.*st Bijzonderheden over het nieuwe Duitsche handelsverdrag. Vrijspraak in de zaak Koedijk Op kUAjK, heffijd.. UI* spXc, 28 MAART 1939 Volgens dr. Hirschfeld nog geen reden pessimistisch te zijn. (Van onzen specialen verslaggever). 'sGRAVENHAGE 28 Maart. -...mm is. na uitvoerige besprekingen nuitschland en Nederland een nieuwe f nfpreenkomst tot stand gekomen, waar- 1211 land weliswaar enkele veertjes heett °K laten maar waarbij het toch ook reden tevredenheid. In de allereerste plaats", heeft tot i,y Hirschfeld, directeur- jld°S van Handel en Nijverheid bij het De- generaai v Econogtche Zaken, gisteren in jBtman venhage gehouden persconferentie eta mag met blijdschap vermeld worden, uitef't nieuwe vedrag nu niet, zooals de laatste da Lhuiikeliik was geworden, voor den tijd jaren ge» gesioten. Met ingang van 1 April i het in werking treden om op 31 Decem- Toto te espireeren. Hiermede zal de zoo ge- Mr ihV» stabiliteit in de verhouding vermoe- Tïfheter verkregen worden, dan met de ver- ftïn welke reeds na 1 jaar afloopen.» tweede plaats merkte dr, Hirschfeld op, i\rt verdrag afgesloten is met het Groot- d,1.hi Sik d.wl inclusief het vroegere Kïriilt en'de Sudetengebieden. Over Bohe- 0 Moraviê benevens het Memelgebied, Sen de onderhandelingen welke eind KSri te 's Gravenhage zijn begonnen en die, lm korte onderbreking, van 13 tot en met M Maart te Berlijn zijn voortgezet niet ge- "ffeleken met de handelsverdragen, die tot ijsverre gesloten werden, wijkt het nieuwe SSe wat den uitvoer van Nederland naar SSand betreft, daarvan eenigszins al. Zoo wm de bestaande tariefconsolidaties voor Seriand er een zevental komen te vervallen. H'^aardappelen, waarvan het verdrags- .„iet van 4 R.M. per 100 K.G. voor de periode 1 September tot 31 Maart komt te vervallen. ISezien het autonome tarief voor de periode 1 September14 Februari eveneens R.M. 4 be- J™st heteekent dit alleen een wijziging voor tól dvak van 15 Februari tot 31 Maart. De lelijk wijst overigens uit, dat de mvoer steeds ?óór 15 Februari geschiedt. 2. Tomaten, echter alleen voor de periode van 114 November. 3 Sla alleen voor de perioden 1 Juni30 September en 1—30 November. In het hoofd- •eiioen voor den export blijven de tarieven voor sla en tomaten onveranderd, 4. Glycerine. 5. Zinkwit. 6. Kunsthoorn. 7. Gloeilampen. Waar de totale uitvoer van Nederland naar Duitschland van deze artikelen (1 tot en met 7) in 1938 in de betreffende verdragsperiode PM. 176.000 bedroeg, kan hieruit reeds blijken, nat de deconsolidatie hiervan betrekkelijk wei nig te beteekenen heeft. Tariefsverhooging. Is het voorgaande van minder groote betee- kenis, anders ligt de figuur van de artikelen, waarvoor een verhooging van het verdrags tarief is vastgesteld. Dit zijn: a. Spruitkool voor de periode van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 Decem ber van R.M. 5 tot R.M. 7. b. Spinazie van R.M. 5 op R.M. 6. Hierbij valt op te merken, dat het bedrag van R.M. 6 ook in de tusschen Italië en Duitschland gesloten over eenkomst is opgenomen. c. Bloembollen van R.M. 20 op R.M. 25. d. Boomkweekerij-artikelen. De rechten dei- met R.M. 10 belaste artikelen werden verhoogd tot R.M. 12.50; die welke met R.M. 12.50 waren belast, werden tot R.M. 15.60 verhoogd en die met R.M. 20.— belast waren werden tot R.M. 25 verhoogd. De verhoogingen voor deze artikelen zullen op 1 Juni a.s. in werking treden. De totale Nederlandsche uitvoer naar Duitsch land van de artikelen, waarvoor het tarief bij het nieuwe verdrag werd verhoogd, bedroeg in 1938 R.M. 4.900.000. De andere tariefsconcessies van Duitsche zijde, welke het grootste gedeelte van de tarief- lijst omvatten, werden onveranderd in het nieuwe verdrag opgenomen. Invoer in Nederland. Ten aanzien van den invoer in ons land merkte dr. Hirschfeld op, dat het verdrag thans voor de eerste maal een lijst van artikelen om vat, waarvoor het Nederlandsche tarief van invoerrechten op het bestaande niveau werd geconsolideerd. Dit zijn voornamelijk artikelen der chemische-, electrische- en metaalindustrie. Wat de artikelen betreft waarvoor het tax-ief van invoerrechten bij K. B. van 1 Maart jongst leden werd verhoogd, hiervoor werden geen tariefafspraken gemaakt, zoodat het betreffende ontwerp door het nieuwe verdrag niet wordt be- invloed. De verhooging van het tarief van invoer rechten is natuurlijk op de besprekingen van invloed geweest. Tot dusverre kende Duitschland bepaalde invperrechten, welke lager waren dan de autonome," terwijl ons land zich zijn volledige vrijheid had voorbehouden. Thans heeft men in Berlijn op bepaalde zekerheden gestaan, terwijl men tevens het standpunt innam, dat naar een nieuw evenwicht in de wederzijdsche concessies gezocht zou moeten worden. In verschillende artikelen, welke zoowel in ons land als in Duitschland gepubliceerd wer den, heeft men laten doorschemeren, dat het nieuwe tarief van invoerrechten wel eens te zwaar zou kunnen gaan drukken. Bij de onder handelingen over het nieuwe verdrag heeft de Nederlandsche delegatie er Berlijn echter van kunnen overtuigen, dat de vrees hiervoor te overdreven was, ofschoon het nieuwe tarief inderdaad een breed terrein omvat. Voorts vestigde dr. Hirschfeld de aandacht op enkele bijzondere punten, met name op de contingenteering in Nederland, op den uitvoer van Nederlandsche kunstzijde, op den invoer van verpakkingsglas en op den in- en uitvoer van steenkool. De contingenteering voor de artikelen, waar van de invoer in Nederland aan contingenteering is onderworpen, omvatten van 1 April af de artikelen afkomstig zoowel uit het oude Rijk, als "^.afkomstig uit Oostenrijk en het Sudeten- gebied. Voor eenige artikelen werden de contin genten verhoogd. Voor den uitvoer van Nedei-landsche kunst zijde werd een nieuwe regeling overeengeko- men, waarbij in het bijzonder werd gelet op den eiangryken Nederlandschen uitvoer naar het 'schaarschte waren er moeilijkheden gerezen, omdat Duitschland niet over een voldoend aan tal deviezen voor deze arbeiders beschikte. Van Nederlandsche zijde is gestreefd naar een oplossing. Thans is deze kwestie nog in bespre king, waarbij een vei-dere uitwerking, met als einddoel het gemeenschappelijk dragen van de lasten van het deviezenverkeer, mogelijk zal zijn. Tenslotte gaf dr. Hirschfeld nog een kort overzicht van de betalingscontingenten voor den uitvoer van Nederland en de Nederlandsche Overzeesche Gewesten, daar de toeneming van den achterstand in de Nederlandsch-Duitsche clearing een herziening van de hoogte van den uitvoer noodzakelijk maakte. Waar de tendenz tot toeneming van den achtei-stand reeds ge- ruimen tijd bestond, was een niet onbelangi-ijke verlaging der contingenten noodig. Teneinde zooveel mogelijk invloed te kunnen uitoefenen op het handhaven van het noodzakelijke even wicht werden de contingenten deze maal niet voor 6 maanden vastgesteld, doch evenals vroe ger voor 3 maanden. Begin Juni zal de situatie dus opnieuw onder de oogen worden gezien. De vaststelling geschiedde ook thans geheel over eenkomstig de bij het clearingverdrag vast gelegde beginselen. De delegaties hebben uitvoerig van gedachten gewisseld over de oorzaken van de toeneming van den achterstand. Alhoewel deze bepexicing voor de betrokken belangen teleurstellend is, zoo kwam men na nauwgezette overweging tot de conclusie, dat ingrijpen niet mocht worden uitgesteld. (Nadruk verboden). Voor den invoer van verpakkingsglas werd laiw'f.UWe rege^n2 getroffen, waardoor in be- rnJv mate rekening gehouden werd met de Lij van de Nederlandsche glasindxxstx-ie, ter- tJLi6 yegelinSen voor den in- en uitvoer van teenkool geheel onveranderd bleven. laM u ende de besprekingen is van Neder- nsamj zi^de ook de kwestie van de zooge- v»J^}e,"grensl°0Pei's" naar voren gebracht. Tal erpnc v-eriandsc^e ai'beidex-s, wonende in het L n gat"6d, hebben arbeid gezocht en gevonden uttschland. In verband met de deviezen- Vrijwillige luchtafweer Amsterdam. Vijf batterijen snelvuurkanonnen noodig. Op initiatief van de vereeniging industriebe- langen Amsterdam-Noox-d is in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en de vereeniging Nationale Vei ligheid aldaar opgericht een comité vrijwillige luchtafweer Amsterdam. In een eerste vergadering van dit comité zijn voorloopige plannen tot verwex-kelij king van het gestelde doel ontworpen. Men kwam tot de conclusie, dat voor een afdoende beveiliging van de hoofdstad in het bijzonder voor de bescherming van de groote industriecentra benoorden het IJ noodig zijn vijf baterijen snelvuurkanonnen van 4 c.M. (vursnelheid 120 schoten per minuut), iedere batterij bestaande uit drie stukken geschut, te zamen dus 15 snelvuurkanonnen De aanschaffingskosten bedragen in totaal rond f 1.000.000, waarbij zijn inbegx-epen de kos ten voor de vuurleidingen (zoeklichten, luister apparaten, enz.) en de benoodigde munitie voor 400 schoten per kanon. Uit den aard der zaak heeft het comité aan stonds overwogen op welke wijze de benoodig de gelden bijeengebracht kunnen worden. Di verse mogelijkheden werden daax-bij besproken en tenslotte werd men het er over eens, dat ge tracht moet worden 200 firma's en particulieren te vinden, die ieder f5000 beschikbaar willen stellen. Het comité heeft de goede verwachting, dat in verband met het gx-oote aantal direct be langhebbenden bij een afdoende luchtafweer, het bedrag op deze wijze bijeengebracht zal kunnen worden. Ten aanzien van den stexxn, dien het comité van de zijde der regeering ontvangt, kan nog wor den medegedeeld, dat namens het departement van defensie is verklaard, dat het aan te schaf fen geschut in oorlogstijd vrij blijft van vox-de- ring. Het blijkt dus ter plaatse, tenzij het in handen dreigt te vallen van den vijand. De regeering zal den munitxevoorraad opvoe ren tot een hoeveelheid, génoeg voor 2000 scho ten per kanon en ook de munitievoorzieixing in de toekomst en in oorlogstijd is geheel voor rekening van de regeering. De bedieningsman schappen zullen zooveel mogelijk worden gére- cruteerd uit het personeel der fabrieken, op welker terreinen het geschut zal worden op gesteld. Man door trein doodgereden. Op den spoorwegovergang aan den Munt- weg te Nijmegen werd Maandag het stoffelijk overschot gevonden van den 62-jarigen J. Bionda uit Neerbosch bij Nijmegen. De man is vermoedelijk door den trein ver rast en overreden. Het lijk is naar de alge- meene begraafplaats te Nijmegen overge bracht. WA AR BORG-KLEED ING alléén bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) Postwisselvervalscher aan gehouden. Geraffineerde poging aan geld te komen mislukte. Na een nauwkeurig onder-zoek, waarbij van slechts enkele en dan nog zeer vage aanwij zingen xxitgegaan moest worden, is de Tiel- sche politie er in geslaagd, een ongeveer 50- jarigen inwoner van Tiel aan te houden, die zich bij nader onderzoek bleek te hebben schuldig gemaakt aan het vervalschen van postwissels. De man had uit Culemborg een postwissel naar zijn eigen adres in Tiel ver zonden en de op het formxilier staande be dragen na ontvangst zóó veranderd, dat hij zich bij eventueele uitbetaling ruim honderd gulden bevoordeelde. Toen één van zijn dochters zich Zaterdag op het postkantoor te Tiel vervoegde om uit- betalixig te verkrijgen, bleek er met de invul ling van het formulier iets niet in orde te zijn, en daarom werd de vrouw, die op het postkaxitoor onbekend was, weggestuurd. Daar bij navraag op het kantoor van afzending bleek, dat het op den postwissel vermelde be drag vex-anderd was, werd de Tielsche politie gewaarschuwd. Deze stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in met het resultaat, dat de dader vrij spoedig opgespoord kon worden. Het bleek een uit Ophemert afkomstige werk- looze te zijn, die pexiningmeester was van een federatie van landarbeiders. De verdere na sporingen, die nog steeds voortduren, hebben reeds uitgewezen, dat de aangehoudene ook een tekort in de federatiekas had. In hoeverre dit tekort in verband staat met de verval- schixxgen, staat nog niet vast, evenmin hoe groot het bedi'ag van het tekort is. ONGELUK BIJ HET LADEN VAN BOOMEN. Ax-beider ernstig gewond. Maandagnamiddag wax-en eenige arbeiders te Oud-Soerel (gem. Doox-nspijk) bezig met het laden van boomen op een trekker. Op een gege ven oogenblik raakte een der opgeladen boomen aan het rollen. De ax-beider J. Holstege uit Doornspijk kreeg den boom op 't hoofd. Hij liep ex-nstige verwondingen op en moest na verbon den te zijn, naar het ziekenhuis te Zwolle wox-den vex-voei'd. Men vreest voor zijn leven. Rechtbank acht het wettig bewijs niet geleverd De Alkmaarsche rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak te gen een 30-jarigen arbeider uit Bergen, tegen wien de officier van justitie twee weken geleden wegens poging tot moord op zijn vrouw en moord op drie van zijn kinderen levenslange gevangenisstraf heeft geëischt. De rechtbank sprak verdachte vrij en gelastte de opheffing van de voorloopige hechtenis en zijn onmiddellijke invrü- heidsteling. De rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewijs niet bewezen. Wel achtte de rechtbank bewezen de ver klaring van getuige D., dat verdachte het voornemen heeft gehad zijn vrouw en kinderen van het leven te berooven. Doch de rechtbank betwijfelde, of ver dachte dit opzettelijk heeft gehad ten tijde van 't ten laste gelegde en dit op grond van de verklaringen van de ge- tuigen-deskundigen, die ruimte lieten voor de vaststelling, dat aan een onge val kon wox-den gedacht. De Immanuelkerk in Haarlem- Noord. Ingebruikneming half Mei te verwachten. Over de aan de Van Egmondstx-aat nabij den Rijksstraatweg in Haax-lem-Noord ge bouwde Ned. Hervormde Immanuelkerk, ver- ïxemen we, dat hoewel de aannemers (firma Broertes uit Heemstede) over enkele dagen gereed komen, met de afwerking van het in terieur toch nog meer tijd gemoeid zal zijn dan aanvankelijk gedacht werd. Dit geldt in hoofdzaak het aanbrengen van de lambrisee ring, den preekstoel en het meubilair, met de plaatsing van een en ander nog een begin moet worden gemaakt. Met het ook hierop zal de ingebruikneming niet met Paschen, doch eerst enkele weken la ter kunnen geschieden. Het schijnt nu in de bedoeling te liggen deze inwijding twee weken voor Pinkstex-en en de eerste godsdienst oefening in dit nieuwe kerkgebouw een week daarna te doen plaats hebben. „POST VROEGTIJDIG". Veertig jaar geleden stuurde een firma te Deventer een briefkaart aan een relatie te Zutphen. Thans werd volgens de Tel. deze kaart bezorgd teDeventer. Een slooper vond het schrijven, toen hij een aantal afge keurde brievenbussen uit elkaar haalde. Veer tig jaar lang was de bus dagelijks geopend en geledigd, al dien tijd lag de kaart ongezien in een spleetje. De slooper bracht haar naar den afzender. De kaart is dus niet eens besteld. Zou de firma haar zeven en een halve cent porto terugkrijgen? MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN EN LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Maandagavond is het negenjax-ig dochtex-tje van de familie Blauw te Ommelandex-wijk (gem. Veendam) door een auto, bestuurd door een 23-jarigen inwoner van Wildervank, ge grepen. Met ex-nstige verwondingen is het meisje naar het academisch ziekenhuis te Groningen over gebracht. Haar toestand is hopeloos. LIJK VAN EEN VROUW GEVONDEN. In de Maas te Urmond is Maandagmiddag het lijk ontdekt van een ongeveer 35-jarige vrouw. Het stoffelijk overschot werd gevon den tegen de draden van een omheining van een onder water staand weiland. Het lijk moet reeds een week in het water hebben gelegen. Aan het hoofd heeft men een snede geconstateei-d, waardoor misdrijf niet uitgesloten wordt geacht, het is evenwel ook mogelijk, dat het stoffelijk hulsel in aanra king is geweest met een hard voorwerp, dat de snede heeft doen ontstaan. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het candidaatsexamen rech ten de heer P. J. M. Mettrop en voor het can didaatsexamen economie de heeren J. H. v. d. Eynden, J. M. den Uyl, H. J. D. Dieters en A. A. Bijl. Stuurlieden-examen. Voor het diploma stuurman groote handels vaart slaagden de heeren: Voor eersten stuurman D. J. Gorseman en D. van der Berg; voor tweeden stuurman H. J. C. Tersteeg en M. A. van der hoeven; voor derden stuurman J. L. Risseeuw, en voor stuurman kl. handels vaart J. Westerkamp. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Bij de jaarlijksche algemeene ledenverga dering van de afd. Haax-lem van Nederlandsch Fabrikaat werden in het bestuur gekozen Mr. C. M. J. de Jongh en mevrouw J. L. Visser Brutel de la Rivière. In verband met de reor ganisatie der vereeniging werd het Huishou delijk Reglement opnieuw vastgesteld. Ver schillende plannen werden bij de rondvraag besproken. Ook in de buitengemeenten zal in dien mogelijk een Ned. Fabrikaatweek worden gehouden. Tevens zal gedurende het zomer seizoen te Zandvoort voor Ned. Fabrikaat pro paganda worden gemaakt. SLOT Defect? Tel. 11493 DE SLEUTELSPECIALIST LANGE VEERSTR.10 (Adv. Ingez. Med.) Adr de Utrechtsche Universiteit had Maandag de eere promotie plaats van den heer D. Hannema, directeur van museum Boymans te Rotterdam, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Dr. Hannema (links) met zijn promotor, prof. dr. W. Vogelsang, toastend na de promotie Drie Noordeli jke provinciën werden verduisterd. Uit de lucht nog verschillende plaatsen zichtbaar. Ten einde het effectief waar te nemen van de verduisteringsoefeningen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag in de drie noor delijke provinciën bixmen het kader der inter provinciale luchtbeschermingsoefening wei'd gehouden, vertrokken Maandagavond te kwart over zeven twee K.L.M.-vliegtuigen tot het maken van een controlevlucht over het verduisterde gebied langs .twee verschillende route* De noordelijke route. In de „Djalak", bestuurd door den heer Parmentier, welk toestel de noordelijkste route zou volgen, hadden o.m. plaats geno men de heer J. Riessen, adjunct-inspecteur van de luchtbescherming, en de kapitein waarnemer Van Weeren. De „Djalak" startte tweemaal. De eerste maal girxg het goed tot boven Friesch gebied en kon een bijzonder belangwekkende waar neming worden gedaan boven het Kornwer- dei-zand. Ten behoeve van de scheepvaart immers, was het vrijwel onmogelijk en zal het ook in oorlogstijd onmogelijk zijn, de sluisvei-lichting te dooven. Men heeft ditmaal derhalve voor het eerst proeven genomen met een op bij zondere wijze afgeschermde richtlamp, die in horizontale richting duidelijk en zelfs op vrij grooten afstand zichtbaar is, maar uit de lucht niet is waar te nemen. Deze richtlampen worden in Nederland speciaal vervaardigd door de fabriek Wasserbron te Breukelen. .Dertig van deze lampen stonden opgesteld on de sluizen van Kornwerderzand, en hoe w'el de „Djalak" tot op 150 meter hoogte over den afsluitdijk scheerde was er van geen der lampen uit de lucht iets waar te nemen, zelfs geen weerspiegeling in het water. Boven Friesland hing de bewolking zoo laag dat er van waarneming geen sprake kon zijn. De „Djalak" keerde naar Schiphol terug en startte een uur later ten tweeden male om te trachten, nog eenige der belangrijke punten van het verduisterde gebied te controleeren. Boven Leeuwarden hingen de wolken weder om te laag om de stad te kunnen zien, maar Groningen kon men tusschen de wolkenflar den zien liggen, waarbij geconstateerd moest worden dat de stad nog zeer veel lichtpunten toonde. Ook te Assen viel eenxg uitstralend licht waarte nemen, zij het ook in mindere mate dan te Groningen. De zuidelijke route. De „Kievit", bestuurd door den heer Ver hoeven, volgde de z.g. zuidelijke route, wel ke meer laxigs de kleinere plaatsen en het platteland ging. Over het algemeen moest op vrij geringe hoogte 150—200 meter worden gevlogen, wegens de laag hangende wolken. Hierdoor waren wellicht vele punten duidelijk zicht baar welke bij vluchten op normaler hoogte niet 'zoo gemakkelijk te onderscheiden zou den zijn geweest. De verduistering te Stavoren was wel het best geslaagd. Overigens was er wel wat aan te merken. In de plaatsen Bolsward, Grouw, Beilen, Gorredijk en Meppel was nog al veel licht te zien uit dakvensters, terwijl ook in de buurt van deze plaatsen enkele auto's en wielrijders te onderscheiden waren. Een autocolonne van leden van de K.N.A.C welke bij Meppel stond opgesteld, was duide lijk zichtbaar door de voor- en achterlichten. De ministers Van Dijk en Goseling hebben met een motoi--Dieselwagen een tocht door het verduisterde gebied gemaakt. heb je heel wat ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij datgene, wat je in al die jaren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn, verkoudheid of rheumatiek één of' twee Aspirintjes. Asmrin' HEI PRODUCT VAN VERTROUWEN!, (Adv. ingez. Med.) TERREUR IN PALESTINA HERLEEFT. Weer verscheidene slachtoffers. ARABISCH REBEI.LENI,EIDER GEDOOD. Maandagavond is den bewoners van de wijk Musrara te Jeruzalem een verbod opgelegd om gedurende 48 uur het huis te verlaten, dit in ver band met het feit, dat een onbekende aanvaller een schot heeft gelost op een Jood, die ernstig werd gewond. Dit was de eerste overval hier in eenige weken. In Tiberias is onmiddellijk een bevel uitge vaardigd, om gedurende bepaalde uren thuis te blijven, aangezien daar gistermiddag een Jood werd doodgeschoten. In Haifa is een Joodsch hulpagent doodelijk ge wond door op hem gerichte schoten. Gistermorgen is een landmijn tot ontploffing gekomen onder een trein op de lijn LyddaJeruzalem, tenge volge waarvan drie goederenwagons ontspoorden en een Britsch soldaat benevens zes Arabische spoorweglieden gewond werden. Bij operaties van een Britsch regi ment, dat optrad in samenwerking met de luchtmacht, is Maandag de zg. opper bevelhebber der Arabische rebellen, Abdoel Rahim el Haj Mohammed, die kort geleden van Damascus naar Pales tina was teruggekeex-d, gedood, toen hij een poging deed om door een rond een dorp bij Nabloes getrokken cordon heen te breken. De op den voorgrond tx-edende Arabische bendeleider Soeleiman Aboe Koeleija werd ge wond en gevangen genomen. Tsjechen en Slowaken in Amerika sluiten zich aaneen. Bcnesj om steun verzocht. Tsjechen, Slowaken en Karpatho-Russen in de Vereenigde Staten hebben een ox-ganisatie gevormd, gebaseerd op de bekende conventie van Pittsburgh van 1918. welke voorafging aan de stichting van den Tsjecho-Slowaakschen staat. De nieuwe beweging heeft Benesj om zijn steun gevraagd en Roosevelt een telegram doen toekomen, waarin zij er den president dank voor zegt, „dat hij heeft geweigerd de verove ring van Hitier te erkennen". In de andere groote steden der Vereenigde Staten zullen groepen van hetzelfde karakter worden ge vormd. Uit naam van Benesj heeft zijn vertegen- wooi'diger, Hitchcok in verband met het bo venstaande een verklaring afgelegd, waai-in hij verklaart, dat „de feiten niet de berich ten bevestigen, volgens welke Benesj thans aan het hoofd staat van een beweging voor de wederopstanding van Tsjecho-Slowakije. Hij voegde hieraan toe. dat vele Tsjechen en Slo waken zich thans organiseeren om te werken aan een nieuwe onafhankelijkheidsverkla ring, zooals zij dat gedaan hebben te Phila delphia in 1919. Talrijke oproepen worden door Benesj ont vangen en hebben zijn aandacht. „Behalve dit, kan voor het oogenblik niets medegedeeld worden", besloot Hitchcock.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7