IJmuider Courant Italië's „kwesties" Frankrijk met Catastrofe GEVECHTEN B""'T K«"«°"!rlaan 42, IJmoiden' DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN 1938 een slecht jaar VOor onzen export. Zwitserland beschermt zijn grenzen. iwtaSd®' ke haar 3 Februari 11,39 HANDELSVERDRAG met Duitschland Griep. in de Pyreneeën 27 Arbeiders AAN DE SLOWAAKSCH- £ucktcaids wet t*. weet HONGAARSCHE GRENS Gemengde commissie heeft de grensregeling ter hand genomen -jiAARCANG NO. 124 u>««> Co""' MaBlsch"PP8 «Hp»- tlgem f0<" eti V Gr°ote 0ou,9,raal 9Sl DrU 6 Tel 10724. Bureau IJmuider 5301 P«'S"» 310791' AI|C Te]efooD 5a"1' ,ord» ko.!»!»»' opgenomen in do Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 27 MAART 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j, per maand f0.521/j, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Lo»9e nummers 3 cent per ex. Adverientiën» L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. (Adv. Ingez. Med.) Industriëele bedrijvigheid tvas toegenomen. Blijkens mededeeling van het cen traal bureau voor de statistiek ver toonde de bedrijvigheid in onze indus trie in het afgeloopen jaar aanvanke- !P een beeld van weifeling, waarop een lichte achteruitgang volgde. In den nazomer trad echter eenige ver betering in, welke in de maanden daarna vrijwel stand hield, al maakte de toestand in het algemeen den in druk van onzekerheid. Vergeleken bij het vorige jaar stond de werkgelegen heid dooreengenomen op iets hooger peil. Tot de werkverruiming hebben de bouw vakken en de metaalindustrie het meeste bij gedragen. De eerste waren gebaat bij de be langrijke toeneming der openbare werken, ter wijl voorts de geldruimte en de moeilijkheid om rendabele belegging te vinden den woning bouw sterk bevorderden. Verschillende takken der metaalindustrie trokken voordeel van de uitbreiding der defensiemaatregelen en even eens van de vermeerdering der openbare wer- Xen In de belangrijkste metaalbranche, den scheepsbouw, kwamen de orders geleidelijk langzamer binnen. Niettemin bleef de bedrij vigheid er, hoewel afgenomen, op een hoop P6In een aantal industrieën van verbruiks- aitikelen, die voor de binnenlandsche markt werken, werd aanvankelijk nog de reactie on dervonden op de groote inkoopen, die afne mers üi de periode na de depreciatie van den gulden gedaan hadden. De prijsdaling op ver schillende grondstoffenmarkten werkte deze terughoudendheid sterk in de hand. Tegen het najaar trad een kentering in. Vele grossiers en kleinhandelaars gingen over tot aanvulling van hun geslonken voorraden, daartoe o.a. ge dreven door het oorlogsgevaar en de prijs stijging op sommige markten. Bovendien be gonnen verschillende industrieën meer en meer de doorwerking te gevoelen van de uit breiding der defensie-maatregelen; v.nl.. was dit het geval in sommige kleeding- en textiel- groepen en in enkele branches der voedings- en genotmiddelen. Dan nog verminderde voor sommige be drijfstakken, o.a. als gevolg van de internatio nale politieke spanning, de druk der buiten- landsche concurrentie, hoewel deze later ge deeltelijk weer toenam. Een rem voor verdere opleving in vele industrieën van verbruiksarti- Xelen bleef intusschen nog altijd de beperkte koopkracht van vele, al kwam hierin het laatste jaar voor sommige bevolkingsgroepen verbetering, hetgeen uiteraard een aantal branches ten goede kwam. Een jaar van achteruitgang was 1938 voor vele onzer exportbedrijven» Economische onzekerheid, politieke spanning', waardedaling van valuta's, scherpe buitenlandsche concurrentie en handelspolitieke maatregelen de den gezamenlijk groote afbreuk aan den uitvoer, die dan ook over bijna de gcheele linie terrein verloor. Tegen het najaar bleek het, alsof eenig her stel intrad, doch daarna volgde weer achter uitgang, waarvan daling van het pond sterling een der oorzaken was. Vergeleken bij 1937 gaf net eerste kwartaal 1938 nog hoogere uitvoer - cijfers te zien, de verdere kwartalen lagere. Over het geheele jaar gerekend daalde de ge zamenlijke export van fabrikaten en half fabrikaten tegenover 1937 van 6.787 tot 6.029 millioen k.g. en van 780 tot 721 mülioen gul- «"Lr1 Weef echter nog boven dien van 1936 5.800 millioen k.g. en 498 millioen gulden), uitzonderingen op den achteruitgang vorm- aen o.m. de uitvoer van machines en derge lijke, vaartuigen, instrumenten, cacaoproduc- ten, bacon, touw, wollen manufacturen en coniectie-kleeding, welke toenam, en van gist «u bier, die ongeveer gelijk bleef. Voor som- rjp. artikelen (o.a. confectiekleeding) leid- uen öe internationale verschuivingen tot ver mindering van buitenlandsche concurrentie en verruiming van den afeet. Versterking van de grenswacht. «J?et £witsei'sche departement van rtaf f i.eeft officieel medegedeeld, oat, de bondsregeering als voorzorgs- maatregel heeft gelast aan alle gren- tirL u-m^nen te laden en ter bewa- poivu *}iervan 2Ün de desbetreffende Je, en onder de wapenen ge pen Voor verdere maatregelen staat op het oogenblik geen geroe en be- aanlei- ma3t,lrnee,mt nader uit Bern, dat deze welk? fn o1 vJa n binnen het kader van die, geen Rn?oi,»ep ,ber zÜn genomen. Er is van hpf i van onder de wapenen roepen de' srenswlchtd°Ch slechts van versterking bliikm1.ancleie maatregelen noodig zouden de voitSt ''peering gebruik maken van Mussolini geeft ze aan: Tunis, Djiboeti en Suez Een belangrijk deel van de rede, die Mussolini gisteren te Rome heeft uitgesproken, was gewijd aan de verhouding tot Frankrijk. De kwesties met dit land dragen de namen Tunis, Djihoeti en Suez. Als Frankrijk elke bespreking weigert zal de kloof tusschen beide landen steeds dieper worden. De „Spaansche barricade" met Frankrijk achtte Mussolini zoo goed als beslecht. De Duce achtte de as-politiek ongeschokt en zeide ten aanzien van het gebeurde in Midden-Europa, dat dit niet kon uitblijven. Nadat Mussolini de Adriatische Zee en de Middellandsche Zee als levensruimte" van Italië had aangeduid, kondigde hij aan, dat de Italiaansche bewapening verder zal worden opgevoerd. In Parijs is men van oordeel, dat deze rede den toestand niet ern stiger en niet beter heeft gemaakt. Frankrijk staat niet afwijzend tegenover het voeren van besprekingen. In politieke kringen te Londen valt eenig optimisme waar te nemen. Voor langeren duur dan gewoonlijk afgesloten. Sinds 13 Maart j.l. werden te Ber lijn tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie de onderhan delingen over de regeling van het Nederlandsch-Duitsche handelsver keer voortgezet. De besprekingen, welke in vriend- schappelijken geest werden gevoerd, hebben op 25 Maart tot een volledige overeenstemming geleid. Het nieuwe verdrag, treedt den lsten April 1939 in werking. In vertrouwen op de stabili teit in de ontwikkeling der economische be trekkingen tusschen Nederland en Duitsch land werd het verdrag, in tegenstelling met vroegere regelingen, welke voor een korteren termijn golden, voor het eerst voor een lange re periode, n.l. tot 31 December 1940, afgeslo ten. Tevens hebben de Nederlandsch-Duitsche regeeringscommissies de betalingscontingen ten voor het 2e kwartaal 1939 voor den uit voer van Nederland en koloniën naar Duitsch land vastgesteld Ontploffing in Engelsche fabriek. Tengevolge van een ontploffing- in een fabriek van springstoffen voor steengroeven en mijnen te Faversham in het Engelsche graafschap Kent is een der gebouwen geheel vernield. Drie mannen en vijf vrouwen zijn door de ontploffing om het leven gekomen. De ontploffing werd tot op grooten afstand gehoord en in allerijl zijn ambulance-wagens en brandweer toe gesneld. „Prinses Beatrix" te water gelaten. Vlissingen, 25 Maart. De tewaterlating van een groot schip van de werf „De Schelde" vormt zooals steeds voor geheel Vlissingen een feestelijke gebeurtenis. En vooral was er reden tot bijzondere vreugde, nu Z.K.H. Prins Bernhard zich bereid had verklaard, de laat ste aanwinst van de Stoomvaartmaatschap pij Zeeland, het motorschip „Prinses Beatrix", aan zijn element toe te vertrouwen. Evenals enkele maanden geleden, toen H.M. de Koningin dezelfde plechtigheid verrichtte bij de tewaterlating van het m.s. „Koningin Emma", hetwelk, naar men zich herinneren zal, gedurende eenige uren hardnekkigen tegenstand bood, was ook nu weer de stad met vlaggen getooid en was al tijdig een groote menschenmassa op de been om den hoogen bezoeker een welkom toe te roepen. Het nieuwe schip. De hoofdafmetingen van het nieuwe schip, een zusterschip van de „Koningin Emma", zijn: lengte 115.80 meter, breedte 14.33 meter, holte 8.53 meter. De maximum diepgang is 4.12 meter. De inhoud bedraagt circa 4100 bruto registerton. Het maximum aantal pas sagiers is bepaald op circa 1800. De beman ning zal uit 58 koppen bestaan. De proef tochtsnelheid is vastgesteld op 23 mijl. Bouw en inrichting maken het mogelijk het schip te gebruiken voor toeristenvaarten gedurende de zomermaanden in de Europeesche zeeën. Aankomst van den Prins. Om één uur, komende van Beveland, welk eiland hij in de ochtenduren had bezocht, arriveerde Prins Bernhard, hartelijk toege juicht door het publiek, aan de werf, in ge zelschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, diens echt- genoote, zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt en den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen. Nadat verschillende redevoeringen waren gehouden, nam Prins Bernhard de laatste be letselen voor de te water lating weg. Nadat 'k em weken voor hem kneep, Heeft nu de griep mij in zijn greep, In deze lentedagen; Ik heb me als een held geweerd, Nu ben'k geïmmobiliseerd, Door overmacht versiagen. Een huivering, een heete kruik, Geen eten, krampen in mijn buik, Geril bij dichte ramen; Een watten hoofd en rijmersplicht. Een griepbacil en een gedicht, Hoe rijmt men dat tezamen? Er dreunt een hamer in mijn kop, Alleen 't plezier kan ik wel op, Geen eten wil naar binnen; Als ik het u nu vriendlijk vraag, Scheldt het mij wel kwijt vandaag, Ik kan geen rijm verzinnen. P. GASUS. Handelsbesprekingen met Polen hadden nog geen resultaat. De regeeringspersdienst meldt: Daar de besprekingen te 's-Gravernhage tusschen een Nederlandsche en een Poolsche delegatie inzake het wederzij dsche handels verkeer nog niet ten einde zijn gekomen, is voorloopig besloten, dat de bestaande rege lingen, welke na 31 Maart a.s. zouden ver vallen, over en weer nog gedurende een maand na dien datum zullen worden toegepast. DE PASTOOR VAN KIRCHFELD KOMT! (Adv. Ingez. Med.) door lawine gedood Nabij Izourt in de Fransche Pyre neeën heeft in den nacht een lawine een ware catastrofe veroorzaakt. De sneeuwmassa's, die met donderend ge weld omlaagkwamen, vernielden een barak, waarin een groot aantal arbei ders lag te slaven. Van hen zijn 27 om het leven gekomen. Reddingscolonnes slaagden erin 23 arbeiders met ern stige verwondingen te bevrijden. Enkelen arbeiders was het gelukt zichzelf te bevrijden. Deze zijn daarop in een naburig dorp hulp gaan halen. Zaterdag is te Boedapest een offl- cieele mededeeling gepubliceerd over de gevechten aan de grens van Hon garije en Slowakije. Hieraan wordt toegevoegd, dat Hongarije een waar schuwing heeft gericht tot Slowakije, dat het „genoodzaakt zal zijn krach tiger maatregelen te nemen, wanneer geen bevredigende oplossing tot stand zal komen". „Afdeelingen van de Slowaaksche land- en luchtmacht hebben aanvallen gedaan op de stellingen, welke de Hongaren sedert den och tend van 23 Maart op de grens van Slowakije en Hongarije bezet hielden. De Hongaarsche troepen weken niet. Slowaaksche vliegtuigen wierpen bommen op de open Hongaarsche ste den Regnie, Ungar en Nagyberesna. De Hon gaarsche luchtdoelartillerie schoot zeven Slo waaksche toestellen omlaag en dwong een ander te dalen. Bij wijze van represaille bom bardeerde. de Hongaarsche luchtmacht het Slowaaksche vliegveld Iglo. Behalve de slachtoffers onder de burgerbe volking in de gebombardeerde steden zijn de Hongaarsche verliezen gering. De Hongaarsche regeering heeft ernstig de aandacht van de Slowaak sche regeering gevestigd op de actie van de Tsjecho Slowaaksche leger macht en gewaarschuwd, dat zij ge dwongen zal zijn een grootere, meer doorslag gevende macht in te zetten, ingeval geen bevredigende regeling tot stand komt". Te Boedapest zijn de laatste dagen uitge breide maatregelen genomen tot het bescher men tegen aanvallen uit de lucht. Kanonnen staan opgesteld op de voornaamste bruggen en op de heuvels rond de stad. Anderzijds verneemt Havas uit Praag, dat de Slowaaksche autoriteiten de gevechten aan de grens van Hongarije en Slowakije tot nu toe beschouwden als het gevolg van een mis verstand, dat weer een gevolg is van de on volledige afbakening van de grens en men was van meening. dat deze gevechten door de Hlinka-garde konden worden geliquideerd. De Slowaaksche pers, welke eerst opdracht had niet te spreken van een „conflict" heeft thans evenwel haar houding gewijzigd en doet heftige aanvallen op de Hongaarsche in dringers en roept de bevolking op tot verdediging van het vaderland. De militaire autoriteiten hebben oproepen gedaan voor vrijwilligers en voor de recrut.ee- ringsbureaux staan lange rijen jongelieden, die dienst willen nemen tegen de Hongaren; de leerlingen van de middelbare scholen van 17 en 18 jaar zijn reeds naar het front ver trokken. In allerijl werken de Slowaken aan de landsverdediging. Het opperbevel ligt in han den van kolonel Malar, bevelhebber van de luchtmacht is luitenant Ambrus, bekend van de Berlijnsche Olympische Spelen. Aangezien het Tsjechische leger, dat uit de Subkarpathische Oekraine terugtrok, te Pe- sov een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal heeft achtergelaten, beschikken de Slowaken over een groot aantal militaire vrachtauto's, pantserwagens, vechtwagens en een aanzien lijke hoeveelheid munitie. Volgens dit Havasbericht hebben Vrijdag avond negen Capronivliegtuigen van de Hon gaarsche luchtmacht gedurende een half uur de stad Spiska Noveves, de hoofdstad van Zuid Slowakije gebombardeerd. In totaal zou den bij de gevechten eenige tientallen dooden en gewonden gevallen zijn. De minister van buitenlandsche zakenDur- cansky, heeft daarop onmiddellijk een pro testnota naar Boedapest gezonden. Tengevolge van dit protest heeft de Hongaarsche regeering voorgesteld een gemengd Hongaarsch-Slowaak- sche commissie te benoemen, tot het vaststellen van de grens. De regee ring van Slowakije heeft hierin toe gestemd en vandaag zullen de Slo waaksche leden van deze commissie naar Boedapest gaan. Naar verluidt is deze regeling een gevolg van stappen der Duitsche re geering te Boedapest. BELANGRIJK CONGRES VAN ARTSEN AUTOMOBILISTEN. De vereeniging van artsen-automobilisten, welke meer dan 2700 leden telt, houdt ter ge legenheid van haar vijftienjarig bestaan op Woensdag 17 Mei a.s. in het Grand Theater Gooiland te Hilversum een wetenschappelijk verkeerscongres, uitsluitend toegankelijk voor leden en genoodigden. De bekende Parijsche professor Lahy zal een voordracht houden over de psychotechni sche keuring voor chauffeurs, terwijl de even eens internationaal zeer beroemde professor Erik Widmark uit Lund (Zweden) zal spreken over de methode en de beteekenis van de alcoholbepaling in het bloed bij verkeers ongevallen. Hr. Ms. kruiser „Sumatra is Zaterdag van een kruistocht in de Middellandsche Zee te Den Helder teruggekeerd. Het schip in de haven DE OPBRENGST DER FIKA-COLLECTE. De F.IK.A.-collecte, welke Zaterdag in de hoofdstad is gehouden heeft bijna negen duizend gulden opgebracht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1