Albanië en zijn vorst. Achmed Zogoe deed belangrijk werk voor zijn volk. Engeland vraagt opheldering. Tegenstand Sleutel weg? Tel. 11493 r A T E r d g 8 APRIE 1939 Lancj sinds 1913 onafhankelijk. in Albanië een kroonprins geboren ,uStJïfhrt Und ,i<* Screed om deze geboor- .„vieren, o£ de inwoners werden Keil# je het bericht, dat Italiaansche „pjestbnk' Joo ware[) naar Duraz20. Veel MrlupW^L-ring heeft Albanië zich moeten strijd tn op° „lfstandigheid te verkrijgen; zou weer moeten afstaan? Binnen en- het i"e ""„..„n wjj dit vernemen. tel, dagen. «'«"X^neesch shqipnia of Sky- Aibanie, in n een iaotor dcr Itaiiaan. P'"» gSsche politiek geweest en uit het de Italiaansche invloeden en t®"'.- jfcüsche beweging ontstonden dan "aT S ik zeer kritieke situaties. "l'lKeidie onafhankelijkheid dateert pas je Albffle®c ,s vrucht van een der h .Lm Eenige maanden lang betwistte tjSsn"™ deze onafhankelijkheid, totdat in .MontenegrodcK wuhelm zu wied t0, Mbret AüBlStUS l"! f j /mlirot T->«htgoplrf>nt Trn-. 4ïfiSitao gekozen werd (mbret beteekent ko- 'Xi Ia September 1914 moest hij het land 31 iveer verlaten, dat toen een tijdlang over- «bterweerv ge!eyerd t aan een ware anarchie. In No- Albanië geheel in handen der W 1918 WaS Albanië geiieei m uaiius MWÜ die een protectoraat over dit land Sten Daarin slaagden zij met. wuverwierf Italië 1819 het recht' een re- ümmi^aris voor Durazzo te benoemen November 192I kreeg het het recht van interventie in Albanië. Toen Achmed Zogoe aan «Kering kwam, richtte het streven van f iVVirh on de militaire en economische in- Hslte zich OP oe He( Qp 2 December 1926 mêfzogoe gesloten verbond, dat 22 Novem- ïr 1127 voor den duur van twintig jaar ver duwd werd, consolideerde deze invloeden. Achmed Zogoe, nu als Zogoe I Koning der Al- Jtetzen bekend, is een directe afstammeling ,Z ripn stichter van de Vorsten-dynastie van Ïïia Hij werd geboren op 8 October 1895; zijn vader overleed, toen hij nog maar 10 jaar oud ms In Konstantinopel doorliep hij het lyceum «i de of f icier sschool, waarna hij even voor het uitbreken van den Balkanoorlog in 1912 naar zijn vaderland terugkeerde. Voorloopig scheen Albame's toekomst nog duister, maar met den ondernemingsgeest van een zeventienjarige verzamelde de jongeman een schare van zijn Matja-mannen en trok naar Skoetari, dat door de Serviërs belegerd werd. Maandenlang verdedigde hij zijn vaderland, totdat het in 1913 door de groote mogendheden tot onafhankelijk vorstendom uitgeroepen werd. Jarenlang werd het landje toen door innerlijken strijd verscheurd, daar de groote vraag was, wie er de heerschappij zou uitoefenen. Tal van per sonen, waaronder de Prins van Wied, Essad Pasja, Soelaiman Bey Delvino, voerden het be wind, totdat een groot Nationaal Congres op 28 Januari 1920 plechtig verklaarde, dat Albanië een eenheid zou vormen. Zogoe kreeg nu de por tefeuille van Binnenlandsche Zaken, die hij spoedig voor die van Oorlog verwisselde, om tenslotte minister-president te worden. Hoewel Zogoe dus feitelijk reeds sinds 1912 heel wat in zijn land te vertellen had, werd hij toch eerst op 1 September 1928 officieel tot erfelijk koning van Albanië verkozen. Sinds dien tijd heeft hij heel wat goeds voor zijn vaderland tot stand ge bracht. Met tal van problemen had Zogoe te kampen, waarvan wel een der moeilijkste dat der bloed wraak was. Voordat hij aan de regeering kwam, vielen er ongeveer 3000 personen per jaar als slachtoffer der bloedwraak. Intusschen is dit aantal wel heel wat lager geworden, maar toch vallen er nog honderden menschen in handen van hen. die de bloedwraak toepassen; doch jaarlijks neemt dit aantal af. Maar ook in ander opzicht heeft de koning veel bereikt. Hij liet groote straatwegen aanleg gen, vormde een krachtig legertje, bouwde ves tingen, hervormde en verbeterde de opvoeding der kinderen en trad als handig diplomaat voor zijn land op. De Albaneesche vrouw bevrijdde hij van de sluier en liet iederen tegenstand hier tegen streng straffen. Hierbij volgde hij het voorbeeld van wijlen Ataturk, ofschoon hij wist, dat deze heivorming veel kwaad bloed bij de Mohammedaansche bevolking van zijn land zou zetten. Maar in zijn strijd voor de emancipatie der vrouw werd hij trouw door zijn moderne zusters terzijde gestaan en spoedig zou dan ook blijken, dat de koning het pleit gewonnen had. Langzamerhand wende de bevolking aan de on gesluierde vrouwen, die er zelf ook wel het voordeel van inzagen, daar zij door een sluier zeer in het uitoefenen van haar werkzaamheden werden gehinderd. Dat het koningschap in Albanië niet geheel zonder gevaar is, blijkt wel uit enkele aansla gen, welke op koning Zogoe gepleegd werden. Loch de krachtige vorst liet zich hierdoor niet atschriKken. Van een land, dat zich uitsluitend naa bezig gehouden met landbouw en veeteelt, maakte hij een industrie- en handelsland. Er werden wordt nog altijd hard en voortdurend I werkt m Albanië. De „Vorst der bergen' (een erbijnamen van Zogoe I) geeft zich alle moei lik v,erzuimen van zijn voorgangers in te ha- «ai en de ontwikkeling van zijn land in de toe- xomst te verzekeren. Onversaagd ging hij zijn v* u r niets uit het veld te slaan. Reeds her- naaide malen werd het gerucht van zijn dood verspreid: hij leeft nog steeds en zal hopelijk nog wel lang leven als gelukkig echtgenoot en vader. Doch nog niet alle bezwaren in het woeste bergland zijn overwonnen. Vaak nog komt het tot onlusten in Albanië, menigmaal wordt nog het mes getrokken ter beslechting van een twist, maar één ding staat vast: er wordt grootsch, op bouwend werk verricht. De toestanden, welke thans in Albanië heerschen, verschillen wel zeer van die, welke er heerschten, toen Zogoe zijn intocht hield in Tirana. Nog kan dit kleine land niet worden gerekend tot een geheel modernen staat, doch dit behoeft geen verwondering te wekken, want zulk een omzwaai kan niet plaats vinden in het tijdsverloop van maar enkele ja ren. De Duitsche meening: Ifaliaansch optreden in overeenstemming met het vriendschapsverdrag. Uit officieele politieke Duitsche kringen verluidt naar aanleiding van de Italiaansche landing te Durazzo, dat deze actie in overeenstemming is zoowel met de letter als met den geest van het Italiaansch-Albaneesche vriendschapsverdrag van 1927 en met de diepgewortelde sympathie van Italië voor het Albaneesche volk, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Duitschland begrijpt dat Italië niet kan toelaten dat in een land, gelegen aan de voor de Italiaansche belangen zeer gewichtige kust der Adriatische Zee, een blijvende haard van onrust bestaat, die de algemeene orde ver stoort en tevens de veiligheid der daar geves tigde Italianen bedreigt. Duitschland heeft begrip voor de behartiging der Italiaansche belangen in dit gebied en zou het niet kunnen begrijpen of goedkeuren, als de Westelijke democratische mogendheden, die daar geen belangen hebben, zich zouden willen mengen in de positie en het optreden van den spil- genoot, op welks handelingen juridisch geen aanmerking gemaakt kan worden. Mussolini had de goedkeuring van Hitier. Naar uit. Berlijn vernomen wordt heeft Hitier een langdurig telefoon gesprek gevoerd met Mussolini, voor de Italiaansche troepen naar Albanië oprukten. Hitier heeft toen de actie van Italië goedgekeurd. Men is hier van meening, dat de actie tegen Albanië het voor Joego-Slavië onmoge lijk maakt zich op eenigerlei wijze te verzet ten tegen de as, aangezien het; door de beide as-mogendheden is ingesloten en Italië de Adriatische Zee kan afsluiten. In officieele kringen wordt verklaard Duitschland kan niet toestaan, dat de democratische westelijke mogend heden, welke geen belangen hebben in Albanië, zouden willen interve- nieeren tegen het juridisch niet te laken optreden van Italië. Arabische solidarileit met Albanië. Groote verontwaardiging onder de Mohammedanen Het uitvoerend comité van den Pan- Arabïschen bond te Londen heeft gis teren den aanval van Italië op Albanië besproken en de gevolgen hiervan voor de Mohammedaansche wereld. Het comité heeft een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat wanneer Albanië zich zal verzetten, de Mohammedaansche wereld te hulp zal komen. De bevolking van het nabije oosten, vooral het Mohammedaansche deel der bevolking, heeft met verontwaardiging kennis genomen van den aan val op Albanië, zoo meldt Havas uit Beyrouth. In een interview met den vertegenwoordiger van Havas heeft de voorzitter van de Syrische Kamer, Fares Khoery, gezegd dat de aanspraken van Italië tot bescherming van de Mohamme daansche Arabieren gelijkt op de geschiedenis van den leeuw, die zijn prooi verslindt, opdat hij ze niet met een ander zal behoeven te deelen. Overal in Syrië, Palestina en Irak wordt het optreden van Italië veroordeeld en men be schouwt het als een waarschuwing, dat men zich moet houden aan de as ParijsLonden. Men merkt op, dat Italië de laatste maanden zijn ba ses aan de Middellandsche Zee aanzienlijk heeft versterkt. Infanterie werd gelegerd op Rhodes Reservisten werden geconcentreerd op de eilan den der Dodecanesos, de vloot werd versterkt, alsook de luchtvloot, de toegang tot verschei dene steden, o.a. Leros werd verboden. Lord Perth bij graaf Ciano. De Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, heeft zich gisteren naar graaf Ciano begeven om namens de Britsche regeering opheldering te vragen over het Italiaansche optre den in Albanië. Ciano heeft volgens Stefani den am bassadeur dienovereenkomstige ver klaringen en verzekeringen gege ven. Koning Zogoe niet meer in Tirana Ook de Albaneesche regeerïng zou de hoofdstad verlaten hebben. Volgens te Durazzo ontvangen berich ten heeft de regeering van Albanië de hoofdstad verlaten en zich teruggetrok ken naar Elbassani. Koning Zogoe is met onbekende be stemming uit Tirana vertrokken. t Italiaansche persbureau Stefani deelt hier over mede: Koning Zogoe en zijn regeering de onmogelijkheid inziende nog langer in de hoofd stad te blijven, hebben Tirana verlaten. Na hun vertrek ontstond een schietpartij in het centrum der stad. Men wist, zoo zegt Stefani, dat de ko ning sinds gisteren voornemens was te vluchten. Gistermorgen trok een stoet auto's met personen uit de omgeving van den koning en met zijn be zittingen uit de hoofdstad. Terstond vernam men van de ontscheping van Italiaansche troepen in Durazzo. De laatste dagen heeft koning Zogoe getracht tijd te winnen en gistermorgen zond hij zijn gevolmachtigden om den Itaiiaanschen com mandant voorstellen te doen, teneinde den op- marsch te vertragen. Hoewel een brug op den weg Tirana-Durazzo werd opgeblazen, heeft dit de opmarsch der Italianen naar de hoofdstad niet belemmerd. Stefani besluit: Naar verluidt zal een nieuwe regee ring gevormd worden, bestaande uit verantwoordelijke personen die Albanië een bewind zullen geven dat de heilige beginselen van gerechtigheid onder Ita- liaansch toezicht eerbiedigt. De ongeregelde benden, die de laatste dagen onlusten verwekt en de Italianen bedreigd heb ben, hetgeen de regeering te Rome tot haar op treden deed besluiten, zijn in de hoofdstad aan het plunderen geslagen. De Italiaansche gezant en andere Italiaansche burgers bevinden zich in de legatie, gereed om zich te verdedigen. 'Maansche vrS fen W van hoe de luchtmacht e.' gesteund door haar swart, me heelt aangevallen. De je AlbanerSi»6,eïen de richting aan naar ïerden bcsrw avens' <J>e door de Italianen IntS? t?n en Iat£r bezet- WtamffS1?1 van 200 K'M' vl°S«n de eskaders over het land. De moord op den Britschen consul te Mosoel. Monck Mason met militaire eer ter aarde besteld. De begrafenis van hel stoffelijk, overschot van den Britschen consul te Mosoel, Monck Mason, die door een volksmenigte vermoord is, is gis teren in alle kalmte en met militaire eer ge schied. De regeering van Irak was vertegen woordigd door den gouverneur van Mosoel. BECK NAAR WARSCHAU VERTROKKEN. De Poolsche minister van Buitenlandsche Za ken, Beck, is gistermiddag met zijn medewer kers naar Warschau teruggekeerd. Italiaansche reserve-of f icieren opgeroepen voor oefentijd. De Giornale d'Italia meldt dat de Italiaansche minister van Oorlog besloten heeft om dit jaar voor een oefentijd van dertig dagen, welke in twee deelen vervuld zal worden, zekere catego rieën reserve-officieren van de infanterie, ca valerie, artillerie en genie op te roepen. De eer ste periode is vastgesteld op 1 tot 15 Mei a.s. Witos in vrijheid gesteld. Ex-premier van Polen vestigt zich in Oost-Galicië. De vroegere Poolsche premier en leider dei- Volkspartij, Witos, die na zijn terugkeer uit bal lingschap was opgesloten, is thans in vrijheid gesteld. Hij is naar zijn geboortegrond in Ooste lijk Galicië vertrokken. tot den laatsten druppel bloed. Koning Zogoe richt zich tot zijn volk Koning Zogoe heeft gisteren het vol gende beroep gedaan op het Albanee sche volk: Albanië, zoo zegt hij, was bereid met Italië een accoord aan te gaan, maar de Italiaansche eischen vormen een bedrei ging voor de vrijheid des lands. De ko ning dringt er bij zijn volk op aan tot den laatsten druppel bloed tegenstand te bieden. Deze oproeping, welke in Belgrado per radio is opgevangen, heeft een die pen indruk gemaakt in politieke krin gen aldaar. Zij werd later in het Fransch, Duitsch en Italiaansch door Radio Tirana her haald.. Radio-Tirana heeft twee boodschappen ver spreid, gericht tot het Italiaansche en het Fran- sche volk. In de laatste oproeping wordt gezegd, dat het edelmoedige Fransche volle niet zal toe laten dat een klein volk van nauwelijks een millioen. zielen zal verdwijnen. In de boodschap tot het Italiaansche volk wordt een felle aanval gedaan op het regime van Mussolini, die, aldus wordt gezegd, de Ita liaansche jeugd opoffert aan de imperialistische doeleinden van zijn buitenlandsche politiek. Alleen om redenen van buitenlandsch-politieke grootheid valt Italië thans een volk aan van een millioen zielen, dat gedurende de eeuwen het bewijs heeft geleverd voor de vriendschap met het Italiaansche volk. Het Albaneesche volk heeft tegen dezen onrechtvaardagen aanval zijn onwrikbaren wil tot het bieden van tegenstand tot de laatste druppel bloed te kennen gegeven. In dit tragische uur volgt het Albaneesche volk het woord van Mussolini, volgens hetwelk een „volle, dat zich niet verdedigt, niet verdient te leven". Hierop zegt het Albaneesche volk, dat mannen, vrouwen en kinderen de beschaafde wereld opnieuw een les zullen geven in den hoog sten heldenmoed. Radio-Tirana meldt voorts, dat de koninklijke regeering aan al haar diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland telegrafisch op dracht heeft gegeven de regeering in kennis te stellen van de Italiaansche agressie. Het station spreekt het Stefani-bericht, volgens hetwelk Italianen door gewapende benden zouden zijn aangevallen, tegen. Het verzekert, dat reeds drie dagen geleden alle Italianen Albanië hadden verlaten. Een Albaneesch telegram aan Mussolini. Mehdi Frasheri, oud-premier van Albanië, heeft, naar Havas meldt, het volgende telegram aan Mussolini gezonden: ..De geest van Georges Castriot (een nationale Albaneesche held uit de 15de eeuw) roept ons op tot de uiterste opoffe ring. Wij verkiezen den dood boven de oneer. Wij weten, dat gij in het bezit zijt van een groo. te artillerie, van machinegeweren en gifgassen, van vliegtuigen en alle andere verwoeslings- en oorlogsmiddelen. Wij hebben moed en een of fervaardigen geest, wij kunnen ons aan marte lingen onderwerpen. Vijf eeuwen geleden be hoorden met bloed bevlekte handen slechts toe aan Aziatische barbaren. Zult gij dus thans, in de 20ste eeuw, in naam van het Italiaansche volk de barbaren van het westen zijn? Ik zou het niet willen gelooven voor zich onherstel bare, tragische dingen voordoen. Weest er van overtuigd, Mussolini, dat deze waarschuwing de meening van het Albaneesche volk weergeeft en dat het fascistische leger niet alleen over de lij ken der mannen, maar ook die van de vrouwen zal moeten gaan", DE SLEUTELSPECIALIST, L Veerstr. 10 (Adv. Ingez. MedJ U spaart Uw geld en Uw gezondheid wanneer U Uw wasch overweeks stuurt voor 15 cent per Kilo gemangeld naar de IJMU1DER WASSCHERIJ, SNELLIUSSTRAAT 39 - IJMUIDEN. Telef. 4371 Telef. 4371 (Adv. ingez. Dleaj aldus wordt hier gezegd, dat de beide einden van de apil even agressief en trouweloos zijn. Het is duidelijk, zoo zeg-t men in deze kiringen, dat, hoewel Engeland vorderingen heeft gemaakt in de vorming van een anti- agressieblok, er nog veel gedaan moet worden, want de spil schijnt nog minachting voor de kracht van het blok te hebben en blijft het volkenrecht ongestraft schenden. Afwachtende houding van Joego-Slavië. De Britsche gezant te Rome, Lord Perth. De snelheid waarmede Italië zijn slag heeft geslagen, schrijft de diplomatieke redacteur van de Press Association, kan niet nalaten een ernstige uitwerking te hebben op den Europeeschen toestand in zijn geheel, hoe wel Chamberlain's verklaring van Donderdag in het Lagerhuis over de Italiaansche maat regelen tegen Albanië aantoonde, dat de Brit sche regeering zich volkomen van den toe stand bewust was. Lord Halifax blijft met de Paaschdagen in Londen. Hij heeft zijn reis naar Yorkshire afgezegd. Chamberlain is telefonisch van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld. Groot Brittannië heeft geen accoord of pact met Al banië, maar, zooals Chamberlain verklaarde, het heeft natuurlijk belang bij het behoud van den vrede. Het Britsch-Italiaansche ver drag werd het vorige jaar in werking gesteld, maar Italië schijnt, door zijn aanval op Al banië, hiervan thans minstens een belangrij ke bepaling te hebben geschonden. Eén ding is zeker, dat de Italiaan sche daad van agressie een nieuwe verscherping der betrekkingen tus- schen Rome en Londen ten gevolge zal hebben. Reuter verneemt, dat men het in officieele kringen te Londen van belang acht te wach ten tot de toestand is gekristalliseerd en of ficieele rapporten zijn ontvangen en bestu deerd, alvorens een gemotiveerd oordeel over den toestand in Albanië kan worden ge vormd. Men wijst er op, dat vele der vandaag ontvangen berichten tegenstrijdig zijn. Reuter zegt verder, dat het de moeite waard is op te merken, dat de Italiaansche regeering nog op 4 April en 5 April de Britsche regeering heeft medegedeeld, dat zij geenszins wenschte een verandering te brengen in den status quo in Albanië. In het plan voor het verstevigen der Albaneesch-Italiaansche betrekkin gen, dat de Italiaansche regeerïng eerder de Albaneesche regeering langs diplomatieken weg had doen toekomen, was geen vermindering van de onfhankelijkheid of de sou- vereiniteit van Albanië voorzien. Gisteren hebben o.a. de ambassadeurs van Frankrijk en Turkije, de gezanten van Roe menië, Griekenland en Albanië en de Ita liaansche zaakgelastigde een bezoek aan het Foreign Office gebracht. De opvatting te Parijs. In Fransche politieke kringen volgt men de gebeurtenissen kalm doch met aandacht. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van het Italiaansche optreden in verbinding ge steld met Londen, waar de Fransche ambas sadeur, Corbin, een onderhoud heeft gehad met Cadogan op het Foreign Office. In den loop van den dag heeft Bonnet de ambassa deurs van Polen, Turkije, Sovjet-Rusland en de Vereenïgde Staten, alsmede de gezant van Joego-Slavië te Parijs ontvangen. In leidende kringen te Parijs is de aandacht vooral gericht op den dieperen grond van de Italiaansche militaire actie. Op het oogenblik beschikt men te Parijs, evenmin als te Lon den, waar men meer direct belang heeft bij de actie, nog over zeer weinig inlichtingen. Men heeft den indruk dat de actie zoowel een plaatselijk doel heeft als wel een onderdeel is van een meer uitgebreid plan ten aanzien van de Balkan. Men wijst erop, da'. Albanië niet ligt binnen het raam van de on -.gs te Londen gesloten verdragen, toch is de aanval op Albanië te gen het Italiaansch-Britsche verdrag van 2 Januari 1937 en van 16 April 1938 inzake de souvereinlteit van de Middellandsche Zee mogendheden. Roosevelt pleegt overleg met Huil. Reuter verneemt uit Washington, dat minister Hull met president Roosevelt, die te Warmsprings in Georgië verblijft, een lang telefoon gesprek over de Italiaansche actie in Albanië heeft gehad. Naar verluidt hebben zij gesproken over de moge lijke gevolgen van het Italiaansche optreden voor de betrekkingen der Vereenigde Staten met beide landen. Men verwacht, dat de regeering der Ver eenigde Staten zal weigeren de bezetting van Albanië te erkennen en den Albaneeschen gezant zal toestaan te Washington te blijven, zooals dat ook met den gezant van Tsjecho- Slowakije het geval is. In welingelichte krin gen verklaart men, dat deze niet te recht vaardigen aanval door Italië voor goed een einde maakt aan de illusie van zekere demo cratische kringen, die zeggen te gelooven, dat een der deelen van de spil zou kunnen worden afgekocht door concessies. Men ziet thans, In contact met de Italiaansche regeering. Havas meldt uit Belgrado: In tegenstelling met hetgeen aan vankelijk in bevoegde kringen werd medegedeeld zal te Belgrado geen enkel communiqué worden gepubli ceerd over den ministerraad, die gisteren is gehouden en waarin het standpunt der regeering ten aanzien van de gebeurtenissen in Albanië zou worden vastgesteld. Men schijnt te hebben besloten een afwachtende houding aan te nemen. In welingelichte kringen zegt men, dat alle berichten over maatregelen, waartoe Joego- Slavië zou zijn overgegaan, onjuist zijn. Wij zijn in contact met de Italiaansche regeering naar aanleiding van de laatste gebeurtenissen, verklaart men. De Italiaansche regeering is bereid de veiligheid der Joego-Slavische be langen te verzekeren. Zij heeft ons doen weten dat die belangen geëerbiedigd zullen worden, dat de Italiaansche maatregelen een tijdelijk karakter hebben en dat alles tot den nor malen toestand terug zal keeren, zoodra Ita lië de bescherming van zijn eigen belangen zal hebben verzekerd en voldoening zal heb ben ontvangen. Natuurlijk handihaaft Joego- Slavië zijn gewone vredespolitiek en wenscht het, dait het conflict zoo spoedig mogelijk tot 't verleden zal behooien, opdat de Italiaansche noch de Albaneesche belangen geschaad zul len worden en die van Joego-Slavië gerespec teerd zullen worden. Die belangen van Joego- Slavië, aldus de genoemde kringen, zijn bo vendien erkend en gewaarborgd door de over eenkomsten, met Italië gesloten. Spanje toegetreden tot het anti-Kominlernverdrag. Verdrag te Burgos ondertcekcnd. De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de Spaansche regeering anderzijds heb ben, naar officieel uit Burgos wordt medegedeeld, op 27 Maart aldaar door haar gevolmachtigden een verdrag onderteekend krachtens hetwelk Span je tot het anti-kominternverdrag toe treedt. Het verdrag heeft den volgenden tekst: „Artikel 1. Spanje treedt toe tot het ver drag tegen de communistische internationale, zooals dat bestaat volgens de overeenkomst en het aanvullende protocol van 25 November 1936 en het protocol van 6 November 1937. Artikel 2. De vorm van de in het aanvullende protocol voorziene vergemakkelijking van de samenwerking der versdragsluitende staten zal het onderwerp van een toekomstige over eenkomst tusschen de autoriteiten dier sta ten zijn". In de verdere artikelen wordt o.a. bepaald, dat het verdrag op den dag der onderteekening in werking treedt. Het verdrag draagt de handteekeningen van de ambassadeurs van Duitschland, Japan en Italië en die van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Jordana. (D.N.B.) Een Poolsche stem over de Duitsche perscampagne. Wat ligt aan de opwinding ten grondslag? Het Poolsche blad „Dobry Wieczor" dat, naar men aanneemt, vaak de meening van het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken weergeeft, antwoordt voor de tweede maal op de Duitsche perscampagne. Het blad schrijft o.a.: „De houding der Duitsche pers ten aanzien van de Poolseh-Britsche ver klaring is een politieke eigenaardig heid. Op het oogenblik, dat Polen en Engeland een verdrag sluiten, waarbij de onafhankelijkheid dezer beide lan den gewaarborgd wordt, windt de Duitsche pers zich op, alsof er sprake was van iets, dat de Duitsche plannen zou verijdelen. Zou dat willen zeggen, dat Duitschland aanvalsplannen tegen Engeland of Polen heeft? Het is merkwaardig dat Berlijn er ons van tracht te overtuigen, dat wij zijn vijanden zijn, terwijl Polen er wel voor gezorgd heeft, dat niets in het verdrag met Engeland beschouwd kan woren als in strijd met met pact van 1934 en dat het nieuwe verdrag niets gemeen heeft met een omsingeling van Duitschland, zoo constateert het blad. Ten aanzien van de Duitsche plannen met Dantzig en voor een weg naar Oost-Pruisen zegt het blad: „Polen zal geen vermindering van zijn gebied of zijn souvereiniteit aanvaar den, noch een voldongen feit, dat zijn presti ge zou aantasten. Bovendien is iedere Duit sche oppositie tegen Polen in strijd met de gedachte van een evenwicht in Midden- en Oost-Europa",

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9