De bevoegdheden van den Franschen president DE VUURSIM BURGERLIJKE STAND. Niet geringe invloed op de landspolitiek. AL hebben de internationale gebeur tenissen de presidentsverkiezing van de volgende week op den achtergrond geschoven, dit neemt toch niet weg dat 5 April een zeer gewichtige datum voor Frankrijk is, gewichtiger dan velen denken. Over het algemeen immers is men geneigd den president der Republiek te beschouwen als een soort ledepop, een representatieve persoonlijkheid, wiens taak het is talrijke tentoonstellingen met vriendelijke speechen te openen, aan te zitten aan banketten, waar hij enkele nietszeggende woorden uitspreekt, hooge buitenlandsche gasten te ontvangen en nu en dan zelf een bezoek aan een vreemd staatshoofd te brengen. Die opvatting is allesbehalve juist: een president der Fransche Republiek bezit een macht, die menig gekroor\d staatshoofd niet heeft en het ligt geheel aan zijn eigen per soonlijkheid of hij invloed op de staatszaken uitoefent ofwel enkel en alleen een mijnheer in rok-en-witte-das is, die zeven jaren lang vriendelijk glimlachend cp het paleis van het Elysée huis. Die macht is over het algemeen aan het groote publiek onbekend en nog veel minder het feit, dat die macht eigenlijk be< doeld was als een koninklijke macht. Hoe die dan ontstaan is? Op een wonder lijke manier. Het was na de catastrofe van Sedan en daar het keizerlijk regime was af geschaft, nam een „regeering van na tionale verdediging" het bewind op zich. De titel zegt reeds dat niets nieuws in plaats van het oude regime werd ingesteld. Verkiezingen werden uitgeschreven en hadden tot gevolg, dat de meerderheid van de toen te Bordeaux vergaderde volksvertegenwoordigers bestond uit conservatieve monarchisten, die het ech ter niet eens waren over de keuze van den pretendent. De legitimisten stemden voor den graaf de Chambord, de Orlénisten steunden daarentegen den gjmaf van Parijs, terwijl de Bonapartisten ijverden voor prins Eugenius, zoon van Napoleon IH. Overeenstemming bleek niet mogelijk en „in afwachting, dat omtrent de bedoelingen van Frankrijk beslist zou worden", besloot de vergadering den 16 Februari 1871 den titel van „hoofd der uit- uitvoerende macht" aan „mijnheer" Thiers toe te kennen. Thiers kwam al heel spoedig tot de over tuiging, dat „de Republiek het eenige moge lijke regime was, daar dit de Franschen het minst verdeelde", doch de moeilijkheid was die overtuiging door de vergadering te doen deelen. Thiers slaagde hierin niet en werd den 24sten Mei 1873 tot aftreden gedwongen. In zijn plaats werd door de vergadering gekozen een overtuigd monarchist, maarschalk Mac- Mahon, hertog van Magenta. Achttien maan den lang beraadslaagde de Wetgevende ver gadering, die van Bordeaux naar Versailles was verhuisd, over de grondwet en de monar chistische meerderheid zorgde er wel voor dat geen enkele maal het woord „republiek" in den tekst voorkwam. Op enkele artikels na, juist die welke betrekking hadden op het toe komstige staatshoofd en zijn bevoegdheden, was de geheele tekst afgehandeld en de be langstelling was door de langdradige beraad slagingen bijna tot het nulpunt gedaald, toen den 30sten Januari 1875 een onbeteekenend afgevaardigde, Wallon,, professor in de rechtsgeleerdheid een amendement indiende, dat luidde: „De president der Republiek wordt bij absolute meerderheid door Kamer en Senaat, in Nationale Vergadering bijeen gekomen, gekozen". Men mag zich afvragen of Wallon. die niet bij de republikeinsche fractie was aangesloten, niettegenstaande zijn professo raat in de rechten wel de diepe beteekenis van zijn amendement begrepen heeft doch hoe het ook zij, teen hij dit deed was het reeds te laat. Tevergeefs trachtten de monarchistische lei ders hun vrienden op te roepen, tevergeefs trachtten zij de stemming uit te stellen en het centrum tot tegenstemmen te bewegen, de re publikeinen eischten stemming en het amen dement werd met 353 tegen 352 stemmen aan genomen. Eén stem meerderheid slechts, één stem, die over den toekomstigen regeerings- vorm besliste: Frankrijk werd een republiek. De wraak van den notaris. "OTET verhaal gaat, dat die ééne stem af- -^komstig was van den heer Sénart, een eerzaam notaris in de Oise, die volgens de ce- remonieele gewoonten van dien tijd steeds in zwarte rok en witte das gekleed was en ook in deze kleeding de bijeenkomsten van de Na tionale vergadering bijwoonde. Op zekeren dag had zijn fractieleider, de hertog de Broglie, hoofd van de rechterzijde, hem diep beleedigd. De hertog immers, die den slechts zelden de vergaderingen bij wonenden notaris niet eens uiterlijk kende, had hem n.l. zijn paraplu toe gereikt met de woorden „Hier, vriend, breng dat eens naar de vestiaire", en de heer Sénart, diep beleedigd dat hij voor een kamerbewaar der gehouden was, uitte zijn wrok bij de eerste de beste gelegenheid door tegen De Broglie en.... voor de Republiek te stemmen. Geslagen op dit eene punt, wilden de mo narchisten echter niet toegeven en bij de vol gende artikels, die de bevoegdheid van den president regelden, haalden zij hun schade in door den president der Republiek alle be voegdheden toe te kennen, die de macht van een constitutioneel vorst uitmaken. Op die wijze zou, wanneer ooit eens een koning den troon beklimmen zou, slechts één woord, een titel, in de grondwet veranderd behoeven te worden. Welke zijn nu die bevoegdheden van den president? Hij kan wetsvoorstellen indienen, bekrachtigt dè wetten en waakt over de uit voering ervan. Hij heeft het recht van gratie,' beschikt over de gewapende macht, kan de Kamer op advies van den Senaat ontbinden, zit de nationale plechtigheden voor, onder handelt over en ratificeert de verdragen. Het is duidelijk dat, zooals in eiken constitutio- neelen staat die macht beperkt wordt door de bepaling, dat elk besluit van den president door een zijner ministers gecontrasigneerd moet worden, doch dit neemt niet weg, dat zijn bevoegdheden zeer uitgebreid zijn en dat hij een zeer grooten invloed op de staatszaken kan uitoefenen. Temeer kan hij die, daar hij de vergaderingen van den ministerraad bij woont en deze zelfs ambtshalve presideert, zoodat hij dus volkomen op de hoogte is van al hetgeen gedurende zijn zevenjarig bewind geschiedt en door zijn persoonlijken invloed achter de schermen heel wat in kan brengen. En tenslotte kan hij een bijna rechtstreek- schen invloed op de staatszaken uitoefenen door de keuze van een kabinetsformateur bij ministercrisis, iets, wat geheel van hem per soonlijk afhangt. Een zeer sprekend bewijs hiervan uit den laatsten tijd is wel, dat Frank rijk nu bestuurd wordt door een kabinet, steu nend op een rechtsche meerderheid, niette genstaande de Kamer een zeer groote link- sche meerderheid heeft, iets wat zeer zeker uit den nood der tijden is voortgekomen, maar ook voor een deel het resultaat is van per soonlijke bemoeiingen van den heer Lebrun. Zooals men ziet, beschikt de president dei- Republiek over heel wat meer bevoegdheden dan men oppervlakkig meenen zou en daar om is de 5de April zoo'n belangrijke datum voor Frankrijk daar de persoon, die dan geko zen zal worden, zeven jaren lang een stillen, maar aanhoudenden invloed op Frankrijk's politiek zal kunnen uitoefenen. (Nadruk verboden) J. W. KOLKMAN. Rome geïrriteerd over Frankrijk's terughoudendheid. ROME, 29 Maart (HaVas). In fascistische kringen te Rome merkt men een zekere ge prikkeldheid over de reserve, welke in offi- cieele Fransche kringen in acht wordt geno men na de rede van den Duce. Men verwon dert zich erover, of veinst verwondering, dat Frankrijk nog niet heeft geantwoord op wat men in deze kringen noemt de „toenadering tot Frankrijk", welke toenadering het karak ter heeft van een waarschuwing. Men geeft thans Frankrijk den raad spoedig met Italië in contact tè treden aangezien dit land anders misschien een minder groote gematigdheid in zijn eischen zou kunnen toonen. De „Regime Fascista" hoopt, dat Frankrijk de noodzakelijkheid zal voelen toe te geven aan de Italiaansche eischen, indien men niet wil dat de eischen een punt van verwijdering vormen. „La Stampa" schrijft, dat men met Italië niet kan spotten en dat Frankrijk de eerste stap moet doen. Voor het geval dat Frankrijk zou weigeren te onderhandelen en zou zeg gen: „Laten wij met de wapens een definitieve regeling tot stand brengen", schrijft hetzelfde blad dat men in dit geval rekent op de kracht van de as Rome-Berlijn. Verder wijst het blad erop, dat de rede van den Duce de bruggen tusschen beide landen niet heeft afgebroken. Joden zoeken nieuw bestaan in liet Verre Oosten. FRANKFORT a.d. MAIN, 29 Maart (Reu ter). Zeshonderd Joden met vrouwen en kinderen uit Frankfort en omgeving, schepen zich vandaag te Genua in op de „Conté Bian- camano", dat hen naar Singapore. Sjanghai en andere plaatsen in het verre oosten zal brengen. De meesten dezer emigranten zijn jong of van middelbaren leeftijd. Alle beroe pen zijn vertegenwoordigd. Zij worden gehol pen door de verschillende internationale ver- eenigingen voor steunverleening aan Jood- sche vluchtelingen. De meesten hunner gaan naar Sjanghai. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 28 Maart 1939. C. F. Lucas, schilder, wonende te Haarlem, Hoogerwoerdstraat 38, Curatrice Mevr. Mr. C. L. Vis-Sanders, te Haarlem. De handelsvennootschap onder de firma P. Haan en Zn., gevestigd te Haarlem, Dr. Leyds- straat 8. Curator Mr. D. de Jong, te Haarlem. C. J. Wennekcrs, landbouwer, wonende te Haarlemmermeer, Bennebroekerdijk 131, Cura tor Mr. L. V. Hoog te Haarlem. E. M. van der Ploeg, zangleeraar, wonende te Haarlem, Mr. Cornelisstraat 100 r. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluitman, te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van G. Fran- zen, koopman in electrische artikelen, wonende te Velsen-Noord. Curator Mr. J. A. B. Sanders, te Beverwijk. Misleiding van den Militairen Keuringsraad. AMSTERDAM 29 Maart. De vierde Kamer van de rechtbank heeft vandaag uitspraak ge daan in de strafzaak tegen den 42-jarigen diamantbewerker S. G. en den 20-jarigen koop man L. L., die samen terecht hebben gestaan, omdat zij dokter ten C. een schriftelijke ge neeskundige verklaring over bij den koopman bestaande gebreken valschelijk hebben doen opmaken, met het oogmerk om het openbaar gezag en wel den keuringsraad voor de als dienstplichtigen ingeschreven personen te mis leiden. De rechtbank veroordeelde den jeugdigen koopman L. tot een gevangenisstraf van een jaar (conform den eisch), door te brengen in de jeugdgevangenis. De 42-jarige diamantbewerker werd tot de maximumstraf, n.l. drie jaar gevangenisstraf, veroordeeld. Steun aan de Engelsche scheepvaart. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Stanley een jaarlijksch subsidie van 2.75 mil- lioen pond sterling aan de wilde vaart aangekon digd. Voorts stelde de regeering voor 10 millioen pond beschikbaar te stellen voor leeningen aan reeders over een periode van twee jaar op gun stige voorwaarden ten behoeve van den bouw in Groot-Brittannië van schepen voor de wilde vaart en vrachtschepen, waaronder niet begre pen worden schepen met koelruimte of schepen, die passagiers vervoeren. Ten einde de totale tonnage onder Britsche vlag te vergrooten stelde de regeering voor twee millioen pond uit te hekken voor den aankoop van geschikte schepen, die in Engeland staan ingeschreven en die, ofschoon zij nog dienst kunnen doen, anders aan buitenlandsche reeders zouden worden verkocht of gesloopt. Dergelijke schepen zouden alleen in de vaart gebracht worden in geval van nood, doch zij zouden in goeden staal worden gehouden om zoo noodig in de vaart gebracht te kunnen worden. Dc berichten over Britsch-Fransche garantie voor Nederland en Zwitserland. „Dwaze plannen," zegt de Frankfurter Zeitting. In verband met de berichten over een Fransch Britsche garantie voor het grondgebied van Zwitserland en Nederland schrijft de Frank furter Zeitung in een hoofdartikel o.a.: „De Britsche en Fransche regeering hebben in Den Haag en in Bern niet lang gevraagd of deze garantie daar ook welkom is. Zij hebben haar eenvoudig opgesteld. Men kan zich voor stellen, hoe pijnlijk in de beide betrokken lan den de gevoelens van vele menschen daarbij moeten zijn, hoeveel men in Parijs en Londen ook mag spreken over garantie. In werkelijk heid immers kunnen de kleine landen bij der gelijke plannen nauwelijks iets anders zijn dan de opmarschgebieden voor de Engelsch-Fran- sche generale staven. Daarmede echter zou de lang behoede onafhankelijke positie van deze landen uiteengeslagen worden. Zij, die verder zien, moeten bovendien de volkomen dwaasheid van deze plannen doorzien. Aan deze plannen ontbreekt aan feitelijke basis vrijwel alles. Er staat tegenover de belofte van Hitier, er staat tegenover de bijzonderheid van ligging der beide landen, er staat tenslotte tegenover de welover wogen onverschilligheid van Duitschland jegens het Europeesche westen". BEKEND DUITSCII VLIEGER OVERLEDEN. De Duitsche bladen kondigen het overlijden aan van den bekenden vlieger Harle, die de vlucht van Berlijn naar Batavia heeft gemaakt. Harle was een zeer oud lid van de nationaal- socialistische partij en drager van de bloedorde. Hij heeft ook den eereprijs Adolf Hitler van 1939 gekregen. De bladen geven geen bijzonderheden van zijn dood en deelen slechts mede, dat hij den dood als vlieger heeft gevonden. Mr. Rost van Tonningen wederom tot boete veroordeeld. Smaadschrift tegen minister Goseling. Het Haagsche gerechtshof heeft evenals de rechtbank daar ter stede gedaan heeft, den hoofdredacteur van het Nationale Dagblad Mr. M. M. Rost van Tonningen, we gens smaadschrift tegen minister Goseling veroordeeld tot een geldboete van f 200, subs. 50 dagen hechtenis. Het betrof hier het in het Nationale Dag blad van 13 April van het vorig jaar versche nen artikel, getiteld ,.De beruchte zedenschan- dalen te Oss", waarin het beleid van den mi nister van Justitie scherp werd gecritiseerd. De advocaat-generaal heeft bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevraagd. Twee ontploffingen te Londen. Vermoedelijk veroorzaakt door tijdbommen. LONDEN, 29 Maart (Reuter)-. Te een uur vannacht zijn op de Hammersmithbrug over de Theems te Londen twee bommen ontploft, waardoor de brug licht is beschadigd, zoodat zij tijdelijk voor het verkeer moest worden gesloten. De ontploffing werd tot op grooten afstand gehoord en de ruiten in de omgeving zijn ge sprongen. Personen werden niet getroffen. Men heeft reden om aan te nemen, dat deze ontploffingen zijn veroorzaakt door tijdbom men, welke werden geplaatst door aan hangers van het lersche republikeinsche leger met het doel de minachting te toonen voor de vonnissen, welke gisteren tegen den van dit yeger in Old Bailey werden geveld. De politie heeft twee personen gear resteerd en in twee huizen huiszoeking ge daan. Copyright P. I. 6. Boa 6 Cop.nhog.o „Nu, dat is een mooie geschiedenis", zei de koningin, maar de koning, die onmiddellijk aan de voorspelling dacht, vond het raad zaam om zijn docht» onder de hoede van één der vertrouwde hofdames te stellen. Ex-premier Witos in P0len teriu TH. Na ballingschap van acht j,. Witos. De vroegere Poolsche minkte* Witos, leider der volksbeweging boerenbeweging is in Polen terui meer dan acht jaar in ballingschan c hebben. Na de laatste gebeurtenissen t Slowakije had hij zich in verbinding het Poolsch gezantschap, dat hem d heeft verschaft. een Witos is Dinsdagmiddag bij Bohoelin grens gekomen. Men weet nog niet i nen de Poolsche autoriteiten met hem J Man zal zich herinneren, dat Wito? f. 5?1 beschuldigd werd vau deelneming aan m menzwering tegen de veiligheid van dof en deswege tot twee jtar en zes maaiSL vangenisstraf veroordeeld werd. Hii het besluit naar Tsjecho Slowakije te vïht*3 VROUWEN-VREDES-GANG 1939 HAARLEM, Te Bloemendaal—Santpoort heeft zich plaatselijk comité gevormd voor de Vrouw!? Vredesgang dat als volgt is samengesteld Mej. C. P. Bal, Int. Vr. bond vVredL Vrijheid, voorzitster; mevr. J. Kesting pi tering. Vrouwenclub v. d. Vr. Dem bond t voorzitster: mevr. A. Oldeman—Stoker Ned. Vr. Vredebond, secretaresse; mevr a Schrier—Hoedjes, 2e secretaresse: mevr v BijtelaarSchol te, Kerk en Vrede, pennin? meesteresse; mej. Alphenaar, Chr. Dem Unte" mevr. de Vries—Noordhoff, Ver. van Staats burgeressen; mevr. G. Polak—Br" Soc.-Dem. Vrouwen Club; mevr. E. van Zwijn' dregt—ter Meulen, Comm. v. Moeders en 0d! voedsters. Het aanbevelingscomité bestaat uit de da. mes: mej. Bierens de Haan; mevr. N. Dy»! rinck—van Gilse van der Pais; mevr, W j p van EsveldRost; mevr. M. J. Fokker Kesller; mevr. Kool—Pierson; mevr. Nien~ huijsVersteegh; mevr. C. de Vletter—Hof man, mevr. Von Wolzogen Kühr—Borel. Wilde-autobusexploitant thans tot 75 boete veroordeeld. HAARLEM, Woensdag Voor de tweede maal had de autobus-exploit tant L. Kors uit Heemstede zich hedenmorgen voor den Kantonrechter te verantwoorden we gens het exploiteeren van een wilden busdienst tusschen Haarlem en Amsterdam. De Ambtenaar van het O.M. had deze zaak aangebracht met een eenigszins gewijzigde dagvaarding. Hij had namelijk een bepaalden rit uitgezocht en niet zooals veelal gebruikelijk is een serie ritten ten laste gelegd, zooals ook de vorige maal was ge schied. In verband hiermede waren ook geen getuigen opgeroepen. De Ambtenaar stelde in zijn requisitoir de vraag of men gelet op de gewijzigde dagvaar ding, nu nog kan spreken van een autodienst Volgens spr. was dit niet het geval. We hebben hier te doen met een touringrit zooals ook sub sidiair ten laste is gelegd. In verband met de principieele zijde van deze zaak vroeg spr. een boete van f 100 of 25 dagen. De verdediger mr. O. H. van Wijk meende, dat nu in de dagvaarding de autobusdienst niet duidelijk is omschreven, men ook niet kan spre ken van een toerwagen-rit. Een autobusdienst is tenslotte geen samenstelsel van tourwagen rit ten. Op art. 39 van het R.A.P. wilde de verdedi ger niet meer ingaan daar de Kantonrechter dit al verbindend heeft verklaard. Mr. Van Wijk merkte nog op, dat het er niet om gaat hoe net O. M. het feit wenscht te zien maar hoe het feit is. De Kantonrechter deed na re- en du pliek onmiddellijk uitspraak en verklaarde het noch met den Ambtenaar noch met den verde diger eens te zijn. Naar zijn meening was het primair in de dagvaarding ten laste gelegde - het rijden van een autobusdienst strafbaar en daarom legde hij een boete op van f 75 ot 20 dagen. 's Avonds wilde de soldaat wederom de prinses terugzien. Hij eloeg vuur met zijn vuurslag en gebood den hond, die direct ver- om haar te gaan halen. Even later verscheen deze in de kamer van de prinses. (Wordt vervolgd). HAARLEM, 29 Maart Ondertrouwd 29 Maart: H. van Dijk en B. M. Springveld; G. van Wijnen en J. van Marsbergen; J. Schabbing en E. Tromp; W. A. Tillemans en J. P. M. Christiaans: B. J. Glas en J. L. C. Fielmich; J. J. M. Beeren- hout en E. Mesman; H. M. Rooyens en J. A. G. Bergfeld; J. Commandeur en T. Weichen; J. J. Loerakker en K. R. Bolten; J, E. T. B. Driesen en H. C. M. Jonckbloedt; C. Koek en M. Ruijgvoorn; A. J. Gruijters en J. Deen; J. H. Zwarts en G. Bouw; J. C. Ruijgh en L. Polfliet; J. S. van Straten en M, J. Arnol- 1 dus; C. P. Visser en H. C. van Berkum; J.P-ft Bismeijer en H. van der Heeft; J. Kroon en B. E. Lindeman; F. A. M. van der Peijl en G. J. Schriever; C. G. van Houten en j. T. H. de Vries; D. Baas en H. A. B. van Meurs. Getrouwd 29 Maart: O. A. Eliam en K. Weber; B. Bosboom en A. Mok; L. Nijmanen J. Boelé; B. Homburg en A. J. van der Maa^ C. de Leeuw en A. van Dam; C. Sprockel en W. G. van Dijk; E. de Jong en C. M. W. van Looij; J. Zijlstra en N. Rietveld; C. Smit en W. C. Bakker; A. Wernik en C. Knuf; A. Olie* mans en P. C. van Son; A. D. van der Matten en A. J. Mosseveld; P. C. van L^uwe°.e? J. Bon; S. Hogendoorn en G. Reijn; J' M. van der Eisen en J. T. Hoes. Bevallen 26 Maart: G. J. Rienstra-van oer Veldt, d.; 27 Maart: G. Taams-Edel, 0. HogeveenLameris, z.; 28 Maart: L. T. Kor- nelissenWaning, z.; W. Box—Verhagen, z- Overleden 25 Maart: A. Ploeg, 79 j., RlPPf' dapank; 27 Maart J. Bruyn, 53 j., Hazepaters* laan; 28 Maart: M. PrinsAchenbach, 77 u Nieuwe Gracht; M. C. Breda Kleijnenoergi 88 j., Dreef

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6