BEVERWIJK! IJ M UID E N Weer een Bataafsche nederzetting ontdekt. Draagt Amsterdam in kosten van Spoorwegtunnel bij? Jaarvergadering van Rood-Wit, Een goed jaar voor de supporters- vereeniging. De Supportersvereniging „Rood-Wit" hield gisteravond in Café „De Vriendschap" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. van Vlissingen, merkte in zijn openingswoord op, dat het-af- geloopen jaar voor de vereeniging alleaisr bevredigend is geweest. Het ledental stee? zelfs. Spr. hoopte.-dat de leden zouden mede werken, dat ook dit jaar weer ledenwinst ge boekt kon worden. Na vaststelling der notulen en behandeling der ingekomen stukken, w.o, één van den landelijken bond van supportersverenigin gen, waaruit bleek dat aan de organisatie van dezen bond heel wat heeft ontbroken, werd een oogenblik stilte betracht voor twee leden van de supportersvereniging, die in het af- geloopen jaar de vereeniging" waren ontvallen. Bij monde van den heer Zonneveld deelde hierna de kascommissie mede, dat de"eken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. De secretaris, de heer S. Rumping, memo reerde in zijn jaarverslag de uitstekende ver standhouding tusschen de voetbalvereniging „Beverwijk" en Rood-Wit. Verder releveerde spreker den geslaagden feestavond en de uitgave van het clubblad. Uit het financieele jaarverslag van den penningmeester, den heer W. Meyer, bleek, dat de ontvangsten 865.06 en de uitgaven 792.03 hadden bedragen. Ben batig saldo dus van 73.03. Het bezit van de vereeniging steeg tot 258.75. Het ledental steeg van 170 tot 198. j l u 4 Verder bleek uit het verslag, dat het club blad echter nog steeds het „zorgenkind" De medewerking van de leden en van ne, bestuur van Beverwijk liet in het afgeloopen jaar echter ook veel te wenschen over- De begrooting voor 1939 werd op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven vastgesteifl op 832. De voorzitter bracht aan beide bes.uuiv functionarissen dank voor de keurig ver zorgde jaarverslagen. Op het bestuursbeleid in het afgeloopen jaar had de vergadering niets aan te mertë In de kascommissie werd benoemd de boe Zonneveld en als plaatsvervangend lid heer H. van Veelen. De aftredende bestuursleden, de neeren W. van Vlissingen en Th. Scliillemans, weid vervolgens bij, acclamatie, herkozen. Uitvoerig werd hierna van gedachtem g wisseld over den feestavond op Zondag at) ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan Beverwijk. Bij de bespreking over het clubblad fl de voorzitter mede, dat de besturen Wit en Beverwijk de meening zijn toeg dat er een clubblad moet verschijnen. April zal het eerste nummer weer veratuqwj Bij de rondvraag deelde op een de vergadering de secretaris van BevCT, de heer Grapendaal, mede, dat het besloten had om als trainer aan te J. Buys. .vf ,js Aan het einde der vergaderingteafl» heer Grapendaal namens de vof^L.mer. ging „Beverwijk" dank aan de support® eeniging voor de steun in het afgeloope aan Beverwijk verleend. wi Voorts wekte spr. de leden op om mogelijk propaganda te maken voor vereenigingen. Verder herinnerde spr. aan de vergadering van j.l. Donderdag, die bestuur van Beverwijk op een gpote stelling was uitgeloopen. Tenslotte w» de leden op om a.s. Donderdag de j gaderinge van Beverwijk te bezoe^n, nadere mededeelingen gedaan zullen over de wedstrijden tusschen Bevers Kenneoners. #r Besloten werd nog om aan^^ maandelijksche bijdrage van 7.50 pe te verstrekken voor de training. Hierna sloot de voorzitter de vergaü Waardevolle kunstvoorwerpen uit den Romeinschen tijd opgegraven. Archaeologen en een wichel roedeloopsfer zullen een verder onderzoek instellen. Een beeld van Keizer Augustus gevonden Nu omstreeks 2V2 maand geleden heeft de vroeger alhier wonende Joh. van Breemen, leerling van de vierde klasse der R.H.B.S., die zich min of meer uit liefhebberij toelegde op de archaeologie, een merkwaardige en zeer interessante ontdekking gedaan. In den tuin achter een woning in de Berkenstraat vond hij op een diepte van ca. 2 M. een groot aantal scherven en andere voorwerpen, die, naar de directeur van het Rijksmuseum voor Oudheidkunde te Leidenaan wien het gevondene was opgezonden, verklaar de, afkomstig waren van een Bataaf sche nederzetting uit den Romeinschen tijd. Er wordt veel gegraven in den bodem van Kennemerland, de woonplaats der oude Ka- ninefaten, die deze streken bewoonden, na dat de Kelten door de Germaansche stammen verdreven waren. De Romeinen vonden hier een volkje, dat primitief woonde en leefde en dat veel heeft geleerd van de soldaten van Corbulo en Cerialis. Vooral het bouwen van huizen, het aanleg gen van wegen, het graven van Kanalen werd ten zeerste door de Romeinen bevorderd. Maar de meeste producten der Romeinsche cultuur gingen in deze streken verloren dooi de groote zandverstuivingen, waardoor groo- te streken onder een eenige meters hooge zandlaag werden bedekt. En zoo kan het dan ook gebeuren, dat wan neer men 2 M. of dieper in den grond graaft, men op voorwerpen stuit, die dateeren uit de eerste eeuwen onzer jaartelling, voorwerpen, die duidelijk de sporen dragen van de Romein sche beschaving. Dit overkwam onzen jeugdigen H.B.S.'er, dit overkwam ook den grondwerker, die op last van zijn baas, ten behoeve van een bodem onderzoek naast de reeds klaar gekomen fundeering van het in aan bouw zijnde politiebureau op het Tiberiusplein bij de Briniostraat (kan het Romeinscher?) een hoeveel heid zand verwijderde. loopig m de keet bij het beeld opgeborgen, waar ze inmiddels door onze gemeente-auto riteiten met groote belangstelling in oogen- schouw werden genomen. De keet staat on der voortdurend politietoezicht. Zoodra bleek, dat men een vonds van buitengewone archaeologische waarde had ge daan, heeft men den directeur van het Rijks museum van Oudheden te Lenden dr. J. H. Holwerda opgebeld, die reeds een uur later met den conservator dr. W. C. Braat, per auto arriveerde. Naar wij vernamen hebben deze deskundi gen verklaard, dat zich onder de gevonden voorwerpen eenige van groote oudheidkundige waarde bevinden. Maar wat voor de gemeente vooral van beteekenis is. is de verklaring van den directeur van het Leidsche Museum, dat het gevonden marmeren beeld vermoe delijk keizer Augustus voorstellende een groote geldswaarde bezit, zoo groot zelfs, dat hoe gaarne hij het ook voor het museum zou bezitten, dit over geen voldoende middelen beschikt om het te koopen. Als vermoedelijke waarde van het beeld noemde dr. Holwerda een cijfer, waarvan de rente voldoende zou zijn om het gemeentelijk voorbereidend on derwijs weer op de been te helpen en voort te zetten! De bodem wordt verder onderzocht. Aangezien bij het uitgraven van de voor werpen overblijfselen van een gewelf werden ontdekt, zijn de deskundigen van meening, dat men de resten van een oude Romeinsche burcht heeft gevonden, waarvan het beeld een der versierselen uitmaakte. In overleg met het gemeentebestuur, dat hiervoor een spe ciale B. en W.-vergadering belegde, werd be sloten dat morgen een verder onderzoek met behulp van onze befaamde wichelroedeloop ster zal worden ingesteld, bij welk onderzoek de Leidsche deskundigen aanwezig zullen zijn. De wichelroedeloopster wordt morgenmiddag 2 uur verwacht. Voor een succesvol onderzoek met de wichelroede is het echter noodig, dat een groot deel van het „werkterrein" wordt Dit onderzoek is juist daarom van zulk een groot belang, omdat de ervaring heeft ge leerd, dat de kans groot is, dat zich gouden munten in den bodem bevinden, waarvoor het noodig is, den loop van eventueele ge welven en gangen in teekening te brengen. Het spreekt vanzelf, dat ons gemeentebe stuur met groote spanning de resultaten van het verdere onderzoek tegemoet ziet. En dat is geen wondereerst een kost baar marmeren beeld, dan nog gouden mun ten? Zoo zou het wel eens kunnen gebeuren, dat net nieuwe hoofdbureau van politie, dat groo te offers van de gemeentekas vergt, offers, die nog vele jaren in den vorm van rente- en aflossingen en onderhoud in de begrooting zullen terugkeeren, tenslotte nog een voordeel tje voor de gemeente wordt. Want had men geen politiebureau ter plaat se gebouwd, dan waren deze Romeinsche schatten wellicht ten eeuwigen dage onder het zand bedolven gebleven. S. B. THALIA THEATER: „Pygmalion" en „Paniek in Hollywood". Het Thalia Theater vertoont van hedenavond af DE filnu van Lily Bouwmeester die zij tot heden nog niet heeft overtroffen ni. Pygma lion. De Telegraaf schreef over deze film: „De voornaamste verrassing van deze ver rassende Nederlandsche film de perfecte Nederlandsche film is zoo dikwijls gesigna leerd, dat men het bijna niet meer gelooven zou is wel Lilly Bouwmeester als Elisa Doolittle, een rol die onafscheidelijk verbonden scheen aan de nooit vergeten persoon van Greta LoboBraakensiek en die op glanzende manier is opgestaan in de geestige en speel- sche creatie van Lily Bouwmeester. Zij is een van onze talentvolle actrices, doch onder de leiding van dr. Berger heeft zij ongetwijfeld den grooten sprong gedaan, die haar op een plaats bracht tusschen de markante persoon lijkheden van het witte doek. Zij bezit een natuurlijkheid, een rust, een zoo magneti sche persoonlijkheid, dat men bij zichzelf de vraag voelt opkomen, hoe het mogelijk is, dat onze jonge filmindustrie niet onmiddellijk deze vro-uw met haar raffinement van be weging, met haar humor en haar stem, met haar onweerstaanbaar grappige masker, dat zooveel gevoelsmogelijkheden bezit, ontdekt heeft. Er zijn in deze Shaw film, die op han dige wijze in het Amsterdamsch werd ge transporteerd, nog meer zulke verrassingen, zooals bijvoorbeeld Emma Morel als de goe dige mevrouw Higgins en Nel Oosthout als de precieuze en wat zielige huishoudster, die altijd in een bijna droomerige vereering voor den ongelikten talenprofessor door het huis zweeft. Johan de Meester is de talenprofes sor. Het spraakkundig instituut van den profes sor en de spraaklessen van Elisa behooren tot de meest humoristische gedeelten van de film, vooral ook om dien onverstoorbaren Pickering van Verkade, die met zijn toch wat Engelsche hoffelijkheid op het Amster- damsche bloemenmeisje een diepen indruk maakt. Dat is een der merkwaardige effecten van de transpositie in Amsterdamsche sfeer, die het typische Engelsche karakter toch niet wegnemen, ook al niet omdat de taal- en accentverschillen in Amsterdam niet zoo be duidend zijn, naarmate men van Noord naar KERKO - SHIRTS PH. BE KONING KENNEMERIAAN 24 IJMUIDEN (Adv. Ingez. Medj Naar de Tel. verneemt, is hinn..s voorstel aan den Raad van AmsteS0.'' wachten om de gemeente voor tl! Hl- gulden te laten deelnemen In de vnJW*» den bouw van een spoorwegtunMÏÏ? Noordzeekanaal nabij Velsen dei te- De Minister van Waterstaat luw. het advies van den Economischer,ïT th,te vangen waarin dit college accoord de voorstellen in zake den bouw van .S wegtunnel nabij Velsen. De gemeent. i dam zal dan twee millioen moeten in de kosten van aanleg, welke S circa 10 millioen begroot zijn 0: Het behoeft geen betoog, dat deze beslis met alleen uit een oogpunt van ming zeer belangrijk is. Voor de AiSff1' sche haven zal het verdwijnen van ÏHff brug, vooral na het gereedkomen vaïiLtff" sterdam-Rijnkanaal, van de allergroot!?' teekenis zijn. Zoowel de Kamer var v handel als de Amsterdamsche reeder L a ben bij herhaling aangedrongen op he? ff" wen van een tunnel voor den spoorweg wegnemen van de brug, die voor het gerei? verkeer der zeeschepen een erimi* hd ff vormt. Ongetwijfeld zal dit succesdat na langdurige onderhandelingen tu'sschen ff gemeentebestuur van de hoofdstad an 2 ff' geering tot stand kwam, in vele k! groote voldoening wekken. Dgec MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 31 Maart 1939 (Awm Tarbot f 1.14—f 1.06 per kilo. Tong f 1.30—f 0.86 ct. per kilo. Griet f 36f 30 per 50 kilo. Middel schol f 25 per 50 kilo. Zetschol f 28 per 50 kilo. Kleine schol f 27—f 12 per 50 kilo Bot f 14f 14.50 per 50 kilo. Schar f 17f 3 per 50 kilo, Wijting f 4.70—f 1.60 per 50 kilo. Versche haring f 4.50—f 2.60 per 50 kilo "Kabeljauw f 60—f 21.50 per 125 kilo. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Petten IJM 49. Schoorl IJM 39, Uiver Lr.r 384, Hercules IJM 196, Walrus IJM 24. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt- Protinus IJM. 85. Vangst: 600 m. gul, kabel jauw en platvisch en 600 st. stijve kabeljauw. Het bleek, dat men een rijke vondst had gedaan. Het beeld was nl. van marmer en stelde een levensgroot manspersoon, vermoedelijk een der Romeinsche keizers voor, gekleed in een los gewaad, met een staf of scep ter in de linkerhand, welke staf echter afgebroken is. West wandelt. Ludwig Berger heeft van Pyg malion een uitstekende film gemaakt. De Maasbode: Er werd geacteerd met een kunstvaardigheid, die men zelfs op het tooneel niet vaak zietonnoodig te zeg gen, hoezeer wij deze film aan ieder kunnen aanbevelen. De tweede hoofdfilm in het programma van Thalia is de R.K.O. Radio Film .Paniek in Hollywood" (Crashing Hoilywood) met Lee Tracy en Joan Woodbury in de hoofdrollen. Een scenarioschrijver onthult onbewust in zijn filmverhaal een misdaad, die in werke lijkheid heeft plaats gehad. Gevolg: een reeks van spannende en emotioneele voorvallen. Zigeunerin paste wisseltruc toe. IJmuidensche winkeliers werden de dupe. HAARLEM Donderdag. Op vreemde wijze had een 45-jarige vrouw uit een woonwagenkamp in Haarlem in IJmui den „gewinkeld". Ze had eerst bij een melk- handelaar op 28 Febrauri een pakje boter ge kocht. Ze betaalde met een rijksdaalder, doch toen de winkelier een beurs met wisselgeld haalde en deze op de toonbank uitstortte, schoot haar te binnen, dat ze nog een pakje boter wilde hebben. Daarbij vroeg ze of er nog oude centen bij het geld waren en ze grabbelde daar toe meteen door de vele geldstukken, die de jeugdige melkhandelaar voor haar had uitge strooid. Even later kwam echter ook de eige nares van den winkel binnen en ze wees er haar zoon meteen op, dat men niet het geld zoo maar voor de klanten tentoon moest spreiden. Later bleek, dat ze dit wel zeer goed had ingezien, want toen de klant den winkel had verlaten en men het geld natelde miste men drie gulden. Eenige dagen later verscheen dezelfde vrouw bij een sigaren-, koffie- en theehandelaar in IJmuiden en ook nu bestelde ze eerst weer één pakje koffie, betaalde met een rijksdaalder en vroeg daarna, toen ze het wisselgeld gekregen had om nog een pakje. Op de toonbank stond een glazen bakje met ongeveer 67 gulden en toen de vrouw verdwenen was, zat er nog maar f 42 in. Ter terechtzitting kon de vrouw zich van al les niets meer herinneren. De Officier zei in zijn requisitoir, dat ze één, twee, drie klaveraas met guldens speelde. De handen van de verdachte komen steeds bij het geld en als ze dan weg is blijkt er weer iets te zijn verdwenen. Negen maanden gevangenisstraf eischte de Officier. De verdediger mr. dr. Smit uit Amsterdam, vond het bewijs in de twee ten laste gelegde ge vallen niet zoo sterk. Hij besprak verder den avontuurlijken levensloop van de vrouw, die aanvankelijk koorddanseres was en later in zeer behoeftige omstandigheden kwam te verkeeren. Ze kan lezen noch schrijven en indien ze al tot diefstal is overgegaan dan heeft ze dat uit ar moede gedaan. Spr. drong dan ook met aandrang op clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 800 Dirkje RO 53 f 2380 550 Adelante IJM. 19 f 1590 750 L. S. Groen IJM. 130 f 1860 Loggers: SCH 89 f 1050, KW 4 f 1520, KW 59 f 930. Op een diepte van ongeveer 3 M. dus iets dieper dan bij de vondst in de Berken straat gleed zijn spade af op een hard voorwerp. Op een dergelijke diepte gebeurt zooiets niet vaak en dus moest onze grond werker er meer van weten. En hieraan danken de archaeologen het, dat op slechts eenige honderden meters van de plaats, waar in Januari de overblijfselen van een oude Bataafsch-Romeinsche neder zetting werden gevonden, opnieuw een be langrijke vondst werd gedaan, welke vondst wellicht tot gevolg kan hebben, dat groote op gravingen in de omgeving zullen worden uit gevoerd. En die ook voor de gemeentekas van groot belang is. Waren het bij de opgravingen in de Berken straat niets dan scherven, die te voorschijn kwamen, hier vond men gave voorwerpen, waarvan sommige duidelijk de sporen dragen van de verfijnde Romeinsche kunst, voorna melijk op het gebied van pottenbakkerij en beeldhouwwerk. Toen de grondwerker voorzichtig verder groef, bleek het voorwerp, waarop zijn spade was afgestooten en fraai bewerkte kom te zijn. Hij stelde direct den opzichter van zijn vondst in kennis, die vermoedende dat er nog wel meer voor den dag zou komen nog twee mannen in de kuil liet graven. Het resultaat was verrassend. Want niet ver van de kom werd een nog veel belangrijker vondst ge daan. Weer was een spade op iets hards ge- stooten, weer werd voorzichtig verder gegra ven en spoedig werd de vorm van een beeld zichtbaar, dat op het eerste gezicht geheel onbeschadigd leek. Schepje na schepje werd het zand rondom het beeld weggegraven; zelfs de handen kwamen er bij te pas Het spreekt vanzelf, dat het werk van de arbeiders in den kuil met groote belangstel ling door „het publiek" dat spoedig van de vondst vernomen had, werd gade geslagen. Vooral toen de arbeiders bezig waren, het beeld uit den grond te halen, was er een ademlooze stilte en een groote spanning rond om den kuil. Steeds grooter werd het zichtbare deel van het beeld en steeds grooter werd ook de span ning. Er was inmiddels een opzichter van de gemeente gearriveerd en deze nam toen de leiding van het graafwerk op zich. Nadat men ongeveer drie kwartier gezwoegd had, was het beeld bevrijd. Aan de houding van den rechterbovenarm valt af te leiden, dat deze in een wijzende richting is gestrekt. Onderarm met hand ontbreken echter. De kop vertoont een edel gelaat. Bij den rechtervoet staat nog een klein beeldje. Met moeite heeft men het beeld, dat ongeveer 200 K.G. weegt uit den kuil op- geheschen. Het werd afgewasschen en daarbij bleek, dat het behalve den gebroken staf, zoo goed als geheel onbeschadigd was. Het werd voorloopig in een der keten onderdak verleend welke keet, waarin het zich ook thans nog bevindt, streng bewaakt wordt. Maar ook met deze vondst was men er nog niet. Men vond nog heel veel aardewerk, w.o. tal van bewerkte vazen, verder eenige fraai gesmede wapens en een aantal voorwerpen, waarvan niemand der aanwezigen de bestem ming wist. Ook deze voorwerpen werden voor- Copyright P. I. B. Bot 6 Copenhagen De oude hofdame schrok hevig, toen zij den grooten hond de prinses op zijn rug zag nemen. Angefcig bleef zij eerst even zitten, maar nauwelijks zag zij beiden verdwijnen of zij kwam tot bezinning Snel trok de hofdame een paar waterlaarzen aan, welke zij voor alle zekerheid gereed had geaet en zij liep snel den hond achterna, zonder dat deze er iets van merkte. Ver was het niet naar het groote huis, waar de soldaat woonde - - - - en toen zij den hond in de deur zag verdwijnen, wist de hofdame huis zou kunnen terugvinden, zette zij met krijt een groot kruis qp de deur, (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10