IJmuider Courant 1 LENTE-NUMMER TRITAX Meerstr. 4-Beverwijk voor DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Daladier's Antwoord. 1^"""' Ni Verkiezingsvoorspel. Het bezoek van de Koningin aan België. Handelsbesprekingen met België. 'rt** „Tarakan" gaat weer jeugdreizen maken. iaARGANG NO. 127 Loorem CoM". M»»uchappO Cllt*"co»«>1 «W™ 4lS«m y v Groole Honulrial 93. Tel 10724. Bureau JJmuidei 0U^ KeDuemerlaau 42, IJ muiden. «01 Po«tgiro 310791. Alle Telefoo" WUA' rden t°«el°°' "P8ennm"' d" Coo«"- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 31 MAART 1939 Abonnementen per week f0.12'/», pet maand f0.52l/j, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Lo«m nummer» 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dnbbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10, ledereen is bezoeker van het REX THEATER U ook? (Adv. Ingez. Med.) Fransche minister-president Edouard Lier heeft niet nagelaten Mussolini dui- deliik van antwoord te dienen. In een krachtig, «ber geformuleerd betoog heeft hij de Fran- he houding zeer scherp bepaald. Het komt fjerop neer: Wij willen wel onderhandelen betreffende Tunis, Dzjiboeti en het Suez- Kanaal, maar wij zullen daartoe niet den eersten'stap doen en zullen geen duimbreed ronds noch een enkel recht afstaan. Gij hebt Lzegd dat gij uw eischen reeds duidelijk ge formuleerd hebt in uw nota van 17 December, maar dat is onwaar. Zij zijn er niet in uit eengezet. Wij zullen die nota openbaar maken. Vanavond nog. Verder verzekeren wij u dat rij franschen ons sterker en nauwer vereend dan ooit gevoelen en aan iedere agressie het hoofd zullen bieden. Onze arbeidsorganisatie en onze financiën zijn hersteld, onze weer macht is op volle kracht, wij hebben volko men vertrouwen in ons bondgenootschap met Engeland. Wij hopen dat de vrede gered zal worden, want wij haten den oorlog. Maar mochten wij tot een oorlog gedwongen worden als eenig alternatief voor vernedering en eer loosheid, dan zouden wij als één man oprijzen voor de verdediging van onze vrijheid. Wij zijn in staat die te bewaren. Wij willen den oorlog niet. Wij willen Euro pa helpen zichzelf te redden. Inderdaad is er geen mensch, die thans niet weet dat de oor log een ramp zou zijn voor alle naties. Nie mand zou beschut zijn tegen vernietiging. Malr wij zullen hem aanvaarden als onze vrij heid bedreigd wordt". Dit is ir. hoofdzaak het betoog van Daladier. Hij heeft het doen volgen door de publica tie van de Italiaansche nota van 17 December. Inderdaad ontbreekt daarin een omschrijving van Italiaansche eischen betreffende Tunis, Dzjiboeti en het Suez Kanaal. De beteekenis van deze rede, die in de Engel- sche en Amerikaansche pers met algemeenen bijval is ontvangen, is niet te loochenen. En evenmin het gezag van den man die haar uit gesproken heeft. Daladier is nu bijna een jaar aan het bewind en heeft weinige dagen ge leden volmachten van het parlement gekre gen die hem voor den tijd van acht maanden vrijheid geven, met zijn. ministers de lands verdediging te versterken en te regelen zooals dat de regeering goeddunkt.' Door zijn door zettend en vastberaden optreden is hij erin geslaagd, de ontwrichting van het bedrijfs leven te overwinnen en in eenige maanden tijds een volkomen financiëel herstel te be werken. Hij geniet een gezag en een vertrou wen zooals sinds Poincaré geen enkele Fran sche premier heeft bezeten. En hij heeft ampel bewezen geen phraseur, geen mooiprater te zijn. Ofschoon hij afkomstig is uit de licht bewogen, spraakzame en tot fantasie geneigde bevolking der Midi is hij een stugge, bedaarde man van weinig woorden. Hij houdt zelfs geen bloemrijke redevoeringen, die in Frankrijk, het land der welsprekendheid, zoo veelvuldig zijn. Hij is sober, nuchter in zijn woordkeus. Zijn optreden en redenaarsstijl zouden die van een Engelschen of Nederlandschen be windsman kunnen zijn. Er is geen verschil. Zijn uiterlijke stugheid hij glimlacht zelfs maar heel zelden doet overigens meer den ken aan een Poincaré. Men kan dezen man moeilijk ais een bluffer voorstellen, als hij van Frankrijks kracht en vastberadenheid spreekt. Men heeft hem nooit hooren opsnijden. De historie heeft overigens geleerd, dat in critieke omstandigheden Frankrijk immer in staat is gebleken, zich met verwonderlijke; snelheid uit de grootste moeilijkheden en verwarringen omhoog te werken en dat het dan altijd de juiste leiders weet te vinden. Bovendien kan het altijd staat maken op zijn onuitputtelijken natuurlijken rijkdom. Het is het rijkste land van Europa. De rede van Daladier is in de Italiaansche ochtendbladen in zeer verkorten vorm en zon der commentaar opgenomen, naar Reuter meldt. Moeten wij na deze rede nu een verhoogd oorlogsgevaar zien? Neen. Dat geloof ik niet. Waarschijnlijk is dat deze besliste houding van Frankrijk de sfeer verhelderen zal en Mussolini tot inbinden bewegen. Hij kan on derhandelen over het statuut der Italianen in Tunis, over den spoorweg Dzjiboeti-Addis Abeba, over commerciëele voordeelen in Dzji- ooeti en over den raad van bestuur en de heven van het Suez-Kanaal. Dat is dus geen «Nooit!" van Daladier, zooals de Messagero, bet eenige Italiaansche blad dat gistermorgen een meening in zijn „kop" boven de rede heeft gezet, wil doen voorkomen. Maar met dreigen komt de Italiaansche dictator niet verder. Dat is hem nu duidelijk gemaakt en het moest wel ^beuren. Het was volkomen te voorzien. De tand is dus niet verergerd. ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78, heeft den HOED dien U zoekt. Geheel nieuwe VOORJAARSCOLLECTIE. (Adv. Ingez. Med.) ll!l|ll!ll!llllllll!l! iiniiii"1"1 r Wij hooren weer met aanzwellend gerommel De nadering van den verkiezingsstrijd, Het wekt den kiezer weer uit zijn gedommel, Waarin hij verzonken was langen tijd. Wij lezen weer lijsten van candidaten, Veel oude namen, met nieuwe erbij, De volgorde van Provinciale Staten, In lijsten genummerd naar de partij. Er wordt weer gesproken en weer geschreven, Met slaan op de borst en met kracht en klem, Het wordt ons weer dik zwart op wit gegeven, In wedijver om onze schoone stem. Er wordt ook alweer openbaar vergaderd, Omgeven door allerlei druk gedoe, Naarmate de dag der verkiezing nadert, Neemt alles gestadig in tempo toe. De kiezer is keizer wordt weer de orde, Naast hem is de kiezeres keizerin Wij voelen ons niet zoozeer machtig worden, Maar voelen de plicht en lossen die in. Er wordt weer naar onze gunsten gedongen, Als koor op 't gemengd politiek terrein, En wordt er eenstemmig ook niet gezongen, Het moge toch zonder een wanklank zijn. P. GASUS. Het programma van het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan België, is tot nu toe als volgt vastgesteld: Zondag 23 April: De Koningin komt 23 April voor haar of ficieel bezoek te Brussel aan. Zij zal in den loop van den middag door Koning Leopold aan het Noorderstation ontvangen worden, doch het juiste uur is nog niet vastgesteld. Des avonds zal in de salons van het paleis te Brussel een groot galadiner worden ge geven. Maandag 24 April: Den volgenden dag zal H.M. zich in den ochtend naar het stadhuis begeven, waar zij door burgemeester Max en de leden van het college van schepenen zal worden ontvangen. Des middags zal zij een garden-party bij wonen, die in de serres van het slot te Laeken wordt gegeven en in den avond zal zij zich naar een galavoorstelling in het Théatre de la Monnaie begeven. Dinsdag 25 April: Dinsdag 25 April zal de Koningin naar Luik vertrekken, waarzij de internationale tentoon stelling zal bezoeken. Zij zal in den loop van den middag naar Brussel terugkeeren en aan zitten aan een diner, dat in de salons van het Nederlandsche gezantschap wordt gegeven. Woensdag 26 April: In den ochtend van Woensdag 26 April zal de Koningin weder naar Den Haag vertrek ken. Handelsbalans voor ons land steeds passiever. In de Nederlandsche en Belgische pers, al dus het A.N.P.. is gedurende de laatste da gen een en ander medegedeeld over de onder handelingen, die thans aan den gang zijn over verlenging van de handelsovereenkomst die op 1 Mei a.s. afloopt. Hierbij wordt de na druk gelegd op den Belgischen wensch om de huidige regeling van den invoer van tuinbouw producten te herzien, voor welk verzoek dan verband wordt gezocht met de jongste tarief- verhooging van Nederland voor een groot aantal industrieele producten, waarvan in België een verstoring van het evenwicht in de handelsbalans wordt gevreesd. De tariefkwesties tusschen beide landen nu worden geregeld in het handelsverdrag van 1863, en aan de daarin neergelegde meestbe- gunstiging is vanzelfsprekend bij de jongste maatregelen strikt de hand gehouden. Zooals bekend, ontwikkelt zich echter het handelsverkeer tusschen Nederland en Bel gië gedurende den laatsten tijd op zoodanige wijze, dat de handelsbalans die in de jaren 1931 en 1932 nagenoeg in evenwicht was, zich sindsdien gestadig in voor Nederland passieven zin heeft gewijzigd. Het dekkingspercentage, dat oorspronkelijk de 90 pet. benaderde, is geleidelijk terugge- loopen tot het in 1938 een dieptepunt be reikte op 65 pet., een percentage, dat sinds 1928 niet meer was voorgekomen. Indien thans de vraag ter sprake wordt ge bracht in hoeverre het evenwicht tusschen den in- en uitvoer van Nederland en België door de Nederlandsche tarief maatregelen in gevaar wordt gebracht, is dit te bezien in het kader van de algeheele ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen beide landen. Alsdan blijkt dat deze ontwikkeling een zoo danige is, dat daarop van Belgische zijde kwalijk een beroep kan worden gedaan. Beide landen zijn verplicht geweest met het oog op de internationale conjunctuur, na tionale takken van volkskracht een zekere bescherming te verleenen voor zoover deze door de- bestaande verdragen was geoor loofd. Van Nederlandsche zijde heeft men het HET KOST U NIETS EN KAN ALLEEN VOORDEEL BRENGEN EN VOOR - DEEL 8PENGT HET U ZEKER ONZE 50 TOONKAMERS ZULLEN U DAAR VAN OVERTUIGEN -AU ROPA- MEU - BELEN ZIJN NIET ALLEEN MOOI OM TE ZIEN ZE ZUN OOK SOLIEDE VOOR IEDERE SMAAK EN BILLIJKE PRIJZEN. 1^1, AFDMEU8tL£N VUKfCSTRMTWtG 267269 27/ 273 ÏÏL5%3 (Adv. Ingez. Med.) "O osrotssro ssrO is het nummer van de Speciaal adres voor TROUW- EN VISITER II DEN (Adv. Ingez. Med.) tot dusver zonder eenigen tegenmaatregel aangezien, dat de handelsbalans steeds pas siever werd, mede als gevolg van toenemende Belgische beschermingsmaatregelen. Het is nauwelijks aan te nemen, dat van Neder landsche zijde zou worden aanvaard, dat de mogelijkheid van eenig herstel, die wellicht in de jongste tariefverhoogingen ligt, dient te worden teniet gedaan door concessies die de strekking hebben de verhouding tusschen in- en uitvoer op het laagste punt sinds een tien tal jaren te stabiliseeren. De „Tromp" via New-York naar Indië. Naar wij vernemen zal H.M. flottilleleider „Tromp" in den loop van dit jaar via New York naar Ned.-Indië vertrekken. Het is de bedoeling, dat de Nederlandsche bodem op 31 Augustus, den „Netherlands day" van de „World Fair" te New York aldaar aanwezig zal zijn. Het oponthoud, in Amerika zal ove rigens vermoedelijk slechts van korten duur zijn. Scheidsgerecht inzake geschil op de werven te Rotterdam. De ministerraad heëft. gevolg gevend aan den wensch der partijen, dat hij de scheids lieden ter beslechting van bovenvermeld ge schil zou aanwijzen, waartoe benoemd de hee- ren H. P. J. Bloemers, mr. T. J. Verschuur, mr. dr. S. de Vries Czn., respectievelijk rijks bemiddelaar in het le, 4e en 2e district. De rijksbemiddelaar in het 3e district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta was op grond van artikel 29 van de Arbeidsgeschillenwet 1923 niet be voegd als scheidsman op te treden, omdat ten overstaan van hem de acte van compromis, waarin de scheidsrechterlijke uitspraak werd aanvaard, opgemaakt is. Als van ouds naar Noorwegen. De Nederlandsche jeugd zal ongetwijfeld met vreugde hebben vernomen, dat de stoomvaart maatschappij „Nederland" dit jaar wederom het vrachtschip „Tarakan" beschikbaar zal stellen voor het maken gedurende de zomervacantie van vijf kampeerreizen naar Noorwegen. Twee achtereenvolgende jaren, in 1935 en 1936, heeft de „Tarakan" deze reizen gemaakt en nog leeft de herinnering daaraan voort bij de Nederlandsche jeugd, die een week aan boord heeft vertoefd. En ook in scheepvaartkringen verheugt men zich, dat dit jaar wederom de mo gelijkheid tot het maken van deze reizen be staat. Hoewel de zeevaart immers nog steeds een hoofdrol speelt in ons volksbestaan, weten de Nederlandsche jongens hpe langer hoe min der van schepen en van de zee en hebben zij in het geheel geen kijk op varen, terwijl de be langstelling voor het schip verdrongen is door die voor het vliegtuig, dat ze op de moderne vliegvelden veel gemakkelijker kunnen benade ren dan in de havens de schepen. De reizen zullen op dezelfde wijze zijn inge richt als de beide vorige jaren. Op Zaterdag 1 Juli vertrekt de „Tarakan" voor de eerste maal uit Amsterdam, om Zaterdagmorgen 8 Juli in IJmuiden te meeren, aan den welwillend door de Kon. Ned. Hoogovens- en Staalfabrieken be schikbaar gestelden steiger van het Hoogoven terrein, vanwaar in den namiddag de volgende reis aanvangt, achtereenvolgens tot de vijfde reis, die op 29 Juli begint en op 5 Augustus ein digt. Tegen een tarief van 1 cent per kilometer vervoeren de spoorwegen de jeugdige reizigers tot bij de aanlegplaats. Het kampeerkarakter blijft behouden doordat in elke groep de jongens zelf corveedïensten air het halen van eten, uit de kombuis, het schoon houden der slaapgelegenheid, het wasschen van het servies, zelf moeten verrichten. Bratislava deed geen beroep op Duitschland. Havas meldt uit Bratislava, 30 Maart In een vraaggesprek met den corres pondent van Havas heeft minister president Tiso verklaard: Naar aan leiding van den Hongaarschen jnval heeft onze regeering geen beroep op Duitschland gedaan, omdat zij de wereld wilde toonen. dat Slowakije in staat is, zelf zijn onafhankelijk heid en zijn grenzen te verdedigen. Waar schaken geoorloofd is. De cipier der lands-gevangenis van Tand- Joeng-Karang, die onlangs wegens het scha ken van een jong meisje in verzekerde be waring werd gesteld in 'het eerder door hem beheerde huis van bewaring, is weder op vrije voeten gelaten, meldt Aneta-A.N,P. Hij is'ge handhaafd in zijn functie van gevangenis bewaarder. Uit het ingesteld onderzoek ter zake is gebleken, dat de cipier, die een Lam- ponger van zeer goeden huize is, de bijzondere zeden en gebruiken van zijn land niet heeft geschonden. In de Lampongs is het schaken van een hufwbaar meisje door haar aan staande bruidegom gebruikelijk. Het heeft eenigszins ten doel om vrij te komen van een in normale gevallen exorbi tant hoogen bruidschat de oewang djoed joer die een jongeling of indirect zijn ouders aan zijn geliefde moet schenken. Het schaken heeft als regel plaats met weder zij dsch goedvinden van de beide partijen i.e. het verliefde paar. Na zoo'n geval worden jongeling en uitverkorene door de respec tievelijke ouders getrouwd. Regeling voor particuliere Nachtveiligheidsdiensten. Beschikking in de Staatscourant verschenen. In de Staatscourant van Donderdag is gepubliceerd een beschikking van den minis ter van justitie betreffende de particuliere nachtveiligheidsdiensten. Deze beschikking is een uitvloeisel van de wet op de Weercorpsen en van het Konink lijk besluit van 2 Juli 1938, houdende bepalin gen tot uitvoering van de wet op de weer corpsen. In de thans gepubliceerde beschik king wordt bepaald aan welke eischen een particuliere nachtveiligheidsdienst moet vol doen. In een twintigtal artikelen wordt o.m. vastgelegd, dat de financieele basis der nachtveiligheidsdiensten voldoende moet zijn, terwijl daarenboven de sociale positie van het personeel wordt geregeld. Door deze beschikking worden de partij culiere nachtveiligheidsdiensten dus op een beter peil egbracht. Wanneer zij aan de ver- eischten voldoen, waarborgt overheidstoezicht haar deugdelijkheid. „Terug naar de oude grens" het devies der Slowaken. WEER EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Op het politiebureau Stadhouderskade te Amsterdam bevindt zich op het oogenblik een 50-jarige fotograaf, zonder vaste woonplaats, die er zijn werk van maakte langs de deuren postpapier aan te bieden, waarop links in den bovenhoek een foto van het huis der bewoners zou worden aangebracht. De man hing daar bij tevens een verhaal op van zijn financieele moeilijkheden en slaagde er meermalen in een voorschot op de leverantielos te krijgen, waarna hij niets meer van zich hooren liet. Op deze wijze zijn zeer velen in verscheidene plaatsen van ons land gedupeerd. De man, die terzake oplichting door de Rotterdamsche politie was aangehouden, maakt thans opnieuw een tournee maar nu onvrijwillig door een tiental door hem bezochte plaatsen, om aan een verhoor te worden onderworpen. Op de vraag, waarom men het Hongaar- sche leger het Slowaaksche grondgebied heeft laten binnendringen, verklaarde Tiso: op den dag van den inval meldde zich een Hongaar- sche afdeeling met een witte vlag bij de Slo waaksche autoriteiten. De afgezanten over handigden den Slowaakschen commandant toen een eigenhandig door den commandant der Hongaarsche troepen geschreven brief, waarin gezegd wordt: „met goedvinden van de Duitsche natie betreden de Hongaarsühe troepen het Slowaaksche gerondgebied en zij zullen halt houden bij de als volgt getrok ken lijn De Slowaaksche commandant, die trouwens door de schending van de door de Hongaren erkende grens verrast was. meende geen tegenstand te moeten bieden. Toen wij van de gebeurtenissen op de hoog te waren gesteid. hebben wij zonder iemand te raadplegen order gegeven. de Hongaren tegen te houden. Van toen af hebben zij geen pas meer voorwaarts kunnen doen. Tiso voegde hieraan toe. dat de Hongaren niet waren teruggedrongen omdat de Honga ren wensch ten, dat wij een Slowaaksche dele gatie naar Boedapest zouden zenden met op dracht in een gemengde commissie te onder handelen en voorstelden de vijandelijkheden onmiddellijk te staken tot de onderhandelin gen geëindigd zouden zijn. Sterk door ons goed recht hebben wij het Hongaarsche voor stel aanvaard om blijk te geven van onzen wil bij te dragen tot het herstel van den vrede in dit deel van Europa, doch wij geven niet toe aan de Hongaarsche eischen. Onze delegatie is Donderdagochtend weer maan Boedapest vertrokken. Zij zal onze tegen voorstellen overhandigen, die in één woord samengevat kunnen worden: terugkeer tot de oude grens. Op de vraag of de Hongaren waren aan gemoedigd om tot hun actie over te gaan, antwoordde Tiso: „Ik kan u onmogelijk mijn meening op dit punt zeggen". Magazijnknecht bestal zijn firma. Beverwijksche grossierderij voor 200. benadeeld. Een 28-jarige knecht van een Beverwijk sche grossierderij had een schuld aan een bakker. Om die schuld af te doen gaf hij den bakker, die bij de firma klant was elke week eenige goederen af, die deze niet besteld had. Bij een bestelling kreeg men een bon van het kantoor waarop men bij het magazijn zijn bestelling kon halen. De bakker kreeg nu van den magazijnknecht geregeld pakjes margarine, suiker en dergelijke. Ze hadden dit spelletje ongeveer 7 maanden uitgehaald en daarbij de firma voor 200 benadeeld. Al* de bakker zout moest hebben dan gaf de ma gazijnknecht hem suiker en zoo slaagden zij er in elke week goede zaken te doen. De directeur van de firma vertelde, dat men nooit eenige argwaan tegen den magazijn knecht heeft gekoesterd. De zaak was uitge komen omdat de reizigers constateerden, dat de margarine van de firma zoo goedkoop aan de markt werd gebracht. Zes maanden voorwaardelijk vroeg de Of ficier tegen den magazijn knecht en vier maan den voorwaardelijk tegen den bakker. Beide met drie jaar proeftijd. Mr. H. O. DriLsma, die voor den bakker pleitte, sloot zich bij den conclusie van offi cier aan. Hij heeft een goede zaak en als hij de gevangenis in gaat dan zal zijn zaak onge twijfeld verloopen. Uitspraak 13 April MISHANDEDING. DEN DOOD TENGEVOLGE HEBBENDE. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een tramconducteur, die eenige weken gele den zijn vrouw een pantoffel naar het hoofd wierp, waarna zij koretn tijd later overleed, tot zeven weken gevangenisstraf, met aftrek van het geheele voorarrest, dat reeds zeven weken bedraagt, zoodat de verdachte onmid dellijk in vrijheid werd gesteld. De officier van justitie had ten laste ge legd: mishandening den dood tengevolge heb bende. Bij de sectie van het lijk was o.a. ko men vast te staan, dat de vrouw een zeer dunne schedel had.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1