IJmuider Courant z tv De kansen voor een spoorwegtunnel te Velsen staan gunstig. DAGBLAD VOOR VELSEN, ÏJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN HARRY BAÜ1 REX THEATER Op liet Groene Laken. Flligale grensoverschrijding mislukte Nog een steunuitkeering aan den tuinbouw Aantal ongelukken op Nieuwen Rijksweg. weer met twee vermeerderd. Twee tunnels in één bouwput onder het Noordzeekanaal. Handelsbesprekingen met Duitschland Zwemdienst. Vliegtuigwrak in Zuid-Frankrijk gevonden. ^JAARCANC NO. 106 Louren» Corter. M.a»ch«pp0 CouraBl üitsaveo Mgem. ftukterij N.V. Groo.e Bo.utr... 93. Tel 10724. Bureau IJmuider Haarlem. »e C„ar.»..Ke«nem»laa»42. Ijmu.dec, 5301. Postgiro 310791. Alle ^«rteoties, opgegeven voor dit bied, „orden kosteloos opgenomen in de Hennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 6 MAART 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10, BELANGRIJKSTE FIL3I in 7 (Adv. Ingez. Med.) Acht helden van het groene laken hebben te*Amsterdam gestreden om het wereldkam pioenschap biljarten, cadre 45/2. Er waren drie Hollanders bij, maar dat was eigenlijk één meer dan ons toekwam. Die viel in voor een weggebleven Spanjaard. En wij wonnen niet. Onze sterkste man, Van Vliet, ontbrak. Overigens zou hij het toch niet gehaald heb ben tegen den geduchten Belg Gabriëls. Alle deskundige en ondeskundige beoordeelaars waren eenstemmig in hun bewondering voor den Belg Gabriëls, die vervaarlijke gemiddel den bereikte. Tegen de zijne staken de daden van de overige deelnemers schril af, zelfs die van den Franschman Cote, die als tweede krachtmensch fungeerde, en die van onzen landgenoot Sweering. Waarin ligt de superioriteit van den Belg? De kenners zeggen: in zijn concentratie en in zijn groote nauwkeurigheid. Hij is nooit ach teloos, zelfs niet bij den simpelsten stoot. Hij bekijkt alles met dezelfde aandacht. Hij heeft geen inzinkingen afgewisseld met aanvallen van brillant spel, zooals Cote. En daarom is hij tegenstanders, die technisch even be kwaam zijn als hij, telkens weer de baas. Zoo schilderen de experts de voortreffelijk heden van Gabriëls. Het bewijst dat ook op het groene laken psychische eigenschappen den doorslag geven als de hoogste titels den inzet vormen. Dit zet mij tot peinzen en ik denk aan andere sporten: aan de schakers, bij wie her, precies zoo gesteld is en aan de cricketers, bij wie het al niet anders gaat, maar ook aan Karei Lotsy's „mental training" van voetballers, wier doorslaggevende be kwaamheden evenmin in hun beenen schijnen te zitten. Maar ik peins verder en bedenk, evenals mij dat in de dagen der groote schaaktour- nooien overkwam, dat het toch eigenlijk erg jammer is dat menschen met zulk een groot concentratievermogen, zulk een nauwkeurig heid, zulk een technisch-volmaakte kennis der wereld geen grooter diensten kunnen bewijzen dan te schaken of te biljarten. Ter wijl Gabriëls hier zijn zeven tegenstanders op het Groene Laken staat af te maken zitten de raadslieden van de Belgische Kroon, tot welks onderdanen hij behoort-, om andere groene lakens geschaard en pijnigen zich af over de vraag, hoe zij de kabinetscrisis zullen oplossen. Zij zoeken een man, die met hulp van door hemzelf gezochte medewerkers althans in staat zal zijn, een serie regeerings- maatregelen te nemen zonder dat men hem naar huis stuurt. En zij zitten met de handen in het haar. Spaak is afgetreden, Pierlot is afgetreden, Soudan is niet geslaagdwaar moet het heen? Niettemin beschikken de Bel gen over een landgenoot, die tot de uiterste concentratie, nauwkeurigheid en zelfbeheer- sching in staat is, op het groene laken zelf en hij verkwist deze kostelijke eigenschappen aan drie ballen die op een bepaalde wijze elkaar raken moeten! Het is zonde en jammer. Hebben wij wel gelijk, zoo vraag ik mij peinzend af, met maar aan te nemen dat de mensch een zoo gespe- cialiseerden aanleg heeft, dat hij dergelijke eigenschappen maar in één richting tot hoo- ge ontwikkeling kan brengen? Zijn wij niet griezelig over-gespecialiseerd? Moest men in zulke benarde tijden als deze zulke bijzon dere menschen als de schaakgrootmeesters en als een Gabriëls en andere groote concen- trators, nauwkeurigaards en zelfbeheerschers niet op staatskosten in de gelegenheid stel len, zich ten algemeenen nutte in andere rich ting te ontwikkelen en te beproeven wat er met hun wonderlijke gaven te bereiken zou zijn? Het klinkt natuurlijk nogal grappig en ik ben mij zelf bewust dat ik niet heelemaal ernstig ben. Maar iedere tijd gaat gebukt onder zijn eigen vooroordeelen en beper kingen. De onze ook. En daarom ziet de vlucht der journalistieke verbeelding al een volgend tijdvak dagen, waarin de immer-zoekende geest van den mensch ook dit vraagstuk ter hand zal nemen en trachten het tot oplossing te brengen. Natuurlijk zal men zich dan niet tot schakers, biljarters en andere sportsmen bepalen maar ook op andere terreinen de psychische élite trachten te vinden, die het. best geschikt is om de belangen der volken te behartigen. Nu gebeurt dat nog maar steeds °P goed geluk en zeer vaak is Fortuna niet welgezind Het is wonderlijk tot welke gedachten een wereldkampioenschap cadre 45/2 voeren kan. 'Maar dat groene laken inspireert er ook wel sterk toe. R. P. De kortingen op den hollenoogst. Naar de „Standaard" verneemt, zijn, be houdens goedkeuring door den minister, de Kortingen op den bollenoogst 1938 thans als volgt vastgesteld: hyacinten 20 pCt., vroege J pC*1 17 iaten tulpen 24 pCt., narcissen Menschen in bossen stroo gepakt Eén vluchteling ernstig gewond Zaterdag kwam op den grooten weg Wald- feucht-Echt, even aan de Nederlandsche zijde van de grens, een groote vrachtauto aangereden, hoog beladen met stroo. Nabij de Pepinusbrug viel een groote bos stroo van den wagen. Een marechaussee, belast met de bewaking der grens, die toevallig passeerde, maakt den bestuurder van de auto daar op attent. Deze dankte den marechaussee voor zijn attentie, maar gaf opeens vol gas en ver dween met groote snelheid. Een eindje verder reed de vrachtauto met zoodanige vaart door de bocht, dat de geheele lading van den wa gen vloog. Tot zijn groote verbazing zag de marechaussee, dat er tusscben de stroobossen enkele menschen op den weg lagen te sparte len. Het bleken drie Poolsche Joden te zijn en een Joodsche vrouw, die de chauffeur clandestien Nederland trachtte binnen te brengen. De dame was er slecht aan toe. Zij had een zware hersenschudding gekregen en een armbreuk. Vermoedelijk is zij met het hoofd op den betonweg terecht gekomen. Zij moest naar het ziekenhuis te Roermond wor den vervoerd. De overige personen hadden vrijwel geen letsel gekregen. Zij zijn dooi de marechaussee te Echt voorloopig vastge houden én aan een verhoor onderworpen, evenals de chauffeur van de vrachtauto, die eenigen tijd later door de marechaussee is opgespoord. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat binnen zeer korten tijd nog een steunuitkeering aan den tuin bouw kan worden verwacht. Door al lerlei omstandigheden is de finan- cieele toestand waarin de tuinders zijn komen te verkeeren slecht. Voorts zijn van verscheidene produc ten de ter veiling aangevoerde hoe veelheden zeer gering, of zullen deze door de vorst gering zijn. De tot op heden uitgekeerde steuntoeslagen hebben voor de telers dezer produc ten geen voldoende verlichting kun nen brengen. In de te verwachten steunuitkeering zal met deze moeilijk heden in den tuinbouw rekening wor den gehouden en zal getracht worden een zoo juist mogelijke verdeeling van de nog beschikbaar gestelde steun gelden, als regel te berekenen op den grondslag van de meer normale aan voeren van het vorig jaar, over den geheelen tuinbouw te bereiken. Twee auto's over den kop geslagen. Drie personen ernstig gewond. HOOFDDORP Maandag In het afgeloopen weekeinde hébben op den autosnelweg AmsterdamDen Haag wederom enkele ernstige onge lukken plaats gehad. Het begon Za terdagavond. Bij dit ongeluk, waar bij een personenauto driemaal over den kop sloeg, werden de drie inzitten den, de heer en mevr. K. uit Den Haag en de heer Z. uit Amsterdam zoo ern stig gewond, dat de beide heeren in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. Zondagavond had op den Rijksweg wederom een ongeluk plaats, waarbij een personenauto over den kop sloeg, naaat de bestuurder door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt raakte. Wonder boven wonder man keerde de chauffeur vrijwel niets. Hij liep slechts enkele lichte verwondin gen op. De auto die vrij ernstig be schadigd werd, moest worden weg gesleept. Zaterdagavond reden op den Rijksweg in de richting Den Plaag drie personenauto's in snelle vaart over het weggedeelte tusschen Venneperweg en Lisserweg. Dat deze snelheid nog niet hoog genoeg was opgevoerd bleek, toen de beide achterste auto's wilden passee- ren. De tweede had de richtingwijzer niet uit gestoken, waarop de derde meende eveneens voorbij te kunnen gaan. Juist op dat moment zwenkte de tweede auto naar links en drong den naast hem rijdenden wagen in den berm gelegen tusschen de beide rijwegen. De gevol gen waren vreeselijk. De auto sloeg, toen de voorwielen in de zachte berm kwamen, driemaal over den kop en kwam tenslotte op den naastgelegen rij weg terecht. Onder deze buitelingen was het rechter portier opengeslagen en de heer Z. werd naar buiten geslingerd, waardoor hij met een hevigen slag tegen het wegdek werd ge worpen, waar hij ernstig gewond bleef liggen. De bestuurder van de auto, aan wien dit ongeluk te wijten was, reed snel door, de ge wonden aan hun lot overlatend. Gelukkig passeerden andere automobilisten, die de politie uit Hoofddorp en de G. G. D. te Amsterdam waarschuwden. De dokter van den G. G. D. constateerde bij de heeren een ernstige hersenschudding. De heer Z. had door zijn val bovendien nog ern stige schaafwonden opgeloopen aan hoofd en armen. De heer en mevr. K. werden door het brekende glas aan hoofd en handen gewond Nadat de drie slachtoffers voorloopig waren verbonden werden de heeren naar een zieken huis in Den Haag vervoerd, terwijl mevr. K. naar haar woning in Den Haag vervoerd kon worden. De zwaar gehavende auto, die op den twee den rijweg een groot gevaar voor het verkeer opleverde, werd spoedig met een kraanwagen weggesleept. In dit afgeloopen weekeinde is de behoefte aan hulpstations op den Rijksweg dus weer duidelijk gebleken. Meer lichtinstallaties voor onbewaakte overwegen. Zij zullen bij 75 overwegen geplaatst worden. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft volgens de Tel. bij de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij de onderdeelen be steld voor vijf en zeventig flikkerlichtinstal- laties ter beveiliging van onbewaakte overwe gen. In eigen beheer zullen deze installaties worden gemonteerd en zij zullen geplaatst worden bij de 75 gevaarlijkste onbewaakte overwegen in ons land. Zij worden gebouwd naar te model van de installatie, die sedert eind 1936 te Steen wijk in werking is en zeer goed voldoet. In deze 75 installaties zijn begrepen twin tig lampen, die op advies van de K.N.A.C. zul len worden geplaatst Er zijn thans vijf in stallaties in werking en twaalf in uitvoering, In totaal zullen dus eerlang 92 flikkerlicht- installaties de gevaarlijks te onbewaakte over wegen van ons land beveiligen. Dat eerlang zoo verneemt het blad— zal spoedig zijn. Er Ls bij de opdracht een korte levertijd bedongen en binnen dit jaar zal het grootste gedeelte der installaties zijn geplaatst. De onbewaakte overwegen, welke zullen worden beveiligd, behooren tot de gevaarlijk ste van ons land. Het zijn o.a. de beruchte overgang bij Kethel en die bij Berkum. wel ke laatstelijk op 19 September een doode eischle en gruwelijke vermaardheid kreeg toen een 29-jarige geneesheer uit Dalfsen er een ontijdigen dood vond. Ook Waardenburg dat laatstelijk op 2 Juni van het vorige jaar- een slachtoffer vroeg, zal met deze installatie worden beveiligd. Bij Raai te zullen drie in stallaties het gevaar keeren. De installatie bestaat uit drie lampen, ge monteerd op een bord onder het Andreas kruis. dat onbewaakte overwegen aankondigt. Op dit bord is een wit lichtsein bevestigd, dat 45 flikkeringen per minuut geeft en aan toont. dat het passeeren veiüg is. Bij nadering van een trein wordt deze lamp uitgeschakeld en gaat een rood licht 90 flikkeringen per minuut geven. Het verschil in flikkerfrequentie dient om ook kleuren blinden duidelijk te maken, dat het onveilige signaal brandt. Bovendien begint op dat mo ment een wekker aan den paal te luiden. Het fraaie van de installatie is, dat een geel licht begint te branden, wanneer de in stallatie buiten dienst is. De spoorwegtunnel wordt de langste onderwater-tunnel van Europa. Van 20 Februari tot 4 Maart hadden in Den Haag besprekingen plaats over het Nederlandsch-Duitsche han delsverkeer. Beide delegaties zullen thans ver slag aan hun regeeringen uitbrengen over het verloop van de besprekingen. Deze zullen op 13 Maart te Berlijn worden voortgezet. OOALS men weet had de minister van Waterstaat de plannen voor den bouw van een verkeerstunnel onder het Noordzeekanaal, even tueel in combinatie te bouwen met een spoorwegtunnel, in handen gesteld van den Economischen Raad, om hem over die plannen te adviseeren. Men zal zich herinneren dat het oorspronke lijke plan was, in Velsen alleen een verkeerstun nel te bouwen. Belanghebbenden bij de Amsterdamsche scheepvaart, wijzende op de moeilijkheden die de aanwezigheid van twee spoorwegbruggen over het kanaal voor de scheepvaart opleveren, hebben echter bij herhaling aangedrongen op den bouw van een spoorwegtunnel. Daardoor zou tenminste de spoorwegbrug te Velsen, die in verband met haar ligging nabij het pontveer dat, zooals men weet, voor plaatselijk verkeer behouden blijft en eveneens, omdat zij ligt buiten de as van het binnentoeleidingskanaal van de Nóofdersluïs zeer hinderlijk is, kunnen verdwijnen. De Economische Raad heeft thans zijn advies uitgebracht en zich in dit advies uitgesproken voor den bouw van twee tunnels, een voor het auto-verkeer en een voor de spoorwegverbinding Haar lemAlkmaar. Er zou thans nog overleg gepleegd dienen te wor den met de gemeente Amsterdam en het provinciaal bestuur van Noord-Holland, welke beide licha men voor alle werken, ten behoeve van de verbinding van Amster dam met de Noordzee vaste bij dragen verleenen. In verband met het feit dat het Noox-dzeekanaal steeds door grootere schepen bevaren wordt, alsmede in verband met de enorme sommen die de laatste jaren aan de verbetering van het kanaal zijn besteed, mag worden verwacht dat na A ook B gezegd zal worden, m. a. w. dat thans wel mag worden aangenomen dat ook de spoorwegtunnel er komt. Eenige bijzonderheden. De spoorwegtunnel, zal naast den verkeers tunnel worden gelegd, zoodat voor beide tun nels met een bouwput kan worden volstaan. Zij komen op een diepte van 20 meter onder water te liggen. Voor het overige wordt de bouw ge heel verschillend, omdat de spoorwegtunnel een helling krijgt van 1 op 60, de verkeerstunnel van 1 op 28V2- Dit houdt in, dat de spoorwegtunnel veel lan ger wordt dan de verkeerstunnel. De totale lengte van den spoorweg tunnel met de open toegangsdeelen be draagt niet minder dan 3200 meter, met welke lengte de Velser spoorweg tunnel de langste onderwatertunnel van Europa wordt. Het gesloten deel van den spoorweg- tupnnel wordt nog 2070 meter lang, zoo dat bij een snelheid van 40 K.M. pei uur de eigenlijke tunnelreis nog onge veer 3 minuten duurt. De tunnel krijgt een dubbel spoor. De totale lengte van den verkeers tunnel zal 1470 meter bedragen met een gesloten deel van 768 meter. (In de nieuwe opleidingsregeling voor de infanterie is nu ook het zwemmen opgenomen). Men is nu gaan decreteeren, De soldaat moet zwemmen leeren, Dat vind ik een prachtig plan; 'k Denk dat u ook in zult stemmen, Een soldaat die niet kan zwemmen, Is geen vol bewapend man. Hij moet niet den moed verliezen, Als hij eensklaps zee moet kiezen, Of zelfs enkel meer of plas; Nederlandsche jonge zonen, Mogen zich toch niet vertoonen, Als een waterschuwend ras. Neen, 't is noodig, dat zij leeren, Zich in 't water goed te weren, Ook als helden in den „slag"; En die vorm van dienst, zou 'k denken, Zal hun slechts genoegen schenken, En niet leiden tot beklag. Eén ding slechts heb ik ertegen, En waarom dit feit verzwegen, 't Ligt mijns inziens voor de hand; Zwemmen leeren moet een jongen, Lang reeds voor hij wordt gedwongen, Door den dienst voor 't vaderland. P. GASUS. Vermoedelijk dat van vermist Duitsch toestel Op 1800 meter hoogte aangetroffen. Veertig kilometer ten noorden van Nice heeft een patrouille Alpenjagers het wrak gevonden van een vliegtuig. Men vermoedt dat dit het overblijfsel is van het vermiste Duitsche vlieg tuig, dat ruim een week geleden op een vlucht van de Balearen naar Italië is vergaan. Bij 't toestel zijn 11 lijken gevonden. 9, welke uit het puin moesten worden gehaald, wa ren deerlijk verminkt. De beide andere lij ken werden op 20 Meter afstand gevonden. Zij lagen vrijwel verkoold in de sneeuw. Het ongeluk wordt aan mist toegeschreven. Men vermoedt, dat de bestuurder den koers is kwijtgeraakt, daar het voor burgervliegtui gen verboden is boven dit gebied te vliegen. Het wrak Ls aangetroffen op 1800 Meter hoogte en op anderhalf uur loopen van de win tersportplaats Beuilvalberg, ten zuidoosten van Huberture, dat slechts drie of vier berghutten telt en in den winter weinig wordt bezocht. Hierdoor komt het dat het wrak zoo langen tijd na het ongeluk werd ontdekt. Men kan eerst met volledige zekerheid zee- gen, dat het inderdaad het Duitsche toestel m wanneer men de registratieletters weet. in October van het vorige jaar is een vliegtuig van de route Frankfort a.d. Main-Milaan ver ongelukt, aan boord waarvan zich ook tien personen bevonden. Dit toestel is nooit terug gevonden. Tien lijken van Duitsche officieren. Nader verneemt Havas, dat het on derzoek naar de identiteit van het toe stel Zondag is voortgezet. Uit gevonden gespen, koppelriemen en distinctieven is komen vast te staan, dat men te doen heeft met tien officieren der Duitsche luchtmacht, die, naar men aanneemt aan den strijd in Spanje hadden deelgenomen en thans op den terugweg naar hun vaderland waren. Slechts twee lijken konden worden ge ïdentificeerd. De Vrijz.-Dein. Jongeren Organisatie heeft op het kasteel „Assumburg" te Heems kerk een gewestelijke conferentie gehouden. Het gezelschap vereenigd op de slotbrug voor het romantische kasteel. Ernstig spoorwegongeluk in het Sudetenland. 45 gewonden. Op het traject KarlsbadJohanngeorgen- stadrt zijn drie zwaargeladen wagons van een goederentrein losgeraakt en op een steil hel lend spoorbaangedeelte tegen een achterop rijdenden personentrein gereden. Door den zwaren schok schoven de eerste twee wagons van den vollen personentrein in elkander. De drie goederenwagons werden eveneens in el kaar geschoven en vernield. Vertig personen werden licht, vijf zwaar gewond.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1