ïff^^—lendevragen Jfieïïtwoord. sloot de voorzitter de ver- SSm met een woord van opwekking om m vei belang van de woningbouwvereniging jerkzaam te zijn- 382°'beiast met aen HEEMSKERK Zestig woningen voor groote plan naai gezinnen. het Werkfonds. het in de vorige var »°l°dSS van b! en W. om praead- re!itril".d?es van den EK. Bond voor betreffende den bouw van wo- .®®n®„ote gezinnen vernemen wjj, dat S»wor?2i voor den bouw van 60 van „jrWP'S P'?. het Werkfonds 1934 is inge- ,.jlke \vomngen u J ciend- ^pdeelingen zullen volgen zoodra Vadere mak® erband met het aanhangige j# P^plan definitief kunnen worden V2itêeste rt>T\-r VAN KINDERGELUK. riXi'0EK^" ffge{t de Geheelonthouders Dinidagavonci luk„ in het Kennemer ^.cerdub "^JTvoerlng. Theater den d00r de kleine club °Pe?Wlcro^rSpenetjeS n.l. „De Butjes" en V^Tclufvbert op .De Sneeuw- W. kMer-operette in zes tafereelen. fccoing"1 KU1U si'Z, Goed Wonen" werden de jaar- secretaris en penningmeester r;;iiagen goedgskeurtid controlecommissie werden £2* Sre" I- Groeneveld, P. Heinen aSursverkiezing werden de heeren De Vrijz.-Dem. candidaten voor den Gemeenteraad. afdeeling van den Vrijz. Dem. ».»s heeft in alphabetische volgorde voor den S e raad eandidaat gnsteld de heeren J. Beïtermann, H. van Dorp, M. v. d. Duim R. Fw uts J. Gertenbach, H. Houtwipper, D Jan- Lunzen, J. P Melchers J P. Mun- 'tiewerff (aftr.), K. Steyn (aftr.) en E Swierstra Over de volgorde van de candidaten op de likt zal een referendum worden gehouden, ter- Si een politiek advies zal worden gegeven over de bezetting van de eerste vier plaatsen. jaarvergadering van het instituut VOOR .ARBEIDERS ONTWIKKELING. Donderdagavond hiedd de plaatselijke af deeling van het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling in de bovenzaal van café „Bellevue" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter ln het bijzonder welkom den heer E. F. Al- bracht. voorzitter van het gewestelijk be stuur. Ook deelde de voorzitter nog mede, dat momenteel het Natuurvriendenhuis .,Het Paaschduin" te Wijk aan Zee niet beschik baar te, omdat hierop beslag is gelegd voor militaire doeleinden. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer F. Bruins bleek, dat de serie winter- lezingen over het algemeen geslaagd mag wor den genoemd. Het jaarverslag van den penningmeester den heer D. Visser, sloot in ontvangsten en uitgaven met f 322.06, waaronder een batig saldo. De heer C. Gijsberts rapporteerde namens de kascontrole-commissie de bescheiden van den penningmeester gecontroleerd en in de beste orde bevonden te hebben. Beiden functionarissen werd door den voor zitter dank gebracht voor hun keurige ver slagen, waarbij den penningmeester decharge werd verleend. De kascontrole-commissie voor 1939 zal wor den gevormd door de heeren C. Gijsberts, P. Wardenaar en H. Retel. Tot bestuurders van het Arbeiders Tooneel- fonds werden de heeren J. Groot en D. Male- stein benoemd. Op het zomerprogramma werden voorloopig geplaatst een boottocht, een polderwandeling, een natuurhistorische-tentoonstelling en een roeitocht, terwijl ook zai worden deelgenomen aan het zomerfeest. Deze plannen zullen echter door het bestuur nog nader worden uitgewerkt. De laatste competitiewedstrijd van De Kennemers, De Kennemers komen a.s. Zondag met de volgende opstelling uit in hun laatsten compe- atiewedstrijd tegen Alkmaarsche Boys: Doel: Van Urk. Achter: Dinkla en Bos. ^Midden: Veenstra, Horeman en Van der Brethouwe?' LUin' Gr°0t' Steeman en rferve"elfta) speelt a.s. Zondag reeds tan» ^edstriid voer de promotie-degra- do De Ro°d-zwarten zullen met VrieJf u opstelling- den strijd tegen Vriendenschaar aanbinden: Doe.: F. Brethouwer. ST J-Balder en B. Brethouwer. v!l n' Vessies en De Graaf. HcirfJi' Antoilisse- Van der Kolk. Tromp, ae aeman en Semeins. GEEV RELATIES met „voor allen hp noVi: WERK", dentale verzoeIct °ns opneming van on tstaande waarschuwing. \VMimrUrS-iemeester van Naarden geeft in over- de Ind'nt ^01'ei?s reIaties aan te knoopen met Jr ie f -Voor allen Werk", secreta- NaaHpn 'i.fouten, Huizerstraatweg no. 4 te .L. .tIngen in te winnen aan het po- Een besparing voor de gemeente. Overeenkomst met het P. E. N. In verband met de overdracht van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan de pro vincie Noord-Holland, moest te rekenen van den datum van die overdracht af (1 Januari j.l.) ten behoeve van het openbaar slacht huis met het provinciaal electriciteitsbedrijf een overeenkomst voor stroomlevering worden aangegaan. Daartoe is door het P.E.N. een concept-over eenkomst opgemaakt, waarmede B. en W., mede gelet op de besparing, welke hieruit bij eenzelfde stroomverbruik als voorheen voor de ;emeente zal voortvloeien, ten volle kunnen vereenigen. Gisteravond heeft de Raad besloten deze overeenkomst met het P.E.N. aan te gaan. HET SLUITINGSUUR OVERTREDEN. De politie heeft tegen een caféhouder alhier procesverbaal opgemaakt wegens het na slui tingsuur aanwezig hebben van bezoekers in zijn lokaliteit. Ook tegen deze bezoekers, zeven getal, werd procesverbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. A. Zonneveld en A. Dek ker, toek. adres Heemskerk, Kerkweg 6 h; L. J. E Jansen en G. E. Thoolen; P. J. Wol zak en J. H. van Dorp, toek. adres Velsen; Pelsstraat 56: J. Poulie en G. E. Scholten, toek. adres Bennekom, Julianalaan 12. Getrouwd: Q. A. Olsthoorn en A. M. v. d. Geest. Bevallen: W. van Koeveringev. d. Hare, z.; P. J. NeelisHeere, z.; E. M. J. Moerel—Ree kers, z.; W. VermeulenWitvoet, d.; H. A. TrompValk, d.; G. M. DuikerBeentjes, d.; C. Nordholt—-Konijnenburg, z.; M. A. Holt- hausDurge, d. Overleden: A. K. Wagemaker. 59 j., echtgen. van G. v. d. Flier, Zeestraat 136; J. I. Koore man, 56 j., echtgen. van J. Schol, Velsen, Sta tionsweg 81; M. K. Bakker. 63 j., overleden te Velsen; J. Boots, 64 j., echtgen. van C. Ger ritsen, Baanstraat 48; M. Zonneveld, 66 j., wed. van C. Mors, Alkm. weg 158. LOOP DER BEVOLKING. Onze nieuwe ingezetenen, Vertrokken: A. Celie, wachtmeester marechaussee, n. Zevenaar, Amhemscheweg B 268; A. Risselada, hulp in de huish-, n. Enkhui zen, Spaansch Leger 35. G. Th. Miegies en gezin, fabrieksarbeider, n. Amsterdam, Houtmankade 59 hs. E. Brans, dienstbode, naar Velsen, Zeeweg 278. C. Noest, e-lectriën, naar Woerden, Dahlia straat 40. E. W. Gooyer, dienstbode, naar Heemskerk A. de Renessestraat 14. M. G. Minneboo, dienstbode, naar Heems kerk, Maerelaan 7. M. Semeins, naar Noordscharwoude, Dorp straat 127. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zondag: Lijn I; 8.55 Hilversum I. Lijn II: 8.30 Hilversum II. Lijn III: 8.50 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 3.20 Brussel Fr., 5.20 Brussel Ned., 6.20 Keulen, 7.55 Diversen, 8.20 Brussel Fr., 8.50 Keulen 10.20 Parijs of diversen. 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 9.40 Brussel Ned.. 11.05 Nationaal program ma; 5.20 Londen Reg., 6.50 Nationaal pro gramma, 11.00 Brussel Fr., 11.20 Parijs. Lijn V: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 10.50 Parijs, 11.05 Nationaal programma, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Nationaal programma, 4,20 Londen Reg., 4.50 Nationaal programma, 5.20 Londen Reg., 6.50 Nationaal programma, 8.10 Diversen, 8.35 Parijs, 10.55 Keulen. Maandag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn IH: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 3.20 Parijs, 3.35 Deutschlandsender of diversen, 4.00 Radio PTT Nord of diversen. 4,20 Keulen, 6.20 Parijs, 6.50 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Nel., 7.50 Keulen, 8.30 Pauze. 8.35 Parijs, 11.20 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 5.20 Parijs, 6.20 Nationaal programma, 6.45 Londen Reg., 7.05 Nationaal programma, 8.30 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 Londen Reg.; 12.20 Brussel Ned.,*1.50 Nationaal programma, 2.35 Londen Reg., 4.20 Keulen, 6.20 Londen Reg., 7.05 Nationaal programma, 8.20 Londen Reg., 10.00 Radio PTT Nord of Diversen. 10.20 Londen Reg. Wat de tuinders kregen. «tiebureau te NaSen.' te 0DDE REKENING. fie in a.,8.3. een man aangehouden, etend voor f i?Te0." foUfieWad gesignaleerd uaeehrrifo briete of 14 dagen hechtenis. De fej ovenJh10 o lde de boete niet' en werd 01e®tacht naar Haarlem. Als er zieken zijn. W0dgevanen wordt Vondpll nomen door Dr In de l°' t0let- 363«- Sepo, 16~23 April is de apotheek Zondag de J. Royaards, Noteering van de groentenveiling. Spinazie per kl. kist 3045 Spinazie per gr. kist 50100 Sla per 100 krop 913 Wortelen per bos 11 Rabarber per bos 59V; Raapstelen per bos 22 y2 Radijs per bos 34 Seldery per bos 46 Prei per K.G. 1015 Uien per K.G. 24V2 Witlof per K.G. 18 Waspeen per K.G. 89 Breekpeen per K.G. 37 Bieten per K.G. 331/* Gele kool per K.G. 35 Roode kool per K.G. 410 Sjalotten per K.G. 1320 Geringe vermindering van de werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde dezer week in totaal 833 werkzoekenden, waarvan 109 in werk verschaffing, ingeschreven tegen 856 en 118 in werkverschaffing aan het einde der vorige week. Beverwijk telde daa-rvan 177 (vorige week 757), waarvan in werkverschaffing 72 (72) en Heemskerk 116 (118) werkzoekenden, waar van 37 (46) in werkverschaffing. Verbeteringen op liet Stationsplein Zoo mogelijk nog vóór het zomer seizoen. Naar wij vernemen heeft de directie van de Ned. Spoorwegen besloten een belangrijke verbetering aan te brengen op het Stationsplein voor zoover dit tot het grondgebied van de spoorwegen be hoort. De betrokken dienst zal alle po gingen in het werk stellen om deze ver betering nog voor den aanvang van het zomerseizoen gereed te krijgen. Geruimen tijd geleden hebben wij omtrent deze plannen reeds eenige bijzonderheden me degedeeld. Het zal geen enkelen onzer lezers onbekend zijn, dat de situatie voor ons station allerminst behoorlijk was. Het manoeuvreeren met autobussen en taxi's vlak voor den ingang heeft reeds menige treinreiziger met ergernis vervuld. Van een behoorlijke verkeersregeling was geen sprake. Af- en aanrijdende auto's kwa men zoowel van links als van rechts en reden heel vaak tot vlak voor de stationsdeuren. Niet alleen dat een en ander niet van gevaar was ontbloot menige reiziger heeft door een soort van noodsprong voor een achteruitrijdende bus of auto het veege lijf moeten bergen de trein- passagiers moesten maar zien hoe zij den sta tionsingang bereikten. Wanneer het thans vastgestelde plan wordt uitgevoerd zal daarin een groote verbetering komen. In de eerste plaats zal voor het station en oor de woning van den chef een flink breed tegeltrottoir worden aangelegd. Boven den uit- gebouwden in- en uitgang komt rondom een 1 Meter breede luifel, zoodat aankomende reizi gers althans tegen regen beschut zijn wanneer zij op een autobus of taxi wachten. De kiosk zal worden geplaatst tegen den vluchtheuvel, die juist begint op de plaats, waar het grondgebied van de spoorwegen eindigt. De vrijkomende ruimte voor het station wordt vaste standplaats voor twee taxi's. Andere huur auto's zullen een plaats krijgen aan de zijde van de Halve Maan. De autobussen naar Wijk aan Zee krijgen standplaats langs het trottoir voor de woning van den stationschef. Dit trottoir maakt het ook mogelijk, dat auto's enz. behoorlijk voor den stationsingang kunnen voorrijden zonder daarmede andere treinreizi gers te hinderen. Een goede verbetering is ook. dat het verkeer in één richting wordt geleid rondom den vluchtheuvel. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat op den luifel een flinke electrische klok zal wor den geplaatst. In totaal worden vier klokken aangebracht. De z.g.n. moedei-klok in het bureau en de daarmede verbonden klok in het seinhuis zijn reeds aangebracht. Ook voor een klok op het perron is reeds opdracht gegeven. Deze zal binnenkort worden aangebracht. Ook deze offi- cieele tijd-aanwijzers zullen door de reizigers zeer op prijs worden gesteld, want zoowel op de perrons als op het stationsplein was daaraan werkelijk behoefte. De uitvoering van deze werkzaamheden ver dient des te meer waardeering, omdat thans de zekerheid bestaat, dat de situatie nogmaals ge heel zal veranderen, wanneer eerlang het spoor wegverkeer door een tunnel onder het Noordzee kanaal wordt geleid en dus de bouw van een nieuw station noodzakelijk wordt. Daarom wordt aan het stationsgebouw, voor zoover dit althans op de benaming „gebouw" nog aanspraak kan maken, slechts het noodige reparatiew.erk ver- icht en dat is hangende de tunnelplannen na tuurlijk volkomen begrijpelijk. Aansluitend op de door de spoorwegen uit te voeren werkzaamheden, zal ook de gemeente een en ander op het plein tot stand moeten bren gen. Ook hiervoor worden zoowel door Open bare Werken als door de politie (verkeer) reeds voorbereidingen getroffen. Vraagstukken op politiek gebied. op de veiling meer variëteiten broeitulpen te verkrijgen, dan tot heden het geval is. Aan een commissie bestaande uit de heeren B. J. Hilbers, H. Houtwipper Wzn. en A. v. d. Wel van de Bloemenkweekersvereeniging „Flora", A. J. Martens, J, W. v. ci. Meij en R. W. A. Muyen van de Tuinbouw Studieclub, G. v. d, Wel, H. Heere Dzn. en N. Hommes Fzn. van de afdeeling van Bloembollencultuur, is opgedra gen de plannen voor deze broei-expositie nader uit te werken. Als secretaris van deze commis sie wen» aangewezen de heer Chr. Belterman, administrateur van de Blocmveilïng ,,'t Cen trum". Wat moeten wij van lucht bescherming weten? De gevaren die ons bedreigen. Pater Henricus sprak voor de Staats partij. Voor de afdeeling I van de R.K. Staats partij sprak gisteravond in het veilinggebouw Kennemerland aan de Breestraat Pater Hen ricus over de groote vraagstukken, die ons op politiek gebied op dit oogenblik bezig houden. De heer v. Lent heette de aanwezigen welkom en zeide niet te twijfelen, dat deze avond mede zou werken om onze meening te bepalen voor den komenden stembusstrijd. Hierna was het woord aan Pater Henricus. Wij Katholieken, aldus pater Henricus, hebben ons Oredo en wij eischen het recht op, dat wij dit vrij belijden mogen. Maar wij hebben ook ons credo op politiek terrein en hierbij zijn wij voor honderd procent Nederlander. De Katholiek doet niet aan politiek uit machts wellust, maar wanneer hij invloed tracht te veroveren, doe hij dit in het algemeen belang. Vaak wordt ons verweten aldus spr., dat wij een staat in den staat zoeken te maken, maar het is onze bedoeling niet om de kloven in ons volk te verwijden. Wij willen ieders overtuiging respecteeren. Wij willen eenheid en harmonie, maar geen kankergeest. Hierna sprak pater Henricus over de innerlijke stem ming bij de politiek. Spr. zeide, dat de poli tiek van de R.K. Staatspartij bijna angstig innig verstrengeld is met de kerk en wanneer er eens een politieke flater zou worden be gaan, zou de tegenpartij dadelijk op de kerk gaan afgeven. Na de rede werd een motie tegen het stand punt van de regeering omtrent de vertegen woordiging aan het vaticaan bij de paus kroning met algemeene stemmen aangeno men. Deze motie luidde als volgt: De afdeeling Beverwijk I van de R.K. Staatspartij, in ver gadering bijeen op 14 April 1939, constateert dat in het algemeen alle staten van Europa bij de Pauskroning tegenwoordig waren en daardoor blijk gaven dat zij de vertegen woordiging bij het Pauselijk hof een lands belang, of die bij de kroning minstens een beleefdheidsplicht achten; kennis genomen hebbende van het feit dat Nederland niet vertegenwoordigd was alsmede van de verklaring dienaangaande van den minister president; Betreurt het ten zeerste, dat de onderlinge verhoudingen in ons land nog zoo zijn, dat men noch in de regeering, noch in de Kamer een aanleiding kon vinden stappen tot deze vertegenwoordiging te doen. Hierna sloot de heer Van Lent de vergade ring met een woord van dank aan pater Hen ricus. De resultaten van broeiproeven. De plaatselij ke afdeeling van de Nederland- sche Vereeniging van Luchtbescherming ver zoekt om opneming van het volgende: In ons vorig artikel hebben wij gewezen op de noodzakelijkheid van de luchtbescher ming. Wij hebben gezien, dat het gevaar van een toekomstigen oorlog lang niet denkbeeldig genoemd kan worden en dat wij evenmin mo gen rekening houden met de kans onze neu traliteit weder te kunnen blijven handhaven. En zelfs indien dit laatste het geval mocht zijn, en het miocht gelukken ons land buiten het gewoel der strijdenden te houden, dan blijft het luchtgevaar ons bedreigen. Immers, men denke zich maar eens de gevolgen in van een eventueele ontmoeting van twee elkander vijandelijke vliegtuigeskaders boven ons land! Luchtgevaar eischt luchtbescherming! Wil len wij over luchtbescherming praten, dan dienen wij ons terdege op de hoogte te stellen van de gevaren, die ons tijdens een vliegaan- val in den letterlijken zin van het woord boven het hoofd hangen! Welke zijn deze ge varen? Het zijn de brisantbommen, de brandbom men en de strijdgassen. Ie. Brisantbommen zijn zeer groote bom men van 501500 K.G. Zij zijn gevuld met siprinigstoffen en zijn in staat groote ver woestingen aan te richten. Wie in de bios coop de filmjournaal en heeft gezien over de verwoestingen in Barcelona na een luchtbom bardement, behoef ik niets meer te vertellen. Een brisantbom van 50 K.G. beschadigt een huis ernstig, een bom van 100 K.G. vernielt een huis en een bom van 1000 K.G. vernielt een huizenblok. Tenslotte veroorzaken de meters ver rondspringende brok- en scherf- stukken ernstige verwondingen. 2e. Brandbommen zijn veel lichter, hoog stens 1 a 2 K.G. Terwijl een vliegtuig slechts enkele brisantbommen kan vervoeren, kunnen per vliegtuig wel 1000 en meer brandbommen worden meegenomen. Zij zijn gevuld met zeer licht brandbare mengsels, zooals phosphorus en zwavelkoolstof (geweldige rookvorming) of thermiet, een mengsel van ijzeroxyde en aluminiumpoeder. Thermietbommen ontwikkelen temperaturen van 2000 a 3000 graden C.. Het- vloeibare ijzer dringt in reten en gaten en zet alles in brand, waarmede het in aan raking komt. In den regel zijn deze bommen zoo licht, dat zij alleen door het dak heen dringen en dan op de zolderverdieping blijven liggen, om daar haar gevaarlijke werking aan te vangen. De (jhemische strijdmiddelen kunnen wor den onderverdeeld in: 1. De verstikkende, welke de werking van de longen belemmeren en op de luchtwegen werken; 2. Vergiftige, welke in het bloed worden opgenomen; 3. Prikkelende, welke hoofdzakelijk inwer ken op oogen, neus en keel; 4. Blaartrekkende, welke ontsteking van de huid met blaar en later wond vorming ver oorzaken en de oogen en luchtwegen aan tasten. De toeloop van nieuwe leden tot de plaatse lijke afdeeling van de N.V.L. is zoo groot, dat beloten is om meerdere adressen voor aangifte van leden aan te wijzen namelijk: Stumphius- straat 12, secretariaat; C. H. Moensplein 20, tel 3866; Breestraat 2a, tel. 3072; alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen gaarne worden verstrekt. Hoe staat het met onze onafhankelijkheid paganda. die Duitscnland buiten zijn grenzen voert.. Overal wordt propaganda gemaakt, dat met Duitsch geld wordt gesteund. Het staat als een paal boven water, volgens spr., dat de vlugschriften en het propaganda-materiaal, dat meestal afkomstig is uit Duitschland dooi de N.S.B., Zwart Front, en de Rappard-partij worden verspreid. De Duitsche pers werkt hieraan mede en zelfs zoo, dat artikelen in deze bladen zijn verschenen, dat bepaalde volksgroepen in ons land werden onderdrukt. Bismarck heeft echter eens gezegd: „Neder land is wel te eten, maar niet te verteren". Bismarck bedoelde hiermede dat ons land en zijn bevolking onmogelijk de mentaliteit van de Duitsche bevolking zou kunnen over nemen. De Nederlanders zijn door den geest van het Nederlandsche volk met elkaar ver bonden. een geest van vrijheid en rechtvaar digheid en. niet door ras en bloed. Dit is het typische van onzen volksgeest. Wij zijn onverteerbaar, aldus spr., door den geest van ons volk. Om dit te breken wordt hier langzaam maar zeker het Jodenvraagstuk geïmporteerd om den staat te vergiftigen. Haast onzichtbaar werkt de Duitsche propaganda hier in ons land, maar als in ons land het Jodenvraag stuk wordt geïmporteerd en wij gaan kijken naar ras en bloed, verliest ons land de huma nistische en Christelijke levensbeschouwing en indien dit verloren gaat is Nederland vrijwel reeds automatisch bij het derde rijk gean nexeerd. Ziedaar het bewijs, aldus spr., waar om Duitschland zooveel geld voor propaganda aan Nederland besteedt. Hoe staat echter de N.S.B. tegenover deze propaganda? De leider, Mussert, deed zich in het begin niet als anti-semiet voor, maar op het oogenblik heeft Mussert reeds een zwaai gemaakt en is nu anti-semiet. Mussert heeft dus nnu al gekozen, aldus spr. aan welke zijde hij staat en zeer nadrukkelijk verklaart hij ook. dat wij natuurlijke bondgenooten (stam verwanten) hebben. Een bewijs, volgens spr., dat Mussert zich nu al verbonden voelt aan het Duitsche Rijk. Mussert en zijn groep zijn echter als politieke partij niet van beteekenis, maar als zij bereid zijn de fascistische heeren te dienen was het voor spr. de vraag of deze angst-psyehose Nederland niet in den greep kan brengen van de machtige organisatie van Duitschland. Nu pas kunnen wij voelen, hoe buitengewoon gevaarlijk deze partij in dit opzicht voor Nederland is. De meeste Nederlanders weten van deze prac- tijken niet af en men heeft de grootste moeite om de Nederlanders op te wekken tegen het infectiegevaar. De Nederlanders, denken, dat er nog geen oorlog is. maar wij bevinden zich op het moment midden in een ideologischen oorlog, een oorlog van propa ganda en ondermijningspolitiek. De Neder- landsche bevolking moet niet alleen militair strijdvaardig zijn, maar ook op een andere wijze stelling nemen tegen deze actie, waar uit E. D. D. is geboren en die het goede voorbeeld geeft van de te vceren strijd. Met nadruk verzekerde de heer Van der Stam, dat E. D. D. geen politieke partij is: het is een beweging, die zich richt tot de bevolking zelf. De heer Van der Stam besloot zijn aan dachtig gevolgde rede, die met een langdurig applaus werd beloond, met een krachtige opwekking om E.D.D. zooveel mogelijk te steunen. Na de pauze heeft ce heer Davidson de aanwezigen nog opgewekt om toe te treden als lid tot de beweging. Tentoonstelling in 1940. Op initiatief van de Bloemkweekersvereeni- ging „Flora" te Beverwijk, zal met medewer king van de afdeeling voor Bloembollencultuur en de Tuinbouw Studieclub een broeiproeven- expositie worden georganiseerd te houden begin Februari 1940. Uit de inzendingen, die o.a. zullen bestaan uit broeiproeven van Mendeltulpen e.a. soorten, zou getracht kunnen worden om in de toekomst Rede voor „Eenheid door Democratie' De plaatselijke afdeeling van de Neder- landsche Beweging „Eenheid door Democratie" hield gisteravond in gebouw Odeon een open baren propaganda-avond die heel slecht be zocht was. De heer J. Davidson deelde in zijn openings woord mede. dat de heer G. Dils, die aan dezen avond medewerking zou verleenen, verhin derd was. Hierna heeft de heer P. van der Stam een rede gehouden over het onderwerp „Hoe staat het met de Nederlandsche Onafhanke lijkheid". Wij vragen ons voortdurend af. aldus begon spr, of er c>p het oogenblik werkelijk oor logsgevaar dreigt. Overal worden toebereidse len gemaakt en we weten, dat de internatio nale toestand ernstig Is en deze toestand heeft onder de bevolking eenige vrees gewekt. Van een paniek of angststemming kan echter lang nog niet worden gesproken. Vrees wil zeggen aldus spr., dat men op redelijke gronden ge varen ziet: angst en paniek is heel iets anders omdat de menschen dan hun inzicht en rede lijkheid verliezen. De angststemming is de toe stand tusschen paniek en vrees. Deze factoT angst is in de huidige omstandigheden van groot gewicht, daar de moderne wijze van oorlogvoeren bestaat uit organisatie intimidatie en pronaganda. Van deze drie factoren vorm+ intimidatie het hoofdbestanddeel, hetgeen duidelijk was waar te nemen bii de „An schluss" van Oostenrijk. Enkele weken voor de fusie stond bijkans het geheele volk achter Schussnigg. maar enkele weken later na de aansluiting stemde 90 net. van Oosten rijk voor het regiem van Hitler. Men mag aannemen, aldus spr.. dat deze stemming aar zuiverheid te wenschen heeft overgelaten, maar men kan niet aannemen, dat binnen twee weken een heel volk plotseling is om geslagen. De factor angst voor het geweldige heeft hierin een groote rol gespeeld. Hoe staat het met het gevaar van oorlog voor Nederland, vroeg de heer v. d. Stam zich af Sor meende, dat. de °roote mogend heden wel degelijk op hun tellen zullen pas sen om ook maar eenige agressie-ooging te doen. Wel vreesde spr. de ondergrondsche-, de kruiperige actie, de vreesaanjaging, die in Nederland op het oogenblik werkt. Reeds is een bepaalde infectie in ons land doorge drongen De heer Van der Stam toonde met "ele voorbeelden aan. hoe door het derde R"k in het buitenland wordt gewerkt, door in hoofdzaak het anti-senqtisme aan te kweeken Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de pro- Spocdeiscliende raadsvergadering. De bouwvergunningen verleend. Vrijdagmiddag kwam de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen ter be handeling van het eenige agendapunt: Voorstel van B. en W. tot het op nieuw uitspraak doen, met inachtne ming van het Koninklijk Besluit van 24 Maart 1939 waarbij zijn vernietigd twee besluiten van den Raad tot het weigeren van een bouwvergunning, onderscheidenlijk aan de Zusters van de Beatrix Stichting en E. van Beek. De voorzitter las het Koninklijk Besluit voor, waarvan wij in ons blad van gisteren reeds de voornaamste overwegingen publiceer den. B. en W. stelden den Raad voor de beroep schriften tegen de weigering van de bouw vergunningen alsnog ontvankelijk te verkla ren en de bouwvergunningen op grond daar van te verleenen. Wethouder Henneman had den indruk, dat de voorlichter dengene. die het onderzoek leidde, „bij den neus heeft gehad". In de Ge rard van Assendelftstraat is namelijk geen trottoir te vinden. In dit Koninklijk Besluit staat dus een leugen. Spr. zou alsnog de Kroon willen mededeelen, dat zij verkeerd is inge licht. Wethouder Van Duivenvoorde wilde zich niet tegen het Kon. Besluit verzetten, hoewel het geen licht brengt in de huidige situatie. Spr. onderschreef de meening van zijn col lega-wethouder. Nochtans moet de bebouwing worden bevorderd. Hij zou dus vergunning willen verleenen. De heer K 1 a a s s e n wilde een commis sie benoemen om de Kroon duidelijk te ma ken, dat zij en ook de gemeenteraad worden misleid ten aanzien van de bebouwing van Heemskerk, vooral wat den Kleinen Houtweg betreft. De heer Muyen vond het ver gezocht om den ambtenaar die het onderzoek leidde te be schuldigen zijn werk niet goed te hebben ge daan. Spr. meende dat de kwestie van den Kleinen Houtweg geheel afzonderlijk moet worden behandeld. Ter voorkoming van misverstand merkte de voorzitter op, dat de officieele inlichtingen aan de hoogere instanties door B. en W. zijn verstrekt. Dat daarnaast nog een apart on derzoek zou zijn ingesteld is B. en W. niet be kend. Het voorstel van B. en W. om adressanten in hun beroep ontvankelijk te verklaren en daarmede de gevraagde bouwvergunningen te verleenen werd nu met algemeene stemmen aangenomen. Alvorens de vergadering te sluiten wilde de voorzitter constateeren, dat de meerderheid van den gemeenteraad deze zaak volkomen nutteloos een jaar lang heeft opgehouden. Weliswaar is de zaak nu in orde gekomen, maar dat had al een jaar eerder kunnen ge beuren. En na dit standje sloot de burgemees ter de vergadering. PERSONALIA. Aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout behaalde de heer Jac. v. Woesik het diploma machine-bankwerker.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5