CONTRABANDE FEUILLETON Uit het Engelsch van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 6) Hij zou het veel prettiger hebben gevonden, als ze eenvoudig juffrouw zoo-of-zoo was ge weest en niet zoo ver zijn meerdere in stand sn rijkdom. Het gevoel was des te pijnlijker, Dmdat hij, zonder van adel te zijn, van goede oude familie was. Hij had in Oxford gestu deerd, een uitstekend betaalde positie aan een groot Londensch dagblad en hij bezat boven dien een reputatie als eerste-rangs journalist. Was de kloof ten slotte wel zoo absoluut on overbrugbaar? zei een zachte stem in zijn hart. Toen hij bij een bocht in de statige olmen laan het oude heerenhuis in het oog kreeg, schudde hij met een karakteristieke beweging al deze gedachten van zich af en concentreerde zijn geheele aandacht op de omgeving. Pur- beck Abby. of liever wat er behouden was van het oorspronkelijke gebouw, maakte, zooals het daar lag in den gloed van een zomerschen zonsondergang meer indruk door de statig heid van den ouden Tudorstijl. dan door zijn grootte. Een keurige lakei nam den gast hoed en overjas af en opende de deur van den salon voor hem. Madge St. Aldhelm. een stralend visioen in wit, kwam naar hem toe om hem te begroe ten, terwijl ze een bejaarde dame met sneeuw wit haar voorstelde als juffrouw Campion. Gewoonlijk Tante Drusilla genoemd voegde ze er aan toe - Tantetje de zuster van mijnheer Yeidman was mijn liefste vrien din op school, wat meer is, mijnheer Yeidman is de heer, die vanmorgen Doggy heeft gered op gevaar af zelf naar beneden te vallen in de Duivelskloof. De oude dame keek Hector met een onder zoekenden blik en zonder de minste verlegen heid aan. En wat deed u daar bij de Duivelskloof, mijnheer Yeidman? Ik was op weg naar de duinen, zei hij met een glimlach over deze onverholen uiting van vrouwelijke nieuwsgierigheid. Ik logeer daar in de buurt, in het huisje van juffrouw Calloway. Dat heb ik van Madge gehoord. Is die mijnheer Mapleton, die daar ook in huis is, een vriend van u? Absoluut niet. Ik heb hem gisteren voor het eerst gezien. En wat is uw indruk van hem? ging de oude dame voort met een vasthoudendheid, die Hector zich deed afvragen of er misschien ook iets meer dan louter nieuwsgierigheid achter deze vragen school. Hij dacht aan Lady Madge's blijkbare verlichting, toen zij hoorde, dat hij niet mr. Mapleton was. Hij merkte, dat ook het meisje zijn antwoord met een zekere spanning afwachtte. Ik weet niet precies wat ik van mijnheer Mapleton denken moet, begon Hector voor zichtig. Een verder antwoord werd hem echter gespaard door het binnenkomen van Lord Purbeck, die zijn gereserveerdheid van dien morgen weer had afgelegd en zijn gast met beleefde hartelijkheid begroette. Het diner werd onmiddellijk aangekondigd en de kleine groep begaf zich naar de ouder- wetsche eetzaal, waarin een kleinere kamer was afgescheiden door middel van een prach tig gebeeldhouwd schot, waardoor een veel intiemere stemming verkregen werd dan mo gelijk zou zijn geweest in de wijde ruimte van de groote zaal. En de intimiteit groeide snel Doggy's levensgevaarlijk avontuur en Hec tor's verwantschap tot Helen Yeidman, waren stevige aanknoopingspunten en Lord Purbeck, wat ook zijn gedachten mochten zijn was de beminnelijkheid in persoon. Onderweg had Hector zich vast voorgeno men, geen toespelingen meer te maken op het stokpaardje van zijn gastheer. Als de Lord zelf zou beginnen over de afschaffing van de kustwacht, zou hij hem bijvallen en voor zichtig trachten méér van hem gewaar te wor den. Maar hij voelde zich allerminst geroepen opnieuw een verkoeling te doen riskeeren, door zelf het onderwerp aan te roeren en daardoor zijn vacantie te bederven. Zoover was het ai met hem gekomen! Ter wijl hij daar zat aan die kleine ronde tafel onder het getemperde licht van zachtkleurig- omkapte electrische lampen en vertrouwelijk praatte met het mooie meisje tegenover hem, wist hij, dat hij liever dadelijk naar de stad zou teruggaan, dan langer te logeeren dicht bij de „Duivelskloof" als men op de Abby niet op hem gesteld was! In een intuïtief verlangen om den vader van zijn uitverkorene voor zich in te nemen, nam Hector de eerste de beste pauze in het gesprek te baat, om zijn belangstelling te too- nen voor de herleving van de marmer-indus trie. Dat was in ieder geval een onderwerp zonder voetangels en klemmen. Maar weer leek het een oogenblik, of hij een domheid had begaan. De blik van den Lord verstrakte even, voor hij antwoordde en een lichte blos kwam op zijn gezicht. Wat ook de reden mocht zijn van dit onmiskenbare nieuwe blijk van ontstemming, een klein in cident ontlaadde de atmosfeer gelukkig. Tante Drusilla liet namelijk haar glas wijn in haar bord vallen en toen de schade hersteld was. beantwoordde Lord Purbeck Hector's vraag op een volmaakt natuurlijken toon, of schoon met iets van verveling in zijn stem. Ja een grondbezitter heeft nu eenmaal een groote verantwoordelijkheid, zei hij. Soms wensch ik bijna dat ik geen land had, maar nu ik dat eenmaal bezit, moet ik mijn best doen om mijn menschen een bestaan te verschaffen op den grond waar ze geboren zijn. Het is geen geschikte grond om te begin nen. Een eeuw geleden werkte iedere man en iedere jongen hier in de marmergroeven en daarom heb ik besloten de kerels opnieuw een kans te geven. En de onderneming gaat schitterend, naar ik gehoord heb, antwoordde Hector. Hij onderdrukte de neiging om te vragen, waarom de arbeiders toch in die barakachtige gebouwen woonden, als kaffers in de diamant velden en welk dorp in de buurt eigenlijk van de steengroeven profiteerde. Hij dacht eraan, hoe hij dien morgen zes mijl had moeten loopen langs de kust. voor hij aan een herberg was gekomen, waar hij een glas bier en wat brood had kunnen krijgen. Ja, de onderneming gaat uitstekend, stemde Lord Purbeck toe. We verzenden heel wat marmer naar het buitenland en ook het binnenlandsch verbruik neemt snel toe. We hebben op het oogenblik zelfs zooveel achter stallige orders, dat ik motorlorries en auto's heb aangeschaft, omdat het vervoer met paar den zooveel geld kost. Naar welk station vervoert u het marmer? De wegen hier in den omtrek lijken me heel slecht, ofschoon ik gisteren nog het gemak heb bewonderd, waarmee uw paarden hun last trokken. Een oogenblik lang was van de oogen van den Lord niets te zien dan een nauwe spleet. Tot nu toe hebben we nog niets per spoor verzonden, zei hij na een pauze. En nu we zelf auto's hebben zal het wel heelemaal niet noodig zijn. Tot nu toe hebben we altijd onze ladingen naar Weymouth gezonden, maar nu kunnen we ze gemakkelijk verder vervoeren. Hector, die vermoedde dat het onderwerp zijn gastheeer minder aangenaam was begon over iets anders. Hij kreeg een beetje het ge voel, dat een gesprek met Lord Purbeck een soort zwaard-dans was en dat het uiterst moeilijk was, om netelige kanten te vermijden, die zoowel schenen te zitten aan gesprekken over zuiver zakelijke als over politieke kwes ties. Een gesprek over visschen en jagen bleek ge lukkig veiliger en toen het dessert werd bin nengebracht, scheen Lord Purbeck geheel en al te ontdooien onder Hector's lofzang op de perziken en abrikozen uit den zondoorstoofden- tuin van de oude Abby en hij was juist bezig te vertellen over den tijd toen het statige huis nog bewoond werd door monniken, toen de butler binnenkwam en op zijn meester toe trad. Na een paar gefluisterde woorden legde Lord Purbeck zijn servet neer en stond op. Het spijt mij zeer, dat ik word weggeroe pen bij een van de zeldzame gelegenheden, dat wij een gast hebben, zei hij. Maar u, als hard werker, zult wel willen veront schuldigen, mijnheer Yeidman, dat ik ga, als mijn zaken mij roepen. John Budge, mijn op zichter, wil me spreken over een moeilijkheid, die zich voordoet bij de verzending van een partij goederen. Ik hoop u nog te zien voor u weer naar Londen vertrekt, maar voor dezen avond moet ik u verder overlaten aan de goede zorgen van miss Campion en mijn dochter. Ze zullen u wel toestaan te rooken en u daarna wel willen vergasten op wat muziek. Drusilla, zing eens dat Schotsohe liedje en dat lied over den dood van Nelson, dat zal zeker het gemis van mijn gezelschap vergoeden. Hector had een vluggen blik opgevangen die de beide dames wisselden op het oogen blik, dat de graaf was opgestaan, maar ver der schenen ze de zaak als heel natuurlijk op te vatten en Lady Madge maakte een grapje over de laatste woorden van haar vader. Er staat u werkelijk iets moois te wach ten, mijnheer Yeidman, zei ze. Vader had gelijk, Tante Drusilla zingt die oude liedjes werkelijk prachtig. Ik verlang er erg naar om ze te hooren, zei Hector. En ik offer graag mijn sigaret op, als u er niet op tegen hebt direct te be ginnen. Laten we dan naar den salon gaan zei Lady Madge. Kom mee, en handhaaf uw roem, tante, dan schrijft mijnheer Yeidman misschien wel een gunstige critiek over u in de „Daily Lynx". Wordt vervolgd). Het 125-jarig bestaan van den Generalen Staf is Zaterdag te Den Haag officieel herdacht. Een foto tijdens de herdenkings plechtigheid, welke door talrijke autoriteiten werd bijgewoond, onder wie de minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk Uuizenden namen in den nacht van Zaterdag op Zondag te Amsterdam weer deel aan den Stillen Omgang. Een groep deelnemers begeeft zich door het poortje naar het Bagijnhof Minister Steenberghe is van zijn Duitsche reis weer in de residentie teruggekeerd, ue begroeting door vrouw en kinderen op het station Eindhoven is kampioen van het Zuiden geworden. Een snapshot voor het doel van Eindhoven in den wedstrijd tegen Longa, welke Zondag te Tilburg werd gespeeld Tusschen Halfweg en Spaarndam brandde Zaterdag een kapitale boerderij af. De brandweer tijdens het blusschings- werk Prof. dr. J. Lindeboom hoopt op 27 Maart a.s. zijn 25-jarig jubileum als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen te herdenken Tijdens de receptie ter gelegenheid van het zilveren bestaan van de A.D.Z. bood Nida Senff Zaterdag te Amsterdam 't be stuur een wissel- prijs aan Osendarp ontving tijdens de te Amsterdam gehouden vergadering van de K.N.A.U. het Unie-kruis voor de beste geleverde prestaties

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10