IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN REX THEATER Onze Haastige Tijd. Een Droombeeld. 1 Eerste kievitsei is er Ongelukken serie door verblindende verlichting Chauffeur na aanrijding gearresteerd. ^JAARGANG NO. 112 avr, i—» C°M" M""*chnpp0 Coaranl Uitgaven en Algem. ^erii N.V. Gto»l. Houtstraat 93. H..rl«aTel-10724'Bare'°IJm°ider Ttle/ooo 5301. r«'<P™ 31°7"' j,ertentie»> opeeeeren '°°r blad' «orden kMtdM» opgenomen in dn grnnetnee Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 13 MAART 1939 Abounementen per week f 0.12'/j, per maand f0.521/;, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.93 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiêni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12< Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Maart roert z'n staart IRex draait superf ilms i (Adv. Ingez. Med.) neze titel Hinkt erg gebruikelijk, ja zelfs afgezaagd. Want het is gewoonte geworden, te „„een dat dit een haastige tijd is. Maar ik geloof er niet in. Die titel ls dan ook ironisch bedoeld. Waarin is onze tijd haastig? In vervoer middelen. Dat wil zeggen: met de noodige uitzonderingen. Vliegtuigen en auto's hebben haast. Maar electrische trams, vooral in Den Haaien Amsterdam, geenszins. En de duizen den,''die' voor de herleving van de ruitersport hebben gezorgd, evenmin. En de tienduizen den die het ouderwetsche wandelen tot een moderne sportbeoefening hebben.laat ons dan maar zeggen: verheven, nog minder. Zij hebben het oudste en natuurlijkste aller ver voermiddelen, hun eigen stel beenen, in nieu we eere hersteld. Verder is de moderne berichtgeving haastig. En de reclame ook. En veel menschen voelen zich in hun werk min of meer gejaagd. Maai de problemen van den tijd worden niet vlug opgelost. Wie aan de internationale conferen ties en onderhandelingen tusschen ministers, economen, bankiers denkt zal dat dadelijk toegeven. Men is niet haastig met besluiten en daden. Er zitten goede kanten aan, dat is zeker. Wij worden nu al zooveel jaren lang met een nieuwen Europeeschen oorlog be dreigd, dat het niet te loochenen valt dat het gebrek aan haast der groote mogendheden nieuwen moed heeft geschonken. Maar er zijn andere dingen waarin de traagheid pijnlijk aandoet, zooals in de oplossing van het vraagstuk der werkloosheid, die in zoo- vele landen heerscht. En in de maatregelen tegen de gevolgen van de in October 1929 uitgebroken economische crisis, die zich over al doen gelden. Op deze gebieden kenmerkt onze tijd zich door eindeloos gepraat, einde loos geschrijf en een buitengewone daden loosheid. Zal dit tijdvak, thans uit pure ge woonte als het haastige betiteld, door het na geslacht niet als een historisch monument van traagheid worden beschouwd? Ook in de vaderlandsche geschiedenis zal men daarover het een en ander vinden. De behandeling niet alleen van de economische vraagstukken maar ook die van de spelling der Nederlandsche taal en van de vernieuwing van ons onderwijs schijnt eindeloos. Hoeveel jaar zal de gemeente Amsterdam noodig heb ben om aan den bouw van een nieuw stadhuis toe te komen? En zoo kan ik in binnen- en buitenland wel blijven opsommen. Vooral in ternationaal schiet de wereld niet op. Zij is, ondanks het geweldige rumoer en de onrust dat met alle gebeurtenissen gepaard gaat, in dezen tyd geen streep gevorderd. Alleen de berichtgeving en de propaganda zijn haastig. En de Spaansche oorlog, schoon bloedig en ellendig, is een trage, jarenlange strijd ge worden. Maar in den geest zijn wij haastig, zult u misschien zeggen. Is dat zoo? Heeft ooit het langzaamste spel ter wereld, het schaken, grooter vereering en aanhang en talrijker meesters en grootmeesters gevonden? Zijn op dit oogenblik zelf de vertegenwoordigende cricketelftallen van Engeland en Zuid-Afrika niet bezig de langste „Testmatch" te spelen die ooit gehouden is? Het is vandaag de negende dag van dezen strijd, men denkt den tienden dag wel te halen en aan weerszijden hebben de vertegenwoordigers van de Moderne Jeugd blijk gegeven van een Jobsgeduld in dezen „Marathondans om de wickets", dat hun va deren met verbazing en overigens met verve ling vervult. Die waren in hun tijd heel wat pittiger en ongeduriger! Hoe gek het ook klinkt: deze haastige tijd geeft steeds duidelijker blijken dat zij geen haast heeft. Hij heeft den tijd of doet ten minste alsof. Hij is als de man die weinig te doen heeft en voortdurend klaagt over te drukken arbeid. Hij is nerveus maar schiet Het op. Misschien wordt hij juist daardoor nerveus. Maar intusschen leeren we weer, geduld te hebben. Zoo ongemerkt, als maar mopperend over de haast, zijn we weer geduldig aan 't worden. En geduld is de sleutel tot tevreden heid, zei Mohammed. De geduldige is de sterkste, merkte Victor Hugo op. Geduld is het beste gebed, deelde Boeddha der Menschheid mede. Het lijkt wel eens nuttig dit even te besef fen. In de haast van onzen haastigen tijd kunnen wij wel eens even stoppen, om ons heen zien, de schakers en de cricketers in Durban en de eindeloos-redeneerende staats heden, economen en andere plannenmakers van deze dagen in oogenschouw nemen en het geduld constateeren dat zij in zoo geweldige »ate vragen. En al sinds jaren: krijgen. Die tijd!..., E. P. Een Spaansch ingenieur heeft een apparaat uitgevonden, dat het mogelijk maakthet in droomen gesprokene vast te leggen). Wij waren al heel ver gekomen, Op vrijwel ieder soort gebied, Maar registratie onzer droomen, Dat hadden wij totnutoe niet. Nu is in Spanje, naar beweren, Een apparaatje uitgedacht, Dat alle klanken kan noteeren, In droomgedachten uitgebracht. Je leert aan vreemde dingen wennen, Op dit merkwaardig ondermaansch, Maar als ik eerlijk mag bekennen, Dan vind ik dit wat al te Spaansch. Er wordt toch al zoo veel geschreven, Zooveel, zoo eindloos veel gezegd, Moet wat wij in den droom beleven, Nu ook nog worden vastgelegd? Ik heb geen lust om door te dringen Tot in eens anders droomdomein, Ik houd niet erg van zulke dingen, En dan u weet wat droomen zijn. Er wordt in deze rare dagen, Zoolang .men wakende verkeert, Toch al, als u het mij zou vragen, Genoeg bedrog geregistreerd. De landarbeider G. van Boven heeft Zondagochtend, te De Cocksdorp in den z.g. „Witten Hoek" op Texel het eerste kievitsei gevonden. Schuldige stopt even en rijdt weer door Zondagavond om half acht reed op den rijksweg Utrecht-Den Bosch, ter hoogte van Beesd een personenauto, welke uit de richting 's-Hertogenbosch kwam. Op het gedeelte, waai de weg nog niet voltooid is en een groot af sluithek is aangebracht, werd de chauffeur van de auto verblind door een tegenligger. Hij remde krachtig met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en tegen het afsluithek vloog. De chauffeur, die alleen in de auto zat, kreeg een verwonding aan het hoofd. De auto was nog in aanraking gekomen met een dub belen mast van het electrisch licht, waardoor de omgeving in het duister werd gezet. De bestuurder van den tegenligger vervolg de, na slechts een oogenblik gestopt te heb ben, zijn weg. Tengevolge van de duisternis merkte de be stuurder van een autobus van den dienst Am sterdam-Eindhoven, den verongelukten wagen niet op, hoewel een voetganger met een roode lantaarn het verkeer waarschuwde. Met volle vaart reed de bus op de auto in, die geheel vernield werd. De heer H. de Vaal uit Beesd en zijn der tienjarig dochtertje, die met enkele andere voetgangers ter plaatse stonden te kijken naar de gehavende auto, konden niet tijdig op zij springen en werden door de bus aangereden en gewond. In de autobus, welke ernstig beschadigd werd, ontstond een paniek, doordat de passa giers door elkaar werden geslingerd. Van de twintig inzittenden geraakten enkele dames bewusteloos. Eén hunner moest op medisch advies naar de Rijksklinieken te Utrecht wor den vervoerd. De andere bewusteloos geraakte dames, de chauffeur van de personenauto en de heer Vaal en zijn dochtertje werden de nabij gelegen garage van den heer Drenth binnengebracht en eenigen tijd later naar hun woningen vervoerd. Of dit alles nog niet genoeg was is de ge meentelijke electricien Bulik, die eenigen tijd na het ongeluk de electrische leiding in orde wilde brengen en daartoe in den mast was ge klommen, in aanraking gekomen met de elec trische leiding. Een oogenblik bleef hij in den paal hangen, doch vervolgens viel hij uit den vijf meter hoogen mast omlaag. Gelukkig wist de heer Krul uit Beesd den man op te vangen, zoodat een ernstig ongeluk werd voorkomen. Handelsbesprekingen met België. De regeeringspersdienst meldt, dat op 8, J en 10 Maart te Brussel door een Nederland sche delegatie onder voorzitterschap van den heer A. Th. Lamping, directeur van de han- delsaccoorden, onderhandelingen zijn ge voerd over handelspolitieke aangelegenheden. Naast incidenteele kwesties, voortvloeiende uit de tusschen Nederland en België bestaan de regeling, heeft het regime dat zal gelden na afloop van de tegenwoordige contingentee- ringsovereenkomst, welke met 1 Mei a.s. ten einde loopt, een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De besprekingen zullen binnenkort worden voortgezet. Volgende maand vervroegd pensioen in de typografie. Blijkens een mededeeling van den minister van Sociale Zaken in de Eerste Kamer zal de re geling, welke door de organisaties in de typogra fie is getroffen tot vervroegde pensionneering in dit bedrijf op 3 April a.s. worden uitgevoerd. Uit deze verklaring mag men derhalve con- cludeeren, dat de regeering den noodigen finan- cieelen steun aan de uitvoering van dit plan zal geven. J V 1 A.N.W.B. tegen een vluchtelingen kamp op de Veluwe. 2. H. Paus Pius XII geeft van de loggia den zegen (Urbi et Orbi) na zijn plechtige kroning. Adressen aan Regeering en Gemeentebestuur van Ermelo. De A.N.W.B. heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht, waarin deze bond den minister met aandrang verzoekt, alsnog te willen afzien van de Veluwe als plaats voor vestiging van een vluchtelin gen kamp. Dit verzoek wordt daarmede ge motiveerd, dat de aanwezigheid van een vluchtelingenkamp, afgescheiden van de ont siering van de natuur, de, landelijke sfeer in den omtrek ongunstig zal beïnvloeden. Naar de bond vernam, zijn de groot-grond bezitters in deze streek van plan, ingeval het kamp op de Veluwe wordt gevestigd, hun landgoederen voor het publiek te sluiten. Dit zou een ramp zijn voor de bevolking van de betrokken streek, daar tal van Nederlan ders rust en herstel zoeken op de Veluwe en de bevolking daarvan de materieele voordee- len geniet. Adressant is van meening, dat er in ons land nog wel andere plaatsen te vin den zijn, waar tegen vestiging van een kamp niet zulke ernstige bezwaren bestaan. Ook aan den raad der gemeente Ermelo heeft de A.N.W.B. een schrijven gericht, waar in op dezelfde gronden het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de raad, zoowel in het be lang der gemeente als in het algemeen belang, zijn medewerking aan de uitvoering van het plan niet zal verleenen. De Nederlandsche vereeniging voor vreem delingenverkeer stemt met beide adressen vol komen in en heeft een gelijkluidend schrijven aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden. In het water geraakt en verdronken? De 30-jarige arbeider W. Vermeulen, wonen de te Batenburg in de gemeente Ravesteyn en werkzaam op een baggermolen, liggende in de Oude Maas bij Neerloon, verliet Dins dagavond na het beëindigen van de werk zaamheden den molen om zich naar huis te begeven. Woensdagmorgen keerde de man niet weer op den molen terug en toen zijn baas Vrijdag nog steeds niets van hem had gehoord, werd één van zijn mede-arbeiders er op uit ge stuurd om te hooren of Vermeulen misschien ziek was. of dat hij om een andere reden niet weer op het werk was verschenen. Toen echter bleek, dat de man sinds Dins dag ook niet in zijn woning was geweest, het geen zijn echtgenoote niet zoo vreemd vond, omdat het wel vaker gebeurde, dat hij eenige dagen en nachten op den molen verbleef, werd de politie van de vermissing in kennis ge steld. Zaterdag werd de fiets van Vermeulen ge vonden. Deze lag tegen een dijk niet ver van den molen. De omgeving van den baggermolen is gedurende den geheelen dag afgedregd, doch men heeft niets gevonden. Men gelooft dat Vermeulen Dinsdagavond bij ongeluk in het water van de Oude Maas is geraakt en dat het lijk met den stroom is meegevoerd. Bende smokkelaars ontmaskerd. Chauffeur van wasschcrij maakte misbruik van het in hem gestelde vertrouwen. De douanebeambten te Enschedé hebben een uitgebreid smokkelcomplot ontdekt, dat vertakkingen in het geheele land blijkt te hebben. Het is gebleken, dat met een auto van een wasscherij te Enschedé, welke ook klanten in Duitschland heeft, in den loop van ongeveer een jaar voortdurend goederen over de grens zijn gesmokkeld, o.a. radio apparaten, fototoestellen, vulpennen enz. Deze artikelen werden in verschillende plaatsen van Nederland verkocht. Ook aan Duitschen kant waren eenige personen in het complot betrokken, die met gesmokkeld geld de arti kelen betaalden. Zij zijn door de Duitsche autoriteiten gearresteerd. In Nederland is voor een waarde van verscheidene duizenden guldens in beslag genomen. Tegen twintig personen is proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar van de wasscherij had met deze smokkelaffaire niets uit te staan. De chauf feur bleek misbruik van het in hem gestelde vertrouwen te hebben gemaakt. Het onder zoek wordt nog in verschillende plaatsen voort gezet. ONTHULLING GEDENKSTEEN VAN WIJLEN DEN HEER I. GANS. Zondagmiddag is op de begraafplaats te Muiderberg, onder groote belangstelling de onthulling geschied van een gedenksteen op het graf van den heer I. Gans, in leven direc teur van de vereeniging „De Joodsche Inva lide". Otto van Habsburg richt zich tot de Oostenrijkers. „De rechtvaardige zaak zal triumfeeren". Het Fransche blad Paris Soir publiceert het volgende bex-icht: „Aartshertog Otto, die sedert een jaar een stilzwijgen heeft in acht genomen, heeft ter gelegenheid van den elfden Maart, den dag waarop eon jaar geleden Oostenrijk bij Duitschland werd ingelijfd, tot alle Oostenrij kers de volgende boodschap gericht: „Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag der brutale bezetting van ons vaderland, dank ik allen, die blijk hebben gegeven van hun onwrikbaren trouw aan de gedachte van het eeuwige Oostenrijk en daardoor aan mijn huis. Deze tallooze blijken van ver knochtheid toonen duidelijk aan, dat Oosten rijk, beroofd van zijn rechten en onderdrukt, toch sterker en bewuster dan ooit blijft leven Dat onze Oostenrijkers zich kunnen doordrin gen van de overtuiging, dat ondanks de wederwaardigheden van het heden de recht vaardige zaak ten slotte zal triumfeeren. Nooit zal God Oostenrijk verlaten. In ballingschap: 11 Maart 1939, w.g. Otto". Wielrijder slachtoffer van snel rijden. Zondagmorgen is op den Rijksstraatweg te Abcoude, ter hoogte van de consumptie-ijsfa briek „Moba" een gecompliceerde aanrijding geschied, welke aan één persoon het leven heeft gekost. Een auto, eigendom van en bestuurd door den chauffeur van het statenlid ir. Middel- g, komende uit Baambrugge en op weg naar Abcoude, reed met volle vaart, toen hij voor een uit de tegenovergestelde richting komende motor meer naar rechts wilde uit halen, op een voor hem rijdenden fietser. De wielrijder, de 37-jarige heer W. uit Utrecht die op weg was naar Amsterdam voor het af leggen van een familiebezoek, werd door de aanrijding tegen een ijzeren hek geslingerd. De auto kwam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Angstel, terecht De chauffeur van den heer Middelberg, die alleen in de auto zat, kon zich uit den wagen bevrijden en op den wal komen, hierbij ge assisteerd door den bestuurder van den motor, een Amsterdamschen arts. Nadat deze arts den chauffeur op den wal had geholpen, zag hij aan den kant van den weg den wielrijder liggen. Geassisteerd door dokter Geursen uit Baambrugge heeft deze den wielrijder de eerste hulp verleend. Dit mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de algemeen e begraafplaats te Baambrugge overgebracht. De motorrijder, die de auto met zeer groote snelheid van de tegenovergestelde richting zag naderen en eveneens wilde uitwijken reed den berm van den weg op en kwam met zijn voet in aanraking met een kilometer paaltje, waardoor zijn been is geblesseerd. De chauffeur van de auto die de aanrijding veroorzaakt heeft, is gearresteerd. Duitsch vliegtuig te Tripolis verongelukt. Vijf inzittenden gedood. MILAAN, 11 Maart. Vijf personen van wie vier officieren, zijn om het leven gekomen, toen een Duitsch vliegtuig vanmiddag te Tripolis wilde opstijgen met bestemming Stettin. (Reuter). Drs. A. L. de Blinde overleden. Geneesheer-directeur van de Stichting „Vogelenzang" te Bennebroek. Na een ongesteldheid van slechts een paar dagen is Zaterdagmiddag overleden drs. A. L. de Blinde, geneesheer-directeur van het Chr. gesticht voor verpleging van geesteszieken „Vogelenzang" te Bennebroek. De overledene werd 25 Oct. 1881 te Batavia geboren en deed in 1906 aan de Rijksuniver siteit te Leiden zijn artsexamen, waarna hij in dienst trad van de Ver. tot Chr. verzor ging van krankzinnigen in Nederland en als geneesheer aan de stichting Veldwijk te Er melo werd verbonden. Later ging hij in dienst van de stichting Bloemendaal te Loosduinen uitgaande van dezelfde vereeniging. Toen de vereeniging in 1929 een stichting te Benne broek opende trad drs. de Blinde op als ge neesheer-directeur. De overledene was om zijn vriendelijk en correct optreden ln breede kringen zeer gewaardeerd. Drs. de Blinde is slechts kort ziek geweest. Nadat hij Donderdagavond nog een rondgang langs zijn patiënten had gemaakt werd hij dien nacht door een beroerte getroffen. Vrij dag trad bewusteloosheid in en reeds Zater dagmiddag kwam het einde, dat in den ge stichtskring met ontroering vernomen werd. TENTOONSTELLING VAN WERKEN VAN ALBERDINGK THIJM. Zaterdagmiddag is een tentoonstelling van werken, prenten en brieven van Joseph A. Alberdingk Thijm (1820—1889), in de R.K. openbare leeszaal en bibliotheek te Amster dam geopend. De expositie wordt gehouden ter herdenking van den vijftigsten sterfdag van dezen literator. Onder de aanwezigen waren o.m. Lodewijk van Deijssel (K. J. L. Alberdingk Thijm) en zijn familie. Dr. Sterck heeft een overzicht gegeven van het leven en het werk van Alberdingk Thijm. Prof .cïr. Kar! Barth naar ons land. De bekende Zwitsersche theoloog prof. dr. Karl Barth zal een tournee maken langs de Nederlandsche universiteiten. Maandag 20 Maart zal hij te Utrecht spreken. Doodenherdenking Duitschland. Gevallenen uit den wereldoorlog en die der nat.-soc. beweging herdacht. In Duitschland is'Zondag de aanhechting van Oostenrijk en de „herrijzenis van het Duitsche leger dank zij Hitier" herdacht. In alle steden wapperden de vlaggen en in de opera te Berlijn werd een officieele plechtig heid gehouden in tegenwoordigheid van den Führer. De pers wijdde lange artikelen aan de opofferingen in den wereldoorlog en aan den militairen geest van het „nieuwe Duitsch land". De bevelhebber van de Duitsche Marine, admiraal Rader, heeft te Berlijn een toespraak gehouden, waarin hij hulde bracht aan het werk van den Führer Zich richtende tot de soldaten van de overige mogendheden zeide admiraal Rader, dat Duitschland voor alles den vrede wil. doch het denkt aan zijn veiligheid. Spreker bracht hulde aan de gevallenen uit den grooten oorlog, de gesneuvelden van de vrijkorpsen, de dooden van de nationaal- socialistische beweging en de gesneuvelden in Spanje, „de dooden, die op vreemden bodem vielen voor Duitschland", SUCCESSEN VAN RIA FOCKE Ter gelegenheid van Richard Straüss' vijf-en- zeventigsten verjaardag in Juni a.s. zijn te Ber lijn zijn laatste twee werken, beide opera's in één acte: „Daphne", dat in October 1.1. zijn eerste opvoering te Dresden beleefde en „Friedenstag", dat dateert van Juli daaraan voorafgaan, uitge voerd. Onze landgenoote Ria Focke werkte bij deze uitvoering mede. De Berlijnsche pers is vol lof voor haar prestaties. Zoo schrijft de „Berliner Nachtausgabe", dat de Hollandsche Ria Focke, die men voor de rol van Gaea-Erda van het concertpodium heeft weggehaald, „aus tiefster Tiefe contra-alt Töne produzierte eine Lied gewordene Weichheit, wie von den unterirdischen Müttern". De „Berliner Börsenzeitung merkt op, dat „Ria Focke een alt van krachtig donker timbre bezit" en dat zij „eine überragende Gesangléistung" te genieten gaf. De „B. Z. am Mittag" noemt haar prestatie „Machtig" en de „Deutsche Allgemèine Zeitung", die zang en spel van Maria Cebotari als „mees terlijk" beschrijft, zegt, dat de vertolking van Ria Focke „niet minder schoon" was. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MIRON CRISTEA VAN CANNES NAAR BOEKAREST OVERGEBRACHT. De speciale trein met het stoffelijke over schot van den Roemeenschen patriarch Miron Cristea, is Zondagmorgen te Boekarest aan gekomen. Een groote menigte had zich bij het station verzameld. Minister-president Ca- inescoe, de andere leden van het kabinet en vele burgerlijke, militaire en geestelijke auto riteiten waren aanwezig. Het stoffelijk overschot werd des middags overgebracht naar het patriarchaat. Aan het hoofd van den stoet schreden de vertegenwoor digers van het Koninlijk Hof. de leden van de regeering en het diplomatieke corps en an dere vooraanstaande personen. De doodenwacht is betrokken door kerke lijke en civiele hoogwaardigheidsbekleders. De begrafenis zal Dinsdag plaats vinden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1