IJmuider Courant TRITAX Ook Washington spreekt een scherp oordeel uit. rd< BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen THEATER Bollepraat. Een Kwart-eeuw geleden. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Twee dooden Visscherij-Snufjes. Palestijnsche Joden Meerstr. 4 - Beverwijk o^JAARCANC NO. 117 .„„ren. Coeter. Maatschappg (Jilgovf Lonre Couranl Uitgaven en 4lgem r0° IV V Groote Houtstraat 93. Drakkerij Tai 10724. Bureau IJmuider flaarlem. ,ei* Teltfoo» 5301. P°«Sir« 310791' Al,e JtetK„,i«.opSeee™0 v»o, dit blad, „.de. k—0P«e"0me° iD d" KM..»»Cour.-- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 18 MAART 1939 Abonnementen per week f0.12l/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. HANS ALBERS in Circusreizigers ZONDAG 3 IJ CR MATINEE. (Adv. Ingez. MedJ L- Het was Vrijdag een kwart-eeuw geleden dat de vrouw van den Franschen minister van financiën Joseph Caillaux zich liet aandienen bij den hoofdredacteur van het dagblad Le Figaro, Gaston Calmette, en op zijn vraag aar de reden van haar bezoek een revolver ïit haar mof trok en hem neerschoot. Dien zelfden avond trad Caillaux af, dienzelfden nacht stierf Calmette en eenige maanden later sprak een Parijsche jury Mme. Caillaux vrij. Maar de geweldige sensatie, die het geval in Maart 1914 gewekt had, was toen allang ver dwenen. Men lette nauwelijks meer op het proces, want de Europeesche oorlog was uit gebroken. In dit nummer zijn de omstandigheden waaronder de moordaanslag op Calmette ge schiedde in herinnering gebracht. Maar die herinnering zal vele andere wakker roepen. Zoowel bij alle lezers die toen al volwassen menschen waren en zich dus rekenschap ga ven van het maatschappelijk gebeuren om hen heen, als bij ons. Dit wordt zeker een jaar van tallooze her denkingsartikelen. Zoo wil het de gewoonte na vijfentwintig jaren roept men niet alleen de blijde gebeurtenissen uit het verleden op maar ook de rampen. En 1914 was het ramp jaar, waarin Europa zich op den noodlottigen weg begaf, waarop het sindsdien voorttobt. Er zullen nu ongetwijfeld ook nieuwe boeken ver schijnen over de ineenstorting van het Euro peesche bestel, die vijf en twintig jaar geleden werd ingeluid met een reeks hevige persoon lijke gebeurtenissen, die een plotselingen cli max vond in den moord op den Oostenrijk- schen aartshertog Franz Ferdinand en zijn ge malin, Sophie von Hohenberg, te Serajewo. Over al die dingen is al veel beweerd, over den moord te Serajewo zijn riemen papier vol geschreven en over het beleid van de leiders der groote mogendheden in dien critieken tijd niet minder. Namen als die van graaf Berch- told, Iswolsky, Von Bethmann Hollweg, Vi- viani, Edward Grey en vele andere acteurs in de groote tragedie zullen weer naar voren ko men nevens den naam van dien hoofdrol speler die, thans tachtigjarige, nog immer in ons midden vertoeft. En voor*de jeugd van nu zuilen zij een onwézenlijken klank hebben al is de man in Doorn niet de eenige overgeble ven leidende figuur uit dien tijd. Kwam een van zijn voornaamste generaals, veldmaar schalk Von Mackensen, hem niet onlangs nog bezoeken? Was Sir John Simon, nu Engelsch minister van financiën, ook toen al niet mi nister? Zoo zijn er nog vele anderen. JaOok Caillaux, dien ik in den aanvang noemde: nu nog steeds, na een veelbewogen leven waarin hij zelfs eenige jaren politieke gevangenis straf onderging, een der voornaamste finan- ciëele experts van Frankrijk, senator en voor zitter van de senaatscommissie voor de financiën. Maar voor de jeugd-van-nu zijn die oude leiders uit 1914 toch allemaal oude mannen, dien men voorzoover zij nog leven een bui tengewoon uithoudingsvermogen moet toe schrijven. En de oorlog van 1914-1918 moet voor degenen die toen nog niet op deze aarde rondwandelden al een even onwezenlijke his torie zijn: een uitbarsting in het verleden die een zonderling-rustige, vlak vóór 1914 ten minste zoo levende wereld in wilde beroering bracht en verscheurde en minstens tien mil- lioen jonge menschen vernietigde Die jonge menschen van toen! Ja, hoe vaak is het wel herhaald dat zij de bloem vormden van de jeugd van zoovele naties? Tallooze malen! Daar was ieder van overtuigd, en met reden, want in de moderne legers herbergt men de physiek-gezondste individuen en laat hen aanvoeren door diegenen onder hen die met alleen physiek maar ook geestelijk sterk zijn. En de oorlog vernietigt die laatsten nog grondiger dan de eersten, want de statistieken uit de jaren 19141918 hebben steeds weer aangetoond dat het percentage dooden onder de jonge of icier en alle andere ver overtrof. Dat is trouwens heel begrijpelijk. Men ver nietigde niet alleen gezonde arbeidskracht maar ook talent, begaafdheid tot leiden, op bouwen, ontdekken, exploreereneen ge weldige kwantiteit aan bekwaamheden die Europa later tot zijn nadeel zou derven. Daar herinner ik nu aan. omdat het feit bijdraagt tot de verklaring der ellenden, sinds 1918 en nu nog steeds doorgemaakt. Het gemis van die jeugd-van-toen, die nu een zoo geweldig belangrijke plaats in Europa zou innemen wordt veel zwaarder gevoeld dan wij plegen te beseffen. Het is een kwart-eeuw geleden, dat ramp jaar. Het kan ons eigenlijk niet verwonderen dat 1939 geen jubileumjaar mag heeten en zelfs niet kan spreken van herstel. R. P. (Een Engelsch herbergier beweert, volgens de Tel., erin geslaagd te zijn in een derde van den norma len tijd een narcisbol met extra groote bloemen te hebben doen bloeien, door hem met bier in plaats van met water te begieten). Onze brave bollenkweeker Ledigt in zijn levensstrijd, En vooral in dezen tijd, Menigen zeer zuren beker Ditmaal wordt er een geboden, Door een Engelsch herbergier. Die gevuld met bitter bier, Ver is van een drank der goden. Deze man, een leek der leeken, Wist, al klinkt het nog zoo dol, Een soort onder-d'olie-bol, Tot een praehtnarcis te kweeken. Andren mochten het aanschouwen, Herbergierig bierlatijn, Schijnt het niet alleen te zijn, Dus men moet erop vertrouwen. Nu moet u niet daadlijk denken, Dat ons bollenkweekerdom, Enkel en alleen daarom, Ook den bollen bier zal schenken. Neen, men blijft het water eeren, Zonder zulk een dwaze gril. Maar als Alcoholland wil, Kan het Engeland nog leeren. Als het waarlijk kamp moet geven, In de lijn van zooiets dols, Kweekt het straks een bol met Bols, En dan zul je wat beleven. P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijkei en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK, Romerkerkweg 87 Telef. 5421 (Artv. Ingez. Med.) ZIE DE NIEUWSTE VOORJAARSMODELLEN IN HET WOLHUIS VELSERDUINPLEIN I1MUIDEN-OOST. VAKKUNDIG ONDERRICHT. lAdv. Ingez Med., op onbewaakten overweg. Vrachtauto door tre verpletterd. Vrijdagmiddag om halt' zes is te Wijs ter, gemeente Beilen, op den onbe waakten overweg van de spoorlijn Meppel-Groningen een ledige vracht auto, welke in de omgeving zand ge lost had, gegrepen door een trein, wel ke op weg was naar Groningen. De wagen werd geheel vernield en de bei de personen, die in de cabine zaten werden op slag gedood. De onbewaakte overweg, waar dit ongeluk is gebeurd, is gelegen op het punt, waar de straatweg Spier-Wijster de spoorbaan Meppel- Groningen kruist. In de onmiddellijke nabij heid staat het thans niet meer in gebruik zijnde stationnetje van Wijster. De mannen hadden met de vierwielige open vrachtauto een lading scherp zand wegge bracht, waarbij zij eenigen tijd tevoren den zelfden overweg waren gepasseerd. Zij kwa men nu terug over den zandweg, welke vrijwel evenwijdig met de spoorbaan loopt en onge veer veertig meter van den overweg op den straatweg uitkomt. De trein reed hen dus ach terop. Op het punt, waar de zandweg den straatweg bereikt, is, achter het stationnetje langs, de spoorweg in de richting Hoogeveen zichtbaar. De chauffeur van een auto heeft dan echter al zijn aandacht noodig bij zijn stuur en bij het verkeer op den weg, welken hij moet opdraaien. Zoodra de auto de bocht heeft gemaakt, belemmert eerst een wacht post en daarna het voormalige stationnetji geheel het uitzicht. Eerst als de auto de spoor baan heeft bereikt, is deze te overzien. Op dit oogenblik was Vrijdagavond echter het personentreintje, dat de werkloozen uit Groningen van hun werk in de ontginning van de V.A.M. te Drijber naar huis brengt, ook I den overweg genaderd. De trein, die pas enkele kilometers had gereden, nóch de vrachtauto, die juist op den straatweg was gekomen, had den, volgens ooggetuigen een groote snelheid. Niettemin had met een geweldige klap de bot sing plaats en waren de gevolgen ontzettend Stukken van de vrachtauto en totaal versplin terde planken lagen over een afstand van honderd meter aan weerszijden van de spoor baan verspreid. Den chauffeur en een stuk van de cabine vond men op het rechterperron van het stationnetje, een as met twee wielen lag enkele meters verder aan den linkerkant. op zestig meter van den overweg trof men tus- schen de sporen het lijk van het tweede slachtoffer. Van de auto werd de rest nog 150 meter meegesleurd. De mannen moeten beiden op slag dood zijn geweest. Na overleg met het parket te Assen werden de lijken van de slachtoffers naar het lijken- huisje op de begraafplaats te Wijster overge bracht. Duitschland maakte zich schuldig aan willekeurige toepassing van geweld ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. „VLISCO" OVERHEMDEN. NIEUWSTE DESSINS. GROOTE COLLECTIE (Adv. Ingez. Med.) Met goedkeuring van Roosevelt heeft Sumner Welles, die optreedt als Amerikaansch minister van buiten- landsche zaken, een verklaring afge legd, welke a-ls volgt luidt: „De regeering der Vereenigde Sta ten heeft bij tal van gelegenheden haar overtuiging uitgesproken, dat alleen door een internationale steun aan een program van orde, gebaseerd op wet, de wereldvrede verzekerd kan worden. Deze reffeering is gebaseerd op en toegewijd aan de beginselen van men- schelijke vrijheid en democratie en zij kan niet nalaten bekend te maken dat dit land de daden, welke geleid hebben tot een tijdelijke vernietiging der vrijheden van een vrij en onaf hankelijk volk, waarmede van den dag dat de republiek Tsjecho-Slowakije haar onafhankelijkheid verkreeg het volk der Vereenigde Staten bijzonder hechte vriendschapsbetrekkingen heeft onderhouden, veroordeelt. Het standpunt der regeering van de Ver eenigde Staten is consequent duidelijk ge maakt. Zij heeft den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid der eerbiediging van de hei ligheid van verdragen en plechtige beloften en voor de niet-inmenging door eenige natie in de binnenlandsche aangelegenheden van andere naties en zij heeft herhaaldelijk haar veroordeeling' uitgesproken over de politiek van militaire agressie. Het is duidelijk, dat daden van moed willige wetteloosheid en van willekeu rige toepassing van geweld de struc tuur zelve van de moderne beschaving bedreigt. Een gebiedende noodzaak voor de inachtneming der door de Ameri- kaansche regeering bepleite beginse len woYdt duidelijk gedemonstreerd door de ontwikkelingen, welke zich in de laatste drie dagen hebben voorge daan". Bij het afgeven dezer verklaring zeide Wel les, dat de kwesties verband houdende met de betrekkingen der Vereenigde Staten en de vroeger Tsjecho-Slowaaksche regeering thans in studie zijn en dat minis ter Morgenthau waarschijnlijk Zaterdag een verklaring zal afleggen over de handels overeenkomst met Tsjecho-Slowakije. Welles voegde hier aan toe voor het oogen blik niets te zeggen te hebben over de schul den van Tsjecho-Slowakije aan de Ver eenigde Staten. Een opdracht aan Phillips. Welles zeidt, dat Phillips, de Amerikaansche ambassadeur te Rome, bij Ciano heeft geïnfor meerd naar de houding van Italië, doch dat hij het depatement van staat nog niet op de hoogte had gesteld van het antwoord, dat hij heeft ontvangen. Welles onthulde, dat zijn verklaring is uit gegeven ondanks het feit, dat de regeering der Vereenigde Staten geen mededeeling heeft ontvangen van eenige buitenlandsche regee ring ten aanzien van de ontwikkeling in Midden-Europa Tweeledig doel. De verklaring van Sumner Welles wordt door politieke kringen te Washington ge acht een tweeledig doel te hebben. In de eerste plaats heeft de regeering der Ver eenigde Staten besloten, zich tot tolk te ma ken van het beleedigde wereldgeweten. Voorts zou Sumner Welles, door te onderstreepen, dat deze daden hebben geleid tot „een tijde lijke vernietiging van de vrijheden en de on afhankelijkheid" van Tsjecho-Slowakije, hebben willen doen uitkomen, dat de Ver eenigde Staten niet geneigd zijn, de ver nietiging van Tsjecho-Slowakije als defini tief te aanvaarden. In leidende kringen te Washington is men namelijk van meening, dat het Tsjechische volk ondanks het nazi- juk den strijd voor de onaghankelijk- heid niet zal opgeven. Volgens som mige commentaren zou de verkla ring van Sumner Welyles te ver staan geven, dat de regeering der Vereenigde Staten bereid zou zijn, alle pogingen der Tsjechen in dien geest te steunen. Dit zou de niet-er- kenning van den door Duitschland geschapen staat van zaken kunnen inhouden. Eén partij van het Tsjechische volk. Onder leiding van Hacha. In het Hradzjin te Praag zijn gis teren onderhandelingen gevoerd tus- schen dr. Hacha en het presidium van de Tsjechische Nationale Een heidspartij. Besloten werd het Tsjechische volk in één enkele partij aaneen te sluiten, aan het hoofd waarvan dr. Hacha zal staan. CCCXCVI. Met rassche schreden nader ik mijn 400e Visscherij-Snufje en ik vraag mijzelf af, of ik dat eenigszins als een mijlpaal in de geschie denis van IJmuiden's visscherij bedrijf moet beschouwen. Natuurlijk niet vanwege dat 400e Snufje IJmuiden leeft en streeft ook wel zonder mijn Snufjes, maar vanwege het tijdstip, waarop het uit mijn pen zal vloeien, d.i. over vier weken. We hebben nu al vele jaren lang gesproken over IJmuiden en de crisis, over slechte tijden en al zoo meer. Dat moet nu maar eens afgeloopen zijn en dat is ook afgeloopen, want we behoeven nu werke lijk niet meer over een crisis in het visscherij - bedrijf te spreken, wan't alles gaat feitelijk normaal zijn gang. Alles wat er varen kan, vaart en de besommingen zijn ook normaal, in het kader van den tegenwoordigen tijd. Alle onderdeelen van het bedrijf zijn nu fei telijk op hun nieuw fundament tot rust ge komen. nadat ze gedurende een achttal jaren leelijk hebben staan schudden, sommige zoo erg, dat ze zijn ingestort, andere zoo dat ze zwaar beschadigd werden maar desondanks overeind gehouden konden worden. Men moet hieruit nu niet afleiden, dat het nu weer is als vroeger. Insiders weten dat maar al te goed, maar ook outsiders lezen mijn ontboezemingen en die mochten eens verkeer de gevolgtrekkingen maken. Neen, zooals het vroeger was. d.W.z. vóór 1930. wordt het wel licht nooit weer. IJmuiden is al lang zijn vooraanstaande positie onder de Europeesche visschershavens kwijt. Het is een haven van den tweeden rang geworden en dus gedegra deerd; IJmuiden, dat zijn vooraanstaande positie had bereikt met een omzet van 12 a 14 millioen gulden, wordt met zijn 7 millioen van thans door de drie groote Duitsche havens Wesermünde, Cuxhaven en Hamburg-Altona overschaduwd. Er is nog iets, dat op dezen mijlpaal vastge spijkerd dient te worden en dat is. het ophan den zijnde pufverbod, dat wel spoedig een feit zal zijn. De inwerkingtreding van het puf verbod zal haar uitwerking op sommige on derdeelen van het bedrijf niet missen, al is de kans groot, dat de gevolgen meevallen. De loggers, met name die welke speciaal de trawl- visscherij uitoefenen, maken zich steeds meer zelfstandig van de puf en als de loggerv'.oot zich in dezelfde lijn blijft ontwikkelen groo- tere schepen en zwaardere motoren zal men in Katwijk het pufverbod spoedig vergeten zijn. Herziening «Ier Amerikaansche neutraliteits wet Roosevelt acht haar noodzakelijk. President Roosevelt heeft, naar Reuter meldt, verklaard, dat het nood zakelijk is het Congres een herzie ning der neutraliteitswet voor te leg gen. Roosevelt deed deze mededeeling in een persconferentie. Hij verklaarde dat de ont wikkelingen in Europa de noodzakelijkheid hebben aangetoond, dat deze herziening noodig is. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij ge loofde, dat de kwestie in conferenties zou kun nen worden uitgewerkt in plaats van zijn aan bevelingen voor de wijzigingen, te gieten in den vorm van een boodschap aan het Con gres. In antwoord op een vraag om verdere ophel dering van zijn verklaring, stelde Roosevelt voor zijn boodschap van 4 Januari te lezen. Voorstel tot Fransche missie Oost-Europa. Ter versterking der bondgenootschappen. In een vergadering van de Kamerfractie der Fransche radicaal-socialisten heeft Léon Meyer voorgesteld dat aan Daladier een mis sie in Oost-Europa zou worden toevertrouwd; hij zou de regeeringen van Rusland, Roemenië Joego-Slavië enz. moeten bezoeken om de bondgenootschappen tc versterken, zoodat men de gevaren der Duitsche expansie onder de oogen zou kunnen zien. De fractie besloot dat een delegatie een onderhoud met Dala dier zou hebben over dit vraagstuk en andere maatregelen, die de regeering denkt te nemen in verband met den ernst van den interna tionalen toestand. H. A. L. laat twee nieuwe schepen bouwen. De directie der Holland-Amerika lijn heeft bij de N.V. Wilton-Fijenoord te Schiedam een order geplaatst voor den bouw van een twee tal dubbelschroefmotorschepen voor haar Noord-Pacific-kustdienst. De schepen zullen van het „Noordam"-type zijn en 12.000 ton meten. De koelruimte be draagt 216.000 kubieke voet. De schepen zullen plaats bieden aan hon derd passagiers. De dienstsnelheid bedraagt zestien mijl. De oplevering zal in de tweede helft van 1940 moeten geschieden gaan een dag in staking. Demonstratie tegen de Britsche voorstellen. Reuter verneemt uit Jeruzalem, dat de Joodsche Nationale Raad een sta king heeft afgekondigd als protest te gen de laatste Britsche voorstellen. De staking, die voor het geheele land geldt, begint Maandagmorgen. Alle Joodsche handels- en verkeers ondernemingen en scholen zullen er bij betrokken zijn. Met de haring blijft het steeds aanhouden. Ook deze week kwamen er weer bijna 4200 kisten aan den afslag en ze wordt nog steeds graag gekocht voor f 4 a f 5 per kist. We hadden deze week de Utrecht, de Ewald, de Dirkje, de Claesje, de Silvain en de Adelante (het 6-tal was dus compleet) en dit zestal besomde ca, f 18750 of gemiddeld ruim f 3000, een mooi resultaat voor de korte reizen die ze maakten. Er kwamen deze week binnen 37 trawlers en 48 loggers en er werden weer heel aardige be sommingen gemaakt, zoowel door de trawlers als door de loggers. Bij deze laatste categorie loopen de groote steeds meer uit en zonder overdrijving kan worden gezegd, dat de groote loggers met hun besommingen van f 1000 tot f 2000 goed rendeeren en het dus best zonder de puf kunnen stellen. Deze groote loggers zijn trouwens niet puf-minded. PIETERMAN. Merkwaardig vonnis van politierechter. De Arnhemsche politierechter heeft een merkwaardig vonnis gegeven, dat als een goed lesje kan gelden voor al te heethoof dige sportmaniakken om hun „enthousiasme" wat in tcom te houden. De 27-jarige landbouwer W. S. uit Beunin- gen was daar op 15 Januari j.l. een voet balwedstrijd gaan bijwonen. Het was een jongmensch met vurig bloed en blakend van sportliefde, zóó zelfs, dat hij na korten tijd over een voetbalkwestie ruzie kreeg en zeke ren A. H. M. F. met de vuist een stomp tegen het hoofd gaf. Deswege had hij zich voor den Arnhemschen politierechter te verantwoorden. De substituut-officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, eischte een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Hij was van meening. dat. daar de bonden tegen de sportverdwazing niet voldoende op treden. de rechterlijke macht tegen zulke excessen krachtige maatregelen heeft te ne men. Hij vorderde daarom bovendien, dat ver dachte gedurende drie jaar niet meer aan sport zou mogen deelnemen in welken vorm ook. Het vonnis luidde 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en boven- Zij, die zich met ingang van 1 April dien oplegging van een sportverbod voor per kwartaal ahonneeren, ontvangen i den tójd van drie iaar en onder toezichtstel- de in Maart nog te verschijnen nummers) jaar lang gratis. I noch zelf actief sport beoefenen, noch naar DE ADMINISTRATIE, sportwedstrijden gaan kijken. het nummer van Speciaal adres voor TROUW- EN VISITERIJDEN (Adv. ingez. Med.) Nederlandsche zenders worden anders gecombineerd. De „Nozema" deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 Juli a.s. de pro gramma's van A.V.R.O. en V.A.R.A. zullen worden uitgezonden over den 301,5 meter- zender, terwijl die van K.R.O. en N.C.R.V. zoowel over len 415,5 als over den 1875 m.- zender zullen worden uitgezonden. Geen ambachtsschoolkaarten meer hij de Spoorwegen, Naar de Nederlandsche spoorwegen ons me- dedeelen komen met ingang van 1 Augustus 1939 de z.g. Ambachtsschoolkaarten te ver vallen. Het kamp te Ermelo. Ged. Staten onderzoeken dc bezwaren. Ged. Staten van Gelderland hebben, naar aanleiding van de ingekomen bezwaren, voor het inwinnen van inlichtingen hun beslissing over het raadsbesluit van Ermelo betreffende beschikbaarstelling van grond voor een vluch telingenkamp, aangehouden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1