IJMUIDEN VELSEN -TUNNELBOUW IN NEDERLAND. He PREDIKBEURTEN Rotterdam, Velsen en Amsterdam. (Van een technischen medewerker). IN 1929 diende de Directeur van Gemeente werken te Rotterdam het plan in om de reeds lang aanhangige tweede vaste oever verbinding tot stand te brengen door het bouwen van een tunnel. Jammer genoeg kwam hij bij zijn globale kostenraming tot een wel wat erg hoog bedrag, 30 millioen gulden, en gaf daardoor aanleiding tot het vermoeden, dat een hooggelegen hangbrug goedkooper zou kunnen zijn. In 1932 werd door het Rijk en de gemeente een commissie ingesteld en in 1933 nam de Raad van Rotterdam het besluit een tunnel te bou wen. Toch zou het nog tot 1937 duren, eer met den bouw ook daadwerkelijk begonnen kon worden: de uitvoering werd opgedragen aan de N.V. Maastunnel en zal voor de eigenlijke tunnel in ronde cijfers 12 millioen gulden kosten, terwijl aan bijkomende werken en toezicht bovendien nog 3 millioen gulden zullen worden uitgegeven. De N.V. Maastunnel is een combi natie van 4 aannemersfirma's: Christiani Nielsen, Van Hattum Blankevoort, Boersma en de I. G. B. Men hoopt de tunnel in den loop van het jaar 1941 open te kunnen stellen. Reeds van het begin af aan heeft het vrijwel vast gestaan, dat de schildmethode te Rotterdam niet in aanmerking zou kunnen komen en dat bij de uitvoering wel tot de zink-methode zou worden besloten. Waarom de schildmethode in Holland niet in aanmerking komt. De in het buitenland meestentijds gevolgde schildmethode is in den Hollandschen bo dem moeilijk toe te passen en dit is zeker één der redenen, waarom het zoo lang heeft geduurd eer men in Holland tot tunnelbouw heeft beslo ten. Bij de schildmethode moet de luchtdruk zoo hoog worden opgevoerd, dat een uittreding van water uit den grond niet meer plaats heeft. Dat beteekent, dat bij het vooruitbrengen van het schild in onzen bodem gewerkt zou moeten worden onder een luchtdruk van 4 atmosferen. De bepalingen van onze caissonwet staan onder zulke omstandigheden slechts een zeer korten arbeidstijd toe. Cm te voorkomen, dat een z.g. „outblow" zou plaats hebben, dat is een ont ploffing, waarbij de tot 4 atmosferen samen geperste lucht plotseling een uitweg zou zoeken door de losse grondlagen boven de werkkamer heen naar den rivier- of kanaalbodem, zou het noodig zijn ten minste een gronddekking te handhaven van 10 tot 12 M. dikte tusschen den rivier- of kanaalbodem en den bovenkant van eht tunnellichaam. Dit maakt weer, dat een volgens de schildmethode gebouwde tunnel aan zienlijk dieper moet komen te liggen dan een volgens de zink-methode of in open bouwput gebouwde tunnel. Te Antwerpen ligt het diepste punt van de tunnel dan ook meer dan 28 M. onder laagwater; te Rotterdam slechts 19.35 M. Dit maakt een heel verschil en heeft alleen reeds tot gevolg, dat bij toepassing der schildmethode de opritten ter weerszijden ruim 250 M. langer worden dan noodig zou zijn bij toepassing van een der andere methoden. Voor de heele tun nellengte scheelt dit 500 M. Een verdere omstan digheid is nog, dat bij een met de schildmethode uitgevoerde tunnel gietijzer de voornaamste bouwstof is, en dat de hieraan uit te geven zeer groote bedragen vrijwel geheel aan het buiten land betaald zouden moeten worden. Daar er voorts geen enkele Hollandsche aannemer is. wiens personeel ervaring heeft opgedaan met uitvoeringen volgens de schildmethode, zou verder zijn te vreezen, dat voor de uitvoering van het millioenenwerk van den tunnelbouw een contract gesloten zou moeten worden met een buitenlandschen aannemer. Te Rotterdam is daarom aan de zink-methode de voorkeur gegeven boven de schildmethode. Dit had als consequentie, dat niet noodzakelijker wijze aan den ronden vorm voor de tunneldoor- snede behoefde te worden vastgehouden. Bij de schildmethode is vrijwel altijd de ronde vorm aangehouden. De technische dienst der gemeen te Rotterdam meende aanvankelijk ook bij de zinlcmehode te moeten vasthouden aan de ronde doorsnede, omdat alleen daarbij een goede aansluiting aan den ondergrond zou zijn ver zekerd, maar ten slotte is toch de doosvorm geaccepteerd in verband met het Deensche patent voor onderspoeling, dat reeds is be schreven. De geschiedenis van het ontwerp voor Velsen. [et ontwerp voor een tunnel te Velsen heeft nog slechts een korte geschiedenis. Ten be hoeve van de kanaalverbreeding zou een ver legging van de pontsteigers te Velsen en een verbouwing van de spoorbrug noodig zijn. In een lezing voor de Kamer van Koophandel te Haarlem betoogde ir. v. d. Mey dat te Velsen een tunnel op zijn plaats zou zijn, maar aan vankelijk leek het of de Rijkswaterstaat de voorkeur zou geven aan een uitgebreid pont- veer. Het was dan ook feitelijk een verrassing, toen minister Kalff op 4 December 1934 in de Tweede Kamer mededeelde, dat voor Velsen tunnelplannen in onderzoek waren. Daarop volgde echter op 16 Januari 1935 de aanbieding van een wetsontwei'p voor „Versnelde Bruggen bouw" en daarbij werd in het vooruitzicht ge steld, dat onder dien versnelden bruggenbouw mede zou worden begrepen het bouwen van een vaste oeververbinding te Velsen. Nadat dit eerste wetsontwerp was ingetrokken, werd op 24 September 1935 een nieuw wetsontwerp in gediend ter financiering van den versnelden Bruggenbouw middels de bekende halve cent op de benzine en in de Memorie van Toelichting tot dit wetsontwerp kwam de volgende mede- deeling voor: „dat de toeneming van het verkeer over het Noordzeekanaal bij Velsen evenzeer om spoedige verbetering van den kanaalover gang vraagt door den bouw van een tunnel onder of van een hooge vaste brug over het NoordzeekanaaL" Voor de toevoeging van dit belangrijke kunstwerk aan de andere bruggen werd 10 millioen gulden uitgetrokken. Bij de behandeling van de Verkeersfondsbe- grooting voor 1938 werd door enkele Kamer leden er op aangedrongen te Velsen niet alleen een tunnel voor autoverkeer te bouwen, doch tevens een tunnel voor spoorwegverkeer. Min. Van Buuren antwoordde evenwel, dat zijn ambtsvoorganger de beslissing had genomen, dat te Velsen een tunnel voor gewoon verkeer ge bouwd zou worden, doch dat deze niet gecom bineerd zou worden met een tunnel voor spoor wegverkeer. Intusschen liet het begin van uitvoering op zioh wachten en hieruit kon worden afgeleid, dat blijkbaar een hernieuwd onderzoek ingesteld was naar. de mogelijkheid om te profiteeren van de omstandigheid, dat toch een autotunnel ge bouwd zou worden, om daardoor tevens te ko men tot een vervanging van de voor de zee scheepvaart hinderlijke Velsenspoorbrug door een naast de autotunnel gelegen spoorwegtunnel. Bü de behandeling van de Verkeersfondsbe- grooting voor 1939 in de Eerste Kamer op 17 Maart jl. heeft de Amsterdamsche wethouder Kropman nu het volgende gezegd: „Het zij mij vergund nog een enkel woord te zeggen over de plannen van den minister, die ik met meer enthousiasme heb begroet, dan zijn plannen inzake het luchtvaartterrein, nL over de vervanging van de spoorbrug te Velsen door een tunnel". „In het. Eindverslag wordt meegedeeld, dat r het rapport van den Economischen Raad ter zake is ontvangen en dat de Minister binnenkort in staat zal zijn over deze aangelegenheid een beslissing te nemen". „Ik geloof niet, dat ik uit de school klap de dagbladen brachten reeds het bericht in dien ik zeg, dat de Minister zich met het uit gebrachte advies heeft vereenigd en dienover eenkomstig bereid is, tegelijk met de tunnel voor het gewone verkeer den bouw van een tunnel voor het spoorwegverkeer te bevorde ren. Het is een oude wensch van Amsterdam, waarvan de thans wel vaststaande vervulling van zeer groote beteekenis is voor het haven- verkeer". Minister Van Buuren heeft hierop slechts het volgende geantwoord: „Over de tunnel van Velsen zal ik niet veel zeggen na hetgeen door de heeren Ter Haar en Kropman opgemerkt is. De heer Kropman heeft reeds betoogd, dat deze zaak in de goede rich ting gaat en is dankbaar voor het standpunt, dat ik thans in deze zaak heb ingenomen". Uit het bovenstaande kan geconcludeerd wor den, dat de Minister bereid is een spoorwegtun nel te doen bouwen naast de geprojecteerde autotunnel. Waarschijnlijk zal aan de gemeente Amsterdam en de Provincie Noord-Holland ge vraagd zijn of zij bereid zijn in de kosten van de spoorwegtunnel bij te dragen in denzelfden maatstaf als Amsterdam en Noord-Holland bij dragen in de kosten van de vez'breeding van het Noordzeekanaal. In dat geval zal deze aangele genheid vermoedelijk binnenkort worden be handeld in den Raad der gemeente Amsterdam en in de a.s. zomerzitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Hiernevens wordt afgedrukt een kaartje van het uitbreidingsplan der gemeente Velsen. Daar op is wit-zwart geblokt aangegeven een strook voor verkeersdoeleinden, loopende van het sta tion Beverwijk naar het Zuiden. Deze strook kruist het Noordzeekanaal ongeveer 500 M. ten Oosten van het bestaande pontveer en kruist den Rijksweg van Haarlem naar Velsen bij den polder Buitendijken. Vandaar loopt de strook naar den bestaanden spoorweg Velsen-Haarlem en komt daarop uit ongeveer tegenover Duin en Kruidberg. Het lijkt vrij zeker, dat de omgeleg de spoorweg en de op de autotunnel aansluitende Rijkswegen door deze verkeersstrook heen zul len zijn geprojecteerd. Uit het hiernevens gaan de kaartje is dus de toekomstige situatie vrij duidelijk af te lezen. Het plan voor Amsterdam. De plannen voor een tunnel onder het IJ voor Amsterdam zijn ouder dan de plannen voor een timnel te Rotterdam en voor de tunnel te Velsen. Reeds in 1924 werd door den Directeur van Publieke Werken voorgesteld een tunnel te bou wen onder het IJ. Te Amsterdam worstelt men echter met twee moeilijkheden. In de eerste plaats brengt een tunnel, zooals de Amsterdamsche gemeenteraad die wil hebben, het doorgaande verkeer in de muizenval van de oude stad, en in de tweede plaats zal Amsterdam daarom de tunnel geheel zelf moeten betalen. Hiertoe is een plan ont worpen, waarbij een tolgeld geheven zal wor den van alle auto's en wielrijders, die van de timnel gebruik zullen maken. Het is echter be grijpelijk, dat het enthousiasme te Amsterdam voor een tunnel met tolheffing niet al te groot is, als daarnaast te Rotterdam en te Velsen tun nels zullen bestaan, waarin geen tol wordt ge heven. Te Rotterdam kon de gemeente beschik ken over 8 millioen gulden uit het Verkeers- fonds. die bestemd waren voor de op het Rijks wegenplan voorkomende brug beoosten Rotter dam, welke door het bouwen van de tunnel voorloopig kon worden gemist. Te Velsen wordt de autotunnel betaald uit de benzinebelasting en zal de spoorwegtunnel wel komen ten laste van de rekening tot verbetering van het Noordzee kanaal. Te Amsterdam is het financieele vraag stuk echter in verband met het hierboven mee gedeelde het moeilijkst en waarschijnlijk houdt dit nog altijd een spoedig begin van uitvoering tegen. Voor Velsen schijnen de grootste moeilijkhe den nu echter geweken te zijn en mag gehoopt worden op een spoedig begin van uitvoering. Te Rotterdam trekt de tunnelbouw groote belang stelling, te Velsen zal dat ook wel zoo zijn; wel licht zal er in den volgenden zomer (1940) reeds zooveel te zien zijn, dat de belangstellenden in drommen komen opzetten. Dan zal er wellicht tevens gelegenheid zijn om tegen dien tijd over het definitieve project en de details van de uit voering nog eens nadere bijzonderheden mee te deelen. Jaarvergadering Gratia—Plato. Een openlucht-uitvoering in Veiserbeek? De Gymnastiek- en Athletiekver. ..Gratia-Pla- to" hield dezer dagen haar jaarvergadering in het café Demmers in de Trompstraat, on der leiding van den voorzitter, den heer P. Dijkstra. Nadat het jaarverslag van de secretaresse en 't finaniceel verslag van den penningmee- ter waren uitgebracht, waarbij bleek dat de vdreeniging niet tegenstaande de vele onkos ten die zij dit jaar had gehad, in verband met den verkeersoptocht, toch nog een voordeelig saldo kon boeken, bracht de voorzitter den penningmeester hartelijk dank voor het ac curate beheer. Het vele belangelooze werk dat de heer Bauk voor de vereeniging doet, kan niet genoeg gewaardeerd worden. Het ledental bedroeg pl.m. 180, zoodat dit zich weer in stijgende lijn beweegt. In de kascommissie tot nazien der boeken werden benoemd mevr. Van Tilburg en mevr. Brouwer. Bij de bestuursverkiezing, werd mevr. De Bruin, periodiek aftredend, bij acclamatie her benoemd. Mej. Koorn, die den wensch te kennen had gegeven, wegens drukke werk zaamheden liever niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen, werd vervangen door mevr. Brouwer. ij Besloten werd, de onderlinge wedstrijden te doen houden op 3 of 10 Mei a.s.; de feest avond der adspiranten zal plaats hebben op Donderdag 27 April. Getracht zal worden te komen tot een zomer openlucht uitvoering; indien het mogelijk is in Veiserbeek. Tenslotte werd besloten, het 15 jarig bestaan aan het einde van dit jaar eenigszins fees telijk te herdenken. Te dien einde zullen maat regelen genomen worden, een feestkas te vormen. Zondagsdienst der Apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de IJmuïder Apotheek Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewe zen voor den nachtdienst in de komende week. Proeftocht. Het op 28 Januari j.l. te Schiedam te water gelaten Nederlandsche tankmotorschip „Cero- nia", (9592 b. r. t.) van de Anglo-Saxon, dat op de werf van Wilton-Fijenoord gebouwd werd, heeft gisteren de officieele proeftocht gemaakt op de Noordzee met genoodigden. Nadat deze tocht gemaakt was keerde het schip naar Wilton terug. Heden zal het schip vermoedelijk zijn eerste reis naar West Indië aanvaarden. Als bijzonderheid kunnen we hier nog aan toevoegen ,dat de schepen van de Koninklijke Shell naar de namen van schelpen geheeten worden, waarvan er op het oogenblik 2000 zijn. De Ceronia-sehelp wordt in Zuid-Afrika aan getroffen; één hiervan heeft men in den salon van het schip in een fraai kastje aan den wand aangebracht. Scheepsbouw voor buitenland. Voor Belgische rekening werd dezer dagen van de werf der N.V.' Scheepswerven v/h. H. H. Bodewes te Millingen (bij Nijmegen) met goed gevolg een vrachtmotorschip te water gelaten. Het schip, dat met een Carelsmotor van 460 P.K. zal worden uitgerust en een draagvermo gen van 850 ton heeft, is bestemd voor de vaart van Antwerpen en Rotterdam naar Basel. Na deze tewaterlating werd direct een aan vang gemaakt met de kiellegging van twee vrachtmotorschepen, welke voor Zwitsersche rekening gebouwd zullen worden. Deze schepen zullen een draagvermogen van 650 ton hebben, terwijl ze zullen worden "voorzien van een Sul- zermotor van 400 P.K. Vlootui tbrciding. Aan de reederij N.V. Abeca te Zaandam is dezer dagen door de werf Bodewes te Hooge- zand het nieuwgebouwde vrachtmotorschip „Tilly" opgeleverd. Genoemd schip, dat 450 ton d. w. is, meet 381 b. r. t. en werd gebouwd onder klasse Bureau Veritas en. Scheepvaart-Inspectie. Aan den grond gezeten. Het op reis van Santos naar Amsterdam zijnde Ned. s.s. Eemland rapporteert aan den grond te hebben gezeten tijdens de lading in de haven van Ceara. Het schip heeft daarbij echter geen noemenswaardige schade gekregen. Naar de nieuwe thuishaven vertrokken De hier te lande voor Portugeesehe rekening gebouwde sleepboot „Chaimite" vertrok gister middag, na in het Amsterdamsche Droogdok te Amsterdam grondig te zijn nagezien, van hier naar de nieuwe thuishaven, Lissabon. Vandaar zal deze sleepboot de reis voortzetten naar de Portugeesehe kolohiën om aldaar in de haven van Lorenzo-Marquez te worden gestationneerd. Herstellingen uitgevoerd. Het Grieksche s.s. „Taxiarchis", dat 28 Maart j.l. in ballast van Vlissingen te Amsterdam arri veerde om aldaar in het dok van de Amster damsche Droogdok Maatschappij eenige herstel lingen te ondergaan, heeft deze thans beëindigd en vertrok Donderdagavond naar Key West (v.o). Romantiek der zee. Een Poolsch meisje had kans gezien zich aan booi-d van een te Gdynia liggend Deensch stoom schip te verstoppen en kwam pas later op zee te voorschijn, toen zij door één der stuurlieden ontdekt werd. Hij verborg haar in zijn hut en zag kans haar later in Esbjerg te ontschepen, waarna zij zich naar zijn ouders begaf in afwach ting van een huwelijk. De jongelui waren tijdens de zeereis op elkaar verliefd geraakt. Het i toeval wilde evenwel, dat het stoomschip weer naar Gdynia kwam, waar de stuurman in hechtenis werd genomen omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt een menschensmok- kel. Tegelijkertijd werd het Poolsche meisje in Denemarken gearresteerd omdat zij zonder papieren was binnengekomen, zoodat zij wel zal worden afgewezen. Of Amor ten slotte toch de overwinning op de ambtelijke instanties zal behalen moet de tijd nog leeren. Robbcnjagcrs in nood? De beide Noorsche robbenjagers Vikfjerd en Polar uit Tromsö zijn nog steeds niet van de vanggronden teruggekeerd. Men maakt zich dan ook zeer ongerust over dit lange uitblijven. Deze schepen, welke een totale bemanning van 28 koppen aan boord hebben, zullen waarschijnlijk vergaan zijn ten Oosten van Groenland. Vroege houtvaart. Verschillende schepen met hout passeerden dezer dagen van Oostzeehavens naar Amster dam en Zaandam als losplaatsen. Hiermede is dus al vroeg in het jaar 1939 een begin ge maakt met den houtaanvoer in vergelijking met vorige jaren. In 1938 arriveerde als eerste „houtboot" het motorschip „Celebes" van Hangö te Zaandam, d.d. 11 April, terwijl op 29 Maarf. j.l. het Finsche stoomschip „Thornbury" van Abö te Amsterdam aankwam. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. Ter voldoening aan veler verzoek zal Ds. G. Westmijse van Rotterdam Zondag a.s. weder om een predikbeurt vervullen voor de afdee- ling IJmuiden van den Ned. Protestantenbond. Als onderwerp voor a.s. Zondagavond koos Ds. Westmijse „Christus' leege graf en onze volle graven en urnen" tekst Joh. 20 vs. 15. OPENBARE VERGADERING DER S.D.A.P. De S.D.A.P. houdt a.s. Maandagavond een openbare vergadering in „Ons Huis" IJmuider- straatweg. Spreker is Mr. H. O. Drilsma van Haarlem met het onderwerp: „Waarom bij de Statenver kiezing op de S.D.A.P. gestemd? ONGEVAL BIJ DE MEKOG. Gisternacht is de arbeider J. J. Rpsier wo nende te IJmuiden bij het verladen van balen ammoniumsulfaat van een wagon op een steek- wagentje, door een ongeval getroffen. Een an dere arbeider liet een plank op het steekwagen- tje vallen, waardoor dit dompte. Rosier kreeg toen de duwbeugel met kracht tegen het hoofd. De getroffene is per taxi naar Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, alwaar hij ter observatie is opgenomen. ZEEVOGELS ALS SLACHTOFFERS VAN DE OLIE. In den afgeloopen winter werden aan de En- gelsche Kanaalkust tusschen Dover en Dun- geness niet minder dan 2000 doode of stervende zeevogels gevonden, alle slachtoffers van de op het water drijvende olie. Het lichaam en de vleugels van de gevonden vogels waren geheel bedekt met olie, waardoor ze niet meer konden vliegen, zoodat ze den hongerdood stierven. Op één dag werden bij Dymchurch bijna 140 doode of stervende zwarte eenden gevonden; ondere slachtoffers waren allerlei soorten dui kers, alken en zeemeeuwen. - HINDERWET. Burgemeester en Wethouders rt„ Velsen brengen ter openbare km' beslissing op de verzoeken van- i de Maatschappij tot het vervang Voedingsmiddelen N.V.. te IJmuS'ge" 'tj gunning tot het uitbreiden haiïr j.0?1 tot het verwerken van beenderen a bijplaatsen van een beendermolm ?ot til electromotor van 25 P.K. in I,#., ;t ten dastraal bekend gemeente Velsen c,eel-ki- IJmuiden, sectie L no. 2983, DisanV.v - - Loggerstraat no. 6 te IJmuiden- A. A. Janssen, te Santpoort, om tot het oprichten van een carrosJn??®! waarin een vlakbank en een linW, i?®®*, gedreven door een electromotor «,s»- het perceel kadastraal bekend gemet, sen, afdeelmg IJmuiden, sectie m Tïl" plaatselijk bekend Willemsbeekws tïV'i. den; es te Wmul. De N.V. Stoomwasscherij Jan Kl„„ Zoon („Hoek en Vaart")teSantpoort*'® gunning tot het uitbreiden i'"«- een stoomwasscherij, waarin een machine van 60 P.K. (lo atm) mif®- toren, n.l. 3 van 2; 3 van 1- 2 1! van 3(20 P.K.. in het parcee' 'kadaü.011 kend gemeente Velsen, sectie F no S0 ric^aïSeSSfn^cfeuTvfnSï^" Districtshoofd der ArbeidsinspectiP eid> is ingekomen. e ao? niet WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende ora»« sahes zijn voor de week van 17 tot en Sl April vastgesteld als volgt: 122 Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond v. 9.00—9.20. na' vaa Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond v„ 9.25—9.45. nQ Va& Werkloozen vereeniging van 9.50-10 sn Ongeorganiseerden van 10.30—1130 IJmuider Transport Federatie van'11 12.00. R. K. Bonden van 9.00—9.40. Kleine bonden van 9.45—10,00. Chr. Bond van Fabrieks en Ti* Arh 10.20—10.50. vaa Oud-Katholiek Vakverbond van 10 55ji IJmuider Federatie van li.1512.00. Is liier iets van Ubij? Gevonden en verloren voorwerpen. Deze week werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Gevonden te IJmuiden; hondenpenning, portemonnaie met inhoud, ceintuur heeren- jas, lipssleutel, heerenrijwiel. Gevonden te IJmuiden (O.)kinderporte- monnaie, zakkam in étui, doosje sigaren, rozenkrans, rijwïelbelastingmerk (kosteloos) snelbinder van rijwiel, eenige sleutels, diverse handschoenen. Gevonden te Velsen (N.)dameslaars, kin derbeursje, kindei* speeltafeltje, kanarie, zilver kettinkje, fietspomp, fototoestel, sleutel, mo tor-gereedschap, taschje, alpino-muts. Gevonden te Santpoort: ring met sleutels, belastingmerk, kinderkarretjè, kindertrui, vloerkleed. SANTPOORT NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. R. H. Oldeman NED. HERVORMDE KAPEL. V.m. 10: Ds. A. D Meeter, van Watergraafsmeer. GER. KERK IN H. V., geb. Bethel. Wüstelaan. V.m. 10: Ir. B. H. Blankenberg. IJMUIDEN NED. HERV. KERK, Kanaalstraat. V.m. 10: Ds. H. J. v. Rooyen, Em. Pred. te Heemstede. Nam. 5.30: Ds. J. G. Lekkerkerker. BETHLEHEMKERK, James Wattstraat. V.m. 10: S Zevenhuizen. HERV. EVANG.. Oranjestraat 8. V.m. 10 en nam, 5: Gebraadt, Nieuwe Tonge. GEREF. KERK, Wilhelmmakade V.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5: Ds. J. Kapteijn. HULPKERK, Marnixschool. V.m. 10: Ds. J. Kapteijn. Nam. 5: Ds. S. E. Wesbonk. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ. en AFD. NED. PROT. BOND, Helmstraat 9. Nam. 7.30: Ds. G. Westmijse, Rotterdam. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 10: H. Dienst. Nam. 7: Vesper. LEGER DES HEILS. V.m. 10: Heilligingsdienst. Nam. 3.30: Vei-blijdingssamenk. Nam, 3: Ver- lossingssamenk. o.l.v. Maj. A. Varwijk, Don derdag nam. 8: Bijz. Heil. samenk. O MUSDEN-OOST NED. HERV. KERK. Goede Herderkerk. Velser- duinweg. V.m. 10: Ds. Johs. Bronsgeest, Velsen. Nam. 5.30: Ds.'G. F. Callenbach. VEREENIGINGSGEBOUW. Kalverstraat V.m. 10: Jeugddienst VÉR. VAN VRIJZ. HERV., Verenigingsgebouw Stationsweg, Velsen. V.m. 10: Mevr. D. A. Moll van Charante-van Leeuwen Boomkamp, H'lem, GER. KERK, Velserduinweg. V.m. 10 en nam, 5: Ds. E. G. van Teylingen. BAPTISTENGEM., lokaal Willemsbeekweg 22. Vrijdag nam. 8: Ds. L. de Haan, pred. te HrL VERGADERING VAN GELOOVIGEN. Willems beekweg 22. V.m. 10: Broodbreken. Nam. 7:30: Evangelisatiesamenk. Spr. H. J. Weggelaar, Amsterdam. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Willebrord- straat 10. V.m. 10.15: Godsdienstoefening, Nam. geen dienst. ROZEKRUIZERS, Stationsweg 65. V.m. 10.30: Tempeldienst. Zaterd. nam. 7.15: Genezings dienst. VELSEN NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. G. F. Called- bach. VELSEN-NOORD GEREF. KERK, Groote Hout- of Koningsweg, V.m. 10 en nam. 5: Cand. J. M. Minnen, Ber gen, N.-H. BEVERWIJK NED. HERV. KERK, Kerkstraat. V.m. 10: Ds. J. de Vries. Nam. 12—1: Zondagsschool. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Parklaaa Nam. 7: Ds. H. H. Dorgelo, uit Naardm. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat. V.m. 10: Os- D. van Calcar. Nam. 12: Zondagsschool. EVANG. LUTH. GEM., Koningstraat. V.m. iu.au. Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK, C. H. Moensplein. V.m. iu en nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG. „MARANATHA", Dr. Schultstrut 3L V.m. 10: J. Knight, uit Amsterdam m gehou» Odeon. Dinsdag nam. 7.30: Bijbellezing en vrouwen- krans. Woensdag nam. 2: Meisjeskrans en za Donderdag nam. 8: Bijbelonderzoek. LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. Geen opgave ontvangen. CASTRICUM NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. Beset, Haarlem. Extra-collecte voor de kerk»®» Maandag geen bibliotheek. Nam. "30. jesclub. Woensdag catechisaties. Dondetnaï nam. 7.30: Dameskrans Dorcas. GEREF. KERK, Beverwijkerstraatweg 3S. v» 10 en nam. 5.30: Ds. J. Krüger. Maandag nam. 8: Meisjesvereemging jaar. Dinsdag nam. 7: Knapenvereeni* Woensdag nam. 6: Meisjesvereen. hen. a i- Nam. 8: Vrouwenvereeniging. Donderdag na» Catechisatie ben. 16 j. Nam. 8: Ca boven 16 jaar. Zaterdag nam. 7-8: BibUothee HEEMSKERK NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds, Joh. Ueermw WIJK AAN ZEE EN DUIN NED. HERV. KERK, Julianaweg. V.m. F. Offeringa, hulpprediker. VEREENIGINGSGEB.. Populierenlaan. v.ai_ UNIVERSEELE EEREDIENST (Soeft-W ging). Centrum Bloemendaal. Bovenra burg, Kerkplein 16. V.m. 11: Spr. Braam. Onderwerp: Trouw zijn en v wen hebben.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2