IJmuider Courant MADRID IS GEVALLEN. r De stad heeft zich heden aan Franco overgegeven. get valt mee. Lichtreflex. Snelle opmarsch in het Zuiden. CONFLICT bij werven te Rotterdam opgelost Imen velen zeer velen Zeven-stuivers Rubriek -^JAARGANG NO. 125 ^,„„0. L'llga»" r°° •- (V V Groote Houtstraat 93. n-njglccrij TeL 10724. Bureau IJmuider c„"^'''""eine''aao42'IJ,°uide°' ,,01 Postgiro 310791. Alle AdverleatieJ. opgeSeveD dil blod' koileloa. opgenomen in de yioraeD DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! R W- PEEREBOOM EN ROBERT BEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 28 MAART 1939 Aboitneuicuteii per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummert 3 cent per ex. Advertenticm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting, Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod t-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. REX THEATER j]c beschuldig Actueeler dan ooit 1 (Adv. Ingez. Med.) Dit blijkt de uitwerking van Mussolini's ionsste redevoering te zijn.. Het valt mee. En degenen die geloofd hebben in de volledige heteekenis van de eischen, nu bijna vier maan den celeden door Italiaansche senatoren tij- Tunis, Corsica, Nice!" hebben wel alle aan'eiding zich opgelucht te voelen. Maar die eischen zijn nooit officieel gesteld. Wel bleek later een tweede groep naar voren te komen- een collectie van veel bescheidener aard. Die beoogde geen gebiedsvergrooting, maar slechts economische bevoorrechting in Fransch Somaliland met verwerving van de aandeelen in den spoorweg Dzjiboeti—Addis Abeba, verbetering van het statuut waaronder de italiaansche bevolkingsminderheid in Tunis leeft en deelneming in het bestuur der Suez- Kanaalmaatschappij alsmede verlaging van de, zeer hooge kanaaltarieven. Deze verzameling eischen werd evenmin in officiëele redevoe ringen te berde gebracht. Wel daarentegen in de Italiaansche kranten. En het schijnt nu dat Italië haar formeel op het tapijt gebracht heeft in een op 17 December 1938 aan Frank rijk gerichte nota. Op die nota beriep de Koning van Italië zich dezer dagen in zijn Troonrede, maar er is niet meer van bekend geworden dan dat Italië er een verdrag in opzegde. Als het er tevens zijn „tweede groep eischen" in stelde kan men er zich over ver bazen dat Parijs nooit de volledige tekst heeft gepubliceerd. Welke diplomatieke redenen daarvoor bestonden is niet duidelijk. Misschien stond er nóg meer in, maar dat schijnt on voldoende motief om niet dit gedeelte open baar te maken. Aan de territoriale Italiaansche eischen in zake Tunis, Corsica en Nice heb ik er zij met bescheidenheid aan herinnerd nooit geloofd. Integendeel heb ik in' een artikel op deze plaats, op 31 December, gevraagd: „Is Frankrijk misschien van zins straks Fransch Somaliland aan Italië te verkoopen hetgeen heel iets anders is dan .afstaan" en de aan deelen in den spoorweg Dzjiboeti-Addis Abeba eveneens? Zal men dan, met Engeland, de tarieven van het Suezkanaal herzien en den Italiaanschen immigranten in Tunis hun zin geven? En zullen we dan van Tunis, Corsica, Savoye niets meer hooren?" Mussolini's Zondag gehouden rede bevestigt eigenlijk de juistheid dezer vragen. Men hoort er niets meer in over -territoriale eischen in zake Tunis, Corsica en Savoye. De twee laatst genoemde Fransche gebieden zijn zelfs heele- maal niet genoemd. De „tweede groep eischen" is overgebleven, waarbij de indruk wel gewekt moet worden dat de kleine kolonie Fransch Somaliland met haar hoofdplaats Dzjiboeti het hoofdgerecht vormt. Er is nog niet van verkoop gesproken, maar die mogelijkheid blijft. Het is in elk geval een zaak waarover men onderhandelen kan en dat geldt voor de beide andere punten, die heelemaal geen „casus belli" zouden kunnen inhouden, even eens. Over dat statuut in Tunis valt natuurlijk te praten en wat de tarieven van het Suez kanaal betreft kan Mussolini rekenen op de goede wenschen van alle betrokken scheep vaartmaatschappijen. Zij gaan gebukt onder die hooge tarieven. En vooral de Engelsche maatschappijen ergeren er zich verschrikke lijk aan, omdat 46 pCt. van de aandeelen der maatschappij in het bezit van Engeland is, zoodat de scheepvaartmaatschappijen de hooge tarieven voelen als een zware belasting, die hun eigen staat op hen heft. De Rotter- damsche Lloyd, de Maatschappij Nederland en nog eenige andere Nederlandsche scheep vaartfirma's hebben natuurlijk ook het groot ste belang bij verlaging der tarieven. Men kan vragen: waarom heeft Mussolini vier maanden van spanning en opwinding veroorzaakt door de eerste groep eischen niet regen te spreken als het hem toch slechts om de tweede te doen was? Hier zal men aan de methoden moeten denken die de dictatuur gewend is te bezigen en die altijd een zekere spanning in het binnenland beoogen te wek ken en te handhaven. Men is altijd onderweg naar een °f ander doel, dat niet bescheiden gesteld kan worden. In zijn vermaarde ge sprekken met Emil Ludwig, door dien auteur boek gesteld, heeft Mussolini indertijd ver-! aaid; „ik ontken dat de menigte zichzelf an regeeren. Leidt" men haar echter, dan moet het zijn aan twee teugels: enthousiasme en interesse. Wie slechts één van tweeën ge- oruikt, loopt gevaar". Welnu, is het niet zeer aannemelijk dat „de weede groep" door den Duce alleen aan den *ogel der interesse verbonden werd en onge- sc ukt geacht om het enthousiasme van zijn Italianen op te wekken? En heeft hij den teu- ge van kun enthousiasme thans niet kunnen aameggèn door hun de Spaansche overwin ding in geestdriftige termen voor te houden? n ecemt)er was die nog niet behaald. e Propaganda, het invloed uitoefenen op rede van Ciano uitgeschreeuwd: (In Engeland bereidt men een wet voor, die het voeren van een rood achterlicht op fietsen verplicht zal stellen). Het is helaas een kwaal van vele landgenooten, Dat zij ons landje zien als op een tweede plan, Wij zetten, klagen zij, nou nooit eens iets op pooten, Waaraan het buitenland een voorbeeld nemen kan. Wanneer wordt nu bij ons iets werklijk nieuws geschapen, Waarmee de buitenwereld blijde wordt verrast, Wij wachten rustig af, om dingen na te apen, Die in het buitenland al worden toegepast. Die meening heerscht, al steunt ze niet op goede gronden, Misschien dat van 't ontstaan de oorzaak wezen kan Wanneer er in ons land iets nieuws wordt uitgevonden, Dan maken w' er niet gauw iets wereldschokkends van. Een Nederlander schreeuwt niet spoedig van de daken, Welk resultaat het werk zijns breins heeft voortgebracht, En schiet daarbij tekort in het reclame maken. Maar niet in vaardigheid, al wordt dit vaak gedacht. Zoo af en toe komt niettemin een feit naar voren, Al is het op zichzelf misschien in waarde klein, Waarvan het goed is dat die twijfelaars eens hooren, Hoe Nederland een ander kan ten voorbeeld zijn. Wij mopperen nog graag op rijwielachterlichten, Hoezeer daardoor 't verkeer toch veiliger Welnu, die zijn op Engeland, naar de berichten', Als lichtend voorbeeld van ons land gereflecteerd. P. GASUS. Madrid is hedenmorgen gevallen. De stad heeft zich aan de troepen van Franco overgegeven. Havas meldt uit Salamanca, 28 Maart: Het groote hoofdkwartier van de troe pen van Franco bericht, dat de op marsch van de rechtsche troepen in den sector Cordova wordt voortgezet. De dorpen Guiko, Almaden, Villa Nueva Cordova, Venta Carrdena en de spoorwegstations ten noorden van Be- lalcazar zijn bezet. Ten zuidoosten van Badajoz zijn de dorpen Zaezacapilla, Penalsordo bezet. Zes duizend man hebben zich overgegeven. Bovendien hebben de troepen van Franco in den sector Toledo de dorpen Polan, Guadamur, Noez, Totanes en Galvèz. Andere afdeelingen hebben het front doorbroken, zijn de brug van Toledo overgetrokken en hebben snel zeventien dorpen bezet, alsmede de spoorwegstations Al- godor en Castillejos. Zij maakten 4500 krijgs gevangenen. De correspondent van Havas bericht uit Burgos, dat de troepen van Franco bij Toledo ten zuiden van de Taag zijn opgerukt over een breedte van 90 K.M. en een diepte van 30 K.M. Vijf legercorpsen hebben aan het offensief deelgenomen onder commando van generaal Saliquet. In de onmiddellijke nabijheid van Ma drid gaven de troepen van den verdedi- gingsraad zich bij compagnieën tegelijk overge geven te Cerro Los Angelos ten zuiden van Madrid. Andere groepen, gevolgd door burgers, gaven zich over in de universiteitswijk. ALLIANCE FRAN^AISE. De afdeeling Haarlem van de Alliance Fran- gaise belegt Maandagavond 3 April een bij eenkomst in rest. Brinkmann. De he,r Bernard Frank, marine-officier zal spreken over Jules Verne. Madrid is vanmorgen in handen der Spaansche Nationalisten gevallen. De foto toont het beroemde koninklijk slot. de openbare meening in het binnenland, is steeds een factor van groote beteekenis in de redevoeringen der dictatoren. Daar getuigt Mussolini's jongste rede ook overvloedig van. En men moet dit bedenken als men verschei dene van zijn uitlatingen leest. Hij is van oor deel „dat een lange periode van vrede voor de beschaving noodzakelijk is". Maar dat kan niet gezegd worden zonder eraan toe te voe gen: „Ik zou een eeuwigen vrede als een ramp voor de beschaving der menschheid beschou wen", zonder alweer nieuwe bewapening aan te kondigen, zonder de Middellandsche Zee als Italië's „levensruimte" te betitelen met een recht voor de Joego-Slaven maar geen vermel ding van Frankrijk. Enzoovoorts. En natuur lijk wordt het gevaar van een coalitie tegen de totalitaire staten scherp naar voren gebracht en gedreigd met een tegenaanval zoo die mocht plaats vinden. De slotsom van zijn rede zal wel in d.e heele wereld zijn en blijven: Het is meegevallen. R. P. Chef van den Britschen generalen staf naar Frankrijk. Bezoek aan de Maginotlinie. Naar Reuter op het Engelsche ministerie van oorlog verneemt, zal generaal Gort, de chef van den generalen staf enkele dagen in Frankrijk doorbrengen en bij die gelegenheid troepenma noeuvres bijwonen en een bezoek brengen aan de versterkingswerken van de Maginotlinie. Ge neraal Gort is hiertoe persoonlijk door Gamel in, den chef van den Franschen generalen staf, uit- genoodigd, toen hij de vorige maand op de door reis van Egypte te Parijs vertoefde. Gort zal vanmiddag van het vliegveld Hendon vertrekken, vergezeld van een aantal hooge Britsche officieren. Inbrekers viel 700.— in handen. Ongewenschte gasten hebben een bezoek gebracht aan de papierfabriek „De Boezem", der firma Bouwman, gevestigd aan den Boe zemsingel te Rotterdam. De brandkast is zeer intensief met een snijapparaat bewerkt, zoo dat het geheele slot er uit is gebrand en de inbrekers hebben een bedrag van 700 gulden, dat aanwezig was voor de uitbetaling van de loonen en salarissen, buit gemaakt. He- onderzoek heeft uitgewezen, dat de dieven via een belendend perceel over het dak het kantoor zijn. binnengedrongen en via de voordeur weer vertrokken zijn De politie zet het onderzoek voort, hetgeen bemoeilijkt wordt, doordat de inbrekers nage noeg geen sporen hebben nagelaten. Arbitrale uitspraak op verschillende punten. In de Maandag onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta, voortgezette, vergadering van partijen, betrokken bij het dreigend conflict op de 4 werven te Rotterdam en Schiedam, is overeenstemming tusschen partijen bereikt. Vastgesteld zijn bepalingen voor de ploegen- regeling, de vacantie, de btealing van overuren en algemeene loonregelingen voor de jongere arbeiders. Besloten is tot een bespreking om trent de werkwijze van het register. Besloten werd een scheidsrechterlijke uit spraak uit te lokken omtrent de volgende ge schilpunten: a. was de weigering van de werkgevers tot verhooging van het loonpeil van de werknemers behoorende tot de leeftijdsgroep a redelijk? b. was een algemeene loonsverhooging voor deze groep, als door de metaalbewerkersbonden gevraagd, redelijk? c. indien het onder b. genoemde bevestigend wordt beantwoord in hoeverre dient dan aan het voorstel van de metaalbewerkersbonden te wor den voldaan? Indien het scheidsgerecht een verhooging van de loonen voor leeftijdsgroep a als redelijk zou erkennen zal een daaruit voortvloeiende verhoo ging voor leeftijdsgroep a evenredig doorwer king vinden op de reeds vastgestelde loonrege lingen voor leeftijdsgroep b. Van de zijde van den metaalbond was de voorwaarde gesteld, dat de scheids rechterlijke uitspraak zou worden ge geven door de regeering. Van werknemerszijde zou men er de voorkeur aan geven, dat de uitspraak zal worden gegeven door een of meer arbiters, door den ministerraad aan te wijzen. De ministerraad, die over dit punt door den rijksbemiddelaar is geraadpleegd, heeft zich niet bereid verklaard zelf die scheidsrechterlijke uitspraak te doen, omdat hij dit een gevaarlijk precedent achtte. De Metaalbond, kennis genomen hebbende van de mededeelingen van de regeering, dat zij niet bereid was zelve als arbiter op te treden, heeft zich, gezien de zeer bijzondere omstandig heden, bereid verklaard arbitrage te aanvaar den door een of meer arbiters, dooi de regeering aan te wijzen. De Metaalbond en de werknemersorganisaties zijn overeengekomen zoo spoedig mogelijk te on derhandelen over een collectief contract. Als'f goed is maakt er gebruik van Als'tbeteris maken er gebruik van Als 't best is maken er gebruik van Dit laatste is 't geval met de grootste advertentie-rubriek in Kennemerland O Alleen in dit blad Q Eiken Vrijdagavond Azana wijdt zich aan de letter kunde. Een vertegenwoordiger van Havas heeft een bezoek gebracht aan den vroegeren Spaanschen president Azana, die in een hotel bij de Place de la Concorde te Parijs verblijf houdt. Azana zeide eenige dagen te Parijs te zullen vertoeven voor het regelen van enkele zaken met zijn uit gever. Hij wijdt zich namelijk weer aan de let terkunde. Ten aanzien van den toestand in Spanje zeide Azana: „De Nationalisten zijn er in geslaagd door het aanknoopen van onderhandelingen het weerstandsvermogen der republikeinen te ver zwakken. Zij profiteeren daarvan en breken de besprekingen af. Daar men zich heeft gewend aan het denkbeeld, dat het einde van den oorlog zeer nabij is, is het uiterst moeilijk weer een strijd vaardigen geest te verwekken. Het zou niet zoo ver gekomen zijn, als Frankrijk en Engeland onmiddellijk na den terugtocht uit Catalonië hun bemiddeling hadden aangeboden". Azana sprak tenslotte de hoop uit, dat de strijd spoedig tot het verleden zou behooren, opdat nieuw bloedvergieten voorkomen wordt. Dt PASTOOR VAN KIRCHFELD KOMT! (Adv. Ingez. Med.) Uitwijken voor fietsend meisje veroorzaakt ongeluk. Vier menschen gewond. Op den provincialen weg Venray Horst is Maandagmiddag een personen auto, bestuurd door den land bouwer C. Stappers, bij het uitwijken voor een fietsend meisje tegen een boom gereden. Behalve de heer Stappers waren nog in den wagen gezeten diens echtge- noote, een dame en een kind. Allen liepen verwondingen op en zijn naar het Sint Elisabethziekenhuis te Venray overgebracht. Mevrouw Stappers is er het ernstigst aan toe. Voor haar leven wordt gevreesd. Kievitseieren voor Koninklijke Familie, Maandag werd aan Prinses Juliana het eerste kievitsei aangeboden dor W. Liefting te Castrieum. Prinses Beatrix ontving het eerste kievitsei van Rudmer Veenstra te Veenwoude. Aan de Koningin zijn de eerste kievitseieren uit Friesland aangeboden door den landbou wer J. H. Hitsma te Gaast en Simke Heekstra uit Workum. De gezondheidstoestand van Prinses Juliana. 's-GRAVENHAGE, 28 Maart. De geneesheeren van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana verklaren, in verband met de zwanger schap, die thans tot ongeveer de helft gevorderd is, dat de gezondheids toestand van Hare Koninklijke Hooghei d in alle opzichten uit stekend is. Dr. J. DE G( OOT. Dr. C. L. DE JONGH. KON. NED. KORFBALBOND. OVERZICHT Het is aan Nieuw Flora niet gelukt, haar con currenten Togo te Amsterdam te verslaan. Met 43 bleven de Amsterdammers in de meerder heid. De Haarlemmers zijn nu uitgespeeld en hebben een gemiddelde van 1.50. Slechts als Togo haar laatste ontmoeting zou verliezen, zou ook haar gemiddelde 1.50 worden. S. V. verloor te Amsterdam met 54 van Vesta en THB met 41 van Groen Geel. Rohda bleek sterker dan A. W., dat met 42 verloor. Archipel gaf D. E. D. de klappen met 62. Oos terpark wist BEP een punt te onthouden, door 00 gelijk te spelen. ZKV klom op tot de tweede plaats door met 5—2 van BI. Wit 2 te winnen. KVD bleef met 21 de mindere van Zuider kwartier. DDV 2 won met 62 van BI. Wit 4. RANGLIJSTJES TWEEDE KLASSE B: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. gem. D. E. D. 16 13 0 3 26 87—53 1.B3 Archipel 16 11 2 3 24 85—46 1.50 S. V. 14 7 2 5 16 41—39 1.14 Vesta 15 8 1 6 17 66—69 1.13 Rohda 15 6 2 7 14 49—48 0.93 Gr. Geel 13 5 2 6 12 54—60 0.92 A. W. 14 5 1 8 11 52—51 0.79 BI. Wit 3 14 5 1 8 11 41—61 0.79 T. H. B. 15 0 1 14 1 31—79 0.07 TWEEDE KLASSE C: O. IC. 15 14 0 1 28 83—30 1.87 Z. K. V. 12 7 0 5 14 49—38 1.17 Hercules 15 7 3 5 17 62—51 1.13 W. K. 2 13 6 2 5 14 70—53 1.08 B. E. P. 13 6 2 5 14 40—39 1.08 Zuiderkwartier 16 6 3 7 15 5767 0.94 BI. Wit 2 15 6 2 7 14 52—68 0.93 K. V. D. 14 2 2 10 6 30—70 0.43 Oosterpark 15 2 2 11 6 32—59 0.40 DERDE KLASSE D: Togo 11 9 0 2 18 38—24 1.64 N. Flora 12 9 0 3 18 44—27 1.50 Indo 11 6 1 4 13 41—29 1.18 O. K. 2 12 5 2 5 12 38—38 1.— S. V. K. 2 12 5 1 6 11 23—27 0.92 Swift 2 11 3 2 6 8 30—32 0.73 Sportief 2 1100110 18—55 0.— HAARL. KORFBALBOND. OVERZICHT Door de overwinning van Aurora op Animo- Ready met 10 en door de gelijke spelen van Haarlem 2Palvu en O. K. 4Watervliet wordt de positie van de leiders Aurora er heel wat be ter op. Een kampioenschap zou een welkom ge schenk zijn bij 't a.s. Lustrum. Van Haarlem 2 en O. K. 4 was het zeker een goede prestatie de twee concurrenten voor de eerste plaats één punt te ontnemen. In de 2e klasse wist Aurora 2 het derde Haar lem met 70 te verslaan. De Zwaluwen waren maar eventjes sterker dan O. K. 5, dat met 1-0 verloor. In de 3e kl. A was Aurora 5 de gelukkige en won met 10 van Animo-Ready 3. O. K. 7 won maar eventjes met 90 van S. V. 4. EERSTE KLASSE: Aurora 13 11 0 2 22 47—16 1.69 Watervliet 14 9 4 1 22 4024 1.57 Palvu 13 7 5 1 19 32—16 1.46 A. Ready 13 6 3 4 15 35—19 1.23 O. K. 4 14 7 3 4 17 41—32 1.21 N. Flora 2 13 4 0 9 8 30—55 0 62 Meerlebosch 14 4 0 10 8 2134 0.57 Haarlem 2 13 1 4 8 6 16—37 0.46 T. H. B. 2 13 1 1 11 3 17—46 0.23

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1