Behandeling van het uitbreidingsplan aangehouden. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Geen Ouderraad ingesteld. Het Ambtenarenreglement aangehouden. Bezwaren tegen de voorgestelde wacht geldregeling. De salarisregeling van de ambtenaren. De kappers sluiten op Maandagmiddag. Vrijdagavond vergaderde de voltallige ge meenteraad onder voorzitterschap van burge meester H. J. J. Seholtens. Benoemingen. Allereerst werden benoemd de voorzitters, le den en plaatsvervangende leden van de stem- bureaux voor de verkiezingen van Tweede Ka mer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. In verband met het aan den heer J. C. Versteeg verleend eervol ontslag als onderwijzer aan de avondschool werd benoemd tot leeraar aan deze school in de vakken natuur- en werktuigkunde de heer P. Krabbendam te Velsen. Tot leerares aan de Gemeentelijke Huishoud en Industrieschool in kinderverzorging en op voeding werd benoemd mej. A. A. Seel. Tot lid der commissie van toezicht op de ge meentelijke Nijverheidsschool voor ambachts lieden werd benoemd de heer ir. L. H. Derks. Aangenomen werden de voorstellen, tot het verleenen van voorschotten aan bijzondere scholen op de gemeentelijke vergoeding over 1939; tot het verleenen van voorschotten aan bij zondere scholen op de gemeentelijke vergoeding voor vakonderwijzers en tot toekenning van de gemeentelijke vergoeding ex. art. 84 der L. O. wet 1920 ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de ingebouwde lagere school in het sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee. Geen ouderraad. B. en W. stelden voor niet over te gaan tot de instelling van een ouderraad, omdat aan een zoodanig instituut nimmer behoefte werd ge voeld en het op deze zaak betrekking hebbend ingekomen stuk van de vereeniging „Nederland- sche Ouderraad bij het openbaar lager onder wijs" voor kennisgeving aan te nemen. Mevr. Kern p-H aan was het opgevallen, dat van de oudercommissies geen advies is gevraagd. Spr. zou het op prijs stellen, wanneer dit alsnog zou geschieden en dit agendapunt zou worden aangehouden. Ook konden niet alle hoofden van scholen hun meening kenbaar maken. Ook de heer Visser was deze meening toe gedaan en bepleitte aanhouding. Wanneer het niet mogelijk is den datum van 23 April te over schrijden, dan zou spr. willen voorstellen een ouderraad in te stellen. De heer S t e y n zag in aanhouding tot de ver- volgvergadering op Maandag de eenige moge lijkheid om dit advies alsnog te vragen. Wethouder Van Dok had verwacht, dat de oudercommissies zich wel op de hoogte zouden hebben gesteld na het verschijnen van de voor dracht, vooral wanneer er inderdaad belangstel ling voor een ouderraad zou bestaan. De voorzitter merkte op, dat uit de ant woorden van de hoofden van scholen wel was gebleken, dat aan het instituut geen behoefte bestaat. Aanhouding tot Maandag kon spr. niet beko ren, omdat dan „te hooi en te gras" informaties worden ingewonnen. Bovendien heeft de raad .dan nog geen officieele voorlichting. De heer Visser wilde dan toch een ouder raad benoemen. Wanneer dit instituut geen le vensvatbaarheid heeft zal dit wel blijken. Dat zal de toekomst moeten leeren. Er kan niets op tegen zijn. Spr. zou het zelfs in het belang ach ten van de democratie wanneer een ouderraad benoemd zou worden. Het voorstel van mevr. Kemp-Haan (aanhou ding tot Maandag) werd met 710 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd met 143 stemmen aangenomen. Tegen mevr. Kemp-Haan en de heeren Vis ser en Rollenberg. Het Ambtenaren-reglement. Bij 'de behandeling van het ambtenarenregle ment werden tegen enkele artikelen bezwaren geopperd door de heeren Vink, Rollenberg, Passchier, Steyn, Rijkens en Van Groningen, voornamelijk ten aanzien van de wachtgeldre geling. Deze wijkt inderdaad af, aldus de voor zitter, van de oude regeling. De nu aangebrachte .wijziging, die voor het personeel overigens van weinig practische beteekenis is, was noodig om de regeling in overeenstemming te brengen met die van het Rijk, waarvan de oude regeling nog al afweek. De heer Vink achtte het onderscheid tusschen A en B-ambtenaren in de wachtgeldregeling niet juist. Hij stelde voor het geheele hoofdstuk wachtgeldregeling uit de verordening te lichten en art. 73 zoodanig te redigeeren, dat een af zonderlijke wachtgeldregeling naast het ambte narenreglement mogelijk wordt. De heer Steyn kon evenmin een rechts grond vinden om hoofdambtenaren een extra verhooging van 10 pet. op hun wachtgeld te verleenen. Naar spr.'s meening kan men de wachtgeldregeling van het oude Beverwijk hand haven, zoolang daartegen door Den Haag geen bezwaar wordt gemaakt. Spr. kan het reglement met deze wachtgeldregeling niet aanvaarden. Ook de mogelijkheid in het reglement om een ambtenaar na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd te handhaven kon spr. niet goedkeuren. Het kan wel eens moeilijk zijn een goeden ver vanger te vinden, maar dat is een consequentie, welke men moet aanvaarden. De Voorzitter vroeg zich af of het wei re delijk zou zijn, wanneer Beverwijk een wacht geldregeling houdt, die uitsteekt boven anderen. Het college ziet geen enkel heil in het uitlich ten van de wachtgeldregeling uit het reglement Dat zou de aangelegenheid maar op de lange baan schuiven met het vooruitzicht dat de zaak toch precies hetzelfde zou uitpakken. Wel is het College bereid het onderscheid tus schen A en B-ambtenaren te laten vervallen. De heer Vink was van oordeel, dat zoo'n wijziging niet kan geschieden, zonder de com missies van overleg te hoören. Aan de hand van het rapport, van de commis sie betoogde de Voorzitter dat het vervallen van dit onderscheid juist werd gevraagd. Het college stelde, na overleg te hebben ge pleegd, voor de behandeling van dit punt aan te houden tot Maandag, waartoe werd besloten. Het voorstel tot wijziging van de verordening gemeentepolitie op grond van art. 223, 3e lid der Gemeentewet werd aangenomen. Salarisregeling- van de ambtenaren Hierna kwam aan de orde het voorstel tot wij ziging en aanvulling van de salarisregeling 1936 voor de ambtenaren. In deze voordracht werd tevens voorgesteld den rang hoofdcommies in te stellen en den rang commies-chef te doen ver vallen. De heer Van Groningen kon zich met dit laatste wel vereenigen, mits B. en W. kun nen toezeggen, dat ook de salarissen van de la gere ambtenaren worden herzien. De heer Visser zag in het voorstel een goede strekking, want de kans op promotie voor de la gere ambtenaren wordt daardoor grooter. De heer Rollenberg (comm.) veroordeel de de politiek, om de salarissen van de hoogere ambtenaren te verhoogen, om die van de lagere te kunnen drukken. Spr. zou zich niet tegen de voordracht verzetten, maar hij hoopte dat ook eens aan de werklieden zou worden gedacht. De heer St e y n verwonderde er zich over, dat nu voor twee posities salarisverhooging wordt voorgesteld, terwijl nog kort geleden op alles moest worden bezuinigd. Toen werd zelfs be toogd, dat men voor de geldende salarissen wel ingenieurs kon krijgen. Nu volgt dit zeer royale gebaar. Wethouder Out zei, dat van loonsverhooging geen sprake is. Er worden slechts nieuwe rangen geschapen. Het college doet bij de hoogere in stanties ook de noodige stappen om voor lagere functionarissen wat te bereiken. De raad ziet dus, dat ook aan die belangen wordt gedacht. Dat men van hoogerhand geen bezwaar maakt, is volgens de Voorzitter een gevolg van het toepassen van denzelfden maatstaf ten opzichte van soortgelijke gemeenten. De voordracht van B. en W. werd aangenomen. Tegen de heeren Steyn, Welagen en Van Doorn. Hamerstukken. Aangenomen werden de voorstellen omtrent de bezoldiging der ambtenaren van den Bur gerlijken Stand, betreffende de sluiting van kapperswinkels op Maandagmiddag, betreffende de bemaling der gemeentegronden, tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de stichting en exploitatie van een destructor en betreffende de splitsing van de vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. Luchtbescherming. De heeren Rollenberg, Visser, Rij kens en Passchier juichten het voor stel van B. en W. tot verhooging van het cre- diet met f 1200 toe. De heer P a s s ch ier bracht hulde voor de krachtige propaganda, die thans in Beverwijk voor de luchtbeschex-ming wordt gevoerd. Mevr. Kern p-H aan verklaarde zich tegen het voorstel, omdat de menschen niet in de oor logsgedachte moeten worden opgevoed. De heer Steyn handhaafde zijn reeds vroe ger ingenomen standpunt, dat de bevolking niet tegen aanvallen uit de lucht te beschermen is. Wat op dit gebied gedaan wordt brengt de men schen in den waan, dat zij zich.veilig kunnen ge voelen. De heer Vink vond de aangevoerde argumenten van de tegenstanders absoluut onjuist vooral nu het geen oorlogssuggestie betreft, maar harde werkelijkheid. Met cijfers is aan te toonen, dat luchtbescherming wel degelijk effect heeft. Het is reeds lang uitgemaakt, dat het aantal slacht offers van luchtbombardementen veel kleiner is, wanneer de luchtbescherming haar werk doet. De voorzitter was eveneens van oordeel dat dit geen punt van discussie meer is. Zoowel in ons land als in het buitenland is men het daar wel over eens. Met dit verhoogde crediet kun nen weer eenige hulpmiddelen worden aange schaft. De heer Steyn zei, dat het om de principieele zijde van de zaak gaat. Men suggereert de bevol king, dat zij zich veilig kan voelen, wanneer de sirenes maar loeien en de woning kan worden verduisterd. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Tegen stemden mevr. Kemp-Haan en de heer Steyn. Het voorstel tot toetreding tot de gemeen schappelijke regeling in zake psychiatrische voor- en nazorg werd aangenomen. Het uitbreidingsplan. De heer R ij k e n s stelde voor de behandeling van het uitbreidingsplan aan te houden tot Maandag. Spr. zag dan tevens gaarne, dat de •aad dan b.v. door den directeur van Openbare Werken wordt voorgelicht. De voorzitter en wethouder v a n D o k gayen de voorkeur aan directe behandeling. B. en W. zouden zich dan ook kunnen beraden op eventueele vragen, die worden gesteld. Het voorstel van orde van den heer Rijkens werd met 15 tegen 2 stemmen aangenomen, zoo dat het uitbreidingsplan in de voortgezette ver gadering van Maandagavond behandeld zal worden. De beide wethouders stemden tegen. Onderwijs-benoemingen. Tot onderwijzeres aan de Vondelschool (vaca ture mej. S. C. P. W. Beth) werd benoemd mej. J. E. van Dijk, kweekelinge met akte te Sant poort en tot onderwijzers aan de Noorderschool in verband met het verleende eervol ontslag aan de heeren J. v. d. Moolen en N. J. Redeker, de heeren J. Jonker te Alkmaar, thans tijdelijk aan de school werkzaam (no. 3 van de voordracht) SCHIP Arendskerk (Ned.) x) Alcinous (Ned.) x) Aakre (Noor) Ajax (Ned.) Ariadne (Ned.) Bodegraven (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Breda (Ned.) Bloemfontein (Ned.) Boskoop (Ned.) Bretagne (Deen) Boschfontein (Ned.) Berenice (Ned.) British Glory (Br.) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Colombia (Ned.) Chr. Huygens (Ned.) Dolius (Br.) Deucalion (Ned.) Eemland (Ned.) Euterpe (Ned.) Frangois L. D. (Franscb Fauna (Ned.) Gambian (Eng.) Georgios G. (Gr.) Glenroy (Br.) Glenearn (Br.) x) Gundega (Letl.) Helmspey (Eng.) Halle (Du.) Helder (Ned.) Hogland (Fin) Hermes (Ned.) Iris (Ned.) Jaarstroom (Ned.) Leto (Ned.) Laertes (Ned.) Lucy Essberger (Du.) Maron (Eng.) x) M.v.St Aldegonde (Ned Meliskerk (Ned.) x) Menes (Du.) Matros (Pan.) Melampus (Ned.) Myrmidon (Eng.) x) Magdeburg (Du.) Maaskerk (Ned.) x) Montferland (Ned.) x) Mars (Ned.) Mai (Deen) Nigerstroom (Ned.) Nereus (Ned.) Orpheus (Ned.) Orestes (Ned.) Foelau Tello (Ned.) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) Polydorus (Ned.) Pluto (Ned.) Pygmalion (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Randfontein (Ned.) Springfontein (Ned.) x) Saturnus (Ned.) Saudades (Port.) Sri land (Ned.) Soemba (Ned.) x) Sarita (Noor) Titus (Ned.) l'awali (Ned.) x) i'jikembang (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Tajandoen (Ned.) Ulysses (Ned.) Uckermark (Du.) Vesta (Ned.) Wilh. Traber (Du.) Zaanland (Ned.) VAN Japan Batavia 10 Mei Galveston 26 April Kopenhagen 17 April Midd. Zee Chili Chili Chili o Zuid Afrika Chili La Plata 4 Mei Z. Afrika Barcelona 15 April Abadan 30 April Pto Barrios (v. IJm.) 29 April Santos 6 Mei West Indië Batavia Japan 14 Juni Midd. Zee Santos 15 April Danzig 17 April La Plata 20 April Midd. Zee 27 April W. Afrika La Plata 28 Aprü Japan 8 Mei Japan 16 April Stratoni 18 April Bassein Ned. Indië 18 April Chili Diamante 4 Mei Alexandrië Bordeaux 18 Aprü West Afrika West Afrika Ned. Indië 21 Mei Middlesbro (v. IJm-) Batavia 23 Aprü Batavia 18 April Zuid Afrika Ned. Indië 8 Mei La Plata 21 April Batavia 26 April Batavia 5 Mei Batavia 3 Juni West Afrika Buenos Aires 12 Mei Jaffa 26 April Cardiff 16 April Hamburg 16 April Oporto Gothenburg 16 April Hamburg Batavia 18 April Batavia 27 April Batavia Hamburg heden Stettin 18 April Zw. Zee Batavia Zuid Afrika Zuid Afrika Alexandrië 20 April La Plata 1 Me) Buenos Aires 28 April Ned, Indië 15 April Corpus Christie 25 April Midd, Zee 20 April Ned. Indië >ost Azië Alexandrië Batavia Zw Zee 18 April Ned. Indië 26 Mei Midd. Zee Gdynia heden Hamburg 16 April Verm, aankomst LAATSTE BERICHT April te Manilla. April te Belawan. April vertrokken. April vertrokken. April van Napels. April van de Azoren. April van Liverpool. April van Curagao. April te Hamburg. April van Paita. April van Buenos Aires. April van Durban. April van Ouessant. April vertrokken. April van Cristobal. April vertrokken. April van Barbados. April vertrokken. April van Hongkong. April te Volos. April te Hull. April vertrokken. Maart vertrokken. April van Algiers. April van Accra. Maart van Montevideo. April van Penang. April te Londen. April van Gibraltar. April van Colombo. April van Gibraltar. April van Talcahuano. April van Rio de Janeiro. April te Jaffa. 14 April vertrokken. 13 April van Port Bouet. 15 April te Duinkerken. 15 April vertrokken. in lading. 13 April te Marseille. 11 April van Genua. 10 April van Port Soedan. 6 April van Colombo. 10 April van St. Vincent. 29 Maart van Padang. 8 Aprik van Colombo. 4 April te Macassar. 10 April van Dakar. 14 April vertrokken. 10 April van Haifa. 13 April vertrokken. 15 April vertrokken, in lading. 13 April vertrokken, in lading. 10 April van Genua. 11 April van Port Soedan, in lading. 12 April van Bremen. 15 April vertrokken. 8 April van Izmir, in lading. 13 April te Beira. 14 April te Rotterdam. 11 April van DjidjellL 30 Maart van Rosario. 9 April van Rio de Janeiro. 10 April van Gibraltar. 7 April vertrokken. 13 April van Cadix. 31 Maart van Belawan. 11 April van Port Said. 12 April te Pireaus. 10 April van Padang. 13 April van Finisterre. 10 April van Soerabaya. 13 April van Susak. 8 April vertrokken. 15 April vertrokken. Scheper, voorzien van een x) zijn grootei dan «000 ton Hoogovens V1SSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN NederL m.s. Friso Boston (Line,). en G. J. Tukker, kweekeling met akte te Go- rinchem. Stroomlevering slachthuis. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met het P. E. N. betreffende stroomlevering ten behoeve van het openbaar slachthuis. Een aantal missies van Ged. Staten werd voor kennisgeving aange nomen. Een adres van N. Abbo betreffende steunver- leening werd ter afdoening in handen gesteld om praeadvies. De openbare vergadering werd verdaagd tot Maandagavond halfnegen. CASTRICUM Tentoonstelling van de lucht bescherming. Goede voorlichting van het publiek. Gisteravond had de opening plaats van de tentoonstelling van de Luchtbescherming, welke gehouden wordt in de zaal van den heer W. Th. Beentjes. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op Dr. Leenaers, den heer v. Hoeve, directeur der gemeentelijke gasfabriek, Dr. Teenstra, direc teur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch", Pastoor Goes, eenige raads leden en verscheidene andere autoriteiten. Namens den burgemeester'die niet op tijd aanwezig kon zijn. sprak Dr. Leenaers de aanwezigen toe en zette in het kort nog eens het doel en het werk der luchtbescherming uiteen. Spr. hoopte, dat deze tentoonstelling goed zou mogen slagen. Daarna sprak de heer Van Hoeve, directeur van de Gasfabriek. Hij verheugde zich over de groote opkomst van de zijde van het publiek. Spr. wees op de groote belangen' die thans op het spel staan en hoopte, dat ieder de Luchtbescherming zou steunen. Hierna opende hij namens den bur gemeester de tentoonstelling. Het publiek verspreidde zich reeds dadelijk langs de verschillende stands en nam met be langstelling kennis, van al hetgeen op het ge bied van de Luchtbescherming betrekking heeft. Bij lederen stand trof men iemand aan, die de menschen de werking en metho den uitlegde en tevens rondleidde. Ook de E.H.B.O. en het Roode Kruis waren met stands vertegenwoordigd. Het meeste, dat be trekking heeft op het gebied der Luchtbe scherming kon men hier aanschouwen. Zoo zag men alarmeeringstoestellen, gas maskers, de wijze waarop men zijn huis ver duisteren moet. enz. enz. Het Roode Kruis en de E.H.B.O. lieten zien hoe men de gewon den behandelt enz. enz. Wij kunnen de in woners van Castricum en Bakkum in over weging geven, vooral met het oog op dezen ge spannen tijd een bezoek aan deze tentoon stelling te brengen en zich te laten voor lichten. Men kan zich tevens als vrijwilliger voor den Luchtbeschermingsdienst opgeven. OPENBARE VERRGADERING VAN EENHEID DOOR DEMOCRATIE". De beweging „Eenheid door Democratie" hield een openbare vergadering in de Rus tende Jager. Als eerste spreker trad op Ds. A. C. de Recht uit Bergen met het onderwerp „Een vrij volk in een vrijen staiat". Spr, gaf in het kort den toestand weer van een onvrij volk in een onvrijen staat, waarbij hij wees op sommige volken onder Karei de Groote, die gedwongen werden zeden en ge woonten van anderen aan te nemen. Daarna sprak hij over een vrij volk in een onvrijen staat, waarbij hij Zuid-Afrika als voorbeeld aanhaalde. Spr. behandelde vervolgens den toestand van onvrije volkeren in vrije sta ten. zooals wij die in de autoritaire landen kennen. Tenslotte schetste hij de voorbeelden van een vrij volk in een vrijen staat, met name in Nederland. Spr. gaf verder nog aan hoe E. D. D. niet alleen destructief werkt, door de autoritaire richting te bestrijden maar ook opbouwend werkt. Spr. zette uiteen, hoe de vrijheid in Nederland door alle Nederlanders niet altijd wordt begrepen. Daarna trad de heer J. W. Hollestelle uit Den Helder als spre ker op, met het onderwerp „Macht en Recht". Spr. schetste de toestanden, waarin het volk op het oogenblik verkeert. Er gaat een huive ring door ons heen, wanneer wij denken aan de toekomst, die geladen is met onheilspel lende spanning. Wij moeten inzien, aldus spr., dat de autori taire regeeringsvorm in Europa steeds ver der om zich heen grijpt. In den wereldoorlog zijn vele menschen het spoor bijster geraakt, zij weten geen weg meer en werpen zich ten slotte in de armen van een dictator. De geestelijke verdeeldheid van tegenwoor dig heeft de menschen ontvankelijk gemaakt voor allerlei theorieën. De voornaamste hier van zijn ras, bloed en bodem. Het christen dom duldt echter geen splijting, het omvat al le menschen. De democratie staat tegenover het streven van dictatuur. Als men de democratie aan voelt als zijnde „gelijke plichten voor alle menschen" en erkenning van de broederschap, dan is men democraat aldus spr. De democratie moet hecht gefundeerd zijn. De wereld verkeert op het oogenblik in een ondragelijke situatie en wij moeten daarom instemmen met den oproep van dé Koningin tot geestelijke en moreele herbewapening. Spr. eindigde zijn rede met het woord van een bekend staatsman: „In naam van Oranje, blijft af van dit volk; te duur is zijn vrijheid gekocht". Inbraak ineen auto. Donderdagavond tusschen 8 en 11 uur is in gebroken in een auto. die bij het station ge parkeerd stond. Uit den wagen, die behoorde aan een reiziger van een firma in schrijfbe hoeften. werden verscheidene schrijfbenoo- digdheden ontvreemd. Hoewel dé portieren gesloten waren wist de dief door de schuifkap in den wagen te komen. De politie stelt een onderzoek in. Wat de tuinders kregen. Witlof I 14—17 ct. per K.G. Witlof n 8—13 ct. per K.G. Spinazie 70—110 ct. per groote kist. Prei 1416 ct. per K.G. EEN MISLUKTE SPRONG. Vrijdagmorgen was F. B. alhier zoo onfortuin lijk van de gemeentelijke vuilnisauto te vallen. Hij wilde juist op de auto springen, toen zijn kameraad den wagen in beweging zette. B. sprong mis en viel op den weg. Dr. v. d. Sluis, die spoedig ter plaatse was constateerde bij het slachtoffer een hersenschudding". De man werd naar zijn woning overgebracht. Oud-raadslid P. Twisk oyerlede, Verdienstelijk ingeietene heeng,gai In de atgeloopen week i,ita te Heiloo overleden onae bekende ij. f®"* de heer P. Twisk. Plaatsgenoot De heer Twisk was gedurende 25 van den gemeenteraad van CastrtciS,,aar wethouder en 53 jaar lid van het bvwom- koor, waarbij hij tot zijn ziekte ni™» ZacS' ontbroken. 16 na™« heeft Bij zijn begrafenis werd de R™„i_ opgedragen door Pastoor Goes tmï ""s zangkoor onder leiding van direitem -hel de liturgisch gezangen uitvoerde ïl|! Onder de aanwezigen merkten w oud-wethouder Hemmer, het raadshd of-"» bestuur van de Coöp. Boerenleenbank^,11® van de overledene 53 jaar directen, :- namens het bestuur van de Ouden TT mevr. B. Le ClercqPels. r.k. schaakclub st. thouk Op Dinsdag 18 April wordt in 't rk hkmskerk DE VOORZITTER VAN DEN NED VOLKSBOND ZAL SPREKEN Maandagavond 17 April zal de voorzit!» den Ned. R.-K. Volksbond, de heer v d 'v een lezing houden voor de leden van dm R r' Volksbond en St, Joseph-Gezellen in het nf' gebouw. ,A'" R.-K. MIDDENSTAND Donderdagavond hield de R.-K. meest zwaar bewolkt ?i«jge tain tuur als gisteren. Matiee tï?1 ts»Kn Westelijken tot NoïrdweS^C" Voor het binnenland fi®» krachtige. Zuidwestelijk™^» Stonmuaarschuwingsdieiiit avond om 21.10 werd hmm posten: Weest op uw hoede aan «i vereeniging een vergadering in het K 3 4 bouw. ""ge" Bij de opening heette de voorzitter de W, Jae. Castricum, allen welkom en deelde voort, mede, dat deze vergadering speciaal beleed ,-1 ter bespreking van het eventueel stichten een Borgstellingsfonds. Voor het bijeenb-eneen van een garantiesom, moet de gemeente 1 m per inwoner betalen, dat ongeveer een bedn vormt van f 500; eenzeltde bedrag wordt dm door het Kijk bijbetaald. ln Een schrijven was thans ingekomen van de gemeente, waarbij de Middenstandsvereenuira advies moest geven inzake het stichten van bo vengenoemd fonds. Het meerendcel van de vet gadering was van oordeel, dat een eventuee, te stichten fonds, voor deze gemeente niet het noo dige effect zou opleveren. Besloten werd hei schrijven voorloopig aan te houden. WIJK AAN ZEE SCHIETVEREENIGING „ONS GENOEGEN". In een Zondagavond in „Sonnevanck" te hou. den feestelijke bijeenkomst van de Schietver- eeniging „Ons Genoegen" zullen de prijzen wor den uitgereikt van den Donderdagavond gehou den onderlingen schietwedstrijd. De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door een humorist-conferencier en een muziek-en- serhble. Babybrandspuiten voor de gemeentelijke luchtbescherming. Een demonstratie aan den Kanaalkant. In onze gemeente, vooral in IJmui- den waar we dagelijks er aan herin nerd worden, dat we leven in een tijd vol spanning en voorts dat, wanneer het onverhoopt tot een wereldconflict mocht komen, der-bevolking ernstige dingen te verwachten staat, heeft de luchtbescherming een bijzondere ac tualiteit en belangstelling. Van de zijde der bevolking uit zich deze be langstelling in een medewerking tot een goed functioneerenden luchtbe schermingsdienst, die- nu reeds over 600 man personeel beschikt, van de zijde der regeering komt nu ook een bewijs van belangstelling in den vorm van een waardevol geschenk, bestaan de uit een drietal babybrandspuiten, die bestemd zijn om de gemeentelijke brandweer in haar taak bij te staan. Gistermiddag vond aan den bootsteiger nabij de Zuidersluis een demonstratie met deze brandspuiten plaats, die o.a. werd bijgewoona door burgemeester Kwint, door den heer J. P- Weyburg, commissaris van politie en hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst en door den heer J. Th. Verzijlbergn, plaatsvervangend commandant van de brano- weer. Verder ontbrak natuurlijk de belangstel ling van de zijde van het publiek niet. De drie brandspuiten zijn, zooals gezegd Be schikbaar gesteld door de regeering. Reedsw de eenige weken geleden gehouden Pel'f°"" ferentie, waarin de heer Weijburg een uiteen zetting gaf van den gang van zaken bij aen luchtbeschermingsdienst, deelde deze meae, dat de regeering had toegezegd, der gemeen» een drietal spuiten ter beschikking te zuren stellen, waarvan destijds de eerste iee<Js gearriveerd. Waarop inmiddels de twee anoere zijn gevolgd. De spuiten, die uitstekend bleken te voiaoe worden gedreven door een luchtgekoeia 2-tact motor met een capaciteit van 107 P.K. en gevoed door een gemengde branoswi. Op elke spuit kunnen 3 slangen woraeng koppeld. De totale capaciteit van elke P bedraagt niet minder dan 900 L. per mm bij een straalbereik van 30 M. Elke spi11. voorzien van 4 x 1.65 M. zuig- en 100 m- brengslang. Elke spuit is voorzien van krachtige electrische lamp. waarvoor de strooi door den motor wordt opgewekt- De spuiten kunnen achter een auto gekoppeld en zijn dus gemakkelijk verw baar. Is het terrein van den brand1 m of is het geheel niet rijdend bereikbaa neemt men de spuit eenvoudig van net 0 stel af en kan ze door twee man naar de P** van opstelling worden gedragen. De brandspuiten, afkomstig van De fabriek van brandbluschmiddelen vermm, twee technische adviseurs gedemons Reeds in tien gemeenten heeft men tl beschikking over dit materiaal, datWJ y monstratie uitstekend voldeed en ong in tijden van nood een uitstekend MP01» del is.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10