisselend van 1821 cent per K.G. Dunne soor ten stonden naar verhouding van 611 cent. De aardappelenhandel kenmerkt zich nog steeds door een gedrukte flauwe stemming. De aanvoer nam de laatste dagen weer een weinig toe, doch de afname bleef ongewijzigd. De noteeringen ondergaan dan ook al heel weinig verandering en blijven standvastig op hetzelfde peil. Verkooping van woon- en winkelhuizen. Ten overstaan van notaris mr. A. Moens werd Donderdagmiddag in het veilinggebouw „Centrum" in het openbaar verkocht: 1. Winkelhuis Breestraat 179, groot 85 c.A. Opgeboden tot f 5500 door de hypotheekbank, Bij afslag niet gemijnd. 2. Woon- en winkelhuis Alkmaarscheweg no. 5, groot 1 A. 20 c.A. Opgeboden tot f 4000. Niet gemijnd. Deze perceelen waren eigendom van den heer D. Offenberg, alhier. 3. Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Arendsweg no. 152, alhier, groot 1 A. 38 c.A., eigendom van de erven J. P. Burger Hzn. Opgeboden tot f 2200. Niet gemijnd. 4. Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan de Adrichemstraat no. 22, groot 1 A. 50 c.A. Eigendom van de erven van wijlen Neeltje Klaaren. Hoogste bieder J. Broekhuis met f 2220. Kooper C. Dingier, alhier voor f 2270. Wedstrijden van Sans Atout. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van „Sans Atout" luiden als volgt; Groep I, volgens het verbeterde Howell- systeem: 1. R. HoenC. Geldermans 65% m.p., 2. J. BlomZoontjes 63 m.p., 3. J. BerleeJ. Nij- man 62 m.p., 4. J. NumanJ. Bloemèndaal •58 m.p., 5. De heer en mevrouw Van der Lin den 58 m.p., 6. A. en C. Hoogeboom 57 m.p., 7. G. C. H. Tabak—W. G. Kleine 55 m.p.. 8. J. BoomC. Spruit 55 m.p., 9. J. DilJ. Bos 50 m.p., 10. De heer en mevrouw Blokdijk 49 m.p,. 11. J. KokTh. Braam 49 m.p., 12. P. van der WerffJ. de Vries 38% m.p. Groep 2, volgens het Scheveningsch systeem: Noord-Zuidlijn: 1. A. TandH. van Essen 53% m.p., 2. P. van GroningenN.N. 58% m.p., 3. Mevrouw DilP. Daalhuizen 58 m.p., 4. J. KlaverJb. Broekhuizen 64 m.p., 5. Mevrouw TabakA. Tabak 65% m.p. Oost-Westlijn: 1. Dames Kok en Braam 50 m.p., 2. A. Michel—C. Numan 60 m.p., 3. Bran denburgJ. Wuite 60 m.p., 4. H. PoolsW. de Boer 64 m.p., 5. J. van LeeuwenG. Daal huizen 66 m.p. Geen ouderraad in deze gemeente. CASTRICUM Nuttige adviezen voor de winkeliers. Gisteravond sprak de heer J. G. J. Kool, em ploye der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken over „Etalage- en winkelverlichting" voor de Beverwijksche Middenstands Centrale. Na het openingswoord van den heer C. Dingier was het woord aan den heer Kool. Spreker be handelde de vraag aan welke eischen een eta lageverlichting moet voldoen, wil zij goed zijn. Bij een goede etalageverlichting mag de licht bron van buitenaf niet zichtbaar zijn, daar zij dan verblindend werkt. Tevens mag het licht niet op straat vallen, omdat dit lichtverlies is. Met gekleurd licht kunnen ook prachtige effecten worden bereikt. De ideale verlichting voor een winkel noemde spreker veel licht, niet contras- teerend, maar egaal. Ook aan de plafonds-ver- lichting en de verlichting van de bergplaatsen hechtte de heer Kool groote waarde. De beste verlichting noemde spr. de half-indirecte verlich ting, maar men kan ook volstaan met een bal lonverlichting. Vervolgens demonstreerde de heer Kool hoe de juiste vei'lichting moet zijn en tevens hoe door vermenging van kwik-licht en gloeilampenlicht het hinderlijke kleurveranderen kan worden opgeheven. Na de pauze projecteerde de heer Kool een film over de gloeilampen-fa- bricatie. Nadat nog de gelegenheid was gebo den om vragen te stellen sloot de heer C. Ding ier den avond met een woord van dank aan den heer Kool. S. D. O.—DE ZWALUWEN. Het programma van den H.A.S.B. vermeldt voor Zondag a.s. de wedstrijden S.D.O.De Zwaluwen en De Zwaluwen 2Vanko 2. De Zwaluwen komen als volgt uit: Doel: Ley en. Achter: Van Thiel, M. de Reuver. Midden: Warrink, Onstenk, Adelaar. Vóór: Gerrits, K. de Reuver, A. de Reuver, Mandemaker en Bast. DE LOTERIJ VAN DE DAMESVEREENIGING De uitslag van de verloting georganiseerd door de Hervormde Dames vereeniging, waarvan de trekking gisteravond in het Ned. Hervormd Ver- eenigingsgebouw plaats had, en waarvan de op brengst ten goede van de vereenigingskas komt, luidt als volgt: de hoofdprijs, een sprei, viel op no. 17, De andere prijzen, een ontbijtlaken, kus sen, kleedje en een paar babysokjes vielen res - pectievelijk op de nummers 441, 470, 32, 19. De winnaars kunnen de prijzen afhalen bij Mevr. Bakker, Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosiërwijkstraat. Langs de Lijn. Programma van de Radio Centrale. Zaterdag: Lijn 1: 8.00 Hilversum I. Lijn 2: 8.CO Hilversum II. Lijn 3: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs: 12.20 Keulen 12.35 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brus sel Ned., 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Parijs, 70.55 Brussel Fr., 11.20 Scheveningen Radio. Lijn 4: 8.0*0 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 11.20 Nationaal programma, 5. Londen Reg., 5.20 Nationaal programma, 8.20 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn 5: Diversen. HEEMSKERK n r,- 2e klasse: RietkerkJ. Hollenbrand M. HoogvorstA. Romeyn p 3e klasse: F- Wentink—F. Hommes TT j Ate- comp.: j Je Waard—A. Hofland V A OussorenB. Reimes J- Hoogerwerf—A. Peekei Staalduinen—M. Kemper c. Peekei—c. Snel ®»Öand-J. Verbeek D- Kikke—Voorma 0—2 1—1 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 Om het damkampioenschap van Kennemerland Se kW a ronde A: C. Kluft—F. v. Son 0—2 Behoefte wordt niet gevoeld. Ingevolge artikel 20. 2e lid, der lager-onder- wijswet 1920, zooals dit artikel is gewijzigd bij de wet van 22 Mei 1937. kan in een gemeente, waar meer dan ééi. oudercommissie bestaat (aan elke openbare lagere school is een oudercommis sie verbonden) door den gemeenteraad een ouderraad worden ingesteld. De ouderraad is be voegd, zich tot Burgemeester en Wethouders of tot den Gemeenteraad te wenden met betrekking tot de gemeenschappelijke belangen der open bare lagere scholen in de gemeente. Hij heeft voorts tot taak, het gemeentebestuur en den le den van het Rijksschooltoezicht alle inlichtingen te verstrekken, die dezen vexdangen. Krachtens een overgangsbepaling moet het besluit tot instelling van een ouderraad worden genomen binnen zes maanden na de afkondiging van den algem oenen vtiautregel van bestuur, wel ke nadere uit-'oeringsvoorschriften geeft, zoodat het besluit vóór 24 April a.s. moet vallen. Aangezien de behoefte aan zoodanig instituut nimmer werd gevoeld, kunnen B. en W. geen aan leiding vinden, den Raad ?oor te stellen tot in stelling van een ouderraad te besluiten. De hoof den der openbare lagere scholen hebben in meer derheid te kennen gegeven, aan het instituut' evenmin behoefte gevoelen. B. en W. stellen den raad voor een op deze zaak betrekking hebbend ingekomen stuk van de vereeniging „Nederlandsche Ouderraad Dij het openbaar lager-onderwijs" voor kennisgeving aan te nemen. NED. TUINDERSBOND. Donderdagavond hield de afdeeling Heems kerk van den Ned. Tuindersbond een leden vergadering in café „Flora" onder leiding van den heer R. W. A. Muijen. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat de secretaris verhinderd was deze verga dering bij te wonen. Naar aanleiding der notulen die door den heer A. Docter werden voorgelezen merkte de voorzitter op, dat de lezing over de leliecultuur buitengewoon goed is geslaagd. Op deze ver- jadering is een commissie benoemd welke een plan uit zal werken om de lelie-cultuur in deze streek weer rendabel te maken. Daar volgens den voorzitter het hoofdbestuur chronisch om geld verlegen was, werd beslo ten vijf „bouwsteentjes" groot f 5, tot steun aan te koopen. Bij monde van den heer A. Schoehuis ver klaarde de controle-commissie, dat boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. Tot afgevaardigde naar de Prov. vergade ring welke Zaterdag a.s. te Alkmaar wordt ge houden werd door het bestuur benoemd de heer A. Docter en door de leden de heer C. Mulder. Veryolgens werd de agenda der Prov. ver gadering behandeld. Verschillende punten, vooral betreffende de kleine tuinderssteun en tuindersteunregelingen werden uitvoerig behandeld. GENOOTSCHAP „STILLE OMGANG". Maandag 6 Maart houdt het Genootschap van den „Stillen Omgang" de jaarvergadei'ing in het K.S.A.-gebouw. SPAARFONDS „ST. IGNATIUS". Donderdagavond jxield het spaarfonds „St. Ignatius" de jaarvergadering in het K.S.A.-ge bouw. De heer J. Bekker, voorzitter, opende en sprak den wensch uit, dat in de toekomst meer leden van den Volksbond tot het spaarfonds zou den toetreden. Na vaststelling der notulen bracht de secre taris, de heer Th. v. Veen, het jaarvex-slag uit, waaraan wij ontleenen, dat het ledental over 1938 was teruggeloopen van 34 op 31. De heer J. Kloes bracht het financieel verslag uit. De ontvangsten waren f 565,78, de uitgaven f 559.05, zoodat een batig saldo aanwezig was van f 6.73. De heer Nic Bruin deelde namens de verifica tiecommissie mede, dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wer den de heeren J. Bekker, voorzitter, en J. Been tjes-Pekel bij acclamatie herbenoemd. In de ve rificatie-commissie werden gekozen de heeren N. Bruin en J. Smit. Bij de rondvraag werd vastgesteld dat de kosten van den controleur na twee dagen voor rekening van den brandstofleverancier komen. In overweging werd genomen om in het ver volg een kleine verloting op de agenda te plaat sen, ter aanmoediging van het vergaderingbe- zoek. Tot slot werden neg verschillende discussies aan de propaganda gewijd, waarna de heer Bek ker aan de boden, de heeren C. Bekker en Nic. Bruin, voor de door hun verrichtte werkzaam heden een kistje sigaren aanbood en voorts dank bracht aan den controleur, den heer M. Bak- kum. Tot slot werd besloten ook aan den penning meester een kistje sigaren aan te bieden, waar na de voorzitter deze geanimeerde vergadering sloot De R.-K. Staatspartij en de verkiezingen. Conflict met het Kringbestuur. Het Kringbestuur Alkmaar van de R.K. Staatspartij heeft de plaatselijke afdeeling van die partij verboden om officiéél (dus als R.K. Staatspartij) deel te nemen aan de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Het Kringbestuur heeft dit besluit genomen in verband met de ongezonde toestanden, welke in de katholieke politieke kringen van Castricum sinds jaar en dag bestaan. Dit besluit van het Kringbestuur heeft onder de R.K. kiezers ontsteltenis gewekt, vooral om dat „de politieke hemel" juist wat begon op te klaren, omdat in de laatste dagen een sterk verlangen naar eenheid aan den dag was ge treden. Zelfs werd in het R.K. Jeugdhuis een bijeenkomst gehouden van de besturen der standsorganisaties om de nieuwe gemeen schapsgedachte te propageeren. Het besluit van het Kringbestuur werd daarvoor 'weinig bevorderlijk geacht. In verband hiermede werd de vergadering, die Woensdagavond zou worden gehouden en waarin pater Cleo- phas als spreker zou optreden, uitgesteld. Intusschen hebben de leden van de R.K. Staatspartij over de nu ontstane situatie be raadslaagd. Het besluit van het Kringbestuur werd over het algemeen onjuist geacht. De vergadering was van oordeel, dat het niet aangaat een afdeeling van ruim 1000 leden als het ware politiek onmondig te verklaren. Na uitvoerige besprekingen werd besloten met alle kracht te werken aan de intrekking van het besluit. Daartoe zal heden, Vrijdag, te Alk maar een conferentie met het Kringbestuur worden gehouden. PROGRAMMA VAN VITESSE. Het pi'ogramma van de R.-K. voetbalvereni ging „Vitesse" vermeldt voor a.s. Zondag de vol gende wedstrijden: Vitesse 1Santpoort 2 2.30 uur Vitesse 2—A.F.C. 2 2.30 Vitesse 3—A.D.O. 3 12.30 Vitesse a—V.V.Z. a 2.— Vitesse b—V.V.V. d 12.30 A.F.C. dVitesse c 2.30 Vitesse zal het tegen Santpoort niet gemakke lijk krijgen, daar de bezoekers de punten zeer noodig hebben. Vitesse 2 wint van A.F.C. en ook het derde kan A.D.O. 3 wel kloppen. De a-junioren verliezen en de B-junioren win nen, terwijl c met een gelijk spel zeer tevreden mag zijn. BURGERLIJKE STAND. Geboi-en: Pieter, zoon van E. de Graaf en A. Visser, Bakkummerstraat 16. Trijntje Mar- garetha, dochter van H. G. J. de Langen en B. Beereboom, Meester Ludwigstraat 13. Johan nes, zoon van A. G. Schermer en M. J. de Waard, Bakkummerstraat 92. Margaretha, dochter van C. Lute en A. Slijkerman, Bakkummerstraat 109. Wilhelmus Hendrikus Josephus, zoon van W. Kramer en M. M. H. Wesselingh, Limmer- weg 9. Ondertrouwd: Jan Gerbrand Buddingh, oud 27 jaar, opzichter-teekenaar, wonende te Castri cum en Jeannette Alida Vleeming, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum. Overleden: johan Antonie de Rot, oud 62 jaar, pianoreparateur, wonende te Amsterdam. Jo hanna Schemkes. oud 75 jaar, zonder beroep, wonende te Amsterdam. Wicher Bosscha, oud 68 jaar, bezemmaker, wonende te Wieringen. Gerrit Roos, oud 81 jaar, zonder beroep, wonen de te Castricum. Actie voor luchtbescherming. Tex-wijl overal in de wereld met een koorts- achtigen spoed de maatregelen voor de luchtbe scherming worden uitgevoerd of voorbereid, heerscht onder een groot deel van de bevolking van Nederland nog een zekere lauwheid ten aanzien van dit punt. De afdeeling Castricum van de Nederlandsche Vereeniging voor'Luchtbescherming heeft daar om besloten een groote actie te beginnen. In samenwerking met den gemeentelijken luchtbeschei-mingsdienst zal zij in de komende weken eenige demonstraties geven. Zoo zal in den loop van de volgende week sirene-geloei de bevolking waarschuwen. Verder staan dan nog op het programma demonstraties met brand- bluschmiddelen, werking van brandbommen enzoovoort. Tenslotte zal dan begin April een groote ten toonstelling gehouden worden, waar de bevol king op aanschouwelijke wijze de dreigende gevaren kan leeren kennen, evenals de midde len hoe ze te besti'ijden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den secre taris, den heer J. T. Ligthart, Mr. Ludwigstraat 10, Castricum. Filmavond van het Vakverbond. te zijn om te demonstreeren, niet alleen om de macht der beweging te toonen, doch ook om te trachten het doel te verhoogen. Daarom heeft ieder arbeider tot plicht zich te organiseeren, doch meestal is er gebrek aan besef der nood zakelijkheid van de oi-ganisaties. Hierbij kan een voorbeeld genomen worden aan de werkgevers, die veel sterkere organisaties hebben en ver- eenigd zijn in een sterken bond. De ongeorganiseerden moeten zich bij de or ganisaties aansluiten en de vakbeweging ver sterken, om te komen tot meer werk en meer welvaai-t. De avond werd besloten met de vertooning van de Hollandsehe film „Merijntje Gijzens Jeugd", naar de roman van A. M. de Jong, die de aanwezigen van het begin tot het eind boeide. SANTPOORT CAUSERIE DR. HARREN STEIN. Gisteravond hield Dr. Harrenstein, pre dikant bij de Ger. kerk, alhier een causerie over zijn Indische reis in de Kerk aan de Frans Netscherlaan. Dr. Harrenstein begon met er zijn vreugde over uit te spreken, dat hij het eerst hier ter plaatse over zijn Indische reis iets kon ver tellen omdat het tenslotte toch de Ger. Kerk van Santpoort is geweest, die hem in staat stelde, door hem 5*/a maand verlof te ge ven, naar Indië te gaan. Hierna vertelde spr., waarom hij de reis naar de Oost maakte. In de eerste plaats, 0111 de ontwikkeling van den kerkelijken ar beid in Indië gade te slaan, in de tweede plaats om wenschen der kerk te vernemen en deze zoo mogelijk in vervulling te doen gaan. in de derde plaats om kennis te maken met het zendingswerk en tenslotte om de zendings conferentie te Tanxbaran bij te wonen. Bij het eerste punt beginnende, memo reerde Dr. Harrenstein eerst de vroegere toestanden op kerkelijk gebied. In 1918, toen spr. in Indië als predikant aan wal stapte, waren er slechts twee Ger. kerken, nl. te Batavia en Soerabaya. Van deze kerken moest het werk voor geheel Indië uitgaan! Spr. kreeg een gemeente op Sumatra toege wezen en deze was zevenmaal zoo groot als Nederland! Hierin is gelukkig verbetering gekomen. Su matra telt thans drie predikanten, Java 8 en Celebes één. (De laatste is eigenlijk een zen deling). Komende tot het werk van het Bijbelge nootschap, zeide spr., dat Dr. Rutgers op zijn reis door Indië in 1937 tot deze drie con clusies kwam: 1. Vele volken bezitten nog geen bijbel in hun eigen taal. 2. Tal van bij bels in verschillende talen zijn uitverkocht. 3. In vele gezinnen ontbreekt nog een bijbel. Om hierin verandering te brengen was een extra bedrag van f 60.000 noodig, te verdeelen over 4 jaar. Daixk zij vele Nederlandsche bij dragen werd spr. echter In staat gesteld aan tal van wenschen te voldoen. Vooral in de Bataklanden wordt het zen dingswerk krachtig ter hand genomen. Be wondering heeft spr. voor het werk der zen delingen, die toch maar weinig verdienen. Ook op Midden-Java bloeit de zending. Dankbaar is spr. dat hij de zendingscon ferentie te Tambaran heeft kunnen bijwonen Menschen van allerlei stand, kleur en ras wa ren op deze conferentie tegenwoordig en toch was van verdeeldheid geen sprake. Spr. trof er afgevaardigden aan uit landen, die met el kaar op gespannen voet staan, doch hiervan bemerkte men op deze conferentie niets. Met genoegen had spr. dit bemoedigende feit ge-* constateerd. Rede over de arbeidersbeweging. Door het N. V. V., werd een filmavond ge houden in de zaal van den heer W. Borst te Bakkum. De heer Hellinga heette de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen hartelijk wel kom en hoopte, dat men van een mooien avond zou mogen genieten. Na een drietal kluchtfilms, die bij het publiek zeer in den smaak vielen, volgde een filmpje van strijd en solidariteit, over de huisvesting der Spaansche vluchtelingetjes. Daarna betrad de spreker van den avond, de heer A. de Ruyter, assistentbestuurder van het N. V. V., het po dium. In het laatste filmpje heeft men kunnen zien aldus spreker, dat de Spaansche kinderen, waarvan veelal de vader en moeder dood zijn, door het werk van de vakbeweging een goede huisvesting hebben gevonden. Het moet een ieder duidelijk zijn, dat in Spanje vreeselijke dingen gebeuren, waarvan tienduizenden men schen als slachtoffer gevallen zijn. Het is nu de taak der vakbeweging, een kx-achtige organisa tie te stichten ,om al dit leed en ellende te voor komen. De Moderne Vakbeweging roept nu al 30 jaar lang tot de ongeorganiseerde arbeiders in Nederland om zich te organiseeren en strijd te voeren voor lotsverbetering. Dank zij het initiatief en de voortbrengende kracht der ar beidersbeweging is er reeds veel veranderd in Nederland. De moderne vakbeweging telt thans 310.000 arbeiders die gezamenlijk een sterke macht vor men. 400.000 arbeiders zijn echter op andere wijze georganiseerd, hetgeen een groot verschil is met landen als Engeland, Noorwegen, Zweden waar alle arbeiders, van welke richting ook, in één groote, sterke vakbeweging georganiseerd zijn. In Nederland zijn er 400.000 werkloozen bij de arbeidsbeurzen ingeschreven. De ellende der werkloosheid is zeer groot, doch de regeering laat na hierin verbetering te bi-engen. Het is nu de taak der vakbeweging de regeering tot de daad te brengen, teneinde aan dezen toestand een eind te maken. Vervolgens zei spreker, dat op den 2en Paaschdag een demonstratie in den Haag zal gehouden worden, waar de vakbeweging zich aan de regeering zal toonen en zal demonstree ren voor zijn taak. Ieder dient straks aanwezig HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk 2 v. Rott. naar Antwerpen. Lochmonar, Vancr. n. Rott. 26 v. Los Angeles Lochgoil, Rott. n. Vancouver 28 v. Cristobal. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 28 te Seattle. Damsterdijk, Rott. n. Vancr. 1 te San Franc. Lochavon, Vancouver n. Rott. 1 te Southpt. HALCYON LIJN. Stad Maassluis 1 v. Narvik n. Rott.-Vlaard. Stad Amsterdam, Morphoubaai n. Rotterdam passeerde 1 Maart Gibraltar. Stad Dordrecht, Vlaard. n. Genua p. 2 Gibr. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 1 te Duinkerken. Bloemfontein (uitr.) 1 van Lor. Marques. Meliskerk (uitr.) 1 Maart te Dar es Salaam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (uitr.) 2 Maart v. Singapore. Serooskerk 1 v. Amsterdam te Hamburg. Tjikembang (thuisr.) 1 Maart van Kobe. Abbekerk 2 v. Rotterdam n. Japan. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 2 van Madras. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom 2 v. W.-Afrika te Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Mars 2 v. Hamburg te Amsterdam. Pygmalion 2 v. Amst. naar Rotterdam. Agamemnon, Stamb. n. Amst. p. 1 Ouessant. Alkmaar 2 Mrt. v. Amst. te Hamburg Euterpe 1 Maart v. Amst. te Bordeaux. Hercules 1 Maart v. Stamboul n. Fethiye. Merope 1 Maart v. Susak n. Dubrovnik. Poseidon, Amst. n. W.-Indië p. 1 Azoren. Theseus, 1 v. Amst. n. Kopenhagen. Triton, 2 Maart v. Izmir te Stamboul. Vesta, Napels n. Rott. pass. 1 Finisterre. Van Rensselaer, 28 v. Barbados n. N.-York. Barneveld 28 v. Talcahuano naar Lebu. Boskoop, Amst. n. Chili 28 v. Curagao. Orestes, 2 v. Tel Aviv te Beyrouth. Pericles 2 van Barbados te Amsterdam. Rhea, Palermo n. Amst. p. 2 Gibraltar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (thuisr.) 2 v. Las Palmas. Eemland (uitr.) 1 Maart te Rio Janeiro. Salland (uitr.) 1 Maart van Las Palmas. Waterland (thuisr.) 1 Maart v. Bahia. KONINKLIJKE SHELL. Agnita. Amst. n. Curagao 28 3G mijl Z.O. van -Foreland. MEIJER Co.s SCHEEPVAART-MIJ. City of Mandalay, Japan n. Rotterdam pass. 2 Maart Gibraltar. Benlawers, Japan n. Antw. 1 v. Singapore. Protesilaus, Rott. n. Japan 2 v. Suez. Glenshiel, Dairen n. Rott. 1 te Londen Glenearn, Japa* n. Amst. 28 v. Manilla. Polyphemus, 2 v. Bremen te Amsterdam. Agamemnon, Japan n. Rotterdam 1 Maart 130 mijl Zuid van Ouessant, vertrekt 8 v. Londen. Menton. Rott. n. Japan 1 te Hongkong. Eurymedon, Batavia n. Amst. 2 te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD Dempo (th.) 7 (7 v.) te Marseille verwacht. Buitenzorg (uitr.) pass. 2 Point de Galle. Kota Pinang (thuisr.) pas.. 1 Point de Galle. Kota Nopan (uitr.) pass. 1 Finisterre. Kedoe (thuisr.) pass. 1 Maart Sagres. Kertosono 2 Maart v. Londen n. Hamburg. Sitoebondo (uitr.) pass. 1 Maart Dover. Tapanoeli (thuisr.) 2 Maart v. Sabang. Blitar (uitr.) 2 Maart van Batavia. Kota Agoeng (uitr.) 2 Maart te Sabang.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5