Engelsche gezant Een Jubileum. spoedig naar Berlijn terug Geruststellende mededeelingen over Spanje CDERPAG 20 WS.IL 1939 JHc^Tkt in1 - Duitsche beschuldiging van omsingelingspolitiek afgewezen he[ Hciogcrhuis heeft de Ellgelsche i leter van buitenlandsche raken, 1 Halifax, "a de debatten over de Mlenlandsche politiek het woord ge- S e„ daarbij o.a. feaegd dat de She ambassadeur In Berlun naar aijn post zou lerugkeeren, zoodra zfcn verlof geëindigd zou zijn. Sprekend over de geruchten in zake troepenbewegingen m Spanje zeide de minister dat men hier heeft te doen met demobilisatie van de Spaansche le- fers zoodat een groot deel der troepen- hPvègingen natuurlijk en gerechtvaar- rf èd is Er behoeft daarover. aldus spreker geen ongerustheid te bestaan. Wat verder de geruchten over de voortdurende aanwezigheid van de Italiaansche troepen op Spaansch grond gebied en den aanleg van vliegvelden on versterkingen bij de Pyreneeën door Duitschers betreft, deel ik u mede daar over inlichtingen te hebben ingewonnen, op grond waarvan ik van meening ben, dat er niet al te veel geloof aan behoeft te worden gehecht. Voortgaande, zeide Halifax: De voornaamste beginselen der Britsche buitenlandsche politiek kunnen worden samengevat in enkel woorden: handhaving van een werkelijken vrede en be scherming van de wettige belangen van de Britsche onderdanen in het buitenland. Bij het nastreven van dit doel trachtte de regeering zekere beginselen toe te passen, die volgens de meening van alle beschaafde landen aan de betrekkingen tusschen soevereine staten ten grondslag moeten liggen. Gebleken is, dat het internationale systeem, ontworpen om deze beginselen in toepassing te brengen gefaald heeft, De fout lag echter niet alleen bij den op zet van het systeem zelf. Geen enkele mogend heid gaat heelemaal vrij uit. Een van de betreurenswaardige gevolgen van de verzwakking van den Volkenbond is, dat de landen, welke niet tevreden zijn thans de be ginselen verwerpen, met behulp waarvan men de volkerengemeenschap had willen besturen. In de hoop dat na September 1938 door onder handelingen een algeheele regeling tot stand zou komen, zijn wij teleurgesteld. Hitler's 50ste verjaardag. Rudolf Hess overhandigt den Führer 50 brieven van Frederik den Groote. ADOLF HITLER viert vandaag zijn vijftigsten verjaardag. Reeds Woensdag zijn aèn Hitler, die vandaag 5v jaar wordt, in de Rijkskanselarij plechtige gelukwenschen aangeboden. Rudolf Hess overhandigde hem een vijftig tal brieven van Frederik den Grooten en hield ^spraak, waarin hij Hitier dank bracht or hetgeen hij voor Duitschland heeft gedaan hL n 1 g.gaf. aan vertrouwen in zijn lei- Taai Plechtigheid geschiedde in de mozaiek- waar zestienhonderd leidende persoonlij k- <ja aanwezig waren. Hitier aanvaardde het A\e er\en ze'de dank voor de bewezen trouw, rfamüüf m toekomst het belangrijkste fun- Gront nV°,0r. kracht en eenheid van het w°°t Duitsche rijk blijft. Het geschenk der hoofdstad. Woensdag de inwijding van den Pnnrt a levard tusschen de Brandenburger van 7 u™ j Adolf Hitlerplein, een afstand was Pia^i°u den Fuhrer plaats gehad Het den in fQ 1 geschenk der hoofdstad aan HonriS ?e' z2° lezen wiJ in het Handelsblad. EÏÏ:UIZenden toeschouwers hadden zich verliphHm weg °PSesteld en bewonderden de aiethee"ft°gSS de wereldstad Berlijn nog ^tste avonduren een reeks tceen nott? partij had ontvangen, verliet werd fin°w= u?r 's avonds de rijkskanselarij en het ntón £gen weg heen en terug naar volkin? naam draagt, door de be- "ffvleSïf15 toegejuicht. In zijn gevolg ten mprio !$nisters> partijleiders en eeregas- listen a" 0en gTOeP Roemeensche jour- Geen sprake van omsingeling. Het is volgens spreker een fantastische be wering, dat achter de besprekingen met ver schillende landen, waarmede Engeland een be gin heeft gemaakt, en achter de garanties, welke wij vertsrekt hebben, eenige agressieve bedoe ling zou zitten. De kreet van „omsingeling", waar mede, naar ik veronderstel bedoeld wordt te kennen te geven, dat de Brit sche regeering er naar zou streven de rechtmatige aspiraties van andere vol ken te smoren of deel te nemen aan een preventieven oorlog, is met een duidelijke bedoeling aangeheven, zeide de minister. Als mijn stem zoover zou reiken, zou ik nu en ten allen tijde uit naam van de regeering plechtig willen verklaren, dat wij nimmer dergelijke plannen koesteren. Zij zouden niet al leen dwaas zijn, doch tevens in strijd met de Britsche beginselen van „leven en laten leven". In dit verband kan ik tevens verklaren, dat de Britsche regeering niet den wensch koestert de welvaart van weljce andere natie ook te bedreigen. De pogingen van de Britsche regeering tegenstand te doen bieden tegen verdere agressie sluiten niet in, dat afstand wordt gedaan van onze beginselen of van de tot nu toe gevoerde politiek. Integendeel, wij hopen, dat deze poli tiek zal leiden tot een bevestiging van de Brit sche beginselen en tot éen terugkeer van den weg van agressie naar vriendschappelijke bespre kingen en onderhandelingen. Wij zijn daarbij bereid met alle vredelievende naties, die vast besloten zijn de onafhankelijkheid van souve- reine staten te handhaven, samen te werken. Halifax ging vervolgens over tot behandeling van de vraag of er geen positief programma bestond dat Engeland aan de rest van de we reld kan voorleggen en of Engeland voldaan zou zijn, wanneer het in staat zou zijn een einde te maken aan de voortdurende onuit gelokte aanvallen op buitenlandsche gebieden waardoor de wereld wordt geschokt. Spreker meende, dat dit een niet te onder schatten succes zou zijn, immers slechts wan neer het vertrouwen en de veiligheid hersteld zijn. kunnen besprekingen en onderhandelin gen weer op normale wijze worden hervat. Wat wij allen wenschen te bereiken, is een afdoend middel tegen agressie, doch met mo gelijkheden voor veranderingen langs vrede- lievenden weg, welke niemand, die niet ons mee wil doen, uitsluiten. Wanneer wij echter streven naar een derge lijk practisch succes, moeten wij ons eerst be zig houden met de concrete problemen. Wij kunnen heden ten dage niet zeggen wat de toekomst zal brengen. Wanneer wij komen te staan voor een poging tot gewelddadige ge biedsuitbreiding, zal de onmiddellijke reactie van de bedreigden natuurlijk zijn zich aaneen te sluiten. In dat geval, wanneer landen be dreigd schenen, is de Britsche regeering steeds zeer ver gegaan om die onafhankelijkheid te helpen handhaven. Met betrekking tot de vredelievende veran deringen die gebaseerd zijn op de collectieve veiligheid, zeide Halifax dat hij daarvan de mogelijkheden en grenzen reeds had uiteenge zet. Zooals de zaken op het oogenbük staan, aldus spreker, bestaan de noodzakelijke voor waarden voor een volledige toepassing van een dergelijk systeem eenvoudig niet. Het is moge lijk dat deze zullen terugkeeren, doch dit pro ces zal waarschijnlijk stap voor- stap moeten verloopcn en het schijnt mij toe dat dit slechts kan geschieden door een verandering van in zicht bij verschillende groote mogendheden. Wij zijn steeds bereid deel te nemen aan positieve pogingen, niet alleen wat betreft ont wapening, doch ook .tot bevordering van een langdurigen vrede. Onze staat van dienst op dit gebied kan elke critiek doorstaan. Geen enkel land heeft ooit moeite gehad van Engeland grondstoffen te betrekken, behalve wanneer het zich met opzet „op rantsoen" stelde ten behoeve van de voorziening der- oor logsindustrieën. Eén van opvatting met Roosevelt. Wat Roosevelt's boodschap betreft, zeide Ha lifax dat, zooals reeds duidelijk gebleken is, de regeering zich volkomen aansluit bij de visie op den internationalen toestand van den pre sident der Ver. Staten. Ik twijfel er niet aan, aldus de minister, of millioenen menschen in alle landen zullen bidden dat zijn initatief succes zal hebben. Tenslotte zeide Halifax nog. dat de Britsche politiek steunt op het beginsel, dat de rechten van kleinere landen niet door sterkere terzijde zullen worden geschoven en dat het geweld niet de beslissende factor in het verkeer tus schen de volken zal zijn. Bij de opening van het debat heeft Lord Ce cil verklaard, dat de boodschap van Roose velt aan Duitschland en Italië met kenmer kende duidelijkheid en moed aan de openbare meening had getoond, dat het er om gaat of ruw nationalisme de wereld zal overheerschen of dat het voor de vredelievende naties nog tijd is, er op te staan, dat de krachten van rechtvaardigheid en internationale samenwer king het laatste woord hebben. Cecil wilde het Huis vragen te overwegen in welke algemeene richting de Britsche buiten landsche politiek zich dient te bewegen met het doel, zooveel mogelijk een blijvenden vrede in de wereld te verzekeren. Hoofdzaak, zoo zeide hij, is niet of wij voor dit of dat land moeten vechten, maar of wij zoo noodig zullen vechten voor handhaving van recht en orde in de internationale aangelegenheden. volgde de ge- strassp 1,1 hoor de Wilhelm- i1 Hitler geweldige ovaties in 40881 moest nemen. Een nieuw kabinet in Australië. Menzies opvolger van Lyons. CANBERRA April. (Reuter) De tijdelijke minister-president van Australië, sir Earle Page, is vandaag afgetreden en gouverneur- generaal Lord Gowrie heeft den nieuwgekozen leider van de partij Vereenigd Australië, Men zies, verzocht een nieuwe regeering te vormen. Sir Earle Page zal de loopende zaken afwikke len tot het nieuwe kabinet gereed is. Churchill als candidaat voor Engclsch ministerschap. LONDEN, 20 April. Naar vernomen wordt zou Chamberlain besloten hebben zijn kabinet te reorganiseeren, mogelijk door daarin o.a. Churchill op te nemen. Zooals bekend zou be sloten zijn een nieuw ministerie van voorra denvoorziening in te stellen. De taak van den nieuwen minister zou beperkt blijven tot de voorziening met wapenen en uitrusting van de landmacht, de voorziening van de vloot en de luchtmacht zouden in handen blijven van de admiraliteit en van het ministerie van lucht vaart met bijstand van den minister voor de coördinatie van de defensie. Naar men ver wacht zal Chamberlain vandaag in het Lager huis mededeeling doen van de instelling van dit nieuwe ministerie. Men gelooft dat de wijziging in het kabinet binnen enkele dagen voltrokken zal zijn. Volgens niet officieele berichten zou Lord Runciman, die uit Australië op weg naar Lon den is, zijn voorzitterschap van den Raad aan Churchill afstaan. De wisselingen in het ka binet zullen uitgesteld worden tot het laatste oogenbük, wanneer de nieuwe minister en de functionarissen voor de andere belangrijke posten zijn aangewezen. (United Press). Mexicaansche petroleum naar Italië. Italiaansche machinerieën naar Mexico. MEXICO STAD, 20 April. Gisteren is tus schen Mexico en Italië een ruilovereenkomst gesloten, volgens welke Mexico petroleum ter waarde van 2Vz millioen dollar aan Italië zal leveren tegen machinerieën en andere produc ten uit Italië voor een gelijke waarde. 1 Juni zullen Italiaansche tankschepen met de eerste petroleumleveringen naar Italië varen. Maandelijks zal Italië 30.000 ton pe troleum afnemen. Belangrijke rede van Mussolini aangekondigd. Begin Mei in Turijn. ROME, 19 April. Vernomen wordt dat Mussolini zich in de eerste helft van Mei naar Turijn zal begeven, waar hij een belangrijke rede zal houden. (Havas) Hongaarsche troepen trekken terug aan de Roemeensche grens. Bevoegde Hongaarsche autoriteiten deelen officieel mede dat het terugtrekken van de Hongaarsche troepen aan de Roemeensche grens op 12 dezer begonnen is en normaal voortgaat. In officieele kringen voegt men hieraan toe dat deze verklaring wordt afgelegd om een einde te maken aan de geruchten, welke door enkele buitenlandsche bladen zouden zijn gepubliceerd, volgens welke de Hongaar sche regeering niet tot terugtrekking van haar strijdkrachten aan de Roemeensche grens zou- zijn overgegaan.- Ook in Zweden reservisten onder de wapenen geroepen. Effectieven tot 14000 man verhoogd. Havas meldit uit Stockholm, dat alle reser visten van de lichtingen 1935 en die van de lichting 1934. welke tot de luchtverdediging behooren, half Mei voor een maand onder de wapenen geroepen zullen worden. Door dezen maatregel zuüen de effectieven van de defensie tot 14.000 man verhoogd worlen Duitsch verkeersvliegtuig vloog boven verboden Belgisch gebied. Door jachtvliegtuigen tot landing gedwongen. Het persbureau Belga meld't: Een vliegtuig van de lijn KeulenParijs van de Deutsche Lufthansa vloog Woensdag morgen boven het verboden gebied van Tilff- Esneux, hetgeen door militaire wachtposten werd opgemerkt. Onmiddellijk stegen drie jachtvliegtuigen op en twee hiervan dwongen het Duitsche toe stel terug te keeren en op het vliegveld Haren te landen. Sedert eenigen tijd had men opgemerkt dat de doorgangswegen niet altijd geëerbie digd werden, in verband waarmede order was gegeven, hierop strenger toe fce zien. Overeenkomstig de internationale bepalin gen is tegen den bestuurder van het Duitsche vliegtuig proces-verbaal opgemaakt, dat naar Berlijn is doorgezonden. Nadat het vliegtuig doorzocht was en alles normaal bevonden heeft de piloot tegen den middag zijn reis kunnen voortzetten. Men bevestigt dat hier alleen maar sprake is van een nalatigheid van den gezagvoerder van het verkeerstoestel, die zich niet aan het reglement betreffende de doorgangswegen heeft gehouden. Spionnageproces in Engeland. Arbeider beschuldigd plannen aan den Duitschen geheimen dienst te hebben verkocht. Voor den politierechter te Chorley In Lancashire Is een zaak behandeld wegens overtreding van de wet inzake officieele ge heimen, in den loop waarvan de openbare aanklager een arbeider van de artilleriewerk- plaatsen te Euxton in Lancashire. Joseph Kelly genaamd, ervan beschuldigde een hoogst vertrouwelijk en geheim plan van de fabriek voor dertig pond sterling aan den Duitschen geheimen dienst te hebben verkocht. Er wa- "•en bewijzen aldus meldt Reuter dat Kelly zich door bemiddeling van den Duit schen consul.te Liverpool met den Duitschen geheimen dienst in verbinding had gesteld Kelly had naar aanleiding van een onderhoud met den Duitschen consul een brief ontvan gen die de openbare aanklager alsnog zou overleggen. 400-jarig bestaan van Burgerlijken Stand en Notariaat Het is weliswaar niet een gelegenheid om toe spraken te houden of gouden horloges met in scripties uit te reiken of speciale postzegels uit t.e geven, maar toch moge het feit worden her- dacht, dat het deze week juist vier eeuwen ge leden is dat in Europa en wel in Frankrijk burgerlijke stand en notariaat tot stand kwa men. Het is 'n vrij algemeene vergissing Napo leon I te noemen als „vader" van den burgerlij ken stand: de Franschfe keizer bouwde voort op de plannen en verordeningen van Francois I, die in April 1539 in Villers-Cotterets het initia tief nam alle geboorten, huwelijken en sterf gevallen door de geestelijkheid te laten inschrij ven. Aan Napoleon I komt de verdienste toe het inschrijven en 't aannemenn van een familie naam verplichtend te hebben gemaakt en zulks door bemiddeling van een officieel bureau. Het enorme belang van dezen maatregel drong zelfs toen nog niet door tot de groote menigte; de Amsterdamsche Israëlieten, hoe pienter ook, be schouwden het zelfs als 'n mopje van korten duur en waar ze wel hielden van een „gijntje" daar gaven ze grappige namen op, zooals Augur- kiesman of Dirkjespeer, zonder er zich reken schap van te geven dat hun heele nakomeling schap voor goed behept zou zijn met zulk een naam. Vóór 1539 bestond er alleen een burgerlijke stand voor den adel. De vorm was echter uiterst primitief; men was lid van een ridderschap, pre senteerde zich eens per jaar op een algemeene vergadering en toekende dan op den „ridder- ceduul", een presentie-lijst, en wanneer het jaar daarop een naam en een handteekening ont breekt neemt men gewoonlijk aan dat de adel lijke heer in dat jaar overleden is. Met behulp van enkele overgebleven grafsteenen met in schriften hebben we zoo de geschiedenis moe ten opbouwen. ning van Villers-Cotterets zelfs opdracht kre gen om van elke acte voor den burgerlijken stand drie exemplaren te maken; in 1579, in Blois werd het koninklijk besluit uitgevaardigd dat al deze registers zorgvuldig moesten worden opgeborgen in de kerken en kloósters. Helaas voorzag men toen nog niet de sombere revolutie-dagen van 't einde der XVIIIe eeuw. toen in alle steden en dorpen de vlammen al die kostbare archief-stukken vernielden. Maar menige notaris, die door den daardoor verwekten chaos een aardig zaak heeft ge daan, dacht daarover misschien anders.... Vrouwe Justitia is een geblinddoekte schoone en Francois I zou zelfs in Villers-Cotterets, in 1539, lachend het befaamde woord hebben geuit: Souvent femme varie, Bien fol est Qui s'y fie. HENRY A. TH. LESTURGEON. Parijs, 18 April 1939. Frans I, de stichter van den Burgerlijken Stand en het Notariaat. Francois I, toen hij in Villers-Cotterets aan de geestelijkheid zijn koninklijke verordening zond, had weken lang met aandacht de geschie denis van de Joden bestudeerd, die reeds lang voor onze Christelijke jaartelling alle geboorten lieten opteekenen met het doel na te kunnen gaan welke stam het grootst was. Immers, vol gens de profeten zou de Messias geboren wor den bij den rijksten stam. Ook in het oude Athene bestond iets dat daarop leek en Servius Tullius gelastte zijn Romeinsche onderdanen de geboorte van elk kind op te teekenen en feeste lijk te vieren met 't brengen-van offers aan de godin Lucine.... witte lammeren, bloemen en bronzen geldstukken voor de schatkist Onder de eerste Fransche koningen bestond alleen maar de gewoonte om data van geboorte op den muur te schrijven. Sommigen gingen iets verder en teekenden met een kruisje' ook de data van overlijden op en zoo hebben we nog onlangs in een huisje, dateerend uit de 15de eeuw, in Villedieu (departement Loiret Cher) zulk een „register van den burgerlijken stand" gevonden. Het oude krot-woninkje dreigde in puin te vallen en zou binnenkort worden afge broken, maar het is ons mogen gelukken dat merkwaardige muurtje uit de binnenkamer, met z'n inscripties, in z'n geheel te laten overbren gen naar een museum. De beroemde „roy (qui) s'amuse" stond ech ter voor een groote moeilijkheid toen hij aan de geestelijkheid opdroeg om aanteekening te hou den van geboorten, huwelijken en sterfgevallen. De schrandere Francois I begreep heel goed dat de boeren op het platteland, die altijd „op een koopje uit zijn" zich niet tot de geestelijke hee- ren zouden wenden, maar tot een bedel-monnik. Voor een paar eieren of een homp brood zouden zij dat wel opknappen. De koninklijke wet van April 1539 voorziet in dat euvel en sohrijft voor, dat moet worden onderteekend door.een no taris. En de notaris op zijn beurt moest het stuk overleggen „par devers le greffe du prochain siège de baillif ou senechal royal" (bij de grif fie) om daar zorgvuldig te worden bewaard. Het notaris-ambt officieel ambt werd daarbij tegelijkertijd in 't leven geroepen. In de geschiedenis van de Oudheid zien we dat Aristo- teles het notaris-ambt reeds buitengewoon nuttig achtte en onontbeerlijk voor een goed staatsbe heer. De oude Egyptenaren hadden reeds drie soorten schrijvers: die van de wet, die van het volk en de gewone schrijvers. In Athene en in Macedonië hielden deze schrijvers zich reeds bezig met het opstellen van contracten en over eenkomsten, maar deze waren eerst van waarde wanneer de rechter er zijn goedkeuring aan had gehecht. Bij de Romeinen waren 't meest slaven die zich met dit werk belastten, de z.g. „titula- rie". Daarna kende men de „notarii", die wat meer studie hadden gemaakt en tenslotte de „ta- bclliones" die ook in de rechten hadden gestu deerd. De eeuwen gaan voorbij. Karei de Groote ge lastte aan zijn „missidominici" een soort nota riaat in te stellen, maar na den val van de Ka- rolingers vindt men er geen spoor meer. van. Wel riep Saint-Louis een nieuw instituut in 't leven: de „notaris au Chatelet de Paris", maai de activiteit van de leden beperkte zich tot het aanrichten van enkele lucullus-maaltijden, doch van hun notariaat vindt men niets meer. behalve dan een merkwaardige tarief-lijst voor de honoraria waarop de heeren het recht zouden hebben voor 't opstellen van een notarieele acte. Honoraria, zóó miniem, dat de geleerde schrij vers beter deden een plaatsje te zoeken op een straathoek om voor smachtende jongelingen minnebrieven te schrijven of, tegen bezoldiging, die voor te lezen aan de schoone voor wie ze bestemd waren. (We mogen er op wijzen dat thans, in 1939, nog in enkele Parijsche volks buurten „schrijvers" wonen die analphabeten behulpzaam zijn). Een tijdgenoot van Frangois I, de kroniek schrijver Rebuffe, verhaalt hoe de geestelijken heel kort na het uitvaardigen van de verorde Cubaansche regeering treedt op tegen de Phalanx. Zes leden gearresteerd. SANTIAGO DE CUBA, 20 April. (Havas) De politie heeft zes leden van de Spaansche Pha lanx gearresteerd, die beschuldigd worden on wettige vergaderingen te hebben georganiseerd en een propaganda te voeren welke politieke rust van Cuba bedreigt. De autoriteiten zoeken een zekeren Arturo Hernandez, afgevaar digde van de Phalanx. ALLE HONGAARSCHE CULTUREELS VEREENIGINGEN IN SLOWAKIJE VERBODEN BRATISLAVA, 19 April. Alle cultureele Hon gaarsche vereenigingen zijn in Slowakije ver boden. (Havas). VRIJDAG 21 APRIL HILVERSUM I. 1875 cn 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.— Gramofoonmuziek 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.Berich ten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 „Quintolia" en gx-amofoonmuziek 2.Gramofoonmuziek 2.30 Christ, lectuur 3.Hendriks-Trio en gramofoon muziek 4.15 Gramofoonmuziek 5.All Round sextet en gramofoonmuziek (6.30 Berichten) 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.— Z.Exc. Minister Mr. M. P. L. Steenberghe: De landbouwcrisis-po litiek (De groenten-, fruit- en sierteelt, de pluim veehouderij en de visscherjj). 7.30 Berichten. 7.45 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.15 NCRV-orkest en solist 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP 10.05 Cau serie „Gezins- en huwelijksmoeilijkheden (7)" 10.35 Orgelconcert 11.15 Gramofoonmuziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM n. 301.5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Orgelspel (ca, 8.15 Berichten) 8.30 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.20 Viool, cello en piano 10.50 Declamatie 11.10 Esmeralda en gramofoonmuziek 12.De Palladians (ca. 12.15 Berichten) 12.50 Gramofoonmuziek 1.10 AVRO-Amusementsorkest en solist 2.Decla matie. 2.30 Disco-Variété 3.30 De AVRO-Dance Band en solist. 4.Gramofoonmuziek. 4.30 Es meralda 5.Voor de kinderen 5.306.00 Orgel spel 6.05 De Ramblers 6.28 Berichten 6,30 Let terkundig overzicht 6.50 Berichten ANP 7.Zie Hilversum I. 7.30 Berichten 7.35 Causerie „De beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme (1)" 8.Zang en piano. 8.30 Causerie „Vrijzinnige Protestanten in Engeland". 9.Gramofoonmuziek 9.45 VARA- orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.VARA-orkest en solist 11.35 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 BBC-Theaterorkest en solist 11.20 Gra mofoonmuziek 11.35 Jack White's Collegians 12.20 Causerieën „Empire Exchange". 12.35 Bir- minghamsch Philharmonisch strijkorkest en so liste. 1.20 Alfred van Dam en zijn orkest. 2.20 Gramofoonmuziek 2.35 Orgelconcert 3.Gra mofoonmuziek 3.30 Radiotooneel 4.40 BBC-Tele- visie-orkest 5.Zang 5.20 Berichten. 5.45 Swing muziek (gr.pl.) 6.05 Parlementair overzicht 6.20 Causerie over de Amerikaansche Spoorwegen (met gramofoonplaten) 6.50 Zang 7.10 BBC-or- kest en solist 8.20 Berichten 8.45 Radiotooneel 10.Declamatie. 10.15 Jack Harris en zijn Band 10.50 Gramofoonmuziek 11.1011.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00, 9.00 en 10.20 Gramofoonmuziek 11.30 Zang 12,25, 1.35, 2.05 en 2.30 Gramofoonmuziek 2.50 Pianovoordracht 3.40 Gramofoonmuziek 3.50 Vioolvoordracht 4.05 Pianovoordracht 4.25 Saxo foonkwartet 5.35 Zang en piano 6.20 Het Ellis- orkest 7.50 Radiotooneel 9.50 Gramofoonmuziek 10.2011.50 Nachtconcert. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Herm. Ha- gesteldt's orkest. 11.20 SA-orkest 12.35 H^t Landessymphonie-orkest Saarpalts. 1.302.20 Populair concert 3.20 Omroeporkest 4.30 Militair concert 5.50 Zang en piano 6.35 Verzoekconcert 7.50 Gevarieerd concert 9.35 Gramofoonmuziek 9.5011.20 Otto Fricke's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Omroep orkest 12.501.20 Gramofoonmuziek 4.20 Piano voordracht 4,50 en 5.35 Gramofoonmuziek 5.50 Zangvoordracht 6.35 eu 7.20 Gramofoonmuziek 7.50 Het Philharmonisch orkest van Parijs en solist. 9.4510.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Radio orkest 12.501.20 Gramofoonmuziek 4.20 Lite- rair-muzikaal programma. 4.35 Gramofoonmu ziek 4.47 Zang en gramofoonmuziek 5.35 Radio orkest 6.35 Solidra-wedstrjjd. 7.20 Omroepsym- phonie-orkest en solist 9.5010.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Radiotooneel met muziek 8.45 Weensch Symphonie-orkest en soliste. 9.20 Berichten 9.40 Sportreportage 10.05 Berichten 10.20—11.20 Om- roep-Amusementsorkest

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9