VELSEN IJMUIDEN Binnenlandsche Briefkaarten weer 3 cent- „Wilhelmina" viert haar zilveren jubileum. Met een jubileum-concert in de Gereformeerde Kerk. Wij ontvingen het programma van het ju bileum-concert dat de Chr. Muziekvereni ging directeur Marinus Adam Donderdag 23 Maart a.s. ter gelegenheid van haar zilveren jubileum geeft in de Gereformeerde Kerk aan de Wilhelminakade. De omslag, uitgevoerd in hetzelfde edele metaal als het jubileum: zilver, schittert je tegemoet en is aldus de vlag, die de lading dekt. Marinus Adam. Het programma is een jubileumprogram- en daardoor is het meer dan een programma. Het is een mijlpaal in de geschiedenis van het corps, dat thans voor IJmuiden is wat vroe ger Concordia was, het corps, dat sedert tal van jaren er voor zorgt, dat op nationale feestdagen ernstige zoowel als vroolijke mu ziek door de straten van IJmuiden klinkt. Het bevat een kort woord van het bestuur, van burgemeester Kwint, van den voorzitter den heer K. Brouwer Jr en van den directeur. Burgemeester Kwint schreef het volgende: „Op 24 September van het vorige jaar heeft de Christelijke Muziekvereeniging „Wilhel mina" haar 25-jarig bestaan onder groote be langstelling van de burgerij onzer gemeente mogen herdenken. Het jubileumconcert ter eere van dit lus trum, zal dezer dagen worden gegeven en zal zonder twijfel wederom een volle zaal trek ken. Wij kennen allen in deze gemeente „Wil helmina" zooals het op Feestdagen ter eere van het Koninklijk Huis en op andere Natio nale Hoogtijdagen het muzikale deel dier fes tiviteiten verzorgt. Daardoor in het bijzonder heeft „Wilhelmina" zich in deze gemeente een plaats weten te verwerven en mag deze Vereeniging zich verheugen in een steeds groeiende populariteit. Maar belangrijker is de arbeid door „Wil helmina" verricht ten dienste der muziek in het algemeen: door haar concerten en uit voeringen heeft zij getracht in dezen tijd van radio en jankende dansmuziek mede te arbeiden aan de verhooging van het cultu- reele peil onzer samenleving. Moge daarop ook in de toekomst het stre ven van deze jubileerende vereeniging ge richt zijn. Op het jubileum-concert zullen behalve de vereeniging onze oud-plaatsgenoot, thans inwoner van Santpoort, de bekende violist Gijs Beths, concertmeester van de H.O.V. en de pianiste Bets Nederkoorn optreden. „Wilhel mina" brengt muziek van Tschaikovski, Déltbes Louis Ganne e.a., de violist zal laten hooren Tango van Albeniz-Kreisler en Legende, van Wieniawsky, van de pianiste, die na de pauze optreedt, zijn de nummers niet vermeld. Ongetwijfeld zullen de vele vrienden van „Wilhelmina" er wel voor zorgen, dat het kerk gebouw op den avond van het concert over vol is. BONTE AVOND DER NEDERL. JEUGD FEDERATIE. In „Flora" was Zaterdagavond een bonte avond georganiseerd door de plaatselijke af- deeling van de Nederl. Jeugd Federatie. De avond werd geopend door den voorzitter den heer M. Verschoor die sprak over de oprich ting van de afdeeling, die ten doel heeft de jeugd te waarschuwen tegen de gevaren, die er dreigen, waarbij hij voornamelijk de aan dacht op het fascisme vestigde. Alvorens tot het afwerken werd overgegaan was het woord aan den heer Dick Lammers uit Amsterdam. Deze wees op het succes, dat de jonge afdee ling, die nog maar 4 weken bestaat, met dezen avond oogst. Vervolgens wees hij op den ernst der tijden, nu het zoo moeilijk is voor de jeugd om passend emplooi te vinden. Bij het groote leger der jeugdige werkloozen zijn heel wat idealen reeds kapot geslagen. De N.J.F., in October opgericht, heeft ten doel, de jeugd dui delijk te maken dat deze zich moet sterk maken, in organisatie, om de toekomst mooi te maken. Hierbij waarschuwde spreker tegen het fascisme. Slavernij en fascisme zijn één, strijden voor socialisme beteekent: strijden voor een goede samenleving. De N.J.F. heeft ten doel te trachten, alle op zichzelf staande socialistische jeugdorganisa ties te brengen onder één vaste leiding. Na ge sproken te hebben over Spanje en wat daar de jeugd gedaan heeft in den strijd tegen Franco vestigde spreker de aandacht op de toekomst en wees in verband daarmee op de plannen van de regeering, inzake de verplichte deelneming aan de jeugd-werkkampen. Ook het dienstbodenvraagstuk bracht spreker in het kort naar voren. Spreker eindigde met een opwekking, den strijd aan te binden tegen al wat de jeugd belaagt, zich eigen rechten te verschaffen en zich aan te sluiten als lid bij de N. J. Fede ratie. De avond werd verder opgeluisterd door de vroolijke Banjo-groep uit Krommenie, Haarlem's tooneelgroep en Truus Stoker als declamatrice. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door de Flora band; de avond werd met een bal besloten. WERK VOOR DE BALLAST MIJ. Bij de aanbesteding voor het ophoogen van wegbanen en bouwterrein en het graven van slooten nabij de Orteliusstraat te Amster dam was laagste inschrijfster de N.V. Amst Ballast Mij. met f 55700. SANTPOORT De Luchtbeschermingsdienst. Uitbreidingsplan. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis het Raads besluit van 7 Maart 1939, no. 15, waarbij is bepaald, dat een plan van uitbreiding wcrdt voorbereid voor het gedeelte der gemeente, dat wordt gevormd door de gronden tusschen den Rijksweg en den spoorweg, waarop, bij het plan van uitbreiding, aanwijzende de bestem ming van den daarin begrepen grond in hoofdzaak, vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 September 1936, no. 3, een verkeerstroofc was geprojecteerd. Herziening plan van uitbreiding. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vel sen brengt ter openbare kennis, dat van 13 Maart a.s. of gedurende vier weken, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, op de gemeente secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding, aan wijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onderdeel en, gemerkt E, Santpoort, noordelijk deel, omvattend een ge deelte van het perceel, kadastraal bekend ge meente Velsen, sectie O. no. 11, liggende ten oosten van den Hagelingerweg te Santpoort. Gedurende den bovenbedoelden termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. „Goeden dag, soldaat", zei de heks tegen hem. „Wat draag jij jij bent een echte soldaat, dat kan men zoo zien. Zou jrj wel zoo een mooie sabel en wat heb je een gnooten ransel op je rug. Ja, veel geld willen verdienen, dat je het nimmer op zou kunnen maken?." XWordt vervolgd) TOONEEL. De tooneelvereeniging „Jan van Dommelen heeft het blijspel „En Jacob diende", van mevrouw Christien van Bommel—Kouw en Henk Bakker, waarmee een Haarlemsche too- neelveereeniglng bij de première zoo'n succes heeft gehad, in studie genomen. „Jan van Dommelen" hoopt het 23 April a.s. in „De Weijman'" voor het voetlicht te bren gen. R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA". Aan den liefdadigheidsavond ten bate van den R.K. Blindenbond „St. Odilia", welke Dinsdag a.s. in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente wordt gegeven en waarop de film „Het licht inwendig" wordt vertoond, zullen medewerken mevr. Aletta van Beem- Döpken (sopraan) van hier en Bep Schmidt (alt) uit Amsterdam. De begeleiding is lö handen van André Rieu. Uitgevoerd worden o.a. werken van Handel en Schubert. 'Aiv. tngez, Mejj NIEUWE POSTTARJfvv Verlaging interlocaal telefoontarief in onderzoek, De P. T. T. maakt de volgende tariefwijzigin gen bekend, welke per 1 April 1939 worden ingevoerd. 1. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsc-h verkeer wordt ge bracht van 4 op 3 cent; welk tarief te vens van toepassing wordt in het grens verkeer met België en Duitschland en in het verkeer met de overzeesche ge westen per landmail c.q. zeepost. 2e Het nieuwsbladtarief bij abonnement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de over zeesche gewesten bij verzending per zeepost, wordt: Voor een gewicht van niet meer dan 55 gram Va cent. van 55 t/m. 85 gram 3/4 cent van 85 t/m. 115 gram 1 cent van 115 t/m. 150 gram 1 1/4 cent van 150 t/m. 180 gram 1V2 cent van 180 t/m. 210 gram 1 3/4 cent van 210 't/m. 250 gram 2 cent Vertrokken Vrijdag 3 Maart: IJm. 384 x), IJm. 39 x), IJm. 10 x), IJm. 9 x) IJm. 155, KW. 76. Vertrokken Zaterdag 4 Maart: IJm. 179. Vertrekken Maandag 6 Maart: IJm. 73 x), IJm. 116 x), R.O. 46. x) Vertrokken Dinsdag 7 Maart: IJm. 106, IJm. 111, IJm. 89 x), IJm. 12 x), IJm. 38 x), IJm. 60 x), IJm. 177, IJm. 97, IJm. x), IJm. 85 x), LJm. 54 x), IJm. 147, R.O. 116. Vertrokken Woensdag 8 Maart: IJm. 77, IJm. 161, IJm. 16 x), IJm. 112 x), R.O. 53 (naar de haringvisscherij Vertrokken Donderdag 9 Maart: IJm. 48 x), IJm. 19 x), IJm. 4 x), IJm. x), IJm. 58 x), IJm. 91, IJm-. 17 x>, IJm. 183 x), IJm. 117 x), IJm. 165), R.O. 15 x). Vertrokken Vrijdag 10 Maart: IJm. 8 x, IJm. 31 x), IJm. 71 x), IJm. 44 x). Vertrokken Zaterdag 11 Maart: IJm. 114, IJm. 103, IJm. 14. Er bevonden zich Maandagmorgen zeven uur 60 trawlers op zee. en verder voor elke 50 gram of restend eednoi. daarvan '/s cent meer. ts 3. Het aanleekenrecht wordt verlaagd van u tot 10 cent, alsook het vaste recht voor paketten met aangegeven waarde. 4. Het busrecht wordt verlaagd van f 3 75 tot f2,50 per kalenderkwartaal voor de groot!?: kantoren en van f2 tot f 1,50 voor de ovpri* hoofdkantoren. 5. Het recht van afhalen van couranten tijdschriften op de grootste kantoren wordt ver laagd van f 2,50 tot f 2 per kalenderkwartaal De voor deze tariefsverlagingen noodige wij. ziging van het postbesluit biedt tevens gelegen? heid daarin nog eenige veranderingen van 0n? dergeschikten aard aan te brengen. Zoo zal daarin duidelijk tot uiting worden gebracht, dat bestelkaarten voor den boekhandel voortaan ooi gegevens mogen bevatten omtrent den duur vsü een besteld abonnement op een nieuwsblad of tijdschrift en dat de kaarten houdende mededee- ling van de gegevens omtrent het telefoonnum. mer, welke door aangeslotenen op een telefoon? net voor inlichting van hun correspondenten kunnen worden gebezigd, als drukwerk kunnen worden verzonden en tevens dat in gedrukte stukken nu ook de telefoonnummers kunnen worden gewijzigd, zonder dat deze daardoor hun karakter als zoodanig verliezen. Ook ver melding van het kengetal en het telefoonnet van aansluiting is hierbij geoorloofd. In overleg met den Engelschen P. T. T.-dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. ver laagd van 11 Va cent tot 10 cent per woord, waar- mede ook hier tot het tariefspeil van 1914 teruggekeerd. In overeenstemming hiermede wordt het tarief voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht (mini. mum 25 woorden). Ten slotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van vei-lagmg der interlocale telefoontarieven in onderzoek is. Wanneer daartoe zal worden overge gaan staat thans nog niet vast, in elk geval zal dit niet voor het volgend jaar kunnen zijn. De agentschappen van de P. T. T, Geen geldzaken meer na 15 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voortaan aan de agentschappen te IJmuiden Kennemerlaan en Zeeweg, als mede be Driehuis, na 15 uur geen gelegen heid meer zal bestaan voor storting en uitbe taling van postwissels en postbewijzen, aan bieding van quitantiën en uitbetaling van qul- tantie-afrekeningen, stortingen voor den giro dienst en uitbetaling van cheques, alsmede voor stortingen en uitbetalingen, de verzeke ringswetten betreffend. Ter voorkoming van teleurstellingen gelieve men hiermede rekening te houden. Schaakclub „Kijk Dit". Paaschwedstrijden voor Junioren. Het bestuur van „Kijk Uit" verzoekt ons plaatsing van het volgende: Drie maanden oud is de eerstgeborene van de Schaakclub „Kijk Uit". Een elftal juniores vecht eiken Dinsdagavond (7.15 uur in Veree nigingsgebouw, Kalverstraat) om de punten, incasseert met sportieve bescheidenheid een één of met even sportieve gelatenheid een nul, tenzij het punt „eervol" gedeeld wordt. Na een vóór-competitie is nu een monstertournooi met dubbele ronden en prijzen aan den gang. Eiken avond wordt de wedstrijdervaring groo- ter en dus stijgt het spelpeil. Er is een hard nekkige strijd om den kop, een vastberaden vlucht voor de hekkesluitersplaats en een ver beten stille strijd in de middenregionen. Afgebroken partijen worden genoteerd en den volgenden keer als in elk tournooi uitgespeeld onder geweldige belangstelling, want de steling is een week lang „geanaly seerd". Simultaanseancen en onderlinge wed strijden tusschen vijftallenen dit alles vlak bij het oude „Kijk Uit" in een stillen uit hoek van de zaal. In vele plaatsen wordt het schaken in schoolverband beoefend. Niet zonder belang rijke redenen: wie „Kijk Uit-Junior" ziet spe len komt tot de conclusie: hier leert men spelenderwijs combineeren en uitkijken, voor zichtig zijn en geduld hebben, een nederlaag boeken om een volgende maal te winnen. Ongetwijfeld zijn er in IJmuiden en Velsen veel meer schakende juniores van L.O. en U.L.O., Nijverheidsschool of H.B.S. Om dezen uit hun tenten te lokken orga niseert „Kijk Uit-Junior" in de Paaschvacantie, zonder in conflict te komen met de voet balfeesten wedstrijden voor juniores tot 16 jaar. Graag ziet het bestuur reeds nu inschrij vingen tegemoet, zoodat tijdig de omvang en de inrichting van de wedstrijden kan worden vastgesteld. Opgaven bij den Secretaris: Sta tionsweg 210, IJmuiden-Oost (inleggeld f 0.50 voor niet leden. Fraaie prijzen!) VEREENIGING VAN JONGE OUD-KATHOLIEKEN. De vereeniging van Jonge Oud-Katholie ken „D. G. S." houdt Woensdagavond a.s. haar maandelijksche vergadering in het Oud- Kath. Vereenigingsgebouw. In deze vergadering zal het jaarverslag wor den uitgebracht van den penningmeester. Na een bespreking over het programma vour den komenden zomer zal pastoor A. R. Hey- ligers te 's-Gravenhage een lezing houden over: „De passie in de litteratuur",, waarop gemeenschappelijke zang zal volgen. Reeds wordt opgewekt voor den in Juli a.s te Dordrecht te houden Bondsdag. Uitbreiding Van Leer's Wals- bedrijven. Aan de N.V. van Leer's Wanbedrijven alhier is vergunning verleend tot het maiken'van een steiger en een olieleiding, tot het bijbouwen van een vleugel aan het tentoonstellingsge bouw, tot uitbreiding van de walserij hallen en tot het veranderen en vergrooten van de rioleering op de fabrieksterreinen. Een nieuwe ploeg vrijwilligers zal worden opgeleid. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst brengt onder de aandacht van de in woners der gemeente Velsen, dat binnenkort vanwege den Luchtbeschermingsdienst de op leiding van een nieuwe ploeg vrijwilligers ter hand wordt genomen. Degenen, die zich vóór of vanaf October 1938 hebben aangemeld, zijn wat het technische gedeelte van den hulp dienst, waarbij zij zijn ingedeeld, betreft voor hun taak geschikt gemaakt. Zco is voorshands de verdere opleiding van bezitters van E. H. B. O.-diploma's, voor zoover zij bij den Ge neeskundigen dienst zijn ingedeeld nog ach terwege gelaten, aangezien deze geacht kun nen worden de grondbeginselen van de eer ste hulpverleening te beheerschen. Verdere opleiding van de Geneeskundige hulpploegen volgt thans spoedig. Zij die zich voor in.deeling bij Brandweer Ontsmettingsdienst, Geneeskundigen dienst, Opruimingsdienst e.d. wenschen aan te mel den kunnen dat doen aan de onderstaande adressen. Men gelieve er wel rekening mede te wil len houden, dat enkele opgave als vrijwilliger zonder meer, van zeer weinig waarde is. Men moet bereid zijn 12 tot 15 avonduren, ver deeld over ongeveer 2 maanden, voor de noodzakelijke eerste opleiding op te offeren. In dit verband zijn er de aandacht op ge vestigd dat de Burgemeester ingevolge de Luchtbesohermihgswet de bevoegdheid heeft personen in oorlogstijd of in dagen van span ning tot het verrichten van persoonlijke diensten voor de luchtbescherming aan te wijzen en daartoe te verplichten, Door zich thans als vrijwillger op te geven en de nood zakelijke eerste opleiding mede te maken voorkomt men, dat men wellicht later ge heel onvoorbereid voor een moeilijke taak komt te staan. Geeft u dus op aan onderstaande adres sen: Bureau Luchtbeschermingsdienst Willems plein (ingang Politie-garage), (na 6 uur Hoofd bureau van Politie). J. G. de Wildt, Duinvlietstraat 61 Velsen (N.) of Bureau van Politie Velsen-N. E. van Millingen, Hoofdstraat» Santpoort- Dorp. M, F. J. Kohlschein, Platanenstraat 27 IJmuiden-Oost. Raadhuis Velsen. Nu ter assistentie van den Dienst ook een plaatselijke vereeniging voor de Luchtbe scherming der Burgerbevolking werkzaam is. kan men zioh ook bij die vereeniging als vrij williger opgeven en tevens (wat zeer ge waardeerd wordt!) als lid tegen geringe kos ten. Te verwachten trawlers. Onderstaande trawlers de z.g. schelvisch- booten voorzien van een x), bevonden zich Maandagmorgen zeven uur nog op zee: Vertrokken Woensdag 17 Maart: IJm. 37 x), IJm. 189 x), IJm. 95 x), IJm. 167 x), KW. 103. Vertrokken Donderdag 9 Maart: IJm. 196 x), IJm. 2 x), IJm. 6 x), IJm. 29. IJm. 88, IJm. 87, IJm. 49 x), IJm. 46 x), IJm. 82 x). Eén, twee, één, twee, éen, tweeEr kwam eens een soldaat II en een sabel op zij. Hij was namelijk in den oorlog geweest en den straatweg afmarcheeren. Hf droeg zfn ransel op den rug keerde, na langen tfd afwezig te zfn geweest, vroolfk gestemd naar huis terug. Daar kwam hij op den straatweg een oude heks tegen. Hu, ze ii zij leunde op een krommen stok. Maar de soldaat was niet bang was erg leelyk, had een onderlip, die tot op haar borst hing en voor haar. Die had wel voor heetere vuren gestaan in den oorlog.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2