W. ALPHENAAR OOSTEN Voor Piano's Orgels Dekking van financiëele behoeften door uitgifte van belastingbons. KRUISWEG 49 Sleutel weg? :,TrRn'AG 25 MX ART 1939 j)e financiering van Duitschland's oftinnale taken". Extra belasting op gestegen inkomsten. v„r vertegenwoordigers van de pers v «He staatssecretaris in het rijksmi- Lferi van financiën, Reinhardt, gis- f ÜiHHaS mededeeling gedaan van de niuist verschenen „wet op de finan- Z? w van de nationale politieke taken clC"h!t riik" die aangeduid lean worden rïtoiw financieringsplan». In ziin toelichting verklaarde Rein- c .M dat de bedoeling van het nieuwe I is om de financieele behoefte van ÏU riik prinripeei niet meer te dekken annr het uitgeven van rentedragende -Inren maar door het uitgeven van niebrente gevende belastingbons. Evenals de rijksleeningcn vormen deze belastingbons een opgenomen voorschot Tin de toekomst te innen belastingen, n, bons tullen bij de betaling van rijks belastingen door het riik aanvaard ivor en Rijksleeningen tullen nog slechts verre worden opgelegd ais de toe stand op de credietmarkt liet om econo- mjsche redenen gewenseht doet voor- komen. Volgens de nieuwe wet zijn het rijk, de lan den de gemeenten en de gemeenteorganisaties, de rijkssooorwegen, de rijkspost, de rijks-auto- WELKE VLOcmBEDEKKING Wij brengen zeer uiteenloopende vloerbedekkingen, ook zeer uiteen loopend van prijs. Toch is het probleem niet zoo moeilijk, mits zich vakkundig laat voorlichten en het goed gelegd wordt, zult U van elke vloerbedekking jaren pleizier hebben. ér MOTVRIJ MOQUETTE TAPIJT 70 c.M. breedf 4.25 p. M. KitSi ptxét Uu) Iniete&uJi cJls glcUHs&uA BARTELJ ORISSTRAAT 13-17 k TELEFOON No. 13918 (2 LIJNEN) HAARLEM OPGERICHT 1853 (Adv. Ingez. Med.) EEMGE KALMTE IN DE INTER NATIONALE POLITIEK VERWACHT. Geen sensationeele medcrleelingen van Mussolini verwacht. HITLER SPREEKT 1 APRIL. Havas meldt uit Berlijn: Na tien dagen van zeer groote activiteit, waarin het rijk zich verzekerde van het protectoriaat over Bohemen en Moravië, den terugkeer van Memel, de verdragen met Slowakije en Roe menië, verwacht men algemeen een zekere pauze tot 20 April, den dag waarop Hitier vijftig jaar zal zijn. Deze verjaardag zal dit jaar met bui tengewonen luister worden gevierd. Tevoren zal Hitler op 1 April de tewater lating verrichten van het tweede pantser schip van 35.000 ton, de Von Tirpitz. Bij die gelegenheid zal hij een redevoering houden, we.ke m het bijzonder gericht zal zijn tot het ouitenland. Men denkt, dat hij dan drie weken rust zal nemen te Berchtesgaden. wering zal wel niet vóór 13 April te Ber lijn terugkeeren. Pi^en (meent te weten, dat Goebbels en Von DDentrop zich opmaken om voor twee of drie weken met vacantie te gaan, waarschijnlijk naar Itahe. hPjlit.leke dringen te Berlijn heeft men en indruk, dat een „Paaschvrede" ook door "™e zal worden geëerbiedigd. "fef s°hijnt geen sensationeele verklarin- f n e ^'wachten in de redevoering, welke J "uce bondag in het Olympisch Stadion te herirf l uitspreken. Indien de schijn niet wenschen men 20 in ieder seval niet te Rome in vlaggentooi. 9vüleitem5nverkeert Ttalië aan den voor- ting van eze rec^e in gespannen verwach- orSaE^eiiP^e^nen s^aan luidsprekers opgesteld v^Le; de woorden van den Duce kan )- De stad is in vlaggentooi en alles van?™!-0™ de 50-000 zwarthemden te ont sta/ wle 111 56 extra-treinen naar de hoof ti de Een Duitsche delegatie zal bij dr lev ng: aamvezig zijn onder leiding van Dhaiau'v6n 0en deio?atie van de Spaansche 'wiibouw'ïcuLtnding van den mini5ter v™ wegen en andere rechtspersonen e.d. lichamen verplicht leveranties en andere prestaties van industrieele ondernemingen tot een bedrag van 40 pet. van de rekening in belastingbons te be talen bij rekeningen van niet minder dan 500 r.m. De industrieele ondernemer heeft het recht leveranties en prestaties, die een industrieel on dernemer aan hem heeft gezonden of jegens hem heeft verricht, tot 40 pet. van het rekeningsbedrag in belastingbons te voldoen, d.w.z. hij mag de belastingbons doorgeven. Er zullen twee soorten belastingbons worden uitgegeven. Belastingbon 1 zal zeven maanden na de uitgifte door de openbare kassen in betaling aangenomen worden, belastingbon 2 na de 37ste maand. Belastingbon 2 zal dan in beta ling worden aangenomen tegen 112 pet. van de nominale waarde. De belastingbons 1 geven voor het geval, dat de industrieele ondernemer ze een tijd lang in portefeuille houdt, belangrijke belastingvoor delen. Zoo kan hij, al naar den tijd, dat hij de bons in zijn bezit heeft, 20 tot 35 pet. van de waarde der bons gebruiken voor buitengewone, belastingvrije afschrijvingen op aan slijtage on derhevige bedrijfsgoederen. Ter bevordering van den export zal het percentage bij industrieele ondernemers der exportindustrie gemiddeld met 10 pet. verhoogd worden, wanneer de uitvoer- omzet minstens 25 pet. van den geheelen omzet uitmaakt. Staatssecretaris Reinhardt achtte de voordeelen zoo groot, dat hij verklaarde, dat de vraag naar belastingbons 1 zeer groot zal zijn. Het belastingbonssysteem kan eenige jaren lang gebruikt worden. Het grootste deel der be dragen, die aldus verworven worden, zal eerst in den loop van tientallen jaren bij de betaling van rijksbelastingen gebruikt worden, en wel dan, wanneer de groote nationale politieke taken ter beveiliging van de toekomst van het Duitsche volk vervuld zullen zijn en de rijksbegrootlngs- toestand de aanvaarding in betaling van belas tingbons zonder meer zal toestaan. Het geheele openbare beheer moet zich tot nader order be perken tot de taken, die ter waarborging en be vordering van het algemeen welzijn tegenwoor dig onvermijdelijk zijn. Ten aanzien van de van een toeslag voorziene belastingbons 2 is het van belang, dat zij be leend kunnen worden en door de banken kunnen worden verhandeld. Zij zullen reeds na verloop van drie jaar geheel naar het'rijk terugvloeien. Om het tekort aan belastinginkomsten van het rijk te vereffenen, dat door het gebruik van de belastingbons ontstaat, zal, zoolang de begrootingstoestand van het rijk dat noodig maakt, een belasting op hoogere inkomsten worden geheven en wel voor de eerste maal voor het ka lenderjaar 1939. De basis hiervoor zal zijn de meerdere inkom sten van het vorige jaar in vei-gelijking met het daaraan voorafgaande jaar, zulks voor inkom sten die niet lager zijn dan 3000 r.m. Deze be lasting op vergroote inkomsten zal uniform 3( pet. bedragen van dat gedeelte van het inkomen, waarop de belasting betrekking heeft. Het tijd stip, waarop dit van kracht wordt zal waar schijnlijk 1 Mei a.s. zijn. Het geheele systeem der belastingbons geldt ook voor de „Ostmark" en het Sudetenland. De invoering van belasting op hoogere inkomsten in Oostenrijk en de Sudeten Duitsche gebieden blijft voorloopig voorbehouden. (D. N. B.) De „Yankee-Clipper" gereed voor den overtocht. BALTIMORE, 25 Maart. Het grootste handelsvliegtuig ter wereld, de „Yankee-Clipper", metende 41 ton, is klaar om te starten voor een „in spectietocht". Waarschijnlijk zal het vertrek van daag plaats vinden. Dit is echter af hankelijk van de radioberichten, die de vertegenwoordigers van de Pan American Airways over den toestand van de vlieghavens langs de te vol gen route zullen geven. Deze route gaat van Baltimore naar de Azoren (2448 mijl), vervolgens naar Lissabon (1057 mijl), dan via de Golf van Biscaje naar Marseille (1055 mijl). Vandaar gaat de reis naar Southampton (611 mijl) en naar Foynes (306 mijl). In iedere landingsplaats zal men 24 tot 48 uur blijven. De geheele reis bestaat uit een afstand van 10.000 mijl. Langs dezelfde Zuidelijke route zal de Yankee-Clipper naar de Vereenigde Staten terugkeeren, daar de haven van Newfound land nog dichtgevroren is. Het doel van de vlucht is het personeel vertrouwd te maken met de landingsplaatsen en de moeilijkheden welke deze bieden en met de radioverbindin gen e.d. Dit ter voorbereiding van de opening van den Amerikaanschen Trans-Atlantischen luchtdienst, waarvoor men reeds tien jaar geleden de plannen maakte. De datum van opening van den dienst is nog niet vastge steld, maar de Pan American Airways hopen dat dit „in de naaste toekomst" zal ge beuren. (United Press) Hongaarsehe Huis van Afgevaar digden aanvaardt de Jodcnwetten. Het Hongaarsehe Huis van Afgevaar digden heeft Vrijdag met een overwel digende meerderheid de Joden wetten aangenomen, waardoor de werkzaam heden der Joden in handel, industrie en de vrije beroepen worden beknot. Het wetsontwerp gaat nu naar het Heeren huis. In het algemeen maakt de nieuwe wet het voor den Joodschen middenstand en armen onmogelijk in hun onderhoud te voorzien Het aantal Joden, dat in handel en industrie mag werkzaam zijn, wordt verminderd van twintig tot tusschen zes en twaalf procent. (Adv. Ingez. Med.) Polen roept twee lichtingen en specialistentroepen op. Naar een kabinet op breeder basis? Reuter meldt uit Warschau, dat het reservepersoneel der lichtingen 1914 en 1915 en een aantal specialisten onder de wapenen zijn geroepen, naar men gelooft om de noordelijke gren zen te versterken. Voorts meldt Reuter, dat gisteravond een bespreking is gehouden tusschen president Moscicki en maarschalk Smigly Rydz en men gelooft, dat binnen een paar dagen een wij ziging der regeering zou kunnen wr/rden aangekondigd. De basis der regeering zou verbreed wor den. Ook zijn besprekingen gevoerd tusschen de regeering en de leiders van de boerenpar tij. In doorgaans goed ingelichte kringen gelooft men, dat Witos, de boerenleider, die enkele jaren geleden naar het buitenland uit week om aan een gevangenisstraf te ontko men. binnenkort naar Polen zal terugkeeren en dan kwijtschelding van straf zal krijgen. De boerenpartij weigert met de tegenwoor dige regeering samen te werken, zoolang Witos nog in ballingschap vertoeft, vele partijloozen zijn van oordeel, dat in den huidigen natio- nalen noodtoestand vertegenwoordigers van het geheele volk de regeeringsverantwoorde- lijkheid moeten deelen. Verscherpte controle der Duitsche douane. Uit Kattowitz wordt vernomen, dat de con trole aan de Poolsch-Duitsche grens is ver scherpt, Alleen personen, die in het bezit, zijn van een paspoort mogen de grens passee- ren. Voorts wordt vernomen, dat de Paasch- vacantie voor de scholen in opper-Silezië, die normaal 1 April had moeten beginnen, een week vervroegd is. In sommige kringen ziet men hierin een maatregel, die beoogt, in de schoolgebouwen eenheden van het Duitsche leger onder te brengen. Beek 3 April naar Londen. De Poolsche ambassadeur te Londen heeft gisteren een bezoek aan Halifax gebracht. Men zegt, dat hij geen nieuwe mededeeling van zijn regeering had over te brengen en dat het onderhoud vooral in verband stond met de laatste Fransch-Engelsche besprekin gen. Bevestigd wordt, dat de besprekingen tusschen Londen en Warschau hoofdzakelijk door bemiddeling van de Britsche ambassade te Warschau gevoerd worden. Beek zal, zooals bepaald was op 3 April te Londen aankomen. De mee ning heerscht, dat het niet waarschijn lijk is, dat de Poolsch-Britsehe be sprekingen voltooid zullen zijn vóór de onderhandelingen tusschen Hali fax en Beek hebben plaats gehad. Pétain en Franco wisselen vrede lievende woorden. Nieuwe Fransehe ambassadeur overhandigt zijn geloofsbrieven. Bij de overhandiging zijner geloofsbrieven aan generaal Franco heeft maarschalk Pétain er zijn voldoening over geuit, dat hij „in zeer be langrijke omstandigheden het contact kon her vatten met een wapenbroeder van weleer, die thans in de geschiedenis is getreden". Hij zeide verder: „Spanje en Frankrijk, die buren zijn in Europa en in Afrika, waar zij door gelijke belangen tot elkaar gebracht worden, kennen het gelukkige voorrecht elkander niets te benijden te hebben en slechts bezield te zijn door den wensch naast elkander in onafhankelijkheid en vrede te le ven". Pétain gaf tenslotte uiting aan zijn beste wen- schen voor Franco en het Spaansche volk. In antwoord op de toespraak van Pétain heeft Franco o.a. gezegd, dat de Europeesche nabuur schap tusschen Frankrijk en Spanje een verleng stuk vindt in Afrika, waar beide naties een ge meenschappelijke beschavende taak hebben. Hij sprak den wensch uit, dat de betrekkingen ge ïnspireerd worden door een wederzij dsch en vriendschappelijk respect en een gemeenschap pelijke vredelievendheid. Vriendschap tusschen naties kan niet worden gedicteerd door grillen, maar is een getrouw spiegelbeeld van weder zij dsche achting. Franco maakte tenslotte een toespeKng op de hartelijke samenwerking met Pétain in Marokko, die, zooals hij zeide, onder de Spanjaarden een atmosfeer van sympathie had geschapen. DE pijn ZN<T mét 'n Ham* hiijhhaM Por stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Tel. 11493 DE SLEUTELSPECIALIST, L. Veerstr. 10 (Adv. ingez. MecL- „Aansluiting" van Dantzig niet onmiddellijk verwacht. Duitschland wenscht de betrekkingen met Polen niet te verstoren. In verschillende, welingelichte Britsche kringen wórdt volgens Havas medegedeeld, dat geen wijziging zal worden gebracht in het lot van Dantzig. Men merkt op, dat Duitsch land praetisch beslist over het lot van de stad, al is zij dan formeel geen deel van het rijk. De hereeniging van Dantzig met Duitschland zou slechts een klein pres- tige-voordeel brengen, doch zou de Duitsch-Poolsche betrekkingen aan merkelijk kunnen verstoren, terioijl Duitschland veel waarde hecht aan goede betrekkingen met Polen. Men verwacht verder in Duitsche kringen wel, dat voor het einde van dit jaar het vraagstuk van de verbinding tusschen Oost- Pruisen en de rest van het rijk zal zijn ge regeld, doch men hoopt, dat dit zal geschie den in overeenstemming met den geest van het Duitsch-Poolsche verdrag van 1934 en dat dit geen nadeelige gevolgen zal hebben voor de betrekkingen tusschen beide landen. Duitschlancl zal zijn koloniale eischen blijven stellen. „Het grootste beschaafde volk van Europa heeft recht aan het bezit der wereld deel te nemen." (Adv. Ingez. Med.) Géén vermoeiende T T t T ^Wasclidag" meer I Voortaan stuur ik mijn wasch voor 15 cent per kilo - ge mangeld, overweeks - naar de IJMUIDER WASSCHERIJ, SNELL1USSTRAAT 39 TEL. 4371 IJMUIDEN. Ritter von Epp. Generaal Von Epp, leider der Duitsche Koloniale Liga, heeft in een vergadering van nationaal-soeialistische functionarissen een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „De slechte stemming, die de Duit sche successen in het Oosten en Zuid- Oosten van Europa hebben veroor zaakt in buitenlandsche kringen, die ons vijandig gezind zijn, kan ons in het geheel niet verhinderen onze koloniale eischen ten volle te deen gelden. Als het grootste beschaafde volk van Europa hebben wij ook het recht aan het bezit der wereld deel te hebben, zocals wij verdienen". Von Epp gaf een historisch overzicht van de koloniale politiek van Duitschland en an dere staten en sprak over „den roof der Duitsche koloniën met behulp van de leugen over de Duitsche verantwoordelijkheid in den oorlog". Hij stelde daartegenover het absolute juri dische en onbetwistbare recht van Duitsch land op koloniën. ,/De roof der koloniën, welke voor Duitschland een onuitputtelijke reserve aan ruimte en grondstoffen beteeken- den, heeft geleid tot een reusachtig tekort aan uitvoer en had de vernietiging van het Duitsche economische en industrieele leven ten doel". Is er contact tusschen Burgos en Madrid? Tegenstrijdige berichten. De berichten over onderhandelin gen tusschen de reèeering van Franco en den Madrileenschen Verdedigings- raad zijn zeer tegenstrijdig. In een officieuze nota spreekt de persdienst van Franco de geruchten tegen, volgens welke luit.-kolonel Or tega en Carrillo. beiden lid van den verdedigingsraad te Burgos Zouden zijn aangekomen als onderhandelaars. Ook spreekt men de geruchten tegen over een eventueel accoord met de republikeinsche leiders. Havas houdt echter staande, dat tusschen de Nationalisten en republi keinen contact tot stand gekomen is met betrekking tot het initiatief van de laatsten. De Junta te Madrid is op de hoogte van de gestelde voor waarden en van haar antwoord zal het afhangen of een regeling tot stand komt of niet, aldus dit persbureau dat vervolgt: De Nationalisten leg gen den nadruk op het volgende: 1. De regeering te Burgos heeft van haar kant nooit iets gedaan om tot een bespreking met. haar tegenstanders te komen. 2. Daar de voorbereidingen voor het offen sief geëindigd zijn en de generale staf op een spoedig resultaat, rekent is een overgave die den oorlog, welke spoedig drie jaar zal duren, met enkele dagen zal verkorten, van weinig beteekenis. 3. Men heeft weinig vertrouwen in de repu blikeinsche afgezanten, waarvan men niet met zekerheid weet vooral niet na de jongste gebeurtenissen te Madrid of zij de-meederheid van de nog niet aan Franco onderworpen gebieden vertegenwoordigen. (Adv. Ingez. Med.) SENSATIONEELE KLOPJACHT OP BERUCHT GANGSTER. Drie dagen lang ivist de man honderd politie-agenten in bedivang te houden. DRAMA BLEEF BEWOGEN TOT HET EINDE. Uit Cody in Wyoming (V. S.) wordt gemeld, dat eenige dagen geleden een beruchte gang ster, die gevangenisstraf onderging, is uit gebroken, nadat hij twee cipiers had gedood. Óp zijn vlucht heeft de man een afgelegen hoeve overvallen en zich meester gemaakt van de daar opgeslagen wapens, waarna hij zich verschanste in een onder een 1000 M. hoogen rotswand gelegen spelonk, welke door rotsblokken is beschut. Vandaar uit heeft hij drie dagen lang een honderd man sterke af deeling politie in bedwang gehouden. Tij dens de gevechten werden twee personen ge dood en verscheidene gewond. Tenslotte werd een compagnie van de na tionale garde gerequireerd, welke gebruik maakte van een houwitser en een mijnwerper. Toen de commandant het oogenblik gekomen achtte om tot een bestorming te laten over gaan, bleek, dat de gangster in den nacht over een rotswand moest zijn ontsnapt. Opnieuw werd de jacht ingezet en deze heeft tenslotte een sensationeel einde gevon den. Terwijl een groote politiemacht en com pagnie der nationale garde nog bezig waren, den misdadiger op te sporen, had deze een autorijder gedwongen hem naar Powell in Wyoming te brengen. Daar deed hij op klaar lichten dag een bankoverval. Om zijn buit in veiligheid te brengen nam hij een bank bediende als gijzelaar mee. Toen hij het bankgebouw echter ver liet, openden gewapende burgers het vuur op hem. De bankbediende werd gedood en Durand iverd slechts ge kwetst. Teneinde niet in handen van zijn achtervolgers te geraken, trok hij zich in het bankgebouio terug en pleegde zelfmoord. President Lebrun terug te Parijs. Fransehe en Engelschc vlaggen wapperden in de stad. Vrijdagmiddag om twaalf uur 55 is de „Cote d'Azur'' te Calais met president en mevrouw Lebrun en minister Bonnet te Calais aangeko men. Na door eenige autoriteiten te zijn verwel komd, inspecteerde de president de eerewacht. Om kwart over een vertrok de president met zijn gezelschap per specialen trein naar Parijs. Parijs had zich getooid met Fransehe en En- gelsche vlaggen om uiting te geven aan zijn dank voor de geestdriftige ontvangst, die de president te Londen is ten deel gevallen. Het Gare Du Nord was versierd. De trein kwam te 16.25 uur in de hoofdstad aan. De president, zijn echtgenoote en minister Bonnet werden begroet door de voorzitters van senaat en Kamer, de leden der regeering en vertegenwoordigers van de Britsche ambassade. Toen Lebrun in zijn auto wegreed, riep de menigte: „Leve Lebrun, leve Frankrijk, leve Engeland!" Lebrun heeft een telegram van den volgenden inhoud gezonden aan koning George: „Op het oogenblik, waarop ik het Vereenigd Koninkrijk verlaat, wensch ik namens de regee ring van de republiek zoowel als uit mijn eigen naam jegens Uwe Majesteit uitdrukking te ge ven aan heel mijn dank voor de hartelijke ont vangst, die gij mij wel hebt willen bereiden. De ontvangst, die het Britsche volk den president der republiek heeft bereid zal door het Fran sehe volk gezien worden als een nieuw en on vergetelijk getuigenis van de solidariteit, die onze beide naties vereen igt. Ik verzoek Uwe Majesteit zoo goed te willen zijn om, met de Koningin, den hartelijken dank van mevrouw Lebrun en mij zelf te aanvaarden aan het einde van het verblijf, waarvan wij beiden een kost bare herinnering zullen bewaren". Het telegram is verzonden van het stoomschip „Cote d'Azur" en de koning heeft er op geant woord met een telegram aan het Elysée, lui dende: „De koningin en ik danken u, mijnheer de president, zeer hartelijk voor de zeer vriende lijke bewoordingen van u wtelegram bij het verlaten der kusten van het Vereenigd Konink rijk. Uw bezoek in gezelschap van mevrouw Le brun heeft buitengewoon genoegen gedaan niet alleen aan ons persoonlijk, maar aan de bevol king van het geheele rijk en de ontvangst, die u bereid is. toont eens te meer onze diepe aan hankelijkheid aan de groote natie, waarvan gij, mijnheer de president, het eminente hoofd zijt". 1

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11