IJmuider Courant ÜtfMet's verpakte KOFFIE en THEE DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ju Afwachting De bollen bloeien. KWALITEIT KENMERKT IIIIM IlliiH Visscherij-Snufjes. N.V. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF ^JAARCANCJoJM CMler. M.at.ol.appl) tw" «w- tD ll8em N V Groot- Boomrooi 93 M*"' 10724. Boreao IJmuide. grif"®" ^^ooenJerlaaD 42. IJmuiden. .301 Postgiro 310791. Alle opse,""°e° CoiM» Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 22 APRIL 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeeliDgen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Wi„a een week zal de wereld in MM moeten blijven van Hitler's ant- ,f „de boodschap van president Roose- Musschen heeft Mussolini een korte 1 gehouden, waaruit is gebleken dat niet van de voorsteilen van «S! Amerikaanschen president gediend is. verzekering was overigens door de !"L,„p.he en Duitsche pers al ruimschoots dat in termen, die door tallooze Jffi'ken ook in ons land met ontsteltenis chouwd it en gevoel dat oorlog zoo maar meens zou ur-„ithreken. De voorstelen van Roose- Wlt bovendien met de diepste minachting beS<fpn'verwensching, krijgt men het benau- ®fn e .evoel dat oorlog zoo ren uitbreken. De voorst werden niet alleen vierkant afgewezen dien met de diepste minachting Teeend En ais er een journalist in ons land jn zuike bewoordingen over het hoofd een anderen staat schreef zou hij met- n vervolgd worden. De herinnering aan tü- f n 'waarin groote mogendheden elkaar met hoffelijkheid bejegenden werd evenwel mnderdag wakker geroepen door Z.M. den Ko- ™g ,an Engeland, die Adolf Hitler een tele- iram dag- j van gelukwensch zond op zijn verjaar- Nu zou ik er toch eens uw aandacht op wil leb vestigen dat men de feitelijke beteekenis van zulke uitlatingen van de Duitsche en Italiaansche pers niet te hoog moet aanslaan. Ai is het geen aangename lectuur: zij geven noch de volksstemming, noch het komende beleid der dictators weer. Zij zijn „propagan da" Dat wil zeggen bestemd voor het binnen land, voor de eigen bevolking. Men wenscht dat 'deze wantrouwend zal blijven tegen over het beleid van president Roosevelt en anderen. En om dit te bereiken worden krasse middelen toegepast, zooals dat gebruikelijk is als de massa snel beïnvloed moet worden. Er wordt niet alleen afgewezen maar geminacht, verdacht gemaakt, ja beleedigd. Daarnevens zijn de uitlatingen der dicta toren zelf veel bezadigder en rustiger geweest. Nadat hij zooveel minachting en onmiddellijke verwerping van president Roosevelt's voorstel len had laten uiten heeft Hitier doen weten dat hij de zaak zóo belangrijk vond dat hij den Rijksdag bijeen zou roepen om zijn antwoord te geven en een termijn van veertien dagen nam om dit voor te bereiden.En Mussolini heeft in zijn rede-van-tien-minuten, ongetwijfeld in overeenstemming met zijn bondgenoot ge houden, de voorstellen wel in het algemeen af gewezen maar zich overigens heel vredelievend uitgelaten. Hij wil heelemaal geen oorlog, zegt hij. En uit zijn opmerking dat conferenties minder kans van slagen hebben naarmate zij meer deelnemers tellen kan men moeilijk an ders afleiden, dan dat hij voor een conferentie met een beperkt aantal deelnemers toch eigen lijk wel iets zou voelen. Nu leven we snel en de gebeurtenissen als mede de redevoeringen, nota's, verklaringen en commentaren buitelen haast over elkaar heen in hun wilde opeenvolging. Daarom blijft er weinig gelegenheid om ze eens rustig aan elkaar te toetsen. Maar als U de taal van de Duitsche en Italiaansche pers met het besluit van Hitier en de woorden van Mussolini ver gelijkt, moet toch wel een heel groot verschil opvallen. Dat persgeschut was al te grof. Bij volgende gelegenheden is het goed opnieuw te overwegen, of het soms speciaal voor binnen- landsch gebruik bestemd zou zijn. Ook is het goed steeds en vooral op de feiten te letten. Die houden in, zooals ik onlangs al heb be toogd, dat Roosevelt's boodschap als tactische manoeuvre in elk geval beteekenis heeft gehad en de machtspositie van Engeland en Fran krijk heeft gesterkt. Inmiddels wachten we niet alleen op een nieuwe urenlange rede van Hitler maar ook op de volgende berichten omtrent de verdere vorming van Engelands „vredesfront", dat een steeds sterkere macht tegenover mogelijke agressie poogt te vormen. De voltooiing zou wel moeten leiden tot een toestand, waarin twee zwaar bewapende grootmachten zich tegenover elkaar opstellen. Dat is een gevaarlijke toestand en daarom moet men blijven hopen de kleine volken die neutraal willen blijven niet het minst dat met deze gevaarlijke slagordes in het zicht men alsnog tot overeenstemming komt, omdat men het Noodlot zelf niet langer tarten wil. Het is niet onmogelijk dat Hitler's rede, na de in elk geval rustige taal van Mussolini, een aanwijzing in die richting zal geven. Wel licht komt hij nog met tegenvoorstellen. Of ^al hij zijn uiterste wenschen duidelijk formu leren. Bovendien moet men die komende re evoering niet als het laatste woord over oor- °S en vrede beschouwen. Waarom zou deze dat nu juist zijn? Tenslotte doe ik opmenken dat niemand nog weet wat Hitier zal zeggen. Wellicht zal •ij in de nu restende week nog meermalen Daaromtrent van plan moeten veranderen, °mdat de situatie zich voortdurcj.o wijzigt en de Engelschen zoo hard bezig zijn met hun ip omatiek beleid. De veronderstellingen die men uit zijn dus niet meer dan veronder- R. P. DANCING BALTUS UITGEEST TELEF. 335 lederen ZONDAG van 7—11 uur DANSEN Muziek van de bekende Dans-, Show- en Stemmingsband „THE GRASSHOPPERS". (Adv. ingez. Med.) Belgische kotters vischten in verboden water. Naar Scheveningen opgebracht. Twee Belgische visschersscepen zijn Donder dag wegens het visschen binnen de Nederland- sche territoriale wateren opgebracht en in de Scheveningsche haven opgelegd. Zij zullen niet eerder worden vrijgelaten dan nadat een cautie is betaald. Het zijn twee Belgische kotters uit Zeebrugge, de „Elona Constance" Z6 en de „Ons Gedacht' H.12, die de garnalenvisscherij uitoefenen en daarmede Donderdagmiddag bezig waren op de Noordzee ter hoogte van Katwijk, binnen onze territoriale wateren. Reeds Maandag had de Ne- derlandsche Marine de beide schepen binnen onze wateren opgemerkt en den schippers een waarschuwing gegeven, dat zij buiten de terri toriale wateren moesten gaan. Blijkbaar hebben de Belgische visschers deze waarschuwing niet ter harte genomen. Zij hadden Donderdag als vischgebied een strook van de Noordzee gekozen, niet ver van Katwijk gelegen. Daarop is tegen hen door den waterschout van Katwijk opgetreden en zijn de schepen naar Scheveningen overgebracht. Volgens een koninklijk besluit van 1889 moet bij overtreding van het bestaande verbod per schip een cautie van f 300 worden betaald en daarenboven nog een bedrag van f 60 per schip voor de eventueele schade, welke de overtreders aan den vischstand hebben toegebracht. Aange zien de eigenaren van de schepen, die tevens deel uitmaken van de bemanning, met elkaar geen bedrag van f 720, ongeveer 11.000 Belgische francs, kunnen opbrengen, hebben zij zich tot de Belgische legatie in Den Haag gewend om steun en advies. Later is nog een Belgisch schip opgebracht. We zijn nu toch in den vollen Feestelijken lentetijd, En dus komen ook de bollen Meer op 't kleurige tapijt. Op de wijdvermaarde velden Bloeien zij in volle fleur, En daar laten zij zich gelden, Als een feest in geur en kleur. Een genot om te aanschouwen, In hun vroolijk frissche pracht, Een genot na al het grauwe, Dat de wintertijd ons bracht. Een genot bij alle zorgen, Waar de mensch van is vervuld, Als een nieuwe lichte morgen, Die ons eensklaps wordt onthuld. Vroolijk staan ze daar te prijken In de milde lentezon, U moest eigenlijk gaan kijken, Als het ook maar even kon. Het kan u weer vreugde geven Rijke troost en nieuwen moed, Er is schoonheid in het leven, Altijd nog in overvloed. ELZERS HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78, heeft den HOEDdien V zoekt (Adv. Ingez. MedJ Sperwer deed een luchtaanval op een apenkolonie. Donderdagmiddag, omstreeks koffietijd, werd het lawaai op den apenberg in den Haagschen Dierentuin, waar het nooit erg rustig is, nog he viger dan anders, aldus meldt de Tel. De heele apenfamilie was in rep en roer, de dieren kro pen als bezeten van angst, tegen den berg op en in de verschillende gaten in deze namaakrots. Oppassers kwamen toeloopen, maar vonden tot hun verwondering aanvankelijk niets, wat deze paniekstemming zou kunnen hebben veroorzaakt. Na eenigën tijd echter bleek, dat een geduchte sperwer duikvluchten uitvoerde en telkens mid den tusschen de apen trachtte te belanden om er zijn slag te slaan. De roofvogel had het spe ciaal gemunt op een paar kleine aapjes, maar kreeg geen kans. Een oppasser^ ging zijn buks halen om den aanvaller te verdrijven, maar voor het zoover was, dat hij een schot kon lossen was de gevleugelde roover verdwenen. ZEE- EN LUCHTVAARTVERZEKERINGSWET 1939. Blijkens de memorie van antwoord inzake de zee- en luchtvaartverzekeringswet 1939 is de minister van economische zaken ervan overtuigd, dat de wijze waarop de regeling, welke in de periode 19141918 werd toegepast in ruimen kring voldoening heeft geschonken Inderdaad ligt het dan ook in het voornemen in groote trekken de regeilng te volgen welke in die periode heeft gegolden. Hetzelfde geldt ook voor de positie dei- makelaars. Bij nadere overweging is twijfel gerezen over de vraag of de omschrijving van de ge vallen, waarin de minister bevoegd is een ver zekeringsovereenkomst, als bij dit wetsont werp voorzien, aan te gaan, wel ruim genoee is. Met name kan betwijfeld worden, of de trampvaart wel onder die omschrijving valt. Met het oog daarop is bij nota van wijziging een ruimere omschrijving gegeven. De tijger aan boord van de „Buitenzorg". SABANG, 21 April (Aneta/A.N.P.) Om- trent het drama van den tijger aan boord van de „Buitenzorg" valt nog het volgende te melden: te 3.20 zag men het beest langs het dek sluipen. De kapitein werd gewaarschuwd. De tijger liep van het achterschip naar het voorschip, ging de eetzaal binnen en kwam vervolgens wederom op het voorschip, waar zich twee Chineesche stokers bevonden, die van wacht af kwamen en even een luchtje schepten voor zij naar hun verblijf gingen. De tijger viel beide Chineezen aan en doodde ze door doorbijten van de keel. Een der slacht offers werd nog gedeeltelijk opgevreten. Dit alles werd eerst bij het aanbreken van den dag ontdekt. Men heeft toen nog getracht van de brug af met electrische lampen het beest op het voorschip te houden, teneinde de rest van het schip te kunnen afsluiten. De tweede stuurman begaf zich via de machine kamer naar het achterschip, om een gedeelte van de bemanning te waarschuwen. Hij vond echter de deuren gesloten en had nog juist den tijd om, op een sein van de brug, dat de tijger weer naar het achterschip kwam, de vlucht te nemen boven op een sloep. Inmiddels waren revolverschoten gelost, doch deze hadden hun doel gemist. De kapitein besloot toen naar Lhoseumawe terug te stoomen, om daar de hulp van een jager in te roepen. Zooals reeds werd gemeld, was de tijger niet te vinden toen soldaten en eenige jagers het schip doorzochten. Vermoedelijk is de tijger in de buurt van land over boord gesprongen. Het stoffelijk overschot der Chi- neezen is te Lhoseumawe begraven. Vermoedelijk is de tijger uit het hok ge kropen, door een plank naar zich toe te trek ken en zich daarna door de nauwe opening te wringen. De uitvaart van mevr. Mann— Bouwmeester. Op Westervelcl. Kort voor een uur rijdt de stoet het kerkhof Westerveld op. Voor den onder het jonge groen verscholen ingang en langs de laan naar het crematorium staan reeds lang van tevoren hon derden belangstellenden en wanneer de lijkbaar, voorafgegaan door twee. met bloemen beladen auto's, voor den ingang zijn, wordt de overleden kunstenares een eerbiedigen groet gebracht. De natuur heeft haar voorjaarskleed aangetrokken, de jonge bladeren ontluiken aan de boomen, vogels kwinkeleeren en er staan in het stralen de licht van de zon vele bloemen. Kort voor een uur werden de belangstellen den ook in de hooge, ruime en van wit marmer opgetrokken aula binnengelaten! Er heerschte een eerbiedige stilte en er werd slechts fluiste rend gesproken. Door de lage ramen straalde het heldere zonlicht naar binnen en het bescheen dé fleurige bloemen, die naar binnen werden ge dragen en die rond de plaats, waar straks de kist zou komen te staan, werden geschaard. Groote kransen naast eenvoudige kleine bou- quetjes, prachtige voorname bloemen naast een voudige seringen of kleine tuiltjes lathyrus. Het duurde bijna drie kwartier voordat de kist met het stoffelijk overschot naar binnen werd ge dragen. De trein met familie en genoodigden uit Amsterdam, was te laat. Doch toen deze aan de halte Driehuis-Westerveld was aangekomen, naderde het oogenblik, waarop de lijkbaar, met daarachter nog een stroom belangstellenden, de aula binnengedragen werd. De lijkbaar was gedekt met een helder wit kleed en op dat kleed lag een kussen met de twee ordeteekenen. Daarnaast een orchidee, meer niet. Langzaam en plechtig klom de lange stoet den weg op naar het op een duin gelegen cre matorium, waarna men de aula binnenging. De organist, George Robert, improviseerde op het orgel. Plechtig klonk de muziek in de stamp volle aula. Toen allen gezeten waren, nam Theo Frenkel het woord. „Een van Neerlands' grootste dochters, zoo zeide hij, is heengegaan". „Ik dank u allen voor uw belangstelling". Meer sprekers waren er niet, dat had mevrouw Mann niet gewild. Terwijl de heer Robert op het orgel „jonge liefde" speelde, een compositie van mevrouw Mann's tweeden echtgenoot, daalde de kist. Daarmede was de plechtigheid afgeloopen en toen de genoodigden het crematorium verlieten, speelde het orgel een volkslied „Van een Mul- derinneke", eveneens een compositie van Gott fried Mann. REX THEATER DE BURCHT DER STILTE met A nnabella en Pierre Renoir 1 (Adv. Ingez. Med.) VRAAGT UWEN LEVERANCIER (Adv. Ingez. Med.j LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN TE ALKMAAR. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Alkmaar verzoekt ons het volgende mede te .deelen: Bestuurders van motorrijtuigen en mo torrijwielen en van andere rij- en voertuigen en rijwielen welke in den avond van 24 April 1939 na zonsondergang Alkmaar binnenkomen, wor den attent gemaakt op de luchtbeschermings oefeningen, welke daar dien avond worden ge houden. Het is verboden eenig licht te voeren. Stagnatie aan den ingang van de stad is niet uitgesloten. Men rijdt voor eigen risico. Voorstel van Engelsch Lagerhuislid aan Chamberlain Noodig Hitler en Mussolini voor conferentie te Londen uit. Het conservatieve lid van het Engelsche La gerhuis sir Smedley Crook, zal Dinsdag den minister-president vragen of hij, in Verband met de boodschap van Roosevelt en het werkelijk verlangen naar vrede van de mogendheden, de mogelijkheird wil overwe gen Hitler en Mussolini uit te noodigen naar Londen te komen om hun verlangens te be spreken, teneinde het wantrouwen weg te ne men, dat in den geest van deze dictatoren zou kunnen bestaan. ccoc. Dit 400ste artikeltje komt tegelijk in de courant met het bericht (zie elders) dat er zeventien trawlers zijn stilgelegd. U kunt gemakkelijk uitrekenen, hoe lang het geleden is, dat ik deze rubriek in de IJuiuider Courant opende. Het was in een tijd, toen de zeven vette jaren al achter den rug waren en IJmuiden gebukt ging onder de eerste slagen van de crisis, een crisis die zonder schokken en zonder daverende ge beurtenissen de normalisatie van den nieuwen tijd zou worden, welke nieuwe tijd zoodanig is, dat hij ons steeds naar den ouden terug doet verlangen. Maar we gaan verder, want we moeten wel en als ik zoo eens in vogelvlucht den tijd ovezrie die het eerste van het vierhonderdste snufje scheidt, dan moet ik bekennen, dat IJmuiden zich met energie tegen de slagen van den tijd verweerd heeften niet ge heel zonder succes, want en dat mag nog wel eens gezegd worden het heeft zichzelf van den ondergang behoed. Is er in dit achttal jaren veel veranderd? Wel zoo het een en ander. En dan moeten in de eerste plaats de nieuwe concurrenten van den binnenlandschen vischhandl ge- genoemd worden, de vischauto en het Rijk, dat inmiddels als mer is gebeurd in moeilipke tijden „in viseh is gaan doen". Door den vischauto en de concurrentie van het Rijk als leverancier van gebakken visch niet alleen aan behoeftigen is het debiet van den handelaar zeer sterk verminderd, waar door de strijd om het bestaan zeer moeilijk is geworden. Aan den overkant was er nu en dan eens een stakinkje, de helft van de vloot verdween naar den slooper of naar een andere haven. De andere helft werd aangevuld met een 7-tal groote trawlers, waarvan drie nieuw gebouwde, welke zevental zooveel visch aan voerde, dat het noodig was de drie hallen met een vierde uit te breiden. En nu keer ik tot het tegenwoordige terug en dit is men heeft het reeds in de eerste regel kunnen lezen niet zoo heel erg mooi. Maar daarvoor zijn we ook tusschen Paschen en Pinksteren een tijd van drukte in de gezin nen en van stilte in den handel en tevens een tijd waarin vele vischsoorten niet op hun best zijn. Vele besommingen, vooraL bij de kustbooten, waren dan ook aan den lagen kant en ook de Noordbooten moesten op enkele gunstige uitzonderingen na, met weinig teverden zijn, alhoewel van deze cate gorie nog niet gezegd kan worden, dat er reuzenstroppen vielen. Mooie besommingen maakten nog de Viking Bank (f 3950). Ger- berdina Johanna (f 4550), Haarlem (f 4300), Alkmaar f 3800) en Maria van Hattem (f 5070). Er kwamen binnen 41 trawlers en 54 log gers: de aanvoer van versche haring die weer een goeden prijs opleverde bedroeg 4680 kisten. PIETERMAN. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN VriiHsn L, EN' GEDOOD, familie R^ruend ,1S het vijfjarig zoontje van de een antn^ Venray vóór de woning door dood. 21'epen, Het kind was onmiddglijk Op weg naar de Spaansche wateren voor het houden der aangekondigde manoeuvres passeerden de Duitsche vloot- eenheden Donderdag de Straat van Dover. Een der oorlogsbodems, gezien uit een vliegtuig NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per weck. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. ingez. Med.) Van Cauwelaert voorzitter van de Belgische Kamer. De Katholieke minister van Staat, Van Cauwelaert is bij de derde verkiezingsronde tot voorzitter van de Kamer gekozen. Optimistische woorden van Kennedy. De Amerikaansche Ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft Vrijdag ter gelegenheid van zijn benoeming tot eereburger der stad Edin burgh en doctor honoris causa in de rechten een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Wellicht nooit in de geschiedenis zijn de naties zoo langen, tijd verbitterd geweest, zon der tot een openlijk conflict te komen. Dat is, naar het mij voorkomt, de meest hoopgevende zijde van den geheelen toestand. Oorlog is het werk van menschen en juist omdat het werk van menschen is, is hij niet onvermij delijk. Ook zijn er bewijzen te over, dat zij, bij wie tenslotte de beslissing berust, zich ten volle bewust zijn van de gevolgen, die er uit zouden voortvloeien. Niet alleen voor de strijdenden zelf, doch ook voor de burgers en tenslotte ook voor de grondslagen van de beschaving zelf. Daarom", aldus Kennedy, „herhaal ik, dat het feit, dat wij dus tot dusver aan een oorlog hebben kunnen ontsnappen, ons moet doen hopen, dat wij op de een of andere wijze tot een rechtvaardigen en duurzamen vrede zullen komen".

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1