„Bevrediging van Italië's koloniale verlangens voorwaarde voor den vrede in Europa". Frankrijk krijgt een kans", zegt men te Berlijn Stanley Jones, de zendeling. RADIO p j c-P 'A G 28 M A ART 1939 It(li;nansche pers over 0^nUNrS REDE. Anti-Britsche campagne te Peking. Actie neemt scherpe vormen aan. SJANGHAI. 28 Maart, Alhier wordt verklaard dat de Japansche militaire autoriteiten te Peking :laarblijkeliik een hevige anti-buitenlandsche :.mpagne gaan beginnen. Deze zal hoofdzake lijk tegen Engeland gericht zijn. Hij zeide, dat de winkeliers gedwongen zijn anti-buitenlandsche biljetten te etaleeren, die ook op de rickshaws en andere voertuigen geplakt zijn. Gedurende tien dagen verschijnen op de frontpagina's van de bladen antï-Britsche artikelen. De officieele „Hsinpao" zegt in zijn headlines: .Verniel de Britsche vlag. Boycot Britsche goe deren. Neem de Britsche eigendommen in be slag. China zal herstellen als alle Britsche con cessies opgeheven zijn, als iedere Engelschman uit onze grenzen verdreven is". (United Press). Viif punten, aldus constateert de Ita- ,e ners in haar eerste commen- Sc redo van Mussolini, vor- ""aS basis, waarop Italië's tockom- T, politiek kal k"n gebouwd en ter eriliikine waarvan alle nationale jachten èiuwtddellijk in werking zuilen *1Tit punten rijn, naar United Press "fvrede in Europa is slechts mogelijk, „idst de Italiaansche rechten ziin er- ,s Komc-Berlijn is onbreekbaar, Dc fascistische verantwoordelijk- t,fd met betrekking tot dc huidige spanning in de betrekkingen tussehen Middellandsche Zee is van vitaal belang voor Italië's levensmogelijkheid. 5 Dc bewapening zal worden opge voerd ten minste totdat dc eischen ten opzichte van Frankrijk zijn ingewilligd. Tn de Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat rurnna na de aanduidingen, die Mussolini ge- min heeft omtrent de Italiaansche eischen ten «nzien van Frankrijk, welke samengevat zijn de drie problemen Tunis, Djiboeti en Suez, JL erVan heeft kunnen overtuigen, dat Italië fnziin geschil met Frankrijk, „dat alleen door 1 houding van Parijs is geschapen", met aan problemen denkt, die de territoriale orde in Furopa omver kunnen werpen. Italië beperkt 7irh tot de territoriale gebieden, in overeen stemming met de accoorden van 1915 en de nieuwe behoeften, welke door de sedert dien voorgevallen historische gebeurtenissen ontstaan Z1JGavda schrijft verder, dat de kloof tussehen Italië en Frankrijk zich thans alleen maar met toenemende moeilijkheden voor Europa kan ver- breeden, indien men niet meer begrip gaat too- nen. „In elk geval is het zeker, dat Italië, zoo lang zijn rechten niet zijn erkend, aan geen en kelen internationalen stap of internationaal stel sel tot verdediging van den vrede zal deelne men, omdat een op deze wijze verzekerde vrede een onbestaanbare en onoprechte vrede zou-zijn. De ware vredesformule van thans is „aan ieder volk zijn plaats", en het is in het kaden dei- legitieme nationale rechten, welke erkend moe ten worden, dat Italië zijn eischen ten aanzien van Frankrijk stelt". Over de redevoering van Mussolini schrijft de .Deutsche diplomatisch-politische korrespon-; denz" het volgende: De Duce heeft hiermede Frankrijk een kans gegeven zijn verhouding tot Italië op eerlijke wijze, overeenkomstig de rech ten en belangen van het nieuwe imperium, te regelen. Frankrijk zal moeilijk halstarrig kunnen blijven tegenover dergelijke eischen van hët ge zonde menscheuverstand of ze lot voorwerp van een politiek handeltje kunnen maken. Aan de taak en werking van de as is niets veranderd. Duff Cooper geeft richtlijnen voor kabinetshervorining. Beperkt kabinet, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. De vroegere Britsche minister Duff Cooper heeft te Londen een rede ge houden, waarin hij, naar Havas meldt, reide, dat „met het oog op de duide lijke bedooling der dictatoren Europa en de wereld door geweld te over- heerschen het oogenblik voor organi satie van ten tegenstand is gekomen". Te dien einde bepleitte hij de vorming van een meer beperkt kabinet, waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden zijn. „Voor een dergelijke regeering" aldus vervolgde hij „zou het gemakkelijker zijn te komen tot een maatregel, die uit een oog punt van nationale veiligheid van overwegend belang is: Zij zou er op kunnen staan, dat ieder Engelschman de nationale zaak alle diensten bewijst, waartoe hij in staat is. Ik zeg niet, dat wij moeten eischen, dat ieder dienst neemt in het leger, maar ik bedoel, dat wij het beginsel moeten afkondigen, volgens u d£ s^aa^ *n buitengewone tijden het 2" h<reft van iederen strijdbaren man mi- wensten te verlangen. Dat zou een aanzienlijk uitwerking hebben op den indruk, en de wereld zou hebben van onze houding enonze vastberadenheid". ■Co^)€r acbtte het noodig den kleinen m. Eui'opa, „die voor hun leven beven" -•o ewijs te geven, dat zij zoo noodig gehol- worflm ,?1W?,rden- opdat zy er toe gebracht «wfen zichzelf te verdedigen. 7m, tenslotte, dat het „krankzinnig" Rmlanri r de bestaande omstandigheden ««and terzijde te houden. SbK er va,n overtuigd, dat de Vereenigde tof Jf. van conflict snel en ac- smenwei-kem {femocl'atisohe st»4™ zouden De „Yankee Clipper" op de Azorcn geland. Afstand Baltimore—Horta in 17'/j uur afgelegd. Mr"if^eri^ansclie vhegboot „Yankee Clip- A»rS^n?f?llddag te 13-07 te Horta °P de BalfimnK toestel heeft de vlucht van heid van «*2? in 171//2 uur en een snel- haafd nn 280 K-M- Per uur gehand- Ge5n2«SenJ0gte van 2 tot 3 000 meter. eezicn Ti vlucht werden 48 schepen om in' laaiT,an 265 voldoende dichtbij waren ■Clipper" contact te treden met den De mogendheden hebben het vorige tijdperk, toen Duitschland en Italië door innerlijke on- eenigheid verscheurd waren en ook den wereld oorlog er toe gebruikt, om de wereld onder elkaar te verdeelen. Thans geven de herwaakte volken van Duitschland en Italië te verstaan, dat zij ook willen leven en wel onafhankelijk van den goeden wil en de genade der andere imperia. Wat van dezen echter verwacht wordt is, dat zij het denkbeeld prijsgeven de levens vraagstukken van derden opzij te schuiven". Geruchten over Duitsche stappen te Warschau. Duitsche regeering schijnt Polen over Dantzig gepolst te hebben. In welingelichte officieele kringen te Warschau, verklaart men, dat de berichten over een Duitschen stap te Warschau, waarbij Duitschland af stand van Dantzig en Bogoemin en vergunning voor een autoweg door Poolsch Pommeren gevraagd zou hebben, „zoo fantastisch zijn, dat zij zelfs niet behoeven te worden tegen gesproken". Ten aanzien van Dantzig voegt men hieraan toe, dat de commissie van drie, bestaande uit Frankrijk, Engeland en Zweden, in 1935 de regeling der meeste kwesties, waarvoor zij be voegd was, heeft overgedragen aan Polen en Duitschland, hetgeen tot besprekingen tus sehen deze beide landen leidde. In politieke en diplomatieke krin gen te Warschau blijft men niettemin gelooven, dat het vraagstuk-Dantzig de vorige week van Duitsche zijde aan de orde is gesteld, doch dat dit polsen geen aanleiding heeft gegeven tot werkelijke onderhandelingen en nog minder tot eischen in den vorm van een Duitsch ultimatum. Het is moge lijk, dat het feit, dat de Poolsche am bassadeur te Berlijn Donderdag en Vrijdag te Warschau is geweest, tot de verspreiding der geruchten heeft bijgedragen. In dezelfde kringen meent men algemeen dat de kwestie-Dantzig zal moeten' worden aangesneden in de eerstvolgende zitting van den Volkenbond, in Mei a.s.. Dan zal de commissie van drie verslag moeten uitbren gen en zich wellicht geheel terugtrekken, waardoor de kwestie der souvereiniteit over Dantzig, die tot dusverre bij den Volkenbond berusttte, onvermijdelijk aan de orde zou komen. ?ogoemin en de autoweg door Pommeren schijnen reeds in October voorwerp van Duit' sche verzoeken te zijn geweest. De besprekin gen hebben toen echter geen voortgang ge had. Een later Reuterbericht uit Warschau meldt, dat waarnemers aldaar het onwaar schijnlijk achten dat Duitschland eenigerlei drastische stappen zal nemen. De Polen ge voelen een nieuwe vastberadenheid en ver trouwen in het bieden van weerstand aan iedere bemoeienis met hetgeen zij beschouwen als hun erkende handelsrechten in de haven van Dantzig. In een boodschap aan een vergadering van Poolsche vrouwen zegt de weduwe van Pil- soedski „De vrouwen van Polen zijn bereid om schouder aan schouder met hare broeders te strijden op het slagveld". ■Het incident van Bromberg, waarover Duitschland klachten uit, blijkt een verga dering te zijn geweest van het Poolsche wes telijke genootschap van Bromberg, waar vaderlandschlievende resoluties verder aan genomen. Een aantal Duitschers heeft zich bklaagd, dat zij door prsonen, die uit de vergadering kwamen, op zij geduwd werden. Bonnet verwacht initiatief van Rome. „Deur voor onderhandelingen niet gesloten." United Press verneemt, dat de Fransche ministers in hun zitting van Maandag tot de conclusie gekomen zijn, dat de rede van Mussolini niet de deur voor onderhandelingen heeft ge sloten. Minister Bonnet heeft dit, vervolgt genoemd bureau, onmiddellijk na de zitting in een verklaring aan de bui- tenlandsche pers bevestigd. Bonnet zeide verder, dat de regeering heeft besloten niet het initiatief te nemen voor het aanknoopen van die onder handelingen. De eerstvolgende stap moet door Italië gedaan worden. In welingelichte kringen doet verder het gerucht de ronde, dat het kabinet zou hebben besloten, dat onderhandelingen slechts kun nen worden geopend, indien Italië de ver zekering geeft, dat de drie door Musolini noemde punten alle Italiaansche eischen om vatten en slechts gewettigde concessies be oogen en geen gebiedsafstand. Men acht, aldus United Press, een Fransch- Italiaansch accoord over het Suezkanaal en den spoorweg Addis AbebaDjiboeti niet bui tengewoon moeilijk. Niet uitgesloten is even wel, dat de Tuniskwestie moeilijkheden zal opleverden aangezien de rechten, die Mus solini eventueel van de Italianen in Tunis zal opeischen, voor Frankrijk gevaarlijk zouden kunnen zijn. Aangezien Frankrijk juist wenscht te bereiken, dat er meer Franschen dan Italianen in Tunis wonen, zal het even min toestemmen in een onbeperkte immi gratie der Italianen. Een reis om de wereld in een zelfgemaakte jol. De „Marïe" thans op weg van Sydney naar Nederlandsch-Indië. SYDNEJY, 28 MAART. In een 34-voetsjol, die hij in den tuin van zijn huis te ^eattle ge bouwd heeft, is Frank Dona, een jongeman van Nederlandsche afkomst, van Sydney ver trokken voor een reis van 15.000 mijl naar Nederland. Frank en zijn broer Peter zijn met hun ranke vaartuigje den Stillen Oceaan overgestoken van de Vereenigde Staten naar Sydney. Peter kreeg- daar een betrekking, maar Frank zet de reis voort, thans met een Zweed, Oscar Strom als metgezel. „Wij zullen het op ons gemak doen", zeide Frank Dona, „eerst gaan we naar Nieuw Zee land, vandaar terug naar het Barrier Rif, langs de kust van Queensland en dan naar Nederlandsch Oost-Indië". Frank Dona is van plan om, na het land van zijn voorvaderen bezocht te hebben, den Atlantischen Oceaan in zijn jol over te steken en op die manier terug te keeren naar zijn woonplaats aan de kust van de Pacific. „Dan zal ik een reis om de wereld gemaakt hebben", vertelde hij, „dat is altijd mijn harte- wensch geweest, sinds ik de „Marie" bouwde in mijn tuintje te Seattle en naar Australië vertrok". (United Press) Hongaarscli-Slowaaksche vijandelijkheden nog niel ten einde Slowaaksche regeering roept piloten en luchtvaartpersoneel op. Officieel wordt uit Boedapest medegedeeld, dat in de gevechten van de afgeloopen dagen 23 Hongaarsche militairen en burgers zijn gedood en 55 gewond. De verliezen der Slowaken zijn hier niet bekend, doch 360 Slowaaksche soldaten en 211 Tsjechen zijn gevangen genomen. Inmiddels verneemt Reuter uit Bra tislava, dat de wapenstilstand is ver broken en dat de Hongaarsche en Slo waaksche troepen in het grensgebied slaags-zijn geraakt over het bezit van twee strategische heuvels in het gebied van Michalowtsj. Men veronderstelt, dat vele slachtoffers zijn gevallen, aan gezien druk wordt geschoten. De Hongaarsche artillerie heeft het dorp Revistia onder vuur genomen en de stafofficie- en hebben zonder succes gepoogd een einde te maken aan de vijandelijkheden. In Slowaaksche politieke kringen veronder stelt men dat de Hongaren pogen zooveel mogelijk Solwaaksche gebied bezet te krijgen, teneinde druk uit te kunnen oefenen op de Slo waaksche onderhandelaars bij de grens- afbakening. United Press verneemt uit Bratislava, dat de Slowaaksche regeering een groot aantal piloten en ander personeel voor de luchtmacht opgeroepen heeft. In de order van het ministerie van defensie worden onmiddellijk de vijf jongste lichtingen reserve-officieren van de mi litaire luchtmacht en het luchtafweer geschut onder de wapenen geroepen. Verder de drie jongste lichtingen lucht- bèschermingspersoneel en alle lichtin gen van mecaniciens en technici van de luchtmacht. Ook is aangekondigd dat piloten van iederen leeftijd geaccepteerd zullen worden voor vrij willige dienstneming. De officieele dagbladen beginnen de psycho logische voorbereiding van de bevolking voor een zoo sterk mogelijken tegenstand tegen de Hongaren. Het regeeringsorgaan de „Slovenska Pravda" bericht, dat de Hongaarsche vliegers twee Slowaaksche vliegers, die gedwongen wa ren met een parachute uit hun toestel springen, daar dit in brand was gevlogen, door middel van machinegeweervuur hebben gedood. „Zooiets is in den geheelen wereldoorlog nog nooit voorgekomen" schrijft het blad. In welingelichte kringen is men van meening dat Slowakije door het oproepen van reserves Hongarije indirect heeft laten weten, dat het land bereid is de gevechten voor onbepaalden tijd voort te zetten, tenzij Hongarije de eischen van de Slowaaksche delegatie aanneemt. VREESELIJK ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG IN ITALIë Op een onbewaakten spoorwegovergang nabij Bologna zijn Maandag zes personen, waaronder een gezin bestaande uit vader, moeder en drie kinderen, door een electrischen trein verrast en volkomen vermorzeld. Besprekingen over gemeen schappelijke verklaring gaan voort Geen toezegging inzake dienstplicht aan Frankrijk. Uit Londen: Het overleg inzake een gemeen schappelijke, anti-agressieverklaring gaat, naar de Lobby-correspondent van Reuter meldt, nor maal voort en het kabinet blijft den minister president in deze zaak eensgezind steunen. Aan Frankrijk is geen toezegging gedaan betreffende dienstplicht in vredestijd en in het kabinet komt in deze kwestie, welke niet als urgent wordt be schouwd, geen verschil van meening tot uiting. Eerst zal het vrijwilige nationale register herzien worden en er zijn aanwijzingen, dat hieruit nieuwe ontwikkelingen zullen voortvloeien dat een veelomvattend plan inzake verplichte lichamelijke opvoeding van de.jeugd tot de mo gelijkheden behoort. Zijn missiewerk in Britsch-Indië. E<;n bezoek aan de Kumbh Mela ER zijn weinig menschen, die in China, Japan en Britsch-Indië zoo'n goeden naam hebben als Stanley Jones, de be kende Amerikaansche schrijver en spreker. Hij hield destijds ook in Holland lezin gen hij vertelde mij met groote voldoening eens H. M. de Koningin onder zijn gehoor te hebben gehad en zijn boeken „The Christ of the Indian Road", „Christ at the Round Table", .Christ on every road" worden ook bij ons veel gelezen. Toen mijn gastheer in Allahabad, een Amerikaansche zendeling, mij voorstelde te gaan luisteren naar een preek van den beroem den Amerikaan en hem daarna te leeren ken nen, nam ik dit aanbod dankbaar aan. Evenals in China trof het mij in Indië hoe buitengewoon hartelijk de zendelingen daar voor reizigers zijn, zelfs wanneer zij weinig met het officieele Christendom te maken hebben. Hoe wel de preek mij niet zooveel zeide, ging ik des avonds met te meer verwachting naar de eerste van de serie van vier lezingen, die Jones voor studenten zou houden. Wat mij daarvan vooral interesseerde was de vraag, welk soort onder werp deze moderne, altijd min of meer revolu- tïonnaire jongelui het meest zou interesseeren. De onderwerpen der lezingen en de toeloop bij elk zouden mij een goeden kijk geven op de mentaliteit van deze Indische studenten. De titel van de eerste lezing was „Sociale wederop bouw". Het was heel begrijpelijk, dat het gehoor o ver talrijk was. Jones is, bleek mij, beter spre ker dan prediker. Zijn taal is verzorgd en mee slepend. Hij spreekt geheel uit het hoofd en kent daarbij wel zeer den weg van hart tot hart. Het persoonlijk element ontbreekt daarbij nooit. Maar dat wil men juist wel. Geboortig uit een goed Christelijk gezin, vond hij, ruim twintig jaar geleden, na een zware ziekte, zijn Heiland en „ontving" de boodschap het evange lie te brengen in het Verre Oosten. Twee en twintig jaar lang houdt hij nu bijna dag aan dag lezingen, particuliere besprekingen enz. en zijn uiterst beminnelijke persoonlijkheid wint het telkens weer. Hij is van een onverwoestbaar, in meer nuchtere pogen wel soms wat kinderlijk optimisme en gelooft, als meer door en door goede menschen, graag wat hij hoopt. In zijn boeken kan men herhaaldelijk de verzekering lezen, dat Engelsch-Indië op weg is naar Chris tus en hij grondt die overtuiging op hetgeen honderden Indiërs hem hebben verzekerd. Ik sta daar sceptischer tegenover. Ik zelf vroeg aan een tiental ontwikkelde Indiërs of zij werkelijk de meening van Stanley Jones deelden, maar steeds luidde het antwoord ontkennend Aan een bekend Mohammedaansch professor, die mij zei „Wij bewonderen Christus, maar wij willen onzen eigen godsdienst niet op geven". Vi-oeg ik: „Maar waarom zeggen jullie dat Stanley Jones dan niet". Hij antwoord de: „Och, hij is zoo'n goed mensch. Wij zouden hem niet graag verdriet doen". Op de tweede lezing, over „De noodzake lijkheid van het lijden" was het ook vol, hoewel minder dan op de eerste. Voor den Indiër, die gelooft in de rechtvaardige Wet van Karma, heeft lijden, alle lijden, reden van bestaan. Op de derde, getiteld „De weg naar het Kruis" was het gehoor, in verhouding tot de vorige lezingen, gering te noemen. En dit versterkte mij in mijn hierboven weergegeven meening, dat het Christendom-an-sich den Indiër niet zooveel te brengen heeft. Op de vierde was het weer heel vol. Jones koos toen als onderwerp: „Hoe vind ik God?" Dat was iets naar den smaak van de Indiërs! En geen wonder. Want in geen enkel land vindt men, geloof ik, zooveel godzoe jrs als daar. Aan den eenen kant het zwartste bijgeloof en aan den anderen hooge spiritualiteit. Toch zal de aange geven weg wel velen hebben teleurgesteld. Want deze was natuurlijk de Christelijke. Stanley Jones was hier op zijn best. Hij sprak niet. Hij dramatiseerde. En dit moest wel indruk maken op den voor emotie zoo ontvankelijken jongen Oosterling. Geen wonder, dat velen zich opga ven voor een cursus, waar een en ander uitvoe riger zou worden uitgewerkt. Ik bleef helaas niet lang genoeg om te hooren hoe het met dezen cursus verder verliep. Stanley Jones is vooral bekend om zijn Ronde Tafelconferenties, waar hij met lieden van ver schillend geloof verschillende vraagstukken be preekt, uiteraard in Christelijk lijn. Ik had het voorrecht op een dezer besprekingen te worden uitgenoodigd. De meeste aanwezigen waren Amerikanen van zeer Christelijke huize en ik vond dat eigenlijk niet geheel eerlijk tegenover de nu zeer in de minderheid zijnde andere gods diensten. Stanley Jones stelde de vraag- „Wat heeft Christus beteekend in uw leven?", in een gezel schap ook van Hindoes en Mohammedanen een wel wat al te persoonlijk gekleurde vraag. En weer trof het mij, hoe de niet-Christenen aar zelden te bekennen, dat voor hen Christus uiteraard niet zooveel beteekende en het was wel merkwaardig, dat na afloop de Moharame- daansche professor en een jonge Hindoe mysticus mij uitnoodigden eens bij hen den avondmaaltijd te gebruiken en een en ander na der te bespreken. Daaruit bleek mij, dat de theosofische-, opvattingen hun nader lagen dan het standpunt van Stanley Jones. Collega-zendelingen verwijten hem soms, dat hij te veel „Christ-centered" is in plaats van „God-centered", maar Stanley Jones zou hier op waarschijnlijk antwoorden, dat hij juist alleen door de kracht van Christus, met zijn toch zwak ke lichaam kan doen wat hij doet. In zijn ashram (geestelijk centrum) in Lucknow nam hij dan ook Christus als „Goei'oe" en centraal punt. Hoewel ik hem er niet zou treffen, nam ik- gaar ne het aanbod aan er enkele dagen door te brengen. Er zijn er feitelijk twee, n.l. nog een in de bergen voor de maanden van de felste hitte in Lucknow. Het is een kleine kolonie, waar men tracht zooveel mogelijk te leven vol gens de beginselen van Christus. Zooals de eerste apostelen dit deden. Hoewel Jones de algemeen erkende leider is, bestaat er verder geen voorrang, geen hooger of lager, geen blank en bruin. Er zijn een Amerikaansch echtpaar, twee Amerikaanschen, een Indische dame (Brahma- niste), een Hindoe, een Sikh en een jongeman uit Chineesch Turkestan. Verder last, but not least, een jonge Hollandsche medicus. Op een lezing van Stanley Jones in Holland kwam hij dermate onder den indruk van diens persoonlijk heid, dat hij zijn diensten als medicus voor de ashram aanbood. In een land als Indië, met zijn onge- loofelijk groot gemis aan kennis van de meest eenvoudige eischen van hygiëne, kunnen nim mer genoeg medici werkzaam zijn! En het is te begrijpen, dat Jones met zijn overwinnenden glimlach op het gelaat het welkom heeft toe geroepen. Er is een keurige consultatiekamer, waarvoor Haagsche vrienden van de Duinoordkerk de fondsen bijeenbrachten. Men verpleegt zieken, doet „slum"werk, geeft onderwijs. Verder wordt er uiteraard geestelij-, ke arbeid verricht. Er is iets frisch in deze eer lijke poging om in de wereld Christus met de daad te dienen. VAN mijn verblijf in Alahabad maakte ik nog gebruik om de Kumbh Mela bij te wo nen, een soort godsdienstige markt, die eens om de zes jaar plaats heeft en millioenen pelgrims trekt. In 1930 bedroeg hun aantal vier mil- lioen. Die baden dan op de heilige plaats, waar Ganges en Jumna samenvloeien. Dergelijke Meia's zijn een goede bron van inkomsten voor de twee duizend Saddoes (heilige mannen), die, evenals eeuwen geleden, parasiteeren op de overige bevolking, soms met reden in een roep van heiligheid staan, soms die heiligheid alleen maar voorwendend om uit de beurzen der goed- geloovigen geld te kloppen. Voor den vreemde ling is zulk een „fan-" buitengewoon interes sant, omdat ze hem gelegenheid biedt een indruk te krijgen van de zeker nergens ter wereld zoo rijk geschakeerde bevolking. Twee uur lang had den wij noodig om per olifant door de dicht dooreen krioelende menigte de heilige badplaats te bereiken. Daarna deed ik denzelfden tocht nog eens te voet, omdat het mij toch hinderde daar „du haut de ma grandeur" d.w.z. van mijn gewilligen olifant op die duizenden neer te zien. Het trof me hoe welwillend men mij op die wandeling tegemoet kwam. De Engelsche politie had het geheel prachtig georganiseerd. Dit en de van nature rustige aard van den Oos terling, maakten, dat alles zonder ook maar het' geringste ongeval verliep. Men ziet bij zoo'n gelegenheid overigens de meest ongelooflijke dingen. Hier lag een geheel naakt man op een spijkerbed even behagelijlc als wij op een matras. Daar iemand in dezelfde con dities geheel gewikkeld in doornen, doodstil, dag aan dag. Op de vorige Mela hing een man aan zijn voeten. Men slingerde hem heen en weer boven een vuur, waar zijn hoofd telkens doorheen ging, blijkbaar zonder letsel te krij gen. Trouwens, heeft het met blnote voeten loo- pen op een tapijt van gloeiende kolen enkele jaren geleden in Engeland zelf de wetenschap niet met den mond vol tanden doen staan? Wan neer er inderdaad tussehen hemel en aarde nog veel is, waarvan onze filosofie niets begrijpt, dan zijn het vooral de Britsch-Indiërs, die ons dat begrijpen moeilijk maken. J. H. FRANgOIS. PROGRAMMA WOENSDAG 29 MAART 1939. HILVERSUM I 1875 en 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO, 6.30—7.00 RVU 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten) 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 11.40 Causerie voor de werkloozen. 12.00 Esmeralda. (Om 12,15 Berichten.) 12.30 VARA-orkest. 1.30—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. (Om 6.28 Berichten). 6.40 Voor de niet-leer- plichtige jeugd. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Bij belvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berich- ten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.20 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. 9.15 Causerie „Schuldig of onschuldig". 9.20 Gra mofoonmuziek. 9.30 VARA-Maandrevue. 10.00 Berichten ANP., 10.10 Zang en orgel. 10.00 Esmeralda. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 415.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten gramofoonmuziek. (9.309.40 Gelukwen schen.), 10.30 Morgendienst. 11.00 gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert en gramofoonmuziek. I.30 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Hobo-voordracht en gramofoonmuziek. 4.15 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd 5.45 Gramo foonmuziek, berichten. 6.30 Taalles en cau serie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Enkrateia-kwartiertje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie over druiventeelt. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Evangelisatie-avond. 9.45 Apollo-kwintet. 10.00 Berichten ANP., actueel half uur. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11,25 Gra mofoonmuziek. Ca 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11,25—11.50 Zang en viool. 12.10 Orgelspel. 12.35 Vocaal trio. „The Three Nomads". 12,50 Uit Motala: Wladimir's strijkorkest en solist. 1.35 Declamatie. 1.55—2.20 De Wessex Players. 3.10 Dansmuziek (gr. pl.) 3.40 Or gelspel. 4.00 Zang en harp. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Hongaarsch Zi geunerorkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 Berichten. 6.40 BBC-Zangers en solisten. 7.20 Sid Millward and his Nitwits. 7.50 Ac- tueele uitzending. 8.20 BBC-Symphonie-or- kest en solist. (9.20—9.40 Berichten). 10.35 BBC-Theaterorkest. 11.20 Jackson en zijn Band. 11.50—12.20 Swing-muziek (gr. pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.25 Giardino-orkest. 2.00 Gramo- foomnuziek. 2.35 Vioolvoordracht. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Pia novoordracht. 4.05 en 5.05 Zang. 5.25 Loca- telli-orkest. 6.35 Orgelconcert. 7.20 Zang met toelichting, 7.50 Cello en piano. 8.50 Let lands koor Reitora Koris. 9.2fl Gevarieerd programma. 10.50 en 11.2011.35 Gramo foonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Rheinisehe Landesorkest. 7.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Stedelijk orkest van Münster. 12.35 Omroepkleinorkest. 1.30 Po pulair concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Otto Dobrindt's orkest. 4.40 Omroepkoor en solisten. 5.40 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.30 Omroeporkest en -koor en solisten. 9.35 Or kestconcert. 10.20 Omroep-Amusements-or- kest en solisten. 11.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 1.30—2.20 A. Felleman's orkest. 5.20 Zang. 5.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep-symphonie-orkest. 10.30 en 10.55 II.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest. 8.30 Hoorbericht. 9.20 Be richten. 9.40 Omroeporkest en solist (opn.), 10.05 Berichten. 10.20 Gevarieerd concert (opn.), 11.05—11.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3