Amerika's inzichten omtrent Europa Hitler's 50ste verjaardag. Uitnoodigingen naar de Randstaten. KAUNAS 5 April (Reuter). Van betrouw bare zijde wordt vernomen, dat de opperbevel hebber van het Litausche leger, generaal Rashtikis en de burgemeester van Kaunas, Merltis, zijn uitgenoodigd, 20 April naar Ber lijn te komen voor den verjaardag van den Führer. Ook vertegenwoordigers van Letland en Estland zouden zijn uitgenoodigd. Aanslag op de Duitsehe ambassade in Chili. Pierlot opnieuw Belgisch kabinetsformateur? BRUSSEL 5 April (Belga/A w m gelool't algemeen, dat de tegenwiL - Se Pierlot van den koning opdracht Pc!s'' een nieuwe regeermg te vormen tali- VOETBAL. De promotie-degradatie wedstrijden. Het programma van de eerst? h promotie-degradatie-wedstrijden v#n7 Ned. Voetbalbond voor een plaats in 5 klasse van Af deeling I is als volgt 52^ steld: g samenge- 16 April: Hilversum—E.DO 30 April: H.B.S.—Hilversum 14 Mei: E.D .O.—H.B.S WANDELSPORT. DE VIERDA AGSCHE AFSTAM)!. MARSCHEN TE NIJMEGEN. men, Het reglement 1939 verschri We ontvingen het reglement voor de intem tionale vierdaagsche afstandsmarschen ujji. Nijmegen, die van 25—2R Juli nullen worden ra houden. Het is een rijk geïllustreerd boekje,,, ruim twintig bladzijden geworden in een oren» omslag. De leider, kapitein J. N. Breunese, schrijft het volgende voorwoord: „De door den Nederlandschen Bond voor li. chamelijke Opvoeding uitgeschreven vierdaag sche afstandsmarschen hebben niet ten doe) de deelnemers aan te sporen tot het afleggen van een zoo groot mogelijken afstand of tot het af- leggen van een bepaalden afstand in den kortst mogelijken tijd, maar wel, hen zoodanig te oefe nen, dat dagelijks een vrij aanzienlijke afstand kan worden afgelegd, zonder dat de vermoeienis zóó groot is. dat daardoor de gezondheid wordt geschaad. De marsehen beoogen derhalve geen wedstrijd. Wij hopen dat evenals in vorige ja ren bij de a.s. marschen wederom het saamho righeidsgevoel, offervaardigheid, blijmoedigheid en kameraadschap tot uiting zullen komen. Om dit te bereiken is een goede voorbereiding nood zakelijk. Wij geven u dan ook den raad u goed te trainen en in een goed verzorgde kleeding"aar de marschen deel te nemen. Want dan alleen kunt ge van dit wandelfeest genieten, zult ge u in de Nijmeegsche sfeer thuis gevoelen en daar mede den goeden naam van onze 1 hoog houden en ver buiten onze 1 uitdragen". Tot zoover kapitein Breunese. Aan de marschen kan worden deelgenomen door: a. Burgers (zoowel vrouwelijke als manne lijke). Zij marcheeren individueel, dan wel - een vereeniging vertegenwoordigende in groepen van minstens 10 personen. (Dit sluit niet uit, dat van ééne vereeniging meer groe pen kunnen deelnemen). b. Leden van de vrijwillige burgerwachten en politiekorpsen, in uniform gekleed, zoomede ander overheidspersoneel in uniform. Zij mar cheeren individueel, of in groepen van minstens 10 personen, waaronder een leider. c. Officieren van land- en zeemacht, of van den vrij willigen landstorm, zoomede adjudant onderofficieren en daarmede in rang gelijk ge stelden. Zij marcheeren individueel, dan wel in detachementen van minstens 10 personen, w.a een commandant, bij voorkeur een korps of in richting vertegenwoordigende. d. Militairen beneden den rang van officier, Zij marcheeren in detachementen van minstens 10 personen en een commandant, zijnde een of ficier of onderofficier. Per detachement en per groep kan een ver zorger c.q. verzorgster worden toegevoegd. Voor dezen verzorger (ster) moet een gelijke bijdrage m de kosten worden bptaald als voor de dedne- •ners(sters) is vastgesteld. Verboden is: voor deelneemsters: het marchee ren in skibroeken, trainingspakken en rijbroe ken, alsmede de toegang tot de verblijven der deelnemers in de kazerne en het tentenkamp. Voor allen: het marcheeren in aan polinexe gezindheid uiting gevende kleeding. De leider der marschen behoudt zich het recfi voor om het marcheeren in onbehoorlijke klee ding en het medevoeren van vlaggen of dragen van insignes te verbieden. Alle deelnemers(sters) moete" zich melden o. 24 Juli, tusschen 10 en 18 uur, bij den leider in de kazerne der Koloniale Reserve te Nijmeg (Prins Hendrikkazerne). Buitengewone omstandigheden voorbehoud geschiedt de afmartelt dagelijks tusschen 3 uur. Alle marschen moeten binnen 11 uur afmelding zijn afgelegd. In de Prins Hendrikkazerne zijn voor over- chillende categorieën deelnemers(sters) Duree- len ingericht. Daar ontvangen de deelnemers(sters) armband waarop het nummer staat verm waaronder zij aan de marschen deelnemen.,^ Deze armband wordt gedurende marschdagen om den linkerbovenarm gear g en behoort op 28 Juli na het einde der mar schen te worden ingeleverd. De deelnemers (sters) melden zich ie_ dag, onmiddellijk na terugkeer in de kazern de genoemde bureelen en leveren aldaar con trolekaar t in. De deelneemers(sters) ontvangen op aen van aanmelding een programma, waarin o. opgenomen een nauwkeurige besohriiving de te volgen marschwegen, alsmede v uren en plaatsen van afmarsch. De deelnemers worden gelegerd in de* der Koloniale Reserve en in een tenten» Ieder deelnemer is verantwoordelijk voa hem verstrekte nachtleger. De deelneemsters moeten zelf zorgen -uiisvesting en voeding. v(ir. Het reglement is op aanvraag gratis krijgen aan het secretariaat: Nederlands^ Bond voor Lichamelijke Opvoeding- boschplein 18, Den Haag. De ,939. deze marschen sluiten onherroepelijk 1J Oom Sam's preventieve maatregelen. Het medelijden en... de minachting... Het Amerikaansche volk slaat de gebeur tenissen in Europa met leede oogen gade. Zeker is, dat de belangstelling voor wat in Europa geschiedt hier zeer groot is. En even zeer is het zeker dat de vrede hier als een groot en goed bezit voor de menschheid wordt beschouwd. Gij weet dat er hier ten aanzien van de Europeesche gebeurtenissen twee stroomingen zijn. die van de activisten, die de Vereenigde Staten actief willen laten op treden om hun gewicht voor den vrede in de schaal te leggen en die van de isolationisten die zich, ook ideëel en preventief buiten alle Europeesche aangelegenheden willen houden. President Roosevelt en de zijnen zijn de acti vistische richting toegedaan. Daarom is de Amerikaansche „Europeesche" politiek tot nu toe activistisch geweest. Het besluit, op alle Duitsehe producten die' hier ingevoerd wor den een extra-belasting van 25 procent te heffen, de niet-erkenning van de inlijving der Tsjecho-Slowaaksche Republiek bij het Derde Rijk waren van dit activisme de uit vloeiselen en bewijzen. Maar: het activisme gaat voorloopig alleen te wei'k langs preventieven weg: het wil actief handelen om een uitbarsting der in Europa opgehoopte conflict-stof te voorkomen. Wan neer blijkt dat deze preventie haar doel mist komen de activistische en isolationistische stroomingen welhaast in één bedding. Wan neer blijken zou dat alle maatregelen om een conflict te voorkomen tevergeefsch waren geweest, dan zou wel' eens kunnen blijken dat oom Sam zich in zijn isolement wil terugtrek ken en dat zelfs de uiterste activisten niet bereid waren Amerikaansche levens en Ame- rikaansch bloed te riskeeren. Er heerscht in de Vereenigde Staten an ders dan men in Europa wel eens geneigd is te denken een zeer hevig nationalisme. Als vreemdeling hebt ge gelegenheid in overvloed te ervaren, dat de Amerikanen zeer bewust trotsch zijn op hun gemeenebest. Geregeld hoort ge met ontroerde en trotsche stem spreken over „this great and fine country". Dit sterke nationale gevoel, deze groote liefde voor de republiek en voor zijn instellingen leidt tot een zekere hooghartigheid ten aan zien van Europa. Het is niet te ontkennen dat de gevoelens jegens het oude werelddeel liggen tusschen medelijden en minachting. Medelijden om zijn droeve lot, minachting om zijn onvermogen, eendracht tot stand te brengen en vrede te bewaren. Men mag de elementaire stemming van een volk elemen tair kenschetsen. Daarom mag ik zeggen dat de stemming in het Amerikaansohe volk ten opzichte van het huidige Europa deze is: „Gij zijt blijkbaar niet in staat vredig met elkaar te leven, gij zijt te lamlendig om te vinden wat u vereenig t in stede van wat u verdeelt. Gij zijt onmachtig en ik minacht uw machte loosheid. Daarom wensch ik mij voor u geen offer te getroosten". Ik geloof dat het geheele Amerikaansche volk er zoo over denkt. Het hecht ten zeerste aanzijn democrati sche vrijheden en daarom is het in groote meerderheid anti-totalitair gezind. Maar het is ook in groote meerderheid Amerikaansch en alleen maar Amerikaansch. Zoo naderen, hoe meer de spanning in Europa toeneemt, de iso lationisten en de activisten elkaar. Een groote en gezaghebbende Amerikaansche courant schreef dezer dagen: „Wellicht zullen de Ver eenigde Staten geroepen zijn een toevlucht te worden voor de menschelijke waardigheid en de menschelijke cultuur, laten wij zorgen dat wij deze taak kunnen vervullen en laten wij ons dus niet met onwaardigheid en anti-cul tuur in laten".. En een bekend hoogleeraar- historicus gaf als zijn oordeel te kennen: „Wanneer de Europeesche democratieën dat werkelijk willen kunnen zij de totalitaire staten terugdringen. Wanneer zij dat werke lijk willen zijn zij in staat tegenover iedere Duitschen en Italiaansehen soldaat drie van hun soldaten te zetten. Waarom moeten de Vereenigde Staten hen dan helpen?" Afgezien van de vraag of men het met deze uitspraken al of niet eens kan zijn, ongetwij feld zijn zij typeerend voor het Amerikaansche oordeel en de Amerikaansche stemming je gens het Europa van deze dagen. In de Vereenigde Staten heerscht een die pe en overtuigde democratische gezindheid bij de overgroote meerderheid der bevolking. Men is geneigd de Amerikaansche democra tie met alle macht te verdedigen, wanneer dat noodig mocht blijken. Maar de totalitaire sta ten zijn geen directe bedreiging voor de Ame rikaansche democratie. Men heeft hier vol doende te stellen met den anti-democratischen ..vijand no. 1" in eigen huis: de werkloosheid. Twaalf millioen Amerikaansche staatsbur gers zijn werkloos. Hun werkloosheid is een permanente bedreiging voor de Amerikaan sche democratie. De hongerige man, de half- gevoede man, de man, die zijn kinderen niet voldoende kleeren kan geven, hun geen vol doende opvoeding kan geven, hun geen vol doende medische verzorging kan geven is niet de man die geduldig kan luisteren naar de redevoeringen over de zegeningen der Ame rikaansche democratie. De New-York Post schreef gisteren: „Wij zijn van oordeel dat het onze plicht is de democratie, onze Ameri kaansche democratie, te verdedigen daar waar ze het meeste gevaar loopt: thuis. Wij zijn van oordeel dat wij hier, bij ons thuis te veel te doen hebben met de verdediging der demo cratie, dan dat wij onze energie en tenslotte ons bloed en ons geld zouden mogen beste den aan de verdediging van de democratie in de verte. Wij -zijn van oordeel dat dit belang rijker is en meer kans op slagen heeft dan ver dediging der democratie, dan „collectieve vei ligheidsmaatregelen" te nemen met de politici die op het oogenblik de leiding der democra tieën in Europa hebben". Het is niet van belang of dit standpunt juist of niet juist is. Nog minder is het nuttig daarover te gaan debatteeren. Maar het is van groot belang te weten, dat dit het standpunt is van het grootste deel van de openbare meening in de Vereenigde Staten. Mr. E. ELIAS. Anti-Spaansche demonstraties in Mexico. Falangistische leiders uitgewezen. MEXICO STAD 5 April. President Carde nas heeft bevel gegeven drie Spaansche Falan gistische leiders uit Mexico te verbannen. Onder dezen bevindt zich Ortega, leider van de Falan gistische groep Mexico. Gisteren was de stad het tooneel van heftige demonstraties tegen alle Spaansche clubs en het Casino-Espagnoi. De gebouwen werden be stormd en de inrichting en ruiten vernield. De politie slaagde er tenslotte in, doch niet voordat zij traangas had gebruikt, de menschen- menigte uiteen te drijven. (United Press). Weer een boete van 300.— voor wilde bus-ondernemer. Overtreding van het R. A. P. HAARLEM, Woensdag. Tot f 300 boete of 1 maand hechtenis veroor deelde de Kantonrechter hedenmorgen een Haarlemschen autobusondernemer wegens over treding van het R.A.P. Het betrof een wilden autobusdienst tusschen Haarlem en Den Haag. Er werd om de 2 uur gereden en voor een en kele reis betaalde men 50 ct. en voor een retour 85 ct. Daar de ondernemer zelf niet verschenen was duurde de behandeling van deze zaak maar kort. Nadat twee chauffeurs waren gehoord hield de Ambtenaar zijn requisitoir waarin hij er op wees, dat deze ondernemer geen recht op cle mentie kon doen gelden daar hij zijn materiaal slecht onderhoudt. De Ambtenaar vroeg tenslotte twee geldboeten van f 400 elk sub. 1 maand, daar de dienst met twee motorrijtuigen wordt onderhouden. De kantonrechter legde hierna de bovenvermeldde straf op. Nog steeds ontploffingen in Engeland. Materiëele schade, geen gewonden. LONDEN, 5 April (Reuter) Vanochtend vroeg zijn te Birmingham drie bommen ont ploft, welke alleen materieele schade aanricht ten. Kort voor de eerste ontploffing heeft een straatveger een geïmproviseerde bom gevon den en naar het politiebureau gebracht waar het projectiel onschadelijk werd gemaakt. Ook te Liverpool is een bom ontploft nabij een sportpark. Een aantal boomen en struiken werd beschadigd. Blijkbaar was de bom be vestigd aan de takken van een boom. Een vijfde bom is hedenochtend ontploft te Coventry. Het projectiel was bevestigd aan een paal van het net der electrische tram, blijk baar met het doel den tramdienst te ont wrichten. Niemand werd gewond. nAlKT BI1SCITKN Blijde gebeurtenis aan het Albaansche Hof. Een prins geboren. TIRANA, 5 April. Reuter-A.N.P.) Koningin Geraldine heeft het leven geschonken aan een zoon. De geboorte van den kroonprins werd be kend gemaakt door een salvo van 101 kanon schoten. Onmiddellijk vulden de straten zich met een geestdriftige menigte, die koning Zogor en koningin Geraldine bejubelde. Gedurende drie dagen zal feest worden ge vierd, op de toppen der bergen zullen vreug devuren worden ontstoken. (United Press). Ook de Italiaansclie pers signaleert „omsingelingspolitiek". ROME 5 April. (Stefani). In hun corres pondenties uit de voornaamste hoofdsteden wijzen de bladen, zoo schrijft Stefani, op de politieke manoeuvre van Engeland en Frank rijk om een nieuwe „heilige alliantie" op te rich ten ten dienste van de belangen der democra tieën en tegen de expansie en de natuurlijke eischen van de as. De bladen doen uitkomen dat Duitschland tot een tegenaanval bereid is ten einde de Britsche omsingeling te verhinderen. Ingeval Groot Brittannië, schrijft de Berlijn- sche correspondent van de „Messagero" er in zou slagen de omsingeling van Duitschland te verwezenlijken, zou dit land terstond tot een tegenaanval overgaan door een intensieve diplomatieke en economische actie en vooral door een propaganda onder de bevolking der Britsche koloniën, protectoraten en dominions. Vervolgens zou Duitschland niet slechts terstond het vlootverdrag opzeggen, maar ook het rhyt- me van zijn bewapening, vooral wat den vlieg tuigbouw betreft, zoodanig opvoeren, dat het zijn superioriteit kan consolideeren. DE MAHARADJA VAN BENARES OVERLEDEN. BENARES, 5 April (Reuter) De maha- radja van Benares is op 65-jarigen leeftijd overleden. ROTTERDAM 4 April 1939. Totaal aanvoer 5100. Paarden 194. Veulens 4. Magere runderen 1217. Vette runderen 890. Vette kalveren 35. Graskalveren 101. Nuchtere kalve ren 2285. Schapen 234. Lammeren 22. Varkens 11. Bokken en geiten 107. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 60, 3e kw. 3848. Vette ossen le kw. 68, 2e kw. 58, 3e kw. 3848. Stieren le kw. 60, 2e kw 54, 3e kw. 50. Vette kalveren le kw. 115, 2e kw. 100, 3e kw. 6580. Schapen le kw. 50, 2e kw. 43, 3e kw. 32. Lammeren le kw. 56, 2e kw. 47, 3e kw. 42. Graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 42. Nuchtere kalveren le kw. 31, 2e kw. 26, 3e kw 21. Slachtpaarden le kw. 54, 2e kw. 46, 3e kw. 36. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. 19, 3e kw. 17. Lammeren le kw. 23, 2e kw. 16, 3e kw. 12. Nuchtere slachtkalveren le kw. 7, 2e kw. 6, 3e kw. 4. Nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 16, 3e kw. 13. Slachtpaarden le kw. 240. 2e kw. 200, 3e kw. 125. Werkpaarden le kw. 350, 2e kw. 275, 3e kw. 135. Hitten le kw. 255, 2e kw. 195, 3e kw. 125. Stieren le kw. 265, 2e kw. 195, 3e kw. 145. Kalfkoeien le kw. 285, 2e kw. 220 3e kw. 155. Melkkoeien le lew. 280, 2e kw. 210, 3e kw. 155. Varekoeien le kw. 195, 2e kw. 160, 3e kw. 140. Vaarzen le kw. 170, 2e kw. 150, 3e kw. 110. Pinken le kw. 130, 2e kw. 110, 3e kw. 90. Graskalveren le kw. 55, 2e kw. 35, 3e kw. 25. Bokken en geiten le kw. 11, 2e kw. 8, 3e kw. 5. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel kalm, prijzen le en 2e kwal. iets lager, verder onveranderlijk. Primas 78 en 72 ct. Stieren, aanvoer flink, handel tamelijk, prijzen prijs houdend. Vette kalveren, aanvoer als vor. week, handel matig, prijzen als Maandag. Prima's 125 Schapen en lammeren, aanvoer iets ruimer, han del tamelijk, prijzen onveranderd. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen prijshoudend. Paarden, aanvoer iets korter, handel stug, prijzen als vor. week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets stijver. Varekoeien, aanvoer gelijk vor. week, handel levendiger, prijzen goed prijshoudend. Vaarzen en pinken, aanvoer ma tig, handel traag, prijzen als vor. week. Gras kalveren, aanvoer iets kleiner, handel kalm. prijzen constant. Bokken en geiten, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen iets lager. Natuurlijk bemerkte de hond niet, dat de uit het zakje loopende grutjes den weg naar het huis van zrjn meester precies aan- gave», van het sk>t af tot aan het raam, waar hij met de prinses doorheen moest springen. Daders wisten te ontkomen. Op het gebouw van de Duitsehe ambassade te Santiagio is een bomaanslag gepleegd, waardoor de tuinpoort en alle vensters ver nield werden. De daders konden ontkomen zonder her kend te zijn. De Duitsehe gezant verklaarde den United Press-correspondent dat „de bomaanslag slechts een logisch gevolg is van de woedende pershetze, die gedurende den laatsten tijd tegen ons wordt gevoerd. Ik ben niet verbaasd en heb reeds lang hiervoor gevreesd". De politie deelde mede dat zij van oordeel ts dat de dader van den bomaanslag geen Chileen is. Maar den volgenden ocht.end zagen de koning en de koningin staan, waar de prinses geweest was. De grutjes hadden hun die reeds heel vroeg, vergezeld door een lijfwacht, waren opge- plicht gedaan. Ontploffing op oen Noorsch tankschip. Dsie opvarenden gedood. OSLO 5 April (D. N. B./A. N. P.). In den Sandefjord heeft zich aan boord van het 10.000 ton groote tankschip „Katy", door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak een ontploffing voor gedaan. Drie leden der bemanning werden gedood en Verscheidene zwaar gewond. Even later was de soldaat reeds gearresteerd en hij werd, ondanks zijn protesten, door twee soldaten naar de gevangenis evergebraoht. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6