WEERBERICHT besommingen. Frankrijk ziet geen reden voor interventie. MARKTBERICHT IJmuiden, 16 Maart 1939. (ANP) Zf thol f 18-9 per 50 kg. ï=r 50 kg. F 16-5 per 50 k®' l'1 «/har f 26—19.50 per 50 kg. l»n es f 7.50—6 per 50 kg. SZ fschelvisch f 22.50-21 per 50 kg. K5 schelvisch i 20 per 50 kg. r .lnmitldel schelvisch f 19—17 per 50 kg. fSelvisch f 17-10 per 50 kg. rroote gul t 16—11.50 per 50 kg. Kteme gul f 'S-11-50 pe'\50 kg' wmfng 6.50-3-60 per 50 kg. W™, 7-6.50 per 50 kg. m m'1 6.50-3.60 per 50 kg. IS i ?-6-50 per 50 kg- VeSe haring f 5.20-4.60 pe Kabeljauw t 52—18 per 125 k gig f 3.50-1.20 per stuk. *f,nden Trawlers: S Hercules ijm. 196 f 3200 S Adelante IJM. 19 f 3590 ineeers: Verwachting IJM. 204 f 580, KW 48 440 KW 76 f 2290, KW 59 f 660 KW 173 f 470. DE eugeniusz g.d.y. 118 naar de haringvisscherij. De Poolsche trawler Eugeniusz G.D.Y. 118, riie alhier was binnengekomen, heeft haring- lptten aan boord genomen en gaat van hier uit naar de haringvisscherij. vertrokken trawlers. Heden zijn vertrokken: Claesie RO 46, Petten IJM 49, Norma Maria tim 6 Silvain IJM 116, De Hoop IJM 46, Hol land 3 IJM 179, Haarlem IJM 9, Christine IJM 2, Jacqueline Clasina IJM 10, Jenny Elsa IJM 88. VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. Naar wij vernemen heeft de onlangs in „Concordia" gehouden weldadigheidsavond ten bate van de Ver. tot bestrijding van de Tuberculose f 208.03 opgebracht. Op dezen avond voerde „Varia" op „De familie van mijn vrouw". STEDENWED STRIJD IN GEWICHTHEFFEN. A.s. Zondag zal in café „Sportlust" te Haarlem een wedstrijd in gewichtheffen wor den gehouden tusschen Kennemerlamd en een ploeg uit Delft. Van de Beverwijksche kracht- sportvereeniging D.O.K. nemen hieraan deel C. Gaarthuis (2e afdeeling), C. G. Tabak (le afdeeling), van „Hercules" IJmuiden Kossen, Stniijs (2e afd.), van „Achilles" Haarlem Scheffer en Boogaard (beide le afd.). Voorts zal nog een demonstratie worden ge geven in worstelen, waaraan van Balen (D^.K.) deelneemt. L. den returnwedstrijd zal het D.O.K.-lid C. Vessies in de le afdeeling zwaargewicht uit komen. JONGELINGSVERBOND. ..De Ring Kennemerland van het Neder- landsch Jongelingsverbond zal a.s. Maan dagavond in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw een ledenvergadering houden. Spreker is de heer Kits uit Zeist. JONGEMANNENVEREENIGING „EXCELSIOR". Ds. J. de Vries alhier heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap van de Chr. Jongemannenvereeniging „Excelsior" te aan vaarden. NED. VER. VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. In het Verenigingsgebouw „Sparenberg" te Santpoort herdacht de afdeeling Velsen-Be- verwijk omvattende Velsen, Beverwijk, IJmuiden en Santpoort, van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden haar tweede lustrum. De vergadering die een ge zellig karakter droeg en druk bezocht was, werd op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de voorzitter een overzicht gaf van de afgeloopen tien jaren. De afdeeling werd door afgevaardigden van de afdeeling Haarlem en van den besturen bond gelukgewenscht. De heer Hardhooren, lid van het hoofdbe stuur feliciteerde het bestuur en sprak een opwekkend woord. De aanwezigen werden verder aangenaam beziggehouden met zang, muziek en voor drachten. JAARVERGADERING D.O.K. De Beverwijksche Krachtsportvereeniging D.OK. houdt haar jaarvergadering op Don derdag 6 April in het clublokaal aan de Peper- JAARVERGADERING VAN DE CHR. HISTORISCHE UNIE. De plaatselijke afdeeling van de Chr. Histori sche Unie hield gisteravond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw baar jaarvergadering. In zijn openingswoord 'heeft de voorzitter, de neer Th. Runia, eraan herinnerd dat de Belgi sche koning de democratie met nadruk op haar plicht heeft gewezen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester, welk laatste met een nadeelig saldo Moot, werden goedgekeurd. Blijkens het verslag van de propaganda-com- missie was veel aandacht besteed aan huis bezoek en schriftelijke propaganda. Ter voorbereiding van de verkiezingen voor ne Provinciale Staten werd besloten een pro paganda-vergadering te organiseeren waarvoor ais spreker zal worden uitgenoodigd mr. dr. J. van Bruggen uit Heemstede. Hierna werden de gemeenteraadsverkiezingen esproken. Er werd een candidatenlijst samen- i maar verband met nog te voeren be prekingen werd besloten daaraan nog geen Publiciteit te verleenen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Baas en A. J. v. d. Ploeg herkozen. In de paats van den heer J. Piso, die zich niet meer «f stelde, werd gekozen de heer A. van Harn. JAARVERGADERING VAN „GOED WONEN". onderdag 13 APri5 boudt de Woning- derlri '>^oe(i Wenen" haar jaarverga- oo5tM®^Lrreeniginssgebouw aan de JAARVERGADERING VAN „ALGEMEEN BELANG". De jaarlijksche algemeene vergadering van de Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Algemeen Belang" zal op Dinsdag 4 April in de groote zaal van het Ned. Herv. Vereenigingsgeoouw worden gehouden. Badman te Wijk aan Zee opnieuw voor de Rechtbank. Officier persisteert bij zijn eisch. Wegens diefstal van lood op groote schaal stond een 30-jarige Wijk aan Zeeër badman, die het badhotel te Wijk aan Zee bijna ge sloopt had. eenigen tijd geleden terecht. Door den verdediger mr. L. S. RÖmelingh is toen verzocht de behandeling van de zaak te schor sen en eerst een reclasseeringsrapport in te winnen. Daartoe werd door de Rechtbank be sloten. Hedenmorgen werd de behandeling van deze zaak voortgezet met het requisitoir van den Officier. De Officier wees erop. dat twee reclasseeringsvereenigingen ten toezicht op den verdachte willen uitoefenen. De eene ver- eeniging verbond echter eenige eischen aan dit toezicht, die den Officier onaanvaardbaar achtte. Het ligt niet op onzen weg huiselijke conflicten uit te lokken. Indien hem den plicht wordt opgelegd weer naar huis terug te keeren zuleln deze conflicten niet uitblijven. Daarom persisteerde spreker bij zijn eisch. Zooals men weet had de Officier bij de vo rige behandeling 1 jaar gevangenisstraf ge- requireerd. Pres.: Weet U zelf al waar U naar toe wilt gaan? Verd.; Ik wil niet meer naar mijn geboorte plaats terug. Mr. L. S. RÖmelingh, de verdediger, sprak er zijn waardeering voor uit, dat de Rechtbank tot het inwinnen van een reclasseeringsrap port was overgegaan. Dat rapport is gelukkig gunstig. Met klem drong spr. dan ook aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke en een ge deeltelijk onvoorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. DE HAARLEMSCHE GAS FABRIEK. Ruim 400 verloren afnemers herwonnen, DOOR DE AFSCHAFFING DER WAARBORGSOMMEN. HAARLEM, Woensdag. Wij hebben indertijd medegedeeld dat de Haarlemsche Raad, op voorstel van B. en W. besloten heeft met ingang van 1939 de waar borgsommen voor gas en electriciteit (f 2.50 voor elk) af te schaffen en de uitstaande waarborgsommen terug te betalen. Daartoe werd overgegaan omdat gemeend werd dat het voor vele gezinnen, in het bijzonder in dezen crisistijd, een bezwaar was ctm die waarborgsommen te betalen. Als men be denkt dat voor de waterleiding een waarborg som van f 3.60 betaald moet worden, is dit voor de drie gemeente-bedrijven tezamen niet minder dan f 8.60. Iemand die wegens wanbetaling was afge sneden (waarbij de waarborgsom natuurlijk gebruikt werd voor (gedeeltelijke) „verreke ning van de schuld, kon niet gemakkelijk tot een nieuwe aansluiting komen, ook al was de geheele schuld aangezuiverd, omdat dan ook weer de waarborgsom moest worden gestort. Hetzelfde was het geval als iemand uit vermeende bezuiniging, het gas had afge schaft om zich met petroleum te behelpen. Dan was de teruggekregen waarborgsom in middels opgemaakt en in een gezin waar men „op een dubbeltje moet kijken" kan niet gemakkelijk een rijksdaalder uitgespaard worden om die bij den gemeenente-ontvanger op rente te zetten. Al deze overwegingen blijken juist te zijn geweest. De Incasso-dienst heeft aanteeke- ning gehouden van de afnemers van de gas fabriek die zich na 1 Januari 1939 hebben aangemeld als een gevolg van de afschaffing der waarborgsommen. Daaruit is gebleken dat in 1939 de Haarlemsche Gasfabriek meer dan 400 indertijd verloren afne mers teruggekregen heeft door de af schaffing der waarborgsommen. En nog geregeld komen er nieuwe aanvra gen om indertijd opgegeven aansluitingen te hernieuwen. In het algemeen zijn dit natuurlijk kleine verbruikers, maar toch zal deze belangrijke stijging van het aantal afnemers invloed hebben op den omzet van de gasfabriek. Zooals wij indertijd ook al hebben mede gedeeld konden de menschen die waarborg sommen hadden uitstaan, elk jaar rente bij den Incasso-dienst komen halen. Eerst was het 10 ct. per jaar op eiken rijksdaalder, later (door de daling van de rente) 7y2 ct. Verre weg het grootste gedeelte inde deze rente, maar een klein percentage liet dit na. Zij dachten toen bij de terugbetaling der waar borgsommen de rente te krijgen over alle ver- loopen jaren, maar die verwachting is niet verwezenlijkt. In de wet is bepaald, dat een schuld van de gemeente na 5 jaar verjaart, zoodat ten hoogste over 5 jaar rente is uit betaald. Uitspraken van de Rechtbank, Diefstallen in de Haarlemmermeer. Tegen twee inwoners van de Haarlemmer meer, die in verschillende kerken en scholen hadden ingebroken was 14 dagen geleden dooi den Officier 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Een der verdachten werd conform den eisch en de andere tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Kleine oorzaken. In het begin van het vorige jaar stal een 22-jarige jongeman eenige kwartjes uit de portemonnaie van iemand te Aalsmeer bij wien hij in huis vertoefde. De Officier eischte drie maanden gevangenisstraf, door de recht bank werd hij tot 1 maand voorwaardelijk veroordeeld met 3 jaar proeftijd. VIERJARIG BESTAAN THE RHYTHM CLUB. Dezer dagen is het vier jaar geleden, dat de Haarlemsche dansvereeniging „The Rhythm Club" werd opgericht. Het bestuur hoopt deze gelegenheid te her denken met een gezellige Jubileum-Soiree in het gebouw La Gaité, Raaks op Zaterdag 18 Maart. Dansmuziek door 3 Bands: Red Debroy and his Kings of Swing, The Rhythm Maniacs en The Bamboozlérs. Zij jong of oud, Met KUIPERS' BRILLEN vertrouwd. W Gedipl. Opticien ZIJLSTRAAT 97. Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) Berlijn en Praag verstonden zich met elkaar. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest zwaar be wolkt met eenigen neerslag, zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, iets zachter. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind: Den Helder: zwaar bewolkt zwak N Vlissingen: zwaar bewolkt zwak N De Bilt: zwaar bewolkt zwak NW Groningen: half bewolkt zwak WZW Maastricht: licht bewolkt zwak NNW Temper at. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C. Neersl. af gel. etmaal in mJM.: Den Helder: 3 Vlissingen: 3 De Bilt; 1 Groningen: 0 Maastricht: 0 2 2 0 —1 —1 48 F. 40 F. 42 F. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 1.15 uur; n.m. 1.35 uur. Zaterdag v.m. 1.56 uur; n.m. 2.09 uur. Zondag v.m. 2.30 uur; n.m. 2.42 uur. Het drama te Koedijk. In de zaak tegen den arbeider uit Bergen, die er van beschuldigd wordt op 2 Januari 1938 opzettelijk met een auto in het Noordhollandsch Kanaal onder Koedijk te zijn gereden met het doel zich van zijn gezinsleden, vrouw en vier kinderen, te ontdoen, bij welk ongeval de drie dochtertjes van den man om het leven kwamen heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar na een zeer uitvoerige behandeling, Dins dagavond om half tien wegens poging tot moord op zijn vrouw en wegens moord op drie van zijn kinderen levenslange gevangenisstraf geëischt. De Raadsverkiezingen te Haarlem. Candidaten van den Vrijzinnig- Democratischen Bond. Bij het gehouden referendum onder de leden der afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond-is de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen definitief als volgt vastgesteld: 1. Mr. L. G. van Dam; 2. Dr. L. C. Kersbergen: 3. Mevi\ Mr. E. van EekThiel; 4. D. J. A. Ge luk; 5. W. F. Happé; 6. J. F. H. Pruschen; 7. J. Over Azn.; 8. C. Schreuder; 9. J. M. H. v. d. Wateren; 10. S. Zwaagman; 11. H. C. Sprenger 12. Mevr. A. M. C. BolleursBocage; 13. Drs. J. A. Monod de Froideville; 14. E. W. Goedhart' 15. A. M. Stekelenburg. Dreigde Hitler met bombardement op Praag? Eenige diplomatieke correspondenten van Britsche bladen, o.a. van de „Times", melden, dat Hitier gistermorgen presi dent Hacha zou gedreigd hebben de stad Praag onmiddellijk uit de lucht te bombardeeren, indien de Duitsche eischen niet zouden worden ingewilligd. De diplomatieke correspondent van het Labourblad „Daily Herald" meldt de volgende bijzonderheden over dit onderhoud: „Om 12 uur 10 werden Hacha en zijn minister van buitenlandsche zaken, Tsjivalkopki, in de kamer van den Führer toegelaten, na een voor afgaand onderhoud tusschen Tsjwawalkopki en zfjn Duitschen ambtgenoot, Von Ribbentrop. Hitier zou terstond op zijn doel zijn afgegaan. Hij verklaarde het afzonderlijke bestaan van den Tsjechischen staat niet langer te kunnen dulden. Hij had daarom besloten terstond te handelen. Om 5 uur zouden zijn troepen de grenzen van Bohemen en Moravië overschrij den en om 5.30 uur zouden zij in Praag zijn. Hij zeide Hacha zijn regeering hiervan telefonisch in kennis te stellen en te gelasten, dat er geen verzet zou worden geboden. Indien Hacha wei gerde, zou een Duitsche luchtvloot, die daartoe gereed gehouden werd, Praag bomabrdeeren. Elk verzet zou gesmoord worden. Hacha gaf toe en telefoneerde met Beran in Praag, die inzag, dat er niets anders te doen viel dan toe te geven. Daai'op werd het onderhoud hervat. Hitier stelde den eisch, dat de Tsjechische president formeel het lot van den Tsjechischen staat in handen van den Führer zou leggen en om zijn bescher ming zou verzoeken. Ook hierin stemde Hacha toe. Hierop beloofde Hitier den Tsjechen een zekere autonomie te zullen laten en hun gele genheid te zullen geven om hun nationaal be staan voort te zetten en te ontwikkelen. Het onderhoud was afgeloopen. Hacha kon vertrekken. Het was 3 uur 's nachts. Sirovy en Beran naar Londen gevlucht? PRAAG 16 Maart (Reuter). De bladen looven, dat de Tsjechische generaal Sirovy en de Tsjechische minister-president Beran onder de elf passagiers waren van het speciale vliegtuig uit Praag, dat Dinsdagavond op Croydon is ge land. Voorts zouden zich leden der directie van de Skodafabrieken aan boord van het vliegtuig hebben bevonden, met plannen welke niet in andere handen mochten vallen. WEEK-ABONNEMENTEJN dienen uiterlijk Woensdags avonc betaald te zijn daar de bezorgers op Jonderdag moeten afrekenen Db ADMINISJRAIIt Dc Duitsche ambassadeur heeft de Fransche regeering Woensdagmiddag officieel in kennis gesteld van den tekst der overeenkomst, welke door Hitler is gesloten met de vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije over het toekomstig lot van dat land. De gebeurtenissen in Midden Europa hebben in de Fransche Kamer levendige ontroering ge wekt, welke niet alleen tot uitdrukking is ge komen in de gedachtenwisselingen in de wan delgangen en door het indienen van vier inter pellaties van den kant van leden van verschillende fracties, maar ook bij de bespre kingen in de commissie voor buitenlandsche zaken. Volgens inlichtingen, die verkregen zijn in de wandelgangen, heeft Bonnet er o.m. op gewezen, dat de Fransche ambassadeur te Londen gister morgen een ondei-houd heeft gehad met Halifax. Hij zeide, dat de Britsche regeering het eens is met de Fransche regeering in de meening, dat er geen aanleiding bestond om den waarborg voor de onafhankelijkheid van Tsjecho Slowa kije te doen werken, aangezien de regeeringen te Praag en te Berlijn zich van te voren met elkander hadden verstaan. Na er op gewezen te hebben, dat Polen nooit dezelfde opvatting gehad heeft als Frankrijk ten opzichte van Tsjecho Slowaaksche problemen, zeide Bonnet, dat gestreefd moet worden naar een nauwer aanhalen der betrekkingen tusschen Polen en Rusland. Bonnet eindigde met den nadruk te leggen op de noodzakelijkheid voor Frankrijk om zijn productie te vergrooten aangezien de vrede slechts gehandhaafd kan worden door een evenwicht van krachten. Diplomatieke activiteit te Rome. Gisteren heerschte in Rome een intensieve diplomatieke activiteit, klaarblijkelijk in ver band met de gebeurtenissen in Tsjecho Slowa kije. Ciano had niet alleen bezoek ontvangen van den Hongaarschen gezant, Villani, maar ook van generaal Dlugozowski, den Poolschen ambassadeur. Voorts voerden de Hongaarsche gezant en Poolsche ambassadeur verscheidene besprekin gen. Tenslotte was het Palazzo- Chigi sedert vanmorgen in bijna permanent contact met Berlijn. In de avondbladen, die veel plaats inruimen aan de berichten over de gebeurtenissen, wordt weinig direct commentaar geleverd. De alge meene strekking van dat commentaar is, dat Italië de gebeurtenissen moet beschouwen in verband met zijn politiek van vriendschap met Duitschland. „Wij moeten, zoo schrijft o.m. de Corriere Delia Sera, „de feiten beschouwen onder het tweevoudige aspect van de politiek der spil en van de geleidelijke en onvermijdelijke oplos sing van een probleem van stabilisatie der volken en staten op nationale grondslagen. Aan den anderen kant wijzen de dagbladen, die moeilijk de verrassing verhelen, welke te Rome gewekt is door de bruuske ontwikkeling der ge beurtenissen, vooral op de reacties der Engel- sche en Fransche meening, waarbij zij trachten aan te toonen, dat deze gebeurtenissen uitslui tend Londen en Parijs treffen, die volgens de fascistische bladen een bittere teleurstelling zouden hebben ondervonden. Polen hoopt op blijvende onafhanke lijkheid van Slowakije. „Polen slaat de ontwikkeling in Midden-Europa kalm gade. Het Poolsch- Roemeensche bondgenootschap, de Poolsch-Hongaarsche vriendschap en de wil van Polen, met den jongen Slowaak- schen staat vriendschappelijke be trekkingen aan te knoopen, zijn de vitale elementen voor onze toekomstige poli tiek". Dit is het officieele Poolsche standpunt zooals het door het regeeringsorgaan, de Kurjer Po- rany is uiteengezet. Het standpunt van de kringen, die den mi nister van buitenlandsche zaken nastaan, het welk door het officieuze agentschap Iskra wordt omschreven, is gebaseerd op de volgende hoofdpunten: „De instelling van een gemeen schappelijke Poolsch-Hongaarsche grens is een „vreugdevolle" gebeurtenis". De overgave van de Tsjechen zonder dat een schot gelost is, is een „hoogst belangrijke historische gebeurtenis". Overwonnen zonder den minsten tegenstand, heeft Tsjecho-Slowakije zelfs niet meer het moreele recht om een terugkeer tot zijn onaf hankelijkheid te eischen. Het agentschap Iskra voegt hieraan toe: wij hopen, dat Slowakije volkomen onafhankelijk zal zijn en zich zal ver zetten tegen alle oogmerken, van welken kant ook afkomstig. Diepe indruk in Joego-Slavië. Het einde van den Tsjecho Slowaakschen staat heeft diepen indruk gemaakt op de openbare meening in Belgrado. De sympathieën van het volk gaan uit naar het Tsjechische volk. Officieele en officieuse kringen nemen een strenge terughoudendheid in acht ten aanzien van de gebeurtenissen, die hen naar het schijnt, kalm, maar niet onverschillig laten. Groepen jongelieden, voor het meerendeel stu denten, hebben gisteravond betoogd in de straten van Belgrado. Zij droegen de Joego-Slavische vlaggen met zich mede en juichten voor den vroegeren Tsje- cho-Slowaakschen staat. Zij schreeuwden: Wij zullen onze grenzen verdedigen, leve het Joego- Slavische leger". De politie dreef hen uiteen. Ongunstige reactie in Zwitserland. De Zwitsersche pers bereidt een ongunstig ont haal aan den opmarsch in Bohemen, dien zij noemt „Een slag, toegebracht aan de laatste spo ren van het internationaal vertrouwen, die nog over waren". Hieraan wordt toegevoegd, dat Hit- Ier niet het zelfbeschikkingsrecht der volken heeft gerespecteerd, een recht, waaraan hij tij dens de laatste rijksdagzitting zeide gehecht te zijn. De National Zeitung trekt voor Zwitserland de les uit de gebeurtenissen en schrijft: „Het axioma voor Zwitserland blijft: neutraliteit en nationale verdediging. Wij zijn bereid ons te ver dedigen tegen wie ook, die gewapend binnen zal dringen op ons grondgebied, evenals tegen een ieder die ons zou willen misleiden door een ver raderlijke propaganda". De opvatting in Amerika. Reuter meldt uit Washington: In kringen, welke na staan aan president Roo sevelt, werd gisteravond betoogd, dat de ge beurtenissen in Tsjecho Slowakije ten volle rechtvaardigen de onlangs door den president ten aanzien van de ernstige vooruitzichten der buitenlandsche politiek uitgesproken meening, welke in eenige kringen toen alarmeerend wer den beschouwd. Om vrede te roepen, wanneer er geen vrede is, is niet realistisch, doch aanval bij den waren naam te noemen en een standpunt in te nemen, zooals de president heeft gedaan, is werkelijk realisme, aldus verklaarde men. Er wordt aan herinnerd, dat de Britsche en Fransche bladen in de laataste paar dagen vol stonden van een naar het schijnt geïnspireerd optimisme, dat naar door de gebeurtenissen be wezen is, eenvoudig ongegrond was. Washington deelde dat optimismethen niet en ook nu niet. Het republikeinsche orgaan Sun schrijft: De Pax Germanica bestaat er in bezit te nemen van 't naburige gebied en dit een beschermïngsope- ratie te noemen". De Daily News schriji'tDe ge heele wereld vreest, dat de verdwijning van de republiek van Masaryk en Benesj het voorspel vormt voor nog tragischer gebeurtenissen. De ge heele wereld wacht met angstige spanning op de volgende beslissing van Hitier, hopende en bid dende, dat de bom, die hij in zijn handen houdt, niet geworpen zal worden." Duitsche opmarsch naar Roethenië werd stopgezet. De Duitsche troepen, die gisteren in de rich ting van de Karpathische Oekraine gezonden waren, werden in den loop van den dag terug geroepen naar Zilina in Noord-Slowakije, dat zij bezetten. De Duitschers bezetten een heele gebiedstrook van West-Slowakije, de strook, die de vroegere grens scheidt van het dal van den Vah. O.a. zijn de gemeenten Zilina, Puchow, Pe- zinok en Miava belangrijke verkeersknoop punten door de Duitschers bezet, evenals Nove Nesto aan den Vah, dat een belangrijk indus trieel centrum vormt. Bovendien hebben de Duit schers Racistors, een voorstad van Bratislava bezet, waar op het oogenblik de SS-troepen ge legerd zijn. Het is waarschijnlijk, dat Duitsch land de bezetting zal handhaven van dit deel van het Slowaaksche gebied en dat de nieuwe grens tusschen Slowakije en het land der Tsje chen afgebakend zal worden door den loop van den Vab, welke strategische beteekenis aan zienlijk is, aangezien de linkeroever loopt langs de kleine Karpathen. Te Bratislava doet het ge rucht te ronde, dat deze lijn de nieuwe grens zou vormen. Gewijzigd reglement van orde voor Eerste Kamer? De leden der Eerste Kamer, van Lanschot (rk..), de Zeeuw (s.d.), Diepenhorst (a.r.), de Savornin Lohman (c.h.), Gelderman (lib.), en van Bmbden (v.d.) hebben een voor stel ingediend tot wijziging van het reglement van orde. De ervaring heeft volgens hen geleerd, dat de verster king van de bevoegdheden van den voorzitter noodig is. Volgens het voorstel zouden in het regle ment van orde van de Eerste Kamer der Staten-Generaal na artikel 16 de volgende artikelen worden ingelascht: Artikel 16a. Indien een spreker van het onderwerp in beraadslaging afwijkt, wordt hem dit door den voorzitter onder het oog gebracht en wordt hij tot de behandeling van het onder werp teruggeroepen. Wanneer een lid zioh beleedigende uitdruk kingen veroorlooft, de orde verstoort of, zij het slechts door het betuigen van instem ming, aanspoort tot onwettige handelingen, wordt hij door den voorzitter vermaand en in de gelegenheid gesteld de woorden, die tot de waarschuwing aanleiding hebben gegeven, terug te nemen. Maakt hij van die gelegen heid gebruik, dan worden die woorden in het stenographisch verslag van de beraadslaging 'er vergadering niet opgenomen. Artikel 16b. Wanneer een spreker van de gelegenheid in het vorige artikel bedoeld, niet gebruik maakt, dan wel voortgaat van het onderwerp af te wijken, zich beleedigende uitdrukkingen te veroorlooven, de orde te verstoren, of. zij het slechts door het betuigen van Instemming aan te sporen tot onwettige handelingen, kan de voorzitter hem het woord ontnemen. In de vergadering, waarin dit plaats heeft, mag het lid, wien het woord is ontnomen, aan de beraadslagingen over het voorstel in be handeling niet meer deelnemen. Artikel 16c. De voorzitter kan een spreker, op wien het vorige artikel is toegepast, en ieder ander lid, dat zich schuldig maakt aan gedragingen, als in dat artikel zijn bedoeld, uitsluiten van de verdere bijwoning van de vergadering of van de vergaderingen, welke aanvangen op den dag, waarop de uitsluiting plaats heeft. Artikel 16d. De voorzitter is bevoegd te gelasten, dat in het stenographisch verslag van de beraad slaging der vergadering niet worden opgeno men de gedeelten van het gesprokene, die hem tot het nemen van een of meer der in de artikelen 16a en 16b genoemde maatregelen aanleiding hebben gegeven. Alvorens hiertoe over te gaan, pleegt de voorzitter overleg met de leden der Kamer, die zitting hbben in de commissie voor de stenografie. Artikel 16e. Van de beslissingen, ingevolge de artikelen 16a tot en met 16 d. door den voorzitter ge nomen, is beroep op de Kamer niet toege laten. Artikel 16f. De uitsluiting, bedoeld in art. 16c, kan op voorstel van den voorzitter door de Kamer worden verlengd voor een bepaalden tijd, den verderen duur der zitting niet te boven gaan de. Van zijn voornemen tot het doen van zulk een voorstel geeft de voorzitter binnen twee uren na de sluiting der vergadering, waarin de uitsluiting plaats vond, schriftelijk kennis aan de leden. Het voorstel wordt gedaan en in behandeling gebracht bij den aanvang van de eerste vergadering na den dag, waarop de uitsluiting heeft plaats gehad. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Artikel 16g. Een lid, op wien het bepaalde in art. 16c is toegepast, is verplicht het Kamergebouw onmiddellijk te verlaten. Heeft de voorzitter van zijn voornemen tot het doen van een voorstel, als in artikel 161 bedoeld, kennis gegeven, dan mag dat lid het gebouw niet weder betreden alvorens over dat voorstel is beslist. Wordt het aangenomen, dan geldt dit verbod totdat de termijn van uit sluiting is verstreken. De voorzitter zorgt, dat het uitgesloten lid zoo noodig tot het verlaten van het ge bouw gedwongen wordt en dat hij, het gebouw gedurende den gestelden termijn betredende, daaruit verwijderd wordt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3