„Mussolini's rede BERICHT kan een keerpunt vormen Invoer van Nederlandsche bloembol! in de Vereenigde Staten. en C m rJ DÉ VUUR sim 70 c*- Spanning een weinig verminderd. Het oordeel van de Britsche pers LONDEN. 27 Maart (Reuter). In het commentaar van de Britsche pers op de rede van Mussolini komt alge meen een ontspanning tot uiting. De meeste bladen zijn van meening dat de rede den toestand niet erger maakt hoewel de toestand er ook niet door verbeterd wordt. De „Daily Herald" is van meening, dat de internationale spanning een weinig verminderd is. Ook wijzen alle bladen erop, dat Mussolini een langdurige periode van vrede voor Europa noodzakelijk oordeelt en de „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat Italië niet is bezield met dien geest van avontuur, welke onlangs bij het andere einde der as tot uiting is ge komen. De „Times" schrijft, dat de rede met behulp van een kundige diplomatie een keerpunt kan vormen in den gang van zaken in Europa. Mussolini heeft een nieuw punt van uitgang gevon den. De „News Chronicle" schrijft, dat de rede van den Duce heftig van uitdrukking was, doch zijn toespelingen op de huidige vraag stukken waren gematigd. Hij gaf het ver langen naar een langdurigen vrede te kennen en aangezien vrede noodzakelijk is^voor de economische ontwikkeling van het Italiaan- sche rijk, gelooft het blad, dat de Duce wer kelijk een oorlog wil vermijden. Indien Frank rijk evenwel wil onderhandelen over de Ita liaansehe verlangens, dan mag het zich hierdoor niet laten verleiden, haar waak zaamheid te laten verslappen. De „News Chronicle" en de „Manchester Guardian" beschouwen beide de woorden van Mussolini ten aanzien van de Adriatische Zee als een waarschuwing aan Duitschland, hier uit te blijven. De „Daily Telegraph" merkt op, dat Mus solini slechts Tunis. Djiboeti en Suez heeft aangeduid als geschilpunten, doch dat hij zijn eischen niet heeft omschreven. Hij wacht af tot Frankrijk de onderhandelingen zal openen. PARIJS, 27 Maart (Havas). Ten aanzien van de Italiaansehe eischen schrijft Bourgues in de „Petit Parisien" dat Frankrijk aan Ita lië niets heeft te vragen. Indien de regeering te Rome het noodig vindt te onderhandelen, dan kan zij op het Palazzo Farnese iemand vinden, die kennis kan nemen van haar ver langens en zij heeft ook een ambassadeur te Parijs, die deze verlangens op het Quai d'Or- say kenbaar kan maken. Italië blijft de zee, welke de zuidkust van Frankrijk, Corsica, Noord-Afrika en Syrië bespoelt, beschouwen als een „levensruimte" voor haar. Italië moet niet vergeten, dat de Middellandsche Zee voor Frankrijk van even groot belang is als voor Italië, om gelijke redenen. Tenslotte schrijft Bourgues: „Wij weten, dat de leuze: „wee den zwakke" een treurige wet is geworden in den tijd, waarin wij leven. Wij moeten derhalve zorgen niet zwak te zijn". De Kérillis schrijft in de „Epoque", dat de groeiende macht van Duitschland Mussolini slechts kan verontrusten, doch hij kan niet meer stilstaan op den weg, waarop Ciano, Farinacci en Starace hem hebben gedreven. Hij kon niet erkennen, dat hij in zijn bere keningen is gedwarsboomd door het dyna misme, den leugen en de list van Duitsch land, om de waarheid voor zijn volk te ver bloemen moet hij nieuwe successen aankon digen. Roemenië is paraat, zegt Calinescoe. „Geen verband tusschen het handelsverdrag met Duitschland en de Europeescke verwikkelingen." De Paris Soir publiceert door den Rcemeen- schen minister-president Calinescoe tegenover Jules Sauerwein tijdens diens bezoek aan Boe karest afgelegde verklaringen: „Er is een zaak", aldus Calinescoe, „waar over men geen twijfel kan noch moet hebben, dat is n.I., dat Roemenië op den dag waarop het zal worden aangevallen, zich zal verdedi gen tegen wien ook en dat het tot de grens van zijn krachten de integriteit van zijn grondgebied zal waarborgen. Roemenië zal vechten zonder de eventueele resultaten van een oorlog in overweging te nemen. Wij moe ten ons voor de geschiedenis aandienen als mannen, de verantwoordelijkheden waardig, die het lot onze generatie heeft toebedeeld. Wij hebben verscheiden lichtingen reserve- personeel onder de wapenen geroepen om onze dekkingstroepen te versterken. Er mel den zich drie keer zooveel manschappen aan als waren opgeroepen. Dat toont den geest en de discipline van het land." Voorts heeft Calinescoe op een vraag ge antwoord. Er is geen enkel verband tusschen de Roemeensch-Duitsche economische over eenkomst en de jongste internationale verwik kelingen. Onze onderhandelingen waren reeds in Fe bruari begonnen. De ruil van koopwaren zal in niets de tegen woordige of toekomstige handelsbetrekkingen van Roemenië met andere landen wijzigen". BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 27 Maart. Gefc-ouwd 25 Maart: J. C. van Duren en D. J. Hóóft. B. Schidaneijer en A. S. van der Pad. Bevallen 24 klaart: V. A. M. L. Korzelius— iSimonovics, z.; G. M. WillemseVeldt, d.; J. W. BalkDelissen, z.; M. T. Albrachtvan Laarhoven, d.; 25 Maart: C. C. Christiaans— Glas, z.; 26 Maart E. M. Bos—Kuijt, d.; J. LeveringBruning, z.; 27 Maart: M. M. Kol— De Baene, d.; Overleden 25 Maart: P. J. Zoomers, 60 j.. Marnixstraat; J. A. Kreuiter—Rijckborst, 70 j., Koninginneweg; H. Rijneveld, 64 j., Kolk- straat; T. BouwmanGroot, 85 j., Teijler- straat; M. T. van Horick—Geenevasen, 56 j., Siriusstraat; H. C. Schoevaart. 80 j., Laken- koopersstraat; H. Sijtsema, 73 j., Vosmaer- straat; J. Voogd—Pen. 63 j„ Jan van Zuren- straat; H. W. Deen, 39 j., Wilgenstraat; 26 Maart: J. JonkCorbeel, 71 j., Zijlweg. Saint Brice schrijft in Le Journal, dat Mus solini geen olie op het vuur heeft geworpen, hij heeft gezegd dat Italië vrede noodig heeft. In de „Figaro" schrijft Dormesson, dat Mus solini heeft gesproken van kracht als het eenige element, dat in zijn oogen waarde heeft in de internationale betrekkingen. De gebeurtenissen van de laatste veertien dagen hebben hem maar al te zeer gelijk gegeven. Daladier moet hem evenwel de kracht van Frankrijk in herinnering brengen. Japan billijkt de Italiaansehe verlangens TOKIO 27 Maart (Domei). Op een vraag van een buitenlandsch journalist, heeft de woordvoerder van het departement van buiten- landsche zaken, sprekende over de redevoering van Mussolini, geantwoord, dat Japan sympa thie koestert voor de wettige eischen en aspira ties van Italië. De woordvoerder zeide voorts niet te weten van een beweerde militaire alliantie tusschen Japan, Duitschland en Italië. Geruchten over oneenigheid in het Britsche kabinet. De kwestie van den dienstplicht. Zaterdag hebben te Londen geruchten de ronde gedaan over een scheuring in het kabi net en zelfs over de mogelijkheid van een aftreden van Chamberlain. De Lobby-corres pondent van Reuter verklaart echter, dat die geruchten ten aanzien van Chamberlain on gegrond zijn. Het gerucht betreffende een scheuring in het kabinet is waarschijnlijk ont staan door het feit, dat zonder twijfel de kwestie van invoering van dienstplicht reeds bestudeerd is en de ministers misschien niet allen dezelfde meening te dien aanzien zijn toegedaan. Men gelooft echter niet, dat dit een onmid dellijk punt van ministerieele besprekingen zal uitmaken. Ieder laten varen van de tegen woordige politiek zou uiteraard raadpleging noodig maken van de andere politieke partijen. Men gelooft niet, dat de zaak reeds een concreten vorm heeft aangenomen. De herbewapening en de vorderingen daarvan in de grootste mogelijke snelheid blijven de eerste zorgen van de ministers. Hazardspel in Nederlandsche badplaatsen? De persdienst van „Horecaf" zendt ons een beschouwing om er voor te pleiten, dat de regeering uitvoering geeft aan het denkbeeld van de indertijd benoemde commissie Krayenhoff „om in enkele onzer grootste bad plaatsen een proef te nemen met toelating van hazardspel, onder zekere beperkingen, welke echter niet tot het wegvallen der aan trekkelijkheid voor buitenlanders mogen leiden". Er wordt door Horecaf betoogd, dat hoe wel hazardspel verboden is er toch veel in het verborgene geschiedt wat met dit verbod in strijd is. Het wordt beter geacht dat hazard spel in beperkte mate in het openbaar wordt toegestaan, o.a. omdat controle daarop veel gemakkelijker is. Er wordt o.a. geschreven: „Het hooge moreele beginsel kost ons niet alleen de Nederlanders, die een paar kilome ters over de grenzen gaan om er het spel te beoefenen, maar ook de vreemdelingen, die elders vinden, wat zij hier missen. Naderland blameert zich en maakt zich belachelijk. De puriteinsche opvattingen der overheid, die niet gedeeld worden door een groot deel der bevolking, hebben tot gevolg, dat Duitschland en België, dicht langs de grens, hun speelzalen exploiteeren, met de zekerheid van een drukke Nederl&ndsche cliëntèle. De Engelschen trekken bij voorkeur naai de Belgische kust, niet vanwege de natuurlij ke attracties der badplaatsen, maar om het spel. Onze Noordzeebadplaatsen zouden gemak kelijk de concurrentie met de Belgische kun nen opnemen met de beste kansen aan haar zijde, indien ook bij ons het spel zou zijn toegelaten. De beteekenis van deze attractie wordt nog altijd onderschat, aangenomen, dat er sprake is van zoodanige belangstelling van overheids zijde, dat men tot een schatting is gekomen. Waarschijnlijker is dat men de zaak volkomen negeert en in een keten van duurzaam ver bod heeft geklonken". Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. Eden wenscht een niet-partijenregeering. Kabinet op zoo breed mogelijke basis. De vroegere Bidtsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, heeft te Grimsby een rede voering gehouden, waarin hij aandrong op de vorming van een „niet-partijenregeering" op de breedst mogelijke basis. Een dergelijke regeering zoo zeide Eden, zou een tweeledig doel hebben: ten eerste organisatie van Engeland's industrie, rijkdom en menschenmateriaal teneinde een maximale militaire krachtinspanning in den kortst mogelijken tijd naar voren te brengen enen ten tweede aanvaarding van een krachtige buitenlandsche politiek door vereeniging van de vredelievende naties om weerstand te bie den aan daden van agressie, gelijk Halifax Maandag j.l. leek te voorspellen. De boodschap van het volk aan de leiders, aldus Eden, is rond uit en dringend. Van de kracht van Engeland's optreden zou de vrede kunnen afhangen en er is geen uur te verliezen. Verboden uit vrees voor plantenziekte? De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur schrijft: In het Congres en in den Senaat van de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika zijn, zooals ook in de persberichten in Nederland reeds is medegedeeld, eenige wetsontwerpen ingediend van Phyto-sanïtairen aard. In de overwegingen wordt medegedeeld, dat de bedoeling is land- en tuinbouw in de Vereenigde Staten te bescher men tegen den invoer en de verspreiding van plantenziekten uit andere landen door planten en producten van planten uit die landen. Het oorspronkelijke wetsontwerp is zeer vaag, en laat ruimte voor verscheidene inter pretaties. Dit wetsontwerp, dat door den op het oogenblik bestaanden invoer van tuinbouwpro ducten in de Vereenigde Staten in de eerste plaats de Nederlandsche tuinbouwproducten, en wel voornamelijk wat de bloembollen betreft, is daarna tweemaal gewijzigd. Het laatste aange vulde wetsontwerp houdt in, dat bollen van nar cissen en irissen een behandeling tegen aaltjes- ziek moeten ondergaan (de z.g.n. warmwater- behandeling, die de bollen voor een jaar on bruikbaar maken voor het forceeren), en dat de bepalingen van het ontwerp op tulpen eerst ingevoerd zullen worden na 1945 en die op hyacinten pas na 1950. Hoe dus de uitlegging van het oorspronke lijk wetsontwerp ook zij, 't staat wel vast dat de aanneming van het laatste ontwerp tengevolge zou hebben uitsluiting van ons product op grond van vrees voor invoer van plantenziekten. Zij het dan ook, dat tulpen en hyacinten nog een aantal jaren zouden worden toegelaten. In het Nederlandsche bloembollen vak heerscht niet alleen ernstige ongerustheid over dit wets ontwerp, maar de berichten hierover zijn ook met groote verwondering ontvangen. Tulpen en hyacinten zijn tot nu toe i*eeds zonder bijzon dere phytosanitaire belemmeringen in de Ver eenigde Staten ingevoerd, waartoe ook alle re den was, omdat onze bloembollencultures volkomen gezond zijn. De keuringsdiensten, die door 't vak zijn zelf ingesteld en die in nauwe samenwerking met het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek hun doel nastreven, hebben ervoor gezorgd dat de cultuur in een zoodanigen toestand is, dat het buitenland geen enkele vrees behoeft te hebben bij den invoer onzer producten. Terwijl de (rijks)plantenziekten- kundige dienst bij den export ten allen over vloede nog eens een keuring instelt! Narcissen zijn, zooals bekend is, na 1926 op phy to-sanitaire gronden van den invoer in de U. S. A. uitgesloten. Hiertegen is door het bloem bollenvak geregeld geopponeerd, en de verte genwoordigers van het vak hebben er met prof. Van Slogteren, die zijn oordeel op zuiver weten schappelijke gronden fundeerde, steeds op ge wezen, dat onze narcissencultures, dank zij ook het werk van den keuringsdienst van de vereeni ging „De Narcis", die juist dezer dagen een wettelijken grondslag heeft gekregen, volkomen gezond zijn. Dit heeft ertoe geleid dat het Amerikaansche invoerverbod voor Nederlandsche narcissen enkele jaren geleden is opgeheven, wat echter achterhaald werd door de bepaling, dat bij in voer de narcissen een warmwaterbehandeling moesten ondergaan. Hierna hebben enkele Amerikaansche deskundigen, onder wie dr. Lee Strong, het hoofd van het Amerikaansche bureau voor plantenquarantaine, vorig jaar een bezoek gebracht aan onze cultures Het resultaat hiervan was, dat in November 1938 de bepaling over de voorgeschreven warmwater u weer werd opgeheven door een h ride!iU waarin dr. Strong zelf verklaarde diepgaand onderzoek was gebleken Ca *91 zondheid der Nederlandsche narat niets te wenschen overliet. Sencultu-e3 Ieder, die dit leest, zal zich er met a i. bollenkweekers over verbazen, dat enVi sni' den na deze vergaande verklaring lmaan- een wetsontwerp kan worden ineedilL boven omschreven strekking ®et de De Algemeene Vereeniging voor bollencultuur acht het dan ook i "3* zakelijk dat de Nederlandsche er via H. M.'s gezant te WashinS? de regeering der Vereenigde af tegen protesteert, dat een der. in wetsontwerp zou kunnen worden nomen, omdat dit om redenen ,8e" plantenziektenkundigen aard bloembollen zou uitsluiten, terwiil nog zeer onlangs van de hoogste i JS8 kaansche autoriteiten op dit gebied bewijs van goed gedrag» hebbeT kregen, welks bewoordingen Ju lederen twijfel aan een goede J? beid moeten uitsluiten. Het bloemlMU vak vertrouwt dan ook, dat om reden de Nederlandsche regeerin? 71 weten te bereiken, dat de nu vooretfei de maatregelen geen doorgang 3; vinden. Vooral ook omdat deze dit *Z cifiek Nederlandsche product niet alleen ppn klan van mnrpplon „-„j t8" zouden een klap van moreelen toebrengen, maar omdat dit economisch opzicht een slag voor' C bloembollenvak zou zijn, die zeer emstS zou aankomen. 4 Copyright P. I. B. Bo» 6 Ct Meteen was de hond al verdwenen en eer de soldaat er aan dacht, was weer terug met de prinses.. Bezwaar van Duitschland teven Litauen's bewapening LONDEN 27 Maart (A. N. P.). D. Telegraph and Morning Post meldt nit S? schau: De ratificatie door den Poolschen sik,' van een handelsovereenkomst met Litaue» il aanleiding geworden tot een betoog™ vriendschap jegens dat land. Er werd echter vernomen, dat de Duikelt, regeering bij Litauen geprotesteerd heeft Wn een voorstel tot uitbreiding der bewapening Verklaard wordt, dat stappen tot versterk» van het Litausche leger beschouwd zullen wor. den als schending van artikel 4 van de Duitsch" Litausche overeenkomst, welke Donderdag il te Berlijn werd geteekend. Zaterdag werd bij het parlement een moti» ingediend, waarin gevraagd werd wat de rek ring voornemens is te doen met betrekking tot de „provoceerende activiteit" van de Duikch minderheid in Polen. Er werd in beweerd da' Duitschers die de Poolsche nationaliteit bezitten thans openlijk landkaarten laten zien, waarop Danzig, de corridor en Poolsch Opper Silezië als deelen van het rijk staan aangegeven. Gemeld wordt, dat zich ernstige meeningsverschillen hebben voorgedaan tusschen Forster, den leider der natio- naal-socialisten in Danzig en Greiser den president van den senaat van Danzig Het is bekend, dat Forster al meer dan een week ziek is. Volgens Zondag te Warschau ontvangen berich ten zou hij bij een duel met Greiser gewond zijn. Kiautsjau als kolonie voor Duitschland in China. BERLIJN, 27 Maart, (Reuter). In niet- officieele politieke kringen alhier spreekt men van de mogelijkheid, dat Duitschland spoe dig een kolonie zal hebben. Zij hebben daarbij het oog op de vroegere Duitsche verdrags haven Kiautsjau in China. De meening wordt geuit, dat Japan deze havenstad aan Duitsch land zou teruggeven. Een der moeilijkheden welke zich 'hierbij voordoen is, hoe zulk een overdracht in overeenstemming gebracht zon kunnen worden met de nauwgezet bewaarde Duitsch-Chineesche vriendschap. Kiautsjau, een streek van 200.000 inwoners, kwam in 1898 bij verdrag aan Duitschland. In 1914 veroverden de Japanners het en na men het in 1919 formeel in bezit. Drie jaar later kwam het aan China terug; De waarde zou meer strategisch dan economisch zijn, hoewel het als een handelsbasis groote voor- deelen zou kunnen opleveren. MA1KT EIKICITIN De soldaat moest haar kussen, dat kon hij niet laten; daar was hij een echte soldaat voor! (Wordt vervolgd VEEMARKT. ROTTERDAM, 27 Maart 1939. Aanvoer, totaal 2352, vette runderen 825, vette kalveren 207, nuchtere kalveren 261, scha pen en lammeren 390, varkens 870, lammeren 30 Vette koeien, prijzen per K.G. le kw. 72, 2e kw. 60, 3e kw. 36—46, vette ossen le kw. 66, Ze kw. 58, 3e kw. 36—46; vette kalveren le W. 165, 2e kw. 90, 3e kw. 60—70, varkens (levend gewicht) le kw. 48, 2e kw. 47, 3e kw. 44; scha pen le kw. 50, 2e kw. 43, 3e kw. '32; lammeren, le kw. 56, 2e kw. 47, 3e kw. 42. Schapen, prijzen per stuk; le kw. 25,2e ra, 19, 3e kw. 17; lammeren le kw. 22, 2e kw. 15. 3e kw. 12. Vette koeien en ossen, aanvoer: groot, handel- kalm, prijzen onveranderd. Prima's tot 76 en Vette kalveeren, aanvoer: kleiner, handel: ma tig, prijzen:, prijshoudend. Schapen en lammeren, aanvoer: korter, Ba»* del: matig, prijzen van vor. week goed te ban haven. Varkens, aanvoer: grooter, handel: stil.pnj^- lichte varkens lager, weinig varkens verkoK Eenige party tjes schapen werden verkocht v export. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM 27 Maart 18# Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 423 vette koeien, waarvan de prijzen wa le kw. 68—78, 2e kw. 60—66, 3e kw. 5(W»£ K.G. slachtgewicht. 95 Melk- en ka»o» 57 Vette kalveren 2e kw. 5056, 3e kw. a per K.G. levendgewicht. 230 Nuchtere kan 47 per stuk. 64 Schapen 1827 per sttB- Varkens: vleeschvarkens, wegende van yi>~" K.G. 57—58 per K.G. slachtgewicht. Zware \v kens 56—57 per K.G. slachtgewicht. Vette kens 5455 per K.G. slachtgewicht, Aangevoerd 3 wagons geslachte runaere Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer handel stug, prijzen vast. Melkkoeien: aan ruimer, handel traag, prijzen onver Vette kalveren: aanvoer matig, handel si F"- prijzen lager. Nuchtere kalveren: ruuner^ voer, handel vlot, prijzen constant. aanvoer matig, handel stug, prijzen Varkens: aanvoer ruim, handel sleependi P iets lage"

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6