-mijn kijk Eerewedstrijd Jubileum Districtsbond Noord-Holland Het Nationaal-team OP HET SPEL door criticus firTffttfiSg 8 HSART 1939 r V.S.V.—AJAX Beziet men de ranglijst van heden, dan blijkt, riat Aiax tien winstpunten meer heeft behaald San V S V terwijl de Amsterdammers boven den den 'kop hebben veroverd. Daaruit zou men dus kunnen afleiden, dat de club van Anderies- n de sterkste van haar afdeeltng en veel ster- kw dan V. S. V. is. Die eerste conclusie is nneetwiifeld juist, want behalve het feit, dat ffi over de technisch beste ploeg van het Westen beschikt, is het elftal te rechter tijd in tonvorm gekomen, waardoor het m staat was, achtereenvolgens de ernstigste concurrenten voor den titel te overwinnen. Dat het team echter veel sterker dan V. S. V. is mag uit het verloop van de krachtsverhou ding in dezen wedstrijd tusschen de twee clubs niet geconcludeerd worden. Zeker, de overwin ning van Ajax was verdiend, want de Amster dammers ondersteunden him techniek met de onder deze omstandigheden vereischte tactische luiste speelwijze enmet voldoende tempo. flit laatste in tegenstelling met de ontmoeting ?an het vorig jaar te Velseroord, toen V S. V. het langzaam uitgevoerde korte spel volkomen uiteen wist te rafelen. Dit veel hooger tempo, waarmede Ajax voor het eerst in de thuismatch tegen Feijenoord voor den dag kwam en waardoor de Rotterdammers totaal overspeeld werden, heeft de effectiviteit van de ploeg meer dan verdubbeld en het was de oorzaak, dat V. S. V. met haar eigen wapens kon worden bestreden. Dit was dan ook de basis van een snellen, interessanten wedstrijd, waarin, ondanks den krachtigen wind, menig staaltje van zeer fraai weloverwogen spel te genieten viel en waarvan het resultaat tot kort voor het einde onzeker bleef. De cijfers, waarmede Ajax tenslotte won, waren geflatteerd, want behoudens de laatste tien minuten is de thuisclub zeker niet minder in den aanval geweest dan de tegenpartij. Daarenboven heeft V. S. V. meer en fraaiere kansen om te doelpunten gehad dan de Amster dammers en dat deze geen goals ten gevolge had den, mag zeker niet aan een falen van de voor hoede worden geweten. Keeper Keizer had echter blijkbaar een contract met Vrouwe For- tuna gesloten, want zijn doel ontsnapte meer malen op fantastische wijze aan een doorboring. Peze doelman houdt er toch wel een zeer onbe vredigende stijl op na; zijn overdreven kalmte doet hem dikwijls te laat of onvoldoende in- frijpen; soms weet hij de gevolgen daarvan oor een staaltje van bravour te verijdelen, maar heel dikwijls leveren zijn fouten uiterst kritieke momenten op, wat hem ditmaal slechts op één doelpunt kwam te staan. De deklat en de palen zorgden voor de rest. Het ware derhalve zeer goed mogelijk weest, dat V. S. V. de leiding had verkregen (ik denk hier speciaal aan de eerste oogenblik- ken na de hervatting) en zelfs meer dan twee doelpunten had gemaakt, maar ook dan zou er één belangrijke factor zijn gebleven, die Ajax op het pad naar de overwinning voerde. Dat was het verschil in spel-opvatting, in tactiek, tusschen de wederzijdsche middenlinies. Terwijl die van Ajax onder leiding van den geroutineer- den Anderiesen in de eerste helft tegen den wind in steeds de voorhoede steunde en voort durend trachtte het spel te verplaatsen, wat ook vrij .geregeld gelukte, bleven de middenspelers van V. S. V. in beide speelhelften, doch vooral na de hervatting, een hoofdzakelijk verdedigen de houding aannemen. Vóór de pauze, met den wind mede, trok Heins enkele malen achter de voorhoede op, doch toen V. S. V. den wind tegen kreeg, werd de aanval aan haar lot over gelaten. Nu fungeert de Vries als stopper-spil en zijn taak is dus uiteraard in eerste instantie defen sief, maar dit systeem brengt mede, dat de kanthalfs in onderlinge samenwerking contact met de voorhoede tot stand moeten brengen. Daartoe ondernamen zij geen poging en dat had drie gevolgen, afgezien van het feit, dat het de match in het nadeel van de thuisclub besliste. In de eerste plaats ontstond er een ruimte in het middenveld, waar elke bal ten prooi viel aan de Ajax-halfbacks, omdat de twee terug getrokken binnenspelers van V. S. V. dit gebied niet konden bestrijken. Voorts moesten de aan vallen, die steeds in aantal verminderden, met drie man worden ondernomen, daar Balvers en Bot niet snel genoeg van hun eigen helft naar het vijandelijk doel konden komen. En ten derde en dat is wel het voornaamste punt werd den Ajax-voorwaartsen, waaronder een formi dabel schutter als Van Reenen, telkens weer de gelegenheid geboden om (nog wel met den wind m den rug) binnen schotsafstand van het V. S. V.-doel te komen. De juiste tactiek ware geweest en daar doet het spelen met een stopper-spil niet aan af om het zoogenaamde harmonica-systeem toe te passen, dat wil zeggen: een aansluiten en op schuiven van de drie linies naar voren, waar door de vijandelijke aanvallers gedwongen wor den om zich terug te trekken, willen zij niet buitenspel staan. Dit systeem vereïscht natuur lijk de noodige bewegelijkheid, oplettendheid en een goede samenwerking tusschen de linies onderling, vooral tusschen middenspelers en backs en aan dat laatste haperde het bij V. S. V. nogal eens. Zoowel Heins en Voet als Van Roon en Van der Gevel dekten beiden den buitenman, wat in het verdedigings-systeem der thuisclub als een fout van de kanthalfs moet worden aan gemerkt. Het was een geluk voor V. S. V.. dat het gevaar hoofdzakelijk van den Ajax-linker- vleugel kwam, want Van Roon speelde zeer zwak en trapte enkele vrije ballen volkomen mis. Michel heeft druk werk gehad en zijn doel goed verdedigd, al zou hij waarschijnlijk min der moeite met enkele hooge schoten hebben gehad, wanneer hij zich in de tweede helft van een zonneklep had bediend. In de voorhoede was Balvers de motor; deze jongeling is een handig voetballer met groote balcontrole, wat hem soms tot te lang dribbelen verleidt. Hij zou veel van zijn uitbundige ener gie kunnen besparen, als hij wat eerder tot zijn overigens goed berekende en zuivere passes overging. De linksbinnen Bot is achteruit ge gaan; van zijn spel ging ditmaal niet veel kracht uit en dit maakte, dat Sterk lang niet zooveel in den aanval werd betrokken als voor succes van de thuisclub noodig was. Slee zelden kreeg de linksbuiten een bruikbaren pass toegespeeld en vooral met wind mede wa ren de ballen veel te hard. Op de momenten, dat Sterk de gelegenheid kreeg om zich te doen gel den, kwam het Ajax-doel in gevaar en dat hij slechts eenmaal het net wist te vinden, is vooi* een groot deel het gevolg van de fortuin, waar mede Keizer begunstigd was. Rechtsbuiten Döhring had in linksback Schu bert een lastigen tegenstander, maar wanneer hij dezen wist te ontloopen, dreef hij den bal tot aan de achterlijn om daarna zijn voorzet steeds te laag te plaatsen. Van der Lugt trachtte zich zoo goed mogelijk aan de aandacht van Ande riesen te onttrekken; als hem dat gelukte, deed hij meestal iets goeds met het leder, maar hij ondervond te weinig directen steun om voort durend gevaarlijk te kunnen zijn. Het linkerdeel van de Ajax-ploeg speelde veel sterker dan de rechter helft. Van de backs was Schubert beter dan Blomvliet, vooral wat het opstellen betreft. Anderiesen speelde een pracht- partij, rustig en met veel óverleg, links van hem was de ex-Bloemendaler Leemhuis zeer actief en bijzonder op dreef, al is hij nog steeds alleen op zijn linkerbeen aangewezen. Hij besteedde zeer veel aandacht aan het steunen van den aanval en plaatste veel beter dan LQoys. In de voorhoede was de linkervleugel, Van Wijngaarden en Van Reenen, ver uit de beste. Van Reenen leverde zijn passes ook met den wind mede op maat en schoot bovendien zeer goed. Van Wijngaarden kreeg door die passes de gelegenheid twee doelpunten voor te berei den, die middenvoor Bijl slechts voor het in trappen had. Het eerste doelpunt van laatst genoemde, voor de rust gescoord, was het fraaiste van den wedstrijd. Het moet al raar loopen, als Ajax geen kam pioen wordt. CRITICUS. Meester Landau komt te Heemstede. De Amsterdamsche schaakmeester S. Landau zal op uitnoodiging van de Heemsteedsche Schaakclub op Dinsdag 14 Maart in het club lokaal van genoemde vereeniging een consul- tatie-simultaanwedstrijd spelen tegen vijf tien sterk ibezette borden. Deze wedstrijd geldt als besluit van den wintercursus, dien de club voor zijn aanko mende schakers dezen winter heeft gehouden in de theoretische moeilijkheden van de e4, d4 opening en Siciliaansche opening. De deelnemers aan dezen cursus kunnen nu tegen schaakmeester Landau hun verworven kennis beproeven, waarbij zij geconsulteerd zullen worden door de leeraren van dezen cursus, de heeren Mantz, Minrema, Thürkow en eenige andere sterke spelers van Heem stede. Bij voorbaat heeft meester Landau zich be reid verklaard om zijn simultaanpartijen te spelen in elke opening, die zijn tegenpartij hem zal verzoeken te spelen. Dat dit van groote beteekenis is voor de speelkracht van de cur sisten, zal ongetwijfeld de belangrijkheid van deze krachtmeting ten goede komen. Voor belangstellenden bestaat gelegenheid dezen wedstrijd bij te wonen, indien zij zich tijdig van een introductiekaart voorzien bij den secretaris van Heemstede, A. C. Thürkow, Voorweg 26. Michel, de keeper van V.S.V., keert een aanval van Ajax. De heer L. Brunt te Heemstede is be noemd tot voorzitter van den Kring Haarlem K.N.Z.B. DAMMEN. Ned. Tiental-Noord-Holl. Tiental Dukel met 11-9 geslagen Iers van Noord-Holland een woord van hulde toekomt. Het was een strijd, die van het begin tot het einde op zeer hoog peil stond en waarbij de spanning tot de laatste minuut bewaard is gebleven. De gedetailleerde uitslag van dezen wedstrijd luidt dus: Nederlandsch tiental N.-Hollandsch tiental: R. C. Keiler (Amsterdam)B. Dukel (IJmuiden) 11 J. H. Vos (Amsterdam)J. B. Sluiter Jr. (Heemstede) 11 J. M. Bom ('s-Gravenhage)H. W. Zit man (Haarlem) 11 W. v. d. Kraan (Dordrecht)H. Laros (IJmuiden) 11 H. Kinnegin (Rotterdam)J. J. H. Mer- tens (IJmuiden) 11 F. Raman (Amsterdam)A. Ligthart (IJmuiden) 02 W. Rustenburg (Amsterdam)M. May (Zaandam) 11 N. Cohen (Rotterdam)A. de Jong (Haar lem) 11 J. Druijf Jr. (Amsterdam)B. J. de Boer (Krommenie) 11 O. J. B. v. d. Sleen (Amsterdam)S. Kui per (Wormer). 11 Totaal 911 Na afloop vereenigden spelers, officials en hun dames zich aan een lunch, waarbij vele hartelijke woorden werden gesproken en vooral onder de Noord-Hollandsche spelers een onge kend enthousiasme heerschte. Het was een ge zellig slot van een in alle opzichten geslaagden wedstrijd. Een speciaal woord van hulde aan den wed strijdleider, den heer Jb. Molenaar (Wormer), die zorgde voor een vlot verloop van dezen wed strijd. De receptie. Nadat officials en spelers een hun door den districtsbond aangeboden broodmaaltijd had den genuttigd, was er gelegenheid den jubi leerenden bond te complimenteeren. Bij deze receptie sprak allereerst de heer K. de Jong eenige woorden, waarin hij wees op de belang rijkheid van den wedstrijd, die dezen middag was gehouden. Deze wedstrijd was een natio naal gebeuren voor de damwereld. Verder richtte hij woorden van dank tot den leider van den wedstrijd, den heer J. Molenaar („Wormer"). Van de gelegenheid tot complimenteeren werd achtereenvolgens gebruik gemaakt door de heeren Van Eijk namens „Oosterkwartier" te Haarlem, van Balen, vice-voorzitter van den Nederl. Dambond, Groenteman namens den Amsterdamschen Dambond, J. W. van Darte len namens de Haarlemsche Damclub. Voorts waren er schriftelijke felicitaties van de Lim- burgsche-, de Utrechtsche- en de Dortsche Dambonden. Des avonds werd een feestavond gehouden, die zeer druk bezocht was. De avond werd met een inleidend praatje door den voorzitter den heer K. de Jong geopend, waarna een non-stop cabaretprogramma werd uitgevoerd, waaraan medewerkten de danseres Anny Stol en de heeren Harry Meyer en Huub van Meurs, die allen veel succes oogstten. De avond werd besloten met een bal onder leiding van de heeren Meijer en Van Meurs. IJMUIDEN Maandag. In Cycloop was gisteren de bloem van dammend Nederland bijeen om met ernstig spel, gevolgd door een feestavond vol jolijt het 10-jarig be staan van den districtsbond Noord- Holland te herdenken. Reeds des middags was de zaal vol dammers en damvrienden, niet alleen het twintigtal dat was uitgenoodigd voor den wedstrijd, het nationale tiental, tegen het Noord-Hollandsch tiental, maar ook een flink aantal supporters en andere belangstellen den, waaronder officials van den Ne derl. Dambond. Burgemeester Kwint had van zijn belang stelling voor dezen dag getuigd door zich be reid te verklaren, aan bord no. 1 (Dukel— Keiler) den openingszet te doen. De burge meester was vergezeld van zijn echtgenoote. De voorzitter van den districtsbond de heer K. de Jong heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw en burgemeester Kwint, wier aanwezigheid door de dammers als een groote eer wordt beschouwd. Spreker richtte zich daarna tot het Nederlandsche tiental. „Jullie zult wellicht denken dat het „een zacht kostje" wordt", aldus spreker, „maar dat is er niet bij." Spreker wees op de stijgende belang stelling voor de damsport in ons land, die thans door zeker 10.000 georganiseerde dam mers en door duizenden huis-, tuin- of keu kendammers wordt beoefend. Het is geen toe val, dat deze belangrijke wedstrijd in IJmui den wordt gehouden; dit is het gevolg van de vele successen van D.C.IJ. Nadat men het Wilhelmus had gezongen opende burgemeester Kwint de partij van onzen damredacteur den heer B. Dukel met den zet 3228. Noord-Holland wint met 11—9! Na een aanvankelijk gelijk opgaanden strijd viel na ongeveer drie uren de eerste beslissing aan het zesde bord ten gunste van Noord-Hol land. Ligthart speelde tegen Raman een zeer onre gelmatige partij, waarin Raman na veel vereen voudiging Ligthart tot klassiek spel dwong. Ra- man koos echter niet de juiste voortzetting, nam later een combinatie om remise te forceeren, welke echter mislukte, waarna Ligthart won (20 voor Noord-Holland). Hierna deelden J. Druijf Jr. en B. J. de Boer de punten (31). Druijf speelde een flankspel- partij, welke later in zeer onregelmatige banen werd geleid. Druijf verkreeg belangrijk voordeel, doch de Boer verdedigde zich op de juiste wijze; in het eindspel kon hij de goede remise-voort- zetting vinden. MayRustenburg was eveneens een zeer on regelmatige partij, waarin Rustenburg langen tijd veel beter stond. In het vergevorderde mid denspel wist echter May den stand gelijk te krij gen, doch moest zeer omzichtig spelen om niet opnieuw in het nadeel te komen. Het einde bracht een normale puntenverdeeling. (42). De partij A. de JongN. Cohen was eveneens onregelmatig. De Jong speelde flankspel, waar tegenover Cohen een omsingelingstactiea toepas te en De Jong eenige randschijven kreeg, welke moeilijk in het spel te brengen waren. Door keu rig manoeuvreeren wist echter De Jong remise te forceeren. (53). J. B. Sluiter Jr. speelde tegen J. H. Vos een prachtige partij. Vos opende Hollandsch en Slui ter antwoordde Fransch. Vos kreeg een aanval op Sluiter's langen vleugel, die echter werd af geslagen. Later ontstond een klassieke stelling, welke na wederzijdsch uitruilen in remise ein digde. (64). Optimisme in het Noord- Hollandsche kamp. Op dit moment stonden de Noord-Hollanders aan alle borden goed, zoodat de hoop op een Noord-Hollandsche overwinning veld begon te winnen. Wat wel niemand voor mogelijk had ge houden, begon zich thans langzaam maar zeker te voltrekkenhet Nederlandsch tiental ging een nederlaag tegemoet, wanneer zich althans geen bijzondere dingen zouden voordoen! De partij H. W. ZitmanJ. M. Bom was een klassieke partij, waarin Zitman langen tijd op een coup Royal speelde. Nadat de stelling zeer ingewikkeld, was geworden, werd Zitman ge dwongen een doorbraak naar dam te nemen, waarbij Bom de betere stelling behield. Door correct spel van Zitman eindigde deze partij in remise. (75). H. Kinnegin opende tegen J. J. H. Mertens met 3228, waarop Mertens met 2024 ant woordde. In het middenspel scheen het alsof Kinnegin voordeel zou behalen, doch nadat de stellingen zich meer geconsolideerd hadden, bleek, dat Mertens de beste kansen had. Toch moest Mertens in het eindspel nog alle krachten inspannen om remise te forceeren, hetgeen hem gelukte. (86). De partij O. J. B. v. d. SleenS. Kuyper (de twee invallers) gaf een theoretische 3228 ope ning te zien, welke later in klassieke banen werd geleid met v. d. Sleen iets in het voordeel. Door een fraai schijfoffer kwam v. d. Sleen in het eindspel gewonnen te staan, verzuimde echter de winnende voortzetting en liep later in een re mise-combinatie. (97). Hoogspanning aan de laatste borden. Thans waren nog slechts twee partijen aan den gang; aller belangstelling concentreerde zich natuurlijk op de standen aan deze borden. Zou den de Noord-Hollanders gaan winnen? H. Laros speelde tegen W. v. d. Kraan een Hollandsche opening, door v. d. Kraan beant woord met 18—22. Later werd deze partij zeer onregelmatig; v. d. Kraan kwam steeds meer in het nadeel. Deze moest dan ook een schijf ver liezen. In tijdnood gaf echter Laros aan zijn te genstander doorbraakkansen, welke deze dank baar benutte; hij forceerde remise. (108). Verliezen konden de Noord-Hollanders dus niet meer! De partij B. DukelR. C. Keller was een der fraaiste partijen van dezen wedstrijd. Beide ri valen gaven elkander niets toe. Het begin was zelfs sensationeel, want Dukel forceerde na een fraaie combinatie een doorbraak naar dam, wel ke hem echter drie schijven kostte. Keiler wist echter door een meesterlijke op stelling van zijn stukken den dam voor gelijk aantal schijven af te ruilen. Toch kwam Dukel in het voordeel en een oogenblik leek het zelfs of de door Dukel ingenomen hekstelling voor Keiler fataal zou worden. Doch nu liet onze na tionale kampioen zich op zijn best zien: hij kwam in het eindspel zelfs door een meesterlijk schiif- offer in het voordeel. Slechts door de allersterk ste zetten te kiezen wist Dukel nog juist remise te forceeren; hierdoor was de Noord-Holland sche overwinning een feit geworden. (119). Een daverend applaus van het zeer talrijke publiek bewees, dat men in den fraaien strijd geheel had medegeleefd. Zoo had dus het Noord-Hollandsch tiental de kranige prestatie geleverd, dit sterke Nederland sche tiental te kloppen, waarvoor aan alle spe- Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het District Noord-Holland Ned. Dambond, werd Zondag in IJmuiden een tienkamp gespeeld tus schen tien spelers van het District Noord-Holland en een Nationaal team. De burgemeester van Veisen, Mr. M. M. Kwint, doet den openingszet voor de partij R. C. Keiler (links) en B. Dukel (rechts).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5