IJMUIDEN VELSEN BEVERWIJK TUNNELBOUW IN NEDERLAND. SANTPOORT HEEMSKERK Tunnels contra bruggen. dergebracht. Hoewel dit natuurlijk juist is, moet toch ook worden erkend, dat er nog meerdere factoren zijn, waarvan de dwars doorsnede van een tunnel afhankelijk is. Zulke factoren zijn o.a. de grootte der ventilatie kanalen, de inrichting der ventilatie en de wijze, waarop de tunnel wordt uitgevoerd Vooral deze laatste factor is van zeer groot belang voor het geheele project; in een vol gend artikel zal daarover wat naders worden medegedeeld. Dwarsdoorsnede van de tunnel te Rotterdam. EEN jaar of tien geleden hoorde men in ons land nog niet veel over tunnels en nu blijken tunnels steeds sterker onze aandacht te vragen; hoe komt dat? De Amerikanen houden ervan een begrip helder in het licht te stellen door een korten slagzin. Zoo was het Erskine, de man van de Studebaker, die het parool uitgaf: „Verkeer moet gaan niet stilstaan". Inderdaad verkeer moet gaan, niet stilstaan dus niet wachten. Maar bij elke kruising van verkeerswegen werd vroeger en wordt nog. veel gewacht. Gewacht voor gesloten spoor- boomen, voor open staande bruggen, maar ook voor gesloten bruggen. De beweegbare brug raakt uit den tijd net zoo goed als de kruising a niveau van ver schillende soorten verkeer. Bij de beweegbare brug moet altijd óf het landverkeer of de scheepvaart wachten. In plaats van de be weegbare brug komt overal de vaste hooge brug. Ten minste over de binnenscheepvaart- wegen, waar alleen schepen met een beperkte doorvaarthoogte behoeven te passeeren. Over de zeescheepvaartwegen kan men echter geen hooge vaste bruggen bouwen. Ponten voldoen daar ook maar matig en kunnen een zeer druk verkeer niet verzetten. Zoo blijkt de duurste oplossing hier ten slotte toch in aan merking te komen. Een tunnel is ongetwijfeld een duur kunstwerk, maar het biedt de eenige afdoende oplossing: verkeer moet gaan. niet stilstaan. Dat men over zeescheepvaartwegen geen hooge vaste bruggen zou kunnen bouwen, is niet heelemaal waar. Dr. ir. Emmen heeft voor Rotterdam een vaste brug over de Nieuwe Maas ontworpen van 480 M. overspanning en gelegen op een hoogte van 51 M. boven den waterspiegel. De brug werd echter even duur als een tunnel. Bovendien had het ontwerp vele dubieuze punten, die uit een technisch oogpunt nog allerminst als opgelost waren te beschouwen. Ook lijkt het de vraag of zelfs een hoogte van 51 M. boven den waterspiegel hoog genoeg is, als wordt bedacht, dat het topje van den mast van de „Queen Mary" op 75 M. ligt boven de kiel van dat schip. Maar er zijn tegen heele hooge vaste brug gen nog andere bezwaren. De horizontale afstand, waarover het verkeer zich moet ver plaatsen is daarbij eenige malen grooter dan bij een tunnel. Dit zou tot in lengte van dagen een te groot verbruik van arbeidskracht ver gen om dit hoogteverschil te overwinnen. Erger zijn nog de atmosferische bezwaren, die verbonden zijn aan 50 tot 70 M. hooge op ritten. Reeds bij enkele meters hooge opritten. Reeds bij enkele meters hooge opritten komt het voor, dat ijsafzetting plaats vindt op den oprit, terwijl er op den vlakken weg van glad heid niets is te bespeuren. Wat in dit opzicht te verwachten zou zijn bij 70 M. hooge opritten zou vermoedelijk niet meevallen. Daarbij komt het bezwaar, dat in ons klimaat de windkracht boven op een 70 M. hooge brug alle normale verkeer zou kunnen belemmeren. Een nadeel van een tunnel tegenover een brug is gelegen in de omstandigheid, dat de uitlaatgassen van auto's het vergiftige kool- monoxyde bevatten en dat daarom voor lan gere tunnels een mechanische ventilatie noo- dig is, welke een vrij belangrijken invloed uit oefent op de geheele samenstelling van het project. Over deze ventilatie zal in een vol gend artikel iets meer worden verteld. De diepteligging van een tunnel. De diepteligging van een tunnel wordt be paald door de diepte van het daarboven lig gend vaarwater. Te Rotterdam is men uitge gaan van een rivierbodemdiepte van 12.50 M. onder laagwater. Boven op de tunnel is gere kend op een gronddekking van 1.50 M. dikte, zoodat de bovenkant van het tunnellichaam komt te liggen op 14 M. onder laagwater. Het diepste punt van den rijvloer komt bij een vrije hoogte in de tunnel van 4.20 M. en een dikte van den tunnelwand van 1.15 M. daar door te liggen op 19.35 M. onder laagwater. Bij het Noordzeekanaal zal men er wel reke ning mee houden dat de slagdrempeldiepte van de Noordersluis te IJmuiden 15 M. N.A.P. bedraagt. Schepen met grooteren diepgang zullen wel nimmer de haven van Amsterdam bereiken, ook al omdat de diepte van het Noordzeekanaal zulks niet zou toelaten. Ver moedelijk zal in verband met het bovenstaan de de tunnel te Velsen ivel iets dieper komen te liggen dan die te Rotterdam. De dwarsdoorsnede, welke aan een tunnel wordt gegeven, is afhankelijk van het verkeer, dat door de tunnel moet passeeren. Te Antwerpen zijn voor het autoverkeer en voor het verkeer van voetgangers en wielrijders afzonderlijke tunnels gebouwd, die een heel eind uit elkaar liggen. De autotunnel te Ant werpen heeft tusschen de schampkanten een rijbaanbreedte van 6.75 M., verdeeld in twee verkeersstrooken. Er bestaat een inhaalver- bod. Te Liverpool is de tunnel alleen voor auto's toegankelijk. Daar is de rijbaanbreedte 11 Meter, verdeeld in 4 verkeersstrooken, één voor snel- en één voor langzaam verkeer in beide richtingen. In de tunnel mag men niet meer van de verkeersstrook voor langzaam verkeer overgaan op die voor snelverkeer. Er worden over deze regeling nogal klachten vernomen; de verkeersstrooken zijn bovendien nogal smal. De Holland- en Lincoln-tunnels in New York hebben elk twee tunnelpijpen. Daarbij dient 1 tunnelpijp slechts voor het verkeer in één richting; de daarvoor beschik bare rijbaanbreedte is 6.10 M„ overeenkomend met twee verkeersstrooken. De dwarsdoorsnede, welke de tunnel te Rotterdam zal verkrijgen, is hiernevens afge beeld. De tunnel zal bevatten twee rij banen voor autoverkeer, één voor beide richtingen; deze rijbanen zullen elk twee verkeersstroo ken bevatten en tusschen de schampkanten een breedte verkrijgen van 6 M. De vrije hoogte in de autotunnels bedraagt 4.20 M. De wielrijders krijgen een tunnelbuis van 5 M. breedte en 2.50 M. hoogte ter beschikking en de voetgangers de daaronder gelegen tunnel buis van iets geringere breedte. Op de beide oevers zullen 4 roltrappen van ca. 17 M. hoogte ter plaatse van de ventilatiegebouwen aan de voetgangers en wiehijders de gelegenheid geven om naar boven of beneden te komen. De auto's zullen omhoog stijgen over opritten met hellingen van 1 op 28 ter lengte van on geveer 650 M. Het gesloten tunnelgedeelte zal J070 M. lang worden.. Velsensche tunnel alleen voor auto verkeer. Van de tunnel te Velsen is bekend geworden, dat deze uitsluitend voor autoverkeer zal worden ingericht. Voor het langzame verkeer, waaronder begrepen zijn de voetgangers, wielrij ders en de paarden tractie, zal het pontveer in stand blijven. Hierdoor zal de tunnel te Velsen, juist zooals de autotunnel te Antwerpen, een een voudige doorsnede kunnen verkrijgen. Daar de aansluitende Rijkswegen te Velsen slechts twee verkeersstrooken hebben, zal ook in de tunnel te Velsen waarschijnlijk slechts op twee ver keersstrooken worden gerekend. Het is echter te hopen, dat deze dan een ruime breedte zullen verkrijgen; de te Antwerpen aanwezige breedte is bij een beetje snel verkeer bepaald te smal gebleken. Een ruime breedte der verkeersstrooken is bovendien van groot belang bij het passeeren van een om de een of andere reden in de tun nel tot stilstand gebrachte wagen. Indien de opritten te Velsen dezelfde helling verkrijgen als die te Antwer pen en te Rotterdam, en er lijkt weinig reden te bestaan om de helling te Velsen steiler of flauwer te kiezen zal de totale lengte van de tunnel te Velsen grooter worden dan die van de tunnel te Rotterdam als gevolg van de voor Velsen waarschijnlijke iets diepere ligging. De bijzonderheid te Velsen zal voorts ver moedelijk wordendat naast de autotunnel bovendien een spoorwegtunnel zal worden ge bouwd. Daartoe zal de spoorweg Beverwijk Haarlem dan bij Velsen moeten ivorden om gelegd. Daar de spoorivegtunnei wel aanzien lijk jlauwere hellingen dan de autotunnel zal moeten verkrijgen, zal de lengte van de spoor- wegtunnel beduidend grooter ivorden dan de lengte van de autotunnel. Spoorwegtunnels zijn er in den loop der jaren reeds vele gebouwd, of schoon nimmer in ons land. In het buitenland zijn echter tientallen kilometers spoorbaan in tunnels gebouwd; men denke slechts aan de onder- grondbanen in Londen, Parijs en andere we reldsteden. Autotunnels is men echter pas in de latere jaren gaan bouwen. Te Londen wer den resp. in 1897 en 1903 de voor paardentrac- tie gebouwde oudere Blackwell- en Rothe- rithe-tunnels onder de Thames geopend. In 1911 werd te Hamburg een tunnel onder de Elbe geopend. De pijpen van deze tunnel heb ben echter slechts een breedte van 4.70 M., terwijl aan de uiteinden het verkeer van lif ten gebruik moet maken. De oude Londensche tunnels heeft men later van een langsventi- latie voorzien; er is thans een druk autover keer doorheen. De eerste, moderne, voor het autoverkeer gebouwde tunnel is de in 1927 ge opende Holland-tunnel te New York onder de Hudson; deze werd van een uitstekende ven tilatie voorzien en is het voorbeeld geworden voor de later gebouwde tunnels. Al spoedig volgden tunnels te Detroit, te Oakland nabij San Francisco, te Antwerpen en te Liverpool. Te New York kwam enkele jaren geleden de Lincoln-tunnel onder de Hudson tot stand en thans is een derde groote tunnel, de Queens Midtown Tunnel onder de East River, te New York in uitvoering. Ook beoosten Londen wordt een nieuwe tunnel gebouwd, de Dartford-Pur- fleet-tunnel onder de Thames. In Duitsch- land zal een autotunnel onder het verbreede Nord-Ostseekanal worden gebouwd. Tegenover deze opsomming dient echter er kend te worden, dat ook de bruggenbouwers geenszins stil zitten en ook het kruisen van zeearmen of zeescheepvaartwegen blijven be schouwen als-een geëigende opgave voor brug genbouw, getuige b.v. de 52.50 M. hooge en bijna 7 K.M. lange Francisco-Oaklandbrug en in Europa de brug over de Groote Belt. In Nederland zal nu echter ook de tunnel bouw zijn intree doen. Te Rotterdam is de tunnelbouw reeds in volle uitvoering en voor Velsen laat het zich aanzien, dat thans met de uitvoering vrij spoedig begonnen zal kun nen worden. En dan staat ook nog op het program een tunne'. onder het IJ bij Amster dam. Hierboven is gezegd, dat de dwarsdoorsnede van een tunnel afhankelijk is van de verkeers ruimten, die in de tunnel moeten worden on- Afscheid W. H. v. d. Meer. Vele hartelijke en waardeerende woorden en een mooi geschenk. Gistermiddag heeft de heer W. H. v. d. Meer, assistent bij 's Rijksbelastingen na 37 jaar in dienst te zijn geweest, afscheid van den dienst genomen, dien hij 1 April a.s. met pensioen gaat verlaten. Het afscheid geschiedde in tegenwoordig heid van de heeren J. S. Koopmans, hoofd van de inspectie Beverwijk, W. T. Vernède. toegevoegd inspecteur. IJ. S. Visser, ontvan ger en het geheele personeel van dien dienst. De scheidende functionaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote en zijn dochter werd allereerst toegesproken door den heer Koopmans. die in de eerste plaats den heer Van der Meer hulde bracht voor de wijze, waarop hij zijn plicht heeft vervuld. De heer Van der Meer heeft zijn werk steeds met groo- ten ijver en veel toewijding verricht, tot volle tevredenheid van zijn superieuren. Spreker overhandigde den heer v. d. Meer een telegram van den heer H. J. Volmaars, directeur der Belastingen te Amsterdam. Hij zeide. dat hij steeds een prettige herinnering aan den heer v. d. Meer zal blijven behouden. „U bent flink en geheel fit in alle opzichten, zoodat wij verwachten, dat u nog lang van het leven kunt genieten. Moge het u en uw gezin in de toekomst goed gaan", aldus besloot de heer Koopmans. De heer Koopmans las daarna het telegram van den directeur voor. De heer Visser voerde daarna het woord. We kennen elkaar nu bijna twee jaar, zeide spreker, maar ik heb het gevoel, alsof we elkaar veel langer kennen, alsof we familie van elkaar zijn. Het is iets anders dan een ambtelijke samenwerking, die ons bezielt. Uw voorouders en de mijne hebben op Holland- sche koopvaardijschepen gevaren. Van dei- Meer heeft ook in den Boerenoorlog gestre den en als spreker hem daarvan hoorde ver tellen, dacht hij aan een verhaal van zijn va der, die eenmaal bóeren-generaals, als ma troos verkleed, van de Bermuda-Eilanden be vrijdde. Spreker heeft den gezant van Zuid- Afrika- gevraagd den heer Van der Meer de herinneringsmedaille als oud-strijder toe te kennen. Uit het antwoord van dr. Van Broek huizen bleek, dat deze medaille alleen gege ven wordt aan degenen die „dwars deur die Boerenoorlog het geveg" aan welke eisch de heer Van der Meer niet voldoet. Toen de heer Van der Meer vertelde, dat hij van plan was zijn pensioen aan te vragen, heeft spreker ge z-egd: „dat spijt me". Maar aan den anderen kant moest spreker hem gelijk geven, daar hij nu nog gezond en krachtig is. Spreker dankte den heer v. d. Meer voor de samen werking en hoopte, dat deze nog vele jaren met zijn familie in gezondheid van zijn pensioen mag genieten. De heer J. ter Brugge, assistent bij 's Rijks belastingen herinnerde er aan, dat de heer v. d. Meer als dienstgeleider niet vele moeilijkheden te kampen heeft gehad, maar door zijn tactisch optreden wist hij deze te overwinnen. In de jaren, dat hij met den heer v. d. Meer heeft samengewerkt heeft spreker hem leeren waardeeren, niet alleen door die samenwerking, maar ook door een hechte vriendschap en een prettigen om gang. Namens het personeel bood de heer Ter Brugge den heer v. d. Meer een fraaie rook tafel aan. Mevrouw v, d. Meer mocht een bloemstuk in ontvangst nemen. De heer W. Ket, kommies-verificateur, sprekende namens de afdeeling Invoerrechten en Accijnzen, zeide, dat hij en de heer v. d. Meer wel niet dagelijks met elkaar omgingen maar dat hij bij den heer v, d. Meer steeds kon krijgen, wat hij noodig had. Tevens had de heer v. d. Meer steeds belangstelling voor sprekers dienst, waarvoor hij hem dankte „Moge de avond nog schooner worden dan de dag" aldus besloot de heer Ket. Hierna voerde de heer v. d. Meer het woord. Toen spreker eenige weken geleden vernam, dat er moeite gedaan werd hem een afscheid te bereiden, was hij er eerst op tegen. Thans kan hij zeggen, dat het hem goed heeft gedaan. Hij dankte de belastingambtenaren in het algemeen, waarmee hij 37y2 jaar heeft gediend. Hij heeft een goede behandeling on dervonden en verlaat daarom den dienst met alle respect voor zijn superieuren Hij heeft wel eens met hen overhoop gelegen, maar daar was misschien voor de helft eigen schuld bij. Spreker dankte in het bijzonder den in specteur en den ontvanger, onder wien hij de iaatste jaren met genoegen heeft gediend. Met het kantoorpersoneel heeft spreker steeds vriendschappelijk samengewerkt, doordat de een zich niet stelde boven den ander. Het zv/aarst valt spreker het afscheid met de col lega's; hij hoopt dat zij vrienden mogen blij ven. Na deze plechtigheid bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen onder het genot van een kopje thee en wat daarbij behoort. NA VERBOUWING HEROPEND. De zaak van den heer C. J. Stevens, Velser- duinweg 98, die wegens verbouwing eenigen tijd gesloten is geweest, is thans heropend. Door deze verbouwing heeft de zaak een geheel ander en beter aspect gekregen en komen de artikelen, die hier in den ruimsten zin verkrijgbaar zijn, beter naar voren. Alles is keurig opgesteld, de koopers hebben een goed overzicht, hetgeen den omzet ongetwijfeld ten goede zal komen. Interessante demonstratie met een reddingsvlot in het Velserbad. Vrijdagmiddag had te IJmuiden het afscheid plaats van den heer W. H. van der Meer, assistent bij de Rijksbelasting; te IJmuiden. Vooraan op de foto (zittend) de familie Van der Meer; links de heer J. T. Kropmans, hoofd der Inspectie te Bever wijk daarachter de heer IJ. Visser, ontvanger. Tweede van rechts staande voor aan de heer W. T. Vernède, toegevoegd Inspecteur te Beverwijk. Verder ambtenaren van het Belastingkantoor. Uitstekend hulpmiddel voor kleine visschers- vaartuigen, aanvullend hulpmiddel voor zeeschepen en groote trawlers. De Scheepvaart Inspectie schrijft voor, dat op alle zeeschepen, trawlers enz. één of meer sloepen aanwezig moeten zijn, in het belang van de vei ligheid van bemanning en passagiers. De zee en vooral de Noordzee ivordt echter druk bevaren door visschers- vaartuigen, die zoo klein zijn, dat daarop geen plaats is voor een sloep. Men behielp zich aan boord van deze schepen tot dusver met reddingsboeien of gordels. Vooral voor de snurrevaad- koiters, die dikwijls ver de Noordzee op gaan bestond er een groote be hoefte aan een klein doch betrouwbaar hulpmiddel. In Engeland heeft men daarvoor een red dingsvlot, die echter in ons land niet vervaar digd worden. De N.V. Handels Mij. J. v. Beelen alhier, heeft thans echter de vervaardiging van deze reddingsvlotten op zich genomen en met het vlot, dat bestemd is voor een in Wou- brugge voor den heer Minnes te Wieringen in aanbouw zijnden snurrevaad-kotter werd gisteravond in het Velserbad een demonstratie gegeven, met medewerking" van de IJmuider Reddingsbrigade, onder leiding van den heer A. P. Bakker. Het reddingsvlot werd door de N.V. Van Beelen gebouwd in samenwerking met de fa. W. v. d. Berg, koperslager alhier en de fa. Borghout, onder toezicht van de Scheep vaart Inspectie en in overeenstemming met de eischen der S. I. Het vlot bestaat uit drie messing tanks, in verband gebracht door eiken planken, die voor zien zijn van grijplijnen. De tanks zijn be proefd onder een druk van 100 atm. Mocht één der tanks lek worden, dan hebben de over blijvende twee tanks voldoende drijf vermogen om het vlot volkomen aan zijn doel te kun nen doen beantwoorden. De afmetingen zijn 1.50 x 1.25 x 0.27 M. Het vlot is voorzien van 18 grijplijnen en -moet dus voldoende drijf ver mogen bezitten om 18 te water liggende perso nen drijvende te houden. De demonstratie zou dit moeten bewijzen en het bleek, dat het vlot alleszins betrouwbaar is. Het 18-tal IJ. R. B.-ers, dat gekleed te water was gegaan, kon zich gemakkelijk drijvende houden. En nu mag de proef niet geheel zuiver zijn geweest 18 zwemmers blijven gemakke lijker boven water dan 18 niet-zwemmers, toch bleek duidelijk dat het een beproefd middel is en voldoende drijfvermogen te bezitten om des noods de opvarenden van drie of vier kotters tegelijk een goede kans op redding te geven. Ongetwijfeld zal het vlot zijn weg naar de kleinere visschersvaartuigen vindenniet alleen wegens zijn betrouwbaarheid, maar ook wegens de aanschaffingskosten, die veel ge ringer zijn dan de hier bekende kurken drijf- vlotten, die bovendien het nadeel hebben, dat ze lang niet zoo lang mee kunnen. De interessante demonstratie werd o.a. bij gewoond door den heer R. Speelman, expert bij de Scheepvaart Inspectie alhier, die zijn groote tevredenheid over de kwaliteiten van het vlot te kennen gaf. Deze was van meening, dat het niet alleen een uitstekend reddings middel voor kleine schepen is. maar ook een goed aanvullend hulpmiddel voor de koop vaardijschepen en de groote trawlers. BESOMMINGEN. Loggers: KW 70 f 630, KW 45 f 430, KW 22 f 640, KW 132 f 420, KW 158 f 530. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 25 Maart 1939.' Tarbot 106100 ct. per K.G. Tong 112—70 ct. per K.G. Griet f 35—f 21 per 50 K.G. Kleinschol f 17—f 7.60 per 50 K.G. Bot f 13—f 3 per 50 K.G. Schar f 7f 5.30 per 50 K.G. Wijting f 4.70—f 3.40 per 50 K.G. Verwachte vischaanvoer- Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Maria R. Ommering IJM. 7 Vangst: 20 m. schol en tarbot, 10 m. wijting en schar, 10 m. poon, 35 m. wolf, totaal 75 manden, benevens 800 st. ijs- kabeljauw en 600 st. stijve kabeljauw. Caroline IJM. 26. Vangst: 300 m. haring, 250 m. gul, 20 m. varia, totaal 570 manden, benevens 5000 st. ijskabeljauw en 500 st. stijve kabeljauw. Delft IJM. 17. Vangst: 1200 kisten haring. Betje, RO 16. Vangst: 120 m. gul, kabeljauw en blanke koolvisch. 180 m. koolvisch, 85 m. wij ting en witjes, 45 m. varia, totaal 430 m., bene vens 275 st. stijve kabeljauw. Ewald IJM. 48. Vangst: 600 kisten haring. Maria van Hattem IJM. 1. Vangst: 35 schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 100 m. radio 100 m. wijting, 100 m. gul, 140 m. makreel, 25 m. wolf, totaal 600 m. benevens 600 st. stijve ka beljauw. Flamingo, IJM. 25. Vangst: 25 m. schelvisch 15 m. platvisch, 75 m. braadschelvisch, 50 m. radio, 130 m. gul, 75 m. makreel, 110 m. wijting, 45 m. koolvisch, 20 m. poon en wolf, totaal 545 m., benevens 500 st. stijve kabeljauw. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken:'Voorwaarts IJM 84 Utrecht IJM. 73, Dirkje RO 53. F. DE VOS OVERLEDEN. Gistermiddag overleed plotseling de heer F. de Vos werkmeester aan de cellulosefabrïek dei- Fa. Van Gelder Zonen. De overledene die bij zijn chefs en collega's hoog stond aangeschre ven had zich gedurende de vele jaren welke hij te Velsen-Noord woonachtig was, veel vrien den verworven. Gedurende langen tijd was hij een zeer gewaardeerd medewerker der Harmo niekapel „Eendracht". OUDERAVOND DA CASTA In het schoolgebouw aan de n°t> Velsen-Noord. werd vanwege M't's«laaa, Ohr. Nat. Schoolonderwijs J? era»ffi-; gehouden, die in alle opzichtenV,ïfel!«r? heeten. De voorzit^, 7eh£T opende de vergadering op Behmw,,s'1 Nott en Ette in het kort het doel va" ïIfce *ïi avond uiteen. Een der program™,,, n recitatie door een 13-tal De voorzitter weer er op dal voedingsfactor lag om Ite openbaar een gepaste vrltaoèSSR in brengen, voort» vestigde h« X i de voorgenomen uitbreiding van ?ahdach: oi onderwijs. Het bestuur poogt inV™ "W met het onderwijzend personeel bloei te brengen, hetgeen vooral Ié. gevonden in het onderwijs. n» *«ts rï T-O rrfln rln oom ri om O. - V/llUClWlJi), JJP 1-1 dragende aan den heer Griiter h» School ving het reciteeren mu v oordeel had de jury geen gemak*JS* Het telkens terugkecrende appiaiift ts*i dat een en ander in den smalk v deren ontvingen dan ook een dhm. e Dr D. J. van Katwijk, die w<X uit de gemeente voor de laatste mïi en,S was, sprak op uitnoodigin» van fc? zitter nog een enkel woord °Dpvo de rijke beteekenis van Da Oosmn®5 0f „Bouwt scholen waar het EvaneeliLW0O!Éh dierbre jeugd behoudt". Van de S?" e' in de pauze het werk der leeHint!. ge,ltlrd ziehtigen werd een druk gebruik H k- zonderheid de handwe ieders belangstelling. Onder leiding van den heer p was een zangspel ingestudeerd «eti't.Vs meiaar", waarin de arbeid en °de scwtB- van het menschelijk leven werd 2?? seerd en waarvan de beteekenis oo S door de leerlingen werd weevgege»? het einde der vergadering soraf J il!1 zitter zijn hartelijken dlank uit die tot het welslagen van dezen avona t. e: medegewerkt. Dr. Van Katwijk g™"°0f! gebed voor. Bij navraag bliekoaV 2 ouders zeer over de vorderingen humer j deren tevreden waren. ü!1' A.i>. u lócfc iels moet Vérlic». #vErv u hebt It vpor 't kiezen - Pffërt lieVér dan.een uur Dan uw verd ren levensduur' OHR. NAT. ONDERWIJS. Op 30 Maart a.s. houdt de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs in het Gym nastieklokaal van de School met den Bijbel haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van 4 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Eikelenboom, De Jonge, Geelbeek en Touber. TUINBOUWCURSUS VAN DEN L.T.B, Donderdag j.l. werd in een der lokalen van School F de eindles gegeven van den door de afd. Velsen van denL.T.B. georganiseerde» 2-jarigen tuinbouwcursus. In 't kort behandelde de heer Vernooy den theoretisch-technische- en de heer Broeze de practische leerstof, welke in dezen twee jarigen cursus verwerkt was. Hierna kreeg de heer D. Donk uit Lisse, rijkstuinbouwconsulent, het woord, Spr. zeide meestal de .cursussen te moeten toespreken met „jongelui", doch hier moest hij een uit zondering maken, daar de meeste leerlingen op dezen „titel" geen recht meer hadden. Te meer bewonderde hij echter hun moed, om op dezen leeftijd zich nog op te geven voor een 2-jarigen cursus en om dezen getrouw te blijven volgen. Na het onderwijzend personeel bedankt te hebben voor zijn moeite en voor de wijze, waarop het had les gegeven, reikte de heer Donk diploma's uit aan de heeren H. Huyboom P. J. en C. Oudendijk, M. Nijssen, P. S. en W. Bol, L. Blom, J. A. A. van Warmerdam, Frans Heeremans, Fr. Heeremans Jr., P. Heeremans, P. v. d. Bos, Th. Flores en J. Uytendaal Mz. De heeren Vernooy en Broeze dankten voor de prettige samenwerking en hoopten, dat de vriendschap hier gesloten, nog jaren mocht blijven bestaan. Tevens verklaarden zij de cursisten gaarne met raad en daad ter zijde te willen staan. De heer F. Heeremans dankte den Rijks tuinbouwconsulent en de onderwijzers voor het vele, dat zij voor den cursus hadden ge daan en hoopte, dat het onderwijs goede vruchten zou afwerpen. Als blijk van waar deering bood hij den heeren Vernooy en Broeze een blijvend aandenken aan. Tenslotte dankte hij het gemeentebestuur voor het gratis afstaan v°n het schoollokaal. R.K. VOLKSBOND. Dinsdag 28 Maart houdt de afdeeling Heems kerk van de R.K. Volksbond een ledenverga dering in het K.SA.-gebouw. Wat de tuinders kregen. Noteering van 24 Maart 1939: Spinazie per kist f 0.60f 1. Andijvie per kilo 2025 ct. Koolrapen per zak f 1.60. Wortelen per kilo 5 ct. Bieten per kilo 5 ct. Aardappelen klei per kilo 4,'2—7 ct. Spruitjes per kilo 3050 ct. Boerenkool per kilo 1218 ct. Roode kool per kilo 6V28% ct. Savoijekool per kilo 7 ct. Bloemkool per stuk 27I/?ct. Uien per kilo 46 ct. Prei per bos 1016 ct. Sla per krop 12 ct. Rabarber per bos 18 ct. Selderie per bos 6—9 ct. Appelen per kilo 3048 ct. Brusselsch lof per kilo 1822 ct,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 12