Ik ontdek Amerika DE STANDVASTIGE TINNEN SOLDAAT HETSPORTGEsm li „Uitgaan". Een Hollandsche juffrouw-van-mijn-kennis heeft mij gezegd: „New-York is de heerlijkste stad, de gezelligste, prettigste, vroolijkste stad van de wereld." Een Hollander die al jaren in New-York woont heeft mij gezegd: „New-York is de ongezelligste stad die ik ken." Ik zeg: „het ligt er maar heelemaal aan wat ge wilt, wat ge verwacht en hoe ge gewend zijt te leven." Een geboren en getogen New-Yorlcer heeft mij verklaard: „Wij New-Yorkers komen nooit op Times Square, wij gaan nooit haar de Cotton Club, naar Casa Manana en naar de Glass Hat, wij zitten thuis bij de radio en wij gaan ééns in de week naar de movies." Ik zeg: „Wanneer u van uitgaan houdt dan ligt het in de eerste plaats aan den ïnwendigen toestand van uw vestzakje, uw beurs en uw portefeuille. Wanneer die toestand uitzonderlijk welvarend is, dan kunt u hier uitzonderlijk veel geld uitgeven. Wanneer die toestand niet uit zonderlijk-welvarend is, waag u dan maar liever niet op het pad der oirbare lichtzinnigheid. Want wanneer u een musical comedy wilt gaan zien en daarna nog wat wilt gaan eten met een re- vue'tje of een cabaret-voorstelling als dessert en wanneer uw vriendelijke en lieftallige gade u naar ik veronderstellen mag daarbij ver gezelt, dan bent u al heel gauw een goede vijf tig Hollandsche guldens kwijt. En wanneer u dan, thuis gekomen, de balans opmaakt: links de uitgaven en rechts het genotene, dan krijgt u toch wel dat katterige gevoel van in den nek te zijn gezien." Ook zeg ik: „Wanneer ik in een illusoire stad woonde, die tusschen Parijs en New-York lag, van alle twee deze steden honderd kilometer verwijderd, en ik wilde eens een avond gezellig uitgaan, dan zou ik steeds de richting-Parijs kie zen en nooit de richting New-York. Want om uit te gaan, zelfs ongeacht den stand der u ter be schikking-staande middelen, is New-York als ik het zoo maar eens duidelijk en op z'n goed-Hol- landsch zeggen mag: niet veel bijzonders." Ik heb het al wel eens meer gezegd: New-York heeft geen café's, New York heeft geen gezellige, warme, romantische pleisterplaatsen langs den arbeidzamen weg des levens. New-York heeft geen laaggezolderde, schemerachtige, knusse ca barets, zooals ge die in Parijs vindt. Het heeft geen genoegelijke gastronomische hoogtij-tem peltjes, waar ge te gast kunt gaan aan lucullische uitzonder lij kheden. Het heeft geen verzamel plaatsen voor de bohème, waar ge in Parijs van den vroegen avond tot het ochtendkrieken u amuseeren kunt met het aanschouwen van uw ietwat eigenaardigen medemensch. Wel heeft New-York een hoogstaand muzikaal leven. Concert en opera staan hier op uitzonder lijk peil. Wel heeft New-York een prachtige tooneel-eultuur, waaraan geen stad ter wereld Parijs inbegrepen tippen kan. En biosco pen zooals hier, zoo weelderig, zoo groot en met zulke uitgebreide programma's van film en caba ret en variété en ballet, heb ik nergens ter we reld gezien. Maar om 's avonds eens een keer wat wij in Holland noemen, „gezellig" uit te gaan, daar voor behoeft u den Atlantischen Oceaan niet te bevaren. Ik heb er met mijn kapper over gesproken. Mijn kapper wijdt mij in in de geheimen van New-York. Ik heb hem gevraagd: „Now listen, Bill waar ga jij nou heen, wanneer je 's avonds met je girl-friend uitgaat?" Bill heeft, al zeepende, gezegd: „To the Arca dia-Room and to the Roseland-Dancingdat zijn prachtige dansgelegenheden voor ons soort menschen; dat is niet voor de vreemdelingen en niet voor de dagjes-mensehen; en niet voor de kapitalisten met honderd dollar op zak vooi een avond uitgaan, maar dat is voor de gewone New-Yorkers. You have to go there, mister Hol landu zult daar veel plezier hebben.... Fine music and a lot of fun. Ik heb Bill z'n scheercentje-met-fooi gegeven: vijf en dertig Amerikaansche centen, dat is ze ventig goed-Nederlandsche centen voor een scheerderij!en ik heb tegen mijn vrouw gezegd, dat Bill gezegd heeft dat Arcadia en Roseland even heerlijk - zijn als hun naam en wij zijn er heengegaan en ik moet eerlijk be kennen dat mijn vertrouwen in Bill epnigszins gehavend is. Erg Arcadisch en buitengewoon rooskleurig was het er niet. Een groote zaal. Twee goede orkesten. Een dansvloer. Een couloir waar ge tusschen uw rumba en uw fox-trot een beetje kunt heen en weer loo- pen, of kunt staan, of op een fluweelen bank kunt gaan zitten. Er zijn geen tafels en stoelen en er is geen buffet Dezelfde miezerige jeugd, opgedoft en opge poetst en slecht-gemanierd, die ge in al derge lijke dansgelegenheden in alle steden der we reld ziet. En als eenig typisch-New-Yorksch en voor ons onbekend verschijnsel: meisjes in overdre ven avondtoilet, die ge ten dans kunt geleiden a raison van tien cent per dans. Wij hebben het rozige Arcadische tafereel een uurtje aangekeken en zijn toen ondergrondsche- spoorslags weer huistoe gegaan. Maar tegen Bill heb ik gezegd dat het: „mar vellous" en „very, very fine" was en zijn gelaat glom van genoegen, zooals zijn kuif van de bril lantine. Neen, voor „uitgaan", voor gezellig een avond je verpoozing behoeft u niet naar New-York te komen. Gaat u dan maar liever naar een eerlijk, rond borstig en genoegelijk Hollandsch koffiehuis. Maar een stad mag met dezen maatstaf niet gemeten worden. Zij vraagt om beoordeeling en waardeering naar de maatstaven van haar cul tuur, van haar kunstuitingen, en vooral naar de idealen en den arbeid, naar het huiselijke leven en naar levensbeschouwing en houdiug-jegens- den-medemensch harer burgers. En naar dien maatstaf gemeten is New-York een heerlijke stad. „The finest city in the world" zegt Bill. „Okay, Bill!" Mr. E. ELIAS. MAKKT GEMCITIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM 24 April 1939. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 411 vette goeien, waarvan de prijzen waren le kw. 7080, 2e kw. 6068, 3e kw. 5058 per k.G. slachtgewichl. 70 Melk- en kalfkoeien 180260 per stuk. 61 Vette kalveren: 2e kw. 5056, 3e kw. 4048 per K.G. levendgewicht. 213 Nuchterr kalveren 450750 per stuk. 84 Schapen 2022 per stuk. Lammeren 1519 per stuk. 429 Varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5657, zware varkens 5556, vette varkens 5354 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken, Het corps der „kleine duivels". SJANGHAI, 24 April (Reuter). Ruim 10.000 rondzwervende Chineesche knapen, van 11—16 jaar, hebben zich geschaard bij het vroegere communistische leger, dat de Japan ners in Noord-West China bestrijdt. Te klein om wapenen te dragen, maken zij zich nuttig als hoornblazers, boodschappers, e. d. Zij noe men zichzelf „kleine duivels", hebben hun eigen militaire organisaties en kiezen hun eigen officieren. Zij dragen versleten unifor men, vaak drie maten te groot, en krijgen het zelfde voedsel en soldij als de geregelde man schappen, t.w. een Chineesche dollar per maand. Zij houden er een eerecode op na, gelijk aan die der padvinders en mogen noch rooken noch drinken. Door hun legertraining zijn zij befaamd geworden voor hun geschiktheid om ontberingen te doorstaan. Zij gelden als de be trouwbaarste factoren onder de strijdkrachten en worden door officieren vaak gekozen om als lijfwacht dienst te doen. De Wereldtentoonstelling te New-York. Opening op 30 April door president Roosevelt. Op 30 April zal de wereldtentoonstelling te New York door president Roosevelt geopend worden, welke gebeurtenis met optochten en andere feestelijkheden gepaard zal gaan. Zoodra de poorten der expositie geopend zijn zullen de carillons in de paviljoens van Neder land, België en Florida weerklinken en aldus een gepaste wijding aan de opening geven. De openingsplechtigheid, die plaats vindt op het „Court of Peace", de „vredeshof", wordt, behalve door delegaties der deelnemen de landen, bijgewoond door de Amerikaansche ministers, parlementsleden en leidende figu ren op het gebied van handel, industrie, weten schap en religie. Zij zal het karakter dragen van een grootsche manifestatie voor den vrede. De Amerikaansche radiostations zullen alle plechtigheden van den openingsdag per radio en televisie uitzenden. Nieuwe voorzitter van den Volksraad. Mr. J. A. Jonkman benoemd. BUITENZORG, 24 April. (Aneta-A.N.P.). Bij Koninklijk Besluit van 21 April is benoemd tot voorzitter, tevens lid van den Volksraad, voor den verderen duur van de loopende zit ting en voor een volgend tijdperk van vier ja ren, Mr. J. A. Jonkman, thans officier van Justitie te Semarang. De heer Jonkman zal in den loop van deze week naar Buitenzorg ver trekken, teneinde daar beëedigd te worden door den gouverneur-generaal en voor het ein de van deze maand reeds zijn functie aan vaarden. Jeugdige zwervers doen dienst in het Chineesche leger. Krachtige Poolsche verklaring nog vóór Hitler's rede? Gebiedende Duitsche eisch zou even gebiedend worden afgewezen LONDEN 24 April (A. N. F.) De correspondent van de „Daily Telegraph" te Warschau meent tc weten, dat dc Foolsche regeering de wensclielijkhcid overweegt om nog voordat Hitier Vrij dag in den Rijksdag zijn rede houdt, een krachtige verklaring af te leggen, dat een gebiedende eisch tot inlijving van Dantzig bij Duitsehland door Polen met een kort en bondig „neen" zou worden beantwoord. Het voornemen van Polen zich met alle tot zijn beschikking staande krachten tegen een wij ziging van den status quo in Dantzig te verzet ten, is langs diplomatiek en weg aan Duitsehland medegedeeld. Volgens den correspondent zou kortgeleden bij een bestudeering van den toestand in de Vrije Stad gebleken zijn, dat, afgezien van na tionaal socialistische extremisten, die niets te verliezen hebben en nog geen kwart van de be volking uitmaken, geen Dantzigers burgers van het Duitsche rijk wenschen te zijn. De ontwik keling in het Memelgebied sedert de inlijving bij Duitsehland hebben een verkoelende werking op hen uitgeoefend. Egypte antwoordt op de vragen van Hitier. KAïRO, 24 April (Reuter). Het Egyptische blad „Al Ahram" bericht dat ook Egypte door Duitsehland is gevraagd of het zich bedreigd voelt. De Egyptische regeering heeft op deze vragen geantwoord dat zij van te voren niets wist van de boodschap van Roosevelt. Verder heeft zij verklaard dat zij het groot ste belang heeft bij de handhaving van haar onaantastbaarheid en derhalve iedere over eenkomst inzake nonagressie verwelkomt. Porlugeesche president naar Zuid-Af rika. LISSABON 23 April. Medegedeeld wordt, dat president Carmona de uit naam van den Koning door den Zuid-Afrikaanschen gezant gedane uitnoodiging tijdens zijn reis naar Mo zambique in Juni a.s. een bezoek aan de Unie van Zuid-Afrïka te brengen, heeft aangenomen. De minister van koloniën, Maehado, is uitgenoo- digd om met Carmona mee te komen. Petroleumbroniien van Zogoe verkocht. Aan Engelscli-Hollandsche maatschappij. BOEDAPEST 24 April. De advocaat van de familie Apponyi, dr. Emmerich Hunyor, ont kent dat ex-koningin Geraldine van Albanië, geboren gravin Apponyi, zooals door de pers was gepubliceerd, filmactrice zou worden. Wel heeft zij een aanbod van die zijde ontvangen, doch zij heeft dat direct van de hand gewezen. Wat de financieele toekomst betreft heeft de moeder van ex-koningin Geraldine de petro- leumbronnen, die tot het koninklijk bezit be hoorden, aan een Engelsch-Nederlandsche maatschappij verkocht. Het daarvoor ontvangen geld ligt thans veilig op een Bank te Londen. Ook worden de geruchten als zou ex-koning Zogoe zich naar de Ver. Staten begeven om daar een verdrag af te sluiten door doorgaans goed ingelichlen bronnen ontkend. (United Press). Turksch-Russische onderhande lingen op komst. Potemkin naar Ankara. MOSKOU, 24 April (D.N.B.) Naar ver luidt, zal de plaatsvervangende volkscommis saris van buitenlandsche zaken Potemkin zich binnenkort naar Ankara begeven. Aan de reis van Potemkin wordt in diplomatieke kringen alhier aanzienlijke beteekenis toege kend. Men meent eruit te moeten opmaken dat op het oogenblik tusschen de Sovjet-Unie en Turkije belangrijke onderhandelingen worden gevoerd. Naar voorts vernomen wordt zal de ambas sadeur te Londen, Maisky, binnen enkele da gen naar zijn standplaats terugkeeren. Doodelijk motorongeluk op Leimuiderdijk. Motorrijder over den kop geslagen. Zaterdagavond reed op den Leimuiderdijk in de gemeente Haarlemmermeer de landbou wer ae R. uit Leimuiden met zijn motor. Toen hij op een gegeven oogenblik een wielrijder moest passeeren, nam hij de ruimte te gering omdat, er uit de andere richting een vracht auto naderde. Hij scheerde daardoor juist even langs den wielrijder. De R. verloor hierdoor de macht over het stuur en sloeg met zijn motor over den kop. De man kwam noodlottigerwijs juist tegen een meerpaal aan, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood na eenige minuten intrad. De wielrijder werd ook tegen den grond ge slingerd en liep schaafwonden en een pijnlijke linkerheup op. Na doktersbehandeling kon hij echter huiswaarts Iceeren. De chauffeur van de vrachtauto, die het on geluk had opgemerkt, waarschuwde terstond den geneesheer te Leimuiden en de politie van Haarlemmermeer. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen en in het lijkenhuisje van Hoofddorp ondergebracht. Copyright P. I. B Bo« 6 Cop.nhogen De tinnen soldaat was in dezelfde kamer beland, waar hij vroeger ook al geweest was. Ja, inderdaad, kg zag dezeüde kinderen en't zelfde speelgoed stond nog op de tafel. Ja, daar was 't prachtige slot met het danseresje in de open deur. II huilen, maar dat paste niet. Hij keek haar aan, maar zij zei niets. Och, dacht de soldaat ontroerd, zij is ook standvastig. Nog altijd Toen nam één van de kinderen den soldaat en wierp hem pardoes staat zij op één been. Van louter ontroering begon hij bjjna tin te in de kachel. Hij zei niet eens, waarom hij dat deed. G, daar zat vast het duiveltje weer achter. De tinnen soldaat stond midden in 't licht. Hij voelde een aller verschrikkelijkste hitte. Zijn mooie kleuren bad hij verloren; of dat van verdriet kwam of van de reis, wist niemand Hij keek 't danseresje aan, dat ook naar hem keek en hij voelde, dat bij weg smolt. Nog stond hij rechtop, met 't geweer in den arm. Toep ging er een deur open, het begon te tochten endaar vloog bet danseresje, met een sierlijken boog in de kachel, vlak bij den tinnen soldaat. Er laaiden vlammen op, toen was ze verdwenen. En meteen smolt de tinnen soldaat tot een klompje tin weg. Toen 't dienstmeisje den volgenden dag de kachel uithaalde, vond het in de asch een tinnen hartje. Van de danseres was alleen bet pailletje overgebleven en dat was pikzwart gebrand S. Morgen een andere vertelling). pLKwg De heerA. IV. Roggeband vertel, het werk van den Haarl. Cricket f'' Als In deze dagen het groen boomen komt en de zon werkt fr «M is hand op zomersche capaciteit X, niet lang, of bat en bal komen m» »®t contact, tenzij dit contact door lil wordt tot stand gebracht. De vmrtj" ,lc»' voor het cricketseizoen zijn than gang en ook het bestuur van den schen Cricket Bond treft ziin Daarom geven we ditmaal het wiSf secretaris-penningmeester, den Roggeband, leer A. „Onze aandacht zal er wel in a plaats op gericht zijn, den duur der P* den tot redelijke proporties ten» t50!- gen. Het bestuur acht het niet L K-- voor de populariteit van het snel H"** een match pas te zeven uur of heti eindigd wordt; vooral voor de ion. 1 dan dikwijls na etenstijd thuis CEf®' een groot bezwaar, dat de animo S b nïanf L- es 1 niet kan verhoogen. voor cricket „Daarom zal op de algemeene vmu worden voorgesteld om het „derde punt" af te schaffen in titie-wedstrijd zal vier uur word™ 00®IÏ- met dien verstande, dat de tegemjartfïï'1' dan het recht zal hebben een emit tweede maal in te sturen, als niet Lü?'de 3% uur van den speeltijd verSC^ verlangen van een der partijen kan L 03 een beslissing te verkende mS"® een half uur worden verlengd ft ?e! nog geen beslissing op de eerste imZ-'ï1 reikt, dan krijgt ieder elftal één ïf8 de weersomstandigheden van invlwd weest, in welk geval de wedstrijd zal Zt overgespeeld. Het bestuur hoopt door dezen met alleen een vlotter verloop van tfeiK te bevorderen, doch -yp tevens jongelui, a, jfHWUSSk dc cricke!sport vaar. r J!» omdat l v wedstrijden toot hm zwaar niet aDeen van het uur, waarop de A. W. Roggeband. match eindigt, af- hamkelijk k doch ook van het tijdstip van beginnen. „Wat dit laatste betreft, verwondert het mij altijd, waarom een voetbalwedstrijd wel op het vastgestelde uur kan beginnen en een cricketmatch blijkbaar niet. Het is toch zeker niet wenschelijk en ook onnoodig, dat, als het aanvamgsuur officieel op twee uur is bepaald" die spelers te half drie of zelfs te drie uur in het veld komen. Wanneer men des middags een crioketanatch moet spelen, moet men zor. gen. dat, vóór men 's ochtends naar den ar beid gaat, de benoodigdheden gereed liggen. Gelukkig zijn er ook elftallen, die zich zoo stipt mogelijk aan het begin-uur houden. „Aan de competitie zal dit seizoen door acht teams worden deelgenomen; dat dit aan tal niet grooter is door toetreding van nieuwe clubs is waarschijnlijk in hoofdzaak te wijten aan het gebrek aan behoorlijke speelvelden, een factor, waaraan niet genoeg aandacht wordt besteed. Het is echter een treffend ver schijnsel dat het Kennemer Lyceum, dat toch over zulk een uitstekende accomodate be schikt, niet door een elftal in den H.C.B, is vertegenwoordigd. Het bestuur heeft in hockeykringen pro paganda gemaakt, maar het resultaat was zeer onbevredigend en de medewerking ge ring. Een bezwaar is voorts dat de cricketers geen voldoende training kunnen krijgen; dat wordt in de meeste gevallen te kostbaar, als men den korten duur van het seizoen in aan merking neemt. Het honkbal is geen concurrent van be teekenis voor het Bondscricket; de verstand houding tusschen de clubs onderling is pret tig en het zou daarom zijn toe te juichen, als ook de Vereeniging van Gemeente-ambte naren (A.V.O.S.) weer aan de competitie zou deelnemen. De H.C.B. onderhoudt sinds 1937 een pret tige relatie met den Rotterdamscher. Eond; de jaarlijksehe wedstrijd beantwoordt aan het gestelde doel en ook met andere bonden zouden dergelijke matches kunnen worden gespeeld, mits zij voor gelijkwaardige elftal len, d.w.z. met even jonge spelers, zouden zorg dragen". De heer Roggeband heeft zich zeer vee! moeite gegeven om een archief wan de in wedstrijden voor den H.C.B. geleverde presta ties aan te leggen en dat is hem na uitge breide nasporingen en dank zij de medewer king van clubbesturen en oud-spelers prach tig gelukt. Dit archief, dat thans van 1917 af geheel volledig is, bevat vele interessante cijfers en is daarom ook van propagandistische waarde. Immers wanneer oud-spelers daaruit zien, dat zij nog slechts weinig punten noodlg hebben om hun 500 of 1000 runs vol te maken, of dat zij bijna 50 wickets hebben veroverd, dan kan dit voor hen aanleiding zijn, zien weer aan het spel te wijden. In het komend seizoen zullen er eenige mijlpalen worden bereikt; zoo heeft J. Beys (Bloemendaal) nog slechts elf runs noocug om zijn 2000 runs vol te maken; zijn cjuo- genoot E ij sten is nog maar 16 punten van de 1000 verwijderd; drs. W. F. Bok moet no, slechts 85 runs scoren om eenzelfde len- i kunnen herdenken. Dat kan dus een kwesue van één succesvolle innings zijn. Ook het aantal vangen is geregistreeru. Hetem (Haarlem) heeft er 99 en J. Beuk volbracht. Overstroomingen in FAMEKASAN, 24 April. (Aneta-.^N-P-)- De plaats Sampang is getroffen dooi een tengewoon hoogen waterstand, ten&evg bandjirs. In de woonwijken staat M nw 1.25 meter hoog. De autoriteiten, onder m resident en de regent, bevinden plaatse. Het algemeen steuncomité tow heemsche behoeftigen verleent de ee Het verkeer, zoowel per trein ais ^el- gestremd. Ook de plaats Pamekasan o télijk overstroomd. DJOMBANG, 24 April (Aneta-A^ Tengevolge van zware r€gjns is ter«?' een rivier over een lengte van vier ^,ef geslagen. Een dessa staat «.jjen Isd8 Er 'is veel schade aangericht. Intuss dijk echter weer hersteld.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6