JhtktóestUto mity Als Madrid gevallen is. DE VARKENSHOEDER Nationalisten hopen het normale aspect binnen 48 uur hersteld te hebben. H.C. ANDERSEN Aanvoer van voedsel op groote schaal. BURGOS, 8 Maart. Evenals voor den val van Barcelona, heeft de re- geering van Franco ook thans het ge meentebestuur voor Madrid aangewe zen. Tot burgemeester ia Alberto Alococer benoemd, die in de eerste jaren van de dictatuur van Primo de Rivera dat zelfde ambt in de hoofdstad bekleed heeft. Het eerste interview in zijn hoedanigheid van Nationalistisch burgemeester van Madrid heeft Alberto Alococer aan onzen correspon dent Depury toegestaan. Het gesprek liep, zoo als te begrijpen is, over de reorganisatie van Madrid en Alococer verklaarde in verband hier mede het volgende: „Binnen de 48 uur na de "bezetting zal het gemeentebestuur ervoor zorg dragen, dat het aspect van Madrid zoo normaal mogelijk zal zijn; de meeste cafés zullen dan geopend zijn, hetgeen er toe zal bijdragen om de straten van de hoofdstad een geanimeerd aanzien te geven, terwijl de markten overvloe dig van vleesch en visch, de kruide nierswinkels van kruidenierswaren voorzien zullen zijn. Groote hoeveelheden voedsel zullen uit de provincie per trein naar Getafe, de voorstad van Madrid op een kwartier rijden afstand gelegen, worden vervoerd, totdat de treinen Madrid zelf weer kunnen bereiken. Vandaar zullen de levensmiddelen op vrachtauto's overgeladen worden om naar Madrid getrans porteerd te worden. Ook de beroemde „frigori- fico", de dagelijksche vischtrein van Vigo naar Madrid, zal spoedig zijn dienst hervatten, terwijl Galicië voornamelijk voor den vleesch- aanvoer zal zorgen. Wij hebben reeds 260 wagons bloem te Ge tafe gereed staan want wij willen den Madri- leenen laten zien, hoe het wittebrood van voor den oorlog er uitzag. Alle bakkerijen zullen zoo hopen wij binnen de 24 uur weer in bedrijf zijn. Bij het verzamelen van voedselvoorraden voor Madrid, hetgeen voorwaar geen lichte taak was, werden wij gehandicapt door den val van Barcelona. Meer dan 8000 ton voedsel uit onze voorraden moesten per vrachtauto naar Barcelona gezonden worden. Toch zijn wij er in geslaagd groote hoeveelheden suiker, koffie, bloem en conserven uit alle deelen van Spanje te verzamelen. Onder de voorraden, die te Getafe zijn opgeslagen, bevinden zich 200 ton biscuits, 100 ton chocolade, een mil- lioen pond olijfolie (hèt bak- en braadmiddel van de Spaansche huisvrouw), 100.000 busjes gecondenseerde melk, groote hoeveelheden koffie, zout, vleesch, hammen en wat dies meer zij. Het grootste deel van dit voedsel zal het publiek via de groot- en kleinhandelaren be reiken. Een commissie van deze handelaren is reeds gevormd. Deze zal zich, direct na de be zetting, met de handelaren in Madrid in ver binding stellen, zoodat het voedsel zoo spoedig mogelijk aan de bewoners verstrekt zal kun nen worden. De chef van den regeeringsbank- dienst Larraz heeft reeds ruime vol machten ontvangen om via de Bank van Spanje en andere banken en wis selbanken nationalistisch geld te dis- trïbueereru Dit geld zal tot een bedrag van hoogstens 100 pesetas door de bewoners van Madrid verkregen kunnen worden. Voorts zullen de kleinhandelaren hun klanten mogen aanwij zen, die alhoewel zonder geld, toch als solvent kunnen worden beschouwd en die dus op cre- diet zullen kunnen koopen. Alle arbeiders, die werk hebben, zullen dagelijks betaald worden teneinde het nationalistische geld zoo spoe dig en veel mogelijk te doen circuleeren. Ook zal iedereen, die een geldige reden kan op geven waarom hij crediet verdient, dit ver krijgen. De eerste dagen zal de „Auxilio Social" (Sociale Hulp) en andere organisaties kosteloos voedsel uitdeelen, maar het is duidelijk dat dit slechts tijdelijk zal zijn daar de autoriteiten zich niet kunnen veroorloven een stad van over het millioen inwoners langeren tijd kos teloos te voeden. Echter wordt het voedselprobleem verge makkelijkt door het feit, dat vele personen in Madrid familieleden en vrienden in het „witte" Spanje bezitten. Deze worden aange moedigd om paketten levensmiddelen van 5 pond gereed te maken, die dan door onze or ganisaties aan de belanghebbenden ter hand gesteld zullen worden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 7 Maart 1939. De N.V. Exploitatie Maatschappij „De Spar ren" gevestigd te Heemstede, lcantoorhoudende te Haarlem, Pijnboomstraat 33, curator Mr. K. A F. J. Pliester te Haarlem; Rechter-commissaris Mr. J. M. P. E. Mijnssen te Haarlem. De Naamlooze Vennootschap N.V. Rubberol Exploitatie Maatschappij, gevestigd te Heem stede, lcantoorhoudende te Bloemendaal, Den nenweg 5, curatrice mevr. Mr. L. M. I. L. van TaalingenDols te Haarlem; Rechter-commis saris Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: S. van Gorlcum, rijwielhersteller, wonende te Hoofddorp, Stationsweg 47, Curator Mr. A. Beets, te Haarlem. W. van Nes „Bibliotheek Centrale de Op gang", thans handelsreiziger, wonende te Haar lem, Romeinenstraat 14, Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: L. van der Voet, kruidenier, wonende te Ab- benes, gem. Haarlemmermeer, Curator Mr. P. Tideman te Haarlem. J. de Vries, winkelier, voorheen wonende te Heemstede, Binnenweg 116, thans te Amsterdam, Noorder Amstellaan 28 I., Curator Mr. H. O Drilsma te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 21 Februari 1939 is vernietigd het faillisse ment van W. G. Peet, bouwondernemer, wonen de te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer. Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. Op 7 Maarl 1939 is verlengd de definitieve surseance van betaling op 13 September 1938 aan P. M. Ter Wee, vertegenwoordiger, wonen de te Zaandam, verleend, voor den tijd van 4 maanden, ingaande 26 Januari 1939. Wat de electriciteits- en gasvoorzie- ning, de waterleiding, trams en onder- grondschen spoorweg betreft, deze zul len bijna direct functionneeren, omdat het gemeentebestuur honderden gemi litariseerde mecaniciens mee naar Madrid brengt, die dan in samenwer king met het daar aanwezige personeel voor een spoedig normaal functionnee ren der diensten zullen zorgdragen. Binnen de 48 uur tijds zullen 15.000 ton kolen binnen de stad gebracht zijn, terwijl 2000 ton voer de gasfabrieken zullen worden aangevoerd. Wij wenschen n.l., dat alle pu blieke diensten zeer snel normaal zullen wer ken. Bovendien zal de „Columna de Trabajo" (Arbeidsbataljon van de Falange) direct aan het werk gezet worden om de stad te zuiveren van puin en vuil en de huizen, gebouwen en straten te repareeren. Ook zal direct voor een behoorlijk onderkomen tegen matige prijzen worden gezorgd voor de 8000 personen, die Madrid direct met de troepen binnen zullen komen, zooals ik reeds zeide om de verschil lende takken van bedrijf en de voedselvoor ziening te verzorgen. Met het oog op de be zoekers, zooals de journalisten, die Madrid zullen binnenkomen heeft de hotelbond reeds voorbereidingen getroffen om Hotel Ritz, Hotel Victoria en andere zoo spoedig mogelijk weer in bedrijf te brengen. Met onze eigen vrachtauto's en andere, die wij van het leger zullen leenen, zullen wij voor een behoorlijken voedseltoevoer zorgdragen. Hierbij zullen wij door de andere Nationalistische Spaansche provincies krachtig gesteund worden, zelfs indien hun bewoners zich daarvoor het een en ander zullen moeten ontzeggen. In één woord wij zullen alles doen om in een „recordtijd" in Madrid weer tot een normalen toestand te geraken". (Nadruk verboden). (Copyright United Press). Britsche militaire documenten gestolen. Te Londen zijn belangrijke militaire docu menten gestolen uit een auto, die geparkeerd stond in Cavendish Square terwijl de eige naar,wiens identiteit niet bekend gemaakt is, even weg was. Minister Van Dijk bezocht de Hembrug. De minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, heeft een bezoek gebracht aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. De minister was vergezeld van zijn waar- nemenden adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, den president-directeur van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, ir. A. Groothoff, het hoofd van de vierde afdeeling b (artillerie der landmacht) van zijn departement, luite nant kolonel C. A. Hartmans, en van den waarnemenden regeeringscommissaris voor de industrieele verdedigingsvoorbereiding ir. F. A. Begemann. Vier militairen onder lawine bedolven. LENK (Kanton Bern) 8 Maart (D. N. B. Aan de grens van het kanton Wallis is gisteren een militaire patrouille door een lawine ver rast. Van de 22 manschappen konden er 18 ge red worden. De vier anderen, t.w. drie luitenants en een sergeant, zijn omgekomen. DEGRELLE NEEMT ZITTING IN IIET BELGISCHE PARLEMENT. BRUSSEL, 8 Maart. (Havas). „Pays Réel" het orgaan van Rex kondigt aan, dat de verkie zingscampagne zal worden geleid door den lei der der beweging, Degrelle, persoonlijk. Degrelle zal 2 April zitting nemen in het parlement. Het blad kondigt tevens aan, dat Rex in alle kieskringen voor Kamer en Senaat candidaten zal stellen. Degrelle zal zelf zijn candidaten kiezen „parlementsleden en nieuwe personen van eersten rang". Geweldige menigte kan de kroning van Pius XII bijwonen. VATICAAN 8 Maart (Stefani). Naar ver nomen wordt zal de Paus in April een consisto rie beleggen, waarin eenige nieuwe kardinalen zullen worden benoemd. Er zijn thans zeven plaatsen vacant. 1-Iet consistorie zal officieel worden aangekondigd na de kroning van Pius XII, welke a.s. Zondag zal plaats hebben en waarvoor de toebereidselen in vollen gang zijn. Aangezien de buitenloggia van den Sint Pieter, waarop de kroning zal geschieden, op een hoogte van 20 Meter is gelegen, en niet slechts zichtbaar is van alle hoeken van het enorme plein, doch zelfs van de andere zijde van de Tiber na de vele afbraken der laatste jaren, zal een ongekend groote menschenmenigte de plech tigheid kunnen bijwonen. De tiara welke op 's Pausen hoofd zal worden geplaatst, zal dezelf de zijn waarmede in 1846 Paus Pius IX ge kroond werd. Voor dit eerste deel van de plechtigheid, die zich in de basiliek Sint Pieter zal afspelen, en welke o.a. door een twintigtal officieele buiten- landsche missies zal worden bijgewoond, heeft het Vaticaan 250.000 aanvragen voor toegangs kaarten ontvangen. HITLER S OPVOLGER IS AL GEKOZEN. SAN FRANCISCO, 8 Maart. De nieuwe Duitsche consul-generaal alhier, kapitein Wie demann, heeft verklaard, dat de opvolger van Hitier reeds is gekozen, om de Nazi-dicta tuur voort te zetten, ingeval Hitier komt te sterven. „De keuze is natuurlijk in het geheim geschied en ik ben dan ook niet in staat de namen te noemen". „Ik weet, dat men mij nauwkeurig zal ga deslaan, maar alles wat ik vraag is een kans om te toonen, dat het mogelijk is vriend schappelijke relaties te onderhouden, ook wanneer de levensopvattingen verschillen. Tot nu toe ben ik vriendelijk bejegend en goed ontvangen." (United Press.) OVERHEID EN VOLK MOETEN SAMENWERKEN INZAKE Minister van Boeyen voor de radio. Door de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming worden enkele radio-voor drachten gegeven over het vraagstuk der lucht bescherming. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeyen, heeft Dinsdagavond ter inleiding van deze voordrachten, een kort woord voor de microphoon gesproken. De passieve luchtbescherming, zoo zeide de minister, valt in twee stukken uiteen, de over heidsbescherming en de zelfbescherming. De overheidsbescherming is in handen gelegd van de centrale overheid en de locale besturen. De zelfbescherming is de zaak van een ieder onzer. Uit die gegevens volgt reeds, dat meerdere in stanties hun kracht in dienst van het algemeen belang hebben te stellen. Ook volgt er de nood zakelijkheid uit, dat tijdig een scherpe taakver- deeling plaats heeft en verband gelegd wordt tusschen den arbeid, die de krachten aan wie de taakvervulling is opgedragen zullen hebben te verrichten. De wetgever en de regeering hebben meer dan eens duidelijk uitgesproken, dat passieve luchtbescherming een zaak is van overheid en volk tezamen. Een goed deel van ons volk be gint zijn verantwoordelijkheid reeds te verstaan. Het leger vrijwilligers, dat in tal van ge meenten zich heeft aangeboden om de overheid bij de verzorging van dit belang bij te staan is zoo groot, dat verwacht mag worden, dat de bur gemeesters nauwelijks een beroep op art. 12 van de wet betreffende de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen zullen behoeven te doen. In dit art. is, zooals men weet, den burge meesters de bevoegdheid gegeven een ieder te verplichten die medewerking te geven, die hij noodig acht. Niettemin is het noodig breede kringen van ons volk er van te doordringen, dat een ieder een taak heeft te verrichten. Overheid en volle hebben beiden een roeping. Dat de overheid een belangrijke roeping heeft te vervullen, is duide lijk. Zij zal, op grond van wettelijke voorschrif ten, indien luchtaanvallen dreigen o.m. zorg heb ben te dragen voor de waarschuwing en alarmee ring van de bevolking. De taak, welke de politie, brandweer, genesekundige- en reinigingsdienst hebben te verrichten dient van tevoren behoorlijk geregeld te zijn. De organisatie van de hulpdien sten moet tevoren onherroepelijk vaststaan. De vefduisteringsmaatregelen dienen in een oog wenk genomen te kunnen worden. De opleiding van personeel is noodig. De materiaal-voorzie ning eischt groote zorgen. Doch óók het volk heeft een taak. Wie meent, dat de overheid over het vermogen beschikt om de veiligheid van per sonen en goed volledig te waarborgen, zal be drogen uitkomen. Het Nederlandsche volk en dit is ook de bedoeling van de radio-voordrach ten dient er van doordrongen te worden, dat Copyrïghl P. I. B. Bo* 6 Copenhagen Weer moest één der hofdames naar den varkenshoeder toe gaan, om hem te vragen of hij met 10 kussen van de prinses en 90 van de hofdames genoegen wilde nemen. Maar toen zij terug kwam, was het haar aan te zien, dat de varkenshoeder op z'n stuk bleef staan. „Hij blijft 100 kussen van de prinses vragen, of ieder houdt wat hij heeft", deelde zij de dochter van den keizer mede. De prinses, die de leuke wijsjes, welke uit het instrument kwa- II voor me staan", zei ze tegen haar hofdames. En even later kuste men, niet kon vergeten, besloot nu toe te geven. „Ga maar weer zij den varkenshoeder, in de meening, dat niemand uit het paleis hen kon zien. de zelfbescherming, de bescherming van huis en haard, niet alleen een moreele |wen doch ook uit een oogpunt van zelfbeh™J s' strekt noodig is. v°l* Zelfbescherming is in vele opzichten De Nederlandsche Vereeniging voor Lu w scherming is het orgaan, dat den weg wijst ook den weg opent, waarlangs zulks kan 81 schieden. Zij geeft de noodige voorlichtinp onderricht over de gevaren, die uit luchtaa len voortvloeien en de gevolgen daarvan r geeft wenken, hoe ieder de gevolgen van gevaren kan en moet bestrijden. Zij biedt helpende hand bij de organisatie van de zelft scherming. Zij is een door de overheid erk organisatie, waarin zich de belangstelling en' dendrang van de burgerij ten aanzien van zelfbescherming dient te kanaliseeren. 05 Plaatselijke organisatie. Bijzondere aandacht is de laatste maanden wijd aan de vraag betreffende de taakafbak ning tusschen de verschillende instanties m ook aan het antwoord op de vraag op^nf wijze bevorderd dient te worden, dat het geheel8 land in den kortst mogelijken tijd van "het werl- van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming kan profiteeren. Aan geen enk 1 gebied van ons land mogen de vruchten va haar arbeid worden onthouden. Als resulted van deze overweging werd besloten, dat spoedS in de wettelijke voorschriften zal worden neer gelegd de plicht van de burgemeesters om in alle gemeenten een plaatselijke organisatie van particulieren tot stand te brengen, die een on derdeel zal zijn van de groote organisatie vands Nederlandsche vereeniging. Het uitgesproken doel van de plaatselijke organisaties zal niet an. ders zijn dan die van de landelijke vereenigme De plaatselijke afdeelingen zullen de bevolS voorlichting dienen te geven omtrent de lucht? bescherming. Zij zullen vóórlichting en instruc- ties op het gebied der zelfbescherming verstrek- ken. Zij zullen medewerken tot het leggen van het zoo noodzakelijke verband tusschen de werk zaamheden van de burgerij en de overheidsdien" sten. Zoo zullen de krachten, die in moeilijke omstandigheden met elkander samen zullen moe ten werken nu reeds met elkander in verbinding worden gebracht, en zoo zullen de belangen en de taak, die een ieder onzer in te nemen heeft of heel't te vervullen, worden aangewezen Pas als dat is geschied is een sluitend geheei verkregen en zijn wij verantwoord. De centrale overheid zal zich met betrekking tot het vraagstuk van de passieve luchtbescher- ming van haar taak kwijten. In tal van gemeen ten is lofwaardige ijver om, mocht het gevaar los breken, gereed te zijn. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming staat gereed om haar arbeid tot het uiterste op te voeren. Van den radioluisteraar wordt gevraagd: aller- eerst te luisteren naar de komende radio-voor- drachten, maar hij wordt ook opgewekt wan neer binnen korten tijd bij monde van zijn bur- gemeester hem een oproep bereikt, niet afzijdig te blijven. Zeg ja, wanneer gevraagd wordt om mede te dienen, en wanneer de roepstem uit gaat om gemeenschapszin nu reeds te toonen. Haagsche Gerechtshof treedt streng tegen inbrekers op. 's GRAVENHAGE 8 Maart. Het Haagsche gerechtshof heeft hedenochtend arrest gewezen tegen drie verdachten, die voor de rechtbank hier ter stede wegens inbraak en poging tot in braak terecht hebben' gestaan en die in hooger beroep zijn gekomen, omdat zij het hun ten laste gelegde ontkenden. In alle drie gevallen heeft het Hof de straffen aanmerkelijk verzwaard, o.m. overwegende, dat de algemeene pre ventie een streng optreden tegen in brekers in den Haag vordert. Het eerste geval betrof een meubelmaker, die op heeterdaad gesnapt werd, toen hij zich ver dacht ophield in den tuin van een woning aan den Haag weg te Rijswijk. In het huis bleek een en ander overhoop te zijn gehaald, dcch ver dachte ontkende, dat hij binnen is geweest. De rechtbank veroordeelde hem niettemin tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, welke straf het gerechtshof verzwaarde tot drie jaar. Het andere geval betrof de inbraak, op 17 Juli van het vorig jaar gepleegd, in het kantoor van de Haagsche Ziekenkas. Hiervoor hebben terecht gestaan de 28-jarige chauffeur H. J. C. H. en de 30-jarige varensgezel G. P. J. S., die ondanks hun ontkentenis door de Haagsche rechtbank tot ieder drie jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Ook in hooger beroep ontkenden zij. Het gerechtshof legde ieder een gevangenis straf van vier jaar op. „Zuiver en edel" heet het Japansche prinsesje. Naam uit een oud gedicht. TOKIO 8 Maart (Domei). De keizer heeft zijn zes dagen oude dochter den naam van Suganomiya Takako, hetgeen „zuiver en edel". De naam is gekomen uit een 1200 jaar oud gedicht. „Wat is dat toch voor een oploop by den varkensstal?" vroeg II eens uit en zette zijn bril op. „O, de hofdames zijn daar zeker de keizer, die op het balkon was gekomen. Hij wreef zich de oogen weer bezig. Daar moet ik noodig bij zijn", en haastig ging hi.i naar beneden, .(Wordt vervolgd) Zeven jaar wegens poging tot moord. LEEUWARDEN 8 Maart. Wegens poging tot moord op zijn meisje, dat hij op Sint Nico- laasavond na afloop van een danspartij door een messteek ernstig verwondde heeft de recht bank te Leeuwarden den 19-jarigen boeren knecht P. L. uit Wartena veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De eisch luidde tien jaar gevangenisstraf. GRAAF D'HENNEZEL DE FRANCOGNEY FRANSCH CONSUL TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 8 Maart. Naar wij vernemen is tot consul van Frankrijk te Amsterdam be noemd comte d'Hennezel de Francogney, als op volger van den afgetreden consul, den heer Judas. Op het oogenblk vertegenwoordigt comte d'Hennezel Frankrijk als consul te Lissabon, waar hij sedert 1929 vertoeft. Voor Nederland» hij geen onbekende, want voor zijn benoeming te Lissabon, was hij van Maart 1926 tot Maart 1929 reeds werkzaam als consul van Frarkrys te Amsterdam waar hij vele vrienden heeft ach tergelaten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6