Reynaud kondigt Hoe het derde rijk Roosevelts boodschap ie 45-urige werkweek aan De decreten van Reynaud. De trots van elke huisvrouw fulmineert tegen Beroep op de geheele Fransche natie Meme kêéUm^êmmf' kast 15 miiiatd Het Nederlandsche antwoord aan Hitier. Bewapeningsbelasting wordt ingevoerd. De situatie ernstiger bekeken TrpnAG 22 APR IE 1939 Ik richt mij tot u allen, Franschen, Jhlra uitersten ernst Tan deze uren «et is mijn harde plicht g,,e Offers van u te vragen, omdat i nieuwe feiten onder oogen moe- -ien» aldus begon Paul Reynaud Seravond zijn radiorede ter toelich ting van zijn decreten. o.t is uw recht te verlangen, dat deze offers Etziin Of wij willen of niet, wij zijn £pièn in het drama, dat het Europa m thans is. m het westen zijn er toewonde- renswaardige kleine vrije volken, waarvan een 3 is zijn land onder water te zetten en «h «uier verklaart, dat het liever sterft dan SÏd S. Temidden van hen staat tonkriik dat groeit naarmate het ernstiger SS wordt Frankrijk's kracht is nooit ÏTnoodig ^eweest voor het land zelf en voor 5; wereld. Wat zou Engeland kunnen doen, tadien Frankrijk morgen verdween? Wat zou ïlfs het groote Amerika kunnen doen? De legende van de verzwakking van het Fransche rijk is verdwenen en slechts de wer- keli-kheid van het Europeesche evenwicht dat herleid moet worden, is overgebleven. Er is in Frankrijk slechts één partij, die van de Fransche kracht, en slechts één plicht: de vergrooting van die kracht. Zonder den te rugkeer van het goud sedert November, zon der het herstel van de productie sinds vijf maanden, zonder de verbetering in den toe stand van de schatkist zouden wij, aldus Rey- naud,, nooit met kalmte de vuurproef tegemoet hebben kunnen zien, die wij sedert 15 Maart ondergaan. Zoo is een étappe de moeilijk ste, omdat het de eerste was afgelegd en de hervonden kracht zal het overwinnen van de tweede étappe mogelijk maken. Réynaud zeide, dat sedert 14 maanden in het hart van Europa groote overwinningen zijn behaald „alleen op grond van de opbrengt dei- wapenfabrieken" en dat het tempo van den wapeningswedloop dagelijks versnelt. Frankrijk en zijn bondgenoot, Engeland, heb ben daarop geantwoord, door te besluiten tot een groote krachtsinspanning. Deze krachtsinspanning, die door de regeering eenstemmig is goedgekeurd, zal Frankrijk vijftien milliard franken kosten. Het vinden van deze vijftien milliard beteekent een krachtproef tusschen het totalitaire stelsel en het stelsel van vrijheid, zooals het onze is. Ons stelsel, aldus de minister beschikt over tal van hulpbronnen en wij zullen deze krachtproef gaan winnen. Reynaud verklaarde dat hij niet heeft wil len overgaan tot instelling van werkkampen, de 60-urige werkweek, brood- en suikerkaar- ten, wisselcontrole, controle op de arbeids markt om de volle kracht van het land te ont plooien. Hij heeft dat niet gewild, omdat „het land met zijn bestaan de gedachten heeft te verdedigen, die Frankrijk in de wereld ver tegenwoordigt. Door uitstraling van onzen Invloed te verminderen zouden wij onze kracht verminderd hebben". Als voorloopigen maatregel heeft de regeering vastgesteld, dat de normale werkweek 45 uur zou kunnen zijn. Zij heeft bovendien de mogelijkheid van overuren geschapen. Verlenging van van den arbeidsduur is nog nood- kelijker bij de openbare diensten en en daarom heeft de regeering een 45- urige week ingesteld, die vermindering van het soms overtollige personeel m openbare bedrijven veroorlooft. _,S ,een opsomming van de getroffen be- urn ïgmgsma atregelen te hebben gegeven, erKiaarde Reynaud, dat de bezuinigingen hl1|far niet al haar uitwerking zullen Daarom leek het noodzakelijk een i*n S °P°fferinS te vragen in den vorm van eeribelastmg. Wij hebben dat, aldus de minis- stgedaan nadat het mes in de mis- on Was ?ezet' Met ingang van 1 Mei zal van verko°Pen een wapeningsbelasting viw Procent worden geheven. Als gij iets ee e^n honderdste deel van hetgeen vw ~f dienen voor de betaling van de en .kanonnen. Den kooplieden zal ffiinrWOI"den gegeven, door ver- Rpvn?J^Van-de Patentbelasting met 20 pCt. tusww zei.de hier te hebben gekozen Het ic n!euwe belasting en valsch geld. voar ii w11 Phcht, voegde hij hieraan toe, de dflLuuï leld te beschermen, dat blijkens valuta ^itspi'aak van de koopers van den ,eers.be geld van Europa is gewor- ionnenffmix Vyf niaanden zijn honderden teerves v^invar Frankrijk teruggekeerd. De kracbtiiT I t het stabilisatiefonds zijn zoo over' ifi Kv men besloten heeft vijf milliard Slechte iï?®?? op de Ba-nk van Franrijk. schaden °wge of overdreven belastingen stellino €conorriische leven. Sinds de in- is de inïL -leu,we belastingen van November n! Wodttotie met 12 pot. ge- J '°it van S r gaf vervolgens een over- het nffn maatregelen, die ten doel heb- •r voor elk even groot te maken: de strikte beperking der winsten door onder nemingen, die voor de bewapening werken, bestrijding van belastingbedrog. De thans genomen maatregelen zijn slechts een nieuwe stap op den weg naar Frankrijk's herstel. Van een deflatiepolitiek, aldus Reynaud, is geen sprake. Wij hebben slechts orde op de zaken te stellen. En vooral richten wij van daag een oproep tot den arbeid. Tot den werkman zeg ik: ik maak het u gemakkelijker overuren te maken, die betaald zullen wor den. ook van den boer vraag ik geen enkel geldelijk offer. Ik organiseer slechts zekere landbouwstelsels op hecihteren grondslag en de boer zal daar vordeel van blijven hebben De dienst, dien ik vraag van den koopman, wiens positie ik weet het moeilijk en soms benauwend is, breng ik in evenwicht door de onverwachte verlaging van de patent belasting. Den consument vraag ik een bij drage voor de bewapening te betalen naar verhouding van de uitgaven, die hij zich kan veroorloven. Maar nu ik spreek, zijn het geen boeren, werklieden, kooplieden en consumenten, die naar mij luisteren: het zijn allen Franschen, bereid tot elk offer voor de redding van hun vaderland. Wat wij u vragen, is éénstemmig heid in de actie. Wij hebben onze verant woordelijkheid aanvaard. Is dit de laatste krachtsinspanning, die wij van u verlangen? het laatste offer? Ik weet het niet. Wij heb ben onzen plicht gedaan, aan u staat het thans den uwen te doen. In deze dagen wordt de vrede veroverd of verloren. Dat is de on metelijke prijs van de inspanning, welke van u gevraagd wordt. Verheft u boven uzelve. Denkt aan het lot van uw kinderen, uw vader land, de vrijheid. Tezamen zullen wij den vrede redden, aldus besloot Reynaud. De gelukweiisclien voor Hitier. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Hitier ter gelegenheid van zijn verjaardag gelukwenschen ontvan gen heeft van de meeste regeerende vorsten, o.a. van koningin Wilhel- mina, van talrijke staatshoofden, als mede, tal van bekende staatslieden. Mussolini zond een telegram, waarin hij zegt, dat de tusschen de beide lan den bestaande vriendschap, welke vele proeven heeft doorstaan, „niet door voorkomende belachelijke po gingen van onze tegenstanders kan worden verstoord. Dezen zullen zich er eens van moeten overtuigen, dat zij een verkeerden weg hebben in geslagen, terwijl het fascisme en het nationaal-socialisme de weg van ge rechtigheid en vrede is." De geheimzinnige onderzeeëer. die geen onderzeeër was. Een Canadeesch persagentschap pu bliceert verklaringen van den minister van defensie, Mackenzie, volgens welke de visschers, die gemeend hebben in de wateren van Halifax een duikboot te zien, eenvoudig een visschersboot voor een onderzeeër hebben aangezien. Mackenzie verduidelijkt, dat de visschers boot zich precies op de plaats bevond, waar men dacht den duikboot te zien. Reorganisatie van het Praagsche protectoraat? PRAAG 21 April. Men verwacht, dat de reorganisatie der regeering van het protectoraat nog deze week haar beslag zal krijgen. Als opvolger van minister president Eeran wordt Havelka genoemd, en als gezant te Berlijn Tsjwalkofski, die dus het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat opgeheven wordt, zal verlaten. Beran zal zich waarschijnlijk op zijn land goed terugtrekken. Havelka is 50 jaar oud en was voorzitter van het Hooggerechtshof voor hij in de regeering werd opgenomen. Vernomen wordt, dat dr. Kubista den minister van Volksgezondheid dr. Krumpar, zal opvolgen: de portefeuille van Onderwijs krijgt dr. Sedla- sek (in plaats van dr. Kapras) en die van Bin- nenlnadsches Zaken wordt aan dr. Zaha (in plaats van dr. Fischer) toevertrouwd. Ministers, die aanblijven, zijn: Krcin (Justitie), Sadek (Handel), Kalfus (Financiën) en Feierabend Landbouw). Een van de programmapunten van de nieuwe regeering kan waarschijnlijk afgeleid worden uit het onlangs besprokene in een vergadering van de nationale partij, waar werd aangedron gen op het elimineeren van niet-productieve beroepen, in het bijzonder in den geldhandel. Voorts zullen de maatregelen tegen de Joden verscherpt worden. (United Press). is een heldere linnenkast. Stuurt daarom Uw wasch voor 15 cent per kilo gemangeld over- weeks naar de IJ M U I D E R WASSCHERIJ, SNELLIUSSTRAAT 3? IJMUIDEN TELEFOON 4371 TELEFOON 4371 (Adv. Ingez. Med.) „Op dit oogenblik voelen wij ons niet bedreigd LONDEN 22 April. Zooals bekend schijnt Hitier aan verschillende kleine Europeesche landen de vraag te heb ben gesteld of zij zich inderdaad be dreigd gevoelen, zooals Roosevelt dat in zijn boodschap heeft gesuggereerd. Hitier zou het plan hebben de antwoor den in zijn Vrijdag te houden Rijksdag rede te vermelden. Uit Londen wordt thans vernomen, dat Nederland als eerste land op deze vraag van Hitier heeft geantwoord. Dit antwoord zou ontkennend luiden. Ei- werd echter aan toegevoegd: „Wij voe len ons voor het oogenblik niet be dreigd, maar wij weten niet zeker of dit gevoel van veiligheid van blijven- den aard zal zijn". In diplomatieke kringen te Londen noemt men dit een moedig antwoord. (United Press). Na afloop van den ministerraad, welke Vrijdagmiddag om half vijf was bijeengekomen, heeft de minister van binnenlandsche zaken het volgend communiqué voorgelezen: Na een bestudeering van een door Daladier ingediend overzicht van de nationale behoeften, welke den raad er toe hebben gebracht te beraadslagen over besluiten, welke hem werden voor gelegd, heeft de minister van financien, Paul Reynaud, een algemeen exposé gegeven van den economischen, finan- cieelen en monetairen toestand, welke zich na vijf maanden van voortgezette inspanning onder bevredigende omstan digheden voordoet. Het belang der nieuwe lasten voor de nationale verdediging vereischt een nieuwe inspanning van de natie, welke de regeering besloten heeft door alle groepen van burgers te doen dragen. Daarom heeft de ministerraad de volgende wetsdecreten goedgekeurd: Nieuwe krachtsinspanning voor de nationale verdediging. 1. Decreten, houdende machtiging tot het aangaan van verplichtingen en de opening van credieten voor betalingen ten behoeve van de departementen van oorlog, marine, luchtvaart en koloniën. 2. Bespoediging van betalingen en in het bij zonder van betalingen, betrekking hebbende op de nationale verdediging. 3. Organisatie der voedselvoorziening der be volking in tijd van oorlog. Maatregelen betrekking hebben op de krachtsinspanning voor de nationale verdediging. 1. Medewerking voor een beroep op bezit. Onmiddellijke controle op inkomsten, ten einde belastingfraude tegen te gaan, automati sche belasting van de zekere globale inkomsten, strikte beperking der winsten van ondernemin gen, welke voor de nationale verdediging werken. Instelling van een belasting voor de wapening en fiscale ontheffingen. 2. Instelling van een belasting voor de wape ning; 1 pet. op betalingen, ontheffing van 20 pet. op patentrechten, aanpassing van het be lastingstelsel aan de productie: vrijstelling van belasting op landbouwbezit. Verlichting van de lasten van den staat. 3. Regiem van alcohol voor industriedoelein den, medewerking aan de opneming van graan overschotten van 1938 en maatregelen, welke beoogen een herhaling te voorkomen, verminde ring der groote werken, vermindering der cre dieten voor wegenaanleg, herziening der deel neming in openbare ondernemingen, administra tieve reorganisatie der credietverleening aan departementen en gemeenten, hervorming van het administratieve stelsel voor de stad Parijs en het departement van de Seine, herziening van het financieele stelsel van het departementaal beheer, algemeene principen ten aanzien van de afvloeiing van het overtollige personeel in de administraties van de openbare diensten, maat regelen met betrekking tot het hulppersoneel der spoorwegen, een decreet ten aanzien van administratieve vereenvoudigingen. De van de arbeiders gevraagde medewerking: Decreet inzake den arbeid en de glijdende schaal, decreet inzake de werkzaamheden bij de koopvaardij. Economische maatregelen. Decreet, dat beoogt de hervatting van bouw werken te vergemakkelijken. De ministerraad heeft ten slotte een wets- decreet aangenomen, waarbij propaganda die gevoerd wordt met uit het buitenland afkomstige middelen wordt gestraft. Men voelt eindelijk, de kracht der democratieën te hebben onderschat Onze Berlijnsche correspondent schrijft: De boodschap van President Roosevelt aan Hitler en Mussolini heeft in heel de wereld op zien gebaard, doch zij heeft wel nergens zoo'n indruk gemaakt als in het Derde Rijk. Waar mede intusschen niet gezegd is, dat men de door den President der Vereenigde Staten voorgestelde vredesconferentie met beide han den heeft aangenomen. Integendeel. Zooals men op het oogenblik tegen Roosevelt fulmi neert, hebben wij in de ontelbare campagnes tegen de democratieën in 't algemeen en te gen Amerika in het bijzonder nog nooit be leefd. Wat het Duitsche volk van Roosevelt's voor stel denkt, is moeilijk te achterhalen. Men kan echter veilig aannemen dat de gemiddelde Duitscher, onder den indruk van de woedende uitvallen tegen het Amerikaansche staats hoofd, er onwillekeurig van overtuigd raakt dat deze inderdaad geen eerlijke bedoelin gen koestert en slechts door laagheid en hui chelarij geleid wordt. De wijze van publicatie. Men heeft ditmaal de kwestie waarom het gaat niet verdoezeld, zooals dat in den laat- sten tijd herhaaldelijk het geval was met de redevoeringen van Neville Chamberlain, waar van de Duitsche krantenlezers en radioluis teraars nooit den eigenlijken tekst te weten kwamen, doch waarop men hun uitsluitend gepeperde commentaren te slikken gaf. Roo sevelt's boodschap daarentegen is volledig en voor een goed deel in letterlijken tekst gepu bliceerd. Maar niet als een samenhangend ge heel! Integendeel, de ingevoegde commenta ren, die meer ruimte beslaan dan de bood schap zelf, pogen met minstens zooveel gesle penheid, als men president Roosevelt toe schrijft, diens betoog alleen maar met een alles overheerschend wantrouwen en een uit gesproken kwaadwilligheid te lezen. Men noemt in het Derde Rijk Roosevelt's bemiddelingspoging een „truc" en verbindt daaraan vergelijkingen met Woodrow Wilson, den man, „die het grootste verraad der we reldgeschiedenis op zijn geweten heeft". In tusschen geeft men minstens zijdelings toe, dat Roosevelt's brief er een is van een bijzon der handige soort. Men rekent er op, dat het de openbare mee ning van nagenoeg de geheele wereld zal wor den ingehamerd, dat Roosevelt door de edel ste drijfveeren tot zijn interventie kwam. Waar deze nu zonder ook maar een oogenblik in overweging genomen te zijn, van de hand gewezen wordt, zal het den „democratischen raddraaiers" gelijk de term luidt, niet moeilijk vallen, om de wereld een keer te meer te overtuigen van de oorlogszuchtigheid der dic taturen. Een machtig instrument. Voorts geeft men er zich rekening van, dat Roosevelt's afgewezen aanbod te allen tijde een machtig diplomatiek instrument zal zijn om Amerika in te schakelen in het omsinge lingsfront, daar Roosevelt nu immers zal kunnen beweren, dat ook zijn laatste poging om den vrede te redden, mislukt is en dat dus het Amerikaansche volk het zijne ertoe zal moeten bijdragen om de democratische vrij heid en de beschaving te redden, belaagd als deze worden door hen, die dezelfde Roosevelt de Duitsche pers herinnert er met bitter heid aan 24 uur voor de publicaties van zijn vredesboodschap in zijn Pan-Amerikaan- sche radiorede nog voor „Hunnen en vanda len" schold. Wat zijn de bezwaren? Wat het Derde Rijk eigenlijk precies te gen de voorstellen van den President der Ver eenigde Staten heeft, is niet heelemaal dui delijk, tenzij men genoegen neemt met de verklaring, dat het verzoek om een garantie, dat de grenzen van een groot aantal met name genoemde staten geëerbiedigd zullen worden, een ongehoorde inmenging in de politiek van een andere mogendheid beteekent! De woedende uitbarstingen aan het adres van Roosevelt, waarmee de Duitsche open bare meening op het oogenblik gebombar deerd wordt, moeten onzes inziens wel in de eerste plaats worden toegeschreven aan de groote teleurstelling, dat thans ook de Ver eenigde Staten een actieve rol gaan spelen in het democratische front tegen de expensie- tocht der dictaturen. Want dat Amerika zich binnen afzienbaren tijd zal stellen achter Frankrijk en Engeland en dan misschien ook achter Rusland, omtrekt welks houding de ongerustheid steeds grooter wordt, daaraan twijfelt men hier nauwelijks. Berlijn heeft in het laatste half jaar enor me politieke successen geboekt, Het zou mis schien te veel zijn, wanneer men beweerde, dat men daardoor aan zelfoverschatting was gaan lijden. Maar één ding stond voor de Wil- helmstrasse onomstootelijk vast, namelijk, dat de democratieën nog geruimen tijd de spreekwoordelijk „blaffende honden" zouden blijven, die der traditie getrouw, niet bijten! En thans blijkt meer en meer, dat men op het verkeerde paard heeft gewed. Een andere toon. In alle toonaarden was de totale mislukking van Engeland's poging om met Polen tot een accoord te komen reeds bezongen toen dit ac- coord tóch tot stand kwam. De garantiever klaring ten aanzien van Griekenland had men gehoopt te voorkomen door Mussolini's garantie der Grieksche onfhankelijkheid, maar Engeland liet zich niet verbidden, ter wijl de garantie jegens Roemenië hier insloeg als een bom. Van Rusland was men er voor en na zeker van, dat dit land slechts zou trach ten in troebel water te visschen. Op het oogen blik acht men schijnbaar de mogelijkheden van een Engelsch—Russisch pact toch niet Verbazing over Hitler's afwachten tot 28 April zoo gering meer, want men heeft plotseling gebroken met de gewoonte, om het militair potentieel der Sovjets als een paskwil te be handelen. en men spreekt er voortaan met even grooten ernst over als over de Britsche vloot en. het Fransche leger. Wij willen nog niet beweren, dat men zich in Duitschland langzamerhand begint te verontrusten over de geesten, welke men zelf wakker geroepen heeft. Het moreel is goed, zooals dat in legerberichten heet, maar on miskenbaar bekijkt men de ontwikkeling der dingen met een grootere dosis nuchterheid en met aanmerkelijk minder bravour. Ofschoon men in de huidige spanning niet voorzichtig genoeg kan zijn met het weer geven van geruchten en veronderstellingen, ongeacht of die alarmeerend of verontrustend zijn, zoo lijkt het ons toch niet van belang ontbloot, melding te maken van de reacties, welke het bijeenroepen van den Rijksdag te voorschijsn geroepen heeft. Hitler's bijeenroeping van den Rijksdag. Dat Hitler ten overstaan van den Rijksdag en via de radio voor heel het Duitsche volk zou antwoorden op Roosevelt's boodschap stond van tevoEen vast, gezien de enorme agitatie van radio en pers. Dat de Führer echter bij na twee volle weken tijd zou nemen om zijn antwoord; te overwegen is iets, dat zoozeer strijdt tegen alle regelen der dynamiek van een totalen staat, dat Berlijn hiervan met groote veirbazing kennis nam. De vraag is thans waarom Hitier niet eer der dan den 28sten April zal spreken? Dat hij Roosevelt's voorstellen van de hand zal wij zen staat onomstootelijk vast. Maar verder? Wil hij eerst de besprekingen tusschen de Generale Staven van Duitschland en Italië tot een goed einde voeren en de noodige maatregelen nemen om op alles voorbereid te zijn? Men dieoit er namelijk rekening mee te hou den dat iia Duitschland de veronderstelling vrij algemeen verbreid is, dat Engeland en Frankrijk een overval op de dictaturen in het schild voeren, of deze zoodanig zullen provo- ceeren, dast zij zich het masker van onschul dig aangevallenen kunnen opzetten. Hier en daar hoort men tenslotte ook de veronderstelling opperen, dat Hitler in den korten tijd die hem nog rest, tot een regeling wil komen met Polen, om vervolgens Roosevelt tegenvoorstellen te doen. waarbij hij inder daad de Europeesche grenzen belooft te ga randeeren mits hem bepaalde economische toezeggingen gedaan worden en vooral een regeling van het koloniale vraagstuk in het uitzicht wordt gesteld. (Nadruk verboden.) Eenige verschuivingen in het Engelsche kabinet. Burgin voorloopig minister zonder portefeuille. Officieel worden de volgende benoemingen in het Engelsche kabinet medegedeeld: Kapitein Euan Wallace is benoemd tot mi nister van vervoer en wordt lid van het ka binet. Kapitein Crookshanks volgt hem op als financieel secretaris van de schatkist. George Lloyd volgt kapitein Crookshanks op als minister vaar de mijnen. Kapitein O'Peake wordt onderstaatssecretaris van bin nenlandsche zaken als opvolger van Lloyd. In de officieele mededeeling wordt gezegd dat Leslie Burgin minister zonder portefeuille wordt. Dit houdt verband met het feit, dat het ministerie voor de voorraden pas na goedkeu ring door het parlement officieel zal be staan. Militair overleg tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland? LONDEN. 22 April Uit betrouwbare bron verneemt United Press dat Litwinof aan Engeland het voorstel heeft gedaan, dat Rus land, Engeland en Frankrijk gezamenlijke besprekingen van de gene' rale staven zullen organiseeren om vast te stellen wat elk der drie mogendheden er toe kan bijdragen om een aanval af te slaan. In welingelichte kringen is men er van over tuigd dat wat Engeland's wensch betreft, dat Rusland. Roemenië en Polen te hulp komt als Engeland en Frankrijk het voorbeeld gaven, Litwinof heeft doen weten, dat Rusland be reid is die hulp te verleenen, aLs Engeland, Frankrijk en Rusland van te voren nauwkeu rig vastleggen, welke hulp ieder aan een eventueele aangevallene kan geven wat dus voor een belangrijk deel de Engelsche wenschen tegemoet komt. (United Press.) Belgische kabinet stelt regeerings- verklaring samen. Volgende week voorlezing in de Kamer. De Belgische ministerraad heeft gisteren den tekst der regeerïngsverklaring goedgekeurd, welke volgende week in de Kamer zal worden voorgelezen. De raad heeft vervolgens de maatregelen be sproken inzake de toekenning van schadeloos stellingen van militairen, die onder de wapenen zijn geroepen. Maandag zal de ministerraad het wetsontwerp op de speciale volmachten bestu- deeren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9