Roosevelt frmerikaanschen vrede U ZULT TEVREDEN ZIJN komt op voorden Steun aan de naties van het Westelijk halfrond STEMT: No. 1 VAN LIJST ZAKENVERLOF DIENSTPLICHTIGEN R D A G IS 'APR IE 1939 Invloed in de )(Oude Wereld" niet verloren. Mddmt Roosevelt heeft Vrijdag Z,raad van bestuur der Pan- I".rikaansche unie een rede geliou- {""ÏÏÏtaWI O-»- zeid« dat er nlets is S'I oude wereld noodzakelijk tot d fieuwe ramp moet leiden. Roose- eeïnS de v?aag, wat de beide JÏÏ5behoedde voor de „tragische Stóingen die de oude wereld maken tot een nieuwe kamp- Ks voor oude worstelingen". Het Swoord, zeide hij, is spoedig gevon- antftouiu,pan-Amerikaansche conferentie met den. Het is die in open Japanners schieten een passagiers vliegtuig neer. Toestel behoorde aan Chineesch-Duitsche luchtvaartonderneming. TSJOENGKING, 14 April. Drie Japansche bommenwerpers hebben een passagiersvliegtuig van de Eura- sia-maatschappij een Chineesch- Duitsche luchtvaartonderneming nabij de grens van Yoennan neerge- geschoten. De Duitsche piloot werd gewond. Omtrent het lot van de pas sagiers is niets bekend. Ook weet men niet wie in het toestel zaten, doch men gelooft dat er vreemdelingen aan boord waren. Het toestel vloog van Hanoi naar Koenming met passagiers en post, toen zwaar machinegeweervuur van de Japansche machi nes het naar den grond dwong. (Reuter) Vrijzinnig Nederland! Stemt Vrijzinnig Democraat! Vooruit naar betere tijden! open overleg werkt. "SSS - o^pn van hun eigen geest. Nog slechts "dagen geleden noemde het hoofd van natie zijn land de gevangene van fSnandsche Zee Even later karakteri- ,«d een ander staatslioofd, toen hij vernam n buurland op zich genomen had de on- iökheid ™n een aade,ren buur te.ver- S deze overeenkomst als een bedreiging „Kweling. Toch bestaan er geen dingen SSS. bedreiging of gevangenzetting Si een weedzame natie door andere vreed zame naties. ne Amerikaansche vrede, dien wij Men vieren, draagt niet het kenmerk van zwakheid. Wij zijn bereid hem met al onze kracht te handhaven en te ver- deiiqen en kracht tegenover kracht te stellen, als een poging mocht worden nedaan onze instellingen omver te werven of de onafhankelijkheid van tenia Ui van de groep te beknotten. Mocht economische druk de aanvals- methode zijn dan verklaar ik plechtig dat mijn eigen land ook economischen steun zal verleenen, zoodat geen Ame- rikaansche natie eenig deel van haar souvereine vrijheid behoeft prijs te geven om. haar economische welvaart te handhaven. De Amerikaansche familie van naties heeft het recht zich tot de rest der wereld te rich ten Wij hebben verder strekkende belangen dan alleen de verdediging van ons door de »ee omspoelde werelddeel. Wij weten dat de ontwikkeling der volgende generatie ook de Oceanen, die ons van de oude wereld schei den, zal vernauwen. De volgende generatie zal moeten streven naar methoden, waarbij de nieuwe wereld met de oude kan samen leven. De zuiverste verdediging van den wede in ons werelddeel, zoo besloot Roosevelt, moet altijd gelegen zijn in de hoop, dat onze zusternaties aan de overzijde der zeeën de boeien, die haar tot eeuwigdurende oorlogvoering dwin gen. zullen verbreken. Ook wij hebben belang bij de wereldgebeurtenissen. Onze vredeswil zal meetellen bij het bepalen van de opvolging der wereld gebeurtenissen. Dit is de levende bood schap, die de Nieuwe Wereld aan de oude kan zenden. Huil neemt stelling tegen de geweldpolitiek. Staatssecretaris Huil sprak des avonds voor de Pan-Amerikaansche Unie een redevoering uit, waarin hij krachtig de geweldpolitiek veroor deelde. Huil zeide, dat tusschen de nabuurstaten van het Westelijk halfrond de broederschap krachtiger is geworden dan het gewicht dei- wapens. In de wereld, zooals die thans is, vormt de Pan-Amerikaansche dag een getui genis van de halve wereld dat zij geen inter nationale orde zal aanvaarden, die gebaseerd 15 op geweldpolitiek of op de opheffing van de iundamenteele beginselen van rechtvaar digheid, verdraagzaamheid en recht. De Pan- Amerikaansche structuur vormt een voort durende belofte, dat de internationale betrek kingen in de nieuwe wereld niet berusten op overwicht of evenwicht van macht. voortgaande zeide Huil: Heden ten dage wordt een beroep op ons gedaan om vast te smjien of de Pan-Amerikaansche opvatting ILIre1dzame reeling gehandhaafd kan tegenover een buitenwereld, waarvan - mmige deelen stoutmoedig volhouden, dat kiifi °e.idige betrekkingen kunnen bestaan, Dp pin ?ie' Tlke op geweld zijn gebaseerd. Wnii J}. m.enkaansche republieken, zoo zeide besphiSiLmei uleer brutale wapens tot hun vrpÏÏan g bebben dan gezond verstand en tanSS samenwerking, kunnen met ver logen zierf verwarde wereld van heden onder Felle Duitsche critiek. de^niliRooseve 11 uitgesproken rede geeft ripr Vpvpa 8 Jpers aanleiding den president de hanrf flg staten er van te beschuldigen sinÜ raiken voor de „politiek van om- wordt Jf Wej?e dcor bet Britsche kabinet Dp aldus meldt Havas uit Berlijn, smzelaar t) zei°er" spreekt van den „om- van Ro°sevelt, die aan het werk is" en Wvit, "aanmatigende redevoering van den president". Het blad verkon- moni u8 filing, dat Roosevelt onder het statPii tnn terming der Z.-Amerikaansche kaanQPV, 8n n ybeweerde agressie" 't Ameri- tovoererf im'per^a^^sme *n Zuid-Amerika wil het6 0fflcieuse Deutsche Dienst levert onder heftiip i^i- i "Roosevelt, de oorlogophitser", velt wpit op de redevoering van Roose- larii 0« f e.en..-'Samenraapsel van in huiche- genoemd zeisme gedrenkte frases" wordt roeldt Havas dat Italiaansche roemers zich rekenschap geven vAn het Spaansch blad verwacht gunstigen invloed van de rede van Chamberlain. Cordell Huil. belang van de rede van Roosevelt en in deze rede een voorspelling zien van de houding der Vereenigde Staten indien een algemeene Europeesche oorlog zou uitbreken. Ook acht men deze rede een nieuwe étappe in de wijzi ging van de neutraliteitswet in een voor de democratieën gunstigen zin. Groote voldoening te Londen. Gezaghebbende politieke kringen te Londen, aldus Havas, geven uiting aan zeer groote voldoening over de redevoering van Roosevelt, die zijn stem gevoegd heeft en zijn gezag bij de doem Chamberlain en Daladier afgelegde verklaringen tot hand having van den vrede en tegenstand tegen ieder ontketenen van een con flict. Men acht het uiterst belangrijk dat Roose velt er prijs op gesteld heef<b zijn onmiddel lijke instemming te betuigen met het stre ven in Europa door te verklaren dat de vre deswil van Amerika even groot is als zijn wil tot onderlinge verdediging. De aankondiging dat het Amerikaansche volk zijn stem zal doen hooren om orde te brengen in de wereld zaken wordt uitgelegd als een onbetwistbare bevestiging dat de Vereenigde Staten beslo ten zijn alle verantwoordelijkheden te aan vaarden, die op iedere groote natie rusten ten aanzien van het beveiligen der vreedzame ontwikkeling der menschheid en dat de Ame rikaansche regeering zich door geen enkele overweging zal laten afbrengen van dien plicht. Men merkt trouwens op, dat het niet zoo maar een toevallige gebeurtenis is dat de Amerikaansche ambassadeur op den dag van Roosevelt's verklaring een bezoek heeft ge bracht aan Chamberlain. Het contact tusschen Londen en Washington, zoo zegt men, is ononderbroken. Frankrijk en Engeland moeten er zich echter voor hoeden de „gendarmen van Europa" te worden. Het Spaansche dagblad Ya schrijft dat de door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde verklaringen „een onmiddellijke kalmeering van den Europeeschen toestand met zich mede brengen". Het blad schrijft dat, al wordt ook eventueele hulp aangeboden aan Roemenië, Polen en Griekenland, niet, zooals men kon vreezen, het Britsch-Italiaansche accoord wordt opgezegd en geen enkele verklaring is afgelegd, die den toestand kan verergeren. Het blad spreekt echter de meening uit, dat Engeland en Frankrijk er naar streven de „gendarmes van Europa" te worden, en het voegt daaraan toe, dat die houding niet ge schikt lijkt om behulpzaam te zijn bij de na tuurlijke ontwikkeling van de Europeesche betrekkingen. Voortgaande beklaagt het blad zich er over, ,dat Chamberlain Spanje heeft vergeten" Toen de premier sprak over den status quo in de Middelandsche Zee, betrok hij dit op de machtsverdeeling in de Middellandsche zee van voor de wederopstanding van Spanje. Frankrijk heeft echter verklaard, dat men thans met ons rekening moet houden. And ré Revez schrijft in de A.B.C.: „Zooals verwacht werd hebben Daladier en Chamber lain het voldongen feit erkend. Zij bieden waarborgen voor de toekomst aan Grieken land en Roemenië voor het geval, dat de tota litaire mogendheden tot recidive zouden ver vallen". WANNEER D UW W A S C H STUURT OVERWEEKSCH, voor 15 cent per kilo GEMANGELD, NAAR DE IJMUIDER WASSCHERIJ Snelliusstraat 39 IJmuiden Telef. 4371 Telef. 4371 (Adv. Ingez. Med.) Radiorede van den Paus. Boodschap voor Spanje. De Paus zal Zondagochtend om 11 uiir (Italiaansche tijd) een radio boodschap tot Spanje richten. Vrijdag heeft de paus de deelnemers aan het Internationaal Congres van Katholieke vrouwenbonden ontvangen. In een toespraak zeide hij, dat de moeilijkheden, waaronder de menschheid op he oogenblik gebukt gaat, een gevolg zijn van het over het hoofd zien van de geestelijke, waarden en dat alle po gingen die gedaan worden om deze moeilijk heden te overwinnen, vruchteloos zullen zijn, zoolang niet teruggekeerd wordt tot de chris telijke grondslagen, waaraan het de gemeen schap ontbreekt. (Adv. Ingez. Med.) Pierlot begint vandaag met de verdeeling der portefeuilles. De Belgische kabinetsformateur Pierlot heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de persoonlijkheden, waarmede hij overleg gepleegd heeft, het met hem eens waren over het programma. Vrijdagmiddag heeft hij zich naar het paleis begeven om den koning op de hoogte te brengen van den staat van zijn onderhandelingen. Pierlot hoopt vandaag een aanvang te kunnen maken met de verdeeling der portefeuilles. OOK TURKSCHE WAARBORGEN VOOR ROEMENIË EN GRIEKEN LAND VERWACHT. Zal Bulgarije zich bij de Balkan- landen aansluiten? LONDEN EN MOSKOU ZETTEN HUN BESPREKINGEN VOORT. Reuter meldt uit Londen 14 April: Men verwacht dat Chamberlain bin nen de eerstvolgende dagen een verkla ring afleggen zal betreffende de positie van Turkije. Men acht het waarschijnlijk, dat Turkije zich zal aansluiten bij de Britsche en Fransche waarborgen, die verstrekt zijn aan Roemenië en Grie kenland. De onderhandelingen tusschen Londen en Ankara hebben thans grootendeels op deze laatste kwestie betrekking. Aan de kwestie van het oplossen der moeilijkheden, die tot dusverre een hin derpaal vormden voor Bulgarije om zich aan te sluiten bij de andere Balkanlan- den, wordt thans ook zeer groote aan dacht gewijd. Tevens hecht men belang aan het langdurige onderhoud, dat de Russische ambassadeur, Maisky, heden gehad heeft met Halifax. Naar verluidt was het onderhoud op verzoek van Maisky tot stand gekomen. Men gelooft, dat aanzienlijk belang gehecht wordt aan de bespre king. Er konden geen inlichtingen worden ver kregen omtrent de gedachtenwisseling, maar het Datum van het „overwinnings défilé" nog niet definitief vastgesteld. Wellicht op 15 Mei. Het bericht dat het „overwinningsdéfilé" te Madrid, d.w.z. de triomfale intrede van Franco in de hoofdstad op 2 Mei plaats zal vinden, wordt volgens Havas te Burgos niet bevestigd. De datum van het défilé dat onmiddellijk ge volgd zal worden door het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwilligers, alsmede de demobilisatie van de nationale troepen, is nog niet definitief vastgesteld. Het is mogelijk, dat het zal worden uitgesteld tot 15 Mei, den naamdag van St. Isidorus, den bescherm- Litwinof. is bekend, dat voortdurend te Londen aandacht wordt geschonken aan de wijze, waarop het mogelijk zou kunnen zijn, om Sovjet Rusland deel te doen nemen aan den bouw van een anti- agressiesysteem. Naar verluidt worden te dien einde ook besprekingen gevoerd tusschen Litwi- nof en den Britschen ambassadeur te Moskou. EEN DUITSCHE VERMANING AAN HET ADRES VAN POLEN. „Deelneming aan de omsingelings- politiek heeft gevaren." DEZER DAGEN EEN ONDERHOUD VAN BECK MET DEN DUITSCHEN AMBASSADEUR. De Duitsche ambassadeur te Warschau, Von Moltke, wordt dezer dagen te Warschau ver wacht. Het gerucht doet de ronde, dat hij op het oogenblik te Berlijn is om instructies van zijn regeering in ontvangst te nemen betreffende de PoolschDuitsche betrekkingen. Waar schijnlijk zal hij door Beek ontvangen worden, zoodra hij in Warschau terug is. Gistermorgen heeft Beek de ambassadeurs van Engeland, Amerika en Roemenië ontvangen. In Duitsche leringen in Warschau handhaaft men het standpunt dat het PoolschBritsche accoord in tegenspraak is met het Poolsch Duitsche pact van 1934. Dit wordt duidelijk te verstaan ge geven door het laatste hoofdartikel van den Danziger Vorposten, die schrijft „Na de weigering van Polen om de hangend gebleven PoolschDuitsche kwesties te liquideeren en nu men geconstateerd heeft, dat deze weigering gepaard ging met mobilisatie-maatregelen en troe penconcentraties bij de Duitsche grenzen, evenals van de afsluiting van het Poolsch-Engelsche accoord, waardoor Polen deelneemt aan de omsingelings actie, heeft de Duitsche openbare mee ning duidelijk de houding van Polen gedefinieerd en de gevaren aangegeven, die zouden moeten voortvloeien uit het feit, dat Pqjen zich een kans heeft laten ontgaan. „Deze opmerking is juist", aldus voegt het blad hieraan toe, „want het ligt niet in de bui tenlandsche politieke gewoonte van Duitschland om ten minste in de huidige atmosfeer voorstellen tè herhalen, die werden afgewezen en die zoo miniem waren, dat zij in ieder geval een grondslag konden bieden voor besprekingen." Het artikel wordt algemeen uitgelegd als een waarschuwing aan het adres van Polen en als een uitdrukking van den wensch van Poolsche kringen om de bruggen met Polen niet af te breken. Deze kringen schijnen thans te verwachten, dat Polen voorstellen zal doen, strekkende tot een regeling van de hangende kwesties, d.w.z. het statuut van Dantzig en een autoweg. Tot dusverre schijnen geen nieuwe onderhande lingen te zullen worden aangeknoopt en men zal de resultaten moeten afwachten van de be sprekingen, die de Duitsche ambassadeur met Beek zal voeren om een antwoord te krijgen op de vraag of Polen werkelijk bereid is nieuwe onderhandelingen te openen over deze ver schillende punten. In Poolsche regeeringskringen her haalt men in verband hiermede, dat geen enkele nieuwe eisch is gesteld van Duitsche zijde en dat de Poolsch-Duit- sche betrekkingen ongewijzigd blijven. In kringen, die met de Wilhelmstrasse ii nauw contact staan, herhaalt men volgens Havas steeds weer, dat Polen maar al te blij zal zijn, als het de hand kan aannemen, die Berlijn aanbiedt. Niettemin geeft, de Duitsche pers blijk van een zekere ongerustheid en zij vraagt zich af of Polen niet reeds gekozen heeft. Het bericht over een eventueele reis van Beek naar Parijs wordt door de bladen gepubliceerd met opschriften als „Welken weg zal Polen kiezen?", „Wordt Polen aan de Entente over geleverd?", „De vazal van Engeland?". De correspondenten der Duitsche bladen te Warschau verzekeren intusschen dat de uitbrei ding der garanties tot Griekenland en Roemenië te Warschau een gereserveerdheid ten aanzien van het stelsel van collectieve veiligheid, waar naar Engeland zou streven, zou hebben opge wekt. Italië schrijft Engeland en Frankrijk aanvalsplannen op Spaansch Marokko toe. Gewezen wordt op de militaire activiteit te Tanger. Uit Rome: De aandacht wordt geves tigd op den toestand in de internatio nale zone van Tanger, waar, indien men volgens Havas de Italiaansche waarnemers zou gelooven, Frankrijk en Engeland thans een intensieve activi teit zouden ontplooien, welke wan trouwen wekt, met name van Spanje, met andere woorden: Men schrijft Frankrijk en Groot Brittannië het voornemen toe Tanger te bezetten en Spaansch Marokko te overweldigen. Duidelijker gezegd schijnt het, dat men zou willen doen gelooven, dat de beide groote Wes telijke democratieën het oog op deze gebieden zouden hebben laten vallen. Waarom zal men zich afvragen, deze plotselinge belangstelling van fascistische kringen voor de internationale zone van Tanger? En vooral, wat beoogen deze insinuaties die betrekking hebben op aan Engeland en Frankrijk toegeschreven voorne mens? Is er sprake van het inzetten van een perscampagne, welke beoogt een eventueele actie in dit gedeelte van de Middellandsche Zee voor te bereiden, althans van te voren te recht vaardigen? Moet er verband worden gezien tus schen dit feit en het zenden van een gedeelte der Duitsche vloot naar de wateren van Spanje, Portugal of Spaansch Marokko? Giornale d' Italia schrijft: „Bereiden de Fran- schen en Engelschen een aanslag voor op de internationale zone van Tanger? Het aantal Arabieren dat te Tanger aankomt, neemt dagelijks toe en men kan zich afvragen of deze lieden die komen uit Fez, fleknes en Marakesj en die tot alles bereid zijn niet expres naar Tanger werden gezonden. Tczelfder tijd wordt Tanger bevolkt met Fransche officieren in civiel, die duidelijker herkenbaar zijn dan wanneer zij in uniform zouden zijn. Wat zijn de bedoelingen van den Franschen generalen staf en de Britsche admiraliteit te genover Tanger? Ceuta, Melilla en de geheele Middellandsche zeekust van Spaansch Marokko vormen een maar al te verleidelijk lokmiddel voor Frankrijk en zijn onverzadigbaren Britschen bondgenoot. Zal generaal Nogues aan de verleiding weer stand bieden?" De Giornale d' Italia maakt voorts melding van een conferentie, welke onlangs gehouden is door vertegenwoordigers der Fransche en Brit sche burgerlijke en militaire autoriteiten, welke de vorming van een soort burgerlijk-militaire junta zou hebben onder oog en gezien in geval van gevaar. Acht Belgische militairen bij ontploffing gewond. Dnvoorzichtige handeling van soldaat de oorzaak. Het Belgische persbureau Belga meldt: Vrijdag waren te Sutendael geniesoldaten bezig met het contraleeren van de werking van een electrischen ontlader, die twee gram springstof bevatte. Zij maakten daarbij ge bruik van een reglementaire batterij. Aange zien bij een der instrumenten der naald van den galvanoscoop niet uitsloeg meende een soldaat dit te moeten wijten aan de batterij, zoodat hij op het ongelukkige idee kwam een batterij van een zaklantaarn te gebruiken, die een te sterken stroom oplevert. Dientenge volge kwam de ontlader tot explosie. Acht on derofficieren en soldaten werden licht gewond door kleine scherven. Sommigen hebben het hospitaal van Beverloo, waarheen zij ver voerd werden, reeds weer verlaten. Arsenaal der Palestijnsclie opstandelingen ontdekt. Groote voorraad munitie en wapens in beslag genomen. Het grootste arsenaal der terroristen, dat ontdekt is sedert den aanvang der Palestijnsche wanordelijkheden, is naar Reuter uit Jeruzalem meldt, nabij Nabloes in beslag genomen door troepen, die samenwerkten met de politie. Ver borgen op planken vonden de troepen in putten 69 geweren, 1 machinegeweer, 4 andere vuur wapenen, bijna 5.000 houders munitie, 5 land mijnen, een groote hoeveelheid springstoffen en slaghoedjes, 2 veldtelefoons, en talrijke docu menten en uniformen, o.m. de persoonlijke uni form van den bekenden bendeleider Yoessef Aboedoera. Deze ontdekking doet de veronder stelling aan de hand, dat Aboedoera zijn hoofd kwartier daar had opgeslagen. Men gelooft, dat hij reeds naar Syrië is gevlucht. voor militairen kan nog niet verleend worden. Aan het departement van defensie is een groot aantal, deels telegrafische, verzoeken ontvangen tot het bekomen van zakenverlof e.d. ten behoeve van militairen, die, als ge volg van de onlangs genomen militaire maat regelen, in werkelijken dienst zijn gekomen. Aangezien de defensiebelangen vooralsnog niet toelaten dergelijk verlof te verleenen kan aan deze verzoeken thans niet worden voldaan. Echter ligt het in het voornemen om, wan» neer de thans ingetreden toestand eenigszinf zal zijn geconsolideerd, in zeer bijzondere ge vallen welke elk op zichzelf zullen worden beoordeeld verlof te verleenen. worden in dienst gehouden. Bij K. B. van 14 April is, op grond van de overweging, „dat de politieke spanning tus schen sommige staten in Europa het noodza kelijk maakt om maatregelen te treffen ter beveiliging van de landsgrenzen en om bo vendien te beschikken over een grooter aan tal geoefende troepen", bepaald, dat de voor eerste oefening in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na dien dag in aanmer king zouden komen voor groot verlof, tot na der order in werkelijken dienst blijven. Dit geldt niet voor de groepen van dienst plichtigen ten aanzien waarvan de minister van defensie bepaalt, dat de genoemde maat regel niet op haar zal worden toegepast.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9