IJmuider Courant Geruststellende mededeelingen van dr. Colijn. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Stemming m ons Land. Oproepen van onze dienstplichtigen een overgangsmaatregel. Vechtpartij met doodelijken afloop. Valsche munters ONZE GRENZEN worden beter beveiligd JAARCANC No. 136 Ik „W» C»"Cr' MaB"Ch8I,pl3 CW" UHjaveo Mgem '"Tv Groole Hoolalraal 93. J0724. Bureau IJuruider l""'Tse»a«'»«rl»»D42,"mUid'ïn' -r: -sol. po,«f»3io79L Ai,e di,.biad' I*»"6'1"" opse,,0me° m Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Boofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 11 APRIL 1939 Abonnementen per week f 0.12Vj, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nnmmers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Cavalcade Hex theater ALEXANDER'S RAGTIME BAND (Adv. ingez. Med.) Hik lenteweer en bi) honderdduizenden is Ter on uitgetrokken zonder zich erg te be- J. om den internationalen toestand, naklinkt misschien een beetje onverwacht, hebt het zien gebeuren. U hebt er u, rhlen wat over verbaasd, dat uw mede- leliën - «enals u in massa van het schoone ongetwijfeld hebben de meeste Hollanders -1 paaschfeest gevierd. Het is ein- evenals u - lenteweer gingen genieten en zulk 'n Tschenen te hebben, terwijl de toe tend in Europa zich toch zoo ernstig laat Laen. Maar is het verwonderlijk? Waarom Sn zij anders reageeren dan u zelf doet? Allerlei lieden zijn bereid u haarfijn voor te rekenen dat de gebeurtenissen in Europa tot Ln geweldigen oorlog in Europa moeten lei- Ten Maar zij weten niet, zij praten alleen. En I oogenblikkelijke indruk dien hun betoog maakt hangt alleen af van hun mindere of meerdere welbespraaktheid en persoonlijkheid. Ab zoo iemand verdwenen is denkt u binnen n uur, of eerder, aan iets anders dat van meer directe beteekenis in uw persoonlijk leven en in elk geval prettiger is. Want eigen lijk velooft u niet erg in wat de man betoogd beeft Dat soort redeneeringen is zoo bekend en zoo gemakkelijk op te bouwen, maar de aekerheid ontbreekt er tevens zoozeer aan, dat men er alleen in zwartgallige oogenblikken bij kan blijven stilstaan. En wie kan zwartgallig blijven in de lentezon? Telkens weer is gebleken, dat men zich in vele andere landen veel spoediger door het dreigende karakter van de gebeurtenissen laat beïnvloeden dan in dit kleine land. Dat is bij voorbeeld sterk tot uiting gekomen aan den overkant van de Noordzee, waar zelfs een mi- bister van de Kroon, Lord Stanhope, dusdanig van de kook raakte dat hij in een redevoering ennoodig alarm sloeg en den volgenden dag Zijn woorden moest terugnemen. Zijn premier moest hem te hulp komen om zijn figuur te redden. Nu is het Engelsche volk wel niet licht tot opgewondenheid geneigd, maar het voelt zich direct betrokken in de gebeurtenissen. Engeland is in de bestaande tegenstellingen inhooge mate partij. Bovendien heeft het nooit tevoren het gevaar geloopen van ernstige be dreiging op eigen grondgebied. De enorme voordeelen van zijn positie-als-eiland zijn ge deeltelijk verdwenen door de ontwikkeling van het luchtwapen. Het kon nog steeds niet ver overd worden, maar wel bestookt uit de lucht. Dat is een vreemde gedachte voor een volk dat groot gevaar in eigen land nimmer gekend heeft. Daarom is men in Engeland veel onrus tiger dan zelfs in Zuidelijke gebieden zooals België en Frankrijk. Maar dat behoeft ons heelemaal niet te beïnvloeden en doet het dan ook eigenlijk niet. Onze bevolking is, ondanks de vele dagelijksche gedachtenwisselingen over den toestand en de begrijpelijke belangstelling voor het buitenlandsche nieuws, heel rustig. In vergelijking met vele andere kleine volken verkeeren wij bovendien in de gelukkige om standigheid dat wij geen minderheid van an der ras in ons land hebben, geen groep die eigenlijk liever onder ander bewind zou komen en dat wij geen Europeesche veroveringen heb ben gemaakt of nieuwe gebiedsdeelen toege wezen gekregen, waaraan een luchtje zit. Zelfs zijn wij zoo gelukkig maar één landstaal te bezitten. Daarom, al bestaan er in onze binnenlandsche politiek nog zooveel geschillen, vormen wij ten aanzien van buitenlandsche aangelegenheden zulk een onbetwistbare een heid. Dat is in tijden als deze van de hoogste waarde, dat verhoogt ons crediet en niet min der onze persoonlijke rust. Laat u dan ook door niemand wijsmaken dat u eigenlijk in de put behoorde te zitten instede van te genieten van de lente. En laat ons de elangrijkheid van ons persoonlijke en gezins- even blijven erkennen. Wij kunnen niet in staten en staatsbelangen, in collectiviteiten gaan leven en denken. Wij willen onszelf zijn en ijven en daartoe behoort de erkenning van oe volle waarde van de persoonlijkheid, enslotte kan men zich dit blijven voorhou- n. de kansen dat een groote oorlog ver eden wordt, de verstandelijk-berekende kan sen, zijn altijd nog veel grooter dan de moge- IKneid dat hij uitbreekt. Ondanks alle één- tge politieke tinnegieterij van menschen weteiT200 verscilli!skelijk goed meenen te R. P. Prins Bernhard aan de grenzen. Bernhardt ons van officieele zijde, dat Prins generalpn ferg®zeld door den kolonel van den SÜf W. L. van Alphen, directeur Maandag S^ï^88?1001' Zondagmiddag en van de lrShÏ28?k- bracht aan de fcroePen erensWaiHm Westeiyk Noord. Brabant pn rv ?- m westelijk Noora- de Paasphin Overjjsel, die aldaar gedurende mschdagen hun taak verrichtten. DE BEZETTING VAN TIRANA DOOR DE ITALIANEN. Een afdeelïng Italiaansche tanks trekt door een der straten van Albanië's hoofdstad. (Telegrafisch overgebrachte foto.) Hedenmorgen te 10 uur heeft de voorzitter van den raad van ministers, dr. H. Colijn, de volgende toespraak tot het Nederlandsche volk gericht over de drie omroepzenders: In verband met de buitengewone tijdsom standigheden heeft de regeering zich ander maal verplicht gezien in het belang van het vaderland bijzondere maatregelen te treffen. In dien afgeloopen nacht is n.l. overgaan tot het onder de wapenen roepen van het personeel behoorende tot de bataljons die be stemd zijn voor de z.g. grensbeveiliging. Ten einde onnoodige bezorgdheid bij de bevolking te voorkomen wil ik thans door de radio een kort word tot u richten om de be teekenis van dezen maatregel in het juiste licht te stellen. Ik begin dan met te zeggen wat men er n i e t in moet zien.J Men moet er niet in zien, men moet er niet uit lezen, dat de regeering beducht is voor een directe bedreiging van ons land. Voor zulk een opvatting is geen enkele aan leiding aanwezig.. Onze betrekkingen met het buitenland laten niets te wenschen over. Met alle mogendheid is de verhouding goed. Daarom kon ik zeggen, dat de regeering niet beducht is voor een directe bedreiging van 's lands veiligheid en de genomen maat regel dus niet in dat licht mag worden gezien. Nu koant echter van zelf de vraag naar voren wat men er dan wel in moet zien. En het antwoord daarop is: men moet er een zuivere voorzorgsmaatregel in zien, in verband met den algeimeenen toestand in Europa. Ons werelddeel verkeert in een toestand van latente internationale spanningen die ons verplicht er rekening mee te houdlen dat die spanningen zich kunnen ontladen in vijan delijkheden. En als dit geval zich mocht gaan voordoen dan moeten we niet slechts in woor den doch metterdaad in staat zijn op afdoende wijze blijk te geven van onzen vasten wil onze zelfstandigheid en onzijdigheid te handha ven. Te handhaven onder allle omstandighe den en naar alle zijden. Om dit effectief te kunnen doen, wanneer de noodzaak er van zou blijken, moet onze geheele weermacht tenslotte gemobiliseerd worden. Maar, in ons huidig legerstelsel en bij het zeer snelle verloop, dat de krijgshande lingen in onzen tijd kenmerkt, is de nor male sterkte van ons leger op vredesvoet on genoegzaam om de zekerheid te scheppen dat die mobilisatie ongestoord zal verloopen. Daarom is het een eisch van voorzichtig- beleid de voorwaarden te scheppen die het ongestoord verloop eener mobilisatie kunnen waarborgen. Maatregelen worden voorbereid om, zoolang de rust in Europa niet is weergekeerd, in deze leemte op doeltreffende wijze te voorzien. Maar daarmede is eenigen tijd gemoeid en daarom heeft de regeering, ter overbrugging van die periode, besloten het personeel van de afzonderlijke grensbataljons evenals in September onder de wapenen te roepen, ter versterking van de reeds aanwezige bataljons van de onder de wapenen zijnde lichting. De normale toestand is volstrekt onbevredi gend voor regeering en volk beide. Telkens wanneer de internationale spanningen een acuut karakter krijgen staat de regeering voor de moeilijke vraag: moeten we bijzondere maatregelen treffen of kunnen we ze nog achterwege laten. En telkens wanneer zulke omstandigheden zich voordoen rijst Ook onder ons volk soortgelijke vraag, waarmede dan on gerustheid pleegt gepaard te gaan. Daarom is het noodig voorzieningen te tref fen die een meer permanent karakter dragen e n van zoodanigen aard zijn dat niet telken male tot het treffen van bijzondere maat regelen behoeft te worden overgegaan en men de ontwikkeling der gebeurtenissen dus met meer gerustheid kan afwachten dan thans het geval is. De n u genomen maatregel is, zooals ik reeds zeide, te zien als een overbrugging van den tijd die noodzakelijk verloopen moet tot aan het oogenblik, dat de meer permanente maatregelen effectief kunnen werken. Ik herhaal nog eens wat ik in den be ginne reeds gezegd heb: we duchten van nie mand eenige vijandelijke handeling tegen Ne derland, maar we willen tegenover ieder on zen duidelijken wil toonen, dat we onze be proefde zelfstandigheidspolitiek en onze onzij digheid met alle ons ten dienste staande mid delen willen handhaven. Dat en dat alleen is de strekking van den thans genomen maatregel. Maar, o m d a t dit zoo is mag ik aan wat ik gezegd heb nu ook een raad vastknoopen. Deze raad n.l., dat er geen enkele reden aanwezig is voor bijzondere ongerustheid. Natuurlijk houdt de toestand in de wereld ook onze aan dacht gespannen. Maar dat is heel wat an ders dan beduchtheid voor onze eigen onmid dellijke veiligheid. Voor zulk een beduchtheid ik herhaal dit acht ik geen enkelen grond aanwezig. Hoe kalmer we den toestand onder de oogen zien, hoe rustiger wij allen ons dagelijksch werk blijven verrichten hoe beter dit is voor ons zelf en hoe gunstiger indruk dit naar bui ten zal maken. En voorts belijden we, ook als volk, in diepen ernst, dat het lot ook van ons land, uiteinde lijk niet in de hand van menschen ligt, niet van den wil eens menschen afhankelijk is, maar dat God Almachtig de wereld regeert. In dat geloof schuilt kracht; het schept vast heid van wil aan 's menschen zijde en het voorkomt dat men als een riet door den wind heen en weer bewogen wordt. Fabriekseigenaar van brand stichting verdacht. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een felle brand gewoed in de fabrieksgebouwen der Nordhauser rultabaksfabriek, gelegen aan den Roermondschen weg te Tegelen. De brandweer van Tegelen wist het vuur, dat was uitgebroken in de tabaks- en sauskamer, na anderhalf uur te bedwingen. Drie afdeelingen der fabriek zijn verwoest. Een groote hoeveel heid tabak ging verloren. De machines bleven evenwel in tact. De schade loopt in de duizen den. Maandag arriveerde het parket uit Roer mond. De eigenaar van de fabriek is in ver band met dezen brand op last van den officier van justitie gearresteerd. Jordaner liep schedelfractuur op. Zondagavond laat heeft een dronke mansruzie het leven geëischt van een 27-jarigen Jordaner uit de Bloem- straat te Amsterdam. Deze man, die sterk onder den invloed van alcohol verkeerde, kreeg in genoemde straat ruzie met een 24-jarigen buurtgenoot. De hieruit volgende vechtpartij had voor den eersten een noodlottig verloop. De man werd tegen den grond geslagen en kwam zoo onge lukkig terecht, dat hij in den loop van Maan dagochtend, in het Wilhelminagasthuis, waar heen hij was overgebracht, is overleden. De doodsoorzaak is waarschijnlijk een sche delfractuur, doch deze moet nog nader bij de lijkschouwing worden vastgesteld. De dader, die bij de politie als een vechters baas bekend staat, is Maandagochtend in zijn woning gearresteerd. Hij verklaarde tegenover de politie, dat hij uit zelfverdediging heeft ge handeld. Er zou volgens zijn zeggen een ruzie tusschen twee vrouwen zijn ontstaan. Hij was tusschenbeide gekomen en zou toen door den verslagene zijn aangevallen. Hij heeft dezen een duw gegeven, waarbij de man op den grond kwam te vallen. maakten uitstekend valsch geld' Na een minutieus onderzoek is het de Rot- terdamsche politie gelukt de daders op te spo ren, die Rotterdam en omgeving hebben over stroomd met een groot aantal men spreekt van duizenden valsche guldens en rijks daalders, De daders hebben ook nog eenigen tijd kwartjes vervaardigd, maar daarmee zijn zij opgehouden. De" 47-jarige koopman G. J. B., en diens broer, de 45-jarige broodbezorger J. W. B., beiden wonende in het Oostelijke stadsdeel, zijn te dezer zake gearresteerd. J. W. B. werd aangehouden in een winkel, waar hij een kleinigheid kocht en met een valschen gulden betaalde. Zijn broer werd aangetrof fen, toen twee rechercheurs van de valsch- geldafdeeling een onderzoek in de woning van J. W. B. instelden. Een volledig ingerichte installatie om valsch geld op groote schaal te vervaardigen werd in de woning van J. W. B. in een kast aangetrof fen, terwijl zijn broer degene was, die het gefabriceerde geld aan den man bracht. In 1933 zijn deze mannen reeds veroordeeld we gens eenzelfde feit, maar toen was het ge makkelijker hen in te rekenen. De politie noemde het toen gemaakte geld armzalig, maar thans zijn de productiemethoden van J.W.B. geperfectionneerd en alleen de Neder landsche Bank was in staat het geld te onder kennen van het door den staat uitgegevene. Zelfs Rotterdamsche banken vlogen er in. De mannen hebben het ten laste gelegde feit niet bekend. Zij zwijgen als het graf, on danks de vele ingrediënten, die in beslag zijn genomen. De guldens en rijksdaalders zijn bij nauwkeurig onderzoek iets dikker gebleken, terwijl het randsschrift iets slechter was dan van het geld, dat door den staat wordt uit gegeven. De klank was echter bedriegelijk goed. J. W. B. heeft een geheel nieuwe, geniale methode gevonden, om het randschrift in zijn geld te drukken. Zij gebruikten gipsen matrij zen, terwijl ook proeven werden genomen om het geld te vervaardigen langs galvanischen weg, met koperen matrijzen. Dat de heeren groote plannen hadden, blijkt wel uit het feit, dat de politie vier vol slagen schuitjes tin in beslag heeft genomen, terwijl een aanzienlijke hoeveelheid valsch geld in alle stadia werd aangetroffen. De broeders hadden een geschreven prac- tische handleiding ontvangen van ex-collega's die zich noemden „de ex-valsche munters". Zooals reeds gezegd is het geld slechts in Rotterdam en omgeving, zooals Schiedam, Vlaardingen, Gouda en Dordrecht uitgege ven, terwijl enkele geldstukken natuurlijk verder het land zijn ingegaan. De regeeringspersdienst meldt: Bij Koninklijk Besluit van 10 April is bepaald, dat de tegen woordige buitengewone omstan digheden inhouden oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt. Krachtens dit besluit is opge roepen het personeel van de ba taljons voor de grensbeveiliging. Deze verklaring en oproeping zijn niet te beschouwen als een recht- streeksch gevolg van de gebeur tenissen der laatste dagen. De algemeene toestand in Europa heeft de regeering de wensche- lijkheid doen gevoelen, dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden, ter verzekering van onze politiek van zelfstandig heid. De verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen zal dienten gevolge met meer gerustheid kunnen worden afgewacht. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Zondagmiddag is in de hoofdstraat van Rolde de motorrijder R. Polling uit Gronin gen, in een bocht in volle vaart tegen een uit de tegenovergestelde richting komende per sonenauto uit Musselkanaal gebotst. De mo torrijder werd van zijn voertuig geslingerd en bleef dood op den wég liggen. Het slachtoffer was deerlijk verminkt. Het stoffelijk overschot is naar Groningen overgebracht. Koninklijke besluiten betreffende oproeping van personeel voor de grensbeveiliging. ■s-GRAVENHAGE, II April. De gister- avond verschenen buitengewone staatscourant bevat de te gelijkertijd verschenen staats bladen no. 181 en 182, betreffende de toe stand van oorlogsgevaar en de oproeping van het personeel voor de grensbeveiliging. Beide besluiten bevatten de overweging dat de heerschende internationale verhoudingen medebrengen een voortdurend latent oorlogs gevaar. en dat het daarom los van iedere onmiddellijke dreiging noodig is, dat de regeer in g kan beschikken over de bevoegd heden tot het nemen van buitengewone maat regelen, zooals in de wetten des lands voor zien, teneinde onder alle omstandigheden de zelfstandigheid en de volstrekte onzijdigheid des lands te waarborgen. Besluit no. 181 bepaalt dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden inhouden oor logsgevaar in den zin. waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt. Besluit no. 182 bepaalt het volgende: Al het personeel, bestemd voor buitenge wone oproeping uitwendige veiligheid wordt onverwijld in werkelij'ken dienst geroepen. Ernstig verkeersongeluk bij Hofn. Eén doode en drie gewonden. Zaterdagavond is op den Rijksweg HornRoermond een ernstig ongeluk gebeurd. Hierbij waren betrekken drie vrachtauto's, een personenauto en een span van drie paarden met zijn bege leider. Eén persoon kwam hierbij om het leven en drie personen werden gewond. Voorts werden twee paarden gedood. Omstreeks negen uur trokken in de rich ting Roermond verschillende spannen paarden die militaire wagens naar hun plaats van bestemming hadden gebracht. De eerste van de drie achter elkaar rijdende vrachtauto's passeerde een stel paarden, maar de tweede vrachtauto reed door tot nu toe niet opge helderde oorzaak het span van achteren aan, schoot daarna naar links over den weg, waar bij hij in botsing kwam met ?en personen auto van de garage Turlings uit Echt. Ver volgens viel de vrachtwagen vlak voor de daar liggende doorlatabrug het steile talud af, waarbij hij in aanraking kwam met een boom. Tengevolge hiervan werd de geheele carrosserie van het chassis afgerukt. De laad bak, waarop ontplofbare stoffen werden ver voerd, kwam beneden in het weiland onder de brug terecht. In de auto zaten de 26-jarige P. van den B. en de 21-jarige H. van K., beiden uit Utrecht, in vasten dienst bij de Genie. Beiden werden slechts licht gewond. Erger was het gesteld met een begeleider van de paarden op den weg, zekere Evers uit Sint Odiliënberg, die dood op den weg lag. De groentenhandelaar Nijssens uit Roermond had een been- en bekkenfractuur opge- loopen. Van de drie paarden werden er twee in het talud rechts van den weg geslingerd, waar zij dood bleven liggen. Het derde werd slechts licht gewend. De ontplofbare stoffen zijn later door mi litaire auto's van het garnizoen Roermond opgehaald. De aanranding te Ginneken. Toestand van het meisje naar omstandigheden goed. Naar wij vernemen is de toestand van het vijfjarig dochtertje van den tandarts S. te Breda, dat de vorige week het slachtoffer is geworden van een gruwelijke aanranding in het Mastbosch, naar omstandigheden goed. De dader is nog onbekend. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. 1et s*?ttelijk ove-scno» van ir. A G. Baumhauer, die bij het vliegtuigongeluk in Amerika om het leven kwam, is Zaterdag te Haarlem ter aarde besteld. Tijdens de droeve plechtigheid op do Algemeene Begraafplaats

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1