IJmuider Courant Duitsche pers sterk afwijzend ITALIË Italië meer gereserveerd C-Z in "e DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN hecht groote waarde aan het pact met Engeland TEGENOVER VOORSTELLEN VAN ROOSEVELT INZAKE ONTHOUDING VAN AGRESSIE Amerikaansche vloot naar den Stillen Oceaan teruggeroepen. Hitler in contact met Mussolini. Halfhoedjes. Zichtbaar belastingplaatje voor auto's? Colter. HialichoppO WP" Uitgeven e» °1 fcV. Groote Bonlstreat 93. IW' T i l"724- B,,reau IJin™id'!' gjirlrttt" ^oemer|aaii ^2, I Jmuidett. C° 5301. PeW™ 310791' T'" opsette"- roo, dit blad. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EJM ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 17 APRIL 1939 Abonnementen per week f 0.12'/i, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f I.5S, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dobbel® prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10* CI A N0: Geen enkele wijziging "gerechtvaardigd" In de Kamer der fasces en corpora ties heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, Zaterdagmiddag zijn aangekondigde redevoering uitgesproken naar aanlei ding van de Italiaansche bezetting ,an Albanië. Onder de aanwezigen be vond zich veldmaarschalk Goering, die buzjjn binnentreden onder enorme toejuichingen werd begroet. Ook Cia no werd levendig toegejuicht, oa. met „Leve Albanië!". nairna nam Ciano het woord voor zijn rpHevoering. Hij begon met mede te deelen dat Krom! van Albanië is aangeboden aan ko- Sn* Victor Emanuel. Deze personeele unie, Sus de minister, heeft het Albaneesche volk J nieuw tijdperk van vrede en vrijheid ge hucht Hierop las hij den tekst voor. waarbij Albanië een deel wordt van het Italiaansche flik en waarbij Victor Emanuel den nieuwen titel krii^t van koning van Italië en Albanië, keizer van Ethiopië. Albanië, zoo vervolgde Ciano is thans Romeinsch en het groote werk van dè vereeniging der twee landen heeft een aanvan0, genomen. Mussolini heeft Albanië eered ondanks de tegenwerking van koning Zo°oe die weinig gedaan heeft om de betrek kingen met Italië te verbeteren. De roofzuch tige'oligarchie, welke Zogoe omringde, moest uitgewischt worden. Het welkom dat aan het Italiaansche leger bereid is, heeft bewezen dat de politiek van den Duce de juiste was. Toen ik in Januari j.l. in Joego Slavië was heb ik dit land gewaarschuwd dat er een wijziging zou kunnen ontstaan in de betrekkingen van Ita lië met koning Zogoe. Elke poging om de unie tussche Italië en Albanië te verstoren zou op op een actie van deze landen stuiten. De Italiaansche troepen in Spanje, zoo ver volgde Ciano, zullen na den triomfantelijken intocht in Madrid naar huis terugkeeren. De as Rome-Berlijn zal perfect blijven wer ken en de basis blijven van de Italiaansche buitenlandsche politiek. De aanwezigheid van de Italiaansche troepen in Albanië beteekent niet de minste bedreiging voor Joego Slavië. Wij moeten instemmen met Chamber lain's woorden betreffende de conclu sies van zijn jongste redevoering, in zooverre deze de handhaving betref fen van het Britsch-Italiaansche pact. Niets van hetgeen gebeurd is kan eeni- ge wijziging rechtvaardigen in dit pact, waaraan wij groote waarde toekennen. Roode Kruis verzoekt aanmelding van particuliere verpleegsters. Het hoofd van het Ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis doet een beroep op particuliere verpleegsters, die niet werk zaam zijn in of verbonden zijn aan een zie kenhuis en geen andere verbintenis hebben, om zich aan te melden bij de afdeeling zie kenhuiswezen van het hoofdbestuur van net Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, s-Gravenhage, onder opgave van haar di ploma, met eventueele aanteekeningen, ten enuM6,zic^ *n geval van mobilisatie ter be schikking te stellen van het Roode Kruis. land de geheele hysterische oorlogsophitsing te gen het Duitsche volk te staken en in pers, radio en film den weg van den vrede en eerlijke over eenstemming in te slaan. Pas wanneer gij ons dit bewijs van uw geloof- waardigheid hebt gebracht, kunnen wij verder met u spreken. (Voor verdete bijzonderheden zie men pag. Buitenland)r Regeering wenscht het evenwicht in deze zee te herstellen. Het Amerikaansche departement van marine heeft zonder eenige verklaring bevel gegeven aan de vloot der Ver.- eenigde Staten naar den Stillen Oceaan terug te keeren. Deze maatre gel zal vermoedelijk tengevolge hebben dat de vlootschouw, welke op 24 April aan de Atlantische kust zou worden gehouden, niet zal doorgaan. De order kwam als een volledige verrassing. w?d;SJaP wordt in diplomatieke kringen te illitgelegd als een blijk, dat de in- 2e?Pvo +welke de president aanleiding heeft lilhlw 2i^n démarche, ernstig de moge- 5phj! i-°!ldei' °ogen ziet van een gemeen- pnRnv! °Ptreden van Rome, Berlijn, Tokio dp C!0S' Vandaar dat de vloot der Vereenig- dpn Qtm U1ivoorzorg het machtsevenwicht in Stillen Oceaan moet herstellen. RESIDENT ROOSEVELT heeft een persoonlijk telegram aan Hitler en Mussolini gericht, waarin hij den beiden dictatoren verzoekt zich gedurende tenminste 10 jaar van elke agressie in Europa en het nabije Oosten te onthouden. Bij aanvaarding van dit denkbeeld zouden dadelijk be sprekingen kunnen worden geopend over verlaging van den bewapeningslast en vergemakkelijking van den wereld handel, waardoor alle landen de beschikking zouden krijgen over de grondstoffen, waaraan zij behoefte hebben. Uit de berichten over de reactie op deze boodschap, welke in haar geheel op pag. Buitenland is op genomen, in Duitschland en Italië valt op te maken dat deze landen het aanbod van Roosevelt zullen verwerpen,. Het commentaar der Duitsche pers is zeer fel. In Italië, waar geen perscommentaar ivordt geleverd, schijnt men echter de deur voor onder handelingen toch niet geheel te willen sluiten. De Britsche en Fransche regeeringen hebben haar instem ming met het initiatief van Roosevelt betuigd. Duitsche pers ageert fel. Zeer fel heeft dc Duitsche pers op Roo sevelt's boodschap, welke niet volledig in de bladen wordt weergegeven, gerea geerd. Politieke kringen te Berlijn nemen een negatieve houding aan. Havas zegt dat de boodschap de Wilhelmstrasse vol komen overrompelde. Der Deutsche Dienst schrijft: „Eerst ophitsen en dan den vredesapostel spe len, dat is de politiek welke de president der Vereenigde Staten niet den eersten keer tegen over ons voert. De klanken der nieuwe boodschap van Roo sevelt zijn ons niet nieuw. In tegendeel, zij ko men ons zeer bekend voor. Daar is „de verant woordelijkheid voor de menschheid", daar is de beroemde „internationale conferentietafel", ,die den volken gerechtigheid en vrede moet bren gen. Roosevelt speelt de rol van den nieuwen Wilson consequent verder. Hij wil vrede op de wereld geluldeig maken nadat hij haar eerst in vrees heeft gebracht. Hij wil vrede op de wereld brengen nadat hij een oorlogspsychose zonder weerga heeft opgeroepen. Met een domme aflei dingsmanoeuvre probeert Roosevelt de ophitsing en omsingelingspolitiek van zich en de demo cratieën te camoufleeren en uit te wisschen. Daar wij evenwel reeds eenmaal hebben beleefd, waartoe het vertrouwen in de boodschap van een Amerikaanschen president kan leiden, zal de wereld ons niet kwalijk kunnen nemen wan^ neer wij zeer sceptisch staan tegenover derge lijke politieke acties van de overzijde van den Oceaan. President Roosevelt heeft in zijn boodschap vooral één ding over het hoofd gezien en dat is het meest essentieele der tegenwoordige proble men: de groote strijd van wereldbeschouwingen met de internationale krachten van vernieti- ging, die de volken der aarde in een bloedigen chaos willen storten en de krachten der orde in de wereld bedreigen. Er kunnen geen duurzame gelukkige toestanden worden geschapen in het leven van de staten onderling, zoolang zich on der bescherming van den staat de machten van vernietiging en onrust kunnen verbergen en consolideeren. Er kan geen nieuwe orde aan de conferentietafel worden geschapen zoolang het bolsjewisme als rechtsgelijke partner in het po litieke spel in de wereld wordt beschouwd. Wij moeten het als een geraffineerde manoeuvre be schouwen, wanneer men van ons verlangt te zweeren bij een niet door ons, doch door de an deren tot oorlog opgezweepte wereld van on vrede. Roosevelt heeft zijn boodschap aan het ver keerde adres gericht. Het Duitsch volk is ver standiger en sterker geworden eri daarom zal het succes van Wilson niet herhaald worden. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Wanneer nog een nieuw bewijs noodig zou zijn geweest voor de geestelijke hulpeloosheid der democratische westelijke mogendheden, is er geen beter dan het feit, dat zij den Ameri kaanschen president Roosevelt tot hun woord voerder hebben uitverkoren. Antwoord van Duitschland en Italië aan Roosevelt nog niet onmiddellijk verwacht. Uit München wordt vernomen, dat Hitier Zondagmiddag te München onge veer anderhalf uur beraadslaagd heeft met Von Ribbentrop over de boodschap van Roosevelt. Hitler had den minister ontboden. Men heeft te München den indruk, dat dit onderhoud in het bijzon der betrekking had op de bewoordingen van het antwoord op de boodschap, zoo als hij dit wil opstellen na contact ge zocht te hebben met Mussolini. Men ge looft algemeen, dat dit antwoord uitvoe rig en gedetailleerd zal zijn. Men vraagt zich al', of het vóór 20 April zal worden gegeven. Zooals men weet wordt Hitier dien datum vijftig jaar. Hitler stond Zondag voortdurend in nauw contact met Mussolini en had een uitvoerig telefoongesprek met Goering. Van gezaghebbende Duitsche zijde vei'luidt, dat Hitler, die uit München vertrokken is, heden in Oostenrijk zal vertoeven om zich rekenschap te geven van den toestand in het land. Dinsdag zou hij naar Berlijn gaan. Uit Rome meldt Havas, dat Musso lini, Goering en Ciano een langdurig on derhoud hebben gehad. Vanavond ver trekt Goering naar Berlijn. Het doel van het pamflet van Roosevelt aan den Führer en den Duce is volkomen duidelijk: Dezelfde Roosevelt, die meer dan eenige an dere staatsman van den tegenwoordigen tijd heeft bijgedragen tot de verdwaasde oorlogs stemming, welke groote deelen der wereld heeft aangegrepen, probeert thans, juist zooals eens Wilson, als vredesengel ten tooneele te verschij nen. Wanneer Roosevelt met zijn nota ernstig een doeltreffende uitwerking wilde bereiken, zou hij op zijn minst een wat minder aanmatigende toon hebben kunnen kiezen. De opsomming dei- landen bijvoorbeeld aan welke wij plechtig moeten beloven, dat wij hen niet den oorlog wil len aandoen, is een kwajongensstreek, welke op zijn hoogst een gewetenlooze Joodsche journalist voor geestig zou kunnen houden. „Anti-Duitsche actie dient eerst gestaakt." De „Berliner Morgenpost" zegt o.a.: Wanneer gij, mijnheer Roosevelt, verwacht, dat uw grootsprakig beroep als ernstig wordt aangenomen en niet als plompe propaganda- zwendel moet gelden, dan moet u allereerst het bewijs van uw goeden wil leveren. Dit bewijs kunt gij leveren door in uw eigen Gedeeltelijke demobilisatie in Roemenië. De Roemeensche regeering heeft, naar Reu ter meldt, besloten de oudste lichtingen reser visten, die onlangs onder de wapenen zijn ge roepen, naar huis terug te sturen. Dit besluit is een gevolg van de verklaring van den Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken, dat Hongarije voornemens is de grenzen Roemenië te eerbiedigen. Volgens kringen, die nauw contact onder houden met het hof, zal koning Carol heden in een Roemeensch vaartuig op den Donau een ontmoeting hebben met den prins-regent Paul van Joego Slavië, teneinde den algemeenen internationalen toestand te bespreken en in het bijzonder de verhoudingen op den Balkan, na de Italiaansche bezetting van Albanië. Explodeerencle mijnen doodden een arbeider en een paard. Onder de gemeente Venray is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl militairen bezig waren met het leggen van mijnen en zij hierbij werden geholpen door werklooze arbei ders uit de gemeente Deurne, trapte één van deze arbeiders op een mijn, tengevolge waar van dit projectiel explodeerde. De arbeider, de 35-jarige Linden uit Deurne, werd op slag dood. Zijn mede-arbeiders en de militairen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden, kregen geen noemenswaardig letsel. Tenge volge van de hevige ontploffing schrok een paard, dat gespannen was voor een boeren wagen, welke wagen op een aangrenzenden weg naderde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij op een tweede mijn. Ook dit projectiel ontplofte, waardoor het paard werd gedood en de kar vernield. De voerman kwam met den schrik vrij. U, ik en 'n ander naar REX met elkander 1 (Adv. Ingez. Med.) (Volgens modeberichten uit Parijs worden daar thans door de groote magazijnen imitaties van dure modéldameshoeden gelanceerd, die goedkoop kunnen zijn, doordat zij eenvoudig gehalveerd zijn). Dit is weer een heel nieuw idee Van altijd vindingrijke lieden. Om voor een halve portmonnaie, Ook halve hoedjes aan te bieden. Halfhempies waren er al lang, Voor wie geen heele konden „dragen" Halfhoedjes komen nu in zwang, En blijken naar men zegt, te slagen. Er is natuurlijk een verschil, Dit worde wel in acht genomen, En waar ik toch op wijzen wil, Als u er zelf niet op mocht komen. De hempieshalfheid zie je niet, Je kimt het grif als heel vermoeden, Terwijl je heel de halfheid ziet, Van gehalveerde dameshoeden. Daartegenover staat dan wel, Dat men 't eenvoudig kan erkennen, Als een volledig nieuw model, Je leert aan hoedendwaasheid wennen. Tenslotte kun je 't zoo bezien: Een heele hoed in twee verdeelen, Maakt dat de helften ook misschien Maar half zoo dwaas zijn als een heele. P. GASUS. Bij minister in overweging. Naar aanleiding van de vele klachten over hinder en verkeersgevaren veroorzaakt door aanhoudingen van motorrijtuigen ten behoeve van de controle op de motorrijtuigenbelasting, drong de K.N.A.C. in Maart van vorig jaar bij de regeering aan op de toepassing van het systeem, waarbij de belastingkaart zichtbaar aan het motorrijtuig zou moeten worden be vestigd. Door gebruikmaking van dit systeem zou niet alleen den motorweggebruiker veel overlast bespaard worden, doch zou tevens een aanzienlijke besparing kunnen worden bereikt op de controlekosten, welke bijv. voor 1939 met de inningskosten mede op niet minder dan bij na 1 millioen werden geraamd, 950.000). De K. N. A. C. bood daarbij aan de uitgaven voor het ontwerpen der benoodigde modellen voor haar rekening te nemen. In Maart van dit jaar herhaalde zij dit aanbod, waarbij zij tevens nog mededeelde, ook voor de levering van de benoodigde belastingplaatjes voor het eerste half jaar te willen zorg dragen. In antwoord hierop deelt de minis ter van financiën thans aan de K. N. A. C. mede, dat de kwestie nog in stu die is, terwijl hieraan wordt toegevoegd dat het systeem, waarbij de "belasting2- kaart zichtbaar aan het motorrijtuig behoort te zijn bevestigd, in geen geval vóór de inwerkingtreding van de we genverkeerswet zal worden ingevoerd. Hoewel het genoemde tijdstip nog in het ge heel niet vast staat, mag naar de meening van de K. N. A. C. uit de bovenstaande bewoor dingen worden afgeleid, dat toch eerlang het doelmatiger systeem met het zichtbare belas tingplaatje in Nederland ingang zal vinden, zooals het reeds eerder tot ieders voldoening in Engeland en België het geval was. Handelsbesprekingen met België. Te Brussel zijn onderhandelingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de Neder landsche regeering en van de Belgische regee ring met het doel een nieuwe overeenkomst te sluiten inzake de invoer-contingenten. Deze nieuwe overeenkomst zou op 1 Mei a.s. in wer king moeten treden. De Nederlandsche delegatie stond onder lei ding van den directeur van de handelsaccoor- den van het ministerie van economische zaken, den heer Lamping, de Belgische delegatie werd geleid door den heer Bouquin, directeur van de Belgische afdeeling handelsaccoorden. De onderhandelingen zijn onderbroken ten einde de Nederlandsche gedelegeerden in staat te stellen te Parijs over een andere aangele genheid, hier buiten staande, overleg te plegen met de vertegenwoordigers van de Fransche regeering. De besprekingen zullen 24 April a.s. hervat worden. De bekende Porta dc Alcala te Madm-. ►erbouwu tot een gedenktceken voor de gevallenen onder de burgerbevolking tijdens den Spaanschen burgeroorlog. De aflossing der doodenwacht, welke door de Falanx betrokken is. Directeur van wilden autobus dienst veroordeeld. De Amsterdamsche kantonrechter heeft den directeur van de N.V. Lindbergh Touring car, wegens het zonder vergunning onderhou den van een autobusdienst tusschen Amster dam en Arnhem, tot driehonderd gulden boe te veroordeeld. De kantonrechter verklaarde het nieuwe R. A. P. verbindend. De ambtenaar van het O. M. had vijfhonderd gulden boete gerequi- reerd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1