V/eer dertig millioen crediet op straat- p-—voor werkverruiming. Het Belgisch-Nederlandsch verdrag Aandacht meer op productieve .werken gevestigd. van 1839 zal worden herzien. Plannen van minister Patijn. SPRIG 1939 Werkverschaffing en werk fonds één Staatsbedrijf. Mlndmtrièele en Verkeenapparaat yjordt verbeterd. Medlend Is een wetsontwerp tot ver- hooi» w» het crcdiet ï0°r werkTer- ootoine met 3» -im°en suIden- voorts in het voornemen der regee- H" ^.oor de verwezenlijking van de Am- ^LZdie IJ-tunnelplannen, wanneer daar- .See overeenstemming zal zijn bc- 0VÏ Ve n credieWerleening van ten hoogste re,imillioen te bevorderen, en te dien einde te f B d een afzonderlijke credietaanvrage in zoodat de thans aangevraagde gelden 11 f f deele voor dat doel zullen worden aan- a Hetzelfde geldt voor bet nog niet ten gewend H werkjonds-crediet geblokkeerde w* J n f 4 millioen voor het nieuwe raad- b Amsterdam, zijnde het nog aan de ge- te Amsterdam uit te betalen restant der te !Tr zake toegezegde f 10 millioen. Mede in verband met de voorgenomen en in- „E tot een begin van uitvoering gebrachte, toeter-verandering der oude werkverschaf- ntUen de bemoeiingen der rijksoverheid Srfiïlde hetgeen thans nog tot de werkver- S ng behoort en met betrekking tot het werkfonds in één organisatie worden samenge trokken. Ten einde tot een noodzakelijk vlot tere wijze van afdoening van zaken te komen en tevens een beter inzicht te verwerven in de kosten van beide mrd- (Men van werkloosheidsbestrijding, heeft de regeering besloten de nieuwe organisatie te ontwerpen als een staats bedrijf Daarin zal gestreefd worden naar een werkwijze, welke, met behoud van de noodige bewegingsvrijheid, aan de agrarische en nijverheidsbelangen, voor zooverre deze door de gestie van het bedrijf kunnen worden beïnvloed, volledig recht doet wedervaren. De functioneering van deze organisatie, be hoeft op de totstandkoming eener wettelijke regeling niet te wachten, al zal die organisatie dan voorloopig als rijksdienst moeten worden opgezet. De regeering moge in dit verband ver wijzen naar het dezer dagen verschijnende Ko ninklijk besluit, houdende nieuwe regelen be treffende de organisatie der werkloosheidsbe strijding voor zoover deze plaats heeft door middel van de uitvoering van werken. Zooals daaruit zal blijken, zal deze aangelegenheid res sorteeren onder den minister van Sociale Za ken, terwijl voor de uitstippeling der groote lij nen de verschillende betrokken departementen worden ingeschakeld in een overleg, waarvan de leiding berust bij den minister-president. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe orga nisatie, in meerdere mate dan tot nog toe op dit terrein het geval kon zijn, voor zooveel mo gelijk naar een vast werkplan van naar hun aard gegroepeerde objecten en kosten, hetwelk bij het begrootingsontwerp van het bedrijf telken jare aan de goedkeuring der Staten-Generaal zal worden onderworpen en waardoor een al gemeen inzicht in de voorgenomen werkzaam heid van het bedrijf zal worden verkregen. Cultuur-technische werken e.d. Wat betreft het terrein, hetwelk thans nog als „werkverschaffing'' wordt aangeduid, kan, mede aan de hand van het onderzoek, dat op den g van het rapport-Westhoff nader is in- I, en gelet op den stand der inmiddels ge troffen voorbereidingen, een overzicht van de groepen van objeeten, waarvan reeds thans re delijkerwijze mag worden verwacht, dat zij in den loop van 1939 en 1940 in uitvoering zullen kunnen komen, worden verstrekt. Volgens dit overzicht zijn de subsidies voor de loonen van deze objecten als volgt: Ontginning f 19.665.895.herontginning f 4.338,820, verbeteren cultuurgrond f 2.305.150, algemeen cultuurtechnische werken f 2.549.330, ontwatering f 12.521.365, verruimen van de markt f 2.319.000, aanleg en verbeteren bosch f 5.986.515, aanleg en verbeteren wegen f 10.321.765, rioleeringswerken f 1.179.690, land aanwinning f 3.585.050, grint-exploitatie 100.000 kubieke meter f 278.090, ruilverkaveling 1 3 600.970, baggerwerk f 255.280, aanleg en ver betering kanalen f 2.617.210, inpolderingswer- f 107920442 760' bouwr^p maken van grond Dijken, kaden en duinen afgraven en egalisee- ren 150 H.A. f 2.025.640, Maaswerken, ophoogen terreinen en inzaaien 150 H.A. bemesten en on derhouden 400 H.A. (in 1939 wordt 300 H.A. cultuurgrond gewonnen) f 880.000, diverse werk zaamheden f 4.463.375. In totaal aan loon f 83.256.470, aan andere tosten f 34.968.755, en f 79.043.825, als subsidie voor de loonen. Productieve werken op het gebied van nijverheid en verkeer. J— de thans aangevraagde credietver- zal zijn gevoteerd, zal alleen voor het met inbegrip van de bovenvermelde .1. - - voor de Amsterdamsche IJ-tunnel en nieuwe raadhuis in Amsterdam, trnU- J van bijna f 212 naillioen zijn uitge- r de blijvende werkverruiming W n-u 6 °e^en slechts zeer geringe betee- j aDe kracht moet daarom er naar wor- t. gestreefd, de uitgaven voor openbare wer- „iJT en maer te doen plaats maken voor niim;„en' Waaruit niet alleen tijdelijke werkver- vnnrn?lv'esu^eert' maar waardoor daarnaast apn T .*jjv®nde werkverruiming wordt verlcré- tiu i„ i L streven, dat de regeering krach- dan m V01'^eren' tot het verhoopte resultaat, Wor<*en aangenomen mede rekening jp.,. met het feit, dat een belangrijk ge- verworü?11 i voormelde bedrag nog niet is nn at voor het werkfonds met het drawn2eVraagde bedrag en de voormelde be daar Van resp' - 17-6 en f 4 millioen voor de eeniii!n°f^,de Amsterdamsche plannen voor en tijd zal kunnen worden volstaan. °"derzoek heeft der regeering de [J* gegeven, dat aan het arse- van middelen, waarover de regee ring brschikt om dc ontwikkeling van het bedrijfsleven te bevorderen, behoort h.i. te worden toegevoegd, voor die ge vallen waar de verkrijging van blijven de werkverruiming bij onderzoek van het betreffende project redelijkerwijze te verwachten is, het middel van finan- cieelen steun voor vestiging en verbe tering van het industrieele en verkeers- apparaat, binnen de grenzen van het te besparen bedrag aan werkloozenzorg. Voor wat betreft de organisatie dezer kwestie van de zijde van het rijk, ligt het in de bedoe ling, haar te stellen in handen van het depar tement van economische zaken, dat in het Cen traal Instituut voor Industrialisatie beschikt over het apparaat ter beoordeeling van de op de eer ste plaats aan de orde komende vraag welke projecten wel en welke niet redelijke kans op blijvende werkverruiming bieden. Krotopruiming. Zooals door den voorzitter van den raad van ministers onlangs, bij de behandeling van de rjjksbegrooting voor het loopende dienstjaar in de Eerste Kamer is medegedeeld, wordt in over leg tusschen de departementen van Binnenland- sche Zaken en Sociale Zaken de vraag onder de oogen gezien, of, en zoo ja hoe, de werkloos heidsbestrijding ook dienstbaar ware te maken aan de opruiming van krotten en aan de stich ting van nieuwe woningen. Dit overleg is met kracht ter hand genomen, de resultaten daarvan zullen zoo spoedig mogelijk gepubliceerd wor den. Particuliere objecten van algemeen maatschappelijk nut. Daarnaast zullen naar de meening der regee ring ook voor uitvoering in aanmerking kunnen worden gebracht, in sterkere mate dan tot nog toe het géval was, bouw-projecten van organi saties van algemeen maatschappelijk nut, wan neer daardoor werkgelegenheid wordt verkre gen, welke anders achterwege zou blijven. Openbare werken. Tenslotte wenscht de regeering nog voorzie ningen te treffen, welke de mogelijkheid openen om ten aanzien van het verleenen van finan- cieelen steun bij de uitvoering van openbare werken niet te volstaan met het verstrekken van leeningen uit de aan het werkfonds toegestane credieten, doch tevens zoo noodig ten beloope van het bespaarde bedrag aan werkloozenzorg subsidies a fonds perdu toe te kennen. Indisch student bleek kleptomaan. Groot aantal boeken, horloges en vulpenhouders gestolen. De 36-jarige O. F. W. B., candidaat in het Indisch recht, moest Donderdag voor de Haag- sche rechtbank terecht staan wegens diefstal van 2100 boeken, een groot aantal horloges en vulpenhouders. Een psychiatrisch rapport had dezen verdachte sterk verminderd toereke ningsvatbaar verklaard, doch het reclassee- ringsrapport was tot een andere conclusie ge komen en adviseerde een strenge gevangenis straf, waarna onmiddellijke terugzending naar Indië. Uit het verhoor ter terechtzitting bleek, dat de schade grootendeels vergoed is. Verdachte zelf kan geen verklaring voor zijn gedrag geven. De officier van justitie eischte een voor waardelijke gevangenisstraf van acht maan den met drie jaar proeftijd met ondertoezicht stelling van de Ned. Vereen, tot zedelijke ver betering van gevangenen en onder behande ling stelling van een psychiater. Stoffelijk overschot ir. Von Baiim- hauer en P. Guilonard in ons land aangekomen. Donderdagmiddag zijn met het m.s. Nieuw Amsterdam van de HollandAmerika Lijn te Rotterdam aangekomen het stoffelijk over schot van den ingenieur van den rijkslucht vaartdienst ir. A. G. von Baumhauer en van den onderdirecteur der K.L.M., P. Guilonard, die bij een vliegramp in Amerika om het leven zijn gekomen. Hedenochtend elf uur zijn de stoffelijke overschotten door de K.L.M. overgebracht naar resp. Haarlem en Brielle, waar de teraarde bestelling Zaterdag zal plaats hebben. JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Te Haanrade, gemeente Kerkrade, is de zevenjarige knaap J. Dorscheidt door een per sonenauto, bestuurd door R. uit Eygelshoven, aangereden en vrijwel onmiddellijk gedood. KINDJE VERDRONKEN. Het 2% jarig zoontje van de familie Beeks te Valkenswaard is te water geraakt en ver dronken. Vijf en veertig mille uit een safe gestolen. Dertigjarige vrouw wordt gezocht. Donderdag vervoegde zich op het politiebureau aan den Singel te Am sterdam een man. die buiten Amster dam woonachti? is en die aangifte deed, dat een 30-jarige vrouw uit Groningen, waarmede hij zeer bevriend was. uit zijn safe in een der banken in de hoofdstad een bedrag van f 45.000 aan bankoapier had weggeno men. De vrouw had recht van toe gang tot de safe. maar zii had geen recht op het zich daarin bevindende geld. De politie heeft via de politie- radio haar opsporing, aanhouding en voorgeleiding verzocht. Amsterdam verheugt zich in het bezit van een wethouder die Doctorandus in de Ne- derlandsche Letteren is en dus bij plechtige gelegenheden Drs. voor zijn naam zet. De hoofdstad plukt thans de vruchten van de wijze, waarop deze magistraatspersoon zijn „vrijen tijd" heeft besteed. Wij mogen im mers wel aannemen dat van dezen Boek-man het origineele plan is uitgegaan een reeks van straten-in-aanbouw te versieren met namen, ontleend aan Nederlandsche romans. Men zal daar binnenkort kunnen wonen in de Sara Burgerhartstraat hoek De Schaapherder straat of op het Kruispunt van den Majoor Fransweg en de Trouringhstraat. Het is maar ;oed dat de Amsterdammer zijn nationale Letterkunde niet in finesses kent, anders zou hij zich zeker niet in de Lippijnstraat of aan het Lidewijdepad willen vestigen, want als het er op aankomt is de hoofdstedeling erg op het fatsoen gesteld. Het zal dan ook* wel aan de eerbaarheid te danken zijn, dat we wèl een Ferdinand Huijck- en. een Roos van Dekamastraat, maar geen Klaasje Zeven- sterweg in het nieuwe plan opgenomen zien. Intusschen, het litteraire initiatief des Am- sterdamschen wethouders opent wijde pers pectieven. Er zijn al zooveel straatnamen, waarvan niemand iets snapt; er zijn al zoo veel oude burgemeesters, zeehelden en uit vinders uit stoffige archieven opgeduikeld en aan het eerste-huis-rechts vastgespijkerd; er al roofbouw gepleegd op de Grieksche mythologie, de plantkunde en de muziek. Waarom dan dit niet? Toch is er een bedenking tegen den op zet van B. en W. in te brengen. Waarom moest de eigen generatie wijken voor die van ja ren en eeuwen her? Waarom wel de ro mans van Poosjes, Mulder, Schimmel en niet die van Fabricius, Ina Boudier-Bakker en consorten? Mannen als Van Lennep, Cats en Schaepman hebben geen reclame meer noodig. Zij hebben het hoogste bereikt, wat er voor hen te bereiken was: opgenomen in de lit teratuurgeschiedenissen tarten zij de verge telheid. Maar de thans levendenhoe zou den zij gebaat zijn bij een permanente aan kondiging op de hoeken der straten. En niet slechts zij: de uitgevers, de boekhandelaren, de papierfabrikanten, de zetters, de binders, de illustratoren allen zouden er wel bij varen. Want ge kunt u toch nauwelijks voorstellen dat ge in de Merijntje Gijzen's Jeugdstraat zoudt wonen, zonder dat de acht deelen van A. M. de Jong in uw kast zouden prijken. En welke diepe symboliek zou er in de nieuwe straatnamen te leggen zijn, juist met de attractieve titels die de hedendaagsche romans dragen. Zou er ooit een huis leeg staan in de Bruiloft in Europastraat? Zal niet elke venter zijn karretje met nieuwe hoop binnenduwen in de Klop op de deur straat? Eigenlijk gaat het heel raar toe bij de be noeming van straten. Men projecteert ze en voor er nog een spade in den grond gestoken is heeft het beestje al een naam. Zou het niet veel logischer zijn rustig af te wachten wat er uit zoo'n huizenblok groeide, welk karak ter de nieuwe straat zich verwierf en er dan een passende naam aan te schenken? Denk u een straat waarin een garage het geheel do mineert en ge hebt maar voor het kiezen: de Het snelle Dingstraat, de Gestroomlijnde We reldstraat. de Knorrende Beestenstraat. Natuurlijk zou men moeten schiften. Ik voel heel goed dat de huiseigenaren bezwaar schriften zouden indienen tegen den Maagd en den Moordenaarweg, de Dans om de Galg laan, de Momenteel Zonderstraat en de Rat ten op de trapgracht. Misschien is het ook niet prettig aan de Minnares in Ongenadekade aan het Klusjes en Kliekjespad of in de Sans Culottenstraat woonachtig te zijn. Daar entegen lijkt het uitermate bemoedigend do micilie te kiezen aan den Uitstel van Execu- tieweg. Een centrum van vermakelijkheden krijgt onze nieuwe buurt ook. De Wereld een Dans feestlaan wordt de hoofd verkeersweg; zij wordt gekruist door de Menschen ontmoeten elkaarstraat en de Menschen in het Huwe- lijkstraat en loopt uit op het Eens.in een Meinachtpark. In de onmiddellijke nabijheid liggen de Ik en mijn Speelmanstraat, de Geluk hangt als een druiventrosweg, de Celi- baatstraat, de Variatie op het thema Vrouw laan, het Meisje met de blauwe Hoedpad, dat uitloopt op de Dans van jonge voetenkade. Een ieder zou wonen in de straat, die zijn neigingen, zijn aanleg, zijn fantasieën en verlangens weerspiegelt. De ernstige zaken man in de Gave Guldenstraat; de reis- zwerflustige in de Naar waar de appelsienen groeienweg, aan de Oriënt-Expressboulevaxd of de Wij vlogen naar Indiëvest. De zeeman kiest de Fregatschip Johanna Marialaan, de Wilde Vaartvaart, het Voor de Mastpad, dat uiteraard uitziet op het Achter de Mastpad. Voor den atheïst is er de Afscheid van Domi neeslandlaan, voor den alcoholicus de Duike laartjesgracht, voor de jonggehuwden de Weg tot elkanderweg, voor den pantoffelheld de Meneer Vissers Hellevaartkade, voor den zak kenroller de Zakkennaaier grijpt naar het Gelukpleïn. Eén straat in onze nieuwe wijk zou leeg blijven straan. Welke Neerlander zou zich met Het havenbestand toegelicht, Maandag j.l. is, gelijk gemeld werd, op de Fransche ambassade te Brussel door gevolmach tigden van de Belgische, Fransche en Nederland sche regelingen een overeenkomst geteekend tot regeling van verschillende vraagstukken betref fende de Rijnvaart en meer in het bijzonder dat van het Rijnverkeer van en naar Straatsburg. Voor dit laatste zal het douaneregime (surtaxe d'origine et d'entrepöt) geleidelijk gelijk worden, onverschillig of het verkeer van de Nederland sche dan wel van de Belgische havens gebruik maakt. Over deze overeenkomst nu hebben Donder dagmiddag de minister van Buitenlandsche za ken, Mr. J. A. N. Patijn, dr. A. G. Kröller, lid der Rijnvaartcommissie en mr. C. J. M. Schaep man, referendaris aan het departement van Bui tenlandsche Zaken, welke beide heeren te Brus sel de Regeering vertegenwoordigden, in een persconferentie, belegd door den Regeerings- persdienst, nadere mededeelingen gedaan. Minister Patijn gaf eerst een kort geschied kundig overzicht. De minister besprak vervolgens de hoofdpun ten van de overeenkomst, waarbij we aanhalin gen uit de artikelen zullen doen. Het eerste is, dat de Nederlandsche zeehavens (als hoedanig worden aange merkt: Dordrecht en Rotterdam, met in begrip van Vlaardingen, Schiedam en Hoek van Holland) geleidelijk, in een tijdsverloop van 5 jaren van de surtaxe ontheven zullen worden, totdat alle goe deren eindelijk zullen zijn vrijgesteld. Het tweede is, dat Nederland zich verbindt om, gedurende tien jaren, van den dag af, waarop de overeenkomst in werking is getreden, geen Rijn vaartpremies te heffen (gelijk België thans doet). Daartegenover staan verplichtingen van België betreffende de heffing van de Rijnvaartpremiën, als volgt in art. 4 beschreven: „Voor wat in het bijzonder betreft de premiën, welke door de Belgische Regeering worden ver leend voor het vervoer langs den Rijn van be paalde goederen, stroomopwaarts en stroomaf waarts, wordt overeengekomen, dat gedurende het tijdsverloop van tien jaar, bepaald in het vorige artikel het gezamenlijke jaarlijksche be drag, dat thans voor den dienst van die premiën is bestemd, niet zal worden verhoogd, dat het tarief van de premiën per ton, zooals die wor den toegekend, niet zal worden verhoogd en dat geen premiën zullen worden toegekend aan goederen, welke die thans niet genieten. Eveneens wordt overeengekomen, dat in het geval, dat gedurende een jaar het vervoer te wa ter uit de Belgische zeehavens met bestemming voor den Rijn boven de grens tusschen Neder land en Duitschland in totaal 24 pet. mocht over schrijden van de som van het vervoer te water, dat hij genoemde grens aankomt zoowel van de Belgische zeehavens als van de Nederlandsche zeehavens, de Belgische Regeering zich verbindt over te gaan tot een herziening van het stelsel der premiën, zoodanig, dat het Rijnverkeer af komstig uit de Belgische zeehavens wordt terug gebracht beneden de grens van 24 pet., bedoeld in dit lid. Het gezamenlijke jaarlijksche bedrag, bedoeld in het eerste lid bedraagt 16.400.000 Belgische francs, waarvan ten hoogste 4.000.000 zullen kun nen worden bestemd voor het vervoer stroom afwaarts. een gerust geweten durven vestigen in de Po liticus zonder Partijstraat? En ikzelf? Ik weet het nog niet, maar op het oogenblik voel ik het meest voor een aardige flat aan het Kluivenduikers Doedeldans- plein. P. H. SCHRÖDER. NEDERLANDSCH FABRIKAAT, OOK VOOR XKE LUCHTVAART Donderdag hebben, na toestemming te hebben ontvangen van den minister van al- gemeene zaken, dr. H. Galijn, de arbeiders van de N.V. Koolhovens vliegtuigenfabrik van de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek (Fokker-fabriek) een deputatie gezonden naar het departement van algemeene zaken teneinde een adres te overhandigen, onder teekend door alle in totaal 2500 ar beiders van bovengenoemde fabrieken, met het verzoek om, bij het plaatsen van vliegtuig- orders zooveel als mogelijk is rekening te houden met de Nederlandsche vliegtuig industrie, zoodat deze ruimschoots haar deel krijgt. Evenwel zal, in het geval, dat gedurende een jaar de verhouding tusschen de beide soorten van vervoer, bedoeld in het tweede lid, tot bene den 18 pet. mocht dalen, de Belgische Regeering het recht hebben, het stelsel der premiën te her zien. Deze herziening kan slechts worden gehand haafd, zoolang bedoelde verhouding gedurende één jaar 21 pet. niet zal hebben bereikt." Art. 4 bepaalt dan verder, dat wanneer over de wijze van herziening der premiën geen over eenstemming wordt verkregen, een summiere arbitrage procedure deze zal vaststellen. Vervolgens is er in vervat, dat Nederland in tien jaren geen Rijnvaart premiën zal toeken nen. Het slot van het artikel luidt: „Voor de toepassing van dit artikel worden als Belgische zeehavens beschouwd: Antwerpen, Gent, Selzaete, Brussel, Brugge, Zeebrugge, Oostende, Leuven, Dendermonde en Nieuwpoort, en als Nederlandsche zeehavens: Rotterdam (met inbegrip van Schiedam, Vlaardingen en Hoek van Holland), Amsterdam, Dordrecht, Terneuzen Sluiskil, Vlissingen, Velsen, Harlingen en Delfzijl." De minister deelde mede. dat de percentages 24, 18 en 21 pas over een jaar hun werking aan vangen. De overeenkomst zal in 5 etappes worden uit gevoerd: op den dag van inwerkingtreding van deze overeenkomst, op goederen afkomstig uit de Ne derlandsche overzeesche gebiedsdeel en; b. een jaar na dien dag op goederen afkom stig van, of bestemd voor de Fransche havens (met inbegrip van de Algerijnsche havens); c. twee en een half jaar na dienzelfden dag op goederen afkomstig van, of bestemd voor de Fransche koloniën en protectoraten; d. vier jaar na den genoemden dag op goede ren van Europeeschen oorsprong; vijf jaar na den dag van de inwerkingtre ding van deze overeenkomst, op alle andere goederen. De strijd tusschen de Antwerpsche en de Rotterdamsche haventarieven. III. Naast de Rijnvaartpremiën bestaat er een strijd tusschen de Antwerpsche en Rotterdam sche haventarieven, kadegelden, enz. Het derde belangrijke punt van de overeenkomst betreft deze kwestie. Ter regeling hiervan zullen de Belgi sche en Nederlandsche regeeringen een gemengde commissie instellen om de mo gelijkheid te onderzoeken gelijk art. 5 luidt om in gemeen overleg, de hef fingen en vergoedingen vast te stellen in de havens van Antwerpen, Gent, Amsterdam en Rotterdam, In de overeenkomst is de kwestie van den gratis-sleepdienst Antwerpen-Rotterdam niet betrokken. Deze commissie zal met spoed bijeen komen. Het artikel bepaalt, dat zij het deel van haar rapport betrekking hebbende op de havengelden, zal indienen binnen drie maanden, te rekenen van den dag der inwerkingtreding van deze overeenkomst, voor wat betreft de havengelden voor schepen niet behoorend tot een geregelden dienst, en binnen zes maanden te rekenen van dien dag voor wat betreft de havengelden voor de overige schepen. De leden der commissie zijn nog niet aange wezen. De overige artikelen van de overeenkomst bevatten bepalingen van ondergeschikte betee- kenis. Erbij behoort het protocol van ondertee- kening, waarin rekening is gehouden met een eventueele daling van den koers van den belga, en waarin de Nederlandsche regeering zich het recht voorbehoudt, om in het kader van een nieuw algemeen stelsel voor de Rijnvaart, de wetgeving betreffende de evenredige vracht- verdeeling toe te passen of het binnenlandsche Nederlandsche vervoer op de Nederlandsche wa teren, gelijk in de overeenkomst is voorzien. Er is aan toegevoegd voorts de briefwisseling tus schen de diverse delegaties en het reglement voor den gratis sleepdienst tusschen Antwerpen- Gent en Dordrecht vice-versa, waartoe België zich tegenover Frankrijk heeft verplicht. De beteekenis der overeenkomst. Minister Patijn verklaarde, dat z.i. het groote belang der overeenkomst is ge legen in de gevolgen daarvan voor de andere tusschen België en Nederland nog bestaande kwesties, welker regeling den invloed ondervindt van de tegengestelde belangen van Rotterdam en Antwerpen. De minister sprak de verwachting uit, dat deze overeenkomst de opheffing van de nog hangende kwesties zou vergemak kelijken. Met spoed zal hij de algeheele herziening van het verdrag van 1839 ter hand nemen. De minister geloofde, dat heide landen van deze overeenkomst beter worden. De Paaschhaas gesnapt. Herstel der Rijnvaartgcmccnschap. Nadat minister Patijn zijn toelichting had ge geven, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Voor een groot deel betroffen de vragen details of ook wel kwesties van politieken aard, welke laatste niet altijd voor beantwoording in aan merking kwamen. De belangrijkste der vragen en antwoorden hebben we reeds in het bovenstaande verwerkt. Uit de antwoorden bleek onder andere, dat het de bedoeling, vooral van Frankrijk, is, om de Rijnvaartgemeenschap te herstellen, waartoe ook Duitschland zou kunnen toetreden. Aange zien ook Nederland daarbij betrokken is en ons land groote bezwaren tegen de surtaxe d'entrepöt heeft, was er voor Frankrijk aanleiding tot een concessie. Dit land verwacht compensatie voor het gemis van inkomsten van de verlevendiging van het scheepvaartverkeer in Straatsburg. Van den gratis-sleepdienst, die een voordeel voor Antwerpen oplevert, wilde Frankrijk geen af stand doen. In art. 8 van de Overeenkomst staat ook met zooveel woorden, dat „de contracteerende Staten in onderling overleg pogingen (zullen) aanwen den teneinde de gemeenschap van den Rijn te herstellen op de basis van volledige gelijkheid van rechten. Zij verbinden zich om, gedurende de voort zetting dier pogingen, slechts in onderlinge over eenstemming toe te stemmen in wijzigingen van het thans op de Rijnvaart van toepassing zijnde stelsel." De minister deelde nog mede dat hij over deze overeenkomst betreffende de Rijnvaart overleg heeft gepleegd met de commissie voor Buiten landsche Zaken uit de Tweede Kamer,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11