IJMUIDEN VELSEN STOPPEN De Italiaansche nota van 1 7 December 1938 Chamberlain kondigt verdubbeling van het Britsche territoriale leger aan. DONDERDAG 30 MAART 1939 En wat Frankrijk daarop antwoordde. In den tekst der Italiaansche nota van 17 December 1938, door Ciano aan Francois Poncet, den Franschen ambassadeur te Rome overhandigd, wordt gezegd: De Italiaansch-Fransche overeenkomsten van 7 Januari 1935 zijn, zooals Uwe Excellen tie weet, geconstitueerd in een verdrag inzake de regeling der wederzijdsche belangen in Afrika en in een aantal acten, welke er nauw mede verbonden zijn. Artikel zeven van het verdrag bepaalt, dat dit zal worden geratificeerd en dat zijn van kracht wording onderhevig zal zijn aan een uitwisseling van ratificaties. Deze uitwisseling is evenwel nimmer ge schied. Men is wel direct na de onderteekening overgegaan tot voorbereidende constitution- neele proceduren voor de ratificatie doch deze werd nimmer verwezenlijkt. Men is nooit zelfs overgegaan tot onderhandelingen over een stipulatie van een speciale conventie in zake Tunis, welke conventie volgens artikel I van het verdrag op denzelfden dag als het verdrag van kracht zou worden. Het Italiaansch-Fransche verdrag tot rege ling der wederzijdsche betrekkingen in Ame rika werd dus nimmer geheel afgemaakt. Behalve deze feiten van juridischen aard moet dus ook rekening worden gehouden met het feit, dat het verdrag, evenals de andere acten gesloten zijn op basis van zeer nauw keurige postulaten en dat deze postulaten nimmer in de practijk hun bevestiging heb ben gevonden. Zooals men weet, beoogden de overeen komsten van 1935 door middel van een regeling van een geheelen reeks vraagstukken de vriendschap tusschen Italië en Frankrijk te ontwikkelen en tusschen de beide staten be trekkingen van vertrouwen te vestigen. Zeer in het bijzonder heeft Italië door de overeen komsten van 1935 er in toegestemd aanzien lijke opofferingen te doen zoo ten aanzien van de Italiaansche rechten in Tunis als met betrekking tot de rechten, welke vervat zijn in artikel 13 van het pact van Londen van 1915, waarbij rekening werd gehouden met een gepast begrip en een overeenkomstige houding van Frankrijk ten aanzien van de expansiebehoeften van Italië in Oost-Afrika. Welnu, de door Frankrijk aangenomen hou ding toen Italië door de actie van den negus werd gedwongen het vraagstuk van zijn be trekkingen met Abessynië definitief op te lossen, en ook later was zeker niet in over eenstemming met zijn bedoeling. Zij was zelfs volkomen in strijd daarmede. Het zij vol doende, zonder dat het noodig is hier opnieuw de verschillende fasen der gebeurtenissen welke zich sinds 1935 hebben afgespeeld, te noemen, en naar te verwijzen. De overeenkomsten van 7 Januari, welke overigens nooit ten uitvoer werden gebracht, ontdeden zich op deze wijze van hun inhoud en kunnen blijkbaar niet als nog van kracht worden beschouwd. Zij zijn zelfs historisch achterhaald. In haar geheel hebben zij betrekking ge had op den algemeenen politieleen toestand, welke snel door de gebeurtenissen, welke volg den op de toepassing der sancties, werden overstelpt. De constitutie van het rijk heeft nieuwe rechten en nieuwe belangen van fundamen- teele beteekenis geschapen. Onder deze omstandigheden en in het belang van hun verbetering zelve zouden de Italiaansch-Fransche betrekkingen op dit oogenblik dus niet meer de overeen komsten van 1935 tot basis kunnen hebben en juist indien men verbeteringen wil, is het duidelijk dat deze betrekkingen opnieuw onder oogen moeten worden gezien bij gemeen ac- coord tusschen de beide regeeringen. Het Fransche antwoord. Op 25 December 1938 overhandigde Fran cois Poncet aan graaf Ciano het Fransche antwoord: De Fransche regeering constateerde het vol gende: 1. De overeenkomsten van 7 Januari 1935, welke de basis vormden van een regeling, wel ke geheel verschilde van die welke tusschen Frankrijk en Italië bestond, en welke ten doel hadden de ontwikkeling van hun vriend schappelijke betrekkingen te verzekeren, werden op 22 en 26 Maart 1935 door het Fransche parlement met op negen stemmen na unaniem goedgekeurd. Indien de rati ficaties niet konden worden uitgewisseld ten gevolge van een verdaging der vaststelling van de conventie inzake Tunis, welke aan deze uitwisseling zou moeten voorafgaan, is Frankrijk niet verantwoordelijk voor de waar deering der omstandigheden, welke Italië er toe brachten deze verdaging zelve te wen- schen. Daarenboven ontvingen de overeenkomsten van de zijde van Frankrijk zelfs voor hun ra tificatie, uitsluitend ten voordeele van Italië, een begin van uitvoering, vooruitloopende op de ten uitvoerbrenging zijner verplichtingen, De Fransche regeering verzekerde de cessie door een Fransche groep van de maatschap pij welke de concessie bezat van den spoor weg DjiboetiAddis-Abeba, van 2500 aan- deelen dezer maatschappij aan een Italiaan sche groep. Van de zijde der Italiaansche vertegen woordigers zeiven werden de overeenkomsten van Rome bij de Fransch-Italiaansche on derhandelingen, welke in 1937 te Parijs wer den gehouden voor de aanpassing van eco nomische regelingen voor Oost-Afrika. vol doende geacht om er herhaaldelijk een be roep op te doen. En nog onlangs, op 12 Mei 1938 bij een bestudeering met den zaakge lastigde van Frankrijk van een program vaTl onderhandelingen, op 22 April 1938 aan de Italiaansche regeering voorgelegd, heeft uwe excellentie, bij het maken van eenige for meel e opmerkingen, geen enkel bezwaar ge maakt tegen de principieele van krachtverkla ring der Afrikaansche overeenkomsten van 7 Januari 1935, welke bij de punten 9, 10 en II van het program werd voorgelegd. Men preciseerde zelfs, dat het Chigi-paleis ten aanzien van de Tunisische conventie geen enkele substantieele wijziging beoogde in den door de Fransche regeering voorgestel den tekst, welke tekst den heer Blondel toch deed opmerken, dat hij ontleend was aan de overeenkomsten van 1935. Er stond dus geen enkele politieke overwe ging, naar de gedachte der Italiaansche re geering, aan de handhaving der overeenkom sten in den weg. 2. Er kan nimmer een beroep worden gedaan op eenige politieke daad der Fransche regee ring, sinds dien tijd, om een wijziging dei- door de Italiaansche regeering gemanifes teerde maatregelen te rechtvaardigen. Integendeel. De Fransche regeering heeft alle initiatieven genomen, welke haar waren aangeboden als geëigend om de verbetering der betrekkingen tusschen de beide landen te vergemakkelijken. Op 12 Mei 1938 heeft de Fransche regee ring te Genève het principieele standpunt aanvaard, dat het zijn vrijheid van handelen zou verzekeren voor de erkenning der Ita liaansche souvereiniteit in Abessynië. Eenige maanden later, op 12 October heeft zij bij Z.M. den koning van Italië en keizer van Abessynië een ambassadeur geaccredi teerd. 3. Wat de door Frankrijk ten aanzien van de Abbessynische aangelegenheid aangeno men houding betreft, de Italiaansche regee ring heeft steeds de algemeene en besten dige gegevens van de Fransche politiek ge kend met de internationale verplichtingen, welke deze meebracht. De Italiaansche regee ring werd er steeds loyaal en te rechter tijd door den leider der Fransche regeering Pierre Laval, die toenmaals de buitenlandsche poli tiek van Frankri.jk leidde, aan herinnerd. De Italiaansche regeering weet echter wel in welken geest deze politiek door de Fran sche regeering werd gevoerd. Herhaalde malen heeft Mussolini bij de ambassade van Frankrijk, gedurende de te Genève gevoerde procedure, uitdrukking ge geven aan zijn waardeering over de gema tigde actie van Frankrijk en de voortdurende inspanning van de Fransche regeering de eerbiediging der uit het pact voortvloeiende verplichtingen, voor zooveel dat mogelijk was, met de tot standbrenging der Fransch-Ita liaansche vriendschap te verzoenen. MAATREGELEN VOOR DE LANDSVERDE DIGING IN AUSTRALIë. CANBERRA 29 Maart (Reuter). Het Australische kabinet heeft besloten de inschrij ving op de lijsten voor eventueelen militairen dienst verplichtend te stellen en zich dus niet te houden aan het vrijwillig register, dat minister-president Lyons in een persconferentie heeft aangekondigd. Lyons heeft ook aangekondigd, dat de regee ring van Australië den raad van de Britsche luchtvaartmissie, welke op het oogenblik in Australië vertoeft, heeft aanvaard om te Sydney en Melbourne fabrieken te bouwen: welke mili taire vliegtuigen zullen vervaardigen. DE ACTIE VOOR EEN BRITSCH KABINET OP BREEDER BASIS. LONDEN, 29 Maart. (Reuter). Naar aan leiding van de motie, ingediend door Eden, Duff Cooper en anderen, is door een aantal aanhan gers van de regeering het initiatief genomen voor een amendement op deze motie, waarin het volledige vertrouwen in de actie van Cham berlain wordt uitgesproken. Vermoedelijk zal dit amendement vanavond worden ingediend. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Droog weer, ochtendnevels, overigens meest licht- bewolkt, zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Plaatselijk nacht vorst, overdag iets warmer dan vandaag. thermometerstand Hoogste gisteren 44 F. Laagste hedennacht 38 F. Hoogste heden 39 F. barometerstand Hedenmorgen 9 uur 760 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLEN HUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden hoog water te ijmuiden Vrijdag v.m. 12.01 uur; n.m. uur. Zaterdag v.m. 0.37 uur; n.m. 1.02 uur. Zondag v.m. 1.30 uur; n.m. 1.52 uur. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 480 Schoorl IJM. 39 f 2700 200 Uiver IJM. 384 f 2280 660 Hercules IJM. 196 f 3700 750 Walrus IJM. 24 f 3080 Loggers: Adjowico RO f 1630 KW 3 f 890 KW 114 f 470 KW 42 f 440. IJMUIDEN 30 Maart 1939 Tarbot 112»72 cent per K.G. Tong 13490 cent per K.G. Heilbot 11288 cent per K.G. Griet f 36 per 50 K.G. Groote schol f 33 per 50 K.G. Middel schol f 31f 26 per 50 K.G. Zetschol f37—133 per 50 K.G. Kleinschol f31—f 10 per 50 K.G. Bot f 16—f6,50 per 50 K.G. Schar f 17—f4 per 50 K.G. Poontjes f 8f 4,60 per 50 K.G. Groote schelvisch f 18f 13 per 50 K.G. Middel schelvisch f20f 16 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 18f 15,50 per 50 K.G. Kliene schelvisch f 17,50f7,30 per 50 K.G. Groote gul f 11,50f 9,50 per 50 K.G. Kleine gul f 13f 8 per 50 K.G. Wijting f 5,10f 1,65 per 50 K.G. Makreel f 10,50—f3,30 per 50 K.G. Versche haring f 5,80f 4,40 per 50 K.G. Kabeljauw f 42f 18 per 125 K.G. Vleet f2,70—f 1,10 per stuk Leng f 1,70f 0,90 per stuk Koolvisch f 0,80f 0,20 per stuk Sterkte zal op 340.000 man gebracht worden. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gis teren op de vraag van het Labourlid Bellenger, of besprekingen gevoerd zijn tusschen Brit sche en Fransche ministers tijdens het be zoek van Lebrun betreffende de invoering van nationalen dienstplicht, gezegd: De kwestie is besproken, maar ik kan niet open baar maken, wat tijdens deze besprekingen geschied is. Op de vraag van het liberale lid Mander of de raadzaamheid wordt overwogen van een toetreding van Engeland tot het Fransch- Russische pact, heeft Butler namens de re geering ontkennend geantwoord: Butler voegde hieraan toe, dat het bedoelde pact een bilaterale overeenkomst vormt en geen be palingen behelst betreffende toetreding van andere mogendheden. Op verdere vragen betreffende de Rus sische voorstellen tot het houden van een in ternationale conferentie gedurende de laatste vijftien maanden, zeide Butler: Het eerste voorstel werd gedaan op 17 Maart 1938. Wat dit voorstel aangaat, verwees Butler naar de verklaring van Chamberlain van 24 Maart 1938. Het tweede voorstel werd naar veren gebracht op 18 Maart j.l. en had betrekking op besprekingen tusschen zekere staten om te overieggen over de mogelijkheid van een gemeenschappelijk optreden. In re cente verklaringen, aldus Butler, is duidelijk gemaakt, dat de Britsche regeering in actief overleg is met andere belanghebbende re geeringen en dat het verkieslijk is op dit oogenblik met het cog op de recente gebeur tenissen. om het overleg te plegen langs de gewone diplomatieke kanalen. Op de vraag of met het oog op de Buitsche propaganda, die beweert, dat Duitsche inwo ners van Pelen mishandeld worden en gezien de gevolgen daarvan op den tegenwoordigen staat van spanning tusschen de beide landen, de Britsche regeering zich tot de Poolsche re geering wilde wenden, en aanbieden om neu trale waarnemers uit te zenden, antwoordde Butler, dat een initiatief in een aangelegen heid van dezen aard bij de PocJsche re geering moet blijven, die zich niet tot de Britsche regeering gewend heeft. Op de vraag of deze aangelegenheid met Beek te Londen bsproken zal worden, ant woordde Butler: „Ik twijfel er niet aan ,dat vele zaken met hem zullen worden bespro ken". Ten aanzien van de handhaving van het vrijwilligerssysteem en de versterking van het territoriale leger, luidde de verklaring van Chamberlain woordelijk: Het Lagerhuis zal zich herinneren, dat ik onlangs heb aangekondigd, dat ieder aspect van ons nationale leven, met inbegrip van de nationale defensieprogramma's, opnieuw zou worden bestudeerd. Tijdens deze bestudeering heeft de regeering den indruk gekregen, dat het noodzakelijk is nog meer gebruik te maken van den geest van vrijwilligen dienst, die in het geheele land aan den dag treedt. In het bijzonder kan de regee ring niet toestaan, dat recruten, die zich aanmelden voor het territoriale leger, afge wezen worden, omdat de eenheden, waarvoor zij zich aanmelden reeds boven de normale sterkte gekomen zijn. Bijgevolg heeft de re geering den toestand overwogen en is zij tot de volgende conclusies gekomen; Het territoriale veldleger, dat thans op vredessterkte 130.000 man omvat, zal onmiddellijk op oorlogssterkte worden gebracht, het geen een aan vulling met ongeveer 40.000 man met zich mede zal brengen. Het territoriale veldleger, dat op de ze wijze op oorlogssterkte zal zijn ge bracht, zal verdubbeld worden en der halve gebracht worden op een sterkte van 340.000 man. Het Lagerhuis zal begrijpen, dat deze be langrijke besluiten een reeks daarvan het ge volg zijnde besluiten met zich mede brengen betreffende voorziening in de noodige uitbrei ding van onderbrengingsmogelijkheid, van het aantal bevoegde instructeurs, van de uitrus ting en reserves en van het oorlogspoten tieel, dat noodig is voor het onderhoud van de vergroote troepensterkte. De plannen voor al deze zaken worden uitgewerkt en verdere inlichtingen zullen van tijd tot tijd worden ge geven. Men zal begrijpen, dat voorts een veel grootere krachtsinspanning noodig zal zijn om de natie de noodzaak duidelijk te maken, dat in zoo kort mogelijken tijd de man schappen-aantallen moeten worden verkre gen. Ik vertrouw dat alle leden van het La gerhuis in den een of anderen vorm bereid zullen zijn hun steun bij dat streven te ver- leenen". Het Labourlid Greenwood vroeg Chamber lain om voor de opleiding voor diensten ge bruik te maken van een zeer groot aantal oudere mannen, die misschien niet fit genoeg meer zouden zijn voor actieven dienst doch die in den tegenwoordigen tijd gebruikt kun nen worden. Voorts vroeg hij den premier of met het oog op de noodige uitrusting voor de geregelde troepen, die van het eerste belang is. actieve en voldoende stappen genomen zouden worden om den vergrooten territo- rialen dienst te voorzien van de noodige uit rusting. Tenslotte zeide hij: „terwijl wij de omstandigheden betreuren, die dit noodig hebben gemaakt, juichen wij in de oppositie de verklaring van Chamberlain toe als een herhaling van het voornemen der regeering om het vrijwilligerssysteem te handhaven". Chamberlain antwoordde hierop: Het ligt in het voornemen om gebruik te maken van de diensten van gepensioneerde officieren, onderofficieren en soldaten voor instructie- doeleinden. Stappen zullen in goede orde ge nomen worden voor de uitrusting der territo riale troepen, zonder inbruik te maken op de voorziening der uitrusting der geregelde troe pen". Voortgaande zeide de premier: „De veronderstelling van Greenwood is volkomen juist. Dit vormt het bewijs, dat wij naar de meening der regeering nog geenszins uitgeput hebben, wat bereikt kan worden door den vrijwilli- gersdienst. Wij geloovcn, dat wij de mogelijkheid kunnen aantoonen, dat het vrijwilligerssysteem aan al onze behoeften kan voldoen". De leider der liberale oppositie, Sir Archi bald Sinclair zeide, dat zijn fractie op alle mogelijke manieren haar stem zou geven. In antwoord op verdere vragen zeide Cham berlain: „Een nieuwe, intensieve recrutee- ringscampagne voor de noodige manschappen zal noodzakelijk zijn. Het ligt voor de hand. dat de aankondiging de divisies zal verdubbe len, die beschikbaar zijn voor overzeesc'nen dienst. Er zal een armband worden uitgege ven voor de territorialen. die zij op hun burgerkleeding kunnen dragen om te toonen, dat zij vrijwillig dienst hebben genomen." Geringe aanvoer van platvisch. Door het aanhoudend slechte weer. vaart de kustvisscherij slechts weinig of in 't ge heel niet. Daarbij komt nog, dat de vangsten van de eenmaal in de week ter markt komende loggers zeer gering zijn. waardoor de geringe aanvoer van platvisch. hoofdschakelijk schol en schar, verklaard is. Vooral nu het Deensche contingent is uit geput. is het voor den handel wel een zeer moeilijke tijd. te meer daar ook de aanvoer van róndvisch veel te wenschen overlaat. De aanvoer van schelvisch vooral is niet groot eri wat nog wordt aangevoerd is „broodmager Kabeljauw wordt van de Moray Firth en van de Noordzee genoeg aangevoerd maar daar van heeft de vischhandel al heel gauw genoeg. De gewone handel wordt voorts gehandicapt doordat een tweetal trawlers op makreel en een zevental op haring vischt. Wanneer dergelijke, den aanvoer belemme rende factoren vallen in den vastentijd, is het gemakkelijk te verklaren, waarom de visch thans zóó' duur is, dat menschen met schrale beurzen niet aan visch toekomen en de han del slechte tijden meemaakt. VERTROKKEN TRAWLERS. Zwarte Zee IJM 94, Neptunus IJM 87. Silvain IJM 116. Claesje RO 46, Jacqueline Clazina IJM 10, Christine IJM 2, Erin IJM 12, Mary IJM 189, Jenny Elsa IJM 88, Aneta IJM 82, Eveline IJM 115. NOG VEEL HARING TE VERWACHTEN. Het is vrij zeker, dat de eerste dagen een groote aanvoer van versche baring verwacht kan worden. Eenige trawlers, die pas naar de Silver Pit zijn vertrokken, geven reeds groote vangsten op, varieerende van 350 tot 600 mnd. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Dirkje RO 53. Vangst: 750 m. haring. R.K. METAALBEWERKERSBOND. Door de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" werd een jaar vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Castien. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar met 7 is vermeerderd. Het financieel verslag sloot met een batig saldo van 83.07. Door den heer v. d. Hulst, lid van het Hoofd bestuur, werd vervolgens een interessante rede gehouden over het onderwerp „Naar de nieuwe gemeenschap". Enkele besprekingen werden gevoerd over de metaalbewerkerssta king te Rotterdam. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden bij enkele candidaatstelling her benoemd. De heer J. v. d. Heide werd aan het bestuur toegevoegd. De voorzitter deelde mede. dat hij reglementair moest aftreden als be stuurslid van „Herwonnen Levenskracht", daar hij thans ook zitting heeft in het bestuur van den R.K. Volksbond. De heer C. Rijs werd daarna tot bestuurslid van „Herwonnen Levenskracht" aangewezen. Slechte tijden voor den vischhandel. 28-jarige V. Ph. B. voormalig directeur Gem. Arbeidsbeurs te Beverwijk Ve Van die zooals men weet terecht heeft plrf°°r<3ef-i gens het plegen van onregelmatigheden a der meer hebben bestaan in verduiste Cn* gelden, welke hij ambtshalve onder Vaj Hem was echter alleen ten laste geleed^ had' in zijn kwaliteit als directeur der Gem A k beurs bedragen, de gemeente 0f 'Ij d8" Heidemaatschappij toebehoorende, hart Ke<!- duisterd tot een totaal bedrag van'f 350 n Ver% dachte bekende echter nog meer gelden Ver* bedrag van f 800 te hebben verduisterd De Officier had 1 jaar sevangenji eischt waarvan 6 maanden onvoorw zonder aftrek van preventief aaróelijjj Mr. J. O. Baron drong er 14 da„„ met klem op aan om de preventieve hS wèl van de gevangenisstraf af te trekken BATAVIA. 30 Maart (Aneta au Pt Bij een landingsmanoeuvre wiet, uren uitgevoerd na een escadrwf oefening, is de Glenn Martin-bomwi.' taerper 52S neergestort en geheel vei'. De bestuurder, luitenant-vliem p A. van Mourik, is gedood, een inhei™ sche helper is ernstig, doch X levensgevaarlijk, gemond. Een derde i zittende, brigadier-leerling-vliener te JBroeker. werd licht gewond Het ongeluk geschiedde bij Ponta Bamboe, nabij het laniingsstatZ Tjüilitan. n HEEMSKERK SANTPOORT NUT EN GENOEGEN. Maandag 10 April (2en Paaschdag) geeft de gemengde tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen" te Santpoort een tooneelavond met bal in café „Zomerlust". Opgevoerd wordt „De Lij densweg". dat bij een vorige vertooning veel succes had. VERKEERSONGEVAL OP DEN WIJKER- STRAATWEG. Op den Wijkerstraatweg ter hoogte van de Pelsstraat had Woensdagmiddag een verkeers ongeluk plaats, dat dank zij de tegenwoordig heid van geest van den betrokken chauffeur en de goed werkende remmen van de auto goed afliep. Twee meisjes fietsten in de richting van het pontveer, vielen vlak voor een auto van een roggebroodfabriek in Amsterdam. De chauffeur slaagde er juist bijtijds in, de auto tot stilstand te brengen. Een der meisjes kreeg ontvellingen, doch kon, na door een verpleegster te zijn on derzocht, haar tocht vervolgen. Beide rijwielen waren onbeschadigd, doch van de auto werd één der koplampen vernield. Uitspraken van de Rechtbank Door slechte raadgevers misleid. Wegens het plegen van een meineed eischte de Officier 14 dagen geleden drie maanden ge vangenisstraf tegen een 20-jarigen arbeider uit IJmuiden-Oost, die bij de terechtzitting van 2 Februari een valsche verklaring had afgelegd. Hij had namelijk verklaard, dat bij een aanrij ding hij en niet zijn patroon een melkhandelaar, de auto had bestuurd. Tot het afleggen van deze verklaring was hij door den baas overgehaald. Mr. O. H. v. Wijk meende, dat de verdachte het slachtoffer was geworden van menschen, die hun verantwoordelijkheid niet hebben beseft. De Rechtbank veroordeelde hem tot 4 maan den gevangenisstraf met aftrek. Badman uit Wijk aan Zee veroordeeld. Wegens diefstal van lood op groote schaal eischte de Officier eenigen tijd geleden tegen een 30-jarigen badman uit Wijk aan Zee, die het badhotel aldaar, bijna had gesloopt, een jaar gevangenisstraf. Veertien dagen geleden werd de behandeling van deze zaak voortgezet. Er was een gunstig reclasseeringsrapport over ver dachte ingewonnen. Mr. L. S. Römelingh drong aan op een gecom bineerde straf. De Rechtbank veroordeelde hem tot 10 maan den gevangenisstraf waarvan 5 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en met aftrek van preventief. Lokaalvredebreuk. Een maand eischte de Officier veertien da gen geleden tegen een 46-jarigen bollenhande- laar uit Hillegom, die terecht stond wegens lo kaalvredebreuk. Hij had namelijk in een café ruzie gekregen omdat zijn zoon van den café houder niet overal apennootjes mocht eten. De Rechtbank veroordeelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf. Tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en met aftrek van preventief, werd hedenmorgen de Thans Duitsche handels besprekingen met Joego-Slavië Joego-Slavische missie deze week naa* Berlijn. BERLIJN 29 Maart. Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat een Joego Slavische handelsmissie tegen het einde dezer week naar Berlijn zal ver trekken teneinde de mogelijkheid van uitbreiding van den Duitsch-Joego Slavischen handel te bespreken. Tegelijkertijd wordt vernomen, dat prins regent Paul plannen heeft om volgende week naar München te reizen. Deze reis zou een par- ticulier karakter dragen, de prins zou zijn schoonzuster gravin Störring gaan bezoeken Van doorgaans goed ingelichte bronnen wordt echter vernomen, dat de regent mogelijkerwijze van de gelegenheid gebruik zou maken om leden van de Duitsche regeering te ontmoeten, zoodat in dit laatste geval het bezoek een belangrijk karakter zou hebben. Ten eerste met het oog op de Duitsche pogingen tot een economische pene tratie in Joego Slavië, ten tweede met het oog op de recente „avances" ten gunste van Duitsch- land die door den leider van de Kroatische autonomisten Matsjek worden gesteund. (United Press). Ook Zweden versterkt zijn defensie. STOCKHOLM, 29 Maart. (D.N.B,) De regeering heeft gisteren in den Rijksdag het wetsontwerp inzake de versterking van de defensie ingediend. Het ontwerp beoogt o.a. een verlenging van den diensttijd bij de Ma rine van 200 tot 340 dagen en beschikbaar stelling van een speciaal crediet van 58 mil- üoen kronen voor de aanschaffing van mate riaal. Hiervan zijn 18,6 millioèn bestemd voor het leger, 11 millioen voor de marine en 23.4 millioen voor de luchtmacht. BENNEBROEK AANBESTEDING. Woensdag heeft ten gemeentehuize de aanbe steding plaats gehad van den bouw van zes ar beiderswoningen voor het Gemeentewoningbe drijf. Er waren 21 inschrijvers, te weten: J. P. Schuit, Haarlem f 14.300 Fa. P. Meijer, IJmuiden f 16499 B. Silhis, Heemstede f 14.480 Th. v. d. Hoorn, Hillegom f 16.493 N.V. Wijnscheldt, Haarlem f 15.888 B. Imthorn, Hillegom f 14.774 Fa. de Boer en Zwart, IJmuiden f 14 899 Houtkamp, Haarlem f 14-500 Veenman en Vink, Hillegom f 14.553 Fa. Meeuwissen, Sassenheim f 15.000 H. B. Bakker, Nieuw-Vennep f 14.418 P. Appelman, Nieuw-Vennep f 14860 E. Schuit, Hillegom f 15-13® C. J. Jansen, Hillegom f 15948 Fa. Bakker en Brandsma Bennebroek f 13 373 Mij. „Polpoort I', Voorburg f 14197 A. van Varik, Haarlem f 15-165 C. van Dijk en oZon, Nieuwveen f 14.850 Schreuder en Van Dillen, Wassenaar f 15.439 J. de Korte, Haarlem N. f 14-420 G. Poldermans, Aerdenhout f H-3H Het werk is gegund aan de laagste inschrijf- ster, de firma Bakker en Brandsma te Benne broek. VOETBAL. E. D. O.—H. F. C. Deze wedstrijd, die resp. over kampioenschap en over degradatie kan beslissen, wordt Zondag a.s. gespeeld. Natuurlijk bestaat reeds nu voor dezen wedstrijd zeer groote belangstelling. Er zijn bereids uitgebreide maatregelen getroffen, zoodat iedere bezoeker rustig den wedstrijd kan zien. Het bestuur van E. D. o. heeft gemeend, ook nu weer de werkloozen in de gelegenheid je moeten stellen tegen 15 ct. dezen wedstrijd byte wonen. Alleen wordt verlangd, dat zij aan het terrein Beurskaart en Bondsboekje toonen; zon der deze wordt geen toegang verleend. Er is voorverkoop aan de bekende adressen. s veel moeilijker dan hard rijden. Stoppan duurt „hoe langer hoe langer" naannate uw snelheid stijgt. Maar wie van tyaig stoppen een gewoonte maakt, houdt verreweg 't langst vol -

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8