IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Val van Madrid. Moderniseering. NederlancTs onaantastbaarheid. Het Nederlandsche standpunt hieromtrent reeds in 1937 bepaald. T). iaARGANC NO. 127 u.»w» a""' Counu» Uitga™* eD A,gem erij N. V Groote HouMfraat 93. TeL 10724. Bureau IJmuidei ""'"t K«»«"rl»aD 42, IJ■D"ide,,• C°°'' 5301. Po«ei"> Telefoon Mvi. L®wiw""voor d,""*d' '„«to k",c""" op8e°ome° m k!»" Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAC 30 MAART '39 Abonnementen per week f0.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummer» 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regel» f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regel» f 0.25, elke regel meer f0.10. De Nieuwsbron' De voortvarende Directie van het REX THEATER brengt deze week LE GRAND REFRAIN, wederom dus een film uit de Fransche super-productie. In deze film, de titel zegt het reeds, valt voor muziek liefhebbers veel moois te genietenvooral dank zij de ultra moderne geluids-installatie van het theater, welke tot de beste van Nederland gerekend mag worden. De voor stellingen zijn deze week van Vrijdag t.e.m. Woensdag 's avonds om 8.15 uur, bovendien Zondags 3 uur matinee. Op aanvrage is de technische installatie uan het theater te bezichtigen. (Adv. Ingez. Med.) Nu de Spaansche hoofdstad zich aan gene raal Franco heeft overgegeven, na een beleg van tweeënhalf jaar, moet men den Spaan- schen burgeroorlog als definitief beëindigd beschouwen. In den loop der jaren is deze afschuwelijke strijd, die land en volk heeft uitgeput, tienduizenden slachtoffers gevergd en vernielingen op geweldige schaal veroor zaakt, meer en meer gekenmerkt als een strijd'tusschen fascisme en communisme. De Italiaansche en Duitsche propaganda hebben die voorstelling van zaken met zulk een hard nekkigheid verbreid, dat zeer veel menschen ook in ons land haar hebben aanvaard. Zij is trouwens eenvoudig en vergemakkelijkt het partijkiezen. Maar zij is niet juist. Ik herinner er nog eens aan dat in het Spaansche repu- blikeinsche parlement, de Cortes, gekozen vlak vóór de burgeroorlog uitbrak, de com munisten slechts een nietige minderheid uit maakten. Zij hadden bij de verkiezingen maar 5 pCt. van de stemmen behaald. In de laatste periode van den strijd, waarin de Nationale Verdedigingsraad van Casados tegen de com munisten optrad, is nog eens in feite gebleken dat zij aan den republikeinschen kant in de minderheid waren. Trouwens, noch president Azana, noch Negrin, noch generaal Miaja of Companys of anderen die prominente leiders van het linksche Spanje waren, zijn commu nisten. „Linksch" is in Nederland allerminst synoniem met communistis'ch, In Spanje ook niet en men zou dat toch ook heelemaal niet kunnen verwachten van een Roomsch-Katho- liek land, waarin de invloed van de Kerk door de eeuwen heen altijd zoo groot is geweest. De Franco-partij was ook volstrekt geen fascistisch front maar bestond bij het uitbre ken van den burgeroorlog grootendeels uit monarchisten, deels voorstanders van het her stel van Alfonso's dynastie, deels „legitimis ten", ook wel als Carlisten aangeduid. Het herstel der monarchie blijft dan ook een groote mogelijkheid zooals uit Alfonso XIII's weloverwogen uitlatingen en uit die van zijn zoon, den opvolgenden troonpretendent prins Juan, gebleken is. Al maanden geleden heeft Franco's regeering de Koninklijke familie in haar Spaansche burgerrechten en bezittingen hersteld. Maar het is nog niet geheel duide lijk in welken koers het régime der overwin naars zich zal ontwikkelen. Dat het als zoodanig „een nieuwe bedreiging voor Frankrijk zal vormen" is voorshands niet aan te nemen. Generaal Franco zal zich niet alleen in de eerstvolgende jaren maar voor zeer langen tijd moeten toeleggen op het her stel van een uitgeput, verarmd, gebroken volk, inplaats van anderen te kunnen bedreigen. En dat zal een geweldige taak zijn. Er zal nog moeten blijken of Franco daarvoor de be kwaamheden bezit. Een oorlogvoerende gene raal is niet bepaald hetzelfde als de bouwer van een nieuwe volkseenheid en volkswelvaart, vooral niet als die eenheid en welvaart uit verbittering, rouw en ruïnes te voorschijn ge- tooverd moeten worden. Zooals de toestand nu is heerschen honger en andere ontbering in vele streken van Spanje. Het lenigen van den nood is Franco's eerste en al heel zware opgaaf. Zonder hulp van buiten zal hij daarin al moeilijk kunnen slagen. En bij het verdere herstel van zijn land zal zulke hulp nog wel dringender vereischt worden. Zoo kan men het veelbeteekenend achten dat de Times Dinsdagmorgen schreef„Het is de overweging *aard of de Britsche regeering niet aan moet leden, bij dit onpartijdige werk van barm hartigheid te helpen". Eenigen tijd geleden heeft Franco decreten gepubliceerd waarin hij opsomde hoeveel nkschen hij nu wel zou gaan straffen. Het geheel maakte zeer sterk den indruk van een wraakneming op groote schaal. Wellicht zal ui enlandsche invloed die althans weten te oeperken. Als men denkt aan zooveel eenvou- ige menschen, die onder bevel van hun wet- ig gekozen regeering jarenlang gestreden en e<L 06 grootste opofferingen en beproevingen oost hebben, vaak met een zalfverlooche- (Te Haarlem wordt de oude, door paarden getrokken arrestanten wagen, vervangen door een auto). De tijd gaat voort, de arrestantenwagen, Moet, zooals alle andre dingen, mee, Hij krijgt, als zooveel ouderen van dagen, In d' ouden vorm tenminste, zijn congé. Al heeft voor hem de snelheid niet veel waarde, Ook hij wijkt in den tijd dat, zoogezegd, In elk verkeer welhaast de kracht der paarden, Het voor de paardenkracht heeft afgelegd. Hij gaat nu van gehots en knarsend rijden, Met hoefgeklepper accompagnement, Tot vlot en machinaal geruischloos glijden, In het verkeer niet meer zoo licht herkend. Maar de benzine en de rubber banden, Veranderen slechts den uiterlijken schijn, Terwijl het slot, de geblindeerde wanden, Hoe nieuw ook, altijd nog de oude zijn. Gelijk blijft ook de route van zijn ritten, Als hij vernieuwd naar zijn bestemming rijdt, Dan appreciëeren zij die hem „bezitten" Hem hoogstens als gedwongen fraaiigheid Zij zullen droef gelaten redeneeren: Of er nu wordt gemend of gechauffeerd, Als ik met dezen wagen moet verkeeren, Dan is het toch met mij verkeerd verkeerd. P. GASUS. ning die ieder eerlijk mensch in onpartijdig heid bewonderen moet, dan voelt men diep het onrecht dat deze menschen nu nog eens zou gaan bestraffen. Het Spaansche volk als geheel moge bevrijd worden Van de nachtmerrie waarin het ge leefd heeft en in den eenvoud die het in zijn breede lagen kenmerkt, een gelukkiger tijd tegemoet gaan. Dat is een simpele wensch, van mensch tot mensch geuit met terzijde stelling van alle politiek enbrr, dat woordIdeologieën. R. P. Hitier spreekt Zaterdag te Wilhelmshaven. Bij te water lating van nieuw Duitsch slagschip. Na het te water laten van het tweede Duit sche slagschip van 35.000 ton zal Hitier Zater dagavond te Wilhelmshaven 'n rede houden, die, naar men verwacht, vrij uitvoerig zal zijn. Over den inhoud konden geen inlich tingen verkregen worden. De jongste bomontploffingen te Londen. Kordaat optreden van voorbijganger voorkwam erger. Reuter meldt uit Londen, dat de Hammer- smithbrug voor grootere schade en wellicht vernieling is gespaard, door de tegenwoordig heid van geest van een voetganger, die, toen hij een pakje zag, waaruit rook en een sis send geluid kwamen, dit terstond in de rivier wierp. Het pakje ontplofte voordat het in het water terecht kwam en de tweede bom ontplofte kort daarna. Alle bruggen over de Theems worden scherp bewaakt. Gisteravond was er ook een speciale bewaking bij alle electrische centrales, water torens en andere openbare bedrijven te Londen. Er zijn. Woensdag drie arrestaties verricht. Elf dooden bij ontploffing te Herstal. LUIK, 29 Maart (Belga). Drie personen die bij de ontploffing te Herstal werden ge wond, zijn overleden, waardoor het aantal dooden tot elf is gestegen. Zal Thalmann worden vrijgelaten? In rechterlijke kringen te Berlijn verklaart men volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" aldaar dat Ernst Thalmann, de Duitsche communistenleider, die sedert 1933 in de gevangenis vertoeft, binnenkort zal wor den vrijgelaten, hoewel hij onder toezicht zal blijven. De beteekenis van verklaringen door de groote mogendheden tegenover elkaar afgelegd. (Van onzen parlementairen correspondent). De vorige week is uit persberichten geble ken, dat Engeland en Frankrijk van zins zou den wezen openlijk te verklaren, dat een ieder de onaantastbaarheid ook van Nederland en Zwitserland heeft te ontzien en dat, wie zich aan schending dier onaantastbaar heid zou schuldig maken, meteen met Enge land en Frankrijk te doen zou krijgen. Reeds is dat, eenige jaren geleden, formeel door de Britsche en Fransche Regeering met betrek king tot België vastgelegd daarom bezigde ik zooeven het woordje „ook" maar dat ge schiedde toen tevens bij wijze van een toezeg ging aan België. Waartegenover dat land op zich nam zelf het noodige te zullen doen voor de handhaving van zijn onaantastbaarheid. Zoodoende kwam er tusschen Londen en Parijs eenerzijds, Brussel aan den anderen kant, toch een soort verbintenis, een verdrags rechtelijke verhouding tot stand, later aange vuld met een soortgelijke Duitsch-Belgische nota-wisseling. Wat echter Engeland en Frankrijk thans ten aanzien van ons land en van Zwitserland van zins zouden zijn tot dusverre bleef de officieele verklaring zelf nog uit, maar ver moedelijk zal ze binnenkort toch wel loskomen is echter iets anders. Hier toch zou men te doen krijgen niet met eenigerlei verbintenis tegenover ons, niet met iets wat ook maar in de verste verte op een verdragsvorm zou lij ken, doch louter en alleen met eenvolkomen over onze hoofden heen tot de verdere wereld te richten mededeeling. Als dus de Franfurter Zeitung meent, dat iets van dien aard pijnlijk zou wezen voor Nederland en Zwitserland, vergist zij zich deerlijk, zooals ze ook verder in haar aan deze aangelegenheid gewijde beschouwingen doet. Tot goed begrip van de beteekenis van zulk een verklaring, en van de te dien aanzien door onze Regeering gekoesterde opvatting, kan het zijn nut hebben in herinnering te brengen wat over een dusdanige figuur al is opgemerkt in 1937. Toen toch kwam ze reeds op het tapijt, nadat de Duitsche Rijkskanselier op 30 Januari van dat jaar in een Rijksdagrede o.m. gezegd had, dat zijn Regeering aan België en Holland had verzekerd, -bereid te wezen deze staten „te allen tijde als onaantastbare neutrale gebieden te erkennen en te garan deeren". Bij nader ingewonnen informatie bleek den heeren op het Plein, dat deze verklaring opge vat moet worden „als een aanbod, dat geldt zoowel voor het geval, dat een nieuw West pact tot stand mocht komen en in dat verdrag een regeling wordt getroffen, als voor een verdragsregeling in anderen vorm, indien geen West-pact wordt gesloten". Wat deed hierop de Nederlandsche Regee ring? Zij liet Berlijn beleefd weten, „dat wij, met alle waardeering voor de uit het aanbod spre kende goede bedoelingen, niet bereid zouden zijn nopens de onaantastbaarheid van ons grondgebied met eenig land een verdrag te sluiten. Die onaantastbaarheid is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een door ons te sluiten verdrag." Op 17 Maart 1937 zette Minister de Graeff in de Eerste Kamer dit standpunt nog eens nader uiteen, dat bovenal hierop neerkwam, dat wij juist met betrekking tot onze onaan tastbaarheid in niets wenschen te treden, dat zelfs maar op het aanvaarden of scheppen van verplichtingen zou kunnen lijken. Hij voegde er toen nog iets aan toe, dat thans nog eens bijzondere aandacht verdient, aangezien hij toen kwam op een figuur, als die waarvan nu sprake zou wezen. Mochten wat iets gansch anders ware de Locarno-mogendheden onderling en in hun eigen belang overeenkomen, dat zij niet alleen schending 'van de eigen grenzen, maar ook schending van de Nederlandsche grens reeds als een casus foederis (geval waarin hun ver drag zou gaan werken) zouden beschouwen, kert hen naar de plaats van bestemming te kunnen brengen. Hoewel reeds verschillende malen koorts achtig gezocht is naar de „Kruger millioenen" in verschillende deelen van Zuid-Afrika, heeft men nog geen belangrijke vondst gedaan. Eenmaal werden te Boshoff in den Vrijstaat eenige Kruger-goudstukken gevonden. dan zouden wij, naar minister de Graeff te verstaan gaf, ons tegen zulk een verdrag niet verzetten. Het zou z.i. ons tot op zekere hoogte welkom kunnen zijn, zoo zeide hij verder, er aan toevoegende, da t« toen iets van dien aard door de mogendheden in kwestie overwogen scheen te worden. „Wij blijven er echter buiten aldus de Minister en vragen er niet om, al zou onze positie daardoor in niet onbelangrijke mate worden versterkt. Met zulk een verdrags clausule in een nieuw Locarno-pact stel ik gelijk eenzijdige verklaringen van de groote mogendheden, van gelijke strekking, welke verklaringen dan niet worden afgelegd om ons, maar om elkaar gerust te stellen". Deze door mij gecursiveerde, op 17 Maart 1937 door Minister de Graeff uitgesproken woorden, doen thans bepaald profetisch aan, want zij slaan ten volle op een Britsch-Fran- sche verklaring als waarvan nu sprake is. Ge!ijk ze. wel beschouwd, trouwens evenzeer van toepassing geacht moeten worden op wat de Duitsche Rijkskanselier dit jaar op den 30sten Januari met betrekking o.m. tot Neder- land's neutraliteit opmerkte. Komt straks de Britsch-Fransche verklaring los, dan vormt zij met de zooeven bedoelde zinsnede uit des Führers op 30 Januari j.l. gehouden rede voor die landen over en weer een geruststel ling. Immers over en weer hebben zij elkaar dan doen weten het standpunt in te nemen, dat Nederland's onaantastbaarheid geëerbie digd moet worden. Hiervan acte te kunnen nemen, kan ons alleen maar aangenaam zijn, juist omdat het verklaringen betreft, waar wij buiten staan en die niet tegenover ons zijn afgelegd. Duitsch advies in het Hongaarsch- Slowaaksch conflict. Ook Zuid-Afrika heeft zijn goudzoekers. De „Kruger-millioenen" trekken nieuwe liefhebbers. Het A. N. P. verneemt uit Kaapstad: Opnieuw zal een poging worden on dernomen om de „Kruger-millioenen" een goudschat, die Paul Kruger in Zuid-Afrika achterliet, toen hij naar Europa ging, op te sporen. De drie gebroeders De Wet. uit Bredasdorp in de Kaapprovincie hebben tot den staats secretaris voor financiën de vraag gericht, of eenige volmacht van den staat noodig is om een onderzoek in te stellen naar de geheim zinnige millioenen en hoe de regeering staat tegenover een eventueel vinden van dezen goudschat. Gedurende eenige jaren hebben de De Wets, die thans de nieuwe poging zullen wagen, een Basuto in dienst, James Williams geheeten, die verklaart op. 20-jarigen leeftijd in dienst te zijn geweest van den Boerenleider generaal Cronjé. Tijdens den Zuid-Afrikaanschen oor log moest hij een ossenwagen besturen, waar op geld en waardevolle artikelen uit het huis van president Kruger te Pretoria geladen wa ren. De wagen werd gereden naar een plek tusschen Pretoria en Pietersburg in Noord- Transvaal. Williams was hier reeds eerder gé- weest met generaal De Wet en eenige man schappen. Zij hadden toen bevel gekregen eenige kuilen te graven. Ditmaal waren de generaals Cronjé en De Wet aanwezig met een wagen waarachter een tweewielige kar gespannen was. Toen zij in de buurt van het afgegraven gedeelte kwamen, werden twee ossen gespannen voor de kar en hielpen in boorlingen met het overbrengen van den in houd der wagens naar de kar. De twee gene raals vertrokken met de last naar de kuilen, terwijl al de andere aanwezigen in tegenover gestelde richting wegreden om de ossen te laten grazen. Na eenigen tijd keerden Cronjé en De Wet terug: de kar was leeg Men laadde haar op met brandhout en keerde terug naar Pretoria. Aldus het relaas van den inboorling Wil liams, die de gebroeders De Wet ervan verze De geweldige ontploffing in de Belgische wapenfabriek te Herstal heeft een aantal slachtoffers geëischt, terwijl verscheidene zwaar gewonden in levensgevaar verkeeren. De plaats van de catastrophe Leider der Slowaaksche missie naar Weenen. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de ieider der Slo waaksche delegatie te Boedapest zich Woensdag naar Weenen heeft begeven om „bevoegde kringen in te lichten over den loop der onderhandelingen te Boedapest". Volgens andere inlichtingen uit goede bron zou de Slowaaksche regee ring in een nota aan de Duitsche re geering raad hebben gevraagd over de houding, die tegenover de Hongaarsche eischen moet worden aangenomen. De regeering zou thans het Duitsche ant woord afwachten. Inmiddels duurt de „wapenstil stand" tusschen Hongarije en Slo wakije voort. Volgens inlichtingen uit officieele Slowaak sche bron zou de grens volgens Hongaarsch standpnt zoo moeten loopen. dat de Hongaren den spoorweg, die Polen met Hongarije ver bindt, zouden kunnen verdedigen. Het opge- ëischte gebied is 1700 vierkante kilometer groot en wordt bewoond door 139.000 men schen, van wie 34.000 Roethenen zijn. Volgens inlichtingen van gezaghebbende zijde stelt de Slowaaksche regeering tegenover de Hongaarsche eischen de redeneering, dat de grens is vastgesteld door de grenscommissie bij de conferentie te Versailles, dat deze grens door de autonome regeering van Wolosjin er kend is, dat de Hongaarsche regeering op 16 Maart plechtig verklaard heeft de grenzen van Oost Slowakije te zullen eerbiedigen, dat, indien het waar is, dat het Noorden van het geëischte gebied door Hongaren of Roethenen bewoond wordt, Slowaken de bewonerse van het Zuidelijk deel zijn. dat Duitschland garant is voor de Slowaaksche grenzen. De slowaaksche regeering schijnt bereid tot eenige concessies aan Hongarije, indien zij overeenkomstige vergoeding krijgt. Slowakije verlangt in hoofdzaak rectificatie van de grens ten Zuidoosten van Bratislava. VOETBAL. Huldiging op liet bureau van den K. N. V. B. BOB GLENDENNING TIEN JAAR TRAINER Bob Glendenriing, de bekende trainer van het Ncderlandsch elftal, zal Zaterdag 1 April den dag herdenken, waarop hij voor tien jaar in vasten dienst van den K.N.V.B. trad. In ver band hiermede zal Glendenning Vrijdag morgen a.s. op het bondsbureau gehuldigd worden. LAWNTENNIS. EXAMEN TENNISSPELLEIDER. Voor het examen dipl. A (spelleider) N. L. T. B., dat gehouden werd op Maandag 27 Maart j.l. te Den Haag slaagden: mej. A. Weeda en de heer J. Roosen te Heemstede en de heer J. Kroes te Overveen, allen leeraren M. O. Lich. Opv. en leerlingen van den heer C. M. T£. Constandse te Haarlem. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de wedstrijden, welkt Woensdag voor de eerste afdeeling van de En- gelsche league zijn gespeeld, luiden als volgt; BirminghamHuddersfied Town 11. Charlton AthleticGrimsby Town 31 Manchester UnitedEverton 02. MiddlesbroughPortsmouth 82 Stóke CityWolverhampton Wanderers 5—t BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE. Woensdag zijn te Lausanne de wereldkam pioenschappen libre begonnen, waarbij J. Swee- ring ons land vertegenwoordigt. Onze landge noot kwam uit tegen den Portugees Ferraz, die in zes beurten zijn partij uitmaakte. Sweering noteerde 28. Cote 500 6 494 83.33 Galmiche 449 6 393 74.73 Deckner 500 29 142 17.24 Leuthgeb 230 29 47 7.93 Inaebnit 500 3 497 166.66 Romy 17 3 16 5.66 Ferraz 500 6 201 83.33 Sweering 28 6 14 4.66 Galmiche 500 8 249 62.50 Deckner 17 8 10 2.12 Ferraz 500 1 500 500— Leuthgeb 0 1 0 0— Butron 500 15 198 33.33 Sweering 49 15 16 3.26 Cote 500 9 187 55.55 Romy 105 9 3 11.66

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1