Eigen kracht L D" Ontslag bij de „Arnoud". Een Ontdekking. /CUEEP/ l n moeilijke omstandigheden moeten nieuwe mogelijkheden worden gezocht. k e landelijke middenstandsorganisaties zijn reeds jaren achtereen bezig den middenstand te overtuigen van het nut van organiseeren. Het succes is niet in overeenstemming met de groote moei te, welke de leiders zich getroosten. Belang rijke groepen middenstanders staan helaas nog altijd op het standpunt, dat organisatie overbodig is. Zij spreken smalend over de ern stige pogingen, welke stands- en vak-organi saties doen om iets te bereiken. Zij vragen zich daarbij gewoonlijk af, wat zij voor hun te be talen contributiepenningen krijgen. Dat is een typische, maar uiteimiate bedenkelijke mid denstands-mentaliteit. Zij, die zoo denken, be schouwen de organisatie niet hun organi satie als een automaat. Men werpe er een geldstuk in, men draaie aan de knop en de waar komt te voorschijn! Zij, die thuis zijn in de keuken van het middenstandsorganisatie wezen weten zeer goed hoe groot beter ge zegd hoe klein de geldelijke opofferingen zijn, welke de middenstanders zich in het al gemeen getroosten voor hunne eigen organi saties. Hoe er op congressen herhaaldelijk geklaagd wordt over de absoluut onvoldoende medewerking op dat gebied. Des te meer is het standpunt af te keuren van hen, die niets bij dragen, die behooren tot de groep der ongeor ganiseerden. Zij zijn misschien van oordeel op eigen kracht te kunnen voortwerken. Maar als dat hun inzicht werkelijk is, dan hebben zij m.i. toch verzuimd behoorlijk kennis te nemen van de ontwikkeling der maatschappij, waarin zij leven. Zij zouden zich op de hoogte moeten stellen van wat om hen heen gebeurt. Zij zou den zich moeten spiegelen aan wat groot- werkgevers, land- en tuinbouwers en in 't bij zonder de werknemers in den loop der jaren door hunne organisaties hebben weten te be reiken. Helaas is door de tijdsomstandigheden hoe langer hoe meer het vertrouwen in eigen kracht geslonken. Het ingrijpen van over- i heidswege heeft langzamerhand een dusdani- j gen omvang gekregen, dat het -werken op eigen kracht aan beteekenis heeft ingeboet. De ge- dachte, dat het niet slechter kan gaan dan het op dit oogenblik gaat, heeft geleid tot een soort moedeloosheid, hier en daar zelfs tot fata lisme. Men kijkt in menig opzicht smeekend naar de Overheid en verwacht van die zijde alles. Ten onrechte. En zeker voor den mid denstand, die er jarenlang voor gevochten heeft vrij te blijven van dezen vorm van in menging. Wordt niet al te veel uit het oog verloren, dat deze inmenging in zich zelf groo- tendeels verwerpelijk is? Bedenkt men wel vol doende, dat wij in ons land in menig opzicht een net van wetsregelen en andere voorzienin gen hebben opgebouwd, waarin we dreigen verstrikt te raken? Dat geldt zeker niet alleen voor hen, die men rangschikte onder het be grip: detailhandelaren, ambachtslieden er kleinnijveren, maar dat geldt evenzeer voor groot-werkgevers, agrariërs enz. Het moge te verdedigen zijn, dat andere tijden andere maatregelen noodzakelijk maken en dat vele nationale maatregelen een gevolg zijn van wat het buitenland ons aandoet, maar dat alles neemt niet weg, dat industrieel en handelaar langzamerhand in een dusdanig keurslijf ge perst zijn, dat van eenige vrijheid van bewe ging vrijwel niets meer is overgebleven. Gaat men in deze richting voort, dan zal deze be wegingsvrijheid hoe langer hoe kleiner wor den en zal het straks hoe langer hoe moei lijker worden zich van deze kluisters te ont doen. Want het bedenkelijke is o.a., dat deze overheidshulp verslappend werkt. Meii heeft geen vertrouwen meer in eigen kracht. Het moge velen misschien wat vreemd aandoen, dat daarop in dezen tijd gewezen wordt. In een periode, dat het industrie en handel en in 't bijzonder het middenstandsbedrijf slecht gaat. Men zal er misschien schouderophalend op reageeren, Toch meen ik dat een dergelijke waarschuwing niet overbodig is. Het gemak kelijk leunen tegen een ander moge voor velen uiterst aangenaam zijn, het gevaar schuilt daarin, dat men geregeerd wordt en niet meer i in eigen bedrijf zelf kan regeeren. Men wordt, om een scherp beeld te gebruiken, gedegra deerd tot zetbaas. Terug naar de maximale ontplooiing van eigen kracht behoort een der aan te heffen leuzen te zijn. Vertrouwen in wat de eenling in beperkten kring, in eigen bedrijf, nog ver mag te bereiken. Maar daarnaast vertrouwen in wat de organisatie zelf tot stand kan bren gen, buiten de hulp van de Overheid. Daarin moet op den duur ook een grootere voldoening te vinden zijn. Het langs dien weg bereikte, is door eigen kracht verworven. Wat men feite lijk zonder, of met geringe moeite in den schoot geworpen krijgt, apprecieert men op den duur ook minder dan wat door eigen energie tot stand is gebracht. De geschiedenis leert dat, vroeger en nu. Indien het afzetge bied als het ware gereserveerd wordt, indien men van te voren verzekerd is van een be paalde winstmarge, indien vakkennis en eigen inzicht geen rol van belang meer spelen, is het Jong leven in de Haarlemmer- Zestig arbeiders komen zonder werk. De uitspraak van den Hoogen Raad waarbij de directeur van de Kalkzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom, de heer A. H. Baren van Hardenbroek van Ammerstol wegens over treding van de Arbeidswet is veroordeeld en waardoor het dus aan hem verboden was met het twee-ploegen-stelsel te werken, heeft nu tot de consequentie geleid, dat aan het einde van deze week 60 arbeiders van de „Arnoud" zullen worden ontslagen. Op het oogenblik werken op de „Amoud" ongeveer 200 arbeiders, zoodat bijna 16 deel aan het einde van de week de fabriek zal verlaten om er de, volgenden Maandag niet weer.terug te keeren. Daar de heer van Har denbroek op het oogenblik ongesteld is kon men ons over eventueele andere maatregelen nog niets mededeelen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 14 Maart 1939. H. J. Wolf, houtwarenfabrikant, wonende te Assendelft, Vrouwenverdriet 1031, curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. K. J. M. Hondong, radiohandelaar, wonende te Haarlem, Julianapark 36, curator Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Christian Heinrich Pointl, fotograaf, wonende te Driehuis, gemeente Velsen, Driehuizerkerk- weg 87. curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. J. A. Windt, x-adiotechnicus, wonende te Haarlem, Spaarn wouderstraat 63, cui-ator Mr. B. E. van Tijn te Haai-lem.' Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haai-lem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van: A. Pleging, wed. C. J. Harmeyer, zonder be roep, wonende te Wijk aan Duin, gemeente Be verwijk, curator Mr. D. de Jong te Haai-lem. Op 14 Maart 1939 is gehomologeei-d het door Eugéne van der Schoot bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom aangeboden en door de schuldeischei-s ter vergadering van 11 Februari 1939 aangenomen accoord, welke vergadering gehouden werd naar aanleiding van het door van der Schoot voornoemd gedaan verzoek tot surseance van betaling. zaken-doen een zekere bekoring ontnomen en dommelt men zachtkens in. Juist daartegen te waarschuwen zie ik als een belang van de eerste ox-de. Het particuliei-e initiatief moge dan reeds een flinken knauw hebben gekregen, maar men weike niet onnoodig mede dit geheel te doen verdwijnen. Daarmede is onze maatschappij niet gebaat. Vooruitgang is al leen mogelijk, wanneer de besten dag in dag uit zich beijveren nieuwe mogelijkheden te on derzoeken en door eigen kracht te bouwen. Hoe droefgeestig de omstandigheden ook zijn, waai-onder velen op dit oogenblik ge noodzaakt zijn te leven, toch mag men de ont wikkeling van die eigen kracht niet uit het oog verliezen. Want daarmede berokkent men zichzelf en onze geheele maatschappij groote schade. MOLLERUS. Vliegtuigongelukken in Zweden. STOCKHOLM, 15 Maart. Tijdens een sneeuwstorm zijn vijf oefenvliegtuigen ver ongelukt. Een der piloten werd gedood, de anderen gewond. (United Press). EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen geschie denis H. L. Pi-enen en Sj. de Vi'ies. DE VOORBODEN DER LENTE. Schapen en lammeren in de wei. Deze foto werd genomen van den Aalsmeerderdijk. (Een Fransch onderzoekingsreizi ger, teruggekeerd van de Nieuwe Hebriden, heelt verklaard, dat de kannibalen van deze eilanden niet houden van het vleesch van rookers). Weer is onze kennis een graadje vei-rijkt, Ditmaal in verband met de Nieuwe Hebriden, Daar zijn kannibalen, naar plotseling blijkt, Geen keurige, maar wel kieskeurige lieden. Voor menschenvleesch, weet u, begaan ze een moord. En blank vleesch ook vinden zij niet te versmaden, 'k Weet niet hoe zij 't eten, gekookt of gesmoord, Gehakt, gelardeerd, of eenvoudig gebraden. Maar één ding staat nu onomstooteiijk vast, Nadat deze Franschman het op heeft gestoken, Een ding dat hem blijkbaar verheugd heeft verrast, Zij houden van menschen alleen die niet rooken. Dus gaat u ooit met de Hebriden in zee, Al hebt u geen plannen, je kunt het nooit weten, Neem dan toch vooral ook uw rookgerei mee, Dan nooden ze u niet zoo gauw aan hun eten. U ziet weer, de deugd wordt niet altijd beloond, Want zij die zich 't rooken niet willen ontzeggen, Zij worden juist op de Hebriden verschoond, Terwijl de niet-rooker het loodje moet leggen. Wie nooit een sigaar rookt, wordt zelf de sigaar, Wanneer kannibalen hun potje gaan koken, De rooker der kwaadste pijp loopt geen gevaar, Juist hij niet, om daar kwaje pijpen te rooken. Als rooker heb ik wel in twijfel gestaan, Of 't eiglijk niet beter was, dat eens te staken, Gelukkig dat ik dat maar niet heb gedaan, Ik had er wel door in den pot kunnen raken. P. GASUS. Blik op de Tsjechische hoofdstad Praag. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine. Vancouver n. Rotterdam via Liverpool 13 400 m. Z.W. van Valentia, 15 te Lverpool verwacht. Bi-eedijk, Rotterdam n. New-York 14 375 m. W. van Scilly. Burgerdijk, Rott. n. N. Orleans 13 550 mijl Z.W. van Valentia. Delftdijk. Rott. n. Vancr. 13 te Ci'istobal. Nieuw Amsterdam (toeristenr.) 13 te Santos Rotterdam 14 v. Havana te N. Orleans. Drechtdijk, Vancr. n. Rott. 13 v. Los Angeles Lochavon 15 v. Rott. n. Vancr. via Sunderl. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) 14 te Duinkerk. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk 14 van Rotterdam naar Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 14 van Fremantle. Meerkerk (uitreis) passeerde 14 Maart Perim. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 15 v. Schiedam te Vlaar- dingen, voor Genua. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (uitreis) 14 Maart van Livorno. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (uitreis) 15 Maart te Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Hercules 14 Maart van Malta naar Algiers. Iris 15 Maart van Odense te Gdynia. Aurora 15 Mrt van Livorno te CivitaVecchia Fauna 15 Mrt. van Rott. naar Setubal. Titus 15 Mrt. van Oran naar Barcelona. Merope, Venetië n. Amst. p. 14 Finistei-re. Juno 15 v. Amsterdam naar Hamburg. Amazone 15 v. New-York n. La Guayra. Bai-neveld 13 Maart van Arica n. Mollendo. Hermes 14 Mrt. van Amsterdam te Bi-ake. Pygmalion 14 Maart v. Genua n. Malta. Copyright P. I, B, Bo» 6 Copenhogen De soldaat klom in den boom, liet zich neerzakken in het hol en stond nu, zooals de heks gezegd had, onder in de lange g«mg', waar meer dan honderd lampen brandden. Hij deed de eerste deur open. Ba«! daar was de hond met oogen zoo groot als theekopjes en loerde op hem. „Jij bent een mooie jongen!" zei de soldaat, zette hem op den boezelaar, en nam zooveel koperstukken als er in zijn zak konden. Toen sloot hij de kist weer toe, zette den hond er weer op, en de andere kamer binnen.. .(Wordt vervolgd) Trajanus 14 Maart van Susak n. Split Triton 14 Maart v. Kymassi n. Cavalla, Ulysses 14 v. Piraeus naar Thessaloniki Vulcanus, Varna n. Rotterdam 14 v. Algiers Hercules 14 Maart van Izmir te Maita Breda 11 Maart v. Corral naar Lebu. Socrates 12 Mrt. v. Curacao te Cristobal KONINKLIJKE/SHELL. Aainda Constantza n. Maltal p. 13 stambom Mirza 21 van Rotterdam te Curacao ver® MEIJER CO.'S SCHEEPVAART-MIJ. Patroclus, Japan n. Rott. 15 v. Singap. Bengloe, Hongkong n. Rott. 14 v. Manilla Rhesus, Batavia n. Amsterdam 12 v. Co lombo. Glenearn, Japan n. Amst. 14 v. Penang. Eurylochus, Batavia n. Amst. 15 v. Pt.ljaM Bencleuch 14 v. Dairen te Rotterdam. Clytoneus 14 v. Swansea n. Liverpool en Java. Bellerophon 15 v. Rott. 11. Yokohama. Polydorus 14 v. Batavia te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (thuisr.) 15 Mrt. van Colombo. Weltevreden 15 v. Rotterdam te Londen, ver trekt 15 (10 n.m.) v. Londen n. Hamburg. Tapanoeli (thuisreis) 15 van Port Sudan. Straat Soenda, Rott. n. Batavia, 14 Maart (12 uur 's midd.) op 4 gr. 17 min. z.b. en 5 gr. 28 min. W.l. Banjoewangi, Rott. n. Batavia u. 14 Finist. Kota Baroe (uitr.) 14 Mrt. v. Singapore. Siantar 15 Mrt. v. Batavia 11. Rotterdam. Kota Pinang (thuisr.) p. 15 Kaap del Armi ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alcyone 15 v. B.-Ayres te Rotterdam. Alkaid 14 Mrt. v. Hamburg n. Rotterdam. Alhena 14 v. Rotterdam te Buenos-Ayres. Aludra 15 v. Buenos-Ayres te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Móena (thuisreis) 15 Maart v. Port Said. Christiaan Huygens (uitreis) 14 v. Suez. Poelau Bras (thuisr.) 14 Maart te Havre. WIJK LIJN. Haulerwijk 14 v. Norfolk te Kingston (Ja.) Een Kameleon-lamp. Een Hilversumsche ingenieur heeft een elec- trische lamp uitgevonden, die licht van verschil lende kleuren kan uitstralen. Hij heeft deze lamp genoemd „Kameleon'Tamp, naar het ge lijknamige dier, waarvan bekend is. dat het zijn huidskleur kan aanpassen aan de kleuren der omgeving, waarin het zich bevindt. Behalve voor gebruik in „levende" lichtrecla mes en in 'n eenlamps verkeerslichten (een lamp kan tot zelfs drie kleuren geven, bijv.: groen- geel-rose) is er een ruim toepassingsgebied voor de kameleonlamp ten dienste van luchtbe scherming. In den daarvoor bestemden uitvoeringsvorm bezit de lamp het vermogen om dienst te doen als: 1. gewone verlichtingslamp, die dus „wit" licht uitstraalt in alle richtingen en met voor de betreffende toepassing geëigende lichtsterkte. 2. Gekleui-de (blauwe) lichtbron van beperkt lichtgevend vermogen, die uitsluitend onder een scherp begrensden hoek met den horizon licht uit straat, dat van de lucht uit niet waarneembaar is, doch als noodverlichting in tijden van dreigend luchtgevaar het meerst geëigend en noodzake lijk is gebleken. Reeds in 1936 zijn in Nederland en elders octrooien op deze vinding aangevraagd en nu deze binnenkort verleend zullen worden, is de voorbereiding van de productie dezer lampen op groote schaal krachtig ter hand genomen, Tevens heeft de uitvinder een nieuwe scha keling ontworpen. Hiermede is het mogelijk, zonder aanleg van extra kabels, de met kameleonlampen uitgerust- te straatverlichting, van de centra uit, die deze verlichting voeden, om te schakelen van ge wone verlichting op „luchtbeschermings-ver- lichting" en omgekeerd. Ook kan deze bijzon dere schakeling worden benut voor alarmeering door sirenes enz. Zoowel bij luchtbeschexmings- en defensie autoriteiten, als bij gloeilampenfabrieken in Nederland en in het buitenland, bestaat voor deze Nederlandsche uitvindingen groote be langstelling. AGENDA VOOR BEVERWIJK DONDERDAG 16 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Het mysterie van de onderwereld" en. „Oliver Twist", 8 uur. VRIJDAG 17 MAART Luxor Theater, Breestraat: „My Lucky Star 1 „De dynamietchauffeur", 8 uur. Kemiemer Theater, Zeestraat: -,De macht van het goud" en „De zangvogel van Broadway", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Elephant Boy" en „De Staalkoningin", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 16 MAART Gem. Concertgebouw: Voorjaarsbeurs. 3—5-30 en 7.3011 uur. Luxor Theater: „Too hot to handle", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zij die van de straat leven" en „Non stop New York", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Zwijgende lippen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De pastoor van Kirch- feld". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Een nacht op de Donau". 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De moord in Kamer 916' èn „Gestolen goud", 8 uur. VRIJDAG 17 MAART Stadsschouwburg: Dansavond Els Keizer, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Voorjaax-sbeurs 1.30— 5.30 en 7.3011 uur. Voox-jaarsmodeshow Firma Stoutebeek. 8.3010.15 uur. Bioscopen, nieuwe programma.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8