CONTRABANDE De verduisteringsproeven, welke in de Noordelijke provincies werden gehouden, hadden het gewenschte resultaat. Een Groninger sluit de vensters, terwijl de groote Martini toeziet In de hall der electrische centrale te Pradières werden de werklieden, die bij de Met have en goed vluchtten de Joodsche gezinnen uit Memel bij de komst der Duitsche troepen. l j. tr /c j j i j uu* Een triest beeld der laatste dagen, waarop velen een goed heenkomen trachtten te vinden met het law,neeataslrophe te Fo.x (Fr.) gewond werden, voorloop,g ondergebracht weinige, wal meegenomen kon worden Generaal Franco verlaat het hoofd kwartier te Burgos na de ontvangst van maarschalk Pétain, die zijn geloofs brieven kwam overhandigen als gezant van Frankrijk De luchtbeschermingsoefeningen, welke in de afgeloopen dagen te Warschau werden ge houden, hadden op groote schaal plaats Met het herstel van den IJseldijk nabij den nieuwen Veerbal te Gouda, waarvan de vorige week een groot gedeelte verzakte, is een aanVfePg Qsmaakt Prof. dr. W. Nolen, oud- hoogleeraar aan de Leid- sche universiteit, die te Den Haag is overleden Het groote watervliegtuig van de Jmerial Airways" de „Capella", dat in de haven van Priok was gezonken, verongelukte andermaal bij de bergings werkzaamheden, tengevolge waarvan de staart afbrak FEUILLETON Uit het Engelsch van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 19) Hector dacht ernstig na over wat hem ver der te doen stond, terwijl hij deed alsof hij luisterde naar de conversatie van den man naast hem. Plotseling werd zijn oog getroffen door een installatie boven hem in den mast. Hij onderdrukte een plotseling impuls, daar zijn instinct hem waarschuwde, dat hij niets van eenige onrust mocht laten blijken. Maar een uur 'later zei hij, zoo zakelijk als hem mogelijk was; Ik heb juist ontdekt, dat ik gisteren een belangrijke mededeeling aan mijn hoofdredacteur heb vergeten. U heeft er zeker geen bezwaar tegen, dat ik hem een draad loos telegram stuur? Hector meende een harden blik te ontdek ken in de oogen, welke half verborgen lagen door den rook van een pas aangestoken siga ret. Het duurde eenigen tijd, vóór de toestem ming werd gegeven, maar deze was overigens zonder eenig voorbehoud. Lord Purbeck richtte zich tot den steward, die juist de zilveren lucifersdoos weer van hem aannam: Vraag Collins hier te komen, zei hij en tot Hector vervolgde hij: Dat is de man, die het toestel bedient. Hij is geheel tot uwe beschikking. Een rossige jonge man, met waterige blauwe oogen, kwam binnen en wachtte op verdere orders. Collins, zei Lord Purbeck. terwi.., hij schijnbaar onschuldig met de vingers op tafel trommelde, mijn gast, meneer Yeld- Bian, wil zich in verbinding stellen met zijn courant, de Daily Lynx in Londen. Wat is het dichtstbijzijnde kuststation? Portsmouth, mylord. Misschien deed u beter even met Collins mee te gaan, meneer Yeldman. Moet u ook antwoord hebben? Alleen maar dat mijn boodschap goed is overgekomen, zei Hector. U vindt het zeker wel goed, dat ik het bericht verzend in de code, die wij altijd gebruiken? Lord Purbeck keek vragend naar den mar conist, terwijl hij voortdurend met zijn vin gers op de tafel bleef trommelen. Nu, dat maakt geen verschil, wel? vroeg hij na een oogenblik, een beetje ongeduldig, alsof hij antwoord verwacht had. In het geheel niet. mylord. Op een knikje van zijn gastheer volgde Hector den jongen man naar de kamer, waar zich het telegraaftoestel bevond. Collins dunne vingers begonnen te tikken en bij de staccato geluiden schoot een flits van begrijpen door Hector's brein. Ik heb verbinding met Portsmouth, me neer, zei de marconist. Wat wenscht u door te zenden? Ik heb het voor u opgeschreven, zei Hector en gaf hem een enveloppe waarop hij in code had gekrabbeld: Ik ben aan boord van Lord Purbeck's jacht de Meermin. Bevestig ontvangst. Yeld man. Collins tikte weer, schijnbaar het bericht aflezend. Zie zoo, zei hij, dat is weg. Het zal wel een poosje duren voor de bevestiging ons kan bereiken, omdat de mededeeling op de gewone manier naar en van Londen moet worden geseind. Misschien wilt u liever boven aan dek wachten? Ik kom u het antwoord dadelijk brengen. Neen, ik wacht liever hier, zei Hector. Wij journalisten, zijn altijd tuk erop onze kennis te vermeerderen, misschien zou u me. onderwijl een en ander van uw toestel willen uitleggen. Collins verklaarde enkele dingen heel uit- gebreid, maar zoo omslachtig en met zooveel technische termen dat Hector aan het einde maar weinig wijzer was. Eén ding had hij begrepen en dat was, dat zijn belangrijkste vragen onbeantwoord waren jebleven. Hij was dan ook niet in het minst verbaasd, toen de kleine comedie plotseling werd afgebroken door een beweging van den marconist naar den ontvanger van zijn toe stel. Het antwoord, zei hij terwijl hij potlood en bloc-note pakte. Hector keek aandachtig, ter wijf hij twee teekens op het papier maakte en toen plotseling opstond en zenuwachtig morrelde aan een paar hefboomen en hij zich eindelijk stamelend tot Hector wendde: Het spijt me ontzettend, meneer, zei hij. Maar er is iets niet in orde met het toestel. Ik ben bang, dat ik het eerst heelemaal moet nakijken voor ik weer contact kan krijgen. Ik denk, dat me dat enkele uren zal kosten. Dat hindert niet, zei Hector en hij wan delde weer naar het dek met een groot gevoel van spijt, dat hij nooit het morse-alphabet had geleerd, waardoor hij in staat zou zijn geweest Lord Purbeck's boodschap aan den marconist te begrijpen. Hij had namelijk zoo zijn eigen idee over wat die trommelende vin gers te vertellen hadden gehad Toen Hector de eigen code van zijn courant wilde gebrui ken, was het eerste plan van Lord Purbeck in duigen gevallen en een storing van het toestel scheen de eenige uitweg te zijn ge weest. Hector voelde iets van bewondering voor zooveel sluwe tegenwoordigheid van geest. Hij was nu bijna geneigd Lord Purbeck openlijk te beschuldigen, hem in een valstrik te heb ben gelokt. Maar hij bedacht, dat, ofschoon dit misschien een eind zou maken aan zijn onzekerheid, het bijna zeker tengevolge zou hebben, dat zijn vrijheid op het jacht zou worden beperkt, als er geen ergere dingen gebeurden. Het was verstandiger te blijven veinzen en af te wachten. Toen dus zijn gastheer zich bij hem voegde, lachte hij om zijn mislukte poging en de kalme trekken van Lord Purbeck drukten niets dan beleefde spijt uit. De loome dag ging langzaam voorbij. De beide mannen rookten en praatten, lunchten en rookten en praatten weer, en eindelijk na het diner stonden ze den rooden nagloed te bewonderen van de ondergegane zon, terwijl de kust die den geheelen dag onzichtbaar was geweest, opdoemde als een blauwe nevelwal, mijlen voor hen uit. Lord Purbeck nam zijn kijker en keek lang naar de verre kustlijn. Toen richtte hij zijn blik naar de brug en maakte een beweging met zijn hand. Dadelijk seinde de kapitein iets naar de machinekamer.' Hector begreep. Ze hadden te snel gevaren. De man, zonder initiatief voer met een snelheid, die hem bij de Duivelskloof zou brengen voor het vol komen donker was. Is dat de kust van Dorset? vroeg Hector. Ja, we varen regelrecht op de baai aan. Neemt u den kijker en kijk maar eens, of u de pier niet kunt ontdekken. Ze is voor mijn oogen nog te ver. Hector nam den kijker en stelde hem in op de kust. Dat is een buitengewoon goede kijker, zei hij, terwijl hij hem weer teruggaf. Ik kon niet alleen de pier zien, maar ook de opening in de rots boven de baai. We zijn ongeveer twaalf mijl van de kust en zullen over een uur aan de pier zijn. We zouden daar over een half uur ge weest zijn, als u daarnet geen bevel had ge geven langzamer te varen, waagde Hector te zeggen. De graaf keek hem aan, maar gaf geen ver deren uitleg. En wat betreft de opening in de rots, ik zou graag daar landen, want dat is de kortste weg naar de Abby. We hebben daar een mand aan den elevator. Als u lust hebt, kunt u dan meteen eens een kijkje nemen in de groeven. Heel vriendelijk van u, mylord, antwoord de Hector. Ik had de hoop al opgegeven ooit toegelaten te worden op dat verbóden ter rein. Hector dacht er inmiddels geen oogenblik aan, om aan deze uitnoodiging gehoor te geven. Hij verwonderde zich erover, hoe zulk een geslepen man als zijn gastheer, zoo ontijdig de valstrik kon toonen die voor hem gespan nen was. Hij kon liet zich alleen verklaren uit een verlangen om geweld te vermijden, bij het overbrengen van hun gevangene naar den ondergrondschen kerker. Van het standpunt van Lord Purbeck zou het prettiger zijn de rol van gastheeer te kunnen blijven spelen, tot Hector veilig en wel binnen de groeve zou zijn, waar hij kon worden vastgehouden zonder dat het scheepsvolk er iets van bemerkte en uit welken kerker men hem zou ontslaan; waarschijnlijk op dezelfde wijze waarop zij het den Ier Cassidy hadden gedaan. Dit was dus het resultaat van zijn sentimenteele dwaasheden om den vader van Madge St. Aid- helm te ontzien! En niemand zou er in slagen om zijn spoor terug te vinden. Het plan zat prachtig in el kaar! Wolken kwamen in het Westen opzetten en verhaastten het vallen van de duisternis. Gaan we over de pier loopen of in een van de trollies? vroeg Hector, schijnbaar arge loos, zoo goed mogelijk zijn intense spanning verbergend. De trollies zijn niet al te schoon, ik loop meestal, was het antwoord. De Meermin lag aan de pier en de loop brug werd neergelaten. Het was nu pikdonKer. zelfs de rots was nauwelijks zichtbaar van net dek van het jacht af, maar de geligs schyn van een lantaarn was zichtbaar in de rots opening. Nu Yeldman, voorzichtig, volg mij inaar, zei de Graaf. Ofschoon het misschien minder erg zou zijn dan een val op de rotsen. Hector dankte den hemel, dat het vloed wav Voorzichtig daalde hij af langs de loopplan* zonder leuning, achter den Graaf. Hij merkte dat kapitein Bannister achter hem liep', de pier stond een rij trollies, zoodat ze.acnter elkaar moesten loopen, maar toen ze de lies voorbij waren, bleef de kapitein acflter Hector loopen. (Wordt

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8