Slowaaksche parlement heden voor belangrijke besluiten bijeen. TAMMER Nadat Tiso gisteren met Hitier geconfereerd had. Wat Duitschland van Praag verwacht. Duitsche troepen bewegingen aan de Tsjechische grens. Goering keert naar Duitschland terug. Voor Erres-Stofzuigers en I n venta-Casfornuizen SLOT Defect? Tel. 11493 RADIO. nTNSDAG 14 MAART 1939 Hitier heeft gistermiddag in het bijzijn van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, den per extra vliegtuig van Bratislava naar Berlijn gekomen gewezen Slowaakschen minister-president Dr. Tiso en den zich in diens gezelschap be vindenden oud-minister, Dr. Durcanskv, in de Rijkskanselarij voor een bespreking over de Slowaaksche kwestie ontvangen. Na dit onderhoud heeft Tiso zich telefonisch met Karl Sidor, den huidigen Slowaakschen premier, in verbinding gesteld en hem ver zocht het Slowaaksche parlement in buitengewone zitting bijeen te roepen. Dit verzoek werd ingewilligd door hem en president Hacha. Hedenmorgen om 10 uur begon de zitting van het parlement, dat, zoo meldt Reuter, zal beslissen over de toekomst van Slowakije. Te Praag wordt van semi-offïcieele zijde vernomen, dat Duitschland van de centrale regeering te Praag heeft verlangd: Mgr. Tiso. 1. Slowakije het recht op zelfbeschik king te geven. 2. Den Tsjechischen minister van landsverdediging, generaal Sirovy, en minister van binnenlandsehe za ken, Fischer, te vervangen. 3. Waarborg te geven voor de be scherming der Duitsche minderheden in Bohemcn en Möravië. De Centrale regeering te Praag heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van haar reconstructie. Ook wordt met de mogelijkheid van algeheel aftreden van het kabinet rekening gehouden. Mgr. Tiso arriveerde gisteren even over zes sen op de rijkskanselarij, waar hij door de op de „Ehrenhof" opgestelde lijfwacht van Hitler met tromgeroffel werd begroet. Daar door heeft het bezoek een officieel karakter gekregen, ofschoon Tiso op het oogenblik geen openbaar ambt in Slowakije bekleedt. De besprekingen tusschen Hitier en Tiso begonnen om 6.30 uur en duurden ongeveer 40 minuten. Tiso vertrok in een gesloten auto van de rijkskanselarij. Wederom stond de lijf wacht aangetreden en werden de trommels geroerd. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn Mastny, die, naar United Press meldt, in het geheel niet over het bezoek van Tiso was in gelicht, heeft gisteravond een bezoek ge bracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken om te informeeren naar de houding van de rijksregeering. Hem werd medegedeeld, dat op het oogenblik niets gezegd kon worden. Ernstige incidenten. Het Duitsche Nieuwsbureau gaf gisteravond een lange reeks berichten omtrent de ontwik keling van den toestand in Tsjecho Slowakije. Uit Brünn meldt het: In de Duitsche voorstad Brno-Kulmrowitz is het tot een ernstige botsing gekomen. Tsje chen, onder wie zich talrijke beruchte communisten bevonden, rukten de hakenkruisvlaggen van de huizen en overvielen verscheidene Duitsche in woners. Bij de botsing vielen aan Duit sche zijde vijf zwaar gewonden. Een der gewonden ligt op sterven. De nacht op Maandag is te Brünn uiterst stormachtig verloopen. In troepen trokken isjechen door de verschillende deelen der stad. Er werd geroepen „Leve Benesj, wij wil len Benesj terug". Eerst laat in den nacht drong de politie de betoogers naar de buiten wijken weg. Naar voorts bekend wordt, is Zondagmorgen een aanzienlijk Duitsch koop man, die een hakenkruisinsigne droeg, door isjechen bedreigd. Een Duitsche turnster is van haar rijwiel geworpen en gewond. Uit Praag meldt het D.N.B.: Naar uit be trouwbare bron wordt vernomen zijn de Tsjechische autoriteiten in Brünn er toe over gegaan de leden van vroegere communistische organisaties van militaire geweren te voorzien. Dezelfde maatregel wordt, naar het schijnt, s in andere steden van het Duitsche taalgebied ten uitvoer gelegd. hPui^che Nieuwsbureau meldt uit Praag net volgende: Maandag zijn „Volksduitschers"- frnw ri.aa.r het arbeidsbureau aldaar ge- OKken. Zij eischten hulp in den noodtoestand, van °7S!aan is doordat pensioenrechtigden tton.q 1 Tabaksfabrieken 'onder nietige voor- taaidT^ hun Pensioenen niet krijgen uitbe- Q' 1)6 gendarmerie trad met blanke wa pens tegen de wanhopigen op. Een Duitscher, Brunner genaamd, is gearresteerd. Bij de botsingen werden 50 personen gewond, van wie 10 zwaar. Bij een arts meldden zich tien personen om behan deld te worden aan. Vier hunner waren zwaar getoond. Een grijsaard was tegen den grond ges gen en met een bajonet in de hand gestoken. De overige gewonden liepen meerendeels ba jonetsteken of verwondingen op, die veroor' zaakt zijn door gummiknuppels. In Giessbübel zijn alle Duitsche mannen in de Duitsche school opgesloten. De auto van een Duitschen boekhandelaar werd op weg naar Giessbüdel in beslag genomen. De be stuurder van den wagen is verdwenen. In Giessbübel liggen bereden troepen. Een ander bericht van het Duitsche Nieuws bureau uit Weenen, meldt weer: Naar in ver band met de incidenten in het taaleiland van Iglau gemeld wordt, is het in Misching en Seelenz tot zware botsingen gekomen. De Duitsche vlaggen werden van de huizen der „Volksduitschers" omlaaggehaald en gehoond. De Tsjechen trokken door de dorpen en riepen o.a.: „De Duitschers er uit, Stalin er in". Een groote opwinding heeft zich van de Duitsche bevolking meester gemaakt. Uit Linz wordt aan het D.N.B. gemeld: Uit Kaplitz (Gouw Boven Donau) is bericht ont vangen, dat in de aangrenzende Zuid Bo- heemsch-Tsjechische gebieden, vooral in de stad Budweis, waar sinds jaren een vrij groot aantal Slowaaksche arbeiders werkt, Zondag en Maandag alle mannelijke personen van Slowaaksche nationaliteit tusschen de 18 en 60 jaar zonder opgave van redenen door de Tsjechische gendarmerie zijn gearresteerd. Talrijke leden van de Duitsche volksgroep in de streek aldaar zijn vandaag onder politie toezicht geplaatst. in gunstige strategische positie ligt tegenover het regeeringsgebouw, hebben zwaar gewapende troepen bezet. Ook daar werden talrijke machi negeweren in stelling gebracht. Het aantal tanks dat in de Stefanik- en de Hurbankazerne aan gekomen is, wordt op meer dan vijftig geraamd. De vrijheidsbetooging der Slowaken op het schouwburgplein is door de Tsjechische politie verhinderd. De politie, die stalen helmen droeg trad met gevelde bajonet en met traangasbommen tegen de menigte op. Ten slotte sprak Mach, die des morgens op vrije voeten was gesteld, van het balkon van het Cax'l- ton Hotel. Hij riep de menigte op rustig te blij ven. Op hetzelfde oogenblik reed de politie op de menigte in en er vielen schoten. Een Slowaaksch legioen? Te Bern is bericht ontvangen, dat thans te Weenen een „Slowaaksch Le gioen" wordt georganiseerd onder lei ding van den gewezen Tsjecho Slowaak schen minister Durcansky. Het betreft 5000 arbeiders, die na München naar Duitschland werden gezonden om er werk te zoeken. Zij zijn te Weenen aangekomen, waar zij worden georganiseerd naar het voorbeeld van het Sudetenduitsche legioen, dat door Henlein op de been werd gebracht aan den vooravond der gebeurtenissen in September j.l. Voorts wordt nog bekend, dat Sidor in zijn functie van commandant der Hlinkawacht Mur- gas wegens insubordinatie ontslagen heeft. Laatstgenoemde, die nog te Weenen vertoeft, heeft daar gistermiddag in het Slowaaksch een radiorede gehouden, waarin hij zeide: Reservisten van de lichting 1913 opgeroepen. Bezittingen der Habsburgers vervallen aan den Duitschen staat Vandaag zal een besluit worden ge publiceerd, waarbij alle bezittingen der Habsburgers fox-meel verbeurd worden verklaard ten behoeve van den Duit schen staat. Het bezit der Habsburgfamilie werd een jaar geleden op een waarde van ongeveer 2 millioen pond sterling ge schat. President Hacha. „De huurlingen van Praag hebben reeds op 9 Maart, dus Donderdag j.l. het bex-icht verspreid, dat ik naar het buitenland was gegaan. In waax-- heid heb ik nog vanmorgen vroeg den werkelij- ken leiders der Hlinkagarde in mijn staf de noo- dige bevelen gegeven en toen vervolgens door een cordon Tsjechische gendarmes en politie' mannen, wien de op dit oogenblik aanwezige heeren onze armbanden hebben verschaft, hier naar toe gesneld. Sidor is op het oogenblik minister-president bij de genade van Praag en onderhandelt met Tsjechische generaals. Ik ben een door Tsjechi sche politieagenten vervolgde gardist, die trouw gebleven is aan het groote bevel van Hlinka van 13 Januari 1938 te Sillein: „Pi-aag, vaarwel". De volgende dagen zullen bewijzen, wie het goede en juiste voor de Slowaaksche en Christelijke zaak heeft gedaan, de tegenwoordige minister president Karol Sidor of de gardist Karol Murgas. Gardisten, het uur is gekomen en dus roep ik u, Slowaken, op de wacht te betrekken." Vernomen wprdt, dat in de nabijheid van de Duitsch-Tsjechische grens be langrijke troepenbewegingen hebben plaats gevonden. Volgens inlichtingen uit goede bron, die Havas echter onder alle vooi'behoud publiceert, zouden deze troepenbewe gingen in totaal 200.000 man omvatten. Een groep van het leger zou te Dresden samengetrokken zijn, de tweede te Leip zig en Chemnitz en de derde te Weenen. De Duitsche troepenbewegingen in de afge- loopen weken in Beieren zijn volgens Reuter groot genoeg geweest om de aandacht te trek ken. Zij hebben het onderwerp gevormd van ge sprekken onder het publiek. Deze troepenbewegingen zijn sterker dan gewoonlijk geweest en zijn waax'genomen op de openbare groote wegen in Beieren in de rich ting van Salzburg, terwijl sommige troepen verplaatsingen van Neurenberg naar München geschiedden. De betrokken troepen waren voor het meeren- deel gemech. detachementen, sommige met licht geschut, luchtafweerkanonnep en pantserwagens. Lange colonnes gemechan. troepen met' licht geschut zijn onlangs getrokken door de straten, zeer vroeg in den morgen. Tijdens het week einde waren de Münchensche straten vol colon nes luchtafweertroepen met kanonnen. Op den autoweg van München naar Salzbui-g heeft zich de laatste twee dagen een stoet voort bewogen van zware vrachtwagens met troepen. De vrachtwagens reden in groepen van tien. In aansluiting op het bovenstaande bericht van Reuter, dat Maandag te te München plotseling reservisten van de lichting 1913 opgei-oepen zijn. Velen hunner moesten hun werk in den steek laten. In den loop van den dag is een aantal troepentreinen naar Weenen vertrokken. Van te vox-en had het ministerie van propa ganda reeds doen weten, dat de troepenbewe gingen verband hielden met de voorbex-eidingen voor den troepenschouw, die Hitier te Weenen zal afnemen in verband met de herdenking van den „Anschluss". Kransen op de. graven van Dollfuss' moordenaars. Bürckel eert de nagedachtenis van Holzweber en Planetta. Havas meldt uit Weenen, dat rijkscommis saris Bürckel kransen heeft gelegd op de graven van Holzweber en Planetta, die in 1934 werden opgehangen wegens den moord op Dollfuss. Generaal Sirovy. United Press meldt, dat gisteravond in Bratislava drie bomaanslagen zijn gepleegd, die zes slachtoffers hebben geëischt. De eerste aanslag werd ge pleegd in een huis nabij het bruggen hoofd over den Donau. Hierbij werd een kind en een volwassene gedood en een persoon gewond. De tweede explosie vond plaats in een fabriek die in Duitsch bezit is. Hier vielen vier slachtoffers. De derde ontploffing nabij het oude raadhuis eischte geen slachtoffers. Gisteravond laat berichtte het D.N.B. uit Bratislava: De toestand in de Slowaaksche hoofd stad wordt van uur tot uur dreigender. De Tsjechische militairen hebben de laatste i uren iedere terughoudendheid opgege ven. Sidor is, naar het schijnt, den toe stand niet meer meester. Zwaargewapende Tsjechen houden den aanleg steiger bezet. In het Landesmuseum, dat tegen over de Donaubrug en ook tegenover het huis der Duitsche pax-tij een domineerende positie inneemt, zijn machinegeweren in stelling ge bracht. Ook het universiteitsgebouw, dat vooral Maandagmiddag om kwart voor vier (Italiaansche tijd) is maarschalk Goering in gezelschap vaxi zijn vrouw, per specialen trein uit San Remo ver trokken, met bestemming Duitschland. Vóór zijn vertrek verklaarde Goe ring bij het afscheid nemen van de autoriteiten, dat hij zeer voldaan was over zijn bezoek aan de Rivièra en over enkele dagen terug hoopte te keeren. Te Rome is men volgens Reuter van meening, dat het onverwachte ver trek van Goering kan worden, toege- geschreven aan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en de hernieuwde spanning tusschen Berlijn en Praag. Het Engelsclie plan inzake Palestina. LONDEN, 13 Maart. (Havas) Minister MacDonald heeft het plan van de regeering aan de Joodsche afgevaardigden uiteengezet. Het schijnt evenwel, dat de nieuwe voorstel en niet veel afwijken van het plan, dat reeds veertien dagen geleden werd voorgelegd en neerkomen op de stichting van een c-nafhan- kelijken Palestijnschen staat na een over gangsperiode, gedurende welke zoowel Joden als Arabieren zitting zullen hebben in con sultatieve en executieve raden. Zooals men weet, heeft het Joodsche agent schap deze oplossing reeds van de hand ge wezen en naar men meent hebben de Joden thans verzocht, dat hun de verzekering zal worden gegeven, dat In het plan van de re geering het denkbeeld van een Joodsch na tionaal tehuis gehandhaafd zal worden. Het meest gesorteerde adres Kleverlaan 176, Tel. 14753, Haarlem Bekend door zijn 100 procentservice (Adv. Ingez. Med.) Benesj van „Putsch"-plan beschuldigd. Oud-president verklaart geen enkel contact meer met Europa te hebben. CHICAGO 13 Maart. Op de hoogte gesteld van het uit nationaal-socia- listische bron afkomstige gerucht, waar bij werd beweerd, dat zijn vrienden in Tsjecho-Slowakije een „putsch" zouden voorbereiden, heeft dr. Benesj aan de pers 't volgende coxnmuniqué ver-strekt: Benesj kan geen enkele verklarirvg af leggen, daar hij niet langer een politiek man is en geen enkel contact heeft met Europeesche kx'ingen (Havas). OE SLEUTELSPECIALIST - LANGE VEERSTR.10 (Adv. Ingez. Med.) „Schip van Paulus naar de vredeshaven". In antwoord op de gelukwenschen, welke kardinaal Ci'atino di Belmonte namens de leden van het Heilig College hem ter gelegen heid van zijn kroning had aangeboden, heeft de Paus o.a. het volgende gezegd: „Ik ga thans, temidden van den storm, het stuur in handen nemen van het schip van Petnis om het de vredeshaven binnen te leiden. Meer dan vroeger moet mijn pon tificaat zich inspireeren op de woor den van den H. Paulus: „Dient de waarheid in Liefde" Aangezien ik volkomen op de hoogte ben van het vertrouwen, dat niet slechts zij in den Heiligen Stoel stellen, die aan de Kerk verbonden zijn door de banden van geloof en liefde, doch ook talrijke broeders uit de men- schelijke familie, die den vrede willen, wil ik op dit plechtige oogenblik de leden van het Heilige College, die mijn meest vertrouwde medewerkers zijn, de woorden toevoegen van den H. Johannes Chrysostomus: „Gij, die onzen arbeid kent, helpt ons door gebed, ijver, toewijding en vriendschap, opdat wij uw roem kunnen zijn en gij de onze". Scherpe grensbewaking in T s jecho-Slowakije. PRAAG, 13 Maart (Reuter)Sedert hedenochtend vroeg wordt door de Tsjechen een scherpe controle uitgeoefend op de brug gen over den Donau. Het verkeer tusschen Slowakije en Oostenrijk is evenwel niet ge stremd. Ondertusschen is de Duitsche minderheid in Slowakije zeer actief geworden. Gedurende den nacht hadden de patrouilles in de straten van Bratislava het recht de voorbijgangers aan te houden en te vragen wat zij op straat te maken hadden. „KOLONIALE WERELDKAART MOET THANS VERANDERD." De Relazione Internationale publiceert een artikel, waarin de koloniale eischen van Duitsch land en Italië worden besproken. „Ondanks de fatsoenlijke pogingen, welke de regeering van Chamberlain in de laatste paar maanden heeft ondernomen om een toenadering tot de totali taire staten tot stand te brengen, hebben in Groot Brittannië eenige onderstroomen de effecten van een dergelijke politiek geannuleerd. Wij moeten zeggen, dat het uur geslagen heeft om de koloniale wereldkaart in overeenstem ming met den tijd te brengen. Anderen kunnen een vrede met geweld wenschen, Italië en Duitschland wenschen een vrede met recht vaardigheid. Indien zij geen vrede met rechtvaardigheid kurxnen krijgen, zullen zij rechtvaardigheid ver krijgen door geweld van wapenen. PBOEBAMMA WOENDAG 15 MAART 1939. HILVERSUM 1 1875 en 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO, 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel (Om 8.16 Berichten. 8.30 Gi-amofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbei ders in de Continubedx*ijven. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berichten). 12.30 VARA-orkest. 1.15- 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kixideren. 5.30 Gramofooxmiu- ziek. 6.00 „Esmeralda". (Om 6.28 Berichten) 6.40 Causerie voor de niet-leerplichtige jeugd. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7.20 Vocaalconcert. 7.30 Bijbelvex-tellingen. 8.00 Herhaling SOS-be,richten. 8.03 Berich ten ANP. VARA-Varia. 8.20 Gramofoonmu- zoek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Het VARA- orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.15 Zang met gitaarbegeleiding. 10.35 Orgel en piano. 11.05 „Fantasia". 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwen schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon muziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst, 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ver volg concert en gramofoonmuziek. 1.30 Gra mofoonmuziek. 3.00 Christelijke Lectuur. 3.35 Gramofoonmuziek. 3.45 Christelijk Lie- derenuurtje. 4.45 Gramofoonmuziek. 4.50 Felicitaties. 5.05 Voor de jeugd. 5.50 Gra mofoonmuziek. 6.00 Causerie namens de Christelijke middenstandsbond. 6.15 Gia- mofoonmuziek, berichten. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen aanvaringsregle ment. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelver zamelaars. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Be richten. A.N.P., herhaling SOS-berichten. 8.15 Orgelconcert, en toespraak. 9.30 Causerie „Moderne verlichting in gebouwen en woon huizen". 10.00 Berichten ANP., actueel half uur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50— 12.00 Schriftlezing. DROITW1CH, 1500 M. 11.25—11.50 Gramofoonmuziek 12.10 Het New Continental Novelty Trio. 12.35 Piano voordracht. 12.50 Het BBC-Northern-orkest. I.55—2.20 Het Harp-trio. 3.10 Gramofoon muziek 3.20 Een sectie van het BBC- Northern-Ireland-orkest, m.m.v. solist. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Vesper. 5.10 Hon- gaarsche Zigeunerkapel. 5.40 Sportreportage. 6.00 Gramofoonmuziek.6.20 Bex'ichten. 6.40 Causerie .A new empire for an old". 6.55 Ra diotooneel. 7.20 Uit Amerika: Duke Elling ton en zijn orkest. 7.50 Actueel overzicht. 8.20 Opera „Mathis der Maler". (9.35—9.55 Berichten). 11.20 Oscar Rabin en zijn Band. II.50—12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO-PARIS. 1648 M. 9.00. 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.25 Het Ellis- orkest. 1.55 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 en 3.35 Gramofoonmuziek. 3.50 Viool voordracht. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.05 Zang. 5.25 Het Giardino-orkest. 6.35 Zang. 6.50 en 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Cello en piano. 8.35 Zang. 8.50 Orgelspel. 9.20 Ge varieerd programma. 10.50 en 11.2011,35 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Philharmonisch orkest. 12.35 Het Stuttgarter Omroepklein- orkest. 1.30 Populair concert. 2.40 Gramo foonmuziek. 3.20 Het Omroepkleinorkest. 4.35 Mannenzangvereeniging. 5.30 Viool en piano. 6.10 Trioconcert. 6.35 Het Omroep orkest. 8.30 Het Omroeporkest en -koor en solisten. 9.35 Het Westduitsche Strijkkwartet en soliste. 10.20—11.20 Het Omroep-Amuse- mentsorkest en solisten. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Omroepoi-kest 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Zang. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 Het Omroepdansorkest. 8.20 en 10.00 Het Omroeporkest. 10.3011.20 Omroepdans- BRUSSEL 484 RL 12.20 Gramofoonmuziek. 12.55 en 1.30 Het Radio-orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20. 5.45 en 6.05 Het Radio-orkest. 6.35 Zang 7.0*5 Cellevoordracht. 7.35 en 8.20 Gramo foonmuziek. 8.35 Radiotooneel. 10.05 en 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DPUTSIHLANDSKNDEK 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest en het versterkt Kamerkoor. 8.30 Hoorberichten. 8.20 Berich ten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Berichten, 10.20—11.20 Zie Keulen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3