Op eenzamen post... lil De Belgische biljart-virtuoos Gabriels won Zondagavond te Amsterdam het wereldkampioenschap cadre 45 2. De wereldkampioen neemt de gelukwenschen van zijn voor- naamsten tegenstander, den Franschman Cóte, in ontvangst Een felle brand heeft Zaterdag in de cacaofabriek „Aurora aan t Kalf te Zaandam gewoed en groote schade aangericht. De brandweer in actie tijdens het blusschingswerk De „Klipfontein", in aanbouw voor de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. en be stemd voor den dienst op Zuid Afrika, is Zaterdag te Rotterdam tewater gelaten. Het schip kiest zijn element FEUILLETON KURT SIODMAK. 27) Hij scheen haar vraag niet te hooren. Hij was blijven staan en staarde het water na, waarin zich af en toe witte schuimwolkjes af spiegelden. „Hij stroomt langs Frankrijkzei hij, alsof hij zich eerst weer de kaart van Europa voor den geest moest halen. „Hij stroomt naar Duitschland!" zei zij verlegen. „En zal ons scheidenvoegde zij er nauwelijks hoorbaar aan toe. Hij greep haar kleine hand en trok haar dicht naar zich toe. Zij stonden bij elkaar, als twee meeuwen, die zich aan elkander willen warmen. De koele frissche Alpenwind speelde met hun haren. „Ik dank je nog eens, Ysot, dat je gekomen bent, daar beneden, in die wilderniszei hij zachtjes en drukte haar hand. „Het was heel erg lief van je, Ysotanders stond ik hier nu vast en zeker niet, bij den Rijn, in het hartje van Europa, aan het begin van een nieuw leven. Dan lag ik nu ergens onder het woestijnzand en de woestijntamboer rof felde een „Rust zacht" boven mijn hoofd, als Jij er niet geweest was Zij trok haar hand iets terug en glimlachte: „Ach, maar dat spreekt toch vanzelf, dat ik nog eens naar het fort ging. Ik had mijn auto toch bij jullie laten staan „Ysot. Hij zei het verwijtend en toch teeder, alsof hij haar tegen haarzelf in bescherming moest namen. Maar zij was vastbesloten om na gooveel leed, na zooveel bittere ernst, alleen maar te lachen en gekheid te maken en het leven van den vroolijken kant te nemen, zoo blij en moedig, als de bruisende stroom daar beneden. Het was een grauw en moeilijk te vergeten beeld, dat achter haar rug lag Den volgenden morgen, nadat het fort ge vallen was, was zij op het paard dat Hauser haar gegeven had, uit Ben Schiorsch gereden, de woestijn in, naar fort VII. Langs de onafzienbare troepenafdeelingen, die uitrustten, hun gewonden verzorgden, sliepen, hun gescheurde uniformen trachtten te herstellen, geweren schoonmaakten Men had haar aangestaard als een geest verschijning. Ieder ander zou direct door de veldpolitie aangehouden en teruggestuurd zijn. Haar liet men echter overal passeeren. Haar daad, haar heldendaad" zoo als luitenant De- villiers het genoemd had, maakte den weg overal voor haar vrij. En toen men in de oneindige stilte van de woestijn, nog steeds 'voorzichtig om niet in een onverwachte hinderlaag te vallen, het fort betrad, reed ook zij, na een kort onder houd met den bevelvoerenden officier, de poort door. Nooit zou zij de angst en het afgrijzen ver geten, welke haar ln de verlaten, verwoeste gangen en kasematten overvielen. Nooit zou zij het gezicht van den bijna levenloozen Hans Hauser vergeten, die naast den reusachtigen Ier op den toren lag, gedeeltelijk bedolven onder puin, van de muren waartegen het machinegeweer van den Griek zijn laatste ko gels had uitgebraakt. En toen pas begreep zij, hoe onherroepelijk afgeloopen alles was, hoe het geluk, dat Hau- ser's nabijheid haar verschaft had, nooit weer terug zou keeren en hoe zij hem beminde. Als liefde in staat is wonderen te verrich ten, dan moet het wel een wonder zijn, wat toen gebeurde. „Hij moet levenlevenhad zij ge fluisterd en telkens weer gebeden, haar ge zicht naar den wolkeloos blauwen hemel ge keerd. In haar wanhoop had zij zich over hem heen geworpen en haar tanden vastgebeten in de kapotte uniformjas, om niet te snik ken, om niet uitgelachen te worden en weg geleid, als een teerhartig meisje voor wie het gezicht van een slagveld niet goed is. En daar hoor wat was dat? Kwam daar, met het bloed, dat nog steeds in een dun straal tje uit zijn mond sijpelde, niet een licht ge reutel? Voelde ze daar niet zijn ademhaling? Zij scheurde de uniformjas open en legde het oor tegen zijn borstNu niet schreeu wen. niet jubelen van geluk! Nog kon het een teleurstelling zijn. Nog kon het niets anders zijn, dan uitstel van het verschrikke lijke.van het einde Dokter.Waar was een dokter? Ze stormde de treden af, de binnenplaats over, het fort uit, zij haalde een dokter en rende met hem terug naar het fort. De rest was hoop en angst en twijfel en weer hoop en weer twijfel. Na het aanleggen van een noodverband, werd Hauser naar het hospitaal getransporteerd' geopereerd, ver pleegd. nogmaals geopereerd. Dagen, weken, van angstig afwachten zonder hoop, gingen voorbij. Doch heel langzaam genas hij. Men durfde het nauwelijks te zeggen. Hij genas onder haar handen, door haar woorden. Oh, zij wist hem alle twijfel uit het hart te praten en nieuwe hoop te geven, zij vertelde verhalen van nog veel zieker men- schen, die ook weer beter geworden waren. Zij gaf hem antwoord op al zijn moedelooze droevige vragen, ook op die eene, die steeds en steeds weer terugkwam: „Wat moet er nu van mij worden?" Hij zou weer teruggehaald worden in de wereld, die hem, zooals hij ge loofde, verstooten had, hoewel hij zich droo- mend en zich vergissend, zoekend en vallend, opstaand en weer zoekend, zelf van haar had verwijderd. Haar vader had zijn ganschen invloed voor zijn ridderlijken tegenstander op het spel gezet. Het opperbevel had zich bij de ver antwoordelijke regeeringspersonen te Casa Blanca voor Hauser borg gesteld. Op een goeden dag, terwijl de genezende op een terras in de schaduwen der palmboo- men lag, kwam een zwaar verzegelde brief, die de papieren voor een vrijen doortocht door Fransch Marokko bevatte. Hauser lacht dankbaar en droevig en kuste haar hand. „Maar waarheenwaar moet ik nu heen?" vroeg hij onzeker. „Waarheen?" Ook daarop wist Ysot raad. Eerst naar Zwitserland, naar een sanatorium, dan moest hij ook physiek beter worden. Doch het geld! Ysot had geld. Oh, niet zoomaar ge- erfd! Het was eerlijk verdiend en zij had er hard voor gewerkt. Van haar Amerikaansche perskaart, waar ze het fort mee binnenge komen was, was eigenlijk alleen de naam valsch geweest, want zij schreef inderdaad voor Amerikaansche kranten en zelfs met groot succes. Al waren het ook geen honora ria's voor „sterren", de bedragen, die zij uit New-York, Chicago en Philadelphia toegezon den kreeg waren dikwijls zeer aanzienlijk. En wanneer hij zich schaamde, om geld van haar te leenen, dan kon hij haar materiaal leveren voor een reportage over den strijd m Marok ko, gezien van de zijde der opstandelingen, of een serie artikelen „Uit 't leven van een avon turier" dan zou zij hem procentsgewijs in de opbrengst daarvan laten deelen En danals hij genezen wasDat zouden ze wel zien. Zijn kennis van de scheep vaart van Marokko en van de Arabische taal, kon hem misschien wel een baan op een of ander handelskantoor bezorgen. Vooral baantjes waar talenkennis bij te pas kwam, werden nog altijd goed betaald. Men moest iets presteeren, daar kwam het alleen maar op aan in het leven. Ysot had veel relaties en kon veel voor hem doen. Den geheelen dag ratelde zij op haar kleine schrijfmachine. En inderdaad: na eenlge weken had zij hem aan een betrekking op een handelskantoor in Marseille geholpen. Het was geen geweldige baan, maar in elk geval was het een begin. Toen waren ze vertrokken, hadden Afrika verlaten, aan boord van een helder wit schip. Een korten tijd hadden ze nog in de Zwitser- sche bergen doorgebracht. Hoe goed had dat gedaan, die reine berglucht, en voor hem zijn verzekerde toekomst. Zij was erin geslaagd hem weer te doen hopen En van haar, die als een wonder in zijn leven verschenen was. zou hij afscheid moe ten nemen? Waarom? Waarom moest zij juist nu, als correspondente voor haar krant naar Duitschland? Hij begreep haar nietKeerde ook zij zich van hem af, net als die andere.... toenZou dat altijd zoo blijven? Hij wees naar linies over de rivier, waar boven grijze wolken hingen, waaromheen de zon zilveren randen tooverde. „Dien kant ga ik morgen op en('hij wees naar rechts) „dien kant ga jij uit.... Waarom Ysot? Waarom wil je juist nu naar Duitschland?" Ysot trok haar wenkbrauwen op, alsof het haar zeer veel moeite kostte, om deze vraag te beantwoorden en toen zei ze heel langzaam, smartelijk bijna: „Wat moet ik andersAls jij me niet vraagt, met je mee te gaan „Ysot! Is dat ernst?" Hauser beefde van op winding. „Zou je werkelijk met me mee willen gaan? Ysot knikte zwijgend. Daar greep Hauser haar bij de schouders en kuste haar tot verbazing van de in woners uit Bazel, die tegen dien tijd juist hun kantoren en winkels verlieten, om naar huis te gaan zonder zich aan iemand te storen Door een 3—1 overwinning op V.S.V. te Velzen verkreeg Ajax de leiding in haar afdeeling, mede dank zij de nederlaag van haar naaste concurrente, Feyenoord, tegen V.U.C. Een spelmoment uit de ontmoeting te Velzen In den stoet, welke Zaterdag ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Leidsche Studentencorps door Leiden's straten trok, werd ook een olifant, embleem van het studentenblad „Virtus Concordia Fides", meegevoerd In het Olympisch Stadion te Amsterdam vond Zondag de ontmoeting Blauw Wit-Sparta plaats, waarin de beide punten eerlijk werden gedeeld, daar de wedstrijd In een gelijk spel (1—1) eindigde. Een spelmoment Te Bussum werd Zondag een proef- wedstrijd gespeeld tusschen een A- en B-elftaf voor de samenstelling van 'tnationale hockey team. De keeper van het B-elftal, Koelen Smit, in een benarde positie Luit Ubbink uit Ede neemt een hin dernis tijdens de cross country, welke door de Edesche Officiers Jachtver- eeniging werd georganiseerd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10