IJmuider Courant f Belastingplannen bij Raad van State- Rijtijdenbesluit in Mei van kracht. De Zigeuner Prinses DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen veldslag in new york de barones en de butler De Belgische Crisis. Urk aan den kop. KENNEMER THEATER Centraal vluchtelingenkamp bij Elspeet. TREIN NAM HET VERKEERDE SPOOR. 24eJAAR£ANC=No=K)9 0iIS.« Lo..™»' Coster. M-.~th.ppO sot. Co»™»' Ui,S"™° "e"U kt„ij N.V Groote Hool.tr... 93. Bssrlst». Tel. 10724. "oreao IJ-oide, Courantt Kennemerlaao 42, Umuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertentie8' opgegeven voor dit bl.d, worden kosteloos opgenomen in do gennemer Courant Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 9 MAART '39 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2* per 3 maanden f 1.35, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiên» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. vanaf VRIJDAG 10 MAART eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE: VICTOR McLAGLEN in zijn nieuwste Superfilm Een wereldstad op stelten om één liefdesavontuur en twee vechtjassen. Niet lachen, niet schateren, maar huilen van plezier om zoo'n film. Vóór de pauze WILLIAM POWELL en ANNABELLA in Hij is de volmaakte butler, maarzij is de volmaakte barones en U ZULT ZICH MET DIT PROGRAMMA VOLMAAKT AMUSEEREN! ZATERDAG 4 uur en ZONDAG 11 uur Cultuurprogramma TOEN p RA, een machtig epos van moed en volharding uit de wildernis van ALASKA. (Adv. ingez. Med.) Het besluit tot ontbinding van het Belgische parlement en tot het houden op korten termijn van nieuwe verkiezingen, door den Koning op voorstel van het démissionaire kabinet-Pierlot genomen, is niet bepaald on verwacht gekomen. De politieke verwarring der laatste weken toonde de onmogelijkheid van de vorming eener stabiele regeering zoo duidelijk aan dat een dergelijke gang van zaken tot de waarschijnlijkheden was gaan behooren. De ernst der gebeurtenissen is intusschen in een scherp licht gesteld door den inhoud van den brief, door Koning Leopold III ter toelichting van zijn besluit aan den minister-president gericht. Daarin heeft Z.M. wel een zeer scherpe veroordeeling van bet politieke beleid uitgesproken. De dwa lingen van den laatsten tijd, waarvan hij gewag maakt, kenmerkt de Koning in termen als deze: „Zooals ik tot mijn spijt heb moeten vaststellen tijdens een onlangs gehou den ministerraad werden de grond wettelijke beginsels die tot nog toe de vastheid van onze instellingen hadden gewaarborgd, al meer en meer mis- kénd; de verantwoordelijkheden wor den verplaatst, de scheiding der machten wordt niet meer geëerbie digd, organen zonder wettelijk man daat beïnvloeden de vorming en de in storting van de regeeringen, de uit voerende macht wordt niet meer uitgeoefend in overeenstemming met de grondwettelijke regels, het staats hoofd bevindt zich meermalen in de noodzakelijkheid beslissingen te be krachtigen, die buiten hem genomen zijn. Indien de beginselen van ons na tionaal charter op die wijze worden verwaarloosd kan het staatshoofd niet langer de rol houden, die hem beschoren is en zeer ten onrechte be trekt men de Kroon erbij, waar alleen de ministers voor de Kamers de ver antwoordelijkheid hebben te dragen van akten met de handteekening van den Koning bekleed". Woorden als deze houden een beschuldiging en tevens een waarschuwing in en zij moeten den onpartijdigen belangstellende wel het besef bijbrengen dat de politici, die zich zulke verwijten van het staatshoofd hebben aan te trekken, op een zeer gevaarlijken weg zijn geraakt. Een zoo gevaarlijke weg, dat zij bij de lezing van 's Konings brief toch zelf wel gevoeld moeten hebben, dat het parlementaire stelsel in België in een crisis is beland waarin het, tenzij tijdig de handen ineen worden geslagen, gevaar loopt te bezwijken. Onze Brusselsche correspondent deelt in een artikel in dit nummer mede, dat hij in een bioscoop zat toen de leden van „een nieuw ministerie" op het witte doek verschenen en in de zaal met gelach werden begroet. Dat is een veeg teeken, omdat het toont dat het publiek in die zaal op dat oogenblik geen ver trouwen had in zijn eigen politici. Het nam hen niet eens meer au sérieux. Het min of meer goedmoedige gelach van een bioscoop publiek is overigens niet de eenige uiting van de heerschende stemming. Immers, er bestaan de felle politieke tegenstellingen die den par- tijenstrijd op het huidige doode punt tot den huidigen „deadlock", zou de Engelschman het noemen hebben gebracht. Dat conflict in den lande te laten voortduren was onge twijfeld gevaarlijk en scheen ook geen kans op uitkomst meer te bieden. Maar de ontbin ding van het parlement met de noodzaak, verkiezingen in zulk een sfeer te gaan houden is ook niet zonder risico en het is nog maar ae vraag of de uitslag-van die verkiezingen de gewenschte uitkomst zal brengen. Natuurlijk denkt men dan in de eerste plaats aan een - aanmerkelijke verschuiving in de krachts verhouding der partijen, waardoor wellicht een nieuwe meerderheid, bereid tot samen werking, zou kunnen ontstaan. Gezien de korte tijd van voorbereiding en de scherpte der tegenstellingen wordt die kans evenwel niet groot geacht. De meeste Belgische bladen verwachten er weinig van. Komt er geen belangrijke verschuiving Naar wij vernemen heeft het complex van belastingvoorstellen (waartoe o.m. de Nationale Inkom sten- en Winstbelasting en de her ziening van eenige accijnzen be hoort), dat in de millioenennota voor het eerst door den minister van financiën is aangekondigd, het departement verlaten. De ontwer pen berusten thans bij den Raad van State. partijen behoudens een zekere mate van winst voor Degrelle's oppositioneele Rexisten, die thans hun kans zien dagen dan blijft natuurlijk de mogelijkheid dat de thans zoo zeer verdeelde politici, in een toestand ge plaatst die men (zonder Nederlandsche verge lijking) als „uiterste noodzaak" zou kunnen aanduiden, te elfder ure eieren voor hun geld zullen kiezen. Als de middelen, waartoe de grondwet de mogelijkheid opent, alle zijn toegepast zonder een nieuwe meerderheid op te leveren bestaat er immers, wil men het régime behouden en nieuw leven inblazen, geen ander middel dan de begane fouten te erken- men en tot nieuwe samenwerking te komen! Daarom vraagt de Koning dan ook nu reeds zijn brief, en de aandrang van een ge ëerbiedigd staatshoofd moet natuurlijk een belangrijken invloed doen gelden. De tegenstellingen tusschen Walen en Vla mingen vormen natuurlijk weer een factor van overheerschend belang in deze crisis. Wij kennen dit soort tegenstellingen in Nederland niet en mogen daar dankbaar voor zijn. In het onderhavige Belgische geval ligt de kern van het conflict in de benoeming van den 'me dicus dr. Martens, ex-activist, tot lid der Academie. Van Waalsche zijde bestrijdt men hem als een „landverrader", van Vlaamsche zijde beroept men zich natuurlijk op de am nestie, aan de activisten verleend. De kans dat dr. Martens zichzelf zou terugtrekken is blijk baar niet groot geruchten in dien zin zijn telkens weer gelogenstraft en men kan zich ook wel voorstellen dat de dokter in een moeilijk parket zit. In zijn eentje beslissen zal een zware opgaaf voor hem zijn. Als hij geen zeer krachtig figuur is dient hij zoo min of meer als speelbal van het politieke noodlot. Duidelijk blijkt wel dat de Vlamingen ten aanzien van hun rechten en eischen geen krimp geven en dat de Walen nog steeds niet bereid zijn deze onverzettelijkheid te aan vaarden. België's bijzondere moeilijkheden thans scheppen een toestand, die in geen an der land in volkomen gelijken vorm denkbaar is. Onze sympathie voor onze Zuidelijke bu ren doet ons het beste voor hen hopen. R. P. Amerikaansche regeering bij de kroning van den Paus vertegenwoordigd. (De gemeenteraad van Urk heeft bij verordening bepaalddat voor elke vreemdeling bij het betreden van het eiland een dubbeltje kop- pengeld moet worden betaald). Welkom, welkom vreemdeling, Heel ons Urk staat voor u open, Als g' u voor een prijs (gering) Maar een welkom weet te koopen. Op den kop af voor tien cent, Moogt g' ons kopstation betreden, Als gij Urk soms nog niet kent, Kom dan gauw, als 't kan nog heden. Met een losprijs op uw kop, Lossen wij wat graag de booten, Hoeveel koppen zijn erop? Elk een duppie, landgenooten. 't Eiland Urk is intressant, Heeft men niet in deze stonde, Op dit kleine stukje land, Een Columbus-ei gevonden? 't Is voor ons niet kop of munt, Het is kop en munt geworden, Als gij ons uw duppie gunt, Is het verder dik in orde. Kom dus, als gij over tijd En het kopgeld kunt beschikken, Wij staan eiken dag bereid, Om u op den kop te tikken. Kom, ons Urk ontvangt u goed, Laat geen aarzeling u letten, Kom desnoods met wat kwaad bloed, Urk zal u wel koppen zetten. P. GASUS. Vanaf Vrijdag tot Dinsdag 14 Maart Als 2e hoofdnummer George O' Brien in Joodsche vluchtelingen en hun gezinnen zouden er worden ondergebracht. Vrijdagmiddag a.s. zal de gemeente raad van Ermelo in een spoedeischen- de vergadering bijeengekomen, ter be handeling van een voorstel tot uitgifte in erfpacht van honderd H.A. heide te Elspeet aan den Staat der Neder landen voor de vestiging van een centraal kamp voor Joodsche vluch telingen. Naar wij vernemen heeft minister van Boeyen bij zijn bezoek van Vrijdag j.l. aan Ermelo zijn keuze op dit terrein laten val len. Het is de bedoeling, dat ook vrowen en kinderen van Joodsche uitgewekenen in dit kamp worden ondergebracht. Het kamp zou in totaal tusschen 2500 en 3000 personen kun nen bevatten. Geleidelijk hoopt men dan tot de opheffing van de andere vluchtelingenkampen over te gaan. (Adv. Ingez. Het Rijtijdenbesluit zal, naar wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld, dezer dagen worden afgekondigd. De inwerkingtreding van de Rijtijdenregeling, die langer op zich heeft laten wachten, dan ook de Regeering lief ware geweest, zal thans, naar minister Van Buuren in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mededeelt, worden bevorderd met. ingang van het vroegste tijdstip, dat de verdere administratieve voorbereiding toelaat. Zonder hier mede op de beslissing te dezer zake te willen vooruitloopen, wil de minister in dit verband toch wel mededeelen, dat hij de inwerking treding omstreeks Mei van dit jaar verwacht. Met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de minister te dezer zake overlegd. Stephen Jansen vijf en twintig jaar toonkunstenaar. Ongelukken nog juist voorkomen. Woensdagavond c.m vijf minuten voor. half tien vertrok van het Centraal Station te Am sterdam een extra trein, bestemd voor Enschedé. De trein reed, doordat de machi nist een onveilig signaal niet opmerkte, bij post 4 op een verkeerd spoor. In plaats dus naar het Gooi te gaan, boog de treiif af naar het Weesperpoortstation. De overweg bij de Javastraat—Eerste van Swindenstraat was, doordat geen trein verwacht werd, niet afgesloten. Gélukkig zag de machinist op het laatste moment, vlak voordat hij den overweg zou passeeren, dat hij op het verkeerde spoor was. Hij gaf noodsignalen en op het laatste nippertje ken een vrouw met een kinder wagen, die net de spoorbaan wilde over steken,, zich in veiligheid stellen. De trein moest worden teruggezet om op het goede spcor te geraken in de richting van het Gooi. Met een kwartier vertraging kon de perso nentrein de reis vervolgen. Herdenkingsconcert op 19 Maart a.s. De bekende koordirigent Stephen Jansen her denkt dezer dagen zijn zilveren jubileum als toonkunstenaar. Dit zal worden gevierd met een concertmiddag in het Muziek Lyceum te Am sterdam op Zondag 19 Maart a.s., waar een uit voering zal worden gegeven door het Stephen Jansen's vocaal damesensemble, terwijl de pia nist George van Renesse als solist zal optreden. In de pauze zal de jubileerende dirigent gehul digd worden door den heer A. F. Kerbert, die een toespraak zal houden namens alle door den heer Jansen geleide koren. De heer Jansen werd in 1891 te Kampen ge boren, hij studeerde te Amsterdam en Den Haag piano, orgel, harmonie- en compositieleer en was o.a. een leerling van Fred. J. Roeske. Zijn eigen lijke muzikale loopbaan begon in 1914 toen hij door het departement van oorlog werd aange steld als muzikaal leider van de afdeeling ont wikkeling en ontspanning. Het mobilisatiekoor bestaande uit tweehonderd zangers was Stephen Jansen's eerste koor, waarmede hij in tal van steden successen oogstte. De heer Jansen ont popte zich als een uitnemend dirigent en sinds dien zocht hij zijn weg in de zangwereld. Boven alles legde hij zich toe op de goede koormuziek, hoewel hij Palestrina en Bach adoreert, heeft hij vele werken van andere componisten in ons land geïntroduceerd. Thans is Stephen Jansen, die zich in 1920 in de hoofdstad vestigde dirigent van de volgende koren: Gemengde Zangvereeniging Polyhymnia, Stephen Jansen's Vocaal Dames-ensemble, man nenkoor „Het Mobihsatiekruis", dubbel man- nehkwartet „Klank en Beeld", Christelijk Ge mengd koor „Looft den Heer", te IJmuiden, Christelijk Gemengd koor „Excelsior" met kna penkoor, te Vlaardingen, Mannenkoor „De Een dracht" te Velsen en het Kinderkoor „Jong Zanglust'' te Castricum. Roosevelt vaardigt Kennedy af. De Vereenïgde Staten zullen zich officieel doen vertegenwoordigen bij de kroning van Z.H. Paus Pius XII. President Roosevelt heeft persoonlijk getelefoneerd met den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen Kennedy, om hem op te dragen officieel de Vereenigde staten te vertegenwoordigen. Dit besluit kwam geheel onverwacht en heeft in Vaticaansche kringen voldoening ge wekt. President Roosevelt heeft gezegd, dat hij dit besluit heeft genomen wegens de groote persoonlijke erkentelijkheid jegens den nieu- in de sterkte der wen Paus. AAN HET MADRILEENSCHE FRONTTroepen van Franco in de loopgraven in afwachting van het bevel tot opmarsch naar Madrid. Vanaf VRIJDAG 10 tot MAANDAG U 13 MAART gaat het spel beginnen, fjj STAN LAUREL, OLIVER HARDY in m De meest komische film ooit door |H dit stel dwazen gemaakt. jU Als tweede Hoofdnummer |jj HET ZUIDZEE MYSTERIE Romantiek en spanning. ggg ZONDAG doorloopende mali- nee van 2.30 tot 7 uur m atte leeftijden H (Adv. Ingez. Med.) Groote bekendheid verwierf het onder zijn lei ding staande Zusterkoor „Duin en Bosch" in 1924 te Bakkum opgericht. Verscheidene jaren was hij dirigent van het oud-burgerweezen be staande gemengd koor „Haesje Claes". In vroegere jaren nam de jubilaris ijverig deel aan de propaganda voor den volkszang. In 1934 en 1935 maakte Stephen Jansen koorzangkunst reizen naar Duitschland. Tal van concerten w.o. vele kerkconcerten en radio-uitvoeringen wer den door hem in den loop der jaren gegeven. Een hoogtepunt uit zijn leven vormt wel de uitvoering van „Die sieben Worte des Er lossers am Kreuze" van Haydn tijdens een Paaschwij- ding in de Westerkerk te Amsterdam. Ook zul len vele zich nog herinneren de uitvoering on der zijn leiding van „Die Meistersinger van Nürnberg" in het Concertgebouw te Amster dam alsmede de Bachcantates op hoogtijdagen en de vertolkingen van Bach, Handel en Haydn Oratoria. De Russische geheime politie „gezuiverd". Tal van politiechefs vervangen. De Times verneemt uit Warschau, dat Be- riya, die in December van het vorige jaa: Jesjof als Russisch volkscommissaris heeft opgevolgd, de zuivering in de hoogere gele dingen der Gpoe voltooid heeft. De chefs der politie in de Oekraïne, in Wit-Rusland, te Moskou. Leningrad, Swerdlofsk, Jaroslaf, Dnjepropetrofsk. Stalingrad en in andere be langrijke centra zijn verwijderd en vervangen door ambtenaren die zich beter kunnen aan passen bij het „meer gematigde" regime, al- i' dus de Times, dat kort na het aftreden van Jesjof werd aangekondigd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1